Odwiedzin 37794289
Dziś 1324
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Życie trzyosobowej rodziny w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorŻycie trzyosobowej rodziny w Szwecji
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 18:15
Witam
Mój partner(nie mąż)pracuje legalnie w Szwecji jako dekarz.
W związku z jego długmi wyjazdami i rozłąką przez większą częśc w roku zastanawaimy się nad tym żeby przeprowadzic się tam na stałe.
Dlatego też chciałabym się dowiedziec jakie są realia życia rodziny takie jak nasza w Szwecji,chodzi o wyżywienie,zakup podstawowych rzeczy itp
Dziękuję bardzo z wszystkie informacje
  Profil uzytkownika: lulu_*     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-07-26 18:18
w takim razie zapraszam do zapoznania się z zawartością forum, znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania
  Profil uzytkownika: PaweleM     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-26 18:31
jak pracuje legelanie to powinien min 15 tys na reke zarobic - jest to kwota wystarczajaca to przezycia miesiaca.
  Profil uzytkownika: kamień     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 18:33
czyli jak mój partner zarabia 24 tys sek to wystarczy?
ja nie pracuje wychowuje corke czyli on musialby utrzymac cala nasza 3 plus mieszkanie itp czy to by wystarczylo?
  Profil uzytkownika: lulu_*     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-26 18:47
mieszkanie ok 5tys telefony, prad, internet 2 tys.
jedzenie 7 tys. i jeszcze wam 10 tys zostanie.
  Profil uzytkownika: kamień     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 19:10
a cena za mieszkanie te 5000 tys to bez mebli i 2 pokojowe?
bo takie chcielibyśmy znaleźc...
no i chciałbym wiedziec bo mamy dziecko 9 miesięczne czy rzeczy dla takich maluchów typu pampersy,kosmetyki,zabawki i inne są drogie?tzn nie porównujac do cen polskich tylko na tamte zarobki(mam nadzieję,że zrozumiale pisze hehe)
chciałabym wiedziec po prostu czy bedzie nas stac na normalne życie tam nie żadne ekskluywne tylko normalne...

a i jeszcze jedno czy meble w Szwecji i sprzety Agd są drogie(relatywnie do tamtejszych zarobków nie do Polskich
  Profil uzytkownika: lulu_*     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-26 19:21
Ceny, srednia unii europiejskiej, wiec da sie wyzyc

Duzy rynek rzeczy uzywanych, wiec tez latami mozna uzywac pralke, czy lodowke kupiona, za symboliczna sume itd.

Zyc sie da, jesli nie oczekuje sie za ta sume, balowac, jezdzic na drogie wakacje itd

  Profil uzytkownika: bolek1970     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-26 19:21
5tys dwa pokoje, zalezy od miejsca za 4,5 tez znajdziesz(pisze o mieszkaniu z pierwszej reki), na ogol sa bez mebli tylko kuchnia wyposazona, sa wbudowane szafki na ciuchy, pampersy tyle samo co w polsce, cennik ikea i produkty to samo co w polsce.
zywnosc nominalnie drozsza, realnie w stosunku do zarobkow tansza.
na dziecko dostaniesz 1050kr na msc, jak nie bralas w pl macierzynskiego to tu dostaniesz.
szczegoly itp, jak we wpisie pawla - czytaj ten dzial.
  Profil uzytkownika: kamień     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-26 19:30
Przede wszystkim 24 tys koron na reke do bardzo dobra wyplata. Nie wie mczym sie zajmuje dekarz, ale wyglada na oplacalny zawod.
Jedna rzecz, zanim zaczniesz liczyc i odliczac - czy twoj facet laci tutaj podatki? I czy je placi w calosci? Czesto jak ktos tutaj jes sam, a rodzina w PL, to placi nizsze podatki, tzn moze sobie odliczac za podwojne zamieszkanie. Kiedy zamieskacie razem tutaj, to tego odliczenai juz nie bedzie. Oprocz tego- co z zasilkiem mna dzieci? Czy wy juz dostajecie go na dziecko? Jesli nie to bedziesz dostawala 1050kr/ dziecko. Nastepnie macierzynskie- mozna je wybrac do momentu ukonczenai przez dziecko 8 lat. utaj jest o wiele wiecej dni niz w PL, wiec nawet jesli wzielas je w PL, to tutaj dlicza ci roznice. Nie sa to duxe pirniadze, ale zawsze pare tysiecy miesiecznie.
No i jeszcze jedno: w Szwecji nie ma pojecia "kobiety zostajacej w domu", wiec proponuje zebys zaczela odracu myslec o nauce jezyka, szkoly i szukaniu pracy.
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-26 19:33
jaka ma umowe, oplaca a kassa?

poki ma prace jest ok

ps
5000 za mieszkanie, chyba do rozbiorki?
  Profil uzytkownika: darsim     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-26 19:44
ok, jak wolisz, mieszkanie 15tys na msc w centrum stolicy
  Profil uzytkownika: kamień     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-26 19:48
tak mnie jeszcze zastanawia, skoro Twoj partner tu pracuje nie mozesz jego zapytac o warunki zyciowe i ceny....??
  Profil uzytkownika: kamień     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-07-26 19:58
tak mnie jeszcze zastanawia, skoro Twoj partner tu pracuje nie mozesz jego zapytac o warunki zyciowe i ceny....??

lepiej późno niż później
  Profil uzytkownika: PaweleM     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 21:05
Moj partner nie parcuej długo w Szwecji i nie jest zorientowany jak to jest życ tam rodzina,poza tym jego pracodawca zapewnia mu wyżywienie i mieszkanie więc nie ionteresują go te opłaty bo ma je odliczane od pensji
gdyby on mi mogl pomoc to bym sie do was nie zglaszala z tym pytaniem...
w PL jestem juz po maciezynskim i po wychowawczym
oczywiscie zamieram isc do prcy tylko musze najpierw nauczyc sie jezyka bo poki co to znam tylko angielski
nie mam pojecia jak to z jego podatkami zapytam
a co do mieszkania nie szukamy w stolicy tylko w środkowej Szwecji w małym miasteczku
  Profil uzytkownika: lulu_*     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 21:07
Do MAGGIE
dekarz to ten co dachy zakłada
  Profil uzytkownika: lulu_*     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-26 21:47
dekarz to ten co dachy zakłada"

a co robi zima?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-26 21:51
Mój partner(nie mąż)pracuje legalnie w Szwecji jako dekarz.
W związku z jego długmi wyjazdami i rozłąką przez większą częśc w roku zastanawaimy się nad tym żeby przeprowadzic się tam na stałe"

i dalej
"Moj partner nie pracuje dlugo w Szwecji"

to w koncu jak jest bo ja nie rozumiem?

Chcesz rady?
siedz w Polse i odkladaj pieniadze
Partner nech sie zapisze do a kassa i przepracuje 12 miesiecy a potem sie zastanow jeszcze raz
  Profil uzytkownika: darsim     
Emonka


Wpisów: 12
Od: 2010-07-03
2010-07-26 22:07
Droga Lulu moj maz rowniez pracuje jako dekarz zarabia znacznie mniej bo okolo 17 tys na reke i utrzymuje z tego mnie i czworke naszych dzieci.Skromnie bo skromnie ale jakos dajemy rade z glodu nie umieramy wiec napewno i Wy sobie poradzicie.Mamy dziecko ktore rowniez potrzebuje pampersow itp.Spokojnie dacie sobie rade.

dekarz to ten co dachy zakłada"

a co robi zima?

Zapewniam ze dekarz zima rowniez pracuje na dachu nie ma innego wyjscia
  Profil uzytkownika: Emonka     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 22:11
Darsim nie łap mnie za język no chyba że Cie to bawi...
Pracuje w Szwecji od lutego(więc to nie jest długo o to mi chodziło) rozłąki są długie bo min 6 tygodniowe i łatwo ci mowic zostań w PL i odkładaj kase...a cóż to za życie on tam a ja z dzieckiem tu najlepsze lata jej życia mu uciekaja nie widził jak zaczeła raczkowac stwac nie widział jej pierwszych nieporadnych kroków...wole życ tam w Szwecji z nim z dala od mojego kraju ale nasze dziecko wtedy bedzie miało normalna rodzine a nie tatusia raz na 6 tyg przez tydzień czasu...nie wiem czy masz dzieci ale chyba nie jeśłi piszesz takie rzeczy typu "zostań w PL i odkładaj kase" nie tylko ona się liczy
Jest dekarzem ale jego firma jest ogólnobudowlna na zimę mają pracowac we wnętrzach prace typu malowanie,kafelkowanie itp...
I nie liczyłam na głupie rady ale na informacje przydatne a nie kompletnie mi nie potrzebne takie jak twoja
  Profil uzytkownika: lulu_*     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 22:15
"Droga Lulu moj maz rowniez pracuje jako dekarz zarabia znacznie mniej bo okolo 17 tys na reke i utrzymuje z tego mnie i czworke naszych dzieci.Skromnie bo skromnie ale jakos dajemy rade z glodu nie umieramy wiec napewno i Wy sobie poradzicie.Mamy dziecko ktore rowniez potrzebuje pampersow itp.Spokojnie dacie sobie rade.

dekarz to ten co dachy zakłada"

a co robi zima?

Zapewniam ze dekarz zima rowniez pracuje na dachu nie ma innego wyjscia "
no właśnie jeśli tylko pogoda pozwla tzn nie pada mocny śnieg to siedzi na dachu

Emonko dziękuję Ci takie słowa jak twoje były mi potrzebene bo szczerze mówiąc boje się trochę tak ogromnej zmiany w życiu,ale z drugiej strony nie potrafię tak życ z rozwaloną rodziną od dnia jego wylotu z PL do dia przylotu okrone to jest...
a w PL zarobi 2000zł i nie da rady wyżyc za to we troje i utrzymac duzy sypiacy sie na glowe dom
jkeszcze raz dziekuje za slowa...
a dlugo siedzicie już w Szwecji?
  Profil uzytkownika: lulu_*     
Emonka


Wpisów: 12
Od: 2010-07-03
2010-07-26 22:26
Nasza rodzina jest tu juz 4 lata.Naprawde Cie rozumiem jak wiekszosc forumowiczow,duzo ludzi jest w znacznie trudniejszych sytuacjach a mimo to potrafia zyc i funkcjonowac normalnie w Szwecji.Dostaniesz 1050 koron na dziecko a paczke pampersow kupisz za 100 koron, mleko i gotowe obiadki tez sa w przystepnych cenach.Ja uwazam ze lepiej zyc skromnie ale razem bo rodzina jest najwazniejsza.Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: Emonka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-26 22:36
ja tylko zasugerowalem, ze twoj partner nie maz powinien przepracowac przynajmnie jeden rok i w tym czasie nabrac praw do a kassa jakby cos nie wyszlo a ty powinnas odlozyc troche pieniedzy zanim tu w ciemno przyjedziesz z malym dzieckiem do partnera.
jesli uwazasz ze to glupie
to
przepraszam
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-26 22:36
Oj ludzie., ludzie...
Prosicie o rady, a oczekujecie zachety...

Darsim, dla Wam madra rade, ale oczywiscie dla sluchu niezbyt przyjemna. Niestety i tu w tym dziale znajdziesz duzop postow typu "co robic, stracilem prace, bez prawa do zasilku"...

Wtedy, tak pieknie nie jest, a szczegonie , jak sie nie zna jezyka i podstaw funkcjonowania systemu tutaj.

Moja rada, to spiesz sie powoli...
pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 22:48
Ale rada Darsima zabrzmiała w ten spsób,że mam w ogóle zostac w Pl i nie wybierac sie do Szwecji...
nie chciałam stawiac sie "okoniem"sorki po prostu niezrozumienie...a odnosze wrazenie że w ogóle nie powinam o nic pytac bo jestem traktowana hmmm jkby z góry przez Was myslałam,że wy ludzie tam mieszkajacy Polacy jesteście bardziej serdeczniejsi a odnosze wrazenie jakbyscie nie chcieli zeby ktokolwiek wyjechal do Szwecji juz z Polski...nie wiem tak czuje moze sie myle jesli tak to przepraszam i nie bylo tematu
czyli mówisz ze bezpieczniej rok przepracowac hmmm to do lutego bym jeszcze wytrzymała jakoś ale nawet jesli zdecydowalabym sie wyjechac teraz to w Polsce zawsze mam do czego wrocic bo mam swoj wlasny dom wiec chyba by nie bylo tak zle

Emonka co do jedzenia to ja tylko bym mleko kupowala bo Mloda juz je normalne posiłki i sama jej gotuje
a mleko takie jak u nas w PL jest dostepne?chodzi mi np o NAN Nestle?
  Profil uzytkownika: lulu_*     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-26 22:51
Lulu, a pewna jestes, ze on pracuje legalnie? Ma pobyt, placi podatki? Bo to z zapewninym wyzywieniem i mieszkaniem przez pracodawce brzmi troche dziwnie jak na Szwecje....
A, no i teraz juz wiem kto jest dekarz.... Podziwiam takich, ja mam lek wysokosci
  Profil uzytkownika: maggie     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-26 22:56
wy ludzie tam mieszkajacy Polacy jesteście bardziej serdeczniejsi a odnosze wrazenie jakbyscie nie chcieli zeby ktokolwiek wyjechal do Szwecji juz z Polski


Jestesmy perfidni, nie lubimy nowych, drazni nas jezyk polski na uslyszany na ulicy, czy w centrum hadlowym. Wlasnie dlatego mamy forum polonii, bo jak sama nazwa wskazuje, nie chcemy miec nic wspolnego z polakmi i poslugiwac sie tym jezykiem itd...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 23:00
Maggie tak jestem pewna ze jest legalnie...
A jego pracodawca jest sam również Polakiem mieszkającym od 25 lat w Szwecji-znajomym mojego wujka także jestem pewna,że wszystko jest w jak najlepszym porzadku


ja też mam lęk wysokościi to okropny
  Profil uzytkownika: lulu_*     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 23:05
Oszsz boszsze Bolku nie bierz tak do siebie wszystkiego...po prostu powiedziałam jakie odnosze wrażenie(to już tego nawet nie można zrobic widzę bez głupich komentow) a ty wyskakujeszz zaraz z takim wielkim bulwersem i sarkazmem...
zawsze mówie to co mysle ale jak się myle to proszę mnie poprawic a nie z głupimi tekstami mi wyjeżdżac
  Profil uzytkownika: lulu_*     
Emonka


Wpisów: 12
Od: 2010-07-03
2010-07-26 23:06
Mleko NAN jest jak najbardziej do kupienia w kazdym sklepie. Masz 3 rodzaje NAN w zaleznosci od wieku dziecka.
  Profil uzytkownika: Emonka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-26 23:10
Ok. Co do macierzynskiego, to moze go wykorzystalas w PL, ale tutaj jest wiecej dni, chyba 480 (moze ktos dokladnie napisze), z tego chyba 2 miesiace sa dla ojca, i 2 dla ciebie, reszta mozecie sie dzielic. Poszukaj w tym dziale, wszystko juz jest opisane. Pieniadze wam wystarcza jesli nie potrzebujecie luksusow, willi itp. sa ludzie, ktorzy zyja za polowe tego.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-26 23:11
macierzynski = Föräldrapenning
  Profil uzytkownika: maggie     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-26 23:12
zawsze mówie to co mysle ale jak się myle to proszę mnie poprawic a nie z głupimi tekstami mi wyjeżdżac

Na ciagle szczekanie o tym, jak polak polakowi itd, mozna tylko odbijac ironia. Madry pojmie, glupiemu nawet, jak przetlumaczysz, to sie pogubi...

Ogolnie, to masz to wlasnie wiedziec, ze czy przyjedziesz, czy nie, to tylko wasza sprawa, bo tu na miejscu ciezko wam bedzie znalzc czyjas pomoc, a jezeli wam ktos beziteresownie pomoze, to bedziecie wyjatkiem potwierdzajacym regule...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 23:18
Wiem wiem że są 3 rodzaje Młoda jest na 2 zaraz zacznie 3A jak jest z lekami drogie?(oczywiscie w stosunku do tamtejszych zarobków)No i jak jest ze szczepieniami bo w PL te podstawowe typu tężec,krztusiec,odra,gruźlica,waw B sa bezpłatne ale np ospa,wzw A,pneumokoki są już płatne i to sporo bo jeda dawaka to granica od 150-260 zł na przeciętna płace od 1000 do 2000zł...


No w polsce jest 20 tyg macierzyńskiego +2 tyg(do wykorzystania tylko po porodzie) dla chętnych ja wykorzystałam 22 tyg i od miesiąca jestem na urlopie wychowawczym (do wykorzystania do 3 roku życia dziecka)
i teraz pytanie czy ten urlop wychowawaczy też odliczaja?jesli sie orientujesz bede wdzieczna za odp
  Profil uzytkownika: lulu_*     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 23:22
Bolek po pierwsze dziekuje za komplement...
Po drugie nie napisałam i nie chciała zeby mi ktoś powiedział ŻE MAM PRZYJECHAC tylko żeby mi naświetlił realia tam panujace gdy żyje tam rodzina 3 osobowa taka jak nasza....(czytanie ze zrozumieniem się kłania)
Więc jeśli nie umiesz odpowiedziec na moje pytania to po co w ogóle się udzielasz?????bo nie rozumiem jeśli znasz odp na któreś z moich pytań to będe wdzieczna jak odpowiesz a jak nie to zluzuj...
bo coś mi się wydaje,że nie wiesz nic na temat życia rodziny z malutkim dzieckiem ich wydatkach,problemach itp....
  Profil uzytkownika: lulu_*     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-26 23:25
Meggi nam luksusy nie potrzebne typu zagraniczne wakacje,super auto(obejdziemy sie nawet bez niego) czy bóg wie jakie mieszkanie...
wystarczy ze bedziemy razem i raz na rok bedziemy mogli przyjechac do PL do rodzicow
  Profil uzytkownika: lulu_*     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2010-07-27 01:07
Przepraszam za pytanie ale musze je zadac,jest to dosyc istotne.
Te 24 tysiace to przed podatkiem?
Jesli po podatku to czy aby napewno Twoj partner pracuje legalnie?
Mieszkanie i wyzywienie ma odliczane od pensji?
Jesli tak to czy mozna spytac jaka kwote ma odliczana,w jakich warunkach mieszka i co dostaje do jedzenia?
  Profil uzytkownika: pratsam     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-27 05:24
Jest dekarzem ale jego firma jest ogólnobudowlna na zimę mają pracowac we wnętrzach prace typu malowanie,kafelkowanie itp"

ok

na pewno nie za taka sama stawke

"A jego pracodawca jest sam również Polakiem mieszkającym od 25 lat w Szwecji-znajomym mojego wujka także jestem pewna,że wszystko jest w jak najlepszym porzadku"

jak dlugo ma te firme od lutego?
jestes pewna, ze nie zbankrutuje na jesieni?
duzo takich firm bankrutuje kazdego dnia

"Po drugie nie napisałam i nie chciała zeby mi ktoś powiedział ŻE MAM PRZYJECHAC tylko żeby mi naświetlił realia tam panujace gdy żyje tam rodzina 3 osobowa taka jak nasza....(czytanie ze zrozumieniem się kłania)"

zrobisz jak zechcesz, ale
znajac realia to po cienkim lodzie stapasz.
  Profil uzytkownika: darsim     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-27 07:02
witam odpowiadając na zadane pytania...


Zima ma robic za taką samą stawkę
Firma istnieje już ok 6 lat i z tego co wiem dobrze prosperuje tzn nie ma żadnych wielkich postojów ze kilka msc nie ma pracy
Tak zarobi 24 tys po odliczeniu jakiś tam podatków gminnego(nie wiem dokładnie na czym to polega) ubezpieczenia społecznego...wcześniej płacił jakis inny podateg bo pracowal mniej niz pól roku a teraz jakiś inny bo pracuje dłuzej nic pól roku...tłumaczył mi ale to jest u Was bardzo skomplikowane
Ale tyle będzie zarabiał jak będzie pracował już tam nie wracając do Polski
to jest 12 tys zł pi razy drzwi
do domu przywozi ok 6 tys zl(przeliczam bo tak mi latwiej) czyli połowa z tego co zarobi jest odciągana na jego mieszkanie i wyżywienie
żywi się dobrze przytył nawe 3 kg a warunki mieszkaniowe mówi że ma dobre mieszka w domu u swojego szefa ma dostep do tv i neta
  Profil uzytkownika: lulu_*     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-07-27 07:24
Oswiadcz mezowi,ze skoro ma dobre warunki mieszkaniowe,to Ty i dziecko chcecie go odwiedzic i na miejscu przekonac sie jak sie bedziecie tutaj czuli.
Taka rozmowa na forum nie ma sensu,gdyz Ty pragniesz wpisow zachecajacych do przyjazdu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2010-07-27 08:34



zdecydowanie, na Twoim miejscu oczywiscie,zainteresowalam bym sie blizej jak wyglada umowa Twojego partnera


noi nie bylabym taka pewna,ze jak bedzie mieszkal zrodzina to wciaz bedzie dostawal 24 tys,w tym polowa odciagana na wyzywienie i mieszkanie,przez znajomego wujka
  Profil uzytkownika: pati_sko     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-07-27 09:52
Lulu, czesc wpisow to skomlacy nieudacznicy ale czesc ostrzega Cie ze Szwecja nie jest krajem wiecznej szczesliwosci. Twoj maz zarabia ok 5 razy wiecej niz w PL ale zadna praca nie jest dozywotnia a ceny sa tu wyzsze. Jego zarobki wystarcza na utrzymanie bez wiekszych wymagan ale wszystkie szczegoly musisz zobaczyc na miejscu i dopiero wtedy mozesz podjac decyzje.
  Profil uzytkownika: dzch     
fabiada


Wpisów: 30
Od: 2006-08-15
2010-07-27 10:40
Jezeli chodzi o urlop wychowawczy, to odliczaja tylko wtedy, gdy pobierasz zasilek wychowawczy. Warto wziasc z Polski pismo z gminy o niepobieraniu zasilku wychowawczego, albo za ile dni wybralas. Jezeli bedziesz pewna ze chcesz w Se zostac, to lepiej zrezygnuj z zasilku wych. w Pl, tutaj bardziej sie oplaca. Jest tylko jeden duzy minus, na rejestracje w Försakring kassan dlugo sie czeka.
  Profil uzytkownika: fabiada     
kostrzewskiprzemek@o


Wpisów: 559
Od: 2009-01-28
2010-07-27 15:20
Zalerzy gdzie się w Szwecji nmieszka ,jeżeli w mieście to życie jest drogie .Jeżeli na prowincji to utrzymanie jest tańsze
  Profil uzytkownika: kostrzewskiprzemek@o     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2010-07-27 15:40
"wole życ tam w Szwecji z nim, z dala od mojego kraju, ale nasze dziecko wtedy bedzie miało normalna rodzine"

i o to chodzi! moim zdaniem na pewno nie bedziesz miala gorzej niz w PL! a jak nie gorzej to znaczy lepiej!

i tak najwazniejsze jest bys miala przy sobie meza a dziecko ojca, bo inaczej taki zwiazek nie przetrwa dlugo! kasa w zyciu nie jest najwazniejsza!
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-27 16:09
kasa w zyciu nie jest najwazniejsza!"

à to dobre
wydawalo mi sie ze w Polsce byli razem
Ale kasa okazala sie wazniejsza
  Profil uzytkownika: darsim     
lulu_*


Wpisów: 15
Od: 2010-07-26
2010-07-27 16:31
Darsim czytając Twoje posty wydaje mi się że masz w jakiś wielki kompleks,że coś ci w życiu się dobitnie nie udało i teraz nie życzysz komukolwiek powodzenia tylko z góry wszystko skazujesz na niepowodzenie...

Kasa owszem jest ważna,ale nie najważniejsza w życiu...
A jeśli jesteś taki cwany w gębie to może zamieszkaj w Polsce i spróbuj przeżyc za 500zł przez cały miesiąc tak jak żyliśmy my!!!!!!!Ciekawe czy wtedy będziesz taki cwany
nie znasz sytuacji więc nie oceniaj bo widac że mocny jesteś tylko w gębie!
  Profil uzytkownika: lulu_*     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-07-27 16:47
Lulu,zadzwon do partnera i zapytaj kiedy mozesz przyjechac na jakis czas,rozgladnac sie w realiach.

Po miesiacu pobytu bedziesz miala wyrobione zdanie na temat Szwecji,szefa Twojego partnera i spotkanych tutaj rodakow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-07-27 17:14
Posty darsima dowodza ze bardzo nieudaczny fatalista ma w Szwecji przechlapane, co jest prawda, ale takowy w Polsce umarlby z glodu i to do dyskusji nic nie wnosi.

Lulu, nikt z forumowiczow nie rozwiaze Twoich zyciowych wyborow, musisz to zrobic sama na miejscu.
  Profil uzytkownika: dzch     
ona85


Wpisów: 161
Od: 2009-09-15
2010-07-27 20:50
Przyjedź na wakacje i zobaczysz jak jest. To co zarabia Twoj partnet na pewno Wam starczy na utrzymanie i płacenie rachunków. Ty jeszcze będziesz dostawała na dziecko rodzinne 1050 plus przez 240dni Foraldrapenning jakieś 4600kr. Także skoro Twój partner tyle zarabia to o koszty utrzymania nie musisz się przejmować.
Również uważam, że rodzina powinna być razem zwłaszcza jak się ma dziecko. Jak ja urodziłam dziecko to mój mąż był w Szwecji i jak mała miała 3 miesiące to przyjechałyśmy tu na stałe. On tęsknił i było smutno, że nie widział jak się smieje.
Na pewno będziecie mieli tu lepiej skoro piszesz,że w PL za 500zł ludzie żyją miesiąc.
Twoj partner niech zapisze się do A -kassy, płaci co miesiąc chyba ok 600kr ale w razie jak straci prace to oni będą mu wypłacać 80% jego wypłtay.
Jeżeli zdecydujesz się zostać to weź z PL akt urodzenia dziecka i zrezygnuj z rodzinnego i innych pieniedzy w PL weź potwiertdzenie z opieki, że nie pobierasz żadnych pieniędzy i wtedy żlożycie tu wnioski o rodzinne.
Pozdrawiam i życze powodzenia
  Profil uzytkownika: ona85     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-07-27 21:30
Lulu, widac ze mloda jestes wiec pyskujesz do darsima.Przyjedziesz, pomieszkasz, bedziesz wiedziec ze mial racje w wielu wypowiedziach.
Bardzo to jest dziwne ze twoj facet nic nie wie o kraju w ktorym mieszka i pracuje. Zamiast nas pytac, to wyslij go do sklepu i niech sie zorientuje co ile kosztuje. Przyjedz, pomieszkaj i wtedy siee wypowiesz. Jesli chcesz uzyskac konkretne odpowiedzi zadawaj konkretne pytanie np ile w sthlm kosztuje paczka pampersow 3 - odp od 79kr do 119 kr
Pozdrawiam i zycze powodzenia.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-27 21:38
Bardzo to jest dziwne ze twoj facet nic nie wie o kraju w ktorym mieszka i pracuje.

Niby co go ma intewresowac ?
Mysle, ze pana Boga za ogon zlapal...

Przyjezdzajcie, na lotnisku dzieci z kwiatami beda czekac, chleb, sol, i komisja z talonem, na mieszkanie....
powodzenia,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-27 21:39
lulu
*1. przyjedz tu jest swietnie - nie siedz w polsce, dostaniesz tu zasilki pomoc, dobre zarobki ceny nizsze, kraj przepiekny i lubiany nie pozwoli ci zginac
*2. dobrze sie zastanow bo nie jest tak kolorowo jak mowia, praca niepewna z mieszkaniem ciezko, ceny wyzsze niz w polsce , rodacy tylko nogi podkladaja, ubezpieczenie i swiadczenia wymagaja duzo poswiecen i czasu.

*niepotrzebne skreślić

  Profil uzytkownika: kamień     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-07-27 23:17
jak ja bym dziś zadał takie pytanie na tym forum i czytał odpowiedzi darsima tobym się nie zdecydował tu przyjechać. żałowałbym do końca życia bo żyje mi się tu 1000x lepiej niż w Polsce.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-28 06:12
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-28 06:52
ja bym dziś zadał takie pytanie na tym forum i czytał odpowiedzi darsima tobym się nie zdecydował tu przyjechać.

Filozofia, jak u baletnicy, ktora na krytke mistrza zaeagowala zmina kariery, na kasjerke w sklepie.
Sek w tym, ze gdyby byla prawdziwa baletnica, to w d..e by miala krytyke mistrza...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-07-28 18:07
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: PaweleM     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-07-28 18:35
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: kamień     
Forum -> Życie w Szwecji -> Życie trzyosobowej rodziny w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Praca dla ogólno budowlańca (Västerås)
Röjare - praca na wykaszarce (Timrå)
kuchnia (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Sklepy Budowlane
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony