Odwiedzin 37770650
Dziś 1658
Wtorek 16 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - pytania: od czego zaczac/szukanie pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpytania: od czego zaczac/szukanie pracy
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-19 14:16
chcialabym zasiegnac innych opinii, a jako ze polski jezykiem enigmy jest, wiec korzystam z mozliwosci.

I w kolejnosci pytania:
1) czy trzeba zarejestrowac sie jako bezrobotny w SE, zeby z podwojnym obywatelstwem szukac pracy na terenie Skandynawii?

2) Majac podwojne obywatelstwo, w CV na teren Skandynawii trzeba wpisywac tylko szwedzkie? Jak bedzie bardziej dyplomatycznie.


3)Skad moge sie dowiedziec o zasadach wymiany zawodowej miedzy krajami Skandynawskimi, czy ew. Finlandia podchodzi pod te same prawa?

4) Czy szukajac pracy w trzecim kraju np. Niemcy trzeba w CV podac dwa obywatelstwa?

5) Majac doktorat ze Szwecji, jak daleko w tyl edukacji trzeba sie cofnac z potwierdzaniem dokumentow- mi tlumaczono dyplom ze studiow i przeliczono studia a punkty, itd. ale to bylo na potrzeby rozpoczecia doktoratu w Szwecji, podejrzewam, ze zupelnie inaczej i bardziej formalnie wyglada potwierdzenie dokumentow teraz.


6)Czy szukajac pracy na terenie Unii musze sie najpierw zarejestrowac w urzedzie dla bezrobotnych?`

7)moja cala dzialalnosc zawodowa byla po angielsku, jak bardzo mnie to przekresla w Szwecji?


8)I jak myslicie gdzie szukac kompetentnych informacji na w/w.

9)I na koniec, ktore z panstw wszystkich, ma preferencyjne punkty dla malzenstw z doktoratami? Kiedys byla to Nowa Zelandia, ale chyba po 40stce przepadamy w preferencyjnych punktach.


10) I czy wogole rejestracja w urzedzie dla bezrobotnych ma jakikolwiek sens? Czy nawet ze wzgledu na CV lepiej sie nie rejestrowac?

Wszystkie pytania dotycza szukania pracy a nie stypendium post doktoranckiego.
  Profil uzytkownika: karolina68     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-10-19 14:25
Ja Ci tylko, na 10 te powiem, ze jakis tam sens ma.

Masz dostep, do bazy danych, swoje CV wrzucasz na ich strony i jakos to ulatwia kontakt z potencjalnym pracodawca.
Jest tez funkcja matcha annonser itd

powodzenia,

  Profil uzytkownika: bolek1970     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-10-19 14:35
Kazdy szukajacy pracy powinien sie zarejestrowac w AF z roznych wzgledow, nie musisz w cv pisac o obywatelstwie o ile nie szukasz pracy w policji itp, majac szwedzki doktorat nie musisz koncentrowac sie nad szkolami w polsce, (naj)wazniejsze sa szwedzkie referencje. Powodzenia
  Profil uzytkownika: dzch     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-19 14:36
te podwojne obywatelstwa... pisz szwedzkie jak szukasz pracy w Szwecji/Skandynawii (i ogolnie na swiecie) a polskie jak w Polsce

a kto w ogole pisze obywatelstwo w CV?
najwazniejsze i tak jest wyksztalcenie, doswiadczenie i znajomosc jezykow.
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-10-19 14:42
Ojoj, Karolina!
Gratuluje obrony przede wszystkim.

1. Prace zawsze mozesz szukac, nawet sie nie musisz rejestrowac, zreszta nawet mieszkac tutaj nie musisz. A do rejestracji nikt nie pyta o obywatelstwo. Ale jesli masz prawo do jakis pieniedzy, to sie zarejestruj natychmiast.

2. Wcale nie musisz pisac nic o obywatelstwie (chyba ze o to pytaja).

3. Nie znam sie na wymianach, nawet nie wiem co to takiego, ale prace mozesz szukac gdzie chcesz (u mnie np Filpinczycy i Majale czesto przysylaja swoje CV).

4.To samo tutaj, nic nie pisz, odpowiedz dopiero jak cie zapytaja.

5.W Skandynawii nic nie musisz tlumaczyc, gdzi indziej to nie wiem.

...

10. No wlasnie. Ja na twoim miejscu nie rejestrowalabym sie, jesli bym nie musiala. Kiedys jak bylam w podobnej sytucji, tzn "obowiazkowe wolne" i chcialam sie zarejestrowac to mi pani wam w urzedzie sama powiedziala, ze "po co ci to".


PS. Zycze ci powodzenia!
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-19 15:01
Dziekuje za odpowiedzi, fajnie, ze nie musze przynajmniej myslec nad sprawa obywatelstw .
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-19 20:43
bardzo dziwne pytania na szczescie maggie miala sile na nie odpowiadac bo odpowiedzi sa oczywiste.

pracy szuka sie przez kontakty na calym swiecie
musisz sama miec rozeznanie rynku i wiedziec gdzie specjalisci sa poszukiwani w Twojej dziedzinie i tam szukac'

nikt Tobie nie pozmoze inaczej, zadne instytucje ani urzedy.

piszsz o sobie to co uwazasz za istotne w danym momencie nic wiecej.
Krotko i konkretnie

Ja mam zwyczaj pisac prezentacje mojej osoby i wysylam do wszystkich ktorzy moim zdaniem moga byc zainteresowani takimi kompetencjami
wysylam setki listow jak potrzeba i jeszcze mnie ta metoda nigdy nie zawiodla jak do tej pory
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-19 20:54
w AF rejestrujesz sie po to zeby dostac zasilek jesli masz prawo do takiego
albo nie stacic wypracowanych swiadczen, albo zeby pomogli w zrobieniu kursu albo dostaniu praktyki, ktore oni oplacaja
nie po to zeby prace znalezli oni nie sa od tego
pracy szuka sie samemu
  Profil uzytkownika: darsim     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2010-10-19 21:19
Komentarz darsima na temat AF jest bardzo trafny, szczegolnie w przypadku Karoliny.

Ja bym ci Karolina radzila szukania pracy rowniez przez Linkedin - zainteresuj sie grupami zwiazanymi z twoim zawodem. Poszukaj ludzi pracujacych w firmach ktore sa dla ciebie interesujace, w tych krajach w ktorych chcialabys pracowac. Ja dalam znac, ze jestem poszukujaca i na FB i na Linkedin - i jedno i drugie dalo wyniki.
  Profil uzytkownika: ewa     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-10-19 21:21
Gratuluje Karolina obronienia doktoratu.

W CV zacznij od tego co najswiezsze, zrób krótka liste: doktorat z .. i kilka ostatnich ciekawych kursów. Polskie wyksztalcenie nie ma znaczenia bo zawsze liczy sie najswiezsze wiec go nie wpisuj.

Napisz ze doktorat byl prowadzony w jezyku angielskim. Powinna to byc jedynie krótka wzmianka aby pracodawca nie byl zaskoczony na intervju.


Powodzenia

PS. mialam kiedys kolege w pracy, Szwed, bardzo zdolny chlopak. Poslal 270 podan o prace. Dostal prace w zakladzie gdzie poslal dwa podania. Pierwsze podanie bylo odrzucone, po kilku tygodniach kiedy bylo nowe ogloszenie w prasie poslal jeszcze jedne podanie i dostal prace.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-20 13:05
hej
Darsim dlaczego dziwne, sa umowy miedzy krajawmi skandynawskimi a Norwegia nie nalezy do Unii, inaczej wiec bedzie traktowac obywatela SE a inaczej obywatela PL.

Do tego sa rozne opinie, a im wiecej tym badziej prawdopodbne ze ujawni sie jakis kamien.
  Profil uzytkownika: karolina68     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-10-20 13:32
Udzielono Ci calkowicie blednych odpowiedzi odnosnie obywatelstwa.
Jak rozumiem, rozpatrujesz mozliwosc szukania pracy poza Szwecja.
W roznych krajach sa odmienne mozliwosci podjecia pracy dla obywateli roznych panstw.
Tak wiec obywatelstwo jest NIEZWYKLE istotne.
Co wiecej, paracodawcy na ogol oczekuja pelnego CV - moze nie dotyczy to Szwecji, ale zareczam, iz np w Niemczech konieczny jest pelen record wyksztalcenia.
Co wiecej, w tychze Niemczech udzielanie niepelnych informacji jest powaznym wykroczeniem administracyjnym.

No i gratuluje.
Dzis doktorat, to jak kiedys mala matura.
Otwiera pewne furtki.
  Profil uzytkownika: Borrka     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-10-20 13:42
Porady emigracyjne Wuja sa rownie cenne jak darsima, 'specjalisty od fizycznych', Karolina traktuje temat (w przeciwienstwie do Was) powaznie.
  Profil uzytkownika: dzch     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2010-10-20 14:44
Karolina - ja Ci pokico wiele nie pomoge, ale chetnie pokibicuje. Jak mowila Ewa - likedin przede wszystkim ( w polskiej wersji zdaje sie ze goldenline). Tam sobie podpatrz znajomych jak maja zbudowane CV, kogo maja w kontaktach, pozapisuj sie do grup dyskusyjnych i tych z ofertami pracy - mozesz potem dostawac taki newsletter na skrzynke z najnowszysmi postami.
Prywatnie uwazam, ze obywatelstwo w dzisiejszych czasach nie ma znaczenia (dopoki nie starasz sie gdzies o wize oczywiscie). Sama odpowiedz sobie - jak ktos sie gdzies Ciebie pyta skad jestes to co mowisz? Tlumaczysz sie ze urodzilas sie tu, apotem mieszkalas tam a teraz mieszkasz tu? Jakie to ma znaczenie. Licza sie kwalifikacje i doswiadczenie.
Co do jezyka robienia doktoratu to prosze pokaz mi kraj w Europie poza Polska gdzie pisze sie go w innym jezyku niz angielski? To raczej zrozumiale. Tak samo jak publikacje w czasopismach naukowych. Kazdy moze sobie dzis to chyba wygooglac, ale jesli masz w cv tytul doktoratu po angielsku to juz chyba nie trzeba tlumaczyc ze nie byl on pisany po szwedzku?
Wedlug mnie wazniejszy jest list motywacyjny bo on musi byc napisany pod osobe/stanowisko/prace i tutaj mozesz sie wiecej wykazac niz w samym cv, ktore przeciez bedzie podobne jak nie identyczne na wszystkie okazje.
Powodzenia

ps: jeszcze jedno. Jak ja bylam na rozmowie o prace w Australii to tez trzeslam portki ze trzeba zalatwiac pozwolenie o prace, pobyt, wize srutu tutu, a po rozmowie sie okazalo, ze w wiekszosci przypadkow to pracodawca moze Ci w tym wszystkim swietnie pomoc juz po zlozeniu przez Ciebie podania o prace. Jesli sa Toba zainteresowani to w wiekszosci cywilizowanych krajow wszystkie niezbedne formalnosci jestes w stanie zalatwic z pomoca pracodawcy. Wiec nie przejmuj sie tymi obywatelstwami, umowami miedzy krajami i takie tam. Widze ze mamy troche inne podejscie do tematu, bo ja bym najpierw wysylala podania a potem martwila sie jak obejsc biurokracje.
Trzymam kciuki
  Profil uzytkownika: AgataN     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-20 18:57
"Wszystkie pytania dotycza szukania pracy a nie stypendium post doktoranckiego"

obawiam sie, ze po doktoracie nie bedzie latwiej znalezc odpowiedniej pracy, wrecz przeciwnie

z moich znajomych w podobnej sytuacji po latach szarpania sie i szukania sponsorow i stypendiow pare osob w koncu dostalo wymarzone profesury, ale droga byla dluga i nielekka
wbrew pozorom doktorat ogranicza mozliwosci zatrudnienia a nie powieksza
bedziesz
överkvalificerad
http://www.arbetslos.nu/ak ademiker.htm

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-20 19:03
w szwecji latwiej jest dostac prace po KY jak po studiach
ludzie wyksztalceni wyjezdzaja za granice albo siedza na kassie w ICA

po doktoracie dopiero masz przechlapane

tylko emigracja zostaje moze USA?
tam lepiej miec obywatelstwo szwedzkie
chociaz oni maja specjalistow po swoich uczelniach i konkurencja duza

moja bliska znajoma po studiach ekonomicznych magisterskich nie mogla dlugo pracy znalezc
dostala rade
McDonald
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-20 19:12
doktorat to nie jest droga do kariery zawodowej tylko ucieczka przed bezrobociem
latwiej dostac prace po szkole fryzjerskiej niz po doktoracie
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-20 19:18
"Karolina traktuje temat (w przeciwienstwie do Was) powaznie"


sorry

dla mnie to jest tragikomiczne, ze ktos po doktoracie pyta sie na forum jak ma szukac pracy

moze bardziej
tragicznie niz komiczne
wiecej w tym temacie sie nie wypowiadam
  Profil uzytkownika: darsim     
lauraaapl


Wpisów: 157
Od: 2006-04-14
2010-10-20 21:41
Ja bylam rowniez szczerze zdziwiona zagladajac do tematu.
Po tytule spodziewalam sie kogos kto niedawno przyjechal do SE lub osoby bardzo mlodej,po szkole.

Pomimo tego jednak GRATULACJE... ja moge jedynie pozazdroscic, dla mnie to nieosiagalne.
  Profil uzytkownika: lauraaapl     
buldożerka


Wpisów: 278
Od: 2010-06-03
2010-10-21 00:18
no wiec ja dzisiaj bylam w fajnym miejscu poleconym przez AF zwie sie eductus jest to jobbcoaching gdzie uczysz sie wszystkiego jak znalezc dobra prace oferuja wyksztalcenie siedzibe maja w sztokholmie rowniez polecam szczerze , pomagaja rowniez zalatwic papierki z fK i AK .
  Profil uzytkownika: buldożerka     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-10-21 09:08
Po tytule spodziewalam sie.. osoby bardzo mlodej..
Lauro mila, kazda kobieta jest bardzo mloda.

Wasze rady swiadcza o Wielkiej Empatii, darsim znajacy sie na pracach fizycznych doradza a sprawie pracy fizyka.
  Profil uzytkownika: dzch     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-21 09:35
jobbcoaching- jesli ma sie mozliwosc pojsc na taki kurs to bardzo polecam. mozna naprawde duzo sie nauczyc jakie triki stosowac w poszukiwaniu pracy itp.

ja na swoim nauczylam sie o zdjeciu w CV i kopercie w ktorej wysyla sie podanie
  Profil uzytkownika: iza     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-10-21 10:16
a co z tym zdjeciem i koperta?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-21 10:49
ja wyslalam w CV zdjecie na wielbladzie i podanie w pomaranczowej kopercie
- szukalam pracy w branzy turystycznej, nie w banku
  Profil uzytkownika: iza     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-21 11:35
Darsim,naprawde myslisz ze wszyscy na forum sprzataja i nikt nie otarl sie o szukanei pracy ze Szwecji z podwojnym obywatelstwem??Na forum sa przynajmniej cztery osoby po doktoratach. Do tego sa ludzie pracyjacy w roznych fimach i majacy dowiadczenie z roznych krajow.

Poza tym, forum to nie jedyne miejsce gdzie zasiegam jezyka.

Podobal mi sie Borrki wpis, bo glupio byloby gdyby przez pominiecie drugiego obywtelstwa, wyszly problemy.


Mam dobrze otwarta droge na znalezienie dobrego stypendium, tyle, ze to przesuwa tylko szukanie pracy o pare lat. Realnie oceniam swoje szanse na znalezienie pracy w nano promilach. Dlatego, im wiecej rad, tym moze glupim fartem, i dobrze napisanym CV mam jakiekolwiek wieksze szanse.

Francja-maja rewelacyjne firmy, ale konkursy na stanowiska zawieraja zbyt czesto egzamin z jezyka francuskiego, i to taki, ze kolezanka nauczycielka francuskiego w Szwecji sama boi sie tego egzaminu. To taka metoda francuska na zamkniecie rynkow pracy. Nie ma wiec sensu strac sie o prace w zadnych instytucjach rzadowych.



  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-21 11:38
Darsim ja wiem ze doktorat zamyka dostep do pracy, nie musisz pisac rzeczy oczywistych.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-21 11:51
Agata, zastanawialam sie nad wszelkiemi na sile wyciaganymi zaletami, i jedna z nich zdecydowanie jest to ze mieszkamy w drugim kraju. Multikulturowosc to chyba jest zaleta.


Obywatelstwo mnie kreci tylko w kontekscie tego, ze jednak i Norwegowie i Niemcy maja zaufanie do szwedzkiej mentalnosci a moze byc roznie z polska.

Ja naprawde, daleko w swoich rozwazaniach nad kombinowaniem odchodze od faktycznego wyksztalcenia, bo wiadomo ze z takim wyksztalceniema jest kupa ludzi zas moga sie liczyc te dodatkowe sprawy.


No i generalnie, jak na razie nie mam CV.
Nie mam udokumentowania paru lat w swoim zyciu. Wogole przez to, ze przerwalam studia doktoranckie w PL, nie wiem czy dostane jakikolwiek papier z PL . Tylko mam papier z przejscia egzaminu na te studia. Wiadomo naukowo z tego okresu mam publikacje, ale przy szukaniu pracy publikacje sie nie licza.
Wlasnie mi sie to przypomnialo jak Borrka napisal. Ciekawe, ile lat swojego zycia wogole nie jestem w stanie udokumentowac.
  Profil uzytkownika: karolina68     
monia01016


Wpisów: 26
Od: 2010-10-07
2010-10-27 21:25
Moze ktos mi odpowie....
mój facet ma ukonczony kurs na wózki widlowe w Polsce i kurs ten jest przetlumaczony na jezyk szedzki przez tlumacza przysieglego .
Chce sie dowiedziec czy to tu jest wazne i czy wystarczy do podjecia pracy z tym kursem czy trzeba sie starac o papier szwedzki
Dzieki
  Profil uzytkownika: monia01016     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-27 21:59
jak twoj facet zna szwedzki to pewnie nie potrzeba. ale kazdy pracodawca ma swoje wymagania wiec trzeba zapytac pracodawcy.
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-27 22:06
Przypuszczam ze trzeba miec papper szwedzki
  Profil uzytkownika: darsim     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2010-10-27 23:49
Moze ktos mi odpowie....
mój facet ma ukonczony kurs na wózki widlowe w Polsce i kurs ten jest przetlumaczony na jezyk szedzki przez tlumacza przysieglego .
Chce sie dowiedziec czy to tu jest wazne i czy wystarczy do podjecia pracy z tym kursem czy trzeba sie starac o papier szwedzki

To chyba zalezy od pracodawcy, moj znajomy normalnie z takim papierem z PL pracuje tutaj.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-10-28 07:25
szukal, juz tej pracy ?
Odmowil ktos ?

Czesto firmy nie patrza na papierek, ale na to co w CV, to raz.

Umie i jezdzi, wiec z czasem mozna zrobic kurs, albo przez firme, albo prywatnie...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-10-28 11:16
Szukaja postdoktora na dwa lata w Uppsali
http://www.personalavd.uu. se/ledigaplatser/2692postdok_sv.html
  Profil uzytkownika: dzch     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 14:20
, Postdok, to sa dwa lata wiezienia po ktorych nadal trzeba szukac pracy. Nadal rozwazam to jako ostatecznosci, ale dziekuje za informacje.



PS ja generalnie komletuje swoje CV. I zalozylam sobie nawet konto na L, w ktore poki co musze cos wpisac.


Ale mam problemy z tlumaczeniem, np. praca wolontariusza w komitetach osiedlowych jako skarbnik. Jak to opisac, zeby wiadomo bylo , ze komitet osiedlowy to najnizszy stopien dzialalnosci samorzadowej i obejmowal region zamieszkaly do 20 000 ludzi czyli u mnie odcinek od Grochowskiej po tory i od Szpitala Szaserow po Poskarbinska. slowo osiedlowe brzmi jak 5 blokow a to nie oddaje kompletnie stanu. I jako skarbnik z prawem glosu , lazilam czasem na rozne inspekcje. Nie wiem jak to przelozyc czy to na angielski czy szwedzki. A scislej w zachodnie realia.


Rowniez nie wiem jak nadac wage temu, ze bylam przewodniczac NZS na trzy polaczone wydzialy. NZS- to byla druga organizacja ale pierwsza politycznie nie zwiazana z szubrawcami. Tez nie wiem jak dobrze przetlumaczyc ten NZS, zeby sie wypromowac. Nazwanie tego organizacja uczelni, to stan na dzis, zas wtedy to bylo troche wiecej, w sensie, ze ten NZS byl wywalczony.


Jak ktos ma pomysl jak jezykowo i pojeciowo to przetlumaczyc to bede wdzieczna. Jak bede miala np. szwedzka wersje to juz z pomoca na angielski jakos przetlumacze, najgorzej to z tego polskiego .
  Profil uzytkownika: karolina68     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-10-28 14:40
Zamiast sie tu bawic w takie detale, zbierz sobie te polskie kwiatki i przeslij mi na maila, daleko nie masz
  Profil uzytkownika: ulaczka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 14:41
wow, dziekuje
  Profil uzytkownika: karolina68     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-10-28 15:49
http://www.rti.se/radio-ph ysicists-physicists/

Karolino, czy naprawde myslisz ze szwedzkiego pracodawce interesuja szczegoly Twojej pracy wolontariusza w Polsce nawet jezeli to byl odcinek od Grochowskiej po tory i od Szpitala Szaserow po Poskarbinska
  Profil uzytkownika: dzch     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-28 15:54
alez dzch! jak mozesz!
Ona byla "skarbnikiem z prawem glosu"!
  Profil uzytkownika: iza     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:09
Opanuj sie, akurat dzialalnosci wszelakie to jest calkiem przyzwoity fragment w CV, zwlaszcza jezeli nie szuka sie pracy wsrod austystycznych naukowcow .
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-28 16:14
Ale mam problemy z tlumaczeniem, np. praca wolontariusza w komitetach osiedlowych"

prace wolontariusza zawsze znajdziesz karolino
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:17
wolontariusz w sensie nieplatna, bo zeby byc czlonkiem to zebranie mieszkancow, czyli iles tam setek musialo glosowac a ja musialam sie niezle nagadac.
  Profil uzytkownika: karolina68     
lidia_maka


Wpisów: 89
Od: 2008-09-06
2010-10-28 16:19
Karolino, jestem na podobnym etapie co ty. Wprawdzie nie mam takich osiagniec jak wolontariusz ale z doswiadczenia wiem ze mozesz wpisac nawet ze bylas prezesem NSZZ i przeroznych innych. Nikogo to nie obchodzi. Jesli chcesz miec *ladne* cv i dostac prace to wpisz wyksztalcenie, doswiadczenie zawodowe i to co robilas w SE. O reszcie mozesz opowiedziec w liscie motywacyjnym lub na interviu. Choc czasem to roznie bywa........
  Profil uzytkownika: lidia_maka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-28 16:24
wolontariusz w sensie nieplatna"

ja rozumiem karolino
dlatego napisalem, ze o taka prace nie powinno byc trudno

liczy sie dosiadczenie w pracy jakiej szuksz, co robilas jako wolontariusz mozesz dodac na koniec jako dodatkowy argument, jesli beda mieli osoby o podobnych kwalifikacjach inaczej nie ma to wiekszego znaczenia
dziwne, ze potrzeba to tlumaczyc
czarno to widze
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-28 16:30
moze lepiej jakis drugi doktorat zrobic, nie bedzie prosciej?
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:38
zeby bylo wiadomo o jakie komitety chodzi


http://www.poznan.aglomera cja.pl/pliki/reforma%20samorz%B9du%20pomo cniczego%20pozna%F1.htm

punkt 2, i 2.1.


Akurat doswiadczenie w polskiej mlodej demokracji uwazam, ze moze mi sie bardzo przydac. I wogole wszelkie dzialalnosci tez mysle ze to cos pozytywnego. Nigdy nie wiadomo co gdzie bedzie dobrze widziane, i z jakim krajem dana instytucja ma ochote wspolpracowac.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:42
a wogole te 13 000 wpisow na Polonii zupelnie niewartosciowych dla mojego CV, musze jakos uzupelnic .
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:45
Darsim jak juz z teoretycznych rozwazan przejde do wyslania pierwszego CV to juz bedzie sukces. Na razie masz racje, ja tez czarno to widze.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-28 16:47
lidia dobrze pisze: "Jesli chcesz miec *ladne* cv i dostac prace to wpisz wyksztalcenie, doswiadczenie zawodowe i to co robilas w SE. O reszcie mozesz opowiedziec w liscie motywacyjnym lub na interviu."

nie zasmiecaj CV "pierdolami"! ma byc ktorkie, zwiezle i na temat bo jak wysmarujesz na 2 strony A4 to kto to bedzie czytal...
  Profil uzytkownika: iza     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:51
Ja tez pytalam roznych Szwedow, i Ci twierdzili ze dobrze jest miec w CV dzialalnosc.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 16:56
Iza ale wez. pod uwage, ze ja przyjechalam do Szwecji jako dorosla osoba, z dorobkiem z Polski, ze stypendaimi naukowymi do krajow trzecich ale znow nadawanymi z PL. Tak wiec np. wszystkie publikacje ,ktore napisalam pracujac w PL tez bede zalaczac do CV. To bylaby duza strata prawie 15 doroslych lat gdybym nie dolaczyla w CV swoch wczesniejszych dowiadczen.
  Profil uzytkownika: karolina68     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2010-10-28 16:59
Ojej Karolina. Umiesc w CV wszystko to co uwazasz, ze moze sie przydac w tej konkretnie pracy o jaka sie starasz. I NAJWAZNIEJSZE byc dopasowala kazde CV do danego pracodawcy.

Jednym slowem nikt ci nie powie jak ogolnie napisac CV, ktore bedzie pasowalo do wszystkich rodzajow prac. Bo takie ogolne nie bedzie tak naprawde pasowalo do zadnej.
  Profil uzytkownika: ewa     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-28 17:00
wlasnie Ewa, zamierzam przygotowac sobie pare wersji CV.
  Profil uzytkownika: karolina68     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-10-28 17:40
Doswiadczenia 'spoleczno - organizacyjne' sa istotne dla szukajacego stanowiska kierowniczego, na stanowisko specjalisty to chyba niekonieczne.

Karolino, czy te "pare wersji" to dopasowujesz do konkretnych pracodawcow czy do wyobrazen o nich?
  Profil uzytkownika: dzch     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2010-10-28 17:49
No wlasnie mam to samo pytanie co dzch...

Przygotuj sobie jedno mega-CV z wszystkim co uwazasz, ze mogloby byc istotne dla jakichkolwiek poszukiwanych przez ciebie prac, a potem indywidualnie dla kazdego pracodawcy obcinaj to co akurat dla niego bedzie nieistotne.
  Profil uzytkownika: ewa     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-10-28 19:56
Przez kilka ostatnich tygodni w "Metro" bylo wiele przykladow i ciekawych tipsow o tym; jak napisac dobre CV. Poszperaj Karolina w ich archiwum, a z pewnoscia znajdziesz to czego szukasz...
Powodzenia.
  Profil uzytkownika: Oxen     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-28 21:07
tak szczerze karolina wydaje mi sie, ze mialabys duze szanse dostac prace w Polsce, czy sie myle?
  Profil uzytkownika: darsim     
tonyrebeliant


Wpisów: 368
Od: 2007-08-18
2010-10-28 22:23
Dzezas! Masakra jaka!
  Profil uzytkownika: tonyrebeliant     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-10-29 16:11
Tak szczerze karolina wydaje mi sie, ze mialabys duze szanse dostac prace w Polsce, czy sie myle?



Co do Polski jasne, mam w koncu rodzine, ktora jest mi w stanie zalatwic prace . To jest oczywiscie polowiczny zart, bo niestety tak to funkcjonuje.

Ale odbiegajac i snujac teorie, po pierwsze kwestia wieku, w PL ostatnio elektryk narzekal, ze majac 40-lat zwolniono go z pracy bo za stary. Wez tez pod uwage, ze 55 lat to juz wiek wiekszosci emerytowanych kobiet.
Po drugie, generalnie chetniej przymowane do pracy sa kozice, ktore w kieracie stana bez narzekania. I najmilej widziani np. w W-wie sa w zwiazku z tym przyjezdni z malych miejscowosci. Silna motywacja, poparta brakiem rodziny. I pelna dyspozycyjnosc.
Kobiety - o ile po linii naukowej w mojej dzialce sa traktowane wyjatkowo milo, i pewnie w malym osrodku przyjeto by mnie z otwartymi rekoma- pod warunkiem, ze bylby choc jeden etat, o tyle w wiekszym osrodku nalezy zapomniec o takiej mozliwosci bez znajomosci. I to znajomosci u kogos z silna pozycja w danym instytucie czy departamencie.


Jezeli przeniesiemy rozwazania na instytucje publiczne- praca owszem ale tylko przez znajomosci.


Zostaja wiec firmy, ja nie mam az tak dobrego rozeznania w firmach z PL, ale zazwyczaj te o ktorych slyszalam, zatrudniaja bardzo niewiele osob, i moglyby nawet chciec kogos z kontaktami w Szwecji i wogole w te strone, ale nie sa to firmy, ktorych ekonomia jest przewidywalna. Z kolej firmy typu Siemiens etc. maja laboratoria raczej poza PL.


Na pewne rzeczy potrzeba forsy, i nadal czesto w nauce w PL, uwaza sie, ze zastosowania to jest sprzedanei sie. Dlatego Polscy naukowcy robia badania podstawowe a rzadko sa w projektach przemyslowych. Mi chodzi o te naprawde dobre grupy naukowe.

Sumujac, dla mnie zeby w PL mialo sens zastartowanie zycia, musialabym ja tam znalezc prace i moj maz. Zwlaszcza moj maz nie pojdzie na prace, ktora nie bedzie zaspokajala jego ambicji i nie bedzie mu sprawiac przyjemnosci i pieniedzy. I szczerze, nie chcac robic pracy stricte naukowej zas myslaca, nie bardzo go widze, w ukladach polskich i gdzie mialby generalnie zaczac.

Z drugiej strony, na pewno byloby latwo zrobic interesujacy projekt miedzynarodowy w ktorej byliby Polacy.
Ja nigdy nie zerwalam mostow do PL.


Ciekawe co True moglby napisac o polskich firmach.



PS ten slawne warstwy do lasera niebieskiego, chyba najwieksze znane osiagniecie w PL, zaczelo sie dawno, ja sama spotykalam ludzi z tej grypy robiac pomiary w Hamburgu z 13 lat temu. To za dlugo i na badania podstawowe i na zastosowania. Polska mocna byla materialami II-VI z polmagnetycznymi, polska chwalebna szkola fizyki, miala swojego wysannika do USA prof, Furdyne, ale swiat jakos nadal stoi na Krzemie albo III-V. Siedzac w bardzo waskim przedziale sama stracilam z oczu co sie gdzie robi w innych dzialkach. W kazdym razie to w Uppsali siedzi jedna z ciekawszych firm do ataku. Niestety nie maja etatow .
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-29 19:10
Obawiam sie ze pozostanie szukanie projektow i stypendiow
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-10-29 22:07
Powtorze tylko stary slogan forumowy: zawsze mozna tez sprzatac...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-11-01 09:55
No,skoro Darsim Ty tak piszesz, a jestes totalnym pesymista , to nie jest zle.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-11-01 09:56
Bolek sprzatanie jest dla wybrancow
  Profil uzytkownika: karolina68     
Forum -> Życie w Szwecji -> pytania: od czego zaczac/szukanie pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Carpentry work (Stockholm)
Sprzątanie (Stockholm)
Pracownik ogólnobudowlany (Karlstad)
Praca dla budowlańca w Sollentuna (Sztokholm)
Renowacja fasady (Stockholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 3 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Wielka polityka pro-dzieczenna
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony