Odwiedzin 37801822
Dziś 2266
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szwedzki na uniwerku

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzki na uniwerku
dziobal


Wpisów: 7
Od: 2010-08-31
2010-08-31 15:35
Witam wszystkich
Jestem w Szwecji od 3 tygodni. Sprowadziłam się tu na stałe. Nie znam języka i miałam nadzieje i nastawiłam się na naukę w SFI. Jednak dostałam kubeł zimnej wody na głowę na dzień dobry. Żeby się dostać muszę posiadać PN. Żeby go otrzymać jest kilka dróg... Jedną z nich są studia. I tu się zaczyna moje pytanie czy jest możliwość nauki języka od podstaw na uniwersytecie? I upiec przysłowiowo dwie pieczenie na jednym ogniu? Była bym wdzięczna za wszelkie wyczerpujące informacje na temat podjęcia nauki na uniwerku w tym kierunku. I ewentualne adresy w okolicach Orust'u.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dziobal     
Lucc


Wpisów: 192
Od: 2007-03-01
2010-08-31 15:40
Zeby dostac pers nr idziesz do Skatteverket i mowisz, ze potrzebujesz bo chcesz isc na SFI - i daja Ci. Wydaje mi sie, ze na uniwersytecie tez poprosza Cie o pers nr. Poczytaj wiecej na ten temat na studera.nu (jest tez wersja angielska)
  Profil uzytkownika: Lucc     
dziobal


Wpisów: 7
Od: 2010-08-31
2010-08-31 16:04
Hehe fajnie by było jak by w tym urzędzie tak chcieli dać nr. Byłam tam w zeszłym tygodniu. Stety lub nie trafiłam na Polkę. Na każde pytanie jakie zadawaliśmy to wracała do tego nr i pracy. Bez pracy nie macie żadnym praw... Jak wspomnieliśmy żeby iść do SFI potrzebujemy meldunku i numeru. To nam pani odpowiedziała że nam nr nie potrzebny bo to jest nr do płacenia podatku i go nie dostane jak nie mam pracy. Takie zamknięte koło. Mój partner ma zakładać firmę ale ta procedura trochę potrwa. Chciałabym jakoś ruszyć z domu. Do pracy... bez języka nie dam rady... Znajomy powiedział że są studia języka. A w migrationsverket mogę złożyć papiery o meldunek i pozwolenie na pobyt z ewentualnymi papierami że zostałam przyjęta na studia. Chce się uczyć bo język mi się podoba. A siedzenie całymi dniami samej w domu mnie przygnębia;-( Dlatego szukam drogi by dostać się do szkoły. Ale jest bardziej niż pod górkę jak na razie.
  Profil uzytkownika: dziobal     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-08-31 16:10
pisalem tutaj:

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=15443

o zmianach w nadawaniu PN.
Linkuje, bo juz w kolejnym temacie widze info, ze PN od reki kazdemu daja.
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-08-31 17:41
Sprowadziłam się tu na stałe. Nie znam języka i miałam nadzieje i nastawiłam się na naukę w SFI. Jednak dostałam kubeł zimnej wody na głowę na dzień dobry. Żeby się dostać muszę posiadać PN."

czyli co
sprowadzilas soie tu na stale i nie masz prawa pobytu ani numeru osobowego?

czy mnie sie w glowie do reszty pomieszalo?
  Profil uzytkownika: darsim     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-08-31 17:49
dawali od reki - teraz sie zmienilo, ale tymczasowy powinni wydac zeby isc na SFI
  Profil uzytkownika: kamień     
dziobal


Wpisów: 7
Od: 2010-08-31
2010-08-31 17:51
Tak sprowadziłam się na stałe... Zacząć nowe życie... Mój chłopak jest w tym kraju średnio 8 mc w roku przez ostatnie 12 lat.. pracował i zjeżdżał do Polski. Oboje byliśmy zmęczeni takim stanem rzeczy. Zaczynamy praktycznie od 0. Wcześniej języka się nie uczyłam. A mój chłopak posługuje się tu wyłącznie angielskim. Zresztą nie rozumiem co w tym dziwnego że sprowadzam się tu na stałe a nie znam języka... Jeśli jestem wyjątkiem to po co są SFI??
  Profil uzytkownika: dziobal     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-08-31 17:57
ja jak bylem po PN to powiedzialem ze pracodawca wymaga zeby umowe mi dac. ale bylo to juz kilka lat temu.
  Profil uzytkownika: kamień     
dziobal


Wpisów: 7
Od: 2010-08-31
2010-08-31 17:59
Niestety Pani w skatteverket powiedziała że tymczasowego też nie dostane... Praca praca praca inaczej nie mam praw.. nie ma mnie tu
  Profil uzytkownika: dziobal     
emilak2
Helsingborg


Wpisów: 83
Od: 2008-04-30
2010-08-31 18:06
Jeśli Twój chłopak spedzał w Szwecji średnio 8 miesiecy kazdego roku od 12 lat to chyba ma numer personalny, zameldowanie i pobyt w migracyjnym załatwiony. W tym momencie zgłasza on Ciebie jako sambo i dostajesz numer personalny i pobyt. Problemu nie ma, mozesz zaczynac sfi.
  Profil uzytkownika: emilak2     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-08-31 18:43
Mnie to "sprowadzilam sie tu na stale" z lekka w szal wprowadza.
Dziewczyno, ty sie nigdzienie "sprowadzilas na stale", jestes tutasj nielegsalnie, tak jak np czasm Ukraincy w PL czy Meksykanie w US. Innymi slowy nie masz do niczego prawa, oprocz tego co gwarantuje ci unia. I wyglad na to, ze twoj facet tez nie jest tutaj na stale.
Jesli chcesz sie tutaj osiedlic ("sprowadzic na stale"), to musisz miec do tego powod, czyli praca, zwiazek z kims tutaj zamieszkalym (na stale), itp.
Jesli twoj facet ma firme, niech ja tutaj zarejestruje (= tutaj zacznie placic podatki), wtedy bedziesz mogla uzyskac staly pobyt i pojsc do szkoly.
  Profil uzytkownika: maggie     
dziobal


Wpisów: 7
Od: 2010-08-31
2010-08-31 18:55
Widzę że niektórzy nie potrafią czytać między wierszami albo próbować zrozumieć sens...
"sprowadziłam się tu na stałe" można odczytać również jako plan zasiedlenia się prawda... czy jestem tu nie legalnie... nie powiedziała bym jestem jak najbardziej legalnie.. jestem obywatelem unii mogę przebywać w tym kraju nawet jeśli nie pracuje mam 3 mc... i nie potrzebuje na to pozwolenia..
  Profil uzytkownika: dziobal     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-08-31 20:23
SFI /svenskundervisning för invandrare/ to kursy szwedzkiego dla imigrantow zamieszkalych w Szwecji.
Obowiazek ich organizowania ma komun wobec wlasnych mieszkancow.
Mieszkancem danego komun jest kazda osoba, ktora jest folkbokförd /"zapisana" w rejestrze/ na terenie danego komun.
Folkbokförning /rejestr wszystkich zamieszkalych w Szwecji/ prowadzi Skatteverket /urzad skarbowy/.
Od 1.lipca 2010. Skatteverket rejestrujac imigranta zada najpierw rejestracji w Migrationsverket /urzad migracyjny/.
MV co do rejestracji imigrantow z UE ma proste i czytelne zasady:
powod
moze to byc:
- czlonek najblizszej rodziny;
- posiadanie pracy w SE;
- posiadanie firmy w SE;
- zwiazek z osoba przebywajaca legalnie w SE;
- podjecie studiow w SE,
- ew. wystarczajace srodki na utrzymanie /lecz w tym przypadku nie ma sie prawa do zadnych "szwedzkich swiadczen", a nie majac np. waznego ubezp. zdrowotnego z innego kraju tu sie takiego nie nabywa/.

Jasniej sie nie da!
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-08-31 20:57
Mnie to "sprowadzilam sie tu na stale" z lekka w szal wprowadza"



juz myslalem ze tylko mnie
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-08-31 21:20
Kolejne, "myslal indyk o niedzieli, a w sobote, leb mu scieli"...

Chlopak 8 lat "siedzi" w Szwecji i taka fyjara, ze nic sie nie umie dowidziec ?

Nie na stale , tylko w ciemno i z fajtalpa sie tu wybierasz....
  Profil uzytkownika: bolek1970     
dziobal


Wpisów: 7
Od: 2010-08-31
2010-09-01 15:28
Nie będę komentować nie których wypowiedzi ale wydaje mi się że odbiegają od tematu... Zwłaszcza osób które nie potrafią czytać ze zrozumieniem... Jedyne rzetelne informację uzyskałam od Faceta 46(dzieki
Cała wasza dyskusja rozbiła się o PN... Moje pytanie brzmiało czy mam możliwość dostania się na studia języka szwedzkiego...
Za wszelkie odpowiedzi nie na temat i komentarze typu"myślał indyk o niedzieli..." i obrażanie mojego partnera i mnie serdecznie dziękuje nie wprowadzają one nic konstruktywnego do tego tematu...
  Profil uzytkownika: dziobal     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-09-01 16:39
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Kinia23


Wpisów: 9
Od: 2010-08-12
2010-10-11 20:34
Witaj Dziobalu!
Dopiero teraz odczytałam Twoją wiadomość więc piszę jak to było ze mną.Otóż ja przyjechałam w tym roku do Szwecji. Mój chłopak prowadzi firmę i wynajmuje mieszkanie.Poszłam do Skatteverket i wzięłam druk o nazwie"Uppgifter i samband med flyttning till Sverige".Wypełniłam go i wysłalam. Otrzymałam PN poniważ mam adres zamieszkania i jestem z moim chłopakiem jako sambo.Teraz chodzę na SFI.
Więc jeśli Twój chłopak ma adres zam. i legalną firmę nie powinno być problemu z PN dla Ciebie.Istnieje również Związek Polaków do którego można się zapisać i tam można uczęszczać na SFI nie mając PN.(Wpisowe do ZP wynosi 150 kr)kurs SFI za m-ąc 300kr.Powodzenia!
  Profil uzytkownika: Kinia23     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-10-12 10:50
W zwiazku z tym ze mieszkasz w Orust,najblizszym osrodkiem uniwersyteckim dla Ciebie jest Göteborg - okolo godzina jazdy autobusem tudziez 45 min samochodem w jedna strone. Co do studiowania nieszczegolnie szczesliwy wybor mieszkajac, tam gdzie mieszkasz,bo wszedzie trzeba dojezdzac. No ale ad hoc :
Studiowac na uniwerku w SE bez znajomosci jezyka szwedzkiego mozna jedynie z BIEGLA znajomoscia jezyka angielskiego (jesli nie masz zadnych dokumentow potwierdzajacyh Twoja bieglosc,piszesz egzamin)i wydaje mi sie,ze nie wszystkie kierunki. Najlatwiej dostac sie na studia w SE,juz studiujac w PL,w ramach przenosin - bedac tutaj na miejscu sporo czasu Ci zajma korowody biurokracyjne (patrz:ja)
A propos upieczenia dwoch pieczeni naraz,jak juz jestes na uniwerku to pewnie maja tam jakies kursy dla 'zagraniczniakow'.Albo pozostaje zwykly SFI.

Powodzenia!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szwedzki na uniwerku
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony