Odwiedzin 37806225
Dziś 2549
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Pobyt ze sambo Szwedem a poszukiwanie pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPobyt ze sambo Szwedem a poszukiwanie pracy
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2010-10-14 13:22
Czy po zarejestrowaniu mojego pobytu Sambo Szwedem w pierwszych dwoch latach czy moge zarejestrowac sie w agencji pracy jako osoba poszukujaca pracy? Jesli nie otrzymam propozycji pracy to czy dostane zasilek dla bezrobotnych i ile? Moj Sambo ma niska emeryture. Mieszkamy na polnocy, jest tu brak pracy, duze odleglosci, nie mam prawa jazdy. Nie mam internetu i nie potrafilibysmy korzystac z niego. jestesmy starszymi osobami ( 60- 75 lat). Ze wzgledu na zdrowie mojego Samba, nie moge liczyc na jego pomoc w sprawach urzedowych dotyczacych mojej osoby. Jesli nie moglabym zarejestrowac sie teraz jako osoba poszukujaca pracy to kiedy moge zarejstrowac sie w agencji pracy jako poszukujaca pracy?
  Profil uzytkownika: pampelune     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2010-10-14 13:51
Mozesz sie spokojnie zarejestrowac w Arbetsförmedlingen jako poszukujaca pracy.Pieniedzy zadnych nie otrzymasz,mozecie sie starac o pomoc z socjalu,np:bostadsbidrag.
  Profil uzytkownika: lidka50     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-14 15:06
bycie sambo czy nie nie ma nic wspolnego z rejestracja w urzedzie dla bezrobotnych.

moze to zrobic kazdy kto posiada nr personalny i adres.
  Profil uzytkownika: iza     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2010-10-20 10:44
Czy wobec tego po otrzymaniu pobytu po dwoch latach z moim Sambo (planujemy zawrzec slub) i bedac osoba zarejestrowana w posrednictwie pracy czy dostane zasilek dla bezrobotnych?Chcemy zamieszkac w miescie , teraz najblizszy sklep jest pponad 20 km. Wszystko wiaze sie z kosztami, ponmocy socjalnej nie dostaniemy. Skorzystalam z internetu dzieki pomocy innej osoby. Dziekuje z gory za porade.
  Profil uzytkownika: pampelune     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-20 11:04
jesli sie zarejestrowalas w urzedzie dla bezrobotnych to nie jest tak, ze automatycznie dostaniesz zasilek.

zasilek wyplaca kasa bezrobotnych do ktorej musisz sie zapisac (zgodnie ze swoja branza) i placic skladki. jesli nie placilas skladek to ten zasilek bedzie bardzo maly (296 kr/dziennie przed podatkiem)

zapisz sie np. tu:
https://www.alfakassan.se/ Inte_medlem_i_a-kassan

by dostac zasilek trzeba przepracowac min. 6 mies.

to czy masz meza czy sambo czy jestes sama - nie ma kompletnie znaczenia w tym temacie. i to ile jestes lat w Szwecji. najwazniejsze to by miec numer personalny.
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-10-20 11:12
No wlasnie.
Zasilek dla bezrobotnych jest dla ludzi, ktorzy pracowali i stracili prace, jesli wczesniej nie pracowalas, to nie dostaniesz zadnego zasilku. Pozostaje znalezienie pracy lub socjal.
  Profil uzytkownika: maggie     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2010-10-20 11:41
Mam numer personalny. Jestem ubezpieczona. Jak mam pracowac jak nie ma pracy? Najblizsze miasteczko 20 km, jest tylko lekarz, policja, sklepy jakies i szkola, kosciol przemyslu zero.

Co wiaze sie z PUT wobec mojej osoby?
  Profil uzytkownika: pampelune     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-20 11:45
PUT nie jest zwiazany z szukaniem pracy.

By dostac zasilek dla bezrobotnych nie trzeba byc zapisanym wczesniej do A-kassa. Mozna sie zapisac teraz i dostanie sie zasilek i tak. Ale by dostac zasilek trzeba przepracowac min. 6 mies.

"Den allmänna grundförsäkringen är till för dig som inte är medlem eller ansluten till en a-kassa eller i övrigt inte uppfyller villkoren för den inkomstrelaterade försäkringen."
link do Alfakassan podalam wczesniej.

  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-10-20 12:32
No wlasnie. PUT oznacza tylko, ze masz prawo tutaj zyc, mieszkac i pracowac, na stale.
Zasilku dla bezrobotnych nie dostaniesz jesli wczesniej nie pracowalas. To przeciez chyba nie jest zadna niespodzianka, tak jest wszedzie, w Polsce rowniez. Naprawde pozostaje ci tylko szukanie pracy. 20 km to w Szwecji zadna odleglosc. Chyba niewiele ludzi ma blizej niz tyle.
  Profil uzytkownika: maggie     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-10-21 07:01
20 kilometrów to nie jest naprawde daleko w Szwecji. U mnie w pracy kilka osób dojezdza codziennie okolo 150 km w kazda strone.

Chyba najlepszym rozwiazaniem dla Ciebie bedzie otworzyc wlasna firme i za pomaca RUT swiadczyc uslugi w domu np. sprzatanie, opieka nad dziecmi, pomoc w zakupach dla osób starszych. RUT pozwoli odciagnac polowe kosztów pracy od podatków wiec cena bedzie przyzwoita. Napewno jest duzo starszych ludzi tam gdzie mieszkasz wiec potencjalni klienci sa.

'Szwecja jest krajem gdzie sie zyje aby pracowac kiedy Polska jest krajem gdzie sie pracuje aby zyc' wiec do dziela. 60 lat to wiek emerytalny dla kobiet w Polsce ale nie w Szwecji. Teraz mozna pracowac do 67 roku zycia ale bedzie to wydluzone w tej kadencji parlamentarnej do 69 roku zycia wiec jestes jeszcze mlódka na szwedzkim rynku pracy.

Panstwowa emeryture mozna pobierac od 62 roku zycia ale jest jej duzo mniej niz jezeli pracuje sie dluzej.

Powodzenia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2010-10-22 13:34
jak pisalam jestem z sambo szwedem.Pisalam ze do najblizszego miata mam ponad 20 km.Nie boje sie duzych odleglosci.Nie mam prawa jazdy,zero przemyslu.Pytam o jakakolwiek prace w miasteczku.Rozpytywalam tez o pomoc starszym osobOM jak sprzatanie itp ale tu b.malo ludzi mieszka-jednak mysle,ze z czasem znajde prace.Mialabym kontakt z ludzmi,poduczylabym sie jezyka.Na kurs jezyka nie uczeszczam gdyz nie mamy na bilety do miasta,moj Sambo ma niska emeryture. Sama ucze sie jezyka w domu.Chcialabym pracowac,dolozyc sie do budzetu domowego.Zadna przyjemnosc nie dokladac do utrzymania.Chcialabym polaczyc prace i nauke jezyka.Prosze mnie nie atakowac ze trzeba tutaj pracowac bo sama szukam pracy z moja znajomoscia jezyka.Ale musze od czegos zaczac zebym moglalepiej opanowac jezyk,miala na bilety na dojazd n a kurs/1300koron/m-c same bilety/Wcale nie chce byc tylko w domu.Zebym mogla zaczac jednak musialabym na poczatek skorzysta z zasilku dla bezrobotnych,gdybym miala oferte pracy to chetnie poszlabym do pracy.Nie wiem czy musze czekac jak dostane pobyt z moim Sambo Szwedem czy juz teraz moge zapisac sie w biurze pracy zeby dostac zasilek dla bezrobotnych.moj Sambo teraz ma 7800koron/m-c.i wcale w domu nie jestem z dobrobytu.Dziekuje za porade
  Profil uzytkownika: pampelune     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-22 13:37
"Nie wiem czy musze czekac jak dostane pobyt z moim Sambo Szwedem czy juz teraz moge zapisac sie w biurze pracy zeby dostac zasilek dla bezrobotnych"

nie musisz na nic czekac! to czy jestes sambo czy nie nie ma wplywu na to ze jestes bezrobotna!

idz sie zarejestruj i juz.

poza tym jak macie taka sytuacje to sprawdz czy ci sie nie nalezy zasilek mieszkaniowy (z FK)

no i moze socjalny- pojdz do socjalu i zapytaj.
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-22 13:43
"jak pisalam jestem z sambo szwedem"
mozesz nawet i z chinczykiem. to naprawde nie jest wazne w tej sprawie czy i z kim jestes sambo czy zona czy samotna.

do zasilku mieszkaniowego i socjalnego jest to wazne (ale to ze akurat Szwed to nie gra roli..)

powiedz tez w socjalu, ze potrzebujesz kase na dojazdy na kurs jezyka.
  Profil uzytkownika: iza     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2010-10-22 14:15
Dzieki Iza za jnformacje.przeczytalam na forum ze zapiac sie do A-kassan moge ale pieniedzy z tego nie bedzie.Nie wiem dlaczego ludzie tak informuja,wobec tego myslalam ze jak dostane pobyt po 2latach z Sambo towowczas moge ubiegac sie o zasilek jako bezrobotna.teraz jestem poltora roku w szwecji.Komuna odmowila nam pomocy jak rownierz powiedziano mi,ze za bilety na kurs jezyka nikt nie zwroci mi pieniedzy.A to,ze podkreslam ze jestem z Sambo Szwedem to dla wyjasnienie sytuacj mojejzeby udzielajaca osoba miala pelna wiedze o mnie.Jeszcze raz dziekuje
  Profil uzytkownika: pampelune     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-22 14:41
dziwna ta komuna u ciebie.. z takimi dochodami?
ja bym poszla jeszcze raz, do innej osoby!

poza tym jest tez zasilek mieszkaniowy (nie z komuny)
daj to twojemu sambo do poczytania:
http://www.forsakringskass an.se/privatpers/foralder/hjalp_hyran

co do zasilku dla bezrobotnych to jest tak:
jesli nie placilas skladek to ten zasilek bedzie bardzo maly (296 kr/dziennie przed podatkiem)

zapisz sie np. tu:
https://www.alfakassan.se/ Inte_medlem_i_a-kassan

warunkiem by dostac zasilek jest przepracowanie min. 6 mies.

szkoda, ze stracilas 1,5 roku na nicnierobienie bo myslalas, ze musisz czekac na 2 lata by cos moc zrobic... podziekuj tej osobie co cie tak poinformowala
  Profil uzytkownika: iza     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2010-10-25 15:01
Czy jak teraz zapisze sie do alfa-kassan to rownoczesnie musze zaczac placic skladki i po ile.Przeczytalam tez ze placi sie ubezpieczenie ale mysle ze to ubezpieczenie jest ona wypadek utraty pracy.Bo ja mam ubezpieczenie zdrowotne bo jestem Sambo. Przepraszam,sprawy urzedowe mnie przerosly.Mowiono mi,ze zasilek dla poszukujacych pracy moge dostac po otrzymaniu pobytu po 2latach. Na Forum przeczytalam ze do alfa-kassan moge sie juz teraz zapisac.Ale czy juz teraz tez dostalabym ten niski zasilek a dla nas bardzo ratujacy nasza sytuacje?Czy ten zasilek dostalabym dopiero po otrzymaniu stalego pobytu po dwoch latach pobytu.Mialabym na bilety na dojazd na kurs itp.B.prosze o potwierdzenie jaka jest moja sytuacja prawna.Przepraszam i dziekuje za informacje.
  Profil uzytkownika: pampelune     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-10-25 18:41
"Bo ja mam ubezpieczenie zdrowotne bo jestem Sambo"
to ze jestes sambo nie znaczy ze masz cos automatycznie. owszem, nalezy ci sie ale czy jestes zapisana do FK?
wypelnialas papiery i wysylalas?

co do zasilku itp. to mysle, ze udziela ci dokladnej odpowiedzi w urzedzie dla bezrobotnych, do ktorego musisz sie zapisac. tam wiedza wiecej na temat zasilkow. poza tym twoj sambo moze zadzwonic do alfa-kassa i sie dokladniej wsystkiego dowiedziec.

jednak warunkiem uzyskania zasilku jest przepracowanie min. 6 miesiecy

https://www.alfakassan.se/ main.asp?areaID=1&CategoryID=799&PageType =0
  Profil uzytkownika: iza     
Forum -> Życie w Szwecji -> Pobyt ze sambo Szwedem a poszukiwanie pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony