Odwiedzin 37802670
Dziś 3114
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Umowa o prace i urlop na dziecko.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorUmowa o prace i urlop na dziecko.
PawelR


Wpisów: 3
Od: 2010-10-10
2010-10-10 21:29
Witam. Od dluzszego czasu czytam forum ale dopiero teraz sie zarejestrowałem ponieważ mam dwa pytania na które nie znalazłem odpowiedzi.
Pracuję w małej firmie/farmie zajmującej sie uprawą i sprzedaza ziemniaków. Nie mieszkam w Szwecji i raczej nie zamierzam (od wiosny ruszam z budową domu w Polsce ). Pracuję w Szwecji od kilku lat ale wcześniej z powodu studiów były to dwa-trzy miesiace w roku. Teraz zrobiło się z tego 6-9 miesiecy. Dotychczas byłem zatrudniany jako pracownik sezonowy wiec cala papierologia byla mocno uproszczona. Jednak w zeszłym roku przekroczylem dochód 100k koron i kilka dni temu dostałem pit z rozliczeniem, pełna stawka podatkowa, cos ok 30%. Jednoczesnie ze wzgledu na dynamiczny rozwój firmy wszyscy maja dostac w tym roku umowy o prace. Podobno ma byc wypisane ile kto wczesniej zarabial, kiedy podwyzki były itp. oraz forma zatrudnienia. Ze szwedami nie ma problemu bo pracuja caly rok ale za mna jest gorzej poniewaz podobno nie ma takiej formy zatrudnienia jak moja. Pracuje po kilka miesiecy w roku, przyjazdy i wyjazdy w roznych miesiacach czesto na 6-8 tygodni w sumie ok 6-9 miesiecy na rok, praca 6 dni w tygodniu po 8-10h. Czy jest jakaś forma zatrudnienia która by odpowiadała mojej pracy? Oczywiscie boje sie rowniez zeby umowa nie byla dla mnie nie korzystna, chociaz szef nie nalezy raczej do kombinatorów. Czy można wpisac np. pelne zatrudnienie na caly rok na pol etatu? Podpisywanie kontraktu za kazdym razem na 6-8 tygodni raczej odpada.

Drugie pytanie to czy moge dostac urlpo tacierzynski na dzieco, zostane ojcem w kwietniu 2011 Zona jest cały czas w kraju, pracowała w Szwecji tylko sezonowo po kilka miesiecy(studiowala). W Polsce jestesmy zarejestrowani w KRUSie ale nie bedziemy pobierac zadnych pieniedzy.
Tutaj mam tymczasowy numer personalny z +60 w dacie urodzenia, szef mnie zarejestrował w FK nawet nie wiem kiedy, składki emerytalne mam opłacane od 2003r, od tego roku mam rowniez stale pozwolenia na prace czy cos takiego.
Ufff ale sie rozpisalem, mam nadzieje ze ktos potrafi odpowiedziec na moje pytania.
  Profil uzytkownika: PawelR     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-10 22:38
"Czy można wpisac np. pelne zatrudnienie na caly rok na pol etatu? Podpisywanie kontraktu za kazdym razem na 6-8 tygodni raczej odpada."

jak pelne to nie na pol etatu, albo jedno albo drugie.

w zasadzie sprawa jest prosta i skomplikowana jednoczesnie.

prosta bo jedyna forma zatrudnienia w tym przypadku powinna byc umowa stala tzw tillsvidareanställning
problem zaczyna sie wtedy kiedy nie pracujesz bo w zasadzie firma powinna wtedy placic jakas czesc wynagrodzenia, mysle, ze mozna to praktycznie rozwiazac za porozumieniem stron np biorac urlop bezplatny w tym okresie na wlasne zadanie, albo zatrudnienie gwarantowanme np na pol etatu i nadgodziny tzw mertid w tym przypadku, tak czy inaczej to problem ksiegowego firmy jak to rozliczyc zgodnie z prawem.

Jesli chodzi o urlop rodzicielski to powinenes dostac, ale FK decyduje ostatecznie w kazdym razie okres pobytu za granica szwecji nie moze wtedy przekroczyc roku, chyba.
trzeba by dokladnie sprawdzic z FK warunki
  Profil uzytkownika: darsim     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-10-10 22:42
czy jestes pewien, ze jestes zarejestrowany w FK??
Z tego co sie orientuje to chyba teraz bez stalego PN niemozliwe?
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-10 22:49
Z tego co sie orientuje to chyba teraz bez stalego PN niemozliwe?"

z tego co wiem to jest mozliwe

http://www.forsakringskass an.se/irj/go/km/docs/fk_publishing/Dokume nt/Blanketter/5456.pdf
  Profil uzytkownika: darsim     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-10-10 22:50
no i przebywajac w Szwecji dluzej niz 3 miesiace w roku powinienes zarejestrowac sie w migracyjnym i zalatwic staly PN.
To, ze nie mieszkasz tu na stale to nie przeszkoda, bo istnieje wariant "dubbel bosättning"
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-10 22:53
"no i przebywajac w Szwecji dluzej niz 3 miesiace w roku powinienes zarejestrowac sie w migracyjnym i zalatwic staly PN.
To, ze nie mieszkasz tu na stale to nie przeszkoda, bo istnieje wariant "dubbel bosättning""

tez tak mysle
  Profil uzytkownika: darsim     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-10-10 22:57
Darsim, skad taka pewnosc? Bo rubryczka na formularzu jest??
W polowie wrzesnia akurat takowej rejestracji dokonywalem i pierwszym dokumentem jakiego zadaja w FK jest dokument ze Skatteverket o nadaniu PN.
Jak pisalem juz w innym temacie, od 01.lipca 2010. pozmienialy sie przepisy tak w kwestii PN, jak i sposobu rejestracji pobytu w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-11 06:02
Jak pisalem juz w innym temacie, od 01.lipca 2010. pozmienialy sie przepisy tak w kwestii PN, jak i sposobu rejestracji pobytu w Szwecji"

przepisy sie ciagle zmieniaja, ale jesli piszacy tu byl zarejestrowany w fk to duzo wczesniej, pewnosci nie mam, ale skoro jest rubryczka?
zreszta jak napisal. jest zarejestrowany
  Profil uzytkownika: darsim     
PawelR


Wpisów: 3
Od: 2010-10-10
2010-10-11 06:56
"czy jestes pewien, ze jestes zarejestrowany w FK??
Z tego co sie orientuje to chyba teraz bez stalego PN niemozliwe?"

Wlasnie wczoraj pierwszy raz spróbowałem sie zalogować przy pomocy e-legitymacji i wyskoczylo moje konto z tekstem witaj Pawel R..., w sumie byly tam chyba wylacznie dokumenty do pobrania a wnioskuję z tego ze jestem zarejestrowany.
Co do stalego PN to jak pisalem mam już stale pozwolenie na prace, czy staly PN daje jakies korzysci w porownaniu do tymczasowego PN? Nie zamierzam sie tu sprowadzac ani tym bardziej zony czy dziecka.
  Profil uzytkownika: PawelR     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-10-11 08:07
najprostszty sposob, by sie o tym przekonac, to tutaj:

https://www.forsakringskas san.se/servicewebb/start.do?op=12011

zamowic EKUZ /EHIC/
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-10-11 18:44
Nie zamierzam sie tu sprowadzac ani tym bardziej zony czy dziecka"

i bardzo rozsadnie
  Profil uzytkownika: darsim     
PawelR


Wpisów: 3
Od: 2010-10-10
2010-10-12 06:45
Jestem bardzo wdzieczny za wszystkie odpowiedzi. Teraz przynajmniej wiem na czym stoje. Na odpowiedz od ksiegowej o forme zatrudnienia czekalem juz ponad miesiac. Ale oni chyba lubia robic duze problemy z malych rzeczy
  Profil uzytkownika: PawelR     
kiniolek1986


Wpisów: 322
Od: 2008-05-20
2010-11-10 22:57
witam mam pytanie przysluguje mi 25dni urlopu wybralam juz czesc...
tz bylam na urlopie od 12sierpnia do 29sierpnia, moje pytanie jak mam policzy c ile dni czy soboty i niedziele tez czy nie??? poniewaz nie moge sie doliczyc jak mi zaplacono. nie wiem wlasnie jakoni licza do urlopu czy sobote i niedziele tez zczy nie
  Profil uzytkownika: kiniolek1986     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2010-11-11 00:46
Szwedzi przewaznie licza w tygodniach - 5 tygodni urlopu. Ty wybralas juz 2 tygodnie i zostalo Ci jeszcze 3 tygodnie. Do urlopu nie wlicza sie sobot i niedziel.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Forum -> Życie w Szwecji -> Umowa o prace i urlop na dziecko.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony