Odwiedzin 37802183
Dziś 2627
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - wypadek w pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorwypadek w pracy
bodzio76


Wpisów: 2
Od: 2010-06-29
2010-06-29 23:48
Witam. Wczorej rozcielem sobie reke w pracy. Pojechalem do szpitala zalorzyli mi szwy lekarz powiedzial ze wszystko powinno byc dobrze. Problem w tym ze niedostalem zwolnienia,a z siedmioma szwami i nadcietym miesniem przedramienia jest problem normalnie pracowac. Co mam zrobic?
  Profil uzytkownika: bodzio76     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-06-30 00:00
zadzwonic do firmy i powiedziec ze nie mozesz pracowac, na pierwsze dni nie trzeba zwolnienia lekarskiego.
  Profil uzytkownika: kamień     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-06-30 00:02
nie wiem jak tu ale w polsce przy takich wypadkach robi sie notatki sluzbowe przez np kierownika - potrzebane do odszkodowania w razie powiklan. pamietaj o takich szczegolach bo nigdy nic nie wiadomo.
  Profil uzytkownika: kamień     
bodzio76


Wpisów: 2
Od: 2010-06-29
2010-06-30 00:05
A jak wyglada sprawa z odszkodowaniem, przysluguje mi? Jesli tak to jak sie to zalatwia.
  Profil uzytkownika: bodzio76     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-06-30 00:14
poki co jak nie pracujesz dostajesz normalna pensje, chyba do 14 dni placi pracodawca pozniej FK (nie wiem czy sie nie pozmienialo wiec jak cos zle to mnie poprawia zaraz)
a co do odszkodowania to sie mozesz starac jesli po dluzszej chorobie bedziesz mial uszczerbek na zdrowiu, czyli reka boli, do konca niesprawna itp. ale poki co nie licz na jakies wielkie pieniadze, mozesz jeszcze pytac w swojej ubezpieczalni jesli masz prywatne ubezpieczenie. ale sam wypadek w pracy nie oznacza odszkodowania...
  Profil uzytkownika: kamień     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-06-30 06:28
musi pracodawca zglosic do arbetsmiljöverket
http://www.av.se/blankette r/paragraf2/index.aspx

mozesz zostac tydzien bez zwolnienia i pewnie lekarz uwazal, ze wiecej nie potrzeba, ale po tygodniu mozesz isc do lekarza znowu
na jakiers odszkodowanie za wypadek to w szwecji nie licz, to nie ten kraj
chyba, ze reke amputuja.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-06-30 06:29
poki co jak nie pracujesz dostajesz normalna pensje"

tzn normalne chorobowe poki co
  Profil uzytkownika: darsim     
kruszynka26


Wpisów: 125
Od: 2006-04-19
2010-12-17 11:29
Witam!Moj maz mial w pazdzierniku wypadek w pracy tzn.pekla mu lekotka i nie mogl ruszac noga w kolanie.Nastepnego dnia poszlismy do szpitala i lekarz zadecydowal ze potrzebna bedzie operacja kolana,po czym dostal zwolnienie na 2,5 miesiaca.Chodzil na rehabilitacje i na wizycie kontrolnej lekarz stwiedzil ze jest zle i potrzebna jest kolejna operacja,dodatkowo ma wode w kolanie.Maz nie chce sie zgodzic na nastepna operacje poniewaz z chorobowego nie da sie wyzyc pozatym chce wrocic do pracy.Byc moze ktos byl w podobnej sytuacji i mogl by sie podzielic doswiadczeniami.Czy w takim wypadku mozemy sie starac o odszkodowanie? I gdzie mamy sie udac? Lekarz powiedzial ze do konca zycia bedzie odczuwal dolegliwosci w kolanie.Pozatym uwazam ze taka kontuzla powinna byc zaliczana do chorob zawodowych poniewaz maz pracuje ciagle na kolanach wiec bedzie narazony na kolejne podobne kontuzje.Prosze o porady forumowiczow.Z gory dziekuje i pozdrawiam Ania
  Profil uzytkownika: kruszynka26     
m66


Wpisów: 7
Od: 2010-09-04
2010-12-19 01:43
jak juz ktos napisal, nie wiem czy w Szwecji mozna dostac odszkodowanie, ale skoro nie moze normalnie pracowac to moze najlepiej zadzwonic do Försäkringskassan i podpytac? teraz mozna rozmawiac i po polsku:
http://bokasamtal.forsakri ngskassan.se/info/anmal.asp?ny=1

jezeli zdolnosc do pracy zarobkowej bedzie dlugotrwale obnizona o co najmniej 1/15 (minimalna strata 10.600kr rocznie) to mozna probowac ubiegac sie o livränte
  Profil uzytkownika: m66     
Uppsalka


Wpisów: 773
Od: 2004-12-01
2010-12-19 16:50
Najwazniejsze, zeby zglosic taki wypadek do zakladu pracy i miec na to papier (sa druki arbetsskadeanmälan). To podstawa do pozniejszych ewentualnych roszczen. Wieksze zaklady pracy maja najczesciej umowe z ubezpieczycielami (np AFA) w razie wypadku przy pracy. Ewentualne odszkodowanie to jedno, zalezne od uszczerbku na zdrowiu. Inna sprawa to zwrot kosztow leczenia (kosztow dodatkowych, niepodlegajacych np pod FK), zwrot za zniszczone mienie (okulary, ubranie) - powyzej 500 kr. Jesli jest sie na zwolnieniu dluzej niz 14 dni, zwracaja za utrate dochodu (wyrownuja). Mozna sie tez starac o odszkodowanie za "bol i cierpienie" (sveda och värk) zwiazane z wypadkiem i leczeniem.

Wiecej na ten temat na przyklad tu, po szwedzku http://www.afaforsakring.s e/Forsakringarna/Arbetsskada-TFA/TFA-KL/E rsattningar-/Akut-sjuktid/fr-o-m-1-novemb er-2003/

Jesli zaklad pracy nie ma umowy z ubezpieczycielem, to nie wiem, jakie sa procedury. Choc odpowiedzialnosc musi/powienien poniesc... Nie wiem na ile prywatne ubezpieczenie (hemförsäkring lub skadeförsäkring) obejmuje wypadki przy pracy - nalezy sprawdzic.
  Profil uzytkownika: Uppsalka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-12-20 12:35
to mozna probowac ubiegac sie o livränte"

zadnej livränty nie przyznaja, kaza sie przekwalfikolwac

moze np siedziec w sklepie na kasie itd itp
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-12-20 12:38
w szweccji livränta tylko na glowe
napewno nie na kolano
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> wypadek w pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony