Odwiedzin 37771471
Dziś 2479
Wtorek 16 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - praca jako nauczyciel w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpraca jako nauczyciel w Szwecji
teruniamalmo


Wpisów: 1
Od: 2010-07-28
2010-07-28 14:52
Witam wszystkich i pozdrawiam.

Od wrzesnia bede mieszkac w Se,jestem mgr. nauczania poczatkowego i przedszkolnego,znam jezyk angielski,prosze o pomoc jak wyglada sprawa zatrudniania takich osob z PL.wiem ze sa braki nauczycieli w Szwecji,
Bede wdzieczna za pomoc gdzie moge uzyskac porady.

czekam na informacje
  Profil uzytkownika: teruniamalmo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-30 12:42
Przede wszystkim musisz zweryfikowac wyksztalcenie w szwecji byly informacje na forum jak i gdzie
potem szwedzki raczej zaawansowany SFI nie wystarczy
potem szukac pracy
faktycznie nauczycieli naiczania poczatkowego brakuje niby
Ale
komuny maka zle finanser i w wielu wstrzymane da calkiwi id nowe zatrudnienia no i zarobki sa w zasadzie bardzo niskie na miare szwedzka
czeka cie wiele lat zeby wejsc na rynek pracy
  Profil uzytkownika: darsim     
Maggi30
Göteborg


Wpisów: 440
Od: 2010-05-05
2010-07-30 19:44
Potwierdzam to, co pisze Darsim.

Koszt 'wejscia' w szwedzki rynek pracy to przede wszystkim okres nauki szwedzkiego, powiekszonego o zalatwianie formalnosci zwiazanych z pobytem. Dopiero, gdy sie ma szwedzki pesel, prawo pobytu czasowego lub stalego itd - mozna isc na bezplatny kurs. Kurs od zera to jakies 2 lata w szybkim tempie..

Walidacja dokumentow rowniez trwa ok. 4 miesiace, a bezsensem, wg mnie, jest walidowanie dokumentow, gdy nie mozna podpiac do nich certyfikatu potwierdzajacego ukonczenie kursu Svenska som Andra Språk B.

To, co moge polecic, a nie twierdze, ze to jedynie sluszne rozwiazanie, to:
-zalatwienie formalnosci w zwiazku z pobytem
-smiganie na kurs SFI - czyli od poczatku, a w miare postepu:
-wybranie sobie pakietu kursow przygotowujacych do pracy, gdzie szwedzki na kolejno wyzszym poziomie jest prowadzony.

W Szwecji mozesz pracowac jako nauczycielka polskiego, ale jest to praca na niewielka czesc etatu, a w zwiazku z tym - z malymi pieniedzmi. I konieczny jest szwedzki.

Jak opanujesz pozadnie szwedzki, ponad to, co serwuja na SAS B, Twoje szanse znacznie wzrosna, by pracowac w zawodzie.

Zasadniczo... z obserwacji i opowiesci - koszt wejscia w rynek pracy w Szwecji jest bardzo wysoki. Jest to minimum 2 lata, ktore obejmuja bardzo intensywna nauke jezyka do poziomu, na ktorym czlowiek czyta gazety i oglada TV bez dubbingu, powiekszony o zalatwianie papierkologii oraz o czas ubiegania sie o prace.

Na koniec - z wlasnego doswiadczenia: trzeba znizyc nieco ambicje. Choc na krotki czas. Zacisnac zeby i, do czasu zakonczenia kursu szwedzkiego i walidacji dokumentow, brac legalne prace na zastepstwa np. undersköterska - tzw. pod-pielegniarki, co sie zajmuje chorymi i starymi w ich domach lub osrodkach opieki.
Moja kolezanka z Kenii wlasnie tak zrobila, a byla po studiach pielegniarskich w swoim kraju. Zaczynala tu od SFI, poprzez pakiet na te podpielegniarke ze szwedzkim, a jak to skonczy - pojdzie tu na studia. No i caly czas zarabia . Nie duzo, ale i tak sie cieszy, ze nie siedzi na garnuszku swojego faceta.

Powodzenia
  Profil uzytkownika: Maggi30     
Maggi30
Göteborg


Wpisów: 440
Od: 2010-05-05
2010-08-02 11:34
Hej ponownie.

Na stronie hsv.se znajdziesz blankiety do wypelnienia, jesli sie starasz o uznanie dyplomu szkoly wyzszej. Ten drugi dotyczy nauczycieli - link pdf na czerwono.

http://www.hsv.se/utlandsk utbildning/blanketter.4.539a949110f3d5914 ec800057568.html

Na koncu pisza, ze jest pobierana oplata. Dokument dla nauczycieli jest po szwedzku, ale mozesz sobie otworzyc ten dla pozostalych zawodow, ktory jest swe-ang. Z wieksza czescia poradzisz sobie sama. Na samym dole sa objasnienia.
  Profil uzytkownika: Maggi30     
fragile


Wpisów: 55
Od: 2008-11-21
2010-08-02 14:08
Te blankiety z oplata 600 kr to sie wysyla, kiedy ma sie juz svenska B. Na poczatku mozna wyslac prosbe o bedömning, tez warto, bo przyszly pracodawca chce wiedziec jakie sie ma wyksztalcenie i papiery z Högskolverket pomagaja. A jak zdobedziesz svenska B to wtedy wyslij te blankiety z oplata.
A w ogole warto przetlumaczyc wszystkie swiadectwa pracy, dyplomy i suplementy.
Jak bedziesz umiala szwedzki staraj sie o vikariat, tak najszybciej mozna wejsc na rynek.
  Profil uzytkownika: fragile     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-08-02 15:30
Jak bedziesz umiala szwedzki staraj sie o vikariat"

ok
ale najpierw o praktyke
inaczej trudno o vikariat
  Profil uzytkownika: darsim     
fragile


Wpisów: 55
Od: 2008-11-21
2010-08-03 10:11
W sumie racja Darsim, mnie zatrudnili na vikariat dopiero po odbyciu praktyk. Warto starac sie o praktyki, bo mozna mnostwo sie nauczyc bez wiekszej odpowiedzialnosci za dzieci.
  Profil uzytkownika: fragile     
marjanna


Wpisów: 1
Od: 2010-08-03
2010-08-03 11:48
hej
chcialabym sie dowiedziec jak to jest gdy sie startuje od zera
chce pracowac w przedszkolu,a nie mam ani wyksztalcenia ani doswiadczenia w tym kierunku?
od czego zaczac?
(szwedzki na poziomie sas a)
  Profil uzytkownika: marjanna     
Forum -> Życie w Szwecji -> praca jako nauczyciel w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzątanie (Stockholm)
Stolarz (Stockholm )
Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Carpentry work (Stockholm)
Sprzątanie (Stockholm)
Praca dla budowlańca w Sollentuna (Sztokholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 45 gości
oraz 2 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Wielka polityka pro-dzieczenna
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony