Odwiedzin 37794830
Dziś 1865
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Przeprowadzka IR --> SWE

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrzeprowadzka IR --> SWE
LadyXtina


Wpisów: 5
Od: 2010-10-27
2010-10-27 12:49
Witam,
Jestem stosunkowo nowa w temacie Szwecji i tego jak się tam żyje... a to dlatego, że dopiero myślę o tym czy jechać... obecnie przebywam w Irlandii razem z chlopakiem... obydwoje mamy prace, znamy jezyk angielski bardzo dobrze i pracujemy w swoich zawodach od wielu lat. Zastanawiamy sie nad wyjazdem gdyz mój chłopak dostal propozycje przeniesienia go do tej samej firmy ale na inne stanowisko i to właśnie w Szwecji. Niestety to tylko jemu zapewni prace a ja nie należę do osób, które chciałyby siedzieć w domu i nic nie robić. Niestety ze względu na wykonywany przeze mnie zawód znajomość języka jest niemalże nieunikniona a język szwedzki po prostu mnei przeraża Jednak dowiedziałam zię iż w Szwecji jest możliwość uczęszczania do szkoły jezykowej i dostaje się za to wypłate? Jakie perspektywy w obecnych czasach w szwecji może znależć para gdzie ejden odrazu bedzie pracował a drugi sie uczył? Chodzi mi o toczy faktycnzie Szwecja tak właśnie nadalfunkcjonuje, że zapewnia szkołe ( i płaci ) a potem pomaga w znalezieniu pracy lub praktyk w celu zapoznania sie ze standardami szwedzkimi w danym zawodzie?
  Profil uzytkownika: LadyXtina     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-10-27 12:53
1. jezyk angielski wystarczy w znalezieniu pracy
2. pomoc w znalezieniu pracy - teoretyczna
3. za nauke nikt ci nie płaci
  Profil uzytkownika: kamień     
LadyXtina


Wpisów: 5
Od: 2010-10-27
2010-10-27 13:13
szwedzi ktorzy teraz juz od dawna mieszkaja i pracuja tutaj podali mi informacje ze wlasnie obcokrajowcom jest lepiej w szwecji niz samym szwedom bo jak sie czlowiek zgodzi na chodzenei do szkoly ich jezyka to oni placa za to okolo 1,000-1,500E na miesiac... myslalam ze to aktualne?
  Profil uzytkownika: LadyXtina     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-27 13:32
"szwedzi ktorzy teraz juz od dawna mieszkaja i pracuja tutaj"

....nie wiedza jak jest tutaj .
  Profil uzytkownika: Ronj@     
aniusia1208


Wpisów: 83
Od: 2009-01-15
2010-10-27 13:34
moze i cos w tym jest ,ale na pewno nie dotyczy to obywateli EU.
  Profil uzytkownika: aniusia1208     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2010-10-27 13:37
Tak szwedzi podali ci prawdziwe informacje, jest lepiej obcokrajowcom ale nie wszystkim. Rozróżnia sie tu ich dwa rodzaje tych z EU i tych z poza EU. Ta pomoc dotyczy tylko tych z poza EU. Wiec tobie nic się nie należny. Nikt ci tu nie płaci i nie pomaga.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
LadyXtina


Wpisów: 5
Od: 2010-10-27
2010-10-27 13:43
właśnie znalazłam taka informacje: "if you register for citizenship and attend free swedish courses you can apply for unemployment benefit"
  Profil uzytkownika: LadyXtina     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-27 13:47
Ci Szwedzi maja racje, kiedys...dawno temu, placili.
Zadje sie ze to FK placila wtedy jakies grosze (cos jak dzisiaj podstawowy fp)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-10-27 13:49
krotko i na temat, siedz na dupie tam gdzie ci dobrze.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-27 13:54
"if you register for citizenship and attend free swedish courses you can apply for unemployment benefit"

obywatelstwo mozna dostac po 5 latach mieszkania.

mozesz dostac pieniadze za to ze jestes bezrobotna oczywiscie, ale najpierw musisz przepracowac min 6 miesiecy i sie zapisac do kasy bezrobotnych i placic im skladki.

darmowe kursy jezyka- owszem. ale (zaim znajdziesz prace) to utrzymac cie musi twoj facet. panstwo na to kasy nie da.
  Profil uzytkownika: iza     
LadyXtina


Wpisów: 5
Od: 2010-10-27
2010-10-27 13:57
Misiaka jest mi tu dobrze co nie nzaczy ze gdzie indziej lepiej mi byc nie moze

nie chce siedziec na utrzymaniu panstwa mysle tylko o opcjach poczatkowych poki ja nie znajde pracy - moj facet bedzie stad wydelegowany tam (jesli sie zgodzi) wiec jedna osoba pracowac bedzie mam nadzieje ze na poczatek to wystarczy - pytam wiec tylko o opcje
  Profil uzytkownika: LadyXtina     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-27 14:01
"nie chce siedziec na utrzymaniu panstwa mysle tylko o opcjach poczatkowych poki ja nie znajde pracy"

nawet nie mozesz siedziec na utrzymaniu panstwa.. jestes z EU a nie uchodzca polityczny z Afryki czy cos..

jedna pensja smialo starczy na poczatek.
tylko napisz ile mu proponuja. i jak np 30 tys sek to trzeba pamietac ze tu sie podaje przed podatkiem. Podatek to jakies 30% (mniej/wiecej itp. w zaleznosci od tego gdzie sie mieszka).
  Profil uzytkownika: iza     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2010-10-27 14:19
"nie chce siedziec na utrzymaniu panstwa mysle tylko o opcjach poczatkowych poki ja nie znajde pracy"

Nie widze w tym nic złego, niestety tak dobrze ze nam tu daja to my tu nie mamy. Dobrze ze chociaż wychowawczy czy barnbidrag nam sie nalezy.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-10-27 14:33
lady Xtina, byc moze jedna pensja starczy na poczatek,tylko warto wiedziec ile Twoj TZ bedzie zarabial Oczywiscie,lekko nie bedzie a o pieniadzach ktore sie dostaje niestety nic nam wszystkim tutaj nie wiadomo A sami Szwedzi maja bardzo blade pojecie o takich rzeczach - wiem cos o tym,mam Szweda partnera.
  Profil uzytkownika: meghann     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2010-10-27 18:32
Jezyk angielski NIE WYSTARCZY w znalezieniu legalnej pracy, a juz na pewno nie w sektorze publicznym (sluzba zdrowia (lansting) urzedy gminne (kommun) i panstwowe (staten).

W Szwecji jezykiem urzedowym jest jezyk szwedzki a jezyk angielski jest jezykiem drugim, uzupelniajacym, najczesciej rowniez wymaganym juz przy szukaniu pracy.

Moze sie zdazyc, ze na interview (intervju) pracodawca nie pyta o znajomosc angielskiego, bo jest to dla niego oczywiste, ze sie zna. No ale wtedy rozmowa toczy sie po szwedzku....

Znajomosc jezyka angielskiego ale nieznajomosc szwedzkiego czesto uniemozliwia znalezienie pracy legalnej nawet w branzy budowlanej, gdzie wydawaloby sie, ze jezyk nie jest wazny. Tak jednak nie jest.

W firmach prywatnych moze byc inaczej i tam jest najwieksza szansa znalezienia pracy tylko z angielskim (albo tylko ze szwedzkim).

Znajac angielski nauczysz sie szwedzkiego dosyc szybko. Rozumiem, ze szwedzki nie brzmi dla ciebie tak ladnie jak angieski, jednakze gramatychnie sa to jezyki b.do siebie zblizone i jestem pewna, ze sobie dosc latwo poradzisz.

Najwieksze szanse konkurowania na tutejszym rynku pracy masz znajac oba jezyki.

Jesli nie jestes uchodzcem politycznym i nie przechodzisz/nie przeszlas postepowania migracyjnego to nie masz prawa do zadnych pienidzy z tytulu nauki jezyka.

Po przejeciu wladzy przez moderatow (nie wiem jak oni nazywaja sie po polsku)4 lata temu, zmienil sie (i nadal sie zmienia) caly system w Szwecji i dobrze jest zapoznac sie z aktualnymi realiami, wlasnie tak jak ty to robisz.





  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2010-10-27 18:35
Jesli chcesz i mozesz to napisz, w jakim zawodzie pracujesz (czy tez chcesz pracowac w Szwecji), wtedy bedzie latwiej udzielic ci informacji.
  Profil uzytkownika: Lunab     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-10-27 19:17
ja tam nie widze problemu, przyjezdzaja do pewnej pracy (chlopak) z dobra pensja i mieszkaniem, dziewczyna pojdzie na SFI podlapie jezyk, fuche ma dobra (kosmetyczka) to i nawet cos swojego otworzy jak kasy odloza....
  Profil uzytkownika: kamień     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-27 21:57
w Sztokholmie kosmetyczki, fryzjerki czy panie od paznokci maja czesto tylko polska klientele wiec polski moze wystarczyc
  Profil uzytkownika: iza     
LadyXtina


Wpisów: 5
Od: 2010-10-27
2010-10-27 22:58
Dzieki wszystkim za odpowiedzi Tak jestem kosmetyczka (wizaż + stylizacja paznokci jako kierunek obrany na kosmetyce) pare lat doswiadczenia + angielski niestety zero szwedzkiego a jezyk sam w sobie brzmi dla mnie jak magia no ale coz bede sie starala z calych sil zeby si ego nauczyc jednak poniewaz nie chce siedziec w domu nic nie robiac chcialam si eobeznac z sytuacja jaka mnie moze czekac wasze wypowiedzi nastrajaja pozytywnie
  Profil uzytkownika: LadyXtina     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2010-10-27 23:05
"Jezyk angielski NIE WYSTARCZY w znalezieniu legalnej pracy"

Nie prawda! Osobiscie znam kilka osob ktore maja legalna prace i to tylko z j.angielskim.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-28 00:21
"Osobiscie znam kilka osob ktore maja legalna prace i to tylko z j.angielskim."

spox- programisci i kolesie na zmywaku

jasne, ze angielski wystarczy w pewnych branzach
  Profil uzytkownika: iza     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-10-28 00:32
- Zdumiewajace, ze w dalszym ciagu fama glosi o Szwecji jako o Edenie...
*Lunab* wreszcie rzeczowo i konkretnie napisal/a o szwedzkim rynku pracy i jego wymaganiach...
  Profil uzytkownika: Oxen     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-10-28 07:23
Moja rada, dla autorki, to zeby poczytala, troche starszych podobnych watkow, bo sie znow jazda zacznie.

Co sie nam wydaje, albo w Wyborczej przecztamy, to jedno, a realia sa inne...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-28 15:42
"mozesz dostac pieniadze za to ze jestes bezrobotna oczywiscie, ale najpierw musisz przepracowac min 6 miesiecy i sie zapisac do kasy bezrobotnych i placic im skladki."


wystarczy przepracowac 6 miesiecy nie potrzeba zapisywac sie ani placic skladek
do alfa kassa, zeby dostac stawke podsatawowa


  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Przeprowadzka IR --> SWE
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Praca dla ogólno budowlańca (Västerås)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 32 gości
oraz 2 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony