Odwiedzin 37804679
Dziś 1003
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - ubezpieczenie pracowników w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorubezpieczenie pracowników w Szwecji
kligas


Wpisów: 3
Od: 2010-07-06
2010-07-06 22:51
Witam, sprawa jest dosyć pilna, chodzi mi o zatrudnianie pracowników w szwecji-polska firma budowlana w Szwecji zatrudnia Polskich pracowników od których w szwecji musi płacić składki-czy istnieje coś takiego, że część składek spółecznych potrącane jest z wynagrodzenia pracownikowi, a część placi pracodawca(tak jak w polsce)jeśli tak to jaka jest proporcja. wys wyn miesięcznego pracownika na 1/4 etatu wynosi 11000. Bardzo proszę o jakieś informację, już szukałam wszędzie-łącznie z mailami do Skatu. Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: kligas     
eden


Wpisów: 47
Od: 2009-02-11
2010-07-18 19:29
Pytanie troche niesprecyzowane, dlatego nikt nie spieszy z odpowiedzia_Czy to jest polska firma, czy szwedzka?Jesli to jest polska firma, zrejestrowana w Polsce, to pracownicy powinni podlegac polskim ubezpieczeniom i tam pracodawca oplaca za nich skladki oraz podatki, natomiast wyjezdzajac CZASOWO, podkreslam CZASOWO do pracy w Szwecji powinni miec druki E 101 oraz E 111 poswiadczajace,ze w czasie delegowania na teren kraju unijnego nadal beda podlegac ubezpieczeniom w swoim kraju.Sprawa ustalenia ustawodawstwa wlasciwego w Polsce zajmuje sie ZUS w dziale UE.
Natomiast jesli firma prowadzi dzialalnosc wylacznie na terenie Szwecji i zatrudnia polskich pracownikow, podlega ubezpieczeniom tam gdzie jest wykonywana faktycznie dzialalnosc.Pracodawca zglasza pracownikow na terenie Szwecji i oplaca skladki wedlug obowiazujacych tu zasad.Forsakringskassan,czyli odpowiednik polskiego ZUS mozna poprosic o obsluge w jezyku polskim i uzyskac wiecej informacji.Pozdrawiam.Nie wiem, czy to pomoglo?
  Profil uzytkownika: eden     
kligas


Wpisów: 3
Od: 2010-07-06
2010-09-05 18:59
Wielkie dzięki, chodzi mi właśnie o tę drugą sytuację, polska firma zatrudniająca polskich pracowników w Szwecji cały czas- nie ma szans na e101. muszę znaleźć informacje na temat tego jak odprowadzane są tam sładki(tak jak u nas-pracodawca w imieniu pracownika odprowadza jego część jeśli tak to ile wynosi, jeśli nie to ile płaci)-czyli prościej mówiąc jak wygląda lista płac pracownika- od kwoty brutto do kwoty netto (jakie składki i w jakim % potrącane są pracownikowi od wynagrodzenia)pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.
  Profil uzytkownika: kligas     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2010-09-05 20:02
Firma majaca zarejesrowana dzialalnosc w Szwecji placi od kazdego pracownika, ktorego legalnie zatrudnia tzw sociala avgifter, ktore liczy sie od bruttolön ( nie ma znaczenia czy pracownik zatrudniony jest na caly etat czy 1/4 etatu.

31,42% wynosza te skladki od brutto pensji
jezeli osoba jest ur w 1984 roku lub pozniej skladki wynosza 15,49%
osoby ur w 1944 lub wczesniej skladki wynosza 10,21%

To sa koszty pracodawcy, nie pracownika
  Profil uzytkownika: Reni69     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2010-09-05 20:04
Jezeli wariant drugi- wszystko dziala na tych samych zasadach jakby to byla firma szwedzka.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2010-09-05 20:06
dodam tylko, ze to co jest odciagane od pensji pracownika to podatek dochodowy, ktory mniej wiecej wynosi 30%, w zaleznosci od tego ile sie zarabia i w jakiej gminie jest sie zameldowanym.
  Profil uzytkownika: Reni69     
kligas


Wpisów: 3
Od: 2010-07-06
2010-09-09 19:30
Wielkie dzięki za inf, mam nadzieję że dobrze rozumiem i że tam nie ma czegoś takiego jak w Polsce, że pracownik przy wyn brutto ileś tam dostaje netto o znaczną część mniej bo odprowadza się nie tylko podatek dochodowy ale i część skł. na ubez emeryt, rent, chor itd. A jeszcze jedno, bo wiem mniej więcej jak wygląda ta deklaracja składana (skatteve..coś tam) i tam są ogólne kwoty wypłaty i poszczególne kwoty które zapłaci pracodawca, tak jak wspomniała kol to 32.. 10..itp, a skąd wiadomo potem (bo wiadomo każdy zarabia inczej) któremu pracownikowi należy się jaka emerytura,czy są jakieś imienne deklaracje?przepraszam, że tak nudzę, ale chciałabym się dowiedzieć jak najwięcejpozdrawiam i wielkie dzięki za wszelkie informacje, jesteście naprawde pomocni
  Profil uzytkownika: kligas     
Forum -> Życie w Szwecji -> ubezpieczenie pracowników w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 8 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony