Odwiedzin 37801935
Dziś 2379
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Ja czegos nie rozumiem

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorJa czegos nie rozumiem
Inga29


Wpisów: 4
Od: 2010-11-19
2010-11-19 19:02
Witam
Moze mi ktos cos wyjasnic? a mianowicie organizacje polonijne typu konsulat, ambasada, Forum Suecia Polonia itp. oranizuja jakies smieszne spotkania typu :
Być Żydem w dzisiejszej Polsce, czytanie poezji zydowskiej itp a brakuje im funduszy by zorganizowac np.telefon gdzie mogla by polonia dzwonic w prostych sprawach dotyczacych Szwecji, szwedzkich przepisow. O osobie na etacie juz nie wspominam bo na to przeciez musialo by sie kilka panstw zlozyc bo fundusze z Polski i Szwecji nie wystaczylyby z pewnoscia. Wiec tak skromnie osoba ktora by byla pod jakim tam telefonem stacjonarnym czy komorkowym raz w tygodniu. Ale przeciez chyba to za duzo co? Przy tak licznej swiezej emigracji lepiej posluchac "poezji"...
  Profil uzytkownika: Inga29     
Inga29


Wpisów: 4
Od: 2010-11-19
2010-11-19 20:33
nikomu to nie przeszkadza? tylko mi dziwne
  Profil uzytkownika: Inga29     
incom


Wpisów: 106
Od: 2010-06-19
2010-11-19 21:22
Hey, myślę, że kwestia nie w tym czy komuś przeszkadza czy nie. Wszystko leży w kwestiach budżetu i priorytetów. W domowym budżecie, gdy brakuje kasy to rezygnujesz z przyjemności na rzecz jedzenia lub opłat. W budżecie państwa nie można przerzucać kasy z rezerw walutowych, na przykład, na szkolnictwo, na które wiecznie brakuje. Może w budżecie nie ma takiego zapisu, bo nikt nigdy nie pomyślał o takiej potrzebie? Zawsze jednak można udać się do jednego z wielu biur poselskich, których cała masa jest w większych miastach Polski i zgłosić taki problem. Nie twierdzę, że zaraz utworzą taką komórkę, ale spróbować można. W ostateczności można napisać wniosek o uchwalenie ustawy obywatelskiej. Ignorantia iuris nocet.
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: incom     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2010-11-19 21:25
Ja moge byc przy telefonie w weekendy,taki dyzur mi pasuje bo w piatek popoludniu,sobote i niedziele wylaczam komorke.
Wiec jakby co to poprosze zapisac mnie na weekend
  Profil uzytkownika: pratsam     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-11-20 01:40
Zamiast tego jest portal poloniainfo, wystarczy zadac pytanie i na pewno sie znajdzie ktos kto pomoze odpowiadajac na nie. To co piszesz musialo by siedziec kilka osob z odpowiednia wiedza ktora bedzie kompetentna w odpowiedizach na zadawane pytania przez dzwoniacych.
W stockholmie jest kilkadziesiat tysiecy polakow, nie wiadomo do konca ile jest nowo przybylych ktorzy z przyjemnoscia by zadzownili. Telefony be sie nie urywaly, caly czas ktos by dzwonil i zadawal pytania. Jeden madre drugi glupie. Wielu by sobie jaja robilo. Fajna inicjatywa czerwony telefon pomocy. Jednak jest to malo realne a odpowiadajacy musieli by pozocic swoje zycie i odpowiadac na telefony z pytaniami.
  Profil uzytkownika: Danielus81     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-11-20 07:24
Konsulat i ambassad nie sa organizacjami polonijnymi
  Profil uzytkownika: darsim     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-20 07:38
"Czerwony telefon pomocy"?
Raczej: czarny telefon bezsensu.
Ponadto sa juz takie:
- 118100 (SVAR PÅ ALLT)
- 118800 (Superbillig nummerupplysning via telefon och SMS)
-LOL-
  Profil uzytkownika: Oxen     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-20 09:39
Skoro nie rozumiesz = nie wiesz o co chodzi, a jak nie wiesz o co chodzi, to wiadomo, ze chodzi o pieniadze. Kto Twoim zdaniem mialby finansowac tego typu serwis? A czy sama chcialabys poswiecic swoj czas i ew. wielokanalowa wiedze, siedzac za darmo i odpowiadajac na pytania - niejednoktrotnie idiotyczne?!
Tu juz nawet nie chodzi o zysk, ale kto podejmie sie takiej filantropii?
Masz pomysl? Zaloz firme.
Powodzenia.
  Profil uzytkownika: Oxen     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-20 11:33
Ale jakies smoieszne spotkania typu czytanie poezji polskiej albo ogladanie "obrazkow" pana Mieszki pewno jest sensowne? Aluzju ponial!
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-20 11:42
Ja niczjewo nje panjal. Szto z Taboj Aljeksjej Aljeksjejowicz?!
  Profil uzytkownika: Oxen     
Inga29


Wpisów: 4
Od: 2010-11-19
2010-11-20 11:44
Oxen mi chodzilo o organizacje oraz urzedy powolane by pomagac polonii polskiej wkoncu za to biora ciezkie pieniadze, a nie prywatne firmy. Konsul i ambasada sa wlasnie po to by wspolpracowac z innymi organizacjami i wspomagac polonie a nie po to by tworzyc bezsensowne spotkanie by sie wzajemnie lansowac i dawac jeden.
Dla mnie jest to oczywiste ze Polacy tak samo jak i np. Szwedzi powinni liczyc na pomoc panstwa. Szczegolnie Ci co charuja tu sezonowo wracaja do Polski i z dochodow sie rozliczaja w swojej ojczyznie czyli maja pelne prawo by oczekiwac pomocy od panstwa na ktore loza. To Ci sa najczesniej oszukiwani przez swoja nie wiedze, nie znajomosc szwedzkiego. I teraz pytanie po co jest organizowane tego typu spotkanie jak:
Być Żydem w dzisiejszej Polsce???
Komu jest to potrzebe pewnie osoba pracujaca na budowie codziennie sie nad tym zastanawia co? to pewnie spedza sen z powiek temu chlopu... kazdy wie ze to organizacje sa sponsorowane zarowno przez Polske i Szwecje, ale chyba nie taki powinien byc cel wydawanianych pieniedzy.

Poloniainfo to prywatna inicjatywa i nie ma to nic wspolnego z podjetym przeze mnie watkiem, a moze to jest jedyny przyklad pozytywnej wspolpracy. Oczywiscie wpolpraca z poloniainfo zostala podjeta gdy juz strona byla kopalnia wiedzy i takie osoby jak Kajetan sa temu "winne" a nie inne instytucje ktore powinny sie tym zjmowac.
Reasumujac jak polacy cos sami charytatywnie zrobia to jest zaraz p. konsul lub inny przedstawiciel wladz by sie podpiac pod tym ale by sama wladza cos zrobila za pieniadze ktore ma, to juz ciutke trudniej.
  Profil uzytkownika: Inga29     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-20 11:49
Od wladzy wogole nie wymagajmy za duzo, bo od zawsze sa zajecie tylko jednym, czyli pilnowaniem wlasnych stolkow...

Natomiast zgadzam sie w 100%, ze organozwanie jakis debilnych spotkan, o byciu zydem w Polsce, to idiotyczne bicie piany, w mysl politycznej poprawnosci.
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-11-20 11:59
Dla kazdego jest cos organziaowane. Tutaj w Stockholmie mamy swoja polonie starsza lub mlodsza. kazdy by chcial gdzies pojsc cos zrobic, zobaczyc. Dla starszych sa organizowane tego typu spotkania. Dla mlodszych sa, kregle, bilard, koncerty, kabarety, itp itd w zaleznosci co kto lubi rowniez dofinansowywane przez panstwo. Organizacji w Stockholmie jest duzo wystarczy zobaczyc w zakladke "organizacje" zaraz obok wiki na poloniainfo. Praktycznie wsyzstkie te organizacje do tego jeszcze inne firmy zajmujace sie organziacja sa wspomagane przez Ambasade czy konsulat i zapewniam cie ze nie sa to male pieniadze.

Mamy tu w Stockholmie przedzial wiekowy od noworodkow po kombatantow, wiec co ? kombatantow trzeba dyskryminowac i nie robic dla nich nic?
  Profil uzytkownika: Danielus81     
majawka
Lund


Wpisów: 308
Od: 2009-10-11
2010-11-20 12:34
Sztokholmski Salon Poezji zaprasza na dyskusję panelową: "Jak założyć konto w banku Skandia?".
  Profil uzytkownika: majawka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-20 12:52
Ja tylko zwracam uwage, ze w Szwecji zyje spora diaspora pomarcowa, od dawna ustabilizowana i majaca etap konta w banku Skandia dawno za soba.
To jej zapewne potrzeba (i inicjatywa) sa dyskusje typu "sytuacja Zydow w dzisiejszej Polsce" .
To chyba calkiem normalne i swiadczy o ciaglych zwiazkach ze Starym Krajem.
  Profil uzytkownika: Borrka     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-20 13:19
Wracajac do tej kwestii zydowskiej, to jaka jest ich sytuacja ?

Nie wiem, ale banan sie na gebie pojawia, ilu nagle sie ujawnilo i przypomnaialo o swoich korzeniach. Mowie tu tylko o przypadkach, ktore znam osobiscie, kolegow, ktorzy 25 lat temu, nie mieli pojecia, ze dziadek posiadal obrzezke...

Swiadczy, to ze nie najgorzej im sie powodzi, ale moze Borrka rozszerzy temat...
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-20 14:18
Moze tzw 'prawdziwi Polacy' maja racje i w Polsce wszyscy rzadzacy to Zydzi a wszyscy pracujacy (zwlaszcza fizycznie) to Polacy. Ambasady to rzadzacy a wiec sami Zydzi.

Jedynym dorobkiem zyciowym 'prawdziwych Polakow' jest urodzenie sie ale moze tym razem maja racje
  Profil uzytkownika: dzch     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-20 15:17
to co się dzieje w polskich ambasadach to niestety jest skandal, brakuje pieniędzy na zatrudnienie dodatkowego personelu zajmującego się załatwianiem bierzących spraw rodaków typu przedłużanie/wystawianie paszportów i prowadzi to do sytuacji, kiedy urzędniczka przez telefon mówi, że udzielanie informacji odrywa ją od pracy, więc czym dłużej coś tłumaczy tym bardziej wydłuża się czas oczekiwania na paszport, z drugiej strony biurokracja jest gorsza niż za komuny, bo wtedy przedłużenie/wystawienie pasztportu załatwiało się listownie, obecnie trzeba się stawić OSOBISCIE do złożenia wniosku i odbioru paszportu i do takiego konsulatu w Monachium zjeżdżają się ludzie z całych południowych Niemiec, o opłatach za te usługi już nie wspomnę, bo z ust konsula usłyszałem kiedyś, że muszą być wysokie, bo są poważnym wpływem do budżetu państwa, oni niestety nie rozumieją, że ambasada ma przede wszystkim SŁUZYC polskim obywatelom przebywającym za granicą a nie zajmować się organizacją festynów
  Profil uzytkownika: Badboy     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-20 15:29
Zalatwiaj sprawy konsularne zawsze we wrzesniu(festiwal piwa),polaczysz przyjemne z pozytecznym.Ja mam dalej do Monachium i gdy czas pozwala,to lece i uczestnicze.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-20 15:39
nie piję piwa
  Profil uzytkownika: Badboy     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-20 15:47
Najzabawniejsze,ze ja takze nie pije piwa.
Bylem tam pare razy ze wzgledu na atmosfere,kapitalne bawarskie jedzenie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-20 15:48
nie piję piwa

To wiele wyjasnia...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-20 19:48
Strasznie sie Zydzi rozszaleli, jakies odczyty, poezja itd. A tu biedny katolik, Polak z krwi i kosci musi na budowie robic. a w Ambasadach i Konsulatach az strach pomyslec. No Kaczynski to by z tym porzadek zrobil ale go zamordowali. O to chyba Pani chodzi?
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-21 06:55
Pierwsza-lepsza-gowniana wymiana zdan, a po niej zaczyna sie jadka...
- Zydzi,
- Katolicy,
- obrzezani,
- nieobrzezani,
- Kaczynski,
- Komorowski,
- itd.
- itp.
I jak tu nie kochac PoloniaInfo?!
:D
  Profil uzytkownika: Oxen     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-21 09:08
Wydaje mi sie ze nie masz racji Oxen. Dyskusja jest, ze tak powiem symptomatyczna. Jakas nowoprzyjezdna pani zwraca uwage ze za duzo o Zydach a to nieprawda. Konsul robi czasem takie imprezy. jest to pewno jakis uklad w stosunku do ludzi ktorych pierw mordowano, potem w 1968 roku wypedzono albo przynajmnie naklaniano do wyjazdu z Polski.Ale paniusi sie juz nie podoba i sugeruje ze to na koszt Polakow prawdziwych itd.jest to co najmnie niesmaczne.
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 09:16
Ja popieram autorke tematu.Co moga obchodzic nowoprzybylych zydzi i ich poezja?.Konsulaty i ambasady polskie sa do sluzenia pomocy polakom,nie wyznawcom judaizmu.Zydom nikt i nic nie pomoze,oni sa wg.ich mniemania pokrzywdzeni przez caly Swiat.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-21 09:40
*JOLAND*
Czemu "nowoprzybyli" oczekuja czegokolwiek od powstalych juz organizacji, struktur, zrzeszen itp. Skoro te im nie odpowiadaja (co w duzej mierze rozumiem) czy nie czas podkasac rekawy i zabrac sie za organizacje wlasnych, adekwatnych do ich potrzeb i wymagan - Polakow XXI-go wieku.
Dosc malkontenctwa, krecenia nosem i pretensji do garbatego, ze ma proste dzieci!
  Profil uzytkownika: Oxen     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 09:47
Wlasna inicjatywa,kreatywnosc,to inna para kaloszy.
Jesli chodzi o Ambasady,Konsulaty,ktore sa oplacane z budzetu panstwa polskiego,ciekawszym by bylo zastapienie tematu "byc zydem w polsce",byc polakiem w Szwecji.

Takie jest moje zdanie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-21 09:57
Ambasada jest oficjalnym reprezentantem polskiego rzadu, jakie sluzenie Polakom? Do pomocy Polakom jest konsulat. I jeszcze jedno, panie Joland, Zyd to wyznanie,moze takze byc Polakiem. Nie wiem czy slyszal pan o Tuwimie, Rubisteinie,Zamenchofie , Lecu? Byli chyba Polakami. Moze nawet Polakami, ktorzy przeszli do historii Polski.Sa organizacje "czysto" polskie, narodowe, Kongres Polakow w Szwecji, tam mozna sie zwracac z pytaniami i narzekaniami na Zydow.
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 10:02
Aleksy,idac Twoim tokiem rozumowania,to dyskryminujesz polskich polakow.Skoro Ambasady i Konsulaty nie maja wiekszych zmartwien jak byc zydem w Polsce,to dlaczego polscy polacy domagaja sie wiekszego zainteresowania?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-21 10:03
Zupelnie Ci, Jolandzik o....o.
Polski Zyd, pogoniony w Marcu, czesto jest bardziej Polakiem, niz Wacek i Jozek.
A jego dzieci w odroznieniu od potomstwa Wiesi, polski znaja.
Dlaczego nie maja korzystac z imprez organizowanych przez ambasady ?
  Profil uzytkownika: Borrka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 10:17
Moim zdaniem Borreczku Tobie o.........o bardziej.
Gdyby Ambasada Izraela zorganizowala taka impreze w Warszawie,to bym sie z Toba zgodzil.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-21 10:19
polski Polak? to chyba glupi Polak
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 10:27
Szkoda,ze nie potrafisz Aleksy dyskutowac uzywajac argumentow zamiast obrazliwych wulgaryzmow.
Nie biegaj na skarge do moderatorow jak Tobie ktos "pojedzie".
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-11-21 13:01
We wpisie zalozycielki tematu jest wiele blednych zalozen. Po pierwsze, jak wspomnial Alexy, Ambasada jest reprezentantem Polski w Szwecji i ma sie zajmowac kontaktami dyplomatycznymi miedzy tymi panstwami. Konsulat jest reprezentantem wladz polskich dla obywateli polskich i ma za zadanie posredniczyc miedzy obywatelem a wladzami polskimi. To tak w skrocie. Sa jeszcze inne placowki, majace za zadanie szerzyc polska kultre lub turystyke wsrod Szwedow. I to w sumie wszystko.

Nie ma zadnej organizacji/placowki, ktorej zadaniem bylby pomagac obywatelowi polskiemu w znalezieniu sie w kraju, do ktorego sobie dobrowolnie wyjechal i pomagac mu z tamtejszymi przepisami. Od tego sa instytucje w danym kraju. W Szwecji dziala to az do tego stopnia, ze prawie wszedzie przysluguje darmowy tlumacz z urzedu, wiec nawet bez znajomosci jezyka szwedzkiego wszystko mozna zalatwic. Co jeszcze nowy Polak potrzebuje? Zeby zalatwic to za niego?

Organizacje polonijne sa organizacjami, zalozonymi przez ludzi, ktorzy mieli jakies wspolne zainteresowanie. A to harcerstwo, a to teatr, a to ogladanie filmow. Kazdy robi co mu sie podoba i nikomu nic do tego. Jezeli ktos chcialby sobie zalozyc organiacje polonusow pijacych herbate z mlekiem, to nikt nie ma prawa marudzic, ze dlaczego herbaty i dlaczego z mlekiem, przeciez nie ma zadnej organizacji dla reperatorow kosiarek do trawy a to teraz wazniejsze bo wiosna idzie i w ogole... Jezeli ktos chce miec jakas organizacje zajmujaca sie czyms konkretnym, to nie pozostaje wiele innego jak poszukac osob zainteresowanych ta sprawa i wspolnie taka organizacje zalozyc (potem po gora roku sie poklocic i zalozyc kilka organizacji konkurujacych ze soba, ale tak to widocznie musi wygladac )

Prowadzenie takiego telefonu jakby to sobie zyczyla zalozycielka watku byloby niemozliwe, przede wszystkim z powodu tego, ze nie ma osoby, ktora by telefonicznie potrafila rozwiazac kazde, albo chociaz wiekszosc, praktycznych problemow, ktore maja nowoprzybyli. Przepisy sie wciaz zmieniaja, jest tysiace roznych spraw od porodow przez wszystkie sprawy zycia zawodowego po smierc bliskich... trzebaby miec sztab osob, prawnikow, pracownikow instytucji szwedzkich, pielegniarek, weterynarzy, itd itp ktorzy by na te pytania odpowiadali. Niezaleznie od funduszy (realistycznie), jest to niewykonalne. Zreszta, jezeli ktos chce sie na to rzucac, to mozna otworzyc platny numer. 5-10kr/minute nikogo nie zabije a przerzedzi troche niepowazne rozmowy.

Telefon, gdzie mogli dzwonic Polacy ze swoimi problemami BYL. W Ogniwie siedziala pani psycholog i mozna bylo do niej dzwonic, jezeli chcialo sie z kims pogadac. Nie wiem na ile ona praktycznie pomagala. Nie wiem co sie stalo z tym telefonem ani jakie bylo zaniteresowanie dzwonieniem. Moze telefon jest dalej, moze nie ma. Zadnych pochwal ani nagan nie slyszalem.

Inna wada telefonu jest, ze jest nieefektywny. Kilka osob musialoby pomagac jednej osobie z jakims problemem. Ponoszenie kosztow czegos takiego jest bez sensu, gdy wiekszosc informacji jest dostepna po polsku albo telefonicznie albo na stronach internetowych szwedzkich instytucji. Albo sa prawnicy, ewentualnie.

Powstala natomiast inna inicjatywa. Nie wiem, czy pomysl wyszedl z konsulatu (tak mi sie wydaje) ale wsparcie finansowe bylo z konsulatu i dobra robota zrobiona przez grupe zwiazana wtedy z PLmagazynem - Vademcum Polaka w Szwecji. http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=29191 Taka broszurka z potrzebnymi informacjami rozdawana ludziom za darmo (nie wszyscy maja dostep do neta).

A dla tych, ktorzy maja dostep do neta jest PoloniaInfo. Nie bylo to naszym zalozeniem, zeby pomagac ludziom sie znajdowac w Szwecji, stworzylismy cos co lubilismy robic, dajac ludziom platforme kontaktowa i najwidoczniej to co lubia robic to pomagac sobie. I dobrze.

Wiele lepszym pomyslem od finansowania eksperta siedzacego przed telefonem byloby zrobienie wiki, miejsca, gdzie na wzor wikipedii kazdy moze uzupelniac informacje o Szwecji w zaleznosci od tego ile ma czasu i co potrafi. Mamy wiki na PoloniaInfo http://www.poloniainfo.se/ Szwecja ale jednak zainteresowanie uzupelnianiem go jest znikome, zeby nie powiedziec zadne. Osoby tworzace PoloniaInfo maja nikla wiedze na temat poczatkow w Szwecji tak jak wygladaja one dzisiaj i tu mamy nadzieje na naszych czytelnikow...

Konsulat od dawna chcial wspierac PoloniaInfo. Glownie my sie wzbraniamy, bo nie chcemy byc zalezni od tego, ze jak wladza sie zmieni i nam utna finansowanie to bedziemy musieli sie zwinac. Wolimy sami zarobic na siebie i wiedziec na czym stoimy.

Tak wiec, podsumowujac, placowki polskie wcale nie sa takie obojetne na dobre pomysly pomagajace Polakom. Nie maja personelu ani obowiazku prowadzic takich rzeczy, ale wspomagaja innych gdzie sie da.

  Profil uzytkownika: kajetan     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-21 15:58
Glupi to wulgaryzm? Biegac do Moderatorow nie potrzebuje. Sami widza co sie dzieje. Ty i tobie podobni wielokrotnie daja upust swojemu dzikiemu antysemityzmowi, to jest konkret i argument!
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 16:22
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-11-21 16:24
  Profil uzytkownika: Danielus81     
szedi


Wpisów: 3458
Od: 2008-10-02
2010-11-21 16:40
Joland, Ty widziałeś żywego żyda? (chodzi mi o takiego nie z książki)
  Profil uzytkownika: szedi     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 16:47
Mnie oni zupelnie nie interesuja,Polska ma tak wiele do zaoferowania jako kraj.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-21 17:01
A wiec jeszcze raz, aby nie bylo niedomowien. Kongres Polakow W Szwecji , na Östermalmsgatan otrzymuje od panstwa szwedzkiego dotacje ponad 400 000 koron rocznie. Oni powinni pomagac nowoprzybylym i teoretycznie to robia. tel 08 661 63 59. a jak nie robia to skarzyc sie!
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-21 17:02
pokaż im dworzec w Szczecinie, będą mieli co wspominać do końca życia temat się chyba trochę wykoleił
  Profil uzytkownika: Badboy     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-21 17:34
Mialo byc wytlumaczone temu/tej, ktora czegos nie rozumie na tyle, ze az zalozyla ten temat, a tu tylko o Zydach mowa... japierdziele! Hebrajskiego to i ja nie rozumiem.
  Profil uzytkownika: Oxen     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-21 18:07
To slaby pomysl, Jolandzik, eliminowanie Zydow z dorobku kultury polskiej.
Nie byloby slonia Trabalskiego i murzynka Bambo, nie wspominam nawet tego rudego Litwaka z Nowogrodka LOL.
  Profil uzytkownika: Borrka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 18:18
Gdybysmy zaczeli wymieniac,czego by jeszcze nie bylo,gdyby nie zydzi, lista bylaby nieco dluzsza.Nie zawsze z korzyscia dla kultury polskiej.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-21 18:22
Dotyczy to kazdej narodowosci zamieszkujacej Polske, rowniez (a moze glownie) samych Polakow.
Gdyby Poniatowski nie d...l carycy, bylibysmy od morza do morza LOL.
  Profil uzytkownika: Borrka     
malinad


Wpisów: 819
Od: 2010-04-18
2010-11-21 18:26
tez cos nie byloby murzynka Bambo ale moze bylby swistak Mambo a jak nie to ja bym go stworzyla
  Profil uzytkownika: malinad     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 18:35
Borreczku,czy bylbys potencjalnie zainteresowany wystawa w Ambasadzie Szwecji w Warszawie,ktora nosilaby tytul byc arabem w dzisiejszej Szwecji?.Ich dorobek kulturalny w Krolestwie jest takze niewatpliwy.
Jednak zadne panstwo im tego nie zazdrosci.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-21 18:42
mnie akurat taka wystawa wydaje się być dużo ciekawsza od typowo szwedzkiej wystawy np. białych chodaków czy chat z czerwonych desek na tle tafli jeziora, podobnie jak wystawa o polskich Zydach ciekwasza od prezentacji typowo polskich wycinanek łowickich bądź zdjęć wierzb płaczących, problem w tym, że nie na tym powinna się chyba praca ambasad koncentrować
  Profil uzytkownika: Badboy     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-21 18:44
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-21 18:49
Analogia chybiona.

Dorobek szwedzkich Arabow - nie watpie, iz olbrzymi - nie dorownuje jednak wkladowi Zydow polskich w kulture narodowa przez duze K.
To sie moze podobac, lub nie, ale jest faktem.
Osobiscie mam raczej sklonnosc do zawlaszczanie zydowskiego dorobku - vide chmara noblistow wywodzacych sie z polskich sztetli.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-21 18:50
"a uwierz mi - wtedy bylo to wlasciwie niemozliwoscia wydostac sie normalnie z naszego komunistycznego raju"

wystarczało mieć 130 dolarow na koncie i problemow z paszportem na ogół nie było
  Profil uzytkownika: Badboy     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-21 18:50
A slonia Trabalskiego nie wyrzekne sie za Chiny Ludowe !
Po moim trupie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-21 19:11
Borreczku,wiesz ile jest,moze nie sloni, ale trab,ktorych szwedzkie obywatelki nie wyrzekna sie za skarby swiata.Nie sa to traby zydowskie,traby ich odwiecznych wrogow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-21 19:35
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-21 20:11
jak najbardziej z tej i nie tyle ciekawe, co powszechnie znane
  Profil uzytkownika: Badboy     
Inga29


Wpisów: 4
Od: 2010-11-19
2010-11-22 09:56
Ale ja nie rozumiem po co brnac w watki rasistowskie???
Sa instytucje ktore maja fundusze by wydawac je w pierwszej kolejnosci na potrzeby Polakow wiec jesli tego wymaga sytuacja a funduszy jest nie starczy na wszystko to wybor jest chyba oczywisty na co pieniadze powinny isc? Czy jednak nie? Nikt nie kwestionuje zaslug jakis tam nacji ale takie imprezy nie powinny byc na pierwszym miejscu jak sa wazniejsze potrzeby.

Moze takowe instytucje powinny byc rozliczne z tych pieniedzy co otrzymuja nawet od panstwa szwedzkiego co? Bo przeciez ilosc pieniedzy dla kazdej nacji jest ograniczona wiec po co pod przykrywka polskiej organizacji sa organizowane takie spotkania. Przeciez mniejszosc zydowska tez ma w Szwecji swoje organizacje wiec mozna sie tam spotykac i dyskutwac tego typu kwastie. Przeciez to naturalne ze jesli Polakow jest tutaj tak duzo to fundusze powinny isc na rozwiazanie ich biezacych probolemow. Nie moze byc tak ze jakas tam organizacja bierze pieniadze na pomoc w jakims celu i przeznacza na inny. Przeciez sa tez organy ktore to nadzoruja... Ale chyba nie o to chodzi by na wlasne organizacje donosc co nie? Bo Szwedzi tez moga miec dosc naszych wewnetrznych sporow.
  Profil uzytkownika: Inga29     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-22 12:29
to co się dzieje w polskich ambasadach to niestety jest skandal,
To prawda tak zawsze bylo i bedzie i nie ma niestety na to rady.

Polski Zyd, pogoniony w Marcu, czesto jest bardziej Polakiem, niz Wacek i Jozek.
To tez prawda ale wymioty Bubla przypisuja wina za cale swoje zalosne zycie knowaniom zydowskim i nigdy tego nie zrozumieja a duma z racji urodzenia jest jedynym dorobkiem takiego przyglupa.
  Profil uzytkownika: dzch     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-22 13:23
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2010-11-22 13:29
polscy zydzi zwykle ujadaja jacy ci polacy to antysemici, aj waj,
ale chetnie podlaczaja sie do róznych polskich organizacji
ale i zyd z zydem tez se nie pogada...syjonisci, komunisci i ortodoksyjni, polskojezyczni i niemieckojezyczni albo tylko szweedzkojezyczni
  Profil uzytkownika: kawaler     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-11-22 17:09
"Przeciez to naturalne ze jesli Polakow jest tutaj tak duzo to fundusze powinny isc na rozwiazanie ich biezacych probolemow."

Jakie problemy masz na mysli, co instytucje maja rozwiazywac?

Ja tam sie ciesze, ze sa pieniadze na odczyty, wieczorki poetyckie, wystawy, koncerty...itp.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-11-22 17:19
ja tez sie wlasnie mialam zapytac...jakich problemow?...znalezc wszystkim prace? wytargac wiecej pieniachow skads? wiecej bonusow na SFI? sprowadzic reszte rodziny i dac za darmo mieszkanie?...no juz sie zabieram normalnie...ty tez,oczywiscie,Inga - dawaj,nie marnujmy czasu!


no comments.

  Profil uzytkownika: meghann     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-11-22 17:46
O, dzieki meghann za te "pieniachy" bo jakbys napisala
"pieniazki" co sie...tfu "naleza" to bym
  Profil uzytkownika: Ronj@     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2010-11-22 22:16
Ja też czegoś nie rozumiem:
1) czepiania się instytucji o nie spełnianie funkcji, do których spełniania NIE ZOSTAŁY POWOŁANE
Poza tym tydzień temu było spotkanie dla pracujących w Szwecji, umowy, ubezpieczenie, podatki itp. zorganizowane przy współpracy z konsulatem, o ile dobrze pamiętam. Z definicji, wcale nie powinni się angażować w tego rodzaju tematy. Jednak i to robią.
2) obwinianie o wszelkie zło tego świata Żydów.
Po Hitlerze i Stalinie w Polsce pozostały ich śladowe ilości. A i ci, którzy pozostali raczej się spolszczali, aniżeli zamykali we własnym kręgu. Współcześni 40latkowie i młodsi rzadko mieli okazję się spotkać czy przebywać z prawdziwym Żydem. Mimo to oczerniają ich i ubliżają. Dziwnym nie jest, że w takiej sytuacji paranoi i absurdu instytucje będące przedstawicielstwem Polski za granicą próbują przybliżyć Kowalskiemu wizerunek jego domniemanego wroga. Ostatecznie niech wie kogo "nienawidzi"...
3) Twojego nie rozumienia....
  Profil uzytkownika: EHM     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-23 15:44
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
szedi


Wpisów: 3458
Od: 2008-10-02
2010-11-23 15:53
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: szedi     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-23 19:20
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-23 19:27
Współcześni 40latkowie i młodsi rzadko mieli okazję się spotkać czy przebywać z prawdziwym Żydem

To zart jakis ?

Polowa moich znajomych z okresu szkoly sredniej, nagle sobie przypomnaiala, ze dziadek mial obrzezke...

Teraz nagle stalo sie bardzo "na czasie" zapisac sie do gminy zydowskiej.
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-11-23 19:38
ale tego sie po dziadku nie dziedziczy! jeno po matce...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-23 20:24
Moze, to byl dziadek matki...
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-11-23 21:10
to musialaby byc to babka
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-23 21:41
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-23 21:58
Nie wchodzilem w ich korzenie rodzinne, ale wielu wyjechalo do Izreala, pozmieniali imiona, nazwiska, a inni sie pozapisywali do tych gmin.
Mnie to smieszy z lekka, a tym bardziej, ze 20 pare lat temu, zaden sie nie przyznal, a wrecz byli to antysemici, co niektorzy...

Sie porobilo...
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-11-24 02:01
När fan blir gammal blir han religiös, jak to mówią. Może teraz jest łatwiej być Żydem w Polsce niż kiedyś. Może o tym właśnie było to spotkanie od którego ten wątek się zaczął?
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-11-24 09:08
a jak goj pojedzie do izraela i te przysiege zlozy, to bedzie juz zydem? przyznam,ze przezywalam kiedys fascynacje kultura zydowska.
ale,ze czosnku nie lubie,ani gesiego smalcu, to mi przeszlo.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-24 14:14
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: dzch     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-24 14:29
wbrew ich chciejstwu los tych debili aż tak łatwo po wjeździe do Izraela się nie odmieni , bo izraelskie obywatelstwo mogą uzyskać:
- osoby, które uzyskały prawo powrotu zgodnie z ustawą o powrocie z 1950 roku;
-osoby zamieszkałe w Palestynie przed powstaniem Izraela;
-dzieci obywateli Izraela;
-osoby, które uzyskały naturalizację

w przypadku tej pierwszej grupy potrzebne są metryki urodzenia rodziców i dziadków udawadniające żydowskie pochodzenie, a ta słynna przysięga nie ma z tym nic wspólnego i powoływanie się na nią świadczy o niewielkiej znajomości tematu

http://poznan.jewish.org.p l/index.php/Koment.Opinie/Kontrowersyjna- przysiega-obywatelska-w-Izraelu.html
  Profil uzytkownika: Badboy     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-24 15:33
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: dzch     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-24 16:05
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-24 17:13
to zdecyduj się czy "wystarczy się powołać" czy też "gmina to sprawdzi", bo powoływać można się też na to, że się pochodzi w prostej linii od małpy, ale czy w związku z tym dostaniesz obywatelstwo w ZOO to już nie jestem pewien
  Profil uzytkownika: Badboy     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-24 20:29
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-24 22:09
czytam ze zrozumieniem posty, które są ze zrozumieniem napisane
  Profil uzytkownika: Badboy     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-24 23:04
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-24 23:33
powoli zaczynasz łapać, że żeby gmina mogła zweryfikować pochodzenie oprócz chciejstwa potrzebne są jeszcze metryki przodków zaświadczające o ich koszerności
  Profil uzytkownika: Badboy     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-11-25 02:40
Sluchajcie... watek jest o organizacjach polonijnych i organizowaniu lub nie przez nich "potrzebnych" rzeczy zamiast spotkan i odczytow. Autorka watku sama prosila, zeby przestac z watkiem zydowskim, bo nie o to jej chodzilo. Skasowane zostalo kilka wpisow z tego powodu a wy dalej ciagniecie. Bana wam trzeba?
  Profil uzytkownika: kajetan     
szedi


Wpisów: 3458
Od: 2008-10-02
2010-11-25 05:48
Kajetan napisał:


"Bana wam trzeba?"


Jawne straszonko, a tyle się rozpisywaliście jako redakcja że was zastraszano i wam grożono
  Profil uzytkownika: szedi     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-25 06:53
Musze byc cybmbalem totalnym(a, moze tylko mnie sie tu tak traktuje ?), bo dalej nie rozumiem tego naglego parcia, na trzymanie sie tematow ?

Czy dzial "Na kazdy temat", jest monotematyczny ?
Zamykajcie, wiec watki, a najlepiej po ripostach osoby kompetentnej, lub gdy czujecie, ze temat jest wyczerpany.

Ja jednak, zadko zauwazam, aby watki byly w bardzo specyficznym nurcie, czy temacie i , aby oddbieganie od tematu WPROWADZALO KOGOS W BLAD, a to byloby NIE TRZYMANIEM, sie teamtu.

Znow, sie myle ?

Chyba jednak jestem cymbalem i prosze nie kasowac, za atak osobisty...

  Profil uzytkownika: bolek26.11     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-25 06:55
Powyzszy temat zachaczo watek zydowski, wiec gdzie lerzy grzech, gdy ktos zachacza o ten temat ?

Druga opcja, wspominana juz przeze mnie, to wydzielanie nowego watku, ale tu zaraz sie zacznie, jak to moderator i tak, jest juz przpracowany i nalezmy mu sie wylacznie szacunek.

  Profil uzytkownika: bolek26.11     
bolumi


Wpisów: 2
Od: 2008-11-16
2010-11-25 06:56
Czytajac to forum az rece opadaja.Z tematu dzialalnosci polskich organizacji polonijnych w szwecji zrobil sie problem zydowski ktory pani Inga sama delikatnie pewnie nieswiadomie podrzucila. Dlugo nie trzeba bylo czekac gdyz temat zostal polkniety. Przypomina mi to obrady przesluchania komisji w sprawie tragicznej smierci Barbary Blindy . Oby tylko temat nie zszedl z organizacji polonijnych na przyczyny katastrofy smolenskiej. Poza tym czytajac pobieznie regulamin forum znalazlem przynajmniej dwa punkty ktore zostaly tutaj naruszone.
e) Nowe tematy umieszczaj w odpowiednim i tylko jednym dziale.
c) Treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej i etnicznej oraz propagujących przemoc lub dyskryminujących na tle seksualnym lub z powodu wieku.
Poniżanie grupy ludzi z wyżej wymienionych powodów, powołując się na "fakty", których nie da się potwierdzić jest zabronione.
  Profil uzytkownika: bolumi     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-25 07:10
Oczywiscie racja. Temat zostal zainicjowany aby wzbudzic taka pseudodyskusje i szereg komentarzy az buzujacych od tresci antysemickich. Kto tego nie zauwazyl udaje wariata. Mysle ze zamkniecie dzialu Polityka nieduzo dalo.
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-25 07:40
Treści wzywających do nienawiści rasowej,

Niby, gdzie ? Zacytuj, jesli przjdzie Ci to przez gardlo...
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-25 07:49
Cala dyskusja jest prowokacja. To tak,jakby zalozyc temat:"po co nam spotkanie na temat poezji ukrainskiej?" Bo przeciez Zydzi byli zawsze czescia naszej kultury. Byli tez polskimi obywatelami o czym niektorzy zapominaja. Jakos w Szwecji tego problemu nia ma i powodzi sie Szwecji troche lepiej niz Polsce.
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-11-25 08:39
Dla mnie rozchodzi sie krotko rzecz biorac o to, ze zamiast wieczorkow o byciu kimkolwiek w dzisiejszej Polsce lepiej zorganizowac cos o byciu Polakiem w dzisiejszej Szwecji.

Raz, ze to dwie rozne grupy zainteresowan, bo z racji tego, ze wielu w ostatnich latach przyjechalo, nie mozna ignorowac calkiem tych, co sa tu dluzej. Dwa, ze rozne do tych celow sa instytucje i organizacje, co juz tez zostalo napisane.

Bolek, to co zaproponowales, jest dobrym pomyslem i juz jakis czas temu o tym rozmawialismy w redakcji. Nie ma dzis technicznej mozliwosci wydzielania watkow z istniejacych na tym forum. Uwierz, ze stosowalabym to chetnie.
  Profil uzytkownika: ulaczka     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-25 11:07
Autorka jest na forum nowa i nie wie ze gdy zachacza o temat zydowski to wlaczaja sie fekalia Bubla.

Ulaczko czy moglbym (na probe) napisac na moim avatarze Wyzyny Spoleczne?
  Profil uzytkownika: dzch     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-25 11:33
*Ulaczka* m.in. napisala: "dwie rozne grupy zainteresowan". Slusznie. Pojde dalej. Dwie rozne grupy zachowan i... swiatopogladowo calkiem inne.
Bez sensu jest teraz grzebanie w historii i rozbieraniu przyczynkow emigracji na czynniki pierwsze. To bylo juz tutaj przerabiane tysiace razy. Mam natomiast spostrzezenie, ktore nasuwa sie wlasciwie samo.

- "My" stalismy grzecznie w kolejce... (po wszystko)
- "Im" sie nalezy! (wszystko)

  Profil uzytkownika: Oxen     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-25 11:37
I jedna i druga postawa jest guzik* warta...
*chcialem napisac inaczej, ale zobligowany jestem danym slowem.
;D
  Profil uzytkownika: Oxen     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-25 11:46
uważam, że kiedy na forum pojawiają się ewidentne głupstwa i ktoś pisze np. że z Polski w latach 70tych nie można było wyjechać, czy też, że w Izraelu dają obywatelstwo każdemu, tylko trzeba przysięgę na wierność złożyć to nie należy takich głupot zostawiać bez komentarzy, bo to tak jakby przyznać im rację, z drugiej strony wątek nosi tytuł "ja czegoś nie rozumiem", więc wszystkie te wpisy pasują do niego jak ulał, ktoś czegoś nie rozumiem, ktoś mu tłumaczy

Aleksy miej trochę przyzwoitości i nie odpowiadaj sobie od razu na własne wpisy, pozwól przynajmniej na 1-2 przerywniki innych forumowiczów, będzie to wyglądało naturalniej
  Profil uzytkownika: Badboy     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-25 12:38
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-25 19:47
Bolek, to co zaproponowales, jest dobrym pomyslem i juz jakis czas temu o tym rozmawialismy w redakcji. Nie ma dzis technicznej mozliwosci wydzielania watkow z istniejacych na tym forum. Uwierz, ze stosowalabym to chetnie.

dziekuje, za odpowiedz !

W swietle tego i tak malych mozliwosci forum uwazam, ze Kajetan troche przecenia PI, porownujac go do www.flasback.se ...

Ja chyba jednak, czepialski jestem....
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-11-25 23:44
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ulaczka     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-25 23:55
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-11-26 06:42
gdyby nie kazdy temat, gdzie sie pare osob wybranych zbierze

Wybranych ? Jak w "narodzie wybranym" ? ...

Tak powanie, to wlasnie milo ze ostrzegasz najpierw Ula !

To tez jedna z sugestii moich, zeby zamiast kasowac, bez sladu, dac najpierw ostrzezenie !

  Profil uzytkownika: bolek1970     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-26 12:13
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: dzch     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-26 13:34
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-26 13:40
język ci przeszkadza, ale do do trafiającego w sedno meritum "jedyny temat na ktory pisza",już się nie potrafisz odnieść
  Profil uzytkownika: Badboy     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-26 13:44
Nic rynsztokowego tam nie ma a uposledzenie nie zrobilo jeszcze z nikogo "potomka szlachty"
  Profil uzytkownika: dzch     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-26 14:19
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-26 14:43
biorę wszytskich na świadka, że próbowałem traktować cię normalnie, ale jak widać się nie da
  Profil uzytkownika: Badboy     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-26 14:50
Byles chyba jedynym traktujacym 'to' powaznie
  Profil uzytkownika: dzch     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2010-11-26 23:41
Aby sorell...
Taaaaak... narodowość i wyznanie rozpoznaje się po ryju... 4 miliony wśród prawie 40stu....
Hm... ciekawe... proporcjonalnie 4 na 40stu... mam 40 lat i... spotkałam w Polsce tylko jednego Żyda... ale to chyba wina mojej twarzy... ni to chińska, fińska, rosyjska... przed taką "niepolska" twarzą Żydzi pewnie chowają się w mysie dziury....
Nie wiem skąd są Twoje statystyki, ale poglądy sprzed 70ciu lat, przerost ego i nienawiść.. Taki "nieudany", "niepolski" egzemplarz jak ja,też byś pewnie zagazował, co nie?
No, cóż pozostaje mi tylko "się bać" i "modlić", by nigdy nie spotkać w życiu ludzi takich jak ty...
  Profil uzytkownika: EHM     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-11-27 01:00
A wracajac do tego spotkania, to takie cos sie na blogu pana Kalinowskiego pokazalo. Moze i daje do zastanowienia, czy jest zainteresowanie takimi spotkaniami i jakie http://kalinowski.blog.one t.pl/Byc-Zydem,2,ID417563893,RS1,n
  Profil uzytkownika: kajetan     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-27 09:05
Pan Kalinowski, kto to jest? A teraz moze cos z innej beczki. Tygodnik EXPO, ktory jest troche wiarygodniejszym, dla mnie zrodlem. Tytul artykulu: "Nacjonalizm, ekstremizm i przemoc w Polsce" . Autor pisze ze momo ze Polska ma tylko 3% etnicznych mniejszosci to sa oni narazeni na ataki prawicy i partii populistycznych a takze tzw zwyklych obywateli m.inymi na stadionach, w antysemickim Radiu Maryja/blisko zwiazanym z PIS/. Na terenie Polski dziala faszystowska partia Narodowe Odrodzenie Polski . W Sejmie posel Artur Gorski wypowiedzial sie ze wybor Baracka Obamy jest koncem cywilizacji bialego czlowieka, co bylo niezlym szokiem i Polska musiala przepraszac Amerykanow. W maju tego roku,w Warszawie, w bialy dzien policjany zastrzelil Nigeryjczyka. Wiele wskazuje na to ze zabojstwo mialo charakter rasistowski.Pobicia ciemnoskorych studentow sa czeste. W Bialymstoku pobito studentke ze Szwecji, pochodzila z Kuby i jej kolor skory nie odpowiadal polskim zulom, tamze pobito lekarza pochodzenia arabskiego,Czy spotkania sa potrzebne? Moze aby ostrzec przed podrozami do Polski?
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-27 09:24
Wyksztalcony czlowiek pisze w jednym poscie"Ambasada jest oficjalnym reprezentantem rzadu",by w nastepnym
dojsc do nastepujacego wniosku "moze aby ostrzec przed podrozami do Polski"

Czyli Ambasada Polska organizuje za panstwowe pieniadze spotkanie pt."Byc zydem w dzisiejszej Polsce"
by odstraszyc potencjalnych turystow przed odwiedzeniem naszego kraju?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-27 10:32
Nie turystow ale Zydow, ciemnoskorych i Arabow, raporty komisji ds czlowieka ONZ, raporty komisji helsinskiej itp mowia o ryzykach zwiazanych z rasizmem w Polsce.
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-27 10:33
To chyba dobrze ze ambasada ostrzega ale powinni raczej ostrzegac ciemnoskorych i Zydow ortodoksyjnych z pejsami. Inni sa najwyzej narazeni na "fekalia Bubla" ale tym sie chyba nikt nie przejmuje.
  Profil uzytkownika: dzch     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-27 10:36
....i Ambasada lozy pieniadze podatnika,by uwypuklic ten hipotetyczny rasizm?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-27 10:42
Czlowieku, przeciez to bylo ironiczne. Ambasada organizuje spotkanie aby nie podpasc Zydom, trudno odmowic. Ale rasizm jest i to jaki, a moze Ty nigdy w Polsce nie byles ani nie sluchales polskich rozmow. Przeciez cala ta historia z Chrystusem i jego ukrzyzowaniem , celebrowana co roku to wspaniala pozywka dla nienawidzacych Zydow, ciagle przypominana. Temu tez nie dasz wiary?
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-27 10:47
...daje wiare,jestem katolikiem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-11-27 10:54
Przeciez cala ta historia z Chrystusem i jego ukrzyzowaniem , celebrowana co roku to wspaniala pozywka dla nienawidzacych Zydow, ciagle przypominana.

Toc, to typowa zydowsko-lewacka demagogia !

Co ma obchodzenie wielkanocy, ktora jest celbracja zmartwychstania panskiego z antysemityzmem ?

Nie zalamuj mnie drogi bibliotekarzu...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-27 10:57
To ma do tego ze ksiadz przypomina ze to ONI zabili naszego pana. I prosze ostroznie z oskarzeniami mnie o "zydowsko- lewacka propagande". Pamietaj ze jestes odpowiedzialny za swoje wpisy.
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-11-27 11:07
To ma do tego ze ksiadz przypomina ze to ONI zabili naszego pana.


Najlepsi w wypomnaniu swoich nieszczesc sa starozakonni wlasnie. Weszlismy w nowe stylecie, a oni dlaej nie ustepuja...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-11-27 11:21
..ksiadz przypomina ze to ONI zabili naszego pana.

Nie chce ranic uczuc religijnych ale Chrystusa, niewinnego Zyda zabili rzymscy zolnierze.
  Profil uzytkownika: dzch     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-27 11:49
Religie sa przyczyna wojen, nienawisci i wszelkiego zla, to nie tylko moja opinia. Wystarczy popatrzec na konflikt zydowsko arabski. Przeciez to ta sama nacja, ale rozni ch religia i w imie jej wojna i nienawisc. Racja?
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-11-27 11:52
Dlatego bedziesz walczyl z religia i podjudzal tym sposobem nienawisc do jakis grup religijnych ?

Gdzie tu sens..
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-27 12:15
Czy komus, nawet pracujacemu w biblotece, trudno zrozumiec,ze wiekszosci polakow Zydzi i Arabi sa obojetni?.Skoro obojetni,to Ambasada Polska moze wydac pieniadze podatnika na cos,co przyniesie jakis pozytek.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-27 13:45
Co do Arabow, zgodze sie, Jolandzik.
Co do Zydow, na szczescie dla wiekszosci sa to po prostu wspolobywatele lub Izraelczycy.
Istnieje jednak "elia" , ktorej Zydzi gwarantuja sens zycia LOL.
  Profil uzytkownika: Borrka     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-11-27 13:47
Ateista, taki , jak ja, walczy i neguje religie, nie podjudza, to roznica. Widzi w religiach zlo swiata: inkwizycja, kolonizacja III swiata, Radio Maryja, Rydzyk, Jankowski, te rzeczy. Jak juz pisalem ambasady i konsulaty nie sluza polskim robotnikom, na saksach w Szwecji. Mogl by ktos tak sadzic za czasow PRL. Teraz Instytut Polski jest przeksztalcany w Rezydencje Jego Ekselencji Pana Ambasadora. Robotnicy nie beda tam mile ani wogole zapraszani. Ale takiej Polski chcielismy wszyscy, teraz placmy!
Jezeli Zydzi i Arabowie sa obojetni Polakom to dlaczego Zydow pozbyto sie a Arabow bije po mordach?
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
synko_gniew_rybaka
Eire


Wpisów: 3607
Od: 2009-01-04
2010-11-27 17:36
wracajac na sekunde do istoty rzeczy - oczywiscie, że wieczorki poezji żydowskiej mają ogromny sens i moim zdaniem od razu z promu czy lotniska powinno kierowac sie nowoprzybylych na taki wieczorek: poznałby wowczas troche poezji z życia zanim sam na wlasnej skorze doswiadczy poezji emigracji.

Jast to innymi slowy głeboko zaowalowana i bardzo użyteczna pomoc!

Wacki i Jozki - na przymusowe wieczorki poezji żydowskiej biegiem raus a potem dopiero na SFI czy jak to sie zwie!
  Profil uzytkownika: synko_gniew_rybaka     
synko_gniew_rybaka
Eire


Wpisów: 3607
Od: 2009-01-04
2010-11-27 17:38
byc może wieczorki żydowskiej poezji powinny byc juz organizowane na promie czy w samolocie aby zaoszczedzic czas!
  Profil uzytkownika: synko_gniew_rybaka     
synko_gniew_rybaka
Eire


Wpisów: 3607
Od: 2009-01-04
2010-11-27 17:45
np. wielki żydowski poeta z Krakowa, moj brat, z ktorym wodke pilem na zapleczu Teatru Miejskiego w Gdyni - na pewno chetnie podjąłby sie prowadzenia *wieczorkow na promie*, w ramach wolnotariatu po odebraniu NLG moglby sobie na to pozwolic:

http://www.youtube.com/wat ch?v=eH80VZ3DQbQ&feature=related

wystarczy grzecznie poprosic!
  Profil uzytkownika: synko_gniew_rybaka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-27 17:47
Synko,to genialny pomysl!!!!.Wieczorek poezji zydowskiej na promie do Szwecji.Gdyby jeszcze Ambasada zasponsorowala bufet z alkoholem(gratis), frekwencja przeszlaby najsmielsze oczekiwania.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-11-27 18:07
uczepiliście się żydowskiego charakteru tych imprez, wolicie spotkania tematyczne o twórczości Elizy Orzeszkowej czy wieczory poezji cygańskiej
http://pl.wikipedia.org/wi ki/Bronis%C5%82awa_Wajs_-_Papusza
  Profil uzytkownika: Badboy     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2010-11-28 00:27
Inga 29 napisala ze czegos nie rozumie, hmm
Dziecko drogie jak sie ma 29 lat to powinno sie juz cos nie - cos rozumiec, ale ty chyba jestes taka nowowczesna pozno-dojrzewajaca mlodzieza.
  Profil uzytkownika: flatron     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-28 09:47
Teraz juz nie wiem co jest gorsze: sponsorowane wieczorki poezji zydowskiej, czy bicie piany w tym temacie na Forum. I jakkolwiek sam juz sie tu "wypowiadalem", mysle jednak, ze zalozycielka tematu ma wiele slusznosci. Sam pomysl (telefon to sprawa umowna - raczej symbol) wart jest przemyslenia...
Juz gdzies padl pomysl wydania czegos w rodzaju poradnika dla Polonii.
Moze czas zaczac sprobowac przelac idee w czyny?!
  Profil uzytkownika: Oxen     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-11-28 11:03
Mam juz nawet sponsora takiego poradnika !
Bank Skandia, bo wszyscy wiemy, jaki jest glowny problem Polonii ...
Aktualnie 1096 postow na ten temat.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-11-28 12:03
*Borrka* pomysl przedni!
Z jedna tylko istotna uwaga.
Poradnik banku Skandia musi zdecydowanie byc w jezyku polskim, pozniej zas raz jeszcze przetlumaczony "z polskiego na nasze. Najlepiej przez jakiegos bieglego psychiatre. Googlowy tlumacz wszystkiegi nie zalatwi, niestety...
  Profil uzytkownika: Oxen     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2010-11-28 22:05
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-11-29 01:13
"Sam pomysl (telefon to sprawa umowna - raczej symbol) wart jest przemyslenia...
Juz gdzies padl pomysl wydania czegos w rodzaju poradnika dla Polonii.
Moze czas zaczac sprobowac przelac idee w czyny?!"


Przeczytaj ten moj najdluzszy post w tym watku. To juz wszystko bylo (i jest) robione.
  Profil uzytkownika: kajetan     
onika


Wpisów: 70
Od: 2001-08-05
2010-11-29 04:49
Szanowni Panstwo,

Jakas prosta kobieta napisala, ze
" Moze mi ktos cos wyjasnic? a mianowicie organizacje polonijne typu konsulat, ambasada, Forum Suecia Polonia itp. oranizuja jakies smieszne spotkania typu :
Być Żydem w dzisiejszej Polsce, czytanie poezji zydowskiej itp a brakuje im funduszy by zorganizowac np.telefon gdzie mogla by polonia dzwonic w prostych sprawach dotyczacych Szwecji, szwedzkich przepisow",

a Wy juz podchwyciliscie temat stosunkow polsko-zydowskich we wszystkich barwach teczy, ktore zawsze temu towarzyszyly!
Przeciez owa osoba nawet nie zdaje sobie sprawy czym sa i czemu maja sluzyc placowki dyplomatyczne, nie tylko Polski, ale wszystkich krajow akredytowanych w Szwecji i nie tylko w Szwecji!Nie rozroznia roli jaka spelnia ambasada od obowiazkow spoczywajacych na konsulatach!
Raptem okazuje sie, ze Zydzi bedacy, sprawa wszak oczywista, powodem niepowodzen swierzo i nie tylko swierzo przybylej do Skandynawii Poloni staneli rowniez na przeszkodzie do oczywistego prawa do wszelkiej informacii o systemie socjalnym (moze i innym takze?)!!!
Nie chce wyciagac zbyt pochopnych wnioskow, ale te Pania byc moze przerazily dwa okreslenia:
1. poezja (a wiec rzeczownik)
2. zydowska (przymiotnik)
Oba te wyrazenia najprawdopodobniej kojarza jej sie z wysilkiem intelektualnym, ktorego trudno oczekiwac od osoby stojacej na pozycjach roszczeniowych!
Poco wiec wylewacie kubly brudnej wody na siebie wdajac sie w nieproduktywne pyskowki?

Tego to i ja nie rozumiem!

Shalom aleichem
שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם

Onika
  Profil uzytkownika: onika     
Forum -> Na każdy temat -> Ja czegos nie rozumiem
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony