Odwiedzin 37801121
Dziś 1565
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Salowa

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSalowa
sroka


Wpisów: 45
Od: 2010-06-25
2010-07-04 02:42
Moje pytania:

1. Czy istnieje w Szwecji taki zawód jak salowa?
2. Jak to się nazywa jest po szwedzku?
3. Jakie obowiązki ma w szwedzkim szpitalu salowa? czy takie jak w Polsce?
4. Jakie wymagane jest wykształcenie, umiejętności itp. ?

Jeśli ktoś jest w stanie odpowiedzieć na te pytania to z góry dziękuje
  Profil uzytkownika: sroka     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2010-07-04 12:10
pierwsze co mi przyszlo na mysl to chyba vårdbiträde
wystarczy kurs pol roku
praca glownie z ludzmi starszymi w domach opieki
  Profil uzytkownika: electra     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-07-04 22:29
ja bym bardziej stawial na
Undersköterska
ale nie dam glowy
w zasadzie nie jest prawnie uregulowane co taka osoba musi umiec czy robic, zalezy to od konkretnego miejsca pracy.
w kazdym razie jest to osoba zajmujaca sie praktycznie opieka opieka nad chorymi bez specjalnych kwalifikacji
w zasadzie zadena szkola nie jest konieczna, ale zwykle pozadane jest wyksztalcenie na poziomie gimnazjalnym tzw
Omvårdnadsprogrammet
jest np w Blekinge dwuletnie studium pogimnazjalne przygotowujace do zawodu
  Profil uzytkownika: darsim     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2010-07-05 00:41
ja w sumie nie wiem co salowa robi w szpitalu ,wiem ze kiedys ,na salawa to mozna bylo isc bez zadnego medycznego wyksztalcenia ,ale moze teraz sie zmienilo
  Profil uzytkownika: electra     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-07-05 10:31
ja wprawdzie nie ze Szwecji, ale podejrzewam, że w Szwecji może być podobnie jak Niemczech, a tu nie ma salowych w sensie takiego zawodu jak to znamy z Polski, na oddziałach szpitalnych są sprzątaczki i pielęgniarki, sprzątaczka nie ma kontaktu z chorymi, zajmuje się tylko sprzątaniem, pielęgniarki obok pracy czysto medycznej roznoszą też posiłki, poprawiają łóżka, pomagają w myciu itp, czyli to co w Polsce robiły salowe
  Profil uzytkownika: Badboy     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2010-07-05 12:26
Wg mnie, tak jak pisze BB, nie ma salowych w takim sensie jak to jest w Polsce.

Wprawdzie mam doswiadczenie z Finlandii wiec moze w Szwecji byc inaczej... chociaz mysle, ze podobnie.

Sa sprzataczki, potem sa ( w Finlandii ) närvårdare, potem piegniarki.

Prace salowej + wiele innych zadan maja tutaj närvårdare ( w Szwecji to undersköterska ).

Aby byc närvårdare ( w Szwecji undersköterska ) i pracowac w szpitalu trzeba skonczyc 2 letnia szkole i tutaj w Finlandii - najlepiej program "sjukvård och omsorg" - chociaz i inne kierunki programu dla närvårdare moga byc.
Wiem, ze program miedzy Szwecja a Finlandia sie rozni i Finski närvårdare ma bardziej poglebiona wiedze pod wieloma wzgledami.
W szkole uczy sie zagadnien z wielu dziedzin - psycholigii, anatomii, wiedzy o chorobach, geriatrii, rehabilitacji, wiedzy o lekach i ich zastosowaniu itp itd.
Praktycznie uczy sie calosciowo o tym jak zajmowac sie cialem i duchem czlowieka. Konczac program "sjukvård och omsorg" uczysz sie robic zastrzyki, zakladac cewniki, zdejmowac szwy, opatrywac roznego rodzaju rany, obserwowac pacjenta i poprzez ta obserwacje ( skory, zachowania itp, zauwazac pierwsze symptomy chorob i zmianiajacej sie sytuacji zdrowia ).
Tak wiec nie jest to tak jak z salowa, ktora nie musi miec wyksztalcenia.
Sa oddzialy w Finlandii, gdzie närvårdare wykonuja zadania, ktore normalnie robi pielegniarka - zadanie przydzielone przez oddzialowa i na jej odpowiedzialnosc ( musi zadbac by osoba miala juz doswiadczenie w wykonywaniu danych czynnosci ) - a takich rzeczy uczy sie wlasnie w szkole - wiec trudno to porownywac tak do konca z zadaniami i praca salowej. Chociaz i te prace wykonuje närvårdare/undersköterska - czyli scielenie, higiena pacjentow itp.

Ale prosze brac poprawke na to co napisalam - bo to glownie doswiadczenia z Finladnii.
  Profil uzytkownika: monilka     
sroka


Wpisów: 45
Od: 2010-06-25
2010-07-05 13:10
dzięki
  Profil uzytkownika: sroka     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-07-06 10:17
Z moich obserwacji wynika, ze salowa nic nie musi umiec, w sumie nic nie robi. Lezalam 5 dni na porodoce, salowa wzywala polozna gdy cos sie dzialo, albo karmila dziecko, zmieniala posciel,wynosila smieci, mierzyla temperature. Kiedys poprosilam zeby pomogly mi sie ubrac, to nawet nie umialy mi podpaski wielkiej jak pielucha tak zalozyc zebym miala rowno z przodu i z tylu.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Kacha3


Wpisów: 220
Od: 2005-08-06
2010-07-07 07:59
Salowa w polskim szpitalu to po prostu sprzataczka. Praca sprzataczki nie wymaga zadnych szczegolnych kwalifikacji ani wyksztalcenia.
  Profil uzytkownika: Kacha3     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2010-07-07 11:20
pewno oblala biedna pani test z rownego podkladania podpaski

  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2010-07-07 11:21
w Pl zeby byc salowa nie jest wymagane wyksztalcenie w tym kierunku
  Profil uzytkownika: pati_sko     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-07-08 18:45
To zalezy...
Darszim, dAl tu pewna odpowiedz, ktora mi jest bliska sercu...
Jako sanitariusz, to bardziej taka role odegrywalem w szpitalu. Nie tylko podmywmanie tylkow, ale tez praca na sali operacyjnej i opatrunkowej i uczestnictwo w tym precederze.
Nie mniej pielegniarka z Polski na poczatek tylko moz ezawsze liczyc na pozycje underskoterkska, a po zdobyciu dalszej edukacji, na etat pielegniarki.
Sma salowa, to wlasciwie istnieje w Szwecji _???
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-07-13 16:45
Pati, nie zrozumialas znowu mnie. Praca z ludzmi wymaga empatii, szczegolnie z chorymi ludzmi. Trzeba umiec zajac sie taka osoba. Zakladanie podpaski to tylko przyklad. Nie jest milo jesli nie mozesz zrobic tego sama, leci z ciebie krew a twoja podpaska zamiast miedzy nogami laduje na plecach. Po jakims czasie lezysz bezradnie w kaluzy krwi.
Wiele takich przykladow moge podac po 5-dniowym pobycie w szwedzkim szpitalu.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Salowa
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 23 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony