Odwiedzin 37808499
Dziś 868
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - zakladanie firmy w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorzakladanie firmy w Szwecji
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-01-10 14:56
Dzien dobry
Przedstawie pokrotce dziwna sytuacje, w ktorej sie znalazlem - moze ktos bedzie wiedzial co dalej powinienem zrobic
Otoz przebywam w Szwecji od ponad roku i pracuje nielegalnie, czyli na czarno, w branzy budowlanej. Okolicznosci przyrody sa piekne, a ponadto interesy ida na tyle dobrze, ze postanowilem zostac tu na dluzej i zalozyc firme. Czytalem oczywiscie forum (i nie tylko) i nie bedac do konca pewnym gdzie najpierw sie udac wybralem sie do skatteverket z zamiarem zalozenia firmy (egenföretag). Przemila pani poinstruowala mnie, ze zanim zaloze firme powinienem miec numer personalny, zlozylem wiec wniosek o przyznanie takowego. Odpowiedz przyszla szybko (jak na Szwecje, bo juz po ok. 2 tygodniach) i byla odmowna. Zawierala jednak pouczenie, ze najpierw powinienem zarejestrowac sie w migrationverket. W sumie tego sie spodziewalem. Udalem sie wiec do migrationverket i zlozylem odpowiedni wniosek, do ktorego zalaczylem plan swej dzialalnosci (a przylozylem sie do jego napisania). Odpowiedz miala nadejsc w ciagu 3 tygodni. Jednak kiedy minely 4 tygodnie i odpowiedzi nie bylo poprosilem znajoma, zeby zadzwonila do migratoonsverket (nie porozumiewam sie po szwedzku na tyle dobrze, zeby samemu to zrobic)i dowiedziala sie o co chodzi. Okazalo sie, ze sprawa jeszcze nie jest rozpatrzona, ale najpewniej nie otrzymam pozwolenia na pobyt, bo zeby takowe otrzymac powinienem... juz miec zarejestrowana dzialalnosc. I tu konczy sie moje pojmowanie szwedzkiej rzeczywistosci. Znacie moze jakies wyjscie z tego blednego kola?
  Profil uzytkownika: mimim     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-10 15:21
hihihi, witaj w szwecji - bo to wbrew pozorom poczatek.... wydaje mi sie, ze w tej sytuacji powinienes zalozyc w pl. albo walczyc z migrationsverket.
kurde, ja mialam sprawy po kolei poukladane to nie bylo tak zle, ale w tej sytuacji to nie wiem...
ooo, albo wiem, sprobuj w tillväxtverket poprosic o rade, poczytaj troche verksamt.se, przy arbetsförmedlingen sa tez doradcy biznesowi, oni pomagaja od poczatku. tylko nie wiem, czy pn nie jest podstawa do jakichkolwiek dyskusji....ale sprobowac zawsze warto.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-10 15:27
skontaktuj sie z ktoras z firm pomagajacych w sprawach urzedowych:
http://www.poloniainfo.se/ bazar/ogloszenia-w-szwecji/8/uslugi-oferu je

konsultacje telefoniczne sa zwykle za darmo.
  Profil uzytkownika: iza     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-10 17:50
to jest zdzierstwo przeciez, lepiej niech u zrodla zapyta....
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-01-10 20:00
Dzieki za podpowiedzi
Jestem teraz po rozmowie ("na zywo", bo przez telefon jest to problematyczne jeszcze) ze znajoma, ktora dzwonila w mojej sprawie do migrationverket i tam poradzili, zebym zglosil sie z powrotem do skatteverket po... numer tymczasowy. Tak wiec jutro tam pojade.
  Profil uzytkownika: mimim     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-01-12 00:19
komedia...
bylem w skatteverket, gdzie przemila pani z szerokim usmiechem dopadla mnie juz w drzwiach - to mile, ale juz sie nauczylem, ze niekoniecznie dobrze wrozy. Powiedzialem, ze chce dostac numer tymczasowy (samordningsnummer) - no i w odpowiedzi dostalem do wypelnienia druczek o tytule avseende preliminär skatt... usiadlem wiec sobie przy stoliczku i wypelniam, wypelniam i w pewnym momencie pomoc okazala sie niezbedna. Podszedlem wiec do okienka i przemila pani uprzejmie pomogla mi go wypelnic i juz prawie wszystko dobrze sie skonczylo, kiedy pani okienkowa zasepila sie, zmarszczyla i stwierdzila, ze to jednak nie ten blankiet, ktorego potrzebuje (dobrze, ze nie okazalo sie to po 3 tygodniach). Wreczyla mi wiec zupelnie inny druczek, tym razem o tytule skatteanmälan för utländska företagare i tu okazalo sie, ze aby go wypelnic potrzebuje wiecej czasu oraz pewnych konsultacji. Zapowiedzialem wiec swa wizyte na nastepny dzien i pozegnalem sie. Druczek juz prawie wypelnilem, ale mam pewne watpliwosci:
1. Czy zaswiadczenie z polskiego urzedu skarbowego jest niezbedne, czy zalezy to od widzimisie okienkowej?
2. Kwestia wysokosci spodziewanych dochodow - jest to oczywiscie zagadka, jednak przewiduje, ze przy dobrych wiatrach bedzie to ok. 300.000 sek rocznie - jednak istnieje ryzyko, ze wiatry nie beda az tak dobre, a podatek do zaplacenia pozostanie. Czy jak wpisze np. 100.000 nie bedzie to za malo?
3. najwazniejsza watpliwosc: czy ten blankiet jest tym wlasciwym, ktory powinienem wypelnic? - bo w kompetencje urzedniczki nie bardzo juz wierze
  Profil uzytkownika: mimim     
varga


Wpisów: 115
Od: 2011-01-02
2011-01-12 08:00
Jak masz obawy ze mozesz tyle nie zarobic to wpisz te 100 000, to tez wystarczy , przeciez poczatki zawsze sa trodne . Tyle ze nie szastaj kasa jak sie okaze ze zarabiasz duzo bo po kilkunastu miechach itak bedziesz musial oddac polowe
  Profil uzytkownika: varga     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-01-12 09:50
Jest potrzebne zaswiadczenie,ze nie zalegales w Polsce z podatkami.
  Profil uzytkownika: lidka50     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-01-12 22:32
bylo tak:
- co do zaswiadczenia o niezaleganiu z podatkami: nawet urzedniczka przyjmujaca wniosek nie wiedziala, czy jest niezbedne. powiedziala, ze moze nie bedzie potrzebne, a moze jednak bedzie - jesli tak to maja zadzwonic. fajnie
- co do deklarowanej kwoty: pani okienkowa sama stwierdzila, ze lepiej wpisac mniej. stanelo na 150.000, ale moglem wpisac mniej.

poza tym nic ciekawego: wracajac z urzedu mielismy wypadek, potem zalalo nam mieszkanie , ale to juz inny temat
  Profil uzytkownika: mimim     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-02-21 17:27
Zaczelem, to pisze dalej - moze komus sie przyda

Dzis zadzwonili bo okazalo sie, ze zaswiadczenie z polskiego urzedu skarbowego jest jednak potrzebne.
Troche to wszystko trwa, ale moze dlatego, bo zaznaczylem, ze dzialalnosc chce zaczac od 1 marca.
  Profil uzytkownika: mimim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-02-22 00:25
"to jest zdzierstwo przeciez, lepiej niech u zrodla zapyta...."

Czasem lepiej jak pyta ktos kto wie jak pytac, zeby dostac pozytywna odpowiedz.
  Profil uzytkownika: kajetan     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-02-22 07:25
Dzis zadzwonili bo okazalo sie, ze zaswiadczenie z polskiego urzedu skarbowego jest jednak potrzebne.

Pamietaj jedno !

Urzednikom tu, czesto sie przypominaja rzeczy, po tgodniach, miesiach, a czasem latach.
Zawsze z Twoja strata...

I wtedy, nie ze "nie wiedzialem", bo to ty bekniesz za ich niewiedze...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-02-22 09:03
Tak, tak... biurokracja... to nie tylko szwedzki problem (moje dokumenty wedruja od Göteborga do Malmö, a skladalem je w Karlstad i przechodza przez wiele rak, chociaz sprawa nie jest skomplikowana - ale przynajmniej ludzie maja prace, czuja sie wazni i potrzebni Mimo wszysko spodziewalem sie wiekszych kompetencji po obslugujacych mnie urzednikach.

Chca otrzymac kopie zaswiadczenia, co ciekawe nie moge jej przeslac mailem, tylko poczta. Wysle im zaswiadczenie z US i z ZUS - tak na wszelki wypadek
  Profil uzytkownika: mimim     
HELAF1


Wpisów: 40
Od: 2008-10-12
2011-02-22 13:23
jeśli w polsce nie miałam żadnej działalności a w se chcę załozyć firmę to też będą wymagac zaświadczenia z polskiej skarbówki???
  Profil uzytkownika: HELAF1     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-02-22 14:31
Wszyscy moi znajomi,ktorzy zakladali firmy tutaj w Szwecji musieli miec to zaswiadczenie.
Poreszta lepiej miec o jeden papierek za duzo niz za malo,bo to sie tylko przeciaga w czasie.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Armina


Wpisów: 97
Od: 2009-11-26
2011-02-22 14:35
Nie jestem do konca pewna ale chyba jesli jest sie w Szwecji krocej niz rok to takie zaswiadczenie jest potrzebne. Moj maz np jak zakladal firme to byl w SE niecale dwa lata i nie potrzebowal zaswiadczenia z US z Polski.
  Profil uzytkownika: Armina     
HELAF1


Wpisów: 40
Od: 2008-10-12
2011-02-23 14:57
Dzięki piękne,sprawy urzędowe to dla mnie czarna magia
  Profil uzytkownika: HELAF1     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-03-05 14:44
przyszla w koncu odpowiedz z MV - po okolo trzech miesiacach!(mialem czekac 3 tygodnie) - odmowna, ale to juz wiedzialem. Zreszta, nie w tym rzecz:
Duzo gorzej, ze nie nadeszly papiery ze skatteverket - dzwonili jakies dwa tygodnie temu i chcieli zaswiadczenia z polskiego US, wiec je wyslalem. Twierdzili, ze wszystko jest w porzadku i ze brakuje tylko tego zaswiadczenia. Czekam juz grubo ponad tydzien. Deklarowalem, ze chce zaczac dzialalnosc od 1 marca i obawiam sie ze bede musial od nowa skladac wniosek, zreszta sam nie wiem. Co o tym myslicie? Mam tam dzwonic?
  Profil uzytkownika: mimim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-03-05 14:49
Zadzwon do Skatteverket i powiedz,ze 1.03 rozpoczales dzialalnosc i czekasz na F-skattetebevis,gdyz bez tego nie mozesz wystawiac faktur.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
mimim


Wpisów: 8
Od: 2010-09-12
2011-03-09 20:55
Tym razem zawinila poczta
Odpowiedz z Malmö w koncu dotarla, niby wszystko w porzadku; pisza, ze mam sie zglosic do swojego lokalnego Skatteverket - jutro tam jade po kolejna porcje wrazen i wytycznych.

Dowiedzialem sie tez, ze dostane numer organizacyjny, a kiedy wystawie pierwsza fakture - mam sie zglosic do Migrationsverket, gdzie z kolei otrzymam pozwolenie na pobyt i z tym pozwoleniem z powrotem do Skatteverket po numer personalny. A potem dopiero Försäknigkassan i konto w banku... mam dobre informacje? czy moze rejestracje w Försäkringkassan mozna zalatwic (a przynajmniej zaczac zalatwiac) z numerem organizacyjnym firmy?
  Profil uzytkownika: mimim     
Forum -> Życie w Szwecji -> zakladanie firmy w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 8 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony