Odwiedzin 37824150
Dziś 290
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Dagmamma a przedszkole

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDagmamma a przedszkole
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-09-17 23:29
Wiem ze byl juz kiedys taki watek,ale zostal zamkniety :-p



Moja 3-letnia corka chodzi juz do przedszkola panstwowego od marca.Przez pierszy miesiac plakala mi dzien w dzien,pozniej byl okres ze bylo ok.Jesli mozna to wogole nazwac "ok".Bo byla bardzo smutna ze ja musze zostawic,widzialam ze trzyma sie zboku.Ale dawalam jej ulubiona lalke do przedszkola aby nie czula sie samotna i tak jakos mi sie wydawalo ze bylo lepiej.No ale w tym tygodniu to juz przeszla sama siebie.Nie chciala sie odemnie "odkleic"tak sie kurczowo mnie trzymala i tez wrzeszczala jak nigdy.Nie wiem co sie stalo,opiekunki mowia ze nic takiego sie nie zdarzylo co mialo by ja jeszcze bardziej zrazic do przedszkola.Zaznacze ze corka chodzi na 15h tyg no i nie rozmawiamy po szwedzku.Jest osoba bardzo niesmiala i z tego co zauwazylam to jest jej ciezko odnalezc sie w grupie.Bo jak ja prowadzam na 9.00 to kazde z dzieci jest juz czyms zajete i nie chce do zadnej z grup dolaczyc.Rozmawialam tez z dyrektorka o tym zeby dziecko chodzilo na wiecej godzin tyg,zeby szybciej podlapala jezyk,bo mysle ze wlasnie ten jezyk jest taka blokada.Ale powiedziala ze nie moze mi tego zmienic.Wiec chodzi po 5h przez 3 dni.Bo ja siedze w domu z drugim dzieckiem i wiecej godzin mi nie przysluguje.
A moje pytanie do Was to jak to jest z ta dagmama??czy to jest lepsze rozwiazanie dla dzieci niz panstwowe przedszkole gdzie jest 2 lub 3 opiekunki na ok. 20 dzieci???czy dzieci takie niesmiale i nie znajace jeszcze jezyka szwedzkiego lepiej moga sie tam czuc??Zalezy mi na Waszych opiniach o dagmamie,wiem tez ze sa rozne przypadki,ale interesuje mnie wszystko.Jak dagmama podchodzi do takiego dziecka ktore nie potrafi jeszcze rozmawiac po szwedzku itd.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-09-17 23:39
Przeciez dolaczylas juz do aktualnego tematu, po co zakladac drugi?

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=33915
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-09-18 00:00
Tamten watek nie byl w tej kategori co trzeba(tak sadze).
Nie wszyscy siedza na poloniainfo nonstop i sprawdzaja kazda kategorie tak jak TY!
  Profil uzytkownika: JuniaN     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-09-18 00:29
Ja nic nie sprawdzam, wypowiadalam sie w tamtym watku i uwazam, ze dobrze ze opinie moga byc zebrane w jednym miejscu, tez dla korzysci innych.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2010-09-18 01:02
"czy to jest lepsze rozwiazanie dla dzieci niz panstwowe przedszkole gdzie jest 2 lub 3 opiekunki na ok. 20 dzieci?"

2-3 opiekuni na 20 dzieci?hmmm-moze przelicz dokladniej


"Ale powiedziala ze nie moze mi tego zmienic.Wiec chodzi po 5h przez 3 dni.Bo ja siedze w domu z drugim dzieckiem i wiecej godzin mi nie przysluguje."


moja Corka ma dwa lata,chodzi do przedszkola na 6 godzin na dzien
ja jestem z drugim dzieckiem w domu-urlop rodzicielski
mieszkam w komunie sztokholmskiej

"Vad händer när man är föräldraledig med syskon?

Om du är föräldraledig får dina äldre barn gå högst sex timmar per dag i förskoleverksamheten."
http://www.stockholm.se/Fo rskolaSkola/Forskola/Fragor-och-svar-om-f orskolan/


a Ty w jakiej komunie mieszkasz?jestes na rodzicielskim?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
mloda23


Wpisów: 93
Od: 2009-11-25
2010-09-18 07:54
no wlasnie jak to jest z tymi godzinami moja corka w listopadzie skonczy 4 lata do przedszkola chodzi juz rok ja jestem na rodzicielskim z drugim dzieckiem w domu i tez mi powiedzieli ze moge ja zostawic tylko na 15 godz tygodniowo czt jak skonczy 4 lata to liczba godzin sie zwiekszy dodam ze place za przedszkole
  Profil uzytkownika: mloda23     
kama77


Wpisów: 358
Od: 2003-08-03
2010-09-18 09:44
Wszystko zalezy od komuny w ktorej sie mieszka :

Botkyrka kommun : 15 godzin na tydzien dla rodzicow szukajacych pracy czy na urlopie macierzynskim na drugie dziecko

4-5 latki , ktorych mamy sa na urlopie macierzynskim moga od sierpnia tego roku uczeszczac na 35 g tygodniowo ale tylko dzieci ktore ukonczyly 4 lata .

pozostali rodzicie uczacy sie czy pracujacy 40 g na tydzien ...



  Profil uzytkownika: kama77     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-09-18 10:26
Ja wlasnie mieszkam w komunie Botkyrka,i przysluguje mi tylko 15 godz. na tydzien.Tak teraz jestem na rodzicielskim do konca listopada a pozniej chce przerwac lub brac na pol dnia,bo chce puscic synka juz do przedszkola i sama chce isc do szkoly.Nie chce dluzej czekac z puszczeniem syna do przedszkola zeby sytuacja sie nie powturzyla.Corka maiala 2,7 roku i to chyba sie przyczynilo do tego ze mamy teraz z tym co corka przezywa w przedszkolu.
Wiem ze jak pojde do szkoly to bedzie wiecej tych godzin,no ale narazie wiecej nie dostane.


Ale ja chcialam zebyscie mi opowiedzieli jak to jest u dagmammy.?CZy to lepsze rozwiazanie.....moze ktos ma doswiadczenia z dagmamma.Bo bardzo intensywnie rozmyslam nad tym przeniesieniem corki do dagmammy.Moze w mniejszej grupie bedzie jej sie latwiej zaklimatyzowac.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
salphinx
Borlänge


Wpisów: 13
Od: 2009-11-19
2010-09-20 15:20
Moja corka zaczela chodzic do familjedaghem (dagmamma) juz ponad 9 miesiecy temu i normalnie uwielbia tam chodzic. Gdy zaczela miala 2 lata i jeden miesiac, teraz porozumiewa sie rownie dobrze po szwedzku jak po polsku, nie mowiac o tym, ze poprawia namietnie nasza wymowe Czasem robi awantury jak ja zabieramy do domu, ale to raczej maly problem. Mysle, ze dla malucha, ktory nie zna jezyka ani szwedzkich zwyczjow dagmamma jest najlepszym wyborem.
Ha det så bra!
  Profil uzytkownika: salphinx     
kiniolek1986


Wpisów: 322
Od: 2008-05-20
2010-09-21 22:38
mozecie mi napisac czym sie rozni i co to jest ta dagmanna???
  Profil uzytkownika: kiniolek1986     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-09-26 11:35
JuniaN odpowiada Roni '
Tamten watek nie byl w tej kategori co trzeba(tak sadze).
Nie wszyscy siedza na poloniainfo nonstop i sprawdzaja kazda kategorie tak jak TY! '

JuniaN, dobrze jest sie ugryzc w jezyk zanim sie cos napisze niz byc uszczypliwym. Ronia cieszy sie na tym forum ogromnym szacunkiem, pomogla wielu osobom i wedlug mnie wzbogacila to forum o wiele interesujacych informacji o Szwecji.

  Profil uzytkownika: AnnaN     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-09-27 12:14
AnnaN ja nie chcialam nikogo urazic a tym bardziej to co napisalam nie znaczylo ze mam brak szacunku do Ronj@,tylko odpowiedzialam dlaczego zalozylam ten watek.
I prosze Cie nie zarzucaj mi czegos co nie mialo miejsca.

A wyrazem mego szacunku sa: Ty,Cie,Twoich itd.,pisane z duzej litery, moze banalne ale juz cos.Nie kazdy o tym pamieta.(ja tez nie zawsze,ale sie staram)
Ale coz ten watek dotyczy czego innego wiec juz go nie zasmiecajmy,takimi oszczerstwami ze ja nie mam do kogos szacunku.

Ronj@ jesli Cie urazilam przepraszam.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
Sonia 45


Wpisów: 14
Od: 2010-08-31
2010-09-28 10:47
Czy dziecko placze to jest bardzo indywidualne. Kaze dziecko jest inne i inaczej sie dostosowuje do nowej sytuacji jakim jest przedszkole. Napisalas ze twoje dziecko chodzi do przedszkola komun.te przedszkola maja duzo dzieci i faktycznie cizko jest sie tam dziecku odnalesc. Dagmamma jest bardziej kameralna mozna tak to nazwac poniewaz tych dzieci ma max 10 i w roznym wieku.
Twoje dziecko jest juz dosc duze , rozumie i mowi wiec nie dziw sie ze ciezko jest sie jemu zaklimatyzowac. takie dziecko bawia sie juz w grupie a tu bariera jezykowa nie pozwala na to. Sprobuj z dagmamma moze dziecko potrzebuje spokojniejszego miejsca i mniejszej grupy dzieci.
  Profil uzytkownika: Sonia 45     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-09-28 17:19
slyszalem, ze to bardzo czeste, ze dzieci emigrantow tak reaguja a szczegolnie z Polski z jakiegos powodu
rodzice maja zludzenia i w imie tych zludzen krzywde dzieciom robia.
potem zaczna sie te dzieci ciac, wpadaja w depresje i choroby psychiczne i uzaleznienia
a rodzicow beda winili za wszystko
  Profil uzytkownika: darsim     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-08 14:38
do kama77
"4-5 latki , ktorych mamy sa na urlopie macierzynskim moga od sierpnia tego roku uczeszczac na 35 g tygodniowo ale tylko dzieci ktore ukonczyly 4 lata"
czy ta zasada obowiazuje w calej szwecji czy tylko w twojej komunie?
  Profil uzytkownika: luck4     
kama77


Wpisów: 358
Od: 2003-08-03
2010-10-09 23:24
luck4
Malmo


Wpisów: 24
Od: 2009-07-26
2010-10-08 14:38
--------------------------------------- -----------------------------------------

czy ta zasada obowiazuje w calej szwecji czy tylko w twojej komunie?


nie wiem jak jest w innych komunach , pisalam o komunie Botkyrka

musisz poczytac na stronie Twojej komuny , na pewno sa wszelkie informacje
  Profil uzytkownika: kama77     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-10 09:43
Kama77 dzieki bardzo za odpowiedz.Nalezymy pod Malmo i wg tej komuny gdy mama jest z 2 dzieckiem w domu to 15 godzin przysluguje. Moja corka ma 5 lat i chodzi od maja 2010 do przedszkola i to 15 godzin jest dla niej kropla w morzu potrzeb bo ona nie mowi po szwedzku. Do przedszkola lubi chodzic ale ma problem z jezykiem. Nie wiem do kogo sie zwrocic w tej sytuacji aby zwiekszyc jej pobyt w przedszkolu chocby o kilka godzin w celu nauki jezyka.
  Profil uzytkownika: luck4     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-10 14:54
Ja tez mieszkam w komunie Botkyrka,i tak jak pisalam tez mam te problemy z corka co do bariery jezykowej.I jej tez przysluguje tylko 15 h tygodniowo,bo narazie siedze w domu z drugim dzieckiem.Tak jak juz pisalam to bylam tez u dyrektorki przedszkola aby zwiekszyc godziny ale to nie poskutkowalo.Powiedziala ze to normalne i poprostu dziecko musi sie przyzwyczaic....!
Ale ja sie dowiedzialam ze u nas w komunie przysluguje cos w rodzaju nauczycielki szwedzkiego ,ktora rozmawia po polsku i uczy dziecko szwedzkiego.Trzeba isc do Medborgarkontor i tam zglosic ze chcialabys cos takiego dla swojego dziecka.Ja nadal czekam na odpowiedz czy i kiedy taka osoba przyjdzie do mojej corki.
Ale nie wiem czy to tylko u nas tak jest czy wszedzie,wiec musisz sie juz tego dowiedziec.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-11 11:37
Dzieki za podpowiedz z ta nauczycielka od szwedzkiego! Jak mozesz to powiedz mi czy to jest to bo nie za dobrze znam szwedzki i nie jestem pewna czy poprawie zrozumiala ze strony malmo stad:
"Modersmålsstöd
Barn med annat modersmål än svenska har möjlighet att få modersmålsstöd i förskolan. Genom modersmålstödet ska barnen få möjlighet att utveckla sina språk, stärka självkänslan och utvecklas till tvåspråkiga individer med dubbel kulturell identitet.
Ansökan
Föräldrarna ansöker om modersmålsstöd genom att skriva en intresseanmälan och lämna den till förskolan. Förskolan skickar sedan ansökan vidare till Modersmålsenheten.
Modersmålsstöd ges i den omfattning, som resurserna medger. Äldre barn och barn med särskilda språkliga behov prioriteras. I Malmö stad finns modersmålstränare som ger stöd på följande språk:

•albanska
•arabiska
•bosniska
•kurdiska
•pashto
•persiska
•polska
•serbiska
•spanska
•somaliska
•turkiska
•urdu
Modersmålstränarna träffar barnen på de enskilda förskolorna en gång per vecka. Modersmålsstöd ges i olika former. Det vanligaste är att barnen möter sin modersmålstränare i barngruppen och språkgruppsvis."
W razie czego to jest moj mail honorata_s@poczta.onet.pl lub gg 7400139
  Profil uzytkownika: luck4     
JuniaN


Wpisów: 49
Od: 2010-09-17
2010-10-12 09:39
Przykro mi,ja nie rozmawiam po szwedzku,wiec moze ktos inny bedzie Ci w stanie pomoc.Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: JuniaN     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-12 10:34
Dzieki za odpowiedz. Juz sie zorientowala i niestety nie chodzi tu o pomoc w jezyku szwedzkim tylko w doskonaleniu jezyka ojczystego.
  Profil uzytkownika: luck4     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-12 11:15
luck4, czy dobrze zrozumialam?
Chcesz zwiekszyc dziecku ilosc godzin w przedszkolu, zeby doskonalic...polski?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-14 15:03
Nie mi zalezy aby moja corka mogla uczyc sie szwedzkiego. Ma 5 lat od maja 2010 chodzi do przedszkola ale tylko na 15 godz bo opiekuje sie drugim dzieckiem w domu. A z ta informacja ze strony malmo stad to pokrecilam bo to chodzi o doskonalenie jezyka ojczystego a mi zalezy na jezyku szwedzkim.
  Profil uzytkownika: luck4     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-14 16:57
http://www.malmo.se/Medbor gare/Forskola--utbildning/Forskola/Avgift er-och-regler.html

w tym tekscie pisze, za wszystkie dzieci 3-5 lat maja prawo do 15 godzin. Jezeli chce sie miec wiecej, to trzeba placic wg taxy.

A moze poslac corke 3 razy w tyg po 5 godzin?
Np od 9-14.00
Bedzie uczestniczyla w zabawach i innych zajeciach, bedzie jadla w grupie i bedzie razem z innymi na "vila" (jezeli to sie jeszcze tak nazywa) Tak ze praktycznie ten najintesywniejszy czas, gdzie cos sie dzieje i dziecko jest zaangazowane bedzie spedzala w przedszkolu...co drugi dzien.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-15 08:50
Corka chodzi na 15 godzin tygodniowo. Jednak widze roznice w jej nauce jezyka gdy chodzila na 30 godzin. Chetnie bysmy placili za wiecej godzin ale jest to niemozliwe bo jestem z 2 dzieckiem w domu.
  Profil uzytkownika: luck4     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-15 09:16
Skad wiesz, ze jest niemozliwe?
Pytalas kierowniczki przedszkola? czy tylko na forum PI?
Kierowniczka przedszkola zadecyduje, czy twoja corka potzrebuje wiecej godzin, zeby lepiej funkcjonowac jezykowo w grupie. Jest tez mozliwosc przydzielenia jej osoby do pomocy, zeby miala jak najwieksza korzysc z pobytu w przedszkolu.

"Till förskolan är barn välkomna från ett år fram till dess de börjar skolan. I förskolan får barns språk, räkneförmåga, motorik och sociala förmåga möjlighet att utvecklas. Lek, musik och skapande aktiviteter utgör grunden för barns kreativa utveckling."

Mozna sie powolac na w/w text (ze strony komuny) ze dziecko z problemem jezykowym nie ma mozliwosci rozwijac sie wg w/w zalozen.

  Profil uzytkownika: Ronj@     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-15 21:55
Rozmawialismy z kierowniczka przedszkola odrazu jak tylko te 30 godzin zostaly zamienione na 15. Tlumaczylismy w jakiej sytuacji jest corka i prosilismy aby mogla byc 30 godzin z rowiesnikami bo to jej pomoze w przezyciezyc bariere jezykowa. Jednak to nic nie pomoglo kierowinczka stwierdzila ze takie sa zasady zaproponowala abym jezdzila do przedszkola otwartego. Jednak z 3 miesieczna corka i 5 letnia troche nam to nie wyszlo ale gdy malutka troche bedzie silniejsza to kto wie. W Polsce jest zasada przynajmniej w szkole ze obcokrajowiec moze korzystac z lekcji jezyka polskiego 2 godziny tyg przez rok wg Ustawy o systemie oswiaty. Zastanawiam sie czy i jak tu sa prawne regulacje takich sytuacji dotyczacy obcokrajowcow? i czy mozna gdzies sie zwrocic o pomoc poza ta kierowniczka przedszkola(cos moze w rodzaju kuratorium)?
  Profil uzytkownika: luck4     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-15 22:29
Prosze, nie porownuj Polski, gdzie jest pieciu cudzoziemcow na krzyz, poza bracmi zza wschodniej granicy, ktorych sie importuje nagminnie z powodow politycznych.
Trzymajmy sie tutejszych warunkow.

Ja zadzwonilam do komuny, zanim napisalam moj poprzedni komentarz i rozmawialam z szefem barnomsorgen.
Jezeli kierowniczka uwaza, ze nie ma mozliwosci zeby przyjac twoje dziecko na wiecej godzin, bo ma za malo personelu, czy grupa i wychowawcy nie dadza sobie rady z wieksza iloscia godzin, mozesz zawsze sie odwolac.
To co napisalam w moim ostatnim komentarzu, to fakta po rozmowie z komuna.

Proponuje nastepujace:
1. Napisac do kierowniczki przedszkola, podac argumenty, m.in ten text ktory przytoczylam wczesniej i niech odpowie na pismie.
2. Odwolac sie od tego przez podanie do barnomsorgsnämnden w waszej komunie. MOze niewiele wygracie, bo dziecko ma w inny sposob mozliwosc trenowania jezyka w tej öppna förskolan, a ze ty nie mozesz sie z corka tam wybrac....mozliwosc masz zapewniona przez komune, reszta to twoj problem.
3. Proponuje sprobowac tego wariantu 5 godzin 3 razy w tyg. a nie wrzucac dzieciaka na chwile codziennie, dziecko nie zdarzy sie rozkrecic i potem czas isc do domu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-10-16 08:34
luck4 pisze '
Corka chodzi na 15 godzin tygodniowo. Jednak widze roznice w jej nauce jezyka gdy chodzila na 30 godzin. Chetnie bysmy placili za wiecej godzin ale jest to niemozliwe bo jestem z 2 dzieckiem w domu. '

Jedno miejsce w przedszkolu na miesiac (100%) kosztuje gmine prawie 100 tysiecy.
Jeszcze niedawno niewolno bylo starszemu rodzenstwu wogóle chodzic do przedszkola/fritis gdy rodzic byl w domu z mlodszym dzieckiem. Wiem to z wlasnego doswiadczenia. Aby zmiekszyc ilosc godzin w przedszkolu dla rodziców na rodzicielskim musialyby gminy oszczedzac na czyms innym a to trudne bo gminy maja ciezko zwiazac koniec z koncem.

Otwarte przedszkole jest bardzo dobra alternatywa, mozna isc tam tyle razy w tygodniu ile sie chce.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-10-16 10:26
"W Polsce jest zasada przynajmniej w szkole ze obcokrajowiec moze korzystac z lekcji jezyka polskiego 2 godziny tyg przez rok wg Ustawy o systemie oswiaty. Zastanawiam sie czy i jak tu sa prawne regulacje takich sytuacji dotyczacy obcokrajowcow?"

W szwedzkiej szkole sa najczesciej klasy przygotowawcze, gdzie dziecko chodzi nawet rok, zeby nauczyc sie jezyka.
Dorosli maja rozne etapy SFI, za darmo.
Przedszkolaki ucza sie jezyka, powiedzmy...ta metoda Helen Doron, czyli przez zabawe.
Uwierz mi, miec dziecko nie znajace szwedzkiego w grupie roznowiekowej skladajacej sie z ok 10 dzieci, to nie lada wyzwanie dla przedszkolanki i przedszkola (czy dagmamy)i dla dziecka tez, a widzialam to jak moje dzieci zaczynaly w przedszkolu czy u dagmamy.

A prawnie, to jest tak, ze to ty odpowiadasz sam za siebie i swoje warunki zycia tutaj.
Do pomocy masz rozne kursy jezyka, platne albo nie (nie mam tu na mysli, ze tobie placa za nauke jezyka)
Zapewne trudno jednak nauczyc sie jezyka przez kilka godzin dziennie, jak poza tym jest tylko jezyk ojczysty.

Wracajac do twojego problemu, rewolucji w barnomsorgen nie zrobisz, oni sami juz tyle ich zrobili.
Zapewne masz tylko otwarte przedszkole, jako mozliwosc, zeby twoja corka, po wykorzystaniu tych 15 godzin, stykala sie ze szwedzkim. Tobie moze tez przydalby sie kontakt z tym jezykiem i innymi mamami.
Poza tym, zamiast sadzac dziecko przed polska telewizja, moze ogladac szwedzkie programy dla dzieci, wypozyczyc bajki na CD i sluchac ich razem...jest wiele sposobow, zeby 5-latka nauczyc jezyka, nie tylko przedszkole.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
luck4
Malmo


Wpisów: 36
Od: 2009-07-26
2010-10-16 18:02
Dzieki za rady
  Profil uzytkownika: luck4     
zoska32


Wpisów: 18
Od: 2010-05-15
2011-03-05 21:18
witam czy moze ktos wiecej napisac o dagmama, poniewaz wszystko prawie dotyczy przedszkola... i moze ktos ma adresy dagmamm w telleborg... i jak tam dostac miejsce...
  Profil uzytkownika: zoska32     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-03-06 00:18
polecam uzywanie wyszukiwarkizanim zalozysz nowy temat lub szukasz odpowiedzi na swoje pytanie:
http://www.poloniainfo.se/ forum/szukaj.php?szukaj=dagmamma
  Profil uzytkownika: iza     
kiniolek1986


Wpisów: 322
Od: 2008-05-20
2011-03-06 12:48
witam, poczytalam i nnie znalazlam odpowiedzi na moje pytania...
jak sie placi za dagmamme?? czy tak jak przedszkole?? czy jest drozsza?? jak sie placi za przedszkola pryatne?? czym sie roznia przedszkola prywatne??

poniewaz mam problem...
dlatego szukam rozwiazania najlepszego dla mojego dziecka i dla nas... chce podjac prace, ale jak to zrobic skoro dziecko jest tydz, w przedszkolu i tydz, chore i tak wkolko.\
mam powody sadzic ze opiekunki robia to specjalnie aby dziecko bylo chore i zeby mialy do opieki dzieci jak najmiej, poniewaz moje dziecko ma 3 lata do tej pory nie chorowalo... dostaje specyfiki na odpornosc, a gry poszlo do przedszkola to normalnie co chwile jest chore. chodzi pol roku do przedszkola, ale byl pewnie jakbym zliczyla dokladnie ze 2 miesiace reszta choroba...

co mam zrobic ...
przeciez jak bede co chwile brac wolne bod dziecko chore to wkoncu mi podziekuja...

prosze pomozcie.
  Profil uzytkownika: kiniolek1986     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-15 17:35
Orientuje sie moze ktos jesli sie otwiera w domu takie przedszkole to komuna przydziela dzieci czy trzeba sie starac na wlasna reke bo rozne slysze zdania.
  Profil uzytkownika: halina11374     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2011-04-15 19:29
"Orientuje sie moze ktos jesli sie otwiera w domu takie przedszkole to komuna przydziela dzieci czy trzeba sie starac na wlasna reke bo rozne slysze zdania."

Przede wszystkim trzeba miec odpowiednie wyksztalcenie. Nabor odbywa sie przez komune.
  Profil uzytkownika: tittut     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-15 21:06
To dziwne bo znam jedna osobe ktora prowadzi takie przedszkole i zapewniam Cie nie ma wyksztalcenia w tym kierunku.
  Profil uzytkownika: halina11374     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2011-04-16 07:10
Jak rozumiem sama jestes zainteresowana praca jako dagmamma. Jesli nie masz wyksztalcenia to zycze szczescia.
Jesli masz tak swietnie poinformowana kolezanke ktora jest Dagmamma czemu jej nie zadasz pytania nt. naboru dzieci?
  Profil uzytkownika: tittut     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-16 10:05
Czy ja napisalam ,ze to jest moja kolezanka ?....nie napisalam ,ze znam pewna osobe ,ale to moze byc z widzenia wiec czytaj ze zrozumieniem i nie dorabiaj babci uszu.Po drugie kocham takie osoby ,ktore wiedza lepiej kogo dotyczy ta sprawa piszac ,ze to ja chce otworzyc przedszkole w domu.Bravo intuicji i nie zmieniaj myslenia.......Po trzecie nie Twoja sprawa komu moge ,a komu nie zadawac jakiekolwiek pytania wiec PI nie jest obowiazkowa i jesli nie znasz odpowiedzi badz meczysz sie przy odpowiadaniu radze zajac sie swoimi sprawami.Tak bedzie lepiej!!!
  Profil uzytkownika: halina11374     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2011-04-16 12:11
"znam pewna osobe ,ale to moze byc z widzenia"

Taaa, znam osobe z widzenia i wiem, ze nie ma odpowiedniego wyksztalcenia do pracy jako dagmamma
  Profil uzytkownika: tittut     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-16 12:30
Po raz drugi pokazujesz swoje jasnowidzenie no coz nie ma to jak wiedziec lepiej od samej zainteresowanej .Inteligentna jestes nie ma co nie bede marnowac na Ciebie czasu bo nie lubie dyskutowac z tempymi ludzmi szkoda energii .Wez miotle ,szufelke i czyn swoja powinnosc
  Profil uzytkownika: halina11374     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2011-04-16 12:41
"Inteligentna jestes nie ma co nie bede marnowac na Ciebie czasu bo nie lubie dyskutowac z tempymi ludzmi szkoda energii .Wez miotle ,szufelke i czyn swoja powinnosc"


co? sugerujesz ze osoby sprzatajace to sa tempe i malo inteligentne?

bez komentarza
  Profil uzytkownika: pati_sko     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-16 12:48
Nie chodzilo mi o jej jasnowidzenie odnosnie mojego pytania wie lepiej kogo znam ,komu potrzebna jest informacja itd. Skoro nie daje konkretnej informacji ,a tylko wkurza ludzi to lepiej zrobi jak wezmie sie za porzadki ida swieta .O to mi chodzilo jesli cos Ci to wyjasnia.
  Profil uzytkownika: halina11374     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2011-04-16 12:56
"O to mi chodzilo jesli cos Ci to wyjasnia."

Pati_sko cos Ci to wyjasnia?
  Profil uzytkownika: tittut     
anna_kowal
stockholm


Wpisów: 55
Od: 2011-04-16
2011-04-16 13:26
"adresy dagmamm w telleborg..."
a gdzie to lezy?
http://www.grannar.se/Barn vakt_-_Barnpassning-dagmamma
  Profil uzytkownika: anna_kowal     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-04-16 14:10
Kurwa, kobity! Taki ladny dzien, a wy sie tu od tempych (dobre, swoja droga ) wyzywacie???
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-04-16 16:15
Przyszlam z pracy, a tu sie tyle dzialo!
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
anna_kowal
stockholm


Wpisów: 55
Od: 2011-04-16
2011-04-16 18:04
ja wrocilam ze sklepu, ale marazm dalej.
i dalej pojecia nie mam gdzie to miasto.
  Profil uzytkownika: anna_kowal     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2011-04-16 19:23
"dalej pojecia nie mam gdzie to miasto" Nie wiesz ? Moze tez TEMPA jestes
  Profil uzytkownika: tittut     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-04-16 19:33
Dziewuszki tylko sie nie pozabijajcie.

Jak sie okazuje,to wcale nie jest trudno zostac dagmamma.
Do tego nie potrzeba wyksztalcenia jako förskollerare,wystarczy ukonczyc kurs barnskötare,na ktory mozna sie zalapac w programie starta eget w AMF.
Taka dagmamma nie jest zatrudniona w komunie tylko wykonuje tzw usluge dla komuny.Reklama i pozyskiwanie dzieci nalezy do obowiazkow potencjalnej dagmammy.Komuna placi odpowiednia sume(ryczalt) na kazde dziecko,ktore w tym tzw prywatnym przedszkolu sie znajduje.Do tego ryczaltu wchodzi jedzenie,srodki czystosci,paliwo,ect.Jedyny warunek jaki stawia komuna,to zaswiadczenie o niekaralnosci.
Jest jeszcze jedna mozliwosc zostania dagmamma na zasadzie swiadczenia uslug dla firmy(podwykonawstwo),ktora rozlicza sie z komuna.To jest super sprawa dla matek posiadajacych dzieci w wieku przedszkolnym na ktore to otrzymuje sie pieniadze,gdyz one moga wchodzic w sklad dzieci do pilnowania.
Na stronie internetowej firmy www.christella.se znajdziecie wszelkie informacje wraz z blankietem z policji o niekaralnosci.Zycze powodzenia w prowadzeniu wlasnej dzialalnosci,to dobra "kapucha"
  Profil uzytkownika: JOLAND     
anna_kowal
stockholm


Wpisów: 55
Od: 2011-04-16
2011-04-16 19:51
tittut
widocznie jestem tempa, bo miasta "telleborg" nie znam, skoro ty jestes ostra - oswiec mnie gdzie to lezy - prosze
  Profil uzytkownika: anna_kowal     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2011-04-16 20:25
Kochana od oswiecania jest tutaj Halina - ja to wiesz, wciaz te porzadki przed swietami...
  Profil uzytkownika: tittut     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-16 21:28
Widzisz tittut jak sie okazuje nie trzeba miec wyksztalcenia o jakim piszesz wiec jesli nie masz wiedzy nie wprowadzaj ludzi w blad.Masz okazje wykazac sie gdzie lezy miasto to kazesz mi ,po tym widac jaka jestes inteligentna i madra.Pytalas pati_sko czy jej to cos wyjasnia?Jak widzisz innym osobom wystarczy raz napisac zeby zrozumieli w przeciwienstwie do Ciebie.Kolejny dowod na Twoja tempote
  Profil uzytkownika: halina11374     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-04-16 21:48
Oj widze ze temat nabiera TEMPA.
  Profil uzytkownika: pratsam     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-04-16 21:49
Ja juz sie od waszego forum odczepic nie moge. Kargul z Pawlakiem.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-04-16 21:55
Mam znajoma,ktora prowadzi takie prywatne przedszkole.
Jest to baaaaaaardzo ciezka praca,ale takze bardzo dobrze platna.Jak bedzie Was interesowalo jak to ugryzc,to moge pare pomyslow podpowiedziec.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-16 22:10
Joland prosze o takie podpowiedzi,Dzieki.
  Profil uzytkownika: halina11374     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-17 20:02
JOLAND odezwij sie z tymi pomyslami jak mozesz.
  Profil uzytkownika: halina11374     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-04-17 20:30
Ty musisz od czegos rozpoczac,jakos wejsc w temat.
Napisalem co trzeba zrobic,by dowiedziec sie jakie masz szanse na taka dzialalnosc.Zacznij od komuny,czy lokal mieszkalny jakim dysponujesz spelnia wymagania do prowadzenia takiego przedszkola.Ja moge podpowiedziec jak pozyskac dzieci,jakie fundusze naleza sie na wyposazenie,sprzet.Trudno dawc komus jakies rady,jak ten ktos jeszcze niczego nie zrobil.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-17 20:51
To nie dla mnie ,ale dla kogos z mojej rodziny.A moze znasz strony gdzie mozna poczytac o kryteriach odnosnie mieszkania.Czy Twoja znajoma ma jakies specjalne mieszkanie?...Widzisz Ty piszesz o pozyskaniu dzieci czyli wychodzi na to ,ze komuna nie przydziela takiej osobie dzieci tylko trzeba starac sie na wlasna reke.
  Profil uzytkownika: halina11374     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-04-17 21:08
Znajoma ma dom z wyjsciem na ogrod.tam ma zrobione cos w stylu mini placu zabaw tj.slizgawki,karuzela,hustawki,ect.Przecz ytaj moj wpis z dnia wczorajszego,tam wyraznie napisalem,ze pozyskiwaniem dzieci zajmuje sie potencjalny uslugodawca,ktorym jest osoba prowadzaca przedszkole.Komuna placi ryczalt na kazde dziecko.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
halina11374


Wpisów: 114
Od: 2009-01-21
2011-04-17 21:24
Ja rozumiem przeczytalam wczorajszy wpis tylko tu jest jasnowidzka co wprowadza w blad do tego sie odnosilo to.-Ok to czyli mieszkanie na 1 pierze raczej odpada chodz to bardzo duze mieszkanie.Jesli wiesz i mozesz to napisz jeszcze pare slow o przystosowaniu takiego lokalu czy oni maja jakies specjalne wymogi.
  Profil uzytkownika: halina11374     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-04-17 21:31
Ja nie mysle(nie jestem pewny),ze komuna ma jakies jasno okreslone wymogi.To rodzice dzieci,takowe maja.
Idz dowiedz sie u zrodla.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2011-04-17 22:49
Ta "jasnowidzka" wbrew pozorom ma tez racje.

Praca jako dagmamma zalezy od kommun w jakiej sie mieszka. W niektorych nadal jeszcze dagmamma jest zatrudniona przez kommun i wtedy trzeba miec odpowiednie wyksztalcenie (förskolelärare albo przynajmniej barnskötare) ale za to oni organizuja dzieci itp.

W innych (i teraz jest to coraz bardziej popularne) jest jak pisze Joland - zaklada sie wlasna firme i wszystkim samemu zajmuje a od kommun dostaje pieniadze na kazde dziecko, jedzenie i zabawki.
Mozna to prowadzic w mieszkaniu jesli sie je odpowiednio urzadzi, ale podejrzewam, ze wtedy trzeba zapytac spoldzielnie o zgode.

Dowiedz sie od zrodla jak jest w twojej kommun.
  Profil uzytkownika: maggie     
magda1735


Wpisów: 32
Od: 2011-04-18
2011-04-18 18:27
Witam.Mam na imię Magda i 3 tygodnie temu przyjechałam z moją pięcioletnią córeczką do Szwecji.Ja jeszcze nie pracuje a ona nie chodzi do przedszkola.Mam ogromną prośbę do wszystkich mam,które mają córeczki w podobnym wieku,czy może któraś z Was miałaby ochotę spotkać się z nami aby nasze dzieci mogły się trochę pobawić.Moja córka bardzo się nudzi,ja co prawda bawię się z nią ale to nie to samo co kontakt z rówieśnikami, szczerze to większość czasu ona spędza przy komputerze.Serce mi się już kraja jak na nią patrze.Bardzo proszę o poważne odpowiedzi,to dla mnie naprawdę bardzo ważne,to mój mail madzialena1983@interia.pl
Czekam i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: magda1735     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-04-18 18:31
powiedz jeszcze gdzie mieszkasz
  Profil uzytkownika: kamień     
magda1735


Wpisów: 32
Od: 2011-04-18
2011-04-20 16:08
Przeoczylam tak oczywista sprawe jak miejsce zamieszkania,otoz mieszkamy w Göteborgu,przy okazji moze ktos zna jakies miejsca gdzie mozna spotkac polskie mamy z dziecmi.pozdrawiam
  Profil uzytkownika: magda1735     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-04-20 16:24
przyjedz do nas na osiedle, jak tylko slonce wychodzi na kazdym placu zabaw spotkasz mamusie z dziecmi (tatusiow czasami tez )
  Profil uzytkownika: kamień     
magda1735


Wpisów: 32
Od: 2011-04-18
2011-04-20 22:13
hehehe,dzieki za zaproszenie,z checia bym skorzystala tylko nie wiem gdzie jest to osiedle,prosze o wiecej informacji,pozdrawiam
  Profil uzytkownika: magda1735     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-04-20 22:20
Angered - Gårdsten, niechlubnie nazywane "polskie getto"
  Profil uzytkownika: kamień     
magda1735


Wpisów: 32
Od: 2011-04-18
2011-04-20 22:25
jezeli tylko zdolam trafic to z checia zajrzymy,to mowisz ze sporo jest tam polskich dzieci,byloby super, w koncu oderwalaby sie od komputera.bardzo dziekuje za informacje.
  Profil uzytkownika: magda1735     
juliajul


Wpisów: 140
Od: 2010-08-12
2011-06-21 13:05
Joland - Twoja znajoma prowadzi prywatne przedszkole, czy jest dagmmamą? Czy dużo ma dzieci? Na tej stronie co podałeś zajrzałam ile mniej więcej się zarabia jako dagmamma. To tam coś pisali,iż za 4-ro dzieci będzie to około 8.000kr. To jest bardzo mało w stosunku do odpowiedzialności, chyba, że to jest tylko tak dla przykładu...?
Również zawsze zastanawiałam się nad byciem Dagmammą. Tylko ten kurs na nianię - czy ktoś coś może mi o nim powiedzieć - pewnie jest tylko po szwedzku?
Tam na stronie też piszą, iż od złożenia aplikacji o pracę niani to mija bardzo długo - kilka miesięcy. Poproszę o informacje...
  Profil uzytkownika: juliajul     
aniuladoniula


Wpisów: 438
Od: 2007-03-01
2011-07-04 22:55
Nie wiem jakie sa wymagania co do bycia dagmamma ale na litosc boska - skoro jetesmy w Szwecji to chyba oczywiste ze kurs powinien byc po szwedzku. Trzeba znac jezyk na tyle by sie umiec komunikowac z dziecmi.
  Profil uzytkownika: aniuladoniula     
kiniolek1986


Wpisów: 322
Od: 2008-05-20
2011-07-10 15:26
hej czy ktos moze mi napisac czy jesli szukamy pracy, maz stracil perace bo firma z bankrutowala, to czy przyjma mi dzieci do przedzkola ??
  Profil uzytkownika: kiniolek1986     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Dagmamma a przedszkole
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 13 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony