Odwiedzin 37802460
Dziś 2904
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - chorobowe

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorchorobowe
niesmialy26


Wpisów: 3
Od: 2010-10-17
2010-10-17 17:49
Witam,czy moglibyscie mi powiedziec co to dla mnie oznacza.Przetlumaczylem pismo,ale nie wiem co mam teraz zrobic.Jak oni zamierzaja mnie sprawdzac i dlaczego byc moze nie beda mi placic chorobowego?Mam ogromne problemy z kregoslupem,chodze raz w tyg na gimnastyke,czekam na rezonans magnetyczny a tu cos takiego,wierzyc sie nie chce.Dodam tylko,iz mam swoja firme budowlana.

Försäkringskassan har fått ett medicinskt underlag om hel sjukskrivning för perioden 4 oktober 29 oktober 2010.Utifrån det medicinska underlag som finns nu,bedömer Försäkringskassan att det är tveksamt om din arbetsförmåga är nedsatt i en sådan omfattning som gör att du kan få sjukpenning efter den 29 oktober 2010.
Om det kommer in ett nytt medicinskt undelag för tiden efter den 29 oktober 2010 kommer Försäkringskassan att utreda din rätt till sjukpenning närmare.Det är möjligt att utredningen leder till att Försäkringskassan inte kan betala någon sjukpenning efter den 29 oktober 2010.
  Profil uzytkownika: niesmialy26     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-10-17 17:56
W tym pismie nie ma mowy o sprawdzaniu.Pisze,ze jak przeslesz zwolnienie po 29 pazdziernika bez rozpoznania choroby,mozesz nie otrzymac wyplaty zasilku chorobowego.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-10-17 17:58
To sprawdzanie bedzie polegalo na tym, ze jesli od 29 pazdziernika nadal bedziesz na zwolnieniu, to oni wtedy maja prawo wyslac cie do innego lekarza niz ten od ktorego bedziesz mial zwolnienie.
  Profil uzytkownika: maggie     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-10-17 18:10
Maggie,to jest regula,ze FK tak robi?.Pytam,gdyz w tym tekscie o tym nie wspominaja.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-10-17 18:30
Nie, nie zawsze ale czesto.
Ale oni pisza:
"Utifrån det medicinska underlag som finns" czyli zrobia to bo cos w tych papierach wskazuje na to, ze ta osoba moze byc zdolna do pracy. Przeciez ich motto, to "nie pytamy czy jestes zdolny do pracy, tylko pytamy jaka prace mozesz wykonywac"
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-17 21:53
Försäkringskassan inte kan betala någon sjukpenning efter den 29 oktober 2010"

tzn ze tego dnia musisz albo podjac prace, albo zarejestrowac sie jako bezrobitny bo inzczej stracisz prawo do zasilku chorobowego liczonego od zarobkow w przyszlosci i wyladujesz na 4000 koron miesiecznie po podatku w przypadku ponownej choroby, a z tego chyba nie przezyjesz?
  Profil uzytkownika: darsim     
niesmialy26


Wpisów: 3
Od: 2010-10-17
2010-10-18 07:38
Darsism jak moge sie zarejestrowac jako bezrobotny skoro jestem chory..Macie dla mnie jakies rady?
  Profil uzytkownika: niesmialy26     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-10-18 08:44
w SE nie lekarze uzdrawiaja ludzi, lecz Fösäkringkassan - administracyjnie.
Po prostu dostajesz pismo, ze z dniem takim a takim jestes zdrowy...
Albo podejmujesz prace, albo rejestrujesz sie jako bezrobotny jej poszukujacy...
Tez zostalem zmuszony zarejestrowac sie jako "bezrobotny nie mogacy podjac pracy..."
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-18 17:13
Darsism jak moge sie zarejestrowac jako bezrobotny skoro jestem chory"

wedlug szwedzkiego urzedu najwyzszego nie jestes chory zatem musisz byc bezrobotny bo inaczej jak bedziesz chory to nie dostaniesz zasilku poza minimalnym

nie potrafie prosciej wytlumaczyc szwedzkich absurdow
wiem ze trudno to zrozumiec, zrobisz< jak chcesz ale dobrze radze
zarejestyruj sie jako bezrobotny jesli nie mozesz podjac pracy
bo konsekwencje moga byc powazne dla ciebie
zaufaj mi
  Profil uzytkownika: darsim     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 18:34
a ile jestes juz na zwolnieniu lekarskim (ciaglym) to ma znaczenie w obecnych nowych przepisach FK
  Profil uzytkownika: columbus08     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-18 19:27
kazdego zwolnienia moga nie uznac niezaleznie od okresu, roznica poleg n tym, ze po jakims okresie nie uznaja zadnego zwolnienia
w tym czy innym przypadku oznacza to jedno, trzeba zarejestrowac sie jako bezrobotny
lub podjac prace
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-18 19:34
jak przyjezdzalem do szwecji nie mialem wielkich zludzen tylko jedno
ze nie musze sie bac zachorowac
teraz niestety juz go nie mam
  Profil uzytkownika: darsim     
niesmialy26


Wpisów: 3
Od: 2010-10-17
2010-10-18 20:25
jestem na zwolnieniu od 3 miesiecy,mam tez swoja firme budowlana,czy to logiczne abym musial sie zarejestrowac jako bezrobotny?
dostalem od was kilka porad,ale w zasadzie kazda inna i nie wiem co robic,maggie pisala,ze musze miec na zwolnieniu diagnoze i ze moga skierowac mnie do innego lekarza,natomiast darsism twierdzi,ze powinieniem zaresjestrowac sie w biurze pracy
juz sam nie wiem co robic,za tydzien mam rezonans magnetyczny,nie wykluczona jest operacja
a moze powinien popracowac teoretycznie jeden miesiac a potem znowu isc na zwolnienie jak myslicie?najgorsze jest to,ze nie dam rady pracowac fizycznie,ciagly bol kregoslupa
chodze na rehabilitacje,dlaczego nie sprawdza tego i nie wezma opinii rehabilitanta oprocz tej lekarskiej
  Profil uzytkownika: niesmialy26     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-10-18 21:00
Poczekaj na wynik rezonansu magnetycznego,pozniej bedziesz "glowkowal".Moze wykaze jakies zmiany,ktore beda podstawa do dalszego zwolnienia i jednoczesnie podkladka do akceptacji jego przez FK?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 21:00
1. czy firma zarejestrowana w SE?
2. czy masz zatrudnionych czy jestes tylko sam
3. jak wyglada dzialalnosc firmy wpodczas Twojego zwolnienia? tzn. czy masz stale kontrakty czy zamowienia?
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 21:07
f.o.m 1 juli 2010 nya reglerna i sjuk- och föräldraförsäkringen.
De nya reglerna i sjku- och föräldraförsäkringen omfatar egenföretagare, dvs. personer som driver egen verksamhet i form av t.ex. enskild firma eller handelsbolag
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 21:22
Zmiany sa takie ze nie mozna tak jak dawniej byc na zwolnieniu dlugo jak tylko lekarz pisze na zwolnieniu.
Teraz FK decyduje i to dotyczy nawet osob np. z choroba nowotworowa, invalidow, ludziom chorych od dawna zabieraja chorobowe i kaza wracac do pracy w ktorej ostatnio pracowali a jesli tam nie moga to AF.
FK moze wyslac cie tez do wlasnych lekarzy na przebadanie i stwierdzenie twojego stanu zdrowia.
Wazne jest posiadanie kopi wszystkich badan jakie przechodzisz, ew. kopi zwolnien.
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 21:34
badz przygotowany na takie pytania z FK jak wczesniej dostales.
Poza tym:
För den som är eget företagare ska arbetsförmågan bedömas i förhållande till odinarie arbete i 180 dagae och därefter bedöms arbetsförmågan mot arbeten på den reguljära arbetsmarknaden.

Detta innebär at FK ska bödemadin arbetsförmåga i förhållande till varje typ av ärende.

Bedömer FK att du kan utföra något sådant arbete på den reguljära arbetsmarknaden har du inte rätt till sjukpenning.





  Profil uzytkownika: columbus08     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2010-10-18 21:50
Wedlug tego co stoi w pismie, FK informuje cie, iz nie jest pewne, ze po 29 oktober zostanie ci przyznany zasilek chorobowy.

Jest to calkiem logiczne, poniewaz nie wiadomo, jak bedziesz sie czul do tego czasu.

Jesli nadal bedziesz chory i lekarz wystawi ci zwolnienie lekarskie to po prostu dostarcz je do FK.

Nie zapomnij szczegolowo opisac, w jaki sposob choroba uniemozliwia ci prace. Lekarz tez powinien to zrobic w swojej czesci zwolnienia (ale nie musi, wiec warto go o to poprosic/przypomniec).

Wcale nie jest pewne, ze nie dostaniesz zasilku. Jesli nie dostaniesz zasilku, wtedy bedziesz szukal innego rozwiazania.

Jesli nie przedluzysz zwolnienia to bedzie oznaczalo, ze pismo z FK "wyleczylo cie" i ze nie jestes az taki chory.... To moze miec swoje konsekwencje w przyszlosci, bo problemy z kregoslupem moga cianac sie latami i mozesz potrzebowac zwolnienia.

Gdybym byla toba, zrobilabym to co jest dobre dla mojego zdrowia, tzn postapilabym wg wskazan lekarza i nawet skorzystala z ew. zwolnienia.

Nie mozesz wiedziec, co zadecyduje FK. Nikt tego nie, nawet twoj lekarz.

  Profil uzytkownika: Lunab     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 22:00
FK dostala teraz odgorne "polecenia" i po ktotkim okresie zwolnienia - tak jak w tym przypadku juz po ok 3 m-cy upszedza ze moze nie byc "pieniazkow".
Lekarz moze wystawic zwolnienia nawet na 3 miesiace do przodu a FK decyduje wg nowych przepisow od 1 lipca 2010
Radze zapoznac sie z tymi przepisami.
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2010-10-18 22:14
Läkarintyget används av din arbetsgivare och Försäkringskassan för att bedöma om du har rätt till sjuklön och sjukpenning.
Det ger dig inte automatiskt rätt till de ersättningarna.
  Profil uzytkownika: columbus08     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-19 06:08
Jesli nie przedluzysz zwolnienia to bedzie oznaczalo, ze pismo z FK "wyleczylo cie" i ze nie jestes az taki chory.... To moze miec swoje konsekwencje w przyszlosci, bo problemy z kregoslupem moga cianac sie latami i mozesz potrzebowac zwolnienia.

Gdybym byla toba, zrobilabym to co jest dobre dla mojego zdrowia, tzn postapilabym wg wskazan lekarza i nawet skorzystala z ew. zwolnienia"

konsekwencje w przyszlosci beda jak za takimi radami pojdzie

ps

moze uznaja po nowym badaniu
'jak nie to trzeba zarejesstrowac sie jako bezrobotny, mam nadieje, ze a kassa placisz?
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> chorobowe
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 21 gości
oraz 2 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony