Odwiedzin 37807065
Dziś 3389
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - ZATRUDNIENIE NA STENALINE-możliwości?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZATRUDNIENIE NA STENALINE-możliwości?
viola72


Wpisów: 63
Od: 2010-06-03
2010-07-29 23:56
witam!
Mam pytanie do specjalistów, np do Izy , czy będąc zatrudnionym na Stenaline u pracodawcy Szwedzkiego, odprowadzając podatek jednak do Polski (nie wiem czemu w sumie), czy przysługują mi jakieś prawa tak jakbym była zatrudniona w Szwecji? Czy mogę już teraz starać się o szwedzki person numer dla siebie, dla męża i dla dzieci? Czy ktoś z was zetknął się z podobnymi kwestiami? Czy mogłabym pobierać zasiłki na dzieci ze Szwecji?
W przyszłym roku zamierzam na stałe przeprowadzić się z rodziną do Szwecji, ale przez ten rok chciałabym nauczyć się języka, dlatego ciekawi mnie czy dla takich osób są odpowiedniki SFI w Polsce.Czy mogę uczyć się szwedzkiego w jakiejś darmowej szkole w Polsce, w trójmieście?

Poza tym, tak z ciekawości, czy to że przepracuję powiedzmy rok na Stenaline ma znaczenie dla szwedzkich pracodawców jako atut w CV aby łatwiej zdobyć pracę legalną?
z góry dziękuję za informacje
  Profil uzytkownika: viola72     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-30 09:41
Nie masz stalego zamieszkania w szwecji numeru personalnego i nie placisz podatku
nic nie przysluguje w szwecji
pewnie takiej pracodawcy wychodzi
mozesz oczywiscie podawac referencje jak sie pracodawca zyodzi
zapytaj
bo inaczej powiedza typ
tak pracowaöa i nas taka
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-07-30 09:59
viola, dzieki.. ale nie jestem specjalista...

"czy będąc zatrudnionym na Stenaline u pracodawcy Szwedzkiego, odprowadzając podatek jednak do Polski (nie wiem czemu w sumie), czy przysługują mi jakieś prawa tak jakbym była zatrudniona w Szwecji?"
nie, bo nie jestes zatrudniona w Szwecji i nie placisz podatkow w Szwecji i nie mieszkasz w Szwecji

"Czy mogę już teraz starać się o szwedzki person numer dla siebie, dla męża i dla dzieci?"
nie, bo nie mieszkasz w Szwecji

"Czy mogłabym pobierać zasiłki na dzieci ze Szwecji?"
jasne, jak u bedziesz mieszkac to tak

"czy dla takich osób są odpowiedniki SFI w Polsce."
zapytaj w Polsce, ale nie sadze by w Polsce byly szwedzkie darmowe szkoly dla Polakow ktorzy chca zamieszkac w Szwecji...

"Czy mogę uczyć się szwedzkiego w jakiejś darmowej szkole w Polsce, w trójmieście?"
zapytaj w Polsce. na pewno cos tam jest, tylko nie rozumiem dlaczego mialaby to byc darmowe???

"Poza tym, tak z ciekawości, czy to że przepracuję powiedzmy rok na Stenaline ma znaczenie dla szwedzkich pracodawców jako atut w CV aby łatwiej zdobyć pracę legalną?"
tak mysle
  Profil uzytkownika: iza     
Maggi30
Göteborg


Wpisów: 440
Od: 2010-05-05
2010-07-30 19:53
Odnosnie kursu szwedzkiego... Nie ma nic za darmo w Polsce, ale da sie znalezc dosc tani kurs. Ja sie uczylam w Warszawie w Poliglocie, gdzie wykladala swietna nauczycielka, a cena kursu to jakies 1000 zet za semestr, co nie jest wygorowane. Na Wybrzezu jest sporo szkol szwedzkiego. Radze sie popytac na uniwerkach, bo tam, oprocz skandynawistyki, maja w ofercie dosc tanie kursy dla nie-studentow. Poza tym - na Wybrzezu jest wiecej ofert szwedzkiego, niz w Wawie. To oczywiste.
Z wlasnego doswiadczenia powiem, ze dobrze jest sie uczyc jezyka juz w Polsce. Ale solidnie. Mi nauka w Polsce dala dobre podwaliny do nauki w SWE, gdzie nie musialam zaliczac SFI, tylko od razu poszlam na SAS A.

PS. I sluchaj szwedzkiego radia on line. www.sr.se. mi wiele to dalo. No.. moze male straty moralne, gdy lecial kawalek Sommartider czy smuty w wykonaniu zespolu Kent....
Na stronie radia mozesz wybrac kanal: Välj kanal- z rozwijaka, a potem przyciskasz 'lyssna direkt'. Chociaz sie osluchasz )
  Profil uzytkownika: Maggi30     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-30 20:02
Np w gdansku mozesz studiowac szwedzki na skandynawistyce
vhyba za darmo(?)
no Ale nie jest to odpowiednik SFI
  Profil uzytkownika: darsim     
Maggi30
Göteborg


Wpisów: 440
Od: 2010-05-05
2010-07-30 20:13
Darsim, niech studiuje cokolwiek i gdziekolwiek. Na Folkuniversitet i tak ja sprawdza, jak nie pokaze zadnego certyfikatu. Sama tak mialam. Babka byla zdziwiona, ze nie mam certyfikatu, a sie tyle nauczylam i to jeszcze poza Szwecja. Dodala tez, ze ci, co sie ucza w swoich krajach, maja czesto wieksza motywacje (bo maja cel i slono za to placa ) do nauki i zwykle szybciej im idzie kontynuacja.


Tak okolotematycznie: czy w FU mozna dostac ocene znajomosci angielskiego? Wiekszosc zycia sie nim posluguje, a nie mam na to zadnych papierow, poza suplementem ze studiow.
  Profil uzytkownika: Maggi30     
Forum -> Życie w Szwecji -> ZATRUDNIENIE NA STENALINE-możliwości?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony