Odwiedzin 37784664
Dziś 1434
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Przyjazd rodzica z Polski.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrzyjazd rodzica z Polski.
aniuladoniula


Wpisów: 438
Od: 2007-03-01
2010-04-25 21:45
Zaczne temat od tego ze z pomoca wyszukiwarki oraz przejzenia wczesniejszych tematow nie znalazlam odpowiedzi na moje pytania, choc cos mi swita, ze juz o tym bylo...

Moja mama przyjedzie do nas niedlugo na kilka miesiecy. Narazie "na probe" - obie strony zobacza jak sie razem mieszka.

1.Co powinna zalatwic przed wyjazdem, jakie dokumenty ze soba wziasc by w razie czego miec tu zapewnione leczenie?

2.Czy dostanie personnumer i pozwolenie na pobyt dzieki temu ze my pracujemy i gwarantujemy jej srodki utrzymania? Jak sie to ma wtedy do jej ubezpieczenia?

3.Czy ona bedzie mogla pobierac föräldrapenning lub vårdnadsbidrag na moje dzieci?

4.Czy jest sens dzwonic np. do skatteverket lub fk by dowiedziec sie "u zrodla" odpowiedzi na moje pytania. Czy nie warto tracic czasu na dluuugie kolejki.

5.Czy za pare miesiecy moj maz zalozy temat "Jak sie pozbyc tesciowej z domu"???
  Profil uzytkownika: aniuladoniula     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-25 22:31
personnmummer dostanie, pieniedzy z FK na wasze dzieci nie. pobyt z MV tez powinna dostac skoro bedzie na waszym utrzymaniu.
  Profil uzytkownika: kamień     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-04-26 09:09
kiedys czytalam ,ze babcia zajmujaca sie dziecmi moze dostawac pieniadze z tego tytulu. Tak, ze jak najbardziej warto zadzwonic do SKV i sie dowiedziec szczegolow co z babcia przyjezdna. Kiedys tu pisalam o tym moze pod tytulem 'babciny urlop macierzynski'.

Generalnie podejrzewam jednak,ze prosciej jest zadzwonic do Skv niz znalezc jakis moj wpis sprzed 2-3 lat.


  Profil uzytkownika: karolina68     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2010-04-26 17:04
Gdyby babcia miala wypracowany dochod ( SGI )i nadal pracowala ( ale w Szwecji ) to moglaby byc opiekunka dzieci w czasie ich choroby tzw VAB - vård av barn.

Jesli ten przyjazd jest "na probe" to moze wystarczy karta zdrowia unii....

  Profil uzytkownika: Reni69     
aniuladoniula


Wpisów: 438
Od: 2007-03-01
2010-04-28 09:19
Dzieki za odpowiedzi. Niestety nie znalazlam twojego starego tematu o babcinej opiece nad wnuczkiem.
Jak wspolne mieszkanie sie sprawdzi zaczerpne wiedzy u zrodla. Skoro mama narazie mieszkala w Polsce to tu nie ma wypracowanego dochodu, ale moze bedzie mogla dostawac minimum?
Pewnie w sprawie vårnadsbidrag jest taka sama procedura? Jesli babcia staralaby sie o te pieniaki?

Zalezy mi by wrocic do pracy ale oczywiscie przydalyby sie te pieniazki za opieke nad dzieckiem.

Narazie wyrabia EKUZ i sie pakuje
  Profil uzytkownika: aniuladoniula     
szwed


Wpisów: 121
Od: 2005-08-15
2010-05-16 12:16
1. pobyt zalatwia sie w migrationsvärket.
Po 5 latach pobytu moze dostac obywatelstwo.
2. Jak ma obywatelstwo moze starac sie o bostadsbidrag. Om du har pension från ett land som ingår i EES kan du också ha rätt att ansöka om bostadstillägg. Den utländska pensionen ska vara jämförbar med den svenska pensionen. Du kan kontakta oss på Pensionsmyndigheten om du vill veta mer. Du kan också lämna in en ansökan för att pröva din rätt till bostadstillägg.
3. Dodatkowo jezeli bedzie zyla w szwecji i ma niska polska emeryture moze starac sie o dodatek - ale nie wiem jak to dokladie funkcjonjue
  Profil uzytkownika: szwed     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2010-05-16 16:22
Troche wyjasnie;

1. Do 3-mcy bedzie babcia ubezpieczona jako turysta z EU, a potem musi placic prywatnie, jezeli nie bedzie przez Was ubezpieczona. Korzystanie z opieki lekarskiej albo szpitala jest tutaj b.drogie.

2. Jak zapewnicie jej utrzymanie i opieke, to dostanie pnr i zezwolenie na pobyt, ale ubezpieczenie stoi pod znakiem zapytania. Najlepiej zapytac u zrodla, czyli FK.

3. Föräldrarpenning i vårdnadsbidrag wyplacene jest tylko rodzicom.

4. Najlepiej dowiedziec sie wszystkiego u zrodel.
Inaczej sa traktowane babcie, ktore mieszkaja na stale w Szwecji, sa ubezpieczone i maja emeryture, a zupelnie inaczej jest z babciami, ktore dopiero tutaj przyjechaly i maja emeryture z innego kraju EU.
Sluchac tego, ze ktos cos slyszal o jakiejs babci, co dostawala bidrag, to tak jakby sluchac bajek i w nie wierzyc. Jedno jest pewne, ze jak babcia zachoruje, po 3 m-cach pobytu, to rachunek za szpital bedzie bardzo przykra niespodzianka. Nawet osoby ubezpieczone placa za pobyt w szpitalu i za 10 dni pobytu, kosztuje to dzisiaj ca 1000 kr. Zachecam wiec, do zasiegniecia informacji w Migrationsverket, Fk i Skatteverket.
  Profil uzytkownika: myszkin     
Forum -> Życie w Szwecji -> Przyjazd rodzica z Polski.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 16 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony