Odwiedzin 37799733
Dziś 177
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - praca na czarno- brak pensji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpraca na czarno- brak pensji
ewisia


Wpisów: 25
Od: 2010-03-07
2010-09-25 12:35
Witam wszystkich,mam problem z pracodawcą który zalega mi z pensją od 2miesięcy,pracowałam u niego na czarno,jak wszyscy tam,póżniej on dziękuje,nie wypłaca pieniędzy i na nasze miejsce bierze kolejnych pracowników,których póżniej potraktuje tak samo jak poprzednich.I w ten sposób oszukuje i dorabia się na czyjejś krzywdzie.Wogóle nie odpowiada na nasze telefony,nie prubuje sie z nami dogadać odnośnie wypłacenia pieniędzy nam.Wiemy że za bardzo nic nie możemy zrobić bo nie mamy żadnej umowy,praca nielegalnie bo na :czarno:I tu moje pytanie,czy jest możliwe aby Aninimowo takie drania zgłosić do skateverget? I jak to zrobić? Uchronić kolejnych ludzi przed takimi oszustami ktorzy chcą być uczciwi wedle innych i wedle prawa,będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje na ten temat,pozdrawiam wszystkich
  Profil uzytkownika: ewisia     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-09-25 12:55
czemu anonimowo?
idź na policje i powiedz jak się sprawa ma.
Nie Ty odpowiadasz za to ze pracowałaś/es na czarno, to pracodawca ma OBOWIĄZEK Cie zatrudnić , inaczej mówiąc to on nie może mieć pracowników na czarno.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
ewisia


Wpisów: 25
Od: 2010-03-07
2010-09-25 13:18
PaweleM masz racje że nie nasza wina że pracowaliśmy na czarno a powiem ci dlaczego anonimowo:dlatego że się boimy zemsty tego gostka,on ma powiązania w :mafii:sam nam może nic nie zrobić ale wystarczy że naśle kogoś a my tego nie udowodnimy że to on akurat,my nie chcemy zemsty,my tylko chcemy aby tacy oszuści wiedzieli że nie są bezkarni i żeby nie żerowali na ludzkiej krzywdzie,pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ewisia     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-09-25 16:57
teraz nie jest tak prosto, pracowałaś na czarno to swiadomie "okradałas" państwo szwedzkie... więc dlaczego mieli by ci pomagac odzyskac "czarne" pieniadze.... trafił złodziej na zlodzieja - tak teraz mówia....
  Profil uzytkownika: kamień     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2010-09-25 17:14
sa srodki na to , ale pieniedzy nie odzyskasz i anonimowo tez sie nie da.Nastepnym razem jak zatrudni nowa grupe mozna zadzwonic i go zadenuncjowac ze zatrudnia na czarno, ale przyjada i "zwina" wszystkich.
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-09-25 17:19
Policja olewa takie anonimy,nie jestem pewny czy by pojechali na zgloszenie oficjalne.Mnie zastanawia,dlaczego pracowalas nie otrzymujac pieniedzy
oraz majac swiadomosc kontaktow szefa z mafia?Myslalas,ze zapisze sie z czasem do kolka rozancowego i wyplaci co do korony?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ewisia


Wpisów: 25
Od: 2010-03-07
2010-09-25 17:32
Joland, a Ty myślisz że ja mam rendgena w oczach i gościa od razu prześwietliłam i wiedziałam o nim wszystko?To póżniej się wszystkiego dowiedziałam,a pracowałam bo płacił regularnie, wspominał o legalnym zatrudnieniu,póżniej wszystko się zaczęło pomału sypać i sie rozsypało,czy to moja wina że trafiłam na oszusta?
  Profil uzytkownika: ewisia     
ewisia


Wpisów: 25
Od: 2010-03-07
2010-09-25 17:44
Wiem że nie odzyskam pieniędzy ,ale chce pokazać takim oszustom że nie są bezkarni,KAMIEŃ i to oni okradają państwo szwedzkie i zarabiają czarne pieniądze na ludzkiej krzywdzie
  Profil uzytkownika: ewisia     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-09-25 18:29
ty tak samo, bo świadomi pracujesz na czarno i nie odprowadzasz podatkow, co innego jak nieswiadomie....
  Profil uzytkownika: kamień     
ewisia


Wpisów: 25
Od: 2010-03-07
2010-09-25 18:45
świadomie czy nieświadomie -nie będę się licytować,zadałam tylko 2 proste pytania,czy można?jeśli tak to jak to zrobić? I to jest wątek tematu który rozpoczęłam ....
  Profil uzytkownika: ewisia     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2010-09-25 20:15
Zadzwonic do Skatteverket i powiedziec co masz na duszy...( obiecywal ze zatrudni "na bialo" i Ty pracowalas czekajac na angaz ktory mial byc Ci dany codziennie a ze go nie dostalas ( ani pieniedzy ) to dlatego dzwonisz), oni uruchomia wszytko inne ( policje,zwiazki ,itp)
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2010-09-25 20:19
albo na deklaracji skatowej w maju umiescic wszystkie u niego zarobki oczywiscie z jego adresem firmy .... i wtedy sie zacznie "kolko krecic".
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-09-25 21:26
Najlepszym wyjsciem z tej sytuacji jest wyslanie do "pryncypala" faktury z iloscia godzin X stawka godzinowa+MOMS
(25%).Wyslij te fakture jako osoba prywatna(imie nazwisko).W razie wymigiwania sie od zaplacenia skierujesz sprawe do kronofogden i bedziesz miala podkladke do Skatteverket,ze chcialas legalnej zaplaty.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ewisia


Wpisów: 25
Od: 2010-03-07
2010-09-25 22:03
Dziękuję za dobre rady,pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ewisia     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-09-26 11:50
"Najlepszym wyjsciem z tej sytuacji jest wyslanie do "pryncypala" faktury z iloscia godzin X stawka godzinowa+MOMS
(25%).Wyslij te fakture jako osoba prywatna[...]"


Osoba prywatna nie operuje momsem (VAT-em) i nie moze wyslac faktury za stawke + moms. Poza tym, jezeli nie ma umowy, to wyslanie takiej faktury, to bluffaktura.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-09-26 12:17
taka refleksja:

- anoim nie ma na celu ani walki o swoje ani szukanie sprawiedliwosci - to po prostu chec do*******enia komus, czyli po ludzku zemsta, lub co gorsza np. ... chec eliminacji konkurenta...

  Profil uzytkownika: Facet46     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-09-26 13:05
Kajetan,zgadzam sie z tym MOMSem,jednak nie zgadzam sie z tym,ze prywatna osoba nie moze swiadczyc odplatnie pomocy.Zanim zarejstrowalem firme,tak wlasnie "pomagalem" komus,kto mial wiecej pracy,niz sam dal rade wykonac.Robilem tak po uzyskaniu porady ze Skatteverket.Te prace mozna wykonywac do jakiejs sumy rocznie,fakture wypisywalem jako osoba prywatna.
Z MOMSem masz racje,nie kazdy moze i chce byc momsowcem,nigdy prywatna osoba.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Dorota1985_2010


Wpisów: 1
Od: 2010-09-25
2010-09-26 13:06
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: Dorota1985_2010     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-09-26 14:07
Dorota1985_2010, zaloz osobny watek, bo to jest calkowicie inny temat.
  Profil uzytkownika: ulaczka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-26 21:48
Zadzwonic do Skatteverket i powiedziec co masz na duszy...( obiecywal ze zatrudni "na bialo" i Ty pracowalas czekajac na angaz ktory mial byc Ci dany codziennie a ze go nie dostalas ( ani pieniedzy ) to dlatego dzwonisz), oni uruchomia wszytko inne ( policje,zwiazki ,itp"

to moze z oblokow na ziemie
1 skatteverket naliczy tobie zalegly skatt ktory ty musisz im zaplacic
2 policja nie wszczyna dochodzenia jesli nie chodzi o minimum Basbelopp- 42 000 koron
3 a zwiazki zawodowe to g ..o obchodzi chyba ze sie zapiszesz i skladki zaczniesz placic
  Profil uzytkownika: darsim     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-09-26 22:15
1 skatteverket naliczy tobie zalegly skatt ktory ty musisz im zaplacic

jaki zaległy skatt i za co skoro nie dostala ani centa?
  Profil uzytkownika: PaweleM     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2010-09-27 00:15
"Kajetan,zgadzam sie z tym MOMSem,jednak nie zgadzam sie z tym,ze prywatna osoba nie moze swiadczyc odplatnie pomocy."

Ja nigdy nie napisalem, ze osoba prywatna nie moze swiadczyc odplatnie pomocy. Tylko osoba/firma ktorej taka osoba pomaga, musi ja "zatrudnic", czyli od tej sumy na ktora opiewa faktura zaplacic arbetsgivaravgift. Napisalem za to, ze nie powinno sie wysylac faktur do kogos, z kim nie ma sie umowy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 05:55
jaki zaległy skatt i za co skoro nie dostala ani centa?"

to mozna powiedziec, ze miala szczescie
  Profil uzytkownika: darsim     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2010-09-27 10:33
Przeciez w Szwecji umowa ustna jest tak samo wazna jak pisemna, przez miesiac. Po miesiacu ma OBOWIAZEK dostarczyc ja na pismie.

Nie dostalas- JEGO BLAD- NIE TWOJ! ON mial zamiar Cie oszukac i sprawa jest prosta.

Nie przejmuj sie wpisami typu "kara za zalegly podatek"- bo to bujda!

Chcesz zwiekszyc zainteresowanie sprawa- dodaj mobbing!

Pod mobbing podchodzi na przyklad upominanie sie o swoje prawa (umowa i wplata) i odpowiedz "jak Ci sie nie podba to sie zwolnij"

Mobbing powoduje rozstruj zdrowia- a to jest dodatkowo odszkodowanie.

Podawanie go gdzies tam moze i jest rozwiazaniem, ale brzmi to jak chec zemsty tylko, badz walka z konkurencja, jak zauwazono.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 10:40
Nie przejmuj sie wpisami typu "kara za zalegly podatek"- bo to bujda!"

nikt tu nie pisz o karze tylko o tym, ze zalegly podatek trzeba zaplacic i to nie bujda, ze siagaja z pracownika w 1 kolejnosci

umowa ustna jest wazna owszem
a swiadkow ma?
bo jak nie
to taka umowo jest nic nie warta
nie ma jej
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 10:41
Mobbing powoduje rozstruj zdrowia- a to jest dodatkowo odszkodowanie."

jasne
milion
koron conajmniej


opamietajcie sie troche
  Profil uzytkownika: darsim     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2010-09-27 10:48
podatek placi sie od kwoty, ktora sie otrzymalo. Nie ma kwoty- nie ma podatku.

kare za nie zaplacony podatek mozna zaplacic wtedy, jak sie kase otrzmalo i nie uwzglednilo sie tego w dochodzie.
(bo chciano ukryc).


umowa ustna bez swiadkow? ja czytalem w jej wpisie, ze tam jest wiecej osob...

mobbing? milion koron? piec!

ja tylko pisalem, co zrobic, by zainteresowac tym procederem odpowiednie wladze.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2010-09-27 10:55
no bo jak ma zaplacic kare za niezaplacony podatek, gdy pracodawca nie zaplacil i tez nie zaksiegowal?!?

jakby skatteverket chcial pieniedzy za taka bzdure- to przeciez mozna bylo by te prace bez wynagrodzenia traktowac jako spoleczna.

kara za niezplacony podatek jest wtedy, gdy dochod przyjeto (kasa na czarno)

  Profil uzytkownika: prometeusz     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 18:20
kare za nie zaplacony podatek mozna zaplacic wtedy, jak sie kase otrzmalo i nie uwzglednilo sie tego w dochodzie.
(bo chciano ukryc)

mieszasz, ze trudno nadazyc o co ci chodzi
ja nie pisze o zadnej karze tylko o tym, ze moga zadac zaplaty podatku, ktorego nie zaplcil pracodawca od pracownika, z czym sie spotkalem w szwecji
pracownik zostal oszukany, ze firma placi påodatekl a firma tego nie robi
urzad skarbowy po tym jak pracownik donosi o przestepstwie w nagrode zada od pracownika zaplaty podatku, chociaz ten dostawal wyplate netto


tu zreszta jest przyklad z LO podobny

"En medlem har blivit krävd på skatt av Skatteverket men
medlemmen har trott att arbetsgivaren betalat in preliminär"

http://www.stockholm.lo.se /pdf/eko_7.pdf

maja nawet specjalny blankiet na takie sprawy
zwiazki zawodowe moga z tego wyciagnac ale jak sie nie nalezy do daje sie d..y i kwiczy
w szwecji nie ma takiej bzdury, ktora nie jest mozliwa


  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 18:36
podatek placi sie od kwoty, ktora sie otrzymalo. Nie ma kwoty- nie ma podatku"

tylko trzeba jescze udowodnic, ze sie tej kwoty nie otrzymalo, a to moze byc bardzo trudne

  Profil uzytkownika: darsim     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2010-09-27 19:50
troche moze i zagmatwalem i zamieszalem.

Ale Ty rowniez- musisz przyznac. Napisales:

"mieszasz, ze trudno nadazyc o co ci chodzi
ja nie pisze o zadnej karze tylko o tym, ze moga zadac zaplaty podatku, ktorego nie zaplcil pracodawca od pracownika, z czym sie spotkalem w szwecji
pracownik zostal oszukany, ze firma placi påodatekl a firma tego nie robi
urzad skarbowy po tym jak pracownik donosi o przestepstwie w nagrode zada od pracownika zaplaty podatku, chociaz ten dostawal wyplate netto"

Bo piszesz tutaj o sytuacji, gdy pracodawca ZAPLACIL KASE i poinformowal pracownika o tym ZE PODATEK ZAPLACIL. A dyskusja jest o innej sytuacji.

Ja mialem na mysli 2 rzeczy:

1. Pracodawca nie placi NIC. Pracownik NIC NIE OTRZYMAL.
Nie mozna wtedy naliczyc podatku pracownikowi. Jakby naliczono taki podatek- byla by to jednak jakas forma KARY- przyznasz.

2. KARA od niezaplaconego podatku (o ktorym rowniez myslalem) jest wtedy gdy przedstawiamy TWOJ WARIANT WYZEJ, badz ukrywamy kwote jaka chcemy zaplacic.


Piszesz dalej w kolejnym juz wpisie:

JA: "podatek placi sie od kwoty, ktora sie otrzymalo. Nie ma kwoty- nie ma podatku"

TY: "tylko trzeba jescze udowodnic, ze sie tej kwoty nie otrzymalo, a to moze byc bardzo trudne"

bez sensu troche. NIE TRZEBA UDOWADNIAC ZE SIE KWOTY NIE OTRZYMALO, ALE UDOWODNIC, ZE SIE OTRZYMALO.

To jakbym mial udawadniac ze nic nie ukradlem, zamiast udawadniac mi, ze cos ukradlem.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 19:55
"tylko trzeba jescze udowodnic, ze sie tej kwoty nie otrzymalo, a to moze byc bardzo trudne"

bez sensu troche"

bo to byl zart
prometeusz zwyczajny zart
w zartach nie doszukuj sie sensu
co Ty taki sztywny jak nieboszczyk?
  Profil uzytkownika: darsim     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-09-27 19:57
by bylo jasne o czym temat:

"ewisia


Wpisów: 21
Od: 2010-03-07
2010-09-25 17:32
--------------------------------------- -----------------------------------------
Joland, a Ty myślisz że ja mam rendgena w oczach i gościa od razu prześwietliłam i wiedziałam o nim wszystko?To póżniej się wszystkiego dowiedziałam,a pracowałam bo płacił regularnie, wspominał o legalnym zatrudnieniu,póżniej wszystko się zaczęło pomału sypać i sie rozsypało,czy to moja wina że trafiłam na oszusta?"
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-27 20:01
dzieki Facet
no to wszystko jasne'
  Profil uzytkownika: darsim     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2010-09-27 20:04
fakt... a my sie tutaj pocimy...

peace
  Profil uzytkownika: prometeusz     
Forum -> Życie w Szwecji -> praca na czarno- brak pensji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 11 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony