Odwiedzin 37785832
Dziś 2602
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Problem z Arbetsförmedlingen

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorProblem z Arbetsförmedlingen
service
Stockholm


Wpisów: 34
Od: 2006-03-07
2010-11-05 19:26
Hej , bylem dzisiaj i pytalem sie o doksztalcenie zawodu . Wybralem 2 opcje , ale oczywiscie , pani ktora mnie oblugiwala powiedziala ze nie moge sie tam dostac z tego wzgledu ze oni musza placic za to i tak dalej , co mnie to obchodzi powiedzialem . Mieszkam tutaj 12 lat , stracilem prace , teraz jestem na szukaniu jej ponownie i zamiast siedziec w domu bezczynnie moge zrobic kurs i zdobyc jakis papier i nowy zawod . Dziwne podejscie biura pracy . Oczywiscie zaproponowali bym poszedl do szkoly normalnie na jakis zawod . Pomyslalem ze powaleni sa czy co . Jezeli chce isc to ide a nie jeszcze slysze ze nie mozna bo to czy owo. Podatki placilem przez ponad 10 lat a teraz traktuja mnie gorzej niz psa . Mozecie mi wytlumaczyc dlaczego tak jest . Szwecja na ztacza sie czy co , bo tam nic nie robia w tym biurze pracy tylko sie madraluja . Gdzie mam wyslac papier by usadzic te babe za takie informacje , czy istnieje taka instytucja czy co kolwiek . Bo osobom pochodzenia tureckiego lub tym podobnego daja bez problemu a polakom nie . Nie rozumiem juz nic z tego.
  Profil uzytkownika: service     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-11-06 07:43
Zeby oni zaplacili za kurs zawodowy wymagane jest
- musisz znalezc pracodawca ktory zagwqrantuje zatrudnienie po tym kursie
- moga tez Zadac udokumentowanej znajomosci szwedzkiego na kanins tam poziomie

Bez tego nie masz zadnych szans na kurs
  Profil uzytkownika: darsim     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-11-06 09:42
Arbetsförmedlingen jest urzedem "teoretycznym" szukaj sam, bedzie szybciej..... jedyna pomoca jaka mozna od nich otrzymac to jest wydruk ofert pracy (jakby ktos drukarki w domu nie mial)
  Profil uzytkownika: kamień     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2010-11-06 10:54
Kursy zawodowe sa finansowane przez af, jesli dotycza tzw bristyrke, tzn zawodow aktualnie atrakcyjnych na rynku pracy.

Istnieje aktualny spis takich zawodow. Mozna dowiedzies sie o nich w af, trzeba o niego poprosic.

Taki kurs moze nie miec nic wspolnego z twoim obecnym zawodem. Wazne jest, zbys dostal prace po jego ukonczeniu.

Dobrze jest miec opracowane informacje na temat mozliwosci zatrudnienia po kursie, np statystyke, ze tyle i tyle osob dostalo prace z tymi kwalifikacjami (nie ze znajomy czy kolega, bo to nie sa fakty).

I nie pien sie, bo to nie funcjonuje w Szwecji a w af w szczegolnosci.

Postaraj sie byc opanowany, racjonalny,trzezwo myslacy w kontaktach z af.

W ten sposob pokazesz, ze masz tzn socialkompetens, a to funkjonuje o wiele lepiej.

Znajomosc jezyka szwedzkiego potwierdzisz samym faktem poslugiwania sie nim, wiec zaswiadczenia dotyczace znajomosci jezyka raczej nie beda potrzebne.





  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2010-11-06 10:58
Twoje zachowanie w rozmowie z pracownikiem af bylo aroganckie i nie do zaakceptowania.

Koniecznie to przemysl. Z taka postawa nie masz wiekszych szans na zalatwienie czegokolwiek w af.
  Profil uzytkownika: Lunab     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2010-11-06 11:04
Zmien arbetsförmedlare. Jak sie taki uprze zeby ci nie dac danego kursu to nic nie poradzisz. Córka chciala kurs na wózki widlowe to powiedzial jej ze dziewczynie nie potrzeba a arabowie dostawali i oczywiscie wcale nie pracowali w danym zawodzie, chodzilo im o zbicie czasu i forse.
Corka zaplacila sama za prywatny kurs i mogla wybierac i przebierac w pracach w ekspedycji itd.
Sama po skonczeniu studiow w Szwecji potrzebowalam kursow podbudujacych praktyke, nic nie dostalam. Im bardzej prosilam tym bardziej sie uparli zeby nic mi nie dac. Rozmawialam nawet z samym szefem AMS w rejonie V.Götaland i nawet to nie pomoglo, zaprosil mnie jednak na kawe
Pracownicy AF to sa bogowie ale z inteligencja niewiele ma to wspolnego,wiem bo pracowalam z nimi.To byly najgorsze 2 lata w mojej karierze pracowniczej
  Profil uzytkownika: flatron     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2010-11-06 11:17


Lunab: 2010-11-06 10:58 Twoje zachowanie w rozmowie z pracownikiem af bylo aroganckie i nie do zaakceptowania.

Koniecznie to przemysl. Z taka postawa nie masz wiekszych szans na zalatwienie czegokolwiek w af.


Chyba sobie jaja robisz z chlopaka: ty nawet nie wiesz jak sie zachowuja inne nacje, nie bede palcem wskazywala i wowczas dostaja wszystkie kursy jakie sobie zazycza.
Nie do zaakceptowania hahahaha...
  Profil uzytkownika: flatron     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-11-06 11:22
Bez tupetu, ciezko cos z nimi zdzialac...

Mi pani zaproponowala praktyke i socjal, na co odparlem, ze raczej puszki bede zbieral, niz wezme socjal.
Byla w lekkim szoku, ale za pare dni sama zadzwonila i zaproponowala jakis utbildning.

Ogolnie nie bierz na powaznie tych darmozjadow.
Szukaj yrkesutblidning, przez Komvux najlepiej.
Dofinansowanie z CSN, moze byc tu nawet konkretne..

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-06 11:30
Bolek,kazdy medal ma dwie strony.Skonczenie nawet najlepszego kursu nie zapewnia pracy.Mam bardzo dobra znajoma w Arbetsförmedling,wiem jak moga zaszkodzic,nawet majac nagrana prace.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2010-11-06 11:34
Zmiana arbetsformedlare na niewiele moze sie przydac, poniewaz oni maja obowiazek prowadzenia notatek sluzbowych. Kazdy kontakt jest dokumentowany.

Jezeli zorientuja sie, ze probujesz z roznymi osobami to moga zinterprerowac twoje zachowanie jako sposob manipulacji.

Jezeli natomiast rozmawia sie z osoba w punkcie informacyjnym (ta ktora pyta, jaka masz sprawe i ev. kieruje dalej)to nie ma zadnej adnotacji.

Czesto sie zdarza, ze juz ta pierwsza osoba udziela takiej informacji, ze "sie odchodzi z kwitkiem".

Strategia niecheci finansowania kursow jest powszechnie praktykowana, poniewaz af doskonale wie, ze probuje sie zdobyc pieniadze u nich.

To jest skuteczne, poniewaz wiekszosc szukajacych nie zna szwedzkiej biurokracji w af i nie chce tracic czasu.



  Profil uzytkownika: Lunab     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-11-06 17:44
Troche tu niektorzy mieszaja
Af placi wylacznie kursy na zamowienie pracodawcy jesli ten zagwqrantuje zatrudnienie pisemnie
  Profil uzytkownika: darsim     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-11-07 17:44
mozna sobie tez poszukac praktyki ale to tez najpierw trzeba znalesc pracodawce ktory chce przyjac na praktyke, a-kassa liczy stawke jaka dostanie sie za praktyke(jesli nie nalezy sie do a-kassy wtedy jest 223 kr za dzien)a wyplaca pieniadze fk. strasznie to zagmatwane jest.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-11-08 16:04
rozumiem Twoja frustracje - ilez ja sie nafrustrowalam i natupalam nogami po wyjsciu z budynku!!

Lada chwila bede bez pracy na wlasne zyczenie i nie zamierzam isc pytac o pomoc,gdzie zaproponuja mi kurs pisania CV. Sama znajde prace,jakakolwiek,jezeli zajdzie taka potrzeba (mam nadzieje,ze zaczne studiowac od stycznia).

Tym ludziom centralnie zwisa i powiewa,ze Ty nie mozesz znalezc pracy,ze pragniesz sie doksztalcic - podsuwaja kolejne idiotyczne formularze do wypelniania,typ: ''Czy twoi niedoszli pracodawcy wyrazili opinie na temat twojego zyciorysu ktory im wyslalas/les?''(pewnie - prowadze obszerna korespondencje z firmami, ktore mnie zwyczajnie olaly)Albo: ''Oczywiscie zakladamy ze mozesz podjac prace w calej Szwecji - zaznacz tak lub nie,jesli nie,podaj powazne powody?''(oczywiscie,nie ma problemu - majac rodzine w GBG,bede dojezdzala codziennie do Umeå,eller hur...?)


Niestety,znow irytujace powiedzenie mojego ojca - umiesz liczyc,licz na siebie

Pozostaje miec nadzieje,ze po obecnych negatywnie wyrazajacych sie artykulach o AMS w paru powaznych gazetach ekonomicznych w SE moze cos sie ruszy....


pzdr.
  Profil uzytkownika: meghann     
kaja80


Wpisów: 99
Od: 2010-09-27
2010-11-08 17:27
Jeszcze nie miałam przyjemności z tą instytucją, ale niewiele widzę się różni od polskich Urzędów Pracy...Jeśli dobrze zrozumiałam to kurs mogę odbyć w dwóch przypadkach
1. Uprawdopodobnienie zatrudnienia
2. Kurs organizowany pod potrzeby pracodawcy,

czy tak jest?
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: kaja80     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-11-08 19:09
Co do AF tez mialam przyjemnosc, niestety. Oni robia problem nawet tym ktorzy sobie sami wszystko zalatwili, np praktyke zawodowa. Przyklad, aby af zatwierdzilo ze moge isc na praktyke ktora sama sobie znalazlam, czeka sie wg przepisow 7 dni roboczych(tak zostalam poinformowana na spotkaniu informacyjnym). Ja czekalam 3 tygodnie na zgode!
Jesli chodzi o zapisy do af to jakas farsa, w ulotce z info napisane jest zeby szukac sobie pracy przez znajomych!To dopiero bezczelnosc wg mnie! To wogole nie musze tam isc jak oni mi mowia ze przez znajomych mam szukac. Jakby znalazla przez znajomych to bym nie szukala u nic pomocy!
Przy rejestracji oburzyla mnie bardzo opcja ww ze trzeba zaznaczyc ze szuka sie pracy w calej szwecji. Gdy powiedzialam ze ja nie szukam w calej, tylko w sthlm, to pani odpowiedziala ze mnie nie zarejestruje jak sie na to nie zgodze. Mam male dziecko wiec logiczne ze nie zgodze sie na prace gdzie daleko.
Poprostu mnie trafia jak mam isc do urzedu jakiego i cos zalatwiac, ciagle robia problemy i jeszcze kazdy pracownik mowi co innego. Trzeba miec wieksza wiedze od nich zeby cokolwiek zalatwic, nie pomoga a jeszcze bardzo moga zaszkodzic.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-11-08 19:51
meghann pisze 'Tym ludziom centralnie zwisa i powiewa,ze Ty nie mozesz znalezc pracy,ze pragniesz sie doksztalcic'

Te kursy sa finansowane z naszych wspólnych podatków i nie ma tych pieniedzy tyle aby wiele osób moglo sie doksztalcac.

Taka jest po prostu prawda a nie ze zwisa to pracownikom AF. Nazwa tego urzedu jest bledna (kiedys to funcjonowalo jako förmedling ale juz kilkadziesiat lat temu kiedy pracy bylo mnóstwo juz wtedy narzekali ludzie ze trudno sie dostac sie na kursy z AF.

Wiekszosc ludzi w Szwecji bierze pozyczke na studia aby sie doksztalcac i wedlug mnie jest to najlepsza bo najszybsza droga do zdobycia zawodu.

Na kursy przez AF czeka sie tak dlugo ze zdazy sie w tym czasie i zrobic kursy prywatnie i popracowac kilka lat.

Zycze powodzenia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-11-08 20:42
Skoro piszesz,ze te kursy sa finansowane z naszych podatkow,to bezsprzecznie wiekszy pozytek z takiego kursu bedzie mial np polak,niz ktos z poza UE.Tacy delikwenci chodza,bo za to chodzenie im jeszcze placa,pracowac i tak nigdy nie beda.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-11-21 19:40
JOLAND pisze 'Skoro piszesz,ze te kursy sa finansowane z naszych podatkow,to bezsprzecznie wiekszy pozytek z takiego kursu bedzie mial np polak,niz ktos z poza UE.Tacy delikwenci chodza,bo za to chodzenie im jeszcze placa,pracowac i tak nigdy nie beda. ´

Moze i masz racje na pierwszy rzut oka. Ale Ci ludzie z Uni przyjechali tutaj bo Szwecja otwarla rynek pracy. Ci ludzie w koncu prace znajda i sie beda doksztalcac tak samo jak absolutna wiekszosc Szwedów czyli na wlasny koszt.

Co do ludzi spoza UNI to sytuacja jest inna. Ci ludzie przebywaja tutaj z powodów politycznych, czesto pochodza z bardziej odmiennej kultury i trudniej jest im sie zaaklimatyzowac niz europejczykom. Piszesz ze tacy delikwenci pracowac i tak nigdy nie beda. Wystarczy ze czesc ich bedzie pracowac i juz te kursy sie zwróca. Przynajmniej nie popadna w depresje której leczenie kosztuje podatników majatek.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
service
Stockholm


Wpisów: 34
Od: 2006-03-07
2010-11-21 20:31
Witam ponownie. Wyslalem ponad 120 CV do roznych firm i dalej to samo odpisuja , dziekujemy za zainteresowanie ale zglosilo sie ponad 200 osob i juz stanowisko zostalo zajete , zyczymy powodzenia w przyszlosci . Gdzie tu logika . Jak wiem z zycia to wiekszosc prac z annonsow na AF sa dawno juz zajete a oczywiscie widnieja . Nie rozumiem juz nic z tego. Na kurs nie moge isc bo nie jestem brudasem tylko polakiem . A/kassa stwarza problemy z dawaniem kasy . Prace ciezko znalesc choc kazdy mowi i twierdzi ze sytuacja w szwecji sie polepszyla . Gowno prawda ze tak powiem , szwecja leci na psy . Bo jeszcze w 1999 / 2000 rok bylo latwiej niz teraz. A jeszcze jak maja zniesc wizy dla Albani i tego drugiego panstwa nie pamietam , to zrobi sie masakra. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: service     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-11-21 20:43
czytam twoj post i jeden wniosek, witamy w szwecji takie sa realia............
  Profil uzytkownika: kamień     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2010-11-21 20:55
Ten drugi kraj to Serbia,cos sluchalem w radio ze maja zniesc wizy dla Serbow ktorzy chca tu przyjechac odwiedzic swoje rodziny.
Ciekawe kto bedzie kontrolowal te wyjazdy z odwiedzin
I jeszcze cos.brudasy i Polacy.
Nie sadzisz ze Twoj wpis lekko dziwnie brzmi?
Zapewniam Cie ze obcowalem(niestety) z duza iloscia Polakow ktorzy wlasnie byli brudasami.
Nieladnie to sformulowales,nawet pomimo frustracji.
  Profil uzytkownika: pratsam     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-22 06:47
Bo jeszcze w 1999 / 2000 rok bylo latwiej niz teraz

Pytanie, co zrobiles, przez te 10 lat, by poszerzyc kwalifikacje, nauczyc sie jezyka itd
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-11-22 17:16
napisz jak szukasz pracy, ze
bedziesz pracowal 2 razy wiecej za 2 razy nizsza stawke niz konkureci
Twoje szanse wzrosna 2 razy
  Profil uzytkownika: darsim     
service
Stockholm


Wpisów: 34
Od: 2006-03-07
2010-11-25 13:34
Do Bolka ...
Szwedzki znam i to plynnie . Zawodow mam az 3 . ale teraz jest bardzo trudno z praca na bialo bo na jedno miejsce jest ponad 150 / 200 osob . A praca na czarno mnie nie interesuje , bo jednak mieszkam tutaj na stale . Wiec wole poczekac , moze akurat cos wpadnie
Myslalem pojsc na socjal ale podobno wesza o wszystko i dziwne pytania zadaja i nawet nie wiem czy by mi dali , bo moze nie zaliczam sie do tej grupy ludzi i jestem za mlody .
  Profil uzytkownika: service     
bolek26.11
Zadupie Gorne


Wpisów: 58
Od: 2010-11-20
2010-11-25 19:42
Service, bron Boze sie nie czepiam Ciebie !

Teraz, aby znalezc prace potrzebne sa kontakty, a dokladniej ludzie ktorzy moga Ci polecic prace, lub polecic Ciebie komus.

Uwierz lub nie, ale mimo istniejacego bezrobocia, pracodawcy maja ogromne trudnosci w znalezeniu wlasciwych, solidnych pracownikow.
Wrzoda na tylek latwo trafic, jak oto sie mowi, a to sie teraz bardzo w Szwecji sprawdza. Przychodzi rzekomo, pelen zapalu pracownik, dostaje stala umowe, zapisuje sie do zwiazkow i zaczyna sie gehenna. Powoli olewa robote, chodzi na zwolnienia, a pracodawca, guzik, mu moze zrobic.

Dlatego nie dziw sie, ze CV, to dzis nie sposob, na znalezienie roboty. J apraktycznie sam lazilem, po firmach parte miesiecy temu, gdy mi sie skonczyl kontrakt z inna firma i sie prezentowalem. Dosc szybko znalazlem zatrudninie, choc nie w zawodzi, ale nawet dobrze platne. Nawet tu jednak, nie od razu zaczolem robic z umowa stala. To dzis przezywtek, ale biorac pod uwage, to co opisalem, na poczatku, to trudno sie dziwic.

Odwagi wiec i proponuje, abys sie nie ogladal, na malo efektywne biuro pracy i sam wziol to w swoje rece...

Tak , przy okazji, to wlasnie debilne zalozenie, ze kazdy z A/kassa, musi wyslac 10 CV tygodniowo, aby otrzymywac zasilek, sprawia ze pracodawcy olewaja czytanie tych CV...

Omijaj system i wez sprawy w swoje rece.
Bron Boze sie nie madrze, bo wiem jakiego dola mialem, nawet w 3 tygodnie bez pracy.

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek26.11     
Forum -> Życie w Szwecji -> Problem z Arbetsförmedlingen
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony