Odwiedzin 37819877
Dziś 2176
Wtorek 30 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Wyjazd za granicę trzeba będzie zgłosić do urzędu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWyjazd za granicę trzeba będzie zgłosić do urzędu
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-14 00:02
Uchwalona przez Sejm 24 września 2010 r. ustawa o ewidencji ludności:

Obywatel polski, który zamierza wyjechać z kraju, będzie musiał zgłosić ten fakt w urzędzie gminy.

W przypadku gdy nie planuje pozostania na stałe za granicą, a wyjazd ten będzie dłuższy niż sześć miesięcy, będzie musiał zgłosić w gminie swój powrót do Polski.

http://prawo.gazetaprawna. pl/artykuly/471601,wyjazd_za_granice_trze ba_bedzie_zglosic_do_urzedu_gminy.html

Juz to widze jak wszyscy zglaszaja...
  Profil uzytkownika: iza     
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2011-01-14 09:02
Trzeba to troszkę uściślic:
Na obywatela Polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu za granicą, ustawodawca nałożył obowiązek zgłoszenia tego faktu organowi gminy. Zgłoszenie to powodować będzie automatyczne wymeldowanie go z miejsca pobytu stałego i czasowego. Taki sam obowiązek nałożono na obywatela w przypadku wyjazdu za granicę na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Zgłoszenia te będą musiały zostać dokonane najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego.


Troszkę to niedoprecyzowane jest. Ciężko będzie udowodnić, czy ktoś chciał wyjechać na dłużej niż sześć miesięcy lub "z zamiarem stałego pobytu".
  Profil uzytkownika: adventure     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-14 09:34
Mozna sie smiac z tego zarzadzenia, jednakze....ten sie smieje, kto sie smieje ostatni.

System porozumiewania sie miedzy wladzami krajow UE jest coraz doskonalszy. W momencie "zlapania" danego obywatela na klamstwie czyli zlamaniu prawa bedzie mialo konsekwencje.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-14 09:51
a jak sie kogos lapie na takim klamstwie?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2011-01-14 09:55
Wystarczy mieć wypadek drogowy. Może być nie z Twojej winy.
  Profil uzytkownika: adventure     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-14 10:13
ale co ma wypadek drogowy to dlugosci czasu przebywania w danym kraju?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2011-01-14 10:37
To tylko przykład, że bardzo łatwo coś może wyjść na jaw, gdy trzeba się spotkać z jakimkolwiek urzędem z zupełnie niespodziewanego powodu. A w takim wypadku bardzo łatwo jest sprawdzić, czy ktoś przebywa w danym kraju legalnie czy nie do końca.
Gdy przebywasz w Szwecji powyżej trzech miesięcy, to musisz się zgłosić do urzędu migracyjnego, o czym wiesz. Ja przebywam pół roku, więc teoretycznie muszę. Ale wyjeżdżam w trakcie do innych krajów, więc nie muszę.
Ale to ja w takim przypadku muszę udowodnić, że nie muszę, więc skrupulatnie zachowuję bilety lotnicze lub chociażby wyciągi z karty kredytowej.
Tak samo sprawa podatków: jeżeli przekroczę pół roku - muszę płacić podatki w Szwecji.
I to ja znowu muszę udowodnić, że nie muszę.
  Profil uzytkownika: adventure     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-14 10:50
No wlasnie o to chodzi.

Suma sumarum chodzi o to, aby nalezne danemu krajowi pieniazki znalazly sie tam, gdzie powinny, tzn w skarbcu panstwa.



  Profil uzytkownika: Lunab     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2011-01-14 13:37
W sumie bedzie troche lepiej i prosciej niz dotychczas,
ale dopiero od 2014-01-01:

Od 1 stycznia 2014 r. znosi się obowiązek meldunkowy. Od tego bowiem momentu nie będą już prowadzone rejestry mieszkańców i rejestry zamieszkania cudzoziemców. Nie będą także gromadzone (również w rejestrze PESEL) dane związane z zameldowaniem oraz wymeldowaniem przez obywatela polskiego i cudzoziemca miejsca pobytu stałego i czasowego, a także dane związane z wyjazdem oraz z powrotem z wyjazdu obywatela polskiego poza granice kraju trwające dłużej niż sześć miesięcy.

Mam wrazenie, ze po raz kolejny polskie i szwedzkie przepisy znowu sie do siebie zblizaja.

Na dobre (bo bedzie prosciej dla obywatela) i na zle (bo bedzie wieksza nad tym obywatelem kontrola).

Stosowanie PESELi bedzie wypierac pytania o imie ojca czy nazwisko panienskie matki i chyba w koncu wszyscy Polacy beda znali swoj PESEL ma pamiec (teraz starsze pokolenie wciaz musi zagladac do dowodu).
  Profil uzytkownika: j23     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-01-14 17:55
W Szwecji tez trzeba zglosic i sie wymeldowac jak sie wyjezdza. W czym problem?
  Profil uzytkownika: kajetan     
Forum -> Sprawy polonijne -> Wyjazd za granicę trzeba będzie zgłosić do urzędu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Olejowanie tarasu Vallentuna (Vallentuna )
Zatrudnię hydraulika (Sztokholm )
Prace budowlane, wykończenia wnętrz. (Göteborg )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Firma sprzątająca poszukuje dziewczyn (Stockholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 23 gości
oraz 2 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony