Odwiedzin 37784819
Dziś 1589
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - wypowiedzenie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorwypowiedzenie
Randal


Wpisów: 5
Od: 2010-04-18
2010-04-18 16:03
Witam.Pracuje na umowe tillsvidare od 1,5 roku,w umowie mam timlon bez okreslenia ilosci godzin.Semesterpengar otrzymuje do wyplaty.Okres wypowiedzenia mam 1 miesiac,ale nigdy nie bralam wolnego.Pracuje ok.200 godz/mc.Umowe ta podpisalam z poprzednim pracodawca,ktory sprzedal swoja kawiarnie innemu,i podobna ta umowa jest wazna.U nowego pracodawcy pracuje 4 ´miesiace.Poniewaz nie jest to normalny czlowiek,znalazlam nowa prace,zlozylam wymowienie i w zwiazku z tym moje pytanie,czy musze pracowac caly ten miesiac[wypowiedzenie],bo on twierdzi ze tak,czy ewentualnie moge wziasc urlop bezplatny?I co ewentualnie mi grozi za porzucenie pracy?
  Profil uzytkownika: Randal     
Randal


Wpisów: 5
Od: 2010-04-18
2010-04-18 18:40
Darsim,moze ty cos wiesz jak wybrnac z takiej sytuacji.Dosyc mam takiego pracodawcy ktory zmusza do pracy po 10 godz.dziennie bez przerwy,argumentujac to tym ze w Polsce w fabrykach nie ma przerw.Jakby kiedykolwiek byl w Polsce i wiedzial jak tam sie pracuje. A mojemu nowemu pracodawcy zalezy na czasie.
  Profil uzytkownika: Randal     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-18 21:11
z tego co sie orientuje to niestety bez porozumienia z pracodawca musisz okres wypowiedzenia przepracowac, gdybys porzucil prace moze zadac odszkodowania za poniesione straty.
trudno z tego wybrnac wbrew jego woli.
gdybys przypadkiem zachorowal, moze zgodzilby sie zebys skonczyl wczesniej, ale to zalezy od jego dobrej woli, jaki jednak pozytek z chorego pracownika?
jak korzonki, nie dolegaja?
W dodatku musi placic przez dwa tygodnie chorobowe, moze wtedy poszedlby na ugode zeby nie placic?
Tak czy inaczej tylko za porozumieniem stron.
zawsze mozna sie poczuc potem lepiej, duzo chorob ma podloze psychiczne
radzilbym przepracowac ten miesiac i miec to z glowy, ale zdrowie najwazniejsze
  Profil uzytkownika: darsim     
Randal


Wpisów: 5
Od: 2010-04-18
2010-04-18 21:47
Dzieki Darsim.Tak tez myslalam.Masz racje,zdrowie najwazniejsze
  Profil uzytkownika: Randal     
nooa


Wpisów: 183
Od: 2005-05-06
2010-04-19 10:23
nawet jesli dostajesz pieniadze za urlop kazdego miesiaca to prawo mowi, ze masz kazdego roku 25 dni urlopu(w twoim przypadku bezplatnego) prawo mowi ze w ciagu roku MUSISZ wybrac co najmniej 20 dni a zaoszczedzic mozesz tylko 5 dni (z wiekiem zwieksza sie ilosc dni urlopowych i liczba dni ktore mozesz zaoszczedzic) To jest w obowiazku pracodawcy aby przypilnowac aby kazdy z zatrudnionych wybral odpowiednia ilosc dni urlopowych. Idz do pracodawcy i popros o wyliczenie dni urlopowych(bezplatnych oczywiscie ktore masz od poczatku pracy.Powiedzmu,ze chcialabys wybrac swoj urlop zanim odejdziesz. Poczytaj prawo urlopowe http://www.notisum.se/rnp/ SLS/LAG/19770480.HTM a jesli pracodawca sie nie zgodzi to sie odezwij na forum
  Profil uzytkownika: nooa     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-19 16:21
urlop z regoly planuje sie wczesniej nie bierze sie urlopu kiedy sie podfoba, za to pieniadze za niewykorzystany urlop powinny byc wyplacone najpoaniej 30 dni od daty zakonczenia okresu wypowiedzenia, czy jakos tak tm bylo.
natomiast mozna zlozyc wypowiedzenie w dniu zaczecia urlopu, wtedy okres wypowiedzenia pokrywa sie z urlopem, ale jak napisallem urlop trzeb zaplanowac wczesniej, nie pamietam dokladnie, ale chyba minimum 2 miesiace
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-19 16:35
jesli pracodawca sie nie zgodzi to sie odezwij na forum"

a bo co?

najlepsze
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-19 16:56
"9. När måste jag ansöka om semester? Du ska samråda med arbetsgivaren om förläggningen av semesterledigheten. Detta bör ske minst två månader före semesterledigheten börjar."

https://www.unionen.se/Tem plates/Page____27628.aspx?data=36299

  Profil uzytkownika: darsim     
nooa


Wpisów: 183
Od: 2005-05-06
2010-04-19 17:19
Swieta racja ale pracodawca nie pilnujac aby pracownik wybral swoj urlop popelnil blad.Nawet jesli przejmuje sie firme z pracownikami pierwsza rzecza jaka trzeba sprawdzic jest sprawa urlopow pracowniczych i owszem ze trzeba sie z pracodawca dogadac o termin urlopu ale z drugiej strony to pilnujacy sie pracodawca(zdajacy sobie sprawe, ze dana osoba nie wybrala swojego urlopu z poprzedniego roku) sam powinien zaproponowac wybranie zaleglych dni urlopu a przynajmniej poinformowac o ilosci takowych i dogadac sie z pracownikiem odnosnie ewentualnych decyzji.
  Profil uzytkownika: nooa     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-19 18:51
Swieta racja ale pracodawca nie pilnujac aby pracownik wybral swoj urlop popelnil blad."

nooa blagam, nie dobijaj mnie
jasne popelnil blad i musi za niego zaplacic pewnie dozywociem
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-19 19:02
mam nadzieje, ze nooa jestes pracodawca i postepujesz zgodnie z tym co piszesz, albo ktos strasznie Tobie w glowie namieszal, sorry.
  Profil uzytkownika: darsim     
nooa


Wpisów: 183
Od: 2005-05-06
2010-04-19 21:15
nie, nie jestem pracodawca ale arbetsledare w duzej firmie i moim obowiazkiem jest miedzy innymi pilnowac takich spraw, jestem tez odpowiedzialna za to aby wszystkie ruchy pracodawcy podpasowac pod jakis paragraf w prawie pracy(oczywiscie nie sama)Nawalczylam sie tez ze zwiazkami zawodowymi i wiem jakie sa prawa i obowiazki pracownika.Jesli chodzi o urlop to wiele spraw i przegiec ze strony pracodawcy wynika z niewiedzy pracownika.Musze przyznac,ze sama czasem jestem zmuszona grac z pracownikiem i latwiejszym przeciwnikiem jest ten ktory nie wie za duzo.
  Profil uzytkownika: nooa     
suzi2000


Wpisów: 2
Od: 2010-04-28
2010-04-28 23:40
Witam,
mieszkam i pracuje w Szwecji legalnie juz 2 lat.Jestem samotna matka.Ostatnio dostalam wypowiedzenie z pracy-2 miesiace.Mam w zwiazku z tym kilka pytan;
1,nie oplacalam a-kassy,czy nalezy mi sie jakis zasilek,jaks pomoc?
2,moj pobyt w Szwecji byl na zasadzie pracy tutaj,nie jestem mezatka ani tez sambo,czy utrata pracy nie wiaze sie z koniecznoscia opuszczenia kraju jesli nie znajde pracy?
3.ucze sie w tej chwili na SAS-ie czy to moze mi pomoc w pozostaniu w Szwecji?
  Profil uzytkownika: suzi2000     
Forum -> Życie w Szwecji -> wypowiedzenie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony