Odwiedzin 37807122
Dziś 3446
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Odszkodowanie za wypadek - pytanie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOdszkodowanie za wypadek - pytanie
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-16 20:40
Witam wszystkich Forumowiczów!

Właśnie leżę w szpitalu po wypadku samochodowym i trochę się niepokoję czy będzie mi się należało jakieś odszkodowanie.

Sytuacja wygląda tak:

Jechałem jako pasażer firmowym samochodem od jednego klienta do drugiego, i na dwupasmowej drodze kobieta zjechała na Nasz pas i mieliśmy zderzenie czołowe. Cudem obrażenia mamy niewielkie, ja mniej więcej dwie głębokie rany, na kolanie i biodrze, miednica ułamana bez przemieszczenia, nerw w prawym udzie przerwany, żebro złamane i inne lekkie otłuczenia.
Definitywnie winna była kobieta z drugiego samochodu, miała problem z sercem.

Czy mogę się spodziewać jakiegoś odszkodowania? Jeżeli tak, to od kogo?

Samochód firmowy na pewno miał OC, BMW od kobiety również.

Z góry dziękuję za odpowiedź, bardzo mnie to męczy, no i przepraszam za składnie, tabletki działają

Pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: Remiii     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-16 20:52
Jesli masz ubezpieczenie np takie zwykle domowe albo poprzez prace, zwiazki itp, to do nich sie zwroc a daj oni sie tym zajma.

Oczywiscie ze dostaniesz odszkodowanie i pokrycie wszelkich kosztow, zapisuj wszystko co sie da, nawet np uszkodzone buty.
I poczytaj sobie tutaj:
http://www.whiplashinfo.se /juridik/skadestand/skadestand_vid_person skada.htm#_Toc47838712
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-16 21:18
Zeby dostac odszkodowanie musi byc okreslony tzw stopien inwalidzt
jesli zosraniesz kaleka dostaniesz odszkodowanie wspolmierne do jego stopnia
jesli sie wylizesz vzego zycze to na odszkodowanie nie licz
ewent symboliczne
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-16 21:24
No cos ty Darsim, to 2 rozne sprawy. Znajomy mial wypadek na snowboardzie, musial operowac oba kolana. Dostal jakies 50 tys za "sveda och verk" plus kilka tysiecy za zniszczone ciuchy. A no i oddzielnie za niezdolnosc do pracy itp. Przeciez kurcze wlasnie po to placimy te ubezpieczenia...
  Profil uzytkownika: maggie     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-16 21:27
Dziękuję Wam, przeczytałem ten tekst i jest tam ból i cierpienie. Mam nadzieję, że OC to pokryje.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam, Remi
  Profil uzytkownika: Remiii     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-16 21:27
Zeby dostac sveda o verk trzeba byc ka zwolnieniu min 31 dni dostaje sie ze 2000 za kazdy miesiac nie sa to zadne duze pieniadze
jesli miales szczescie i wyk
jdziesz calo nie kako kaleka
nie dostaniesz zadnego odszkodowania
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-16 21:56
Nie wiem co to jest to OC Remiii, ale jak juz bedzie ustalone czyja to wina, to pokrywa to ubezpieczenie winnego. Pza tym sprawdz czy masz jakies ubezpieczenie przez prace, czasem niektore zwiazki to maja i od nich mozesz cos tez dostac.
Darsim, przy sveda och verk nie ma ograniczen czasowych. Przeciez mozna w szpitalu byc przez 2 godziny ale miec problemy psychiczne. Pewnie sa jakies podstawowe stawki, ale 2k/miesiac wydaje mi sie za niskie.
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-16 21:57
Mam za soba kilka wypadkow wiec wydaje mi sie ze wiem Co. Pisze
ps
sorry za bledy iPhone
  Profil uzytkownika: darsim     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2010-07-16 21:59
Darsim a ja myslalem ze to cos innego.
Jak Iphone to pardon.
  Profil uzytkownika: pratsam     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-16 22:03
http://www.afaforsakring.s e/Forsakringarna/Arbetsskada-TFA/TFA-KL/E rsattningar-/Akut-sjuktid/fr-o-m-1-novemb er-2003/Sveda-och-vark/
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-16 22:21
Dobrze, znalazlam, przynajmnije to co pokrywa ubezpieczenie auta (ale zwroc sie do swojej ubezpieczalni jesli masz jakies wlasne ubezpieczenie, bo od nich tez powinienes cos dostac :

http://www.trafikskadenamn den.se/upload/Ers%C3%A4ttningstabeller/Sk ador%20f%C3%B6re%202002/Sveda%20o%20v%C3% A4rk%20gamla%202010.pdf
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-07-16 22:22
Darsim, to cos za malo waleczny byles . No i z nimi to trzeba ostro a nie "co laska.
  Profil uzytkownika: maggie     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-17 08:34
Witam Was,

w sumie to obawiałem się, że zdania mogą być podzielone i dalej nie będę pewny, ale dzięki i tak.

Znajomy z którym miałem wypadek, 40 lat w Szwecji, mówił że wina była kobiety i z jej ubezpieczenia, chyba OC (odpowiedzialności cywilnej), mamy dostać jakiś pieniądz.
Jego słowa to były. że przynajmniej 50tyś.

Własnego dodatkowego ubezpieczenia nie posiadam niestety,
a nie jest to mój pierwszy wypadek.

2 lata temu, w innej pracy złamałem kość łódeczkową. Pracodawca mnie nie ubezpieczył, dostałem jedynie FK.

Byłem zły, bo znajomy złamał małego palca w irlandii i dostał 13tyś euro :/

Mam nadzieję, że i mi tym razem coś kapnie.

Dam znać jak już będzie wiadomo. Udanego weekendu!
  Profil uzytkownika: Remiii     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-17 10:09
Pare groszy moze podrzuca
niecbedzie to zadna duza suma
ostro nie pomoze
moze falszywe zaswiadcxenia lekarskie
Ale to nie w moim stylu
  Profil uzytkownika: darsim     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2010-07-18 12:46
czasami ubezpieczenie z facku pokrywa takie szkody, np- za zlamanie nogi mozna dostac ok. 6 tys
  Profil uzytkownika: troja     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-18 19:33
Witajcie,

Więc ja to widzę tak: Jadę w pracy z miejsca na miejsce a tu zjeżdża na Nasz pas BMW i mamy czołowe zderzenie.

Nie widzę opcji, żebym nie dostał odszkodowania.

Niestety nie rozmawiam po szwedzku, za to b.d. angielski,
więc mam nową prośbę: czy mógłby ktoś polecić mi firmę zajmującą się uzyskiwaniem odszkodowań na południu Szwecji, najlepiej Malmo? Z góry dziękuję, będę wdzięczny.

Miłego wieczoru!!!


  Profil uzytkownika: Remiii     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-07-19 08:44
Remiii, nie przejmuj się tym co pisze Darsim.
To niepoważny sceptyk i pesymista, widać nie potrafiący się powstrzymać nawet w takiej sytuacji.

Najbardziej prawdopodobne, że odszkodowanie dostaniesz z ubezpieczenia pracodawcy
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-19 11:46
Jakie niby znowu odszkodowanie
za Co.?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-19 12:59
Jak Maggie napisal za sveda o värk cos dostaniesz z ubezpieczenia jednorazowa suma wedlug tabell
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-19 14:08
Nakladaja sie tu dwie rzeczy
ubezpieczenia pracownika z ktorych praktycznie nic nie dostaniesz za wypadek i sveda o värk jak pisalem
i tzw trafikförsäkring z korego vos mozesz dostac Ale szczeholy zna firma ubezpieczeniowa
ja nie znam sie na trafikförsäkring
  Profil uzytkownika: darsim     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-19 17:39
Tzn. tak: jak wyzdrowieję, wsiadam w samochód, rozpędzam się i zjeżdżam na pas pod prąd na czołowe w losowo wybrany samochód. Jedna osoba połamana na 2 miechy, inna obrażenia niepozwalające jej na kontynuowanie własnej działalności, grozi jej bankructwo, olbrzymi ból, tragedie rodzin itd. itd., a ja(zn. moja ubezpieczalnia) nic za to nie zapłacę.

Tak nie może być, wynajmę adwokata, i ubezpieczenie pokryje mi nawet każdą sekundę straconą z moją 4 tyg córką.

Dzięki i tak za rady, ale nie zupełnie o to mi chodziło.
Miłego!!
  Profil uzytkownika: Remiii     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-19 17:52
Dostaniesz z trafikförsäkring wedlug och tabel ktorych nie znam
moze Facet 46 bedzie znal lepiej
dostaniesz zwrot wszystkich kosztow
dostaniesz zwrot za utracone dochody
dostaniesz odszkodowanie za stopien poniesionego inwalidztwa jesli takie nastapi wedlug tabel
adwokat niewiele pomoze
  Profil uzytkownika: darsim     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-07-19 18:39
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-19 19:55
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-19 22:05
ps
napisalem ze nie wiem jal trafikförsäkringfunkcjonuje w takim p4rzypadku
za to bnardzo dobrze wiem jak funkconuje ubezpieczenie pracownikow i moge o tym pisac dlugo i szczgolwo
co nioe3 jest relewnantne w tym przypadku
w kazdym razie ubezpieczenie pracownika w szwecji to temat zalosny jesli nie jest ubezpieczony prywatnie
  Profil uzytkownika: darsim     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2010-07-19 22:07
W takim razie spróbuję ci jeszcze przemówić do rozsądku:
swoim katastrofizmem wprowadzasz ludzi w błąd.

Nie każdy temat nadaje się do bezsensownego ględzenia.
  Profil uzytkownika: mabr     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-20 09:10
Dzięki za pomoc wszyscy Koledzy i Koleżanki.

Darsim - wydaje mi się, że nie masz racji. Nawet gdybym nie był ubezpieczony to i tak nie była moja wina, dodatkowo w pracy etc. A czy pracodawca nie ma obowiązku Cie ubezpieczyć? Poza FK oczywiście.

Czekam na kontakt adwokata i kuratora, niedługo powinienem rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dzięki i miłego dnia!
  Profil uzytkownika: Remiii     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-20 20:30
Nie oddzwonił adwokat dzisiaj, nie wiem dlaczego, będę dzwonił do niego jutro. Miłego!
  Profil uzytkownika: Remiii     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-21 18:35
. A czy pracodawca nie ma obowiązku Cie ubezpieczyć? Poza FK oczywiście."

ok
moze troche faktow
w szwecji pracodawca nie ma obowiazku ubezpieczyc pracownika z tego co wiem
jesli ma podpisana umowe zbiorowa to ta naklada na niego dopiero taki obowiazek poprzez AFA försäkringar- ubezpieczenia, ktore sa obowiazkowe jesli podpisuje sie umowe zbiorowa
Jesli umowy zbiorowej nie ma moze oczywiscie ubezpieczyc pracownika jak chce, ale z tego co wiem nie musi.
Dalej fakty
radze sie trzymac zeby nie spac z krzesla.
Przy wypadku w pracy wchodzi tzw TFA ubezpieczenie
(Trygghetsförsäkring vid arbetsskada, TFA)
Zeby dosstac z niego zwrot za utracony dochod trzeba byc chorym po wypadku minimum 15 dni, jesli nie to wypadek traktowany jest jak normalna choroba z karens dag itp
jak juz przechorujemy te 15 dni wtedy dostaniemy zwrot od 1 dnia i wyrownanie do 100%
Jesli poniesiemy koszty w zwiazku z wypadkiem to dostaniemy za nie zwrot ale uwaga suma ryzyka welasnego wynosi tu 599 koron, wiec dostaniemy zwrot za poniesione koszty powyzej tej sumy i tun tez warunek, zeby byc chorym dluzej niz 15 dni po wypadku
Dalej slynna sveda och värk czyli za cierpienia fizyczne i psychiczne
ile?
otoz trzeba byc po wypadku na zwolnieniu minimu 31 dni bo inaczej gowno sie dostanie
po 31 dniach dostaje sie 2300 koron miesiecznie- BEZ PODATKU.
Ot i wszystko.
nie dorobi sie na tym chyba?
dalej
po roku dwoch lekarz ocenia na ile utracilismy zdolnosc do wykonywania pracy i na tej podstawie okresla stopien inwalidztwa, tu zaczynaja sie "duze pieniadze"
np 50 000 koron mozna dostac, albo nawet wiecej do kilkuset tysiecy w przypadku utraty nogi, czy glowy.
trzeba jednak miec bardzo zyczliwego lekarza, zeby cos dostac
Jest jeszcze ubezpieczenie za blizny po minimum chyba 4 lata mozna sobie blizny sfotografowac i wyslac do ubezpieczenia za blizne na nodze dostanie sie moze za dwa tysiace koron za blizne na twarzy moze ze 20 tysiecy jak bardzo szpecaca.
Tak w skrocie wygladaja szwedzkie ubezpieczenia i odszkodowania.
Mam nadzieje, ze Mabrowi nie namieszalem za bardzo w jego glowie, sorry
jesli Mabr moze cos sprostopwac czy dodac
zapraszam
Ps
W Twoim przypadku mial miejsce wypadek drogowy wtedy wchodzi w zycie ubezpieczenioe trafik, ktorego szczegolow nie znam, radze zadwonic do firmy, ktora ubezpieczala samochod na pewno wyjasnia.
Oni tez maja swoje tabele wedlug ktorych wyplacaja potem
moze sa to troche wieksze sumy, ale jak znam szwedow mam powazne obawy.
to tyle
z pozdrowieniami.
ps
Na stronioe AFA nic nie mozna znalec oczywiscie jak zwykle w tym kraju
znalazlem to o czym napisalem po szwedzku na stronie LO
http://www.facketforsakrar .se/avtal_tfa.asp

zwiazki zawodowe probuja sugerowac ze te ubezpieczenia ma sie dzieki nim i przez nie co wielu rozumie, ze trzeba byc czlonkiem zwiazkow zeby obowiazywaly.
Nic bardziej blednego
te ubezpieczenia placi pracodawca (jesli je placi)
i naleza sie kazdemu bez wzgledu czy nalezy do zwiazkow czy nie
ps
sorry z iphona nie da sie pisac wychodzi bigos, przy najmniej mnie to do wczesniejszych wpisow






  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-22 06:05
tu sa tabele ile mozna dostac w przypadku inwalidztwa w szwecji

http://www.afa.se/upload/B lanketter/Ers_medicinsk_inval.pdf

tak zeby miec skale porownawcza.
  Profil uzytkownika: darsim     
Remiii


Wpisów: 9
Od: 2010-07-16
2010-07-27 10:52
Witajcie!

Dzięki Darsim za wyczerpujący post, doceniam. Trochę jednak nie do końca pasuje on do mojej sytuacji.
W sumie, to nie wiem dlaczego pytałem już na początku, chyba lekarstwa wpłynęły na mnie
A więc:

-na pewno otrzymam zwrot kosztów - szpital, lekarstwa, ubrania zniszczone, kule, gazety, paliwo etc. - za wszystkie koszty, których normalnie bym nie poniósł
-na pewno otrzymam chorobowe z FK 75%
-na pewno ubezpieczalnia sprawcy wypadku (IF INSURANCE) wyrówna mi wszystkie straty(czyli 25% utracone ze względu na niezdolność do pracy)
-na pewno po roku otrzymam odszkodowanie za szkody zdrowotne - złamania, ból, ew. inwalidztwo
-na pewno otrzymam odszkodowanie za stres mój, mojej rodziny, pobyt w szpitalu, utratę wakacji, niemożliwość ćwiczenia, opiekę mojej dziewczyny nade mną, gdy wypisano mnie ze szpitala... itp.

Tutaj wszystko było by proste i zakończone, jak wyżej napisałem, jednak 1 lipca zrezygnowałem z mojej dotychczasowej jednej pracy (ok. 200h/miesiąc), zostawiłem tylko dodatkową (ok. 50h/miesiąć) i rozpocząłem własną działalność. I tutaj rozpoczynają się komplikacje:

FK wypłaci mi 75% z 1/5 mojego zwyczajnego dochodu, a IF INSURANCE mi to wyrówna.

Następnie, będą musieli wypłacić mi 100% wyrównania za utracone dochody (aktualnie już wystawiłem faktury za pierwsze 2 tyg. działalności, zrezygnowałem z pracy aby lepiej zarabiać) jak i również za utracone kontrakty długoterminowe i przyhamowanie rozwoju mojej firmy. Tracę najdłuższe dni w roku, załamała się moja strategia marketingowa... itd.

Aktualnie kontaktuję się z Europejskim Centrum Ubezpieczeniowym, http://www.euco.pl/ , ponieważ są specjalistami i potrafią oszacować moją szkodę. Dzisiaj wieczorem jestem umówiony na Skypie.

Jedno jest pewne - nawet mój szef otrzyma odszkodowanie za stres związany z utratą dwóch pracowników - musiał na szybko szukać zastępstwa, samemu pracować - należy mu się.


A więc tak to wygląda - wszystko zostanie mi zrekompensowane, ponieważ ja się do wypadku nie zapisywałem. Jeżeli potrafią cofnąć czas - proszę bardzo, chętnie. Jeżeli nie - to jeśli nie mają innego pomysłu, to mogą się zrewanżować pieniędzmi.

Dzięki jeszcze raz, pozdrawiam, dam znać, czy wszysko poszło zgodnie z planem.
  Profil uzytkownika: Remiii     
Forum -> Życie w Szwecji -> Odszkodowanie za wypadek - pytanie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony