Odwiedzin 37779248
Dziś 3296
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - porazenie mozgu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorporazenie mozgu
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-16 23:41
Witam serdecznie jestem w trakcie zalatwiania pracy na bialo w se i mam pytanie aktualnie jestem i zyje z kobieta ktora bardzo kocham i chcemy wziasc slub w pl ale pytanie dotyczy jej dziecka ktore ma porazenie mozgu kazdy wie co w pl morze dac jak pomoc takiemu dziecku i takiej matce ktora je wychowuje .Czy bedac w se morzna liczyc na lepsza pomoc w tym kraju?Z gory dziekuje za jakies odpowiedzi
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-05-17 09:08
Lepsza pomoc, niz ?
Dzieci umyslowo chore itd, maja napewno wiecej przywileji od reszty spoleczenstwa(darmowe dojazdy taksowka do szkly, opieka w weekendy, aby rodzice mogli odpoczac itd), jesli tak mozna to ujac. Najpierw jednak, trzeba przejsc droge przez meke, aby to wszystko zlatwic w odpowiednich urzedach...
powodzenia,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-05-17 09:53
Mam znajomych ktorzy maja dziecko z porażeniem mozgowym. Oni z tego co wiem tocza batalie o wszytskie przywileje dla dziecka od dwoch i pol roku, ale sie nie poddaja. Dziecka musi przejsc na nowo badania, opinie specjalistow itd. Rozmawialem jakis czas temu mowili ze juz sa blisko.
  Profil uzytkownika: +janosik+     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-17 11:16
nie wiem jak to wyglada w szwecji, ale o polsce moge troszke sie wypowiedziec poniewaz zony siostra ma wlasnie porazenie mozgowe.
z twojego wpisu wynika ze w polsce jest zle i nic nie moŻna dostac. to ja to zdementuje.
po pierwsze nic za darmo jeden glowny minus to trzeba sie nachodzic i miec duzo cierpliwosci (nie zaszkodzi tez ze soba dla paniz okienka zabrac bombonierki co w pl jest normalne) ale do rzeczy
siostra mojej zony ma juz 18 lat teraz dostala rente - bez szlo 500 cos
ale dotychczas:
darmowa taxi do szkoly - teraz do osrodka terpeutycznego (trudne slowo pewnie z bledem napisałem )
srednio co 2 lata nowy wiekszy wózek, sprzed do rehalibitacji, zwrot kosztow za pieluchy, teraz nowy elektryczny wozek (nie był tani) dotacja na samochod dla rodziców 40tys zł (juz drugi bo poprzedni sie wyeksplatował) 95% dotacji na komputer, coroczne darmowe wakacje - góry,morze , mazury....
zwrot kosztow za przystosowanie domu dla niej - podjazdy i kompletny remont łazienki - specjalne uchwyty i wanna z hydromasazem....
i jeszcze moge wymieniac dalej....
podsumowujac - jesli chodzi o PL to chorzy ludzie majacy duzo gorsze zycie od nas maja chociaz od państwa jakas rekompensate. i jak pisalem juz na poczatku - duzo chodzic - bardzo duzo - ale pomoc mozna uzyskac...
  Profil uzytkownika: kamień     
zibimalmo
Malmö


Wpisów: 47
Od: 2008-10-29
2010-05-18 16:37
Jasne, ze nie jest rozowo ale napewno wiecej mozliwosci jest w szwecji. Nie dostaje sie wszystkiego na tacy ale mozna wiele rzeczy zalatwic choc czasem faktycznie wymaga to czasu.
Ile to dziecko ma lat ?
  Profil uzytkownika: zibimalmo     
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-18 22:00
15 lat ma ale nie chodzi mi o to zeby na tacy wszystko bylo podane ale o to zeby ta kobieta mogla troche odpoczasc wiadomo ja w pracy a ona jest z dzieckiem jak do tej pory radzimy sobie ale tu w pl jest bardzo ciezko i dlatego chcemy sprobowac gdzies indziej tzn w se.Dziecko jej co jest razem z nami nie chodzi,nie mowi,trzeba go nakarmic a to dla kobiety jest coraz ciezej,chodzi nam szczegolnie o jakies opiekunki zeby sie na pare godzin dziennie zajely o to zeby sama mogla wyjsc do sklepu zeby sie nie martwic ze dziecko jest same tylko o takie zeczy nam chodzi.
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-18 22:17
Jezeli w PL jest tak jak kamien pisze, to radze zostac w Polsce.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-18 22:23
z palca sobie tego nie wyssałem. to jest moja rodzina wiec wiem jak jest
  Profil uzytkownika: kamień     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-18 22:31
Alez absolutnie nie posadzam cie, ze cos sobie z palca wyssales. Dziwi mnie tylko, ze jak ktos ma takie mozliwosci jak twoja rodzina w PL, liczy ze tutaj moga byc jeszcze lepsze. Mozna miec lepsze?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-18 22:35
watpie czy lepsze szczegolnie w nowym kraju gdzie sie nie znana tyle jezyka ani urzedow za to odpowiedzialnych, a nasze forum chyba nie rozwiaze wszystkich problemow. jak pisalem wyzej, samo do domu nie przyjdzie, moi tesciowie nachodzili sie za tym i papierow tony, a im sie tez nie przelewa bo mlodzi juz nie sa....
  Profil uzytkownika: kamień     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-18 22:37
Owszem, dostaniecie zmiennika na kilka godzin tygodniowo (zaleznie od gminy gdzie bedziecie mieszkac) ale normalne zycie codzienne, bedzie we wlasnym zakresie.
Jak dziecko osiagnie pelnoletnosc, bedzie mozna je oddac do gruppboende, gdzie bedzie przebywalo w swoim pokoju/mieszkaniu z calodobowa (jezeli potrzeba) opieka.
To dla zachowania prywatnosci tego mlodego czlowieka. Czy na dobre dla niego?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-18 22:44
Kamien to powiem tak zyje z ta kobieta i mieszkamy razem z dzieckiem nie wiem gdzie twoja rodzina mieszka bo my mieszkamy na wsi a tutaj gmina jest dosyc biedna po drugie do osrodka z dzieckiem jezdzi ale swoim autem i nikt jej za to nie zwraca po trzecie o dotacji na auto zapomnij bo nigdy nie maja pieniedzy.Zgadzam sie z toba ze dofinansuja na lazienke ale na wanne,pielucho majtki tak samo raz na rok sie z toba rozliczaja a masz dwie paczki na miesiac dla takiego chlopca to teraz pomysl.Komputer tez zgadzam sie ale to chyba nie daje jakiejs opieki nad dzieckiem nie wiem czy mnie zrozumieliscie
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-18 22:47
Nikt nie dostanie nic na "dzien dobry".
Kazda gmina walczy z kazdym Landsting, gdzie lezy odpowiedzialnosc, a potzrebujacy jest zawsze po srodku, najczesciej w imadle miedzy roznymi instytucjami.
Mowisz kamien o nachodzeniu sie?
Tutaj raczej sie pisze setki podan i wydzwania. Kazdy urzednik musi podjac swoja decyzje z osobliwa interpretacja socialtjänstlagen. Potem petent sie moze odwolac, potem nastepne posiedzenie, potem odwolanie do wyzszej instancji...typuje jakies 2-3 lata...conajmniej.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-18 22:52
wojtek - tez pochodzimy ze wsi i tam do dzis mieszkaja moi tesciowe - ale wszelkie tego typu sprawy zalatwiasie w najblizszym miescie i w roznych instytucjach.... nie wiem jakie ale jest ich wiele - trzeba szukac....
  Profil uzytkownika: kamień     
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-18 22:56
ok dzieki za informacje pozdrawiam
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-18 22:58
chodzi mi o to ze skoro w pl mozna duzo zalatwic, a u siebie z jezykiem bedzie latwiej, to nie widze sensu emigracji.
  Profil uzytkownika: kamień     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-19 21:00
Moze przemyslicie sprawe jeszcze raz, najpierw poszukacie mozliwosci w pl, np przeprowadzka do wiekszego miasta? Tutaj naprawde jest ciezko, na chorobowe czeka sie po kilka miesiecy, na rejestracje w zusie pol roku, a dziecko musi miec ciaglosc w zajeciach rehabilitacyjnych. Poza tym lekarze maja dziwne podejscie, nie wierza w polskich lekarzy i beda przeprowadzac badania od poczatku. Urzednicy stoja wyzej od lekarzy i lubia uzdrawiac chorych ludzi.
Wg mnie to tez nie jest dobry pomysl. Naprawde.
Powodzenia!
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-20 10:25
Moze troche nie na temat, ale warto sie liczyc z taka sytuacja.

"Poza tym lekarze maja dziwne podejscie, nie wierza w polskich lekarzy i beda przeprowadzac badania od poczatku."

Lekarz jest odpowiedzialny za wystawiana pacjentowi diagnoze. Nie co jego kolega po fachu z innego kraju uznal.
Poza tym trzeba wiedziec, ze sposoby ew. terapii tez moga sie roznic, miedzy PL a SE.

Ja od 2 lat lecze zlamana stope i pojechalam do Polski (brat ortopeda) z calym plikiem opisow choroby, zdjec, plyte z rezonansu, zeby ulatwic szybkie podjecie decyzji o sposobie rehabilitacji....i wszystko moglam wyrzucic do kosza, bo lekarz skierowal mnie na badania jakie jemu byly potrzebne do decyzji.
Po tygodniowym "bieganiu" po röznych rentgenach i konsultacjach z fizjoterapeutmi ustalono sposob rehabilitacji...i po powrocie do SE okazalo sie, ze czegos takiego tutaj nie ma. Nawet zupelnie prywatnie.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-20 11:11
Ronja, ja to rozumiem. Mialas problem ze stopa i kazdy lekarz widzial ze to problem ze stopa. Moja kolezanka leczyla sie na tarczyce w pl kilka lat.Przyjechala tutaj.Poszla do lekarza, bo skonczyly jej sie leki, a lekarz porobil badania jeszcze raz i powiedzial ze nie ma chorej tarczycy.Przez pol roku przeprowadzal rozne badania, i po pol roku doszedl do tego ze jednak ma chora tarczyce. Dla mnie to troche dziwne.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-20 12:05
Z ta stopa to byl najprostszy przyklad roznych sposobow leczenia/rehabilitacji tego samego schorzenia.

Mnie chodzi tylko o to, ze przyjezdzajac z diagnoza z innego kraju, trzeba sie liczyc, ze tutaj (czy w PL) lekarz bedzie chcial miec swoje zdanie na temat choroby, skoro to on odpowiada za leczenie, tutejszymi metodami (nie powiedziane, ze bardziej skutecznymi)
Nie odnosze sie do ocen, ktory lekarz lepszy, tylko do faktu ponownych badan.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-20 14:46
Ronja ja to rozumiem.Nie rozumiem jednak jak mozna podwazac kompetencje lekarza z innego kraju, mowic ze to np. nie chora tarczyca to cos innego, a po pol roku jednak stwierdzic ze tak to ta choroba wykryl polski lekarz.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-20 15:37
"Poza tym lekarze maja dziwne podejscie, nie wierza w polskich lekarzy i beda przeprowadzac badania od poczatku"

Ja odpowiedzialam na twoje stwierdzenie, nic wiecej. Nie wchodzac w detale poszczegolnych przypadkow.
Czy szwedzki lekarz kogos cudem "uzdrowil", czy nie

Ja spotkalam sie z wrecz odwrotna reakcja lekarza.
Moj szwedzki ortopeda byl poinformowany, ze jade do PL na konsultacje (bo wydawal mi wszystkie opisy) i sam poprosil mnie o opinie polskiego lekarza, bo skoro moja sprawa jest sprawa towarzystwa ubezpieczeniowego, to warto miec wyniki innych konsultacji.
Ale jeden przypadek nie jest rowny drugiemu.
Moze to zalezy od lekarza, a moze od pacjenta?

Wracajac jednak do tematu, to autor musi sie liczyc (jak napisalam wczesniej) z dlugim okresem oczekiwania na decyzje poszczegolnych instytucji, pomijajac same badania w celu zidentyfikowania potrzeb dziecka.
Nie wiem, nie jestem lekarzem, jakie badania moga byc jeszcze potrzebne przy takim schorzeniu, wiem natomiast jak odbywa sie wedrowka miedzy np. gmina a sluzba zdrowia. I tak jak juz bylo napisane, jezeli wyjazd jest spowodowany chcecia polepszenia sobie zycia z kalekim dzieckiem, to latwiej jest wydreptac drozke po polsku, niz po szwedzku. Nie wnikajac za bardzo w szczegoly, ktore panstwo daje lepsza opieke.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-20 16:00
Ronja jesli chodzi o temat tego postu do zgadzam sie z Toba w 100%
  Profil uzytkownika: Misiaka     
zibimalmo
Malmö


Wpisów: 47
Od: 2008-10-29
2010-05-20 22:25
wojtek37 odezwij sie do mnie na priv albo podaj maila
  Profil uzytkownika: zibimalmo     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2010-05-20 23:16
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
zibimalmo
Malmö


Wpisów: 47
Od: 2008-10-29
2010-05-21 10:49
Hmmm... zastanawia mnie jedna rzecz wsrod Polonii a mianowicie: narzekaja na wszystko w szwecji, kazdemu nowemu odradzaja osiedlenie tu a jednak sami nie wracaja do miodem i mlekiem plynacej Polski, DLACZEGO ?

Wojtek37 nie poddawaj sie, odezwij sie do mnie albo podaj maila to moze cos podpowiem, doradze ale napewno nie zniechece...
  Profil uzytkownika: zibimalmo     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-05-21 11:51
"zastanawia mnie jedna rzecz wsrod Polonii a mianowicie: narzekaja na wszystko w szwecji, kazdemu nowemu odradzaja osiedlenie tu..."

Nie zastanowiles sie zibimalmo, ze polonia, szczegolnie ta stara, ma podstawy do swojego krytycznego (nie narzekania) zdania na tematy systemu opieki nad np. niepelnosprawnymi..
Przeciez przez lata placenia podatkow budowalismy i utrzymywalismy ten system.
Mieszkamy tutaj wystarczajaco dlugo, zeby byc obeznanym z calym systemem i zeby widziec jak ten system sie przez lata zmienil...na gorsze.
Nie kazdy moze odczul to na wlasnej skorze, bo nie kazdy moze byl zalezny od tego systemu, ale wiedzac z innych zrodel, jak to wyglada na codzien, mozna dosyc trzezwo ocenic. I moze wlasnie ten co nie jest zalezny od systemu tej opieki moze sie wypowiedziec bez emocji.

Dla jednego ciepla woda w kranie bedzie szczytem sukcesu zyciowego, dla innego calodobowa opieka asystenta bedzie za malo.

Jezeli ktos chce przyjechac do zalatwionej juz pracy i ma zapewniony dach nad glowa...niech przyjezdza i sobie sam radzi jak moze.
Natomiast jezeli chca przyjechac ludzie z dziecmi do bardzo niepewnej codziennosci w SE (bo slyszeli cos od kogos) albo co gorsza ludzie z dziecmi niepelnosprawnymi, gdzie ich codziennosc jest zupelnie inna niz zwyklej rodziny, to uwazam, ze koszta jakie te osoby poniosa (nie mam na mysli tylko kosztow finansowych) sa niewspolmiernie wyzsze od zyskow...ale jak napislam..dla jednego ciepla woda....

Uwierz mi, wiem co mowie. Swego czasu bylam po drugiej stronie barykady.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-21 13:14
Ronja, moze jednak zmienic taktyke i powiedziec: tak przyjezdzajcie, tutaj jest super, od razu wszystko dostaniecie, nie trzeba sie nic starac.Tylko zeby pozniej nie bylo zalu ze jednak to nie bedzie.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-05-21 13:21
Moja corke zdiagnozowano w polsce w tydzien ( mowie o innej chorobie ) a tu w Szwecji czekam dwa i pol roku. Odsylaja mnie od lekarza do lekarza. Mam z nimi spotkania na ktorych w kolko jak mantre powtarzam cala historie. Placze czasami, czasami dre morde do nich ale oni i tak wszystko w swoim tempie robia.
Tylko ten kto przeszedl taka droge wie ile sie trzeba nachodzic, nadzwonic, naprosic itd.
I tylko czlowiek walczy by sie nie poddac, bo wtedy okres oczekiwania wydluzy sie niewspolmiernie .
  Profil uzytkownika: aga1977     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2010-05-21 15:08
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-21 15:13
oczywiscie autorowi tematu wiele da tekst po szwedzku.
  Profil uzytkownika: kamień     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2010-05-21 18:30
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-22 00:28
Powiem tak patrze na to co wszyscy pisza i co doradzaja ale zastanawia mnie jedno tak wszyscy narzekaja na system se a niby w pl jest najlepiej to co wy tam robicie co?????????? czemu nie wracacie do rzeczywistosci tylko tam jestescie czemu????
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-22 00:32
jak dla mnie to w szwecji jest lepiej. ale nie jest łatwo. a pytanie bylo o dziecko chore - a jak dla mnie to takie dziecko/osoba w polsce nie ma zle - podalem przyklad.
  Profil uzytkownika: kamień     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-22 14:46
wojtek przyjedz a sam sie przekonasz. Nie sluchasz rad, denerwujesz sie gdy nie piszemy ze jest cudownie i masz wszystko podane na tacy, wiec po co pytasz?
  Profil uzytkownika: Misiaka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-05-22 15:15
Nie Jestem dobrze zorientowany w tym temacie Ale czytajac komentarze nasuwa mi sie jedna ogolna refleksja ogolna
kiedys w Polsce pewne rzeczy byly nie do zalatwienia à w szwecji bylo bardzo latwo zalatwic 20 lat temu
teraz wyrownalo sie i nie jest to svale takie oczywiste ze w szwecji powiedzie sie lepiej i to komentujacy wtaraja sie przekazac
  Profil uzytkownika: darsim     
iskierka_dk


Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2010-05-22 15:17
Z pierwszego wpisu autora watku wynika, ze jest w trakcie zalatwiania pracy na bialo i przyjezdza do Szwecji.

Pytal o szwedzkie warunki opieki nad dziewczynka z porazeniem mózgowym.

O co sie na niego rzucacie??? Ma nie podpisywac kontraktu i nie przyjezdzac do pracy? O to wam chodzi???

Bolek napisal cos na temat mozliwosci uczeszczania przez dziewczynke do szkoly oraz opieki w weekendy. Jesli dziewczynka bedzie odbierana i przywozona taksówka: - to jej mama bedzie odciazona.

Staram sobie wyobrazic jak bardzo musi byc zmeczona opieka nad córeczka i ze to zmeczenie oraz brak mozliwosci spedzania wolnego czasu ma wplyw na wasze zycie.
Jestescie oboje bardzo dzielni!

A jesli do tego wasza finansowa sytuacja sie polepszy to wszystkim wam wyjdzie ten wyjazd na dobre


  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-22 16:55

zibimalmo napisz do mnie wojtek37@interia.pl pzdr
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
wojtek 37


Wpisów: 8
Od: 2010-04-08
2010-05-22 18:51
przepraszam nie taki adres tylko ten wojmia4945@interia.pl
  Profil uzytkownika: wojtek 37     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-23 09:38
iskiera, to nie jest rzucanie sie. Poprostu chcemy wojtkowi uswiadomisc ze nie jest tutaj tak rozowo. Miejmy nadzieje ze zalatwienie ubezpieczenia i opieku choremu dziecku przyjdzie latwiej niz rejestracja w fk przecietnemu czlowiekowi(6 miesiecy).
Przykro by mi bylo gdyby sie okazalo ze zalatwianie wszystkich formalnosci trwa dlugo, poniewaz wiadomo ze dziecko niepelnosprawne potrzebuje ciaglosci w opiece i rehabilitacji.
wojtek najlepiej jak dowiesz sie w försäkringskassan i gminie w ktorej zamierzacie mieszkac jak naprawde wyglada sytuacja dziecka i ile bedziecie czekac na zalatwienie wszystkich spraw.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
iskierka_dk


Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2010-05-23 12:13
Ja rozumiem Misiaka, ze chcesz pomóc. Przepraszam jesli poczulas sie dotknieta moimi slowami.

W najgorszym przypadku, mama dziecka bedzie do czasu zalatwienia pomocy bedzie zyla tak jak zyje dotychczas w Polsce lecz najwazniejsze, ze kochaja sie i beda razem.

Moze pomocnym by sie okazalo znalezc w miejscu zamieszkania jakies Zrzeszenie rodziców dzieci z porazeniem mózgowym. Oni wiedza najlepiej na jaka pomoc mozna liczyc i w jaki sposób ja zalatwic. A i calkiem niewykluczone, ze beda chcieli osobiscie zaangazowac sie w jej "wychodzenie".




  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-05-23 12:28
iskierka,przepraszam szybko pisalam i zjadlam literke.
Nie zabolaly mnie Twoje slowa, widac ze rowniez chcesz pomoc tym ludziom. Napewno istnieja zrzeszenia rodzicow ktory maja chore dzieci. Nie wiem jak to jest wsrod polonii, szwedzie napewno sa. Znow rozchodzi sie o jezyk, bo jak sie porozumiec? Ehhhh, dlatego wlasnie napisano tutaj ze moze lepiej poszukac pomocy w pl, moze w wiekszym miescie. Zrobia jak uwazaja za stosowne.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
iskierka_dk


Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2010-05-23 13:09
"Znow rozchodzi sie o jezyk, bo jak sie porozumiec? Ehhhh, dlatego wlasnie napisano tutaj ze moze lepiej poszukac pomocy w pl, moze w wiekszym miescie. Zrobia jak uwazaja za stosowne."

**********************

Wojtek napisal, ze dostal w Szwecji prace, to tlumaczy dlaczego Szwecja.

Co do jezyka... byl tutaj na forum taki przylepiony temat (Bank pomocy?) gdzie ludzie wzajemnie oddawali sobie przyslugi - bardzo dobra rzecz dla ludzi nie znajacych jezyka.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-05-23 13:19
nie dostał ,a jest w trakcie załatwiania
  Profil uzytkownika: kamień     
mared
prowincja


Wpisów: 227
Od: 2006-11-14
2010-05-23 19:56
widzial ktos kiedys w se tv zeby ktos wolal o pomoc jako instytucja charytatywna w imieniu rodzicow chorych dzieci? bo ja nie. a w polsce to jest na porzadku dziennym. ile pieniedzy trafia do bohaterow tych "reklam"??

pozwol wojtku ze skozystam z maila ktorego podales zibiemu bo bylem w podobnej sytuacji a moje dziecko ma tez CP.

pozdrawiam wszystkich odradzajac od razu na wprowadzanie w błąd czlowieka w potrzebie.
  Profil uzytkownika: mared     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-05-23 22:16
pozdrawiam wszystkich odradzajac od razu na wprowadzanie w błąd czlowieka w potrzebie"

bylbym wdzieczny za sprostowanie
  Profil uzytkownika: darsim     
mared
prowincja


Wpisów: 227
Od: 2006-11-14
2010-05-23 23:02
sprostowanie?
to dotyczy wiekszosci tematow
  Profil uzytkownika: mared     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-05-24 06:26
ludzie pisza o swojej subiektywnej rzeczywistosci i jezeli Twojka subiektywna rzeczywistosc jest inna to nie znaczy, ze jest to wprowadzanie w blad
jesli masz cos konkretnego w tym temacie
porazenie mozgu
to napisz.
  Profil uzytkownika: darsim     
zibimalmo
Malmö


Wpisów: 47
Od: 2008-10-29
2010-06-07 10:07
wojtek37 napisalem do Ciebie jakis czas temu maila i nie wiem czy doszedl bo nie dostalem zadnej odpowiedzi.
Odezwij sie.
  Profil uzytkownika: zibimalmo     
Forum -> Życie w Szwecji -> porazenie mozgu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 39 gości
oraz 1 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony