Odwiedzin 37808213
Dziś 582
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - podatek na Svenska Kyrkan

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpodatek na Svenska Kyrkan
medea
Göteborg


Wpisów: 13
Od: 2009-12-07
2010-08-07 12:18
Witam wszystkich. Moi znajomi szwedzi postanowili sie wypisac ze szwedzkiego kosciola. Przyczyna sa pieniadze, ktore co miesiac sa odprowadzane z ich dochodow. Przy okazji padlo stwierdzenie, ze ten "podatek" odprowadzaja wszyscy, nie zaleznie od wyznania. Wiecie cos na ten temat?
Zastanawialam sie (w razie jezeli to prawda) jakie konsekwencje bedzie mialo wystopienie ze szwedzkiego kosciola w Polsce? Pamietam przypadek wielu polakow z Niemiec, ktorzy nie chcieli placic podatku na kosciol niemiecki. Po fakcie okazalo sie, ze wystapienie z jednego oznaczalo automatycznie wypisanie z kosciola w Polsce.
Jak to z tym jest?
  Profil uzytkownika: medea     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-08-07 12:21
a czy ty jestes zapisana do szwedzkiego kosciola?? chyba nie...
  Profil uzytkownika: kamień     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-08-07 12:30
Svenska Kyrka jest kosciolem protestanckim a nie katolickim, w tym sensie,
Polacy w wiekszosci katolicy niewiele maja wspolnego ze SK.


byl tu kiedys poruszany temat tych podatkow, jak trafie to wkleje link.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-08-07 12:47
poddaje sie nie do odnazlezienia.



W kazdym razie jeden podatek jest pochowkowy, a drugi jest na kosciol faktycznie, mozna wypisac sie z tego drugiego.
To sa bardzo male sumy.

Ostatnio przysluchiwalam sie dyskusji wokol podatkowej na KS, i koncowy argument przemawiajacy za tym zeby placic ten podatek, to taki, ze kosciol to podtrzymywanie kultury historycznej, z cala swoja dzialalnoscia. Jezeli chcemy zeby przetrwala ta kultura tzeby kosciol mial pieniadze na letnie koncerty, renowacje, czy chory przykoscielne to suma podatku nie jest wysoka. i jeszcze jeden argument calkiem ostry byl taki, ze w calej islamizacji Szwecji, nie jest w porzadku, krzyczenie przeciwko islamizacji i nieplacenie podatku na kosciol.



dyskusja byla ciekawa, argumenty jak dla mnie calkiem aktualne.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2010-08-07 12:59
Nie kazdy placi ten podatek. Po (ekonomicznym) ddzieleniu kosciola szwedzkiego od panstwa powstala mozliwosc pobierania przez koscioly pieniedzy przez podatek. Od poczatku bylo to 7 kosciolow, teraz nie wiem czy to sie zmienilo.

Wsrod tych kosciolow jest tez kosciol katolicki, wiec jezeli nalezysz do kosciola katolickiego to powinnas placic na ten kosciol. Stawka na kosciol katolicki jest 1% podatku.

Kiedys kazdego przeprowadzajacego sie do Szwecji automatycznie zapisywali do kosciola szwedzkiego, nawet jak do niego wczesniej nie nalezal.

Podsumowujac, jezeli nie nalezysz do jakiegos kosciola to mozesz (a nawet powinnas) wypisac sie z placenia na niego podatkow. Na deklaracji podatkowej jest wyszczegolnione na jaki kosciol placisz, jezeli placisz.
  Profil uzytkownika: kajetan     
dana24


Wpisów: 2
Od: 2010-08-06
2010-08-07 21:37
kosciol pobiera 1 proc. podatku jesli jest sie do niego zapisanym i pracuje sie na bialo
  Profil uzytkownika: dana24     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-08-07 22:13
"jezeli nie nalezysz do jakiegos kosciola to mozesz (a nawet powinnas) wypisac sie z placenia na niego podatkow."

Ja bym to zdanie skrócił tak: jeśli należysz do jakiegoś kościoła, to się z niego wypisz

A serio to sprawdź czy masz kyrkoavgift w deklaracji podatkowej. Nie da się tylko pozbyć begravningsavgift czyli opłaty na monopol pogrzebowy.
  Profil uzytkownika: mabr     
Teresa


Wpisów: 39
Od: 2002-01-03
2010-08-09 10:45
Jesli jestes ochrzczona w kosciele katolickim to mieszkajac w Szwecji placisz podatek do kosciola katolickiego.
Jesli sie wypiszesz to nie bedziesz figurowala w zadnych kartotekach w kosciele katolickim na calym swiecie.
  Profil uzytkownika: Teresa     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2010-08-09 11:09
Jestem ochrzczony w Polsce w kosciele katolickim i zadnej ooplaty do kosciola katolickiego w Szwecji nie place, bo tam nie uczeszczam ))) Oplaty na kosciol szwedzki nigdy mi nie pobierano, bo tam sie nie zapisywalem. Jedynie to pobierana jest oplata na "monopol pogrzebowy" (jak pieknie wyrazil sie mabr) i nikt nikogo nie zmusi do placenia podatku na kosciol katolicki w Szwecji, nawet jak jest w nim ochrzczony w Polsce. Chyba, ze dobrodziej z Polski doniesie o przeprowadzce, to juz inna sprawa
  Profil uzytkownika: myszkin     
Teresa


Wpisów: 39
Od: 2002-01-03
2010-08-09 13:15
Zaden "dobrodziej" z Polski nie musi nigdzie na ciebie donosic. Podatek na kosciol katolicki w Szwecji placa osoby ktore tutaj sa zameldowane na stale.
  Profil uzytkownika: Teresa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-08-09 13:57
"Podatek na kosciol katolicki w Szwecji placa osoby ktore tutaj sa zameldowane na stale"

i ktore sie do tego kosciola dobrowolnie zapisaly.
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-08-09 14:14
...tzn.nikt nie placi,gdyz takiego meldunku tutaj nie ma.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-08-09 15:05
"Jesli sie wypiszesz to nie bedziesz figurowala w zadnych kartotekach w kosciele katolickim na calym swiecie."

Kompletna bzdura!
Niby z jakiej racji kosciol katolicki w Polsce mialby ekskomunikowac Polaka, ktory nie chce placic szwedzkiego podatku na kosciol katolicki w Szwecji?
  Profil uzytkownika: mabr     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-08-09 15:36
Mabr, nie jest to kompletna bzdura, poniewaz takie przypadki sa znane tyle, ze dotycza emigracji w Niemczech.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2010-08-09 19:04
"Kompletna bzdura!
Niby z jakiej racji kosciol katolicki w Polsce mialby ekskomunikowac Polaka, ktory nie chce placic szwedzkiego podatku na kosciol katolicki w Szwecji?"


To nie jest bzdura, Mabr. To nie jest podatek "szwedzki", tylko koscielny (zamiast dawnych skladek). Zeby go nie placic musisz miec jakies bardzo powazne powody, ktore ksiadz ci zatwierdzi, albo... wypisac sie z kosciola katolickiego. Jak sie wypiszesz z kosciola, to bedziesz wypisany zarowno w Szwecji jak i w Polsce.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-08-09 20:05
Ależ Kajetan, obojętnie czy nazwiesz to "składką" na kościół, czy malowanymi wrotami, to jest to w pełni szwedzki wymysł nie mający nic wspólnego z kościołem w Polsce.

Opłaty tej w Polsce nie ma, a więc niepłacenie jej nie może wpłynąć na wypisanie z tamtejszego kościoła.
Sam oczywiście nie płacę tego podatku w Szwecji, a w Polsce jestem- niestety- nadal w kościelnym spisie.

A Niemcy - to może dlatego, że kościół protestancki?
  Profil uzytkownika: mabr     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2010-08-09 21:53
Kajetan, ja zadnych bardzo waznych powodow nie mialem i zatwierdzenia od ksiedza nie prosilem, podatku w Szwecji nie place i z kosciola katolickiego w Polsce wypisany nie jestem. Mabr ma racje, jezeli chodzi o Szwecje. Jak jest w Niemczech nie mam pojecia, bo tutaj chodzi o kosciol w Szwecji i tego sie trzymamy.
  Profil uzytkownika: myszkin     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-08-09 21:56
"ja zadnych bardzo waznych powodow nie mialem i zatwierdzenia od ksiedza nie prosilem, podatku w Szwecji nie place i z kosciola katolickiego w Polsce wypisany nie jestem. Mabr ma racje, jezeli chodzi o Szwecje. Jak jest w Niemczech nie mam pojecia, bo tutaj chodzi o kosciol w Szwecji i tego sie trzymamy"

podobnie i ja
nierozumiem co szwedzkie prawo ma wspolnego z kosciolem w Polsce
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2010-08-09 21:57
To nie jest kosciol "szwedzki" czy "polski", tylko katolicki. Ten sam. Prawo szwedzkie daje mozliwosc kosciolom wyznaniowym pobierania "skladek czlonkowskich" przez podatek. Nie jest to obowiazkowe. Kosciol katolicki postanowil z tego skorzystac a np. swiadkowie Jehowy i mormoni nie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2010-08-09 23:05
Teraz zgadzam sie z Kajetanem Chyba zapisze sie do mormonow, bo podobaja mi sie ich kapelusze , Jehowa nie bardzo mi sie podoba, bo trzeba ludzi nachodzic w ich domach i do wiary nawracac. Czasem ludzie zatrzaskuja im drzwi przed samym nosem, a tego narzadu stracic nie chce
  Profil uzytkownika: myszkin     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2010-08-09 23:24
Jedna rzecz jezeli nigdy sie nie korzystalo z uslug kosciola tu w Szwecji, nie jest sie zapisanym do zadnej parafii to sie nie placi. Ale jak juz wiedza o twoim przynalezeniu do kosciola i cie zapisza tu w Szwecji, to placisz. Bo to jest "medlemsavgift". W Polsce za to jest "co laska ale nie mniej niz...". Co kraj to obyczaj.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-08-10 03:26
temat watku to:

"podatek na Svenska Kyrkan" - o ile mnie wzrok nie myli...

wiec po:

1. kwestia wszelkich podatkow jest w SE regulowana przez Skatteverket;
2. ww SV ma obowiazek w stosunku do wszystkich nowozarejestrowanych /nowo"przybylych"/.../nysvenskar/ stosowac najwyzsza stawke podatkowa obowiazujaca na terenie SE z uwzglenieniem lokalnej stawki wraz ze wszelkimi "avgiftami";
3. powyzsze zasady SV stosuje do dnia otrzymania tabeli podatkowej podatnika, a w kwestii podatku koscielnego do momentu wyrazenia woli co do przynaleznosci koscielnej i checi oplacania podatku na okreslony kosciol
  Profil uzytkownika: Facet46     
medea
Göteborg


Wpisów: 13
Od: 2009-12-07
2010-08-11 20:46
podpytalam troche i z jednej strony wyszlo na to, ze dopoki nie wypelniam deklaracji podatkowej nic nie place. Wydaje sie to logiczne, bo przeciez SV nie moze sobie z gory zalozyc jakiego jestem wyznania. Z drugiej strony skladka jest niejako odprowadzana co miesiac. Dzicz :S
  Profil uzytkownika: medea     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2010-08-11 21:05
Ja dostaje deklaracje podatkowa juz ladnych pare lat i nic nie place na kosciol,place tylko na pochowek.
Jeszcze ani razu nie przyszlo mi,ze mam placic na kosciol,choc mam szwedzkie obywatelstwo,nikt sie nawet mnie nie pytal.
  Profil uzytkownika: lidka50     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2010-08-11 23:12
To twoja parafia zglasza, ze masz placic. Jak nie jestes zapisana do parafii, to skad skatteverket ma wiedziec jakiego jestes wyznania?

I nie mylcie tu szwedzkiego kosciola (svenska kyrkan) i kosciola katolickiego, bo czasem mam wrazenie ze sie wam pojecia mieszaja.
  Profil uzytkownika: kajetan     
medea
Göteborg


Wpisów: 13
Od: 2009-12-07
2010-08-12 07:02
i wszystko jasne. Dziekuje
  Profil uzytkownika: medea     
Forum -> Życie w Szwecji -> podatek na Svenska Kyrkan
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony