Odwiedzin 37810766
Dziś 3135
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Pappaledig a macierzyński z ZUS

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPappaledig a macierzyński z ZUS
triboulet


Wpisów: 10
Od: 2010-05-02
2010-11-23 13:21
Witam,

próbuję rozwikłać dosyć skomplikowaną (?) kwestię urlopu rodzicielskiego, a dokłądnie otrzymywania föräldrapenning w sytuacji, kiedy rodzice zatrudnieni są w różnych krajach UE.

Ja pracuję (legalnie oczywiście) w Szwecji od 2.5 roku, mam personnummer i jestem zaresterowany w Fkasie. Żona od 3 lat pracuje w Szwecji, ale zatrudniona jest w Polsce, a tutaj oddelegowana jest w ramach kontraktu; ma personnummer, lecz nie jest zarejestrowana jest w Fkasie.

W lipcu w Szwecji urodził się nasz syn, żona poszła wówczas na (polski/ZUS-owski) urlop macierzyński trwający 140 dni. W następnej kolejności ja planuję skorzystać z przysługującego mi urlopu/świadczenia szwedzkiego, przy czym wg. informacji od konsultantów z Fkasy (oraz znalezionych w sieci) przysługuje mi 240 dni.

Fkassan zwróciła się do ZUSu o zaświadczenie o wykorzystanym na dziecko płatnym urlopie oraz do odpowiedniej polskiej instytucji nt. ew. pobieranych zasiłków (których nie pobieraliśmy; żona również nie korzystała oczywiście z żadnych świadczeń szwedzkich).

Po otrzymaniu informacji, Fkassa poinformowała mnie, że przysługuje mi 100 dni urlopu: od mojej połowy przysługującej puli odjęto wykorzystany przez żonę macierzyński.

Chciałbym wiedzieć, czy nie jest to błąd w wyliczeniach? Dlaczego jako płatnik podatku w Szwecji zostałem pozbawiony części płatnego urlopu, skoro odjęta część pokrywana była przez instytucję polską a konto drugie rodzica? Takie potraktowanie sprawy jest sprzeczne z przykładami podanymi na stronie Forsakringskassan! Jakie są realne szanse na skuteczne odwołanie się od tej decyzji?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: triboulet     
drazetkaas


Wpisów: 5
Od: 2010-11-27
2010-11-27 15:51
hey
ja tez mam ten sam problem i w koncu zgłupiałam jak dzwonie i sie pytam za kazdym razem słysze cos innego. Urodzilam w polsce i tam wybrałam tez macierzynski 140 dni.nie wiem juz sama o co im chodzi...
  Profil uzytkownika: drazetkaas     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2010-11-27 15:57
Czyli wszystko w normie,normalne sprawy(nieskomplikowane) ciagna sie w FK miesiacami a jak juz cos wybiega ponad norme to jest klapa.
  Profil uzytkownika: pratsam     
kofi


Wpisów: 89
Od: 2010-03-12
2010-11-27 20:02
foraldrarpennig nalezy sie kazdemu 480dni jezeli jest cos wykorzystane to odejmuja roznice wybranych dni
  Profil uzytkownika: kofi     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-11-27 20:09
tez mi sie wydaje ze cos zle policzyli, pisac odwołanie...
  Profil uzytkownika: kamień     
drazetkaas


Wpisów: 5
Od: 2010-11-27
2010-11-28 00:11
ok. rozumiem 480 - 140=340
a jesli chodzi o ten kwitek z zusu to niemam pojecia
bo przez 129 dni placił mi pracodawca a przez 11 dni zus.
  Profil uzytkownika: drazetkaas     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-11-28 21:46
Kazde z rodzicow ma po 240 dni, z czego kazde musi wybrac 60 dni a reszta moga sie podzielic. Dziecko urodzilo sie w pl wiec matce sie nie nalezy jej czesc szwedzka, a ze pobierala macierzyskie w pl to odjeli 140 wybranych przez matke od 240 przyslugujacych w se i wyszlo 100. Hmmm dziwne ze jak matce zabrali jej czesc to jeszcze z puli ojca zabrali wybrane przez matke, bardzo dziwne, trzeba poprosic o uzadadnienie decyzji kogos kompetentnego a trudno bedzie znalesc w FK.
Zycze powodzenia, trzymam kciuki.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
marysiak


Wpisów: 23
Od: 2010-10-21
2010-11-29 21:52
Misiaka autor pisze ze dziecko urodzilo sie w Szwecji
  Profil uzytkownika: marysiak     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-11-30 08:51
marysiak, to co ze dziecko urodzilo sie w szwecji? matka pracuje dla polskiej firmy i pobierala polski macierzynski, wiec swiadczenie jest podzielone miedzy pl a se, tylko dziwne ze z ojca puli zabrali dni wyprane przez matke w pl.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Pappaledig a macierzyński z ZUS
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Prace w firmie sprzątającej (Stockholm)
SPRZATANIE (Stockholm)
Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 23 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Podatek od dochodów w Polsce
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony