Odwiedzin 37823916
Dziś 56
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - zaoczne studia licencjackie- mozliwosc kontynuacji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorzaoczne studia licencjackie- mozliwosc kontynuacji
akil


Wpisów: 123
Od: 2009-10-04
2010-12-19 20:40
Hej,

jesli ktos byl w podobnej sytuacji (skonczyl studia zaoczne w Polsce na poziomie licencjatu) i moze opisac jakie sa mozliwosci kontynuacji w Sztokholmie. czy trudno jest dostac sie na univ., czy fakt, ze skonczylo sie akurat zaoczne, a nie full-time ma wielkie znaczenie, czy sa jakies programy przygotowawcze organizowane przez uczelnie, jakie egzaminy, itd. Zdaje sobie sprawe, ze wszystko zal. od wewn. ustalen poszczegolnych uczelni, jednak kazda informacja byla by przydatna. Dodam, ze skonczylem kierunek humanistyczny ... niestety nie techniczny ...

Bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie informacje tu, albo na maila: akilkiralla@gmail.com
  Profil uzytkownika: akil     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-12-19 22:17
Hej ,

tak na dzien dobry,moj mail masz w profilu,w razie czego pytaj.Ale fajnie byloby popisac tez troche tutaj-publicznie,troche uaktualnic wciaz zmieniajace sie informacje dla naszych forumowiczow

Jestem w bardzo podobnej sytuacji - z tym ze wlasnie sie dostalam na uniwersytet,zaczynam w styczniu .


Co prawda, mam za soba studia dzienne,potem przenioslam sie na zaoczne z braku pieniedzy,ale to generalnie nie ma znaczenia,tutaj w Szwecji - przynajmniej w moim przypadku. Wazna jest ilosc godzin,czy masz angielski na poziomie B i czy (jesli istnieje odpowiednik tych studiow tutaj na miejscu)Twoj program byl mniej wiecej zgodny z tym, co studiuja tutaj na podobnym kierunku. Jesli nie,bedziesz musial 'nadrobic'.

Czy trudno dostac sie na uniwerek? Oczywiscie,zalezy na co - jesli chcesz studiowac astronomie to cie pewnie z otwartymi rekami przyjma Oczywiscie, zarowno sztokholmski jak i np göteborski uniwersytet maja bardzo duzo chetnych bo to ogromne miasta i ludzie z okolicznych wiosek oraz miasteczek przyjezdzaja tu studiowac - funkcjonuje to mniej wiecej tak jak w PL. Obecnie z powodu recesji na rynku, jak i wyzu demograficznego,rekrutacja na studia jest 'all-time-high' jak sie wyrazono ostatnio w gazecie GP. Co znaczy,ze pewnie nie bedzie lekko. Duzo zalezy od Twojej sredniej na studiach i w gimnazjum.

Co do programow przygotowawczych organizowanych przez uczelnie,jest ich bardzo wiele,z roznych przedmiotow,ale Tobie przede wszystkim potrzebny jest szwedzki na poziomie minimum B,tudziez egzamin ze szwedzkiego na poziomie wyzszych studiow,tzw TISUS. (wrzuc w wyszukiwarke TISUS,mnostwo info wyskoczy,rowniez po angielsku). Oczywiscie sa kursy przygotowawcze do TISUS-a albo pozostaje Komvux i 'körasz' Svenska B.

Jak juz bedziesz mial ten szwedzki,to musisz spelnic podstawowe warunki przyjecia na studia,tzw. grundläggande behörighet,czyli szwedzki B,matematyka A oraz angielski A (przynajmniej na Göteborgs Universitet,na sztokholmski lepiej zajrzyj). Lecz na wiele 'troche lepszych' kierunkow,jak np Prawo,Medycyna,Architektura,Psychologia itp warunki przyjecia sa wyzsze,w zaleznosci od tego co jest wazne na danym kierunku,np moze beda wymagac matematyka C i angielski B (bo cala literatura na studiach bedzie po angielsku, na przyklad).

Aby zaczac sie ubiegac o przyjecie - Twoje dokumenty musza byc naturalnie przetlumaczone i wyslane do nostryfikacji albo do VHS (urzad zajmujacy sie ewaluacja zagranicznego wyksztalcenia w Szwecji) albo bezposrednio do Antagningen w Strömsund (jesli masz juz szwedzki na poziomie B i wiesz juz jaki kierunek chcesz studiowac) - tam poddadza Twoje dokumenty z uczelni ocenie czy uprawniaja Cie one do studiow wyzszych w Szwecji i co jeszcze musisz uzupelnic, aby ten warunek spelnic.

Uff,mnostwo informacji jeszcze tutaj do napisania. Zadaj konkretniejsze pytania,to Ci bede pisac i moze forumowicze tez cos od siebie pomoga

pozdrawiam,

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
akil


Wpisów: 123
Od: 2009-10-04
2010-12-19 23:36
O_o ... niezle : ) dzieki wielkie za wszystkie informacje : )

aha: GRATULAUJE PRZYJECIA NA UNIV. : )

a teraz do rzeczy : ) ...

Co do programow przygotowawczych organizowanych przez uczelnie,jest ich bardzo wiele,z roznych przedmiotow,ale Tobie przede wszystkim potrzebny jest szwedzki na poziomie minimum B,tudziez egzamin ze szwedzkiego na poziomie wyzszych studiow,tzw TISUS. (wrzuc w wyszukiwarke TISUS,mnostwo info wyskoczy,rowniez po angielsku). Oczywiscie sa kursy przygotowawcze do TISUS-a albo pozostaje Komvux i 'körasz' Svenska B.

Bardzo prosze o sprecyzowanie co to znaczy B ... juz ktorys raz z kolei spotykam sie z tymi oznaczeniami i nigdy nie dostalem jasnej odpowiedzi, wiec moze ktos bedzie wiedzial ... CO dokaldnie (albo choc mniej wiecej) oznaczaja te poziomy.

Przykladowo jestem na SFI od 1,5 m-ca i koncze C (naprawde koncze C - tak mi powiedziala lektorka !!!) potem mam miec D i egzamin. nie wiem jakiej ilosci wiedzy odpowiadaja te poziomy (ale najwidoczniej nie takiej jaka ma na mysli meghann), czy jest jakas ogolna skala, czy nie, ale wg. tej strony :

http://www.swedis.pl/index .php?a=poziomy_jezykowe

test na poziomie B to:

Jest to test na poziomie samodzielności (średniozaawansowanym), dla osób dobrze radzących sobie z j. szwedzkim, po kilku latach nauki.

Wiec czy ktos wie gdzie sie jest mniej wiecej po SFI ? na jakim poziomie ? wtedy bede mogl umiejscowic siebie (chocby mniejwiecej na tej skali) i jesli ktos uczy sie szwedzkiego to ile czasu zajelo mu dotarcie na poziom .



Tylko dla upewnienia sie ...Piszac o jezyku angielskim mialas na mysli skale Rady Europy, czyli:

A0 – Osoby na poziomie całkiem początkującym (nieoficjalny poziom CEF): osoba, która rozpoczyna naukę języka obcego od podstaw i jeszcze nigdy nie uczęszczała na lekcje z tego języka.
A1 - Początkujący: Nauka podstawowych struktur gramatycznych i słownictwa
A2 – Początkujący z podstawową znajomością: nauka i ćwiczenie podstawowych umiejętności językowych, które pozwolą na prostą komunikację.
B1 - Podstawowy: Powtórzenie i rozwinięcie podstawowych struktur gramatycznych, aby móc swobodnie brać udział w dyskusjach.
B2 – Średnio-zaawansowany 1: Poszerzenie słownictwa i struktur gramatycznych, pozwalających na komunikację w codziennych sytuacjach życiowych. Wprowadzenie do krajoznawstwa i wykorzystywanie autentycznych tekstów.
C1 - Średnio-zaawansowany 2: Poprawienie ustnych i pisemnych wypowiedzi, aby móc przeprowadzać płynnie konwersacje na większość tematów. Rozumienie skomplikowanych artykułów z gazet, pisanie raportów.
C2 - Zaawansowany: Bardzo dobra znajomość języka. Poznanie najróżniejszych aspektów językowych, idiomów, analiza kultury kraju i języka.

wg. http://www.studyglobal.net /polish/poziomy-bieglosci-jezykowej.htm

B2 konczy sie FCE, natomiast C2 CAE ...

Jak by nie bylo dow. sie kilku najw. rzeczy:
trzeba miec szw. na poziomie B (cokolwiek by to znaczylo), znac angielski i przetlumaczyc dokumenty.

Co do mojej sytuacji:
no coz zrobilem licencjat i myslalem, ze bedzie latwiej : ). w zeszlym roku kontaktowalem sie z wydzialem, na ktorym chcialbym studiowac, ale Pan (lektor, albo dziekan - juz nie pamietam) pow., ze nie ma kursow w j. angielskim, tylko w szw. ... to juz mi sie przestalo podobac tak bardzo ... co wiecej pow. mi, ze na jego wydzialem program trwa 3,5 roku (tak troche dziwnie pomyslalem) i ze nie odpowiada ani Masters degree ani Bachelor's - to tez dziwne troche - ae ze sie otrzymuje dyplom. mowil tez, ze jesli robilem licencjat na swojej uczelni to dochodza roznice programowe, spr. czy material sie pokrywa, ze to jest bardzo mozolna praca itd. Gdy zapytalem o mozliwosc programu dost. do mojej sytuacji pow. ze mozna to zrobic, ale jakas rada musi sie zebrac i wszystko ustalic ... innymi slowy odnioslem wrazenie, ze mu sie poprostu tego wszystkiego nie chce robic i najl. dla mnie i dla wszystkich w okolo bylo by, zebym sie nauczyl szw. i poprostu poszedl jak normalny czlowiek na studia (no dla mnie tez by tak bylo najlepiej, ale tro trwa i to czasem dosc dlugo). Chcialem tez zaczac studia na innym mierunku, ale poprzedni nijak do zadnego programu nie pasuje i mowiac szczerze, to watpie,ze by mi pozwolili robic Masters jako kontnuacje. natomiast jak bym chcial zaczac licencjat to i tak musze znac perfekt szw., bo wszystkie wyklady (ewentualnie wiekszosc) sa po szw., no ale wtedy to juz moge sobie wybieraz co i jak chce, a nie szukac kierunkow z wykladowym ang. No i tak to sie wszystko toczy : ).

Dzieki wielkie Meghann : ). wyglada na to, ze narazie musze skupic sie na doksztalcaniu w zakresie j. szw., zanim pojde na wyklady, ale przynajmniej juz wiem na czym stoje : ). Jakbym mial jeszcze jakies problemy, albo pytanie to napewno sie odezwe : ).


Natomiast tych, ktorzy maja jakies doswiadczenie ze skladaniem aplikacji na studia, tlumaczeniem dokumentow, ich skladaniem, terminami, albo jakichkolwiek informacji prosze o wpisy i dzielenie sie doswiadczeniami, bo to napewno predzej, czy poxniej sie komus przyda ...
  Profil uzytkownika: akil     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-12-20 08:31
czesc to znowu ja - dzieki za gratulacje,walka to byla oj walka,z tym,ze ja tez wybralam zupelnie nowe studia,zamiast kontynuowac moje 'stare',bo nie mialam sily zwyczajnie uzupelniac i 'dobierac' przez dobry rok akademicki. Pewne rzeczy z moich studiow mi uznano - np ilosc godzin z Psychologii Spolecznej przez dwa lata-wyklady i pare innych.

Svenska B - ktos mi niedawno tlumaczyl,ze to mniej wiecej poziom jakby sie skonczylo gimnazjum w Szwecji - np corka mojego sambo bedzie miala Svenska B po ukonczeniu gimnazjum w przyszlym roku,gdyz ona miala tylko jakby 'podstawowy' poziom szwedzkiego,skupila sie na matematyce i fizyce,wiec np fizyke bedzie miala C lub nawet D (cos takiego jak linia/profil w liceum w PL),matematyke rowniez. Rowniez na stronie Göteborgs Universitet napisane jest iz tisus tudziez svenska B to (cytuje) 'swobodne poslugiwanie sie jezykiem,orientowanie sie w zagadnieniach spolecznych,przeczytanie codziennej gazety nie powinno stanowic najmniejszego problemu'.

Aby przetlumaczyc sobie dokumenty - najlepiej zrobic to samemu,zamiast polegac na np Urzedzie Pracy. Ja wyslalam do Polski,dostalam po dwoch tygodniach. CO MUSISZ PRZETLUMACZYC I WYSLAC:
-swiadectwo ukonczenia liceum/technikum
-swiadectwo maturalne
-wyciagniete godziny programowe z potrzebnych ci przedmiotow,jak np matematyka,wiedza o spoleczenstwie - zalezy co bedziesz studiowal,ja wyciagalam godziny aby miec matematyke B,wiec mi pani w sekretariacie liceum podliczyla ile wszystkich godzin mielismy w liceum i wyslalalam do tlumaczenia. Przeliczylysmy rowniez godziny z historii oraz etyki - tak dla swietej zgody,potem mi sie te godziny z historii przydaly.Oni po prostu przeliczaja,ile mielismy godzin w liceum z danych przedmiotow i porownuja to z wlasnym tokiem programowym w szwedzkim gimnazjum.
-dyplom ukonczenia wyzszych studiow
-indeks
-zaswiadczenie,ze masz szwedzki na poziomie B
-zaswiadczenie, ze masz angielski na poziomie A (albo jaki tam potrzebujesz)ja musialam miec poziom B


Wszystko to wysylasz (KOPIE!!!NIE ORYGINALY) + w jezyku polskim rowniez. Hehe,nie pytaj sie jaka gruba koperta to bedzie Ja mialam tez tyle szczescia ze moim 'handledare' byla przemila Polka,tam w tym VHS,ona tez mi pisala w mailach,co jeszcze trzeba doslac i kiedy.

Na termin jesienny dokumenty sklada sie do 15 kwietnia 2011,a uzupelniac mozna do bodajze 15 czerwca. Jesli chcialbyc skladac teraz,to zaczynaj kompletowac dokumenty,bo to dosc sporo czasu zajmuje - zwlaszcza roznorakie 'panie w sekretariatach' w Polsce

Powodzenia!!!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-12-20 08:38
Aha - jeszcze jedno - BARDZO WAZNE!(bo mi odeslali dokumenty) - wszystkie papiery jakie wysylasz na uniwerek musza byc tzw 'VIDIMERADE KOPIOR' co oznacza,ze na kazdej,kazdusienkiej stronie musisz miec podpisy dwoch roznych osob - ich reczny podpis,drukowanymi literami oraz nr telefonu tej osoby i adres. To tak jakby dwaj swiadkowie,ze dokumenty sa zgodne z oryginalami,gdyz wysylasz kopie. Ty nie mozesz sobie podpisac sam swoich dokumentow. Strasznie duzo czasu zajmuje podpisanie tej 'makulatury' ale coz zrobic,trzeba to trzeba - inaczej odesla z powrotem i jeszcze nie zdazysz z terminem zlozenia dokumentow i bedzie glupio.

no nic - powodzenia!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-12-20 10:20
u mnie musialy byc vidimerade np. na policji, w skatteverket, w medborgarkontoret itp. nie bardzo moga to byc podpisy janka i zosi, nawet z numerem....
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-12-20 11:13
u mnie wystarczyly janka i zosi...

na stronie studera.nu nie jest napisane, ze ma byc przez policje czy skatteverket,jest tylko wyraznie zaznaczone ze przez DWIE sztuki osob ma byc,oraz ich adresy i numery telefonow. Wszystko bylo cacy - uzylam swojego sambiaka i jego ojca.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-12-20 11:20
to tu nie przechodzi, zwykle kazdy lata do medborgarkontoret bo kolejka najkrotsza...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
mala mi


Wpisów: 35
Od: 2009-06-22
2010-12-20 19:13
meghann gratuluje przyjecia na uniwerek,mam pare pytan w tej sprawie,bo byc moze sama sprobuje,jestem praktycznie nowa w szwecji i nie wiem za duzo o regulach jakie tutaj panuja w szkolnictwie.Gdybys miala troche czasu prosze o meila monika-stys@o2.pl

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: mala mi     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2010-12-24 13:56
Nie ma znaczenia, czy dzienne, czy zaoczne, czy wieczorowe. Tutaj nie patrza na takie szczegoly.

Ja co prawda nie po licencjacie polskim, tu robie (tylko jakos mi sie nie spieszy ), ale moge co nieco powiedziec.
Co do podpisow - wystarczyly mi bez problemu takie "jasia" i "zosi" Tyle ze byli to poswiadczajacy Szwedzi (kolega i szefowa).

Co do tlumaczen dokumentow - ja robilam u tlumacza jez. angielskiego, bo do szwedzkiego bylo wtedy za daleko i za drogo. Dokumenty po angielsku bez problemu przyjete.
  Profil uzytkownika: Bailey     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-12-24 15:54
dokladnie tak - Baileys - tak samo u mnie

poza tym - wesolych swiat!
  Profil uzytkownika: meghann     
Forum -> Życie w Szwecji -> zaoczne studia licencjackie- mozliwosc kontynuacji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 10 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony