Odwiedzin 37772737
Dziś 72
Środa 17 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Alimenty Szwecja -Polska

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorAlimenty Szwecja -Polska
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-16 14:27
Potrzebuje porady! I to dobre i szybkie.. prosze..
Jestem rodowita Szwedka i tu mieszkam. Moj nazeczony przyjechal do Szwecji -06 i ma corke z wczesnijszego zwiazku w Polsce. Dzis ma 17lat corka a nie zyja razem 16 lat z ojcem. Moj nazeczony pracuje w Szwecji i dzis my mamy corke, 11 miesiency.
Jak przyjechal do Szwecji to placil 1200kr na corke w Polsce + wszystkie dodatki (krziaszki, meble do pokoji, wycieczki itd). Nie pobieral zadnego barnbidrag (1050kr) z Försäkringskassan bo o tym nie wiedzal ze takie cos jest.
Jak mnie spotkal -07 jego ex sie zmienila totalnie i zrobila sie zazdrosna i widzala ze ma dziewczyne i sie dobrze czuje wiec musiala oczywiscie pokazac swoja zazdrosc.
Wiec -08 podala go do sadu w Polsce ze nie placi nic na corke (chociasz sa wydroku przlewu i zdjec wycieczek itd ) i chciala 1500Zl na alimenty. Sad uznal 800Zl i od stycznia -09 placimy 800Zl.
Moje pytanie jest teraz czy mozna to jakos znirzyc? Mamy teraz corke razem i bedzie szla do przedszkola. 2300kr co miesonc placic jest dla nas duzo. Czy jest takie prawo co mowi ze moj narzeczony musi tylko placic te 1273kr co jest w Szwecji nie znaczonc ile ma zarobkow?
Tez od -06 moj narzeczony nie pobiera barnbidrag i ja sie dowiedzalam od Försäkringskassan czy mozna to odzyskac, chociasz czesc i byla odpowiedz ze tak ale ze trzeba miec matki podpis na to. Wiec ja zadzwonilam do jego ex i powiedzalam o sytuacji ze jest mozliwosc odzyskania czesc pieniedzy i ze chcemy sie podzelic na pol tylko ze potrzebujemy podpis. Ex zaczela sie krzyczec na mnie i powiedzala ze gdyby taka byla mozliwosc byla to podpisze ale ze corka ma dostac wszystkie pienondze a nie on bo jemu sie nic nie nalezy.
Wiec nic z tego nie wyszlo.
Teraz jest nastepne moje pytanie czy mozna "zmuszic " jego ex do podpisania ale zeby ona nie poszla potem do sadu i powiedzala ze sie ja oszukiwalo czy cos. Bo ja i tak dam troche na corke jego bo to jednak dziewczyna i potrzebuje swoje potrzeby no ale nie 15.000kr (tyle co ja wyliczylam ze oni prawdopodobnie zwruca). Ja i tak jestem dobra wedlug mnie ze chce dac pol nawet jak on juz placic wiecej przez te lata. A wczesnij jak byl w Polsce to placil miesiecznie 300zl + jupowal wszystko corce.
Prosze o dobra porade bo ja juz nie mam sily z tym.
Tym bardziej zapraszamy corke do nas do Szwecji, olewa to, piszemy maila nie odpowiada. Ona tylko sie odzywa jak potrzebuje kasy i nam to jest przykro.
Dziekuje z gory za szybka i dobra odpowiedz.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-16 15:14
Najlepsze i najszybsza porade dostaniesz w FK, a ze jestes Szwedka, wiec nie bedziesz miala problemu z kontaktem, prawda?

Chyba ze to znowu jakas prowokacja, i mozemy sobie popyszczyc.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-04-16 16:50
Bo ja i tak dam troche na corke jego bo to jednak dziewczyna i potrzebuje swoje potrzeby no ale nie 15.000kr (tyle co ja wyliczylam ze oni prawdopodobnie zwruca).

Hej, piszesz ze corka ma 17 lat, wiec te pieniadze nie sa dla was tylko dla niej, skoro jestes Szwedka to powinnacto wiedziec.
  Profil uzytkownika: maggie     
ALEKSY


Wpisów: 730
Od: 2009-12-06
2010-04-16 17:07
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: ALEKSY     
Ewa Österlin


Wpisów: 402
Od: 2005-05-29
2010-04-16 18:31
Wpis wykasowany przez Administratora na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: Ewa Österlin     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-16 21:46
Dziekuje Ronja za porade. Jestem Szwedka i nie bede miala problemow zeby sie porozumiec ale mi chodziluo tu wiecej o polskie zasady.. czy moze ktos by znal..
A to co wszyscy inny pisza to nie rozumiem... przeciesz nic zlego nie robie.
Corka nie chce miec kontaktu z ojcem On jej wszystko daje a tu nic.... i teraz chce odzyskac te pienondze i ma wszystko jej dac? Z jakiej racji?
Wogule rozumiecie co czytacie?
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-16 22:42
Ewa84, obawiam sie ze my wiemy o czym piszesz, tylko twoje rozumowanie jest dziwne.
1. Skontaktuj sie z FK i przedstaw im wasza sytuacje ekonomiczna, kontra obowiazki twojego narzeczonego wobec corki w PL.
2. Do ew. barnbidrag na corke nie macie prawa, mimo twojej wspanialomyslnosci dzielenia sie ta suma.
3. Corka nie musi miec kontaktow z ojcem, to jej wybor (z jakiegos powodu) twoj narzeczony ojcem jednak bedzie zawsze, ze wszystkimi obowiazkami.

Wybacz Ewa, ale ja naprawde podejrzewam, ze to jest prowokacja, bo nie sadze zeby ktos byl tak infantylny w sposobie myslenia.
Znasz polski dosyc dobrze jak na rodowita Szwedke, wiec mozesz zasiegnac informacji w konsulacie, mozesz/mozecie sie odwolywac od wyrokow...itd.
Jezeli to nie wystarczy to narzeczony nie jest chyba ubezwlasnowolniony, wiec niech on sie postara o informacje dotyczace waszej sytuacji.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-17 09:24
mi to bardziej wyglada na prowokacje - czyjesli napisze ze jestem rodowita szwedka to ciekawe czy wtedy tez forumowicze mnie wyzwa "bo sie nalezy itp"
  Profil uzytkownika: kamień     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-17 09:32
kamien ale tej pani sie nalezy, juz napisala ze napewno dostana pieniadze. Tutaj chodzi o to ze pani nie chce tych pieniedzy dac dziewczynie, bo przeciez juz tyle pieniedzy na nia wydala. Mnie tez sie wydaje ze to prowokacja jest. Dorosla kobieta zna dwa jezyki i nie moze sie u zrodla spytac? Dziwne. Dobrze ze Ronja tak milo i ladnie pani odpisala.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-17 11:26
jesli cos ma sie nalezec to dziecku
  Profil uzytkownika: kamień     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-17 11:37
Tak, dziecku sie nalezy. Ale dziecko przeciez juz od tej pani dostalo, wiec tzeba teraz rachunek uregulowac. Przykro to sie czyta. Zwiazala sie pani z mezszczyzna z przeszloscia ktory ma zobowiazania wobec rodziny, czyt.dziecka z poprzedniego zwiazku. Trzeba sie liczyc z konsekwencjami. Przykra sprawa, naprawde. Mam nadzieje ze uda sie rozsadnie to rozwiazac.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-17 11:42
Piszac moj wczorajszy komentarz bylam tak zajeta, zeby on wyszedl "milo i ladnie", ze obawiam sie ze umknela glowna mysl z punktu drugiego.

"2. Do ew. barnbidrag na corke nie macie prawa, mimo twojej wspanialomyslnosci dzielenia sie ta suma."

WY nie macie do tych pieniedzy prawa, ty i ojciec corki mieszkajacej w PL.
Jezeli FK uzna ze dziewczyna powinna dostac zalegly barnbidrag, to sa tylko i wylacznie jej pieniadze.

To tak tylko, zeby bylo jasne.
A ciagnac mysl dalej, to matka dziewczyny powinna zarzadac tych pieniedzy i niech ojciec zalatwia, skoro nie dopilnowal tego wczesniej.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-04-17 11:45
Moze to tak trzeba Szwedce wytlumaczyc jak to w Szwecji dziala, prowokacja czy nie....

Te 1200 kr czy jakos tak to podstawowa stawka, FK daje matkom, ktore nie dostaja od ojcow nic.
Ale w zwyklych okolicznosciach zazwyczaj rodzice ustalaja co i ile. Jesli ojciec zgodzil sie wczesniej placic 2.300 to tyle musi placic (w Szwecji umowa slowna to tez umowa).
Zasilek na dziecko to co innego. Zanim dziecko skonczy 16 lat dostaje to rodzic, potem zamienia sie to w zasilek na nauke i najczesciej idze od razu na konto dziecka az do momentu ukonczenia szkoly lub 19 lat.
Wiec nie dziw sie ze sie ludzie oburzaja ... "dam dziecku polowe" to nie jest dobry gest z twojej strony tylko wykorzystanie dziecka.

Jesli macie ciezka sytuacje finansowa, to sprobuj porozmawic z FK, ja nie mam pojecia czy oni cos moga pomoc czy nie...
W Polsce sa troche inne prawa, i czasem az sie wlos na glowie jezy, kiedy sie czyta jakie alimenta ludzie musza placic na dzieci - totalnie nie adekwatne do ich zarobkow, ale te 2.300kr nie wydaje mi sie wysokie. Maja pokrtyc czesc czynszu, wyzywiania, ciuchow... same szkolne ksiazki w PL kosztuja fortune....
Ci co pracuja i zarabiaja w Pl placa jakas polowe tego a ich zarobki sa o wiele razy mniejsze niz w Szwecji.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-04-17 11:54
A ciagnac mysl dalej, to matka dziewczyny powinna zarzadac tych pieniedzy i niech ojciec zalatwia, skoro nie dopilnowal tego wczesniej.

No wlasnie, ja tez sie dziwie, ze matka dziecka dawno tego nie zarzadala.
Pieniadze powinny isc wprost na konto dziecka. Szwedzkie pieniadze, szwedzka regula- dostaje je ten rodzic u ktorego dziecko przebywa najwiecej.
  Profil uzytkownika: maggie     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-17 12:00
Eeee tam maggie, moze matka nie wiedziala, ojciec zapewne tez nie wiedzial, dopoki obrotna Szwedka nie zauwazyla mozliwosci poprawienia swojej sytuacji materialnej...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-17 12:03
Ronja wlasnie to samo chcialam napisac.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-04-17 12:11
Bo ja poprostu nie wierze w taka wrednosc tutejszych "Szwedek".
W takim razie to jest napewno prowokacja, ale pomyslalam sobie, ze moze sa inni, ktorzy potrzebuja informacji.
  Profil uzytkownika: maggie     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-17 12:20
Szwedzkie rodziny to bardzo czesto: mina barn, dina barn, våra barn, plastmammor/pappor, tak ze Szwedzi maja wyrobione systemy jak dzielic sie pieniedzmi, zeby zadnemu dziecku nie odebrac.
Tutaj juz byl taki jeden co wolal utrzymywac 2 dzieci swojej narzeczonej i ich wspolne, odbierajac dzieciom z poprzedniego zwiazku.

  Profil uzytkownika: Ronj@     
tomesio


Wpisów: 47
Od: 2008-10-16
2010-04-18 07:35
Ewo jeżeli chodzi o obnizenie stawki alimentacyjnej to nie wiem co teraz mozecie zrobic sadze ze macie przyznane i tak malo jak na dziewczyne 17 letnia zawsze mozna probowac w polskim sadzie przedstawic dokumenty ze was nie stac moze poskutkuje
  Profil uzytkownika: tomesio     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-18 09:21
tomesio ktory polski sad uzna ze ojca dziecka nie stac na wysokie alimenty jesli mieszka zagranica? nierealne
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-04-18 19:16
Nie placic i wtety Fk bedzie placic te podstawowe bo uzna ze tate nie stac a jak przestawi zarobki to i uwierza
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-18 20:20
Ojejku ale duzo komentazy dostalam .Dziekuje wszystkim za napisanie ale nie ktozy tu to naprawde troszeczke przesadzili.
Do tych ktozy nie mysla ze jestem rodowita szwedka to ich sprawa. Ja wiem ze jestem i jestem szczesliwa ze ludzie myszla ze siedze i klamie bo to tylko pokazuje ze jestem dobra w polskim jezyku i jestem dumna z siebie.

Misiaka - Dziekuje za dobre slowa ALE to prowokacje to morzesz sobie samemo zachowac. Poprostu jest przykro takie cos czytac jak czlowiek oddal cale serce na nic. Oczywiscie ze czlowiek powinien dostac to uregolowane bo jak dawalo sie 1200kr miesiecznie NIE pobierajac barnbidrag bo sie NIE wiedzalo ze jest taka mozliwosc a tu ja wkracam do zycia i jest taka mozliwosc odzyskac troche pieniedzy i jeszcze chce DAC to ja nie rozumiem gdzie tu wchodzi materialnosc. Ciagle daje.
I co to ma znaczyc ze jak czlowiek mieszka za granica to ma kase?
Jakiesz dziwne podejscie. Ja nie mieszkam za granica tylko mieszkam w swoim kraju i jakos nie mam za duzo kasy i dlatego chcialam pisalam o rade. Ale jak znasz jakis taki kraj gdzie znaczy ze "jak sie jest za granica to sie ma kase" to prosze podaj mi ten kraj to ja tam wyjade zebym miala kase na zycie i wogule dobrze zyla.

Ronja - Corka ma prawo do barnbidrag a jak skonczy 18 lat to ma prawo pobierac studiebidrag á 1050kr z CSN. Jak nie wiesz za bardzo to sie nie wykazyj ze wiesz bo jak ja pisze ze mam prawo to mam prawo. Czemu bym miala o takie rzeczy klamac?

Maggie - 2300kr to jest 800zl i to jest duzo na jedno dziecko miesiecznie Ci powiem. Moja babcia ma 1000zl renty a tu dodatkowo 800zl do zycia. Sama napewno jestes polka i wiesz jakie jest zycie w Polsce ale zeby powiedzic ze trzeba miec na czynsz, mieszkanie itd nie znaczy ze ojciec ma za to wszystko placic tylko wszystko sie dzieli 50/50.

Tomesio i Ewanta - Dziekuje za mile slowka : ))


A dla wszystkich innych interesujacych to chcialam sie dowiedzic jak jest w Polsce i jak mam sie poradzic i isc dalej. Wiem ze moge zadzwonic do konsolatu, do adwokata w Polsce, pytac sie o rady ale jak zobaczylam te strone to sobie pomyslalam ze moge tu napisac i zobaczyc co z tego wyjdzie ale widze ze nic z tego nie wyszlo za bardzo.
Jak mowilam od poczadku to nazeczony dawal caly czas, placic za wszystko. Od momentu alimentow kiedy matka sie dowiedzala ze ja jestem i sie dowiedzala ze juz do niej nie wruci nazeczony to wiedzala na jaki czuli punkt udezyc.
Jedyne tylko nie moge zrozumiec jak mozna powiedzic ze JA jestem zla i ze dziecko ma wszystko dostac.
Przez 17 lat dostawala wszystko. Miala miesiecznie stala kwote + jak tylko cos potrzebowala jakos nazeczony to zalatwial.. sam sobie nie kopowal botow jak potrzebowal a dziecku wyslal te pienondze.
A czemu matka nie poszla do sadu a alimenty od poczadku? Bo miala dobrze. Pobierala pienondze jako samotna matka wychowajac dziecko + kwote od mojego nazeczonego i jeszcze wszystko co corka chciala.
W momencie jak pienondze sie skonczyly jako samotna matka i jeszcze ja wkroczylam do zycia to musiala jakos zdobyc kase prawda? I wlasnie jedyny sposob byl isc do sadu o alimenty. Wiec moim zdaniem to nie JA jestem materialistka tylko matka dziecka.
Jeszcze raz zadaje pytanie: Jakim prawem ma dziecko jeszcze dostac pienondze od FK ktore mozna by bylo odzyskac kiedy co miesonc miala 1200kr + to co chciala + wszystkie wycieczki.
Corka nie dziekuje za nic, nie odpowiada na telefony, nie chce jechac na wakacje z nami tylko chce kase zeby muc jechac z matka lub kolezankami...i ja mam dac wszystko co bym odzyskala jak ona ma mnie w ****??
Nazeczony nie wiedzal o zaden barnbidrag jak tylko mnie spotkal... podala o alimenty i nadal jak corka ma urodziny to sie wysyla koperte z 500kr...
tu jest mozliwosc odzyskanie pieniedzy ktore sie juz sie raz placilo i jeszcze daje jej polowej sume.. to wy mowicie ze CALOSC ma isc na corke???? No ludzie... prosze Was....
  Profil uzytkownika: Ewa84     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-18 20:30
"Maggie - 2300kr to jest 800zl i to jest duzo na jedno dziecko miesiecznie Ci powiem."

a ile miesiecznie wydajesz na wasze dziecko??
skoro 2300kr to duzo to ciekaw jestem ile was kosztuje utrzymanie tego dziecka.
  Profil uzytkownika: kamień     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-18 20:35
Kamien - Mieszkajac w Szwecji wiadomo ze jest drozej. Ja sama tu nic nie kupuje bo jest tak drogo tylko jak jestem wPolsce lub jak ktos kogos znam jedzie to prosze zeby mi kopowali rzeczy .
Jak pisalam. Moja babcia ma 1000zl renty a tu jest 800zl alimentow + matki pensji i jej konkubina. To chyba czynsz, swiatlo, woda, jedzenie sie dzieli na 3 prawda?
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-18 20:40
Ewa:
- barnbidrag sa to pieniadze nalezne dziecku, sa to pieniadze dziecka, niezaleznie czy rodzice sa razem, czy tez osobno;
- alimenty to obowiazek rodzica, dokladnie wg polskiego prawa "obowiazek opieki nad maloletnim, poprzez uczestnictwo w zaspokajaniu jego potrzeb zyciowych, w szczegolnosci udzial w ponoszeniu kosztow utrzymania, nauki itp."
Wysokosc placonych alimentow moze okreslic sad w przypadku, gdy rodzice nie potrafia dojsc do porozumienia, uwzgledniajac przede wszystkim potrzeby i sytuacje dziecka i w drugiej kolejnosci mozliwosci finansowe rodzicow.
W Polsce uchylanie sie od placenia alimentow jest karalne.

Co do barnbidrag, to jak zapewne juz doskonale wiesz, do jego uzyskania w Szwecji /retroaktivt za caly okres kiedy zaczal sie nalezec/ nie jest potrzebna zadna "zgoda matki" - nie wprowadzaj w blad!
Podpis drugiego rodzica /zwlaszcza, ze dziecko z nim zamieszkuje/ jest potrzebny w zupelnie innym celu:
musi podpisac formularz z wyrazeniem zgody na jakie konto FK ma przelac pieniadze!
W opisanej sytuacji wcale mnie nie dziwi, ze matka dziecka nie chce podpisac...
  Profil uzytkownika: Facet46     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-18 21:07
ze twoja babcia ma mało to nie znaczy ze dziecku zalowac - bo drozej - a w polsce kiedy bylas tak tanio to tez nie jest - nie chce sie zle wyrazac wiec napisze delikatnie skąpa jestes i tyle.
corka kontaktu z ojcem nie chce miec, sie nie dziwie jaknawet na utrzymanie nie chce placic - wg ciebie 200zl i niech sie smarkula odczepi - niestety dziecko to odpowiedzialnosc - ja mam tez syna w polsce i nikt nie musial mnie po sadach ciagnac - sam reguluje wysokosc pieniedzy jakie mu daje (nie nazywam tego alimentami) i na pewno jest to wiecej niz by przyznał sąd.
  Profil uzytkownika: kamień     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-18 21:21
a dla scislosci 800zł to 2tys koron (dwa dni pracy)
  Profil uzytkownika: kamień     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-18 21:22
Ewa tak ludzie mysla, ze jak sie mieszka zagranica to ma sie duzo pieniedzy. Mam na mysli to ze dziecko mieszka w Polsce a tato w Szwecji.
Dziecko kosztuje, a szczegolnie nastolatka. Moja znajoma jak podliczyla ile wydaje na zachcianki swojej corki-nastolatki to wyszlo 1000zl.
W Polsce nie jest tanio, a dziewczyna napewno ma swoje potrzeby.
Plac i placz. Niestety takie jest zycie.
Jestem w ciazy wiec niedlugo sama sie przekonam ile kosztuje dziecko.
Z doswiadczenia moich kolezanek wiem ze noworodek kosztuje 2000kr miesiecznie, wiec 17 latka napewno duzo wiecej.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-04-18 21:38
Hej, ja tobie nie chce utrudniac czy cos, ale poprostu nie podzielam twojego punktu widzenia. Pewnie chcesz pojsc na latwizne i tyle.

Skoro brakuje wam pieniedzy to poszukajcie sobie extra prace, a nie wykorzystujcie do tego dziecka. Obowiazkiem rodzica jest zapewnienie mu dobrej sytuacji a nie wykorzystywanie go to podreperowania swojego budgetu.
I barnbidrag wlasnie po jest, napisalam ci ze skoro jestes Szwedka o tym powinnas wiedziec, bo to jest w tym spoleczenstwie podstawa. Kazde szwedzkie dziecko o tym wie i kazdy dorosly. To jest ze ak powiem basic.
Nawet rodzina krolewska dostawala ten zasilek, bo nalezy on sie kazdemu. Po ukonczeniu 16 lat zamienia to sie w w zasilek na nauke i pieniadze sa przesylane na konto dziecka, a nie rodzicow. I nie ma w tym nic wiecej skomplikowanego.
Co do kosztow i dzieci, to uwierz mi, wiem ile one kosztuja i wiem na pewno o wiele lepiej od ciebie co to jest placenie wysokich alimetow kiedy sie jest w trudnej sytuacji, ale nigdy nie przyszloby mi do glowy, zeby zarobic sobie na dzieku, na dodatek nie moim wlasnym.

Jesli twoj maz uwaza, ze placi za duzo to niech sie zwroci do FK, albo odwola w PL (skoro urodzilo wam sie dzieko to macie zmieniona sytuacje i moze to jakos wplynie) ale pieniadze jego dziecka zostaw w spokoju.

Co do tego, ze dziewczynka nie chce z wami spedzac czasu to jest to zupelnie naturalne. W tym wieku mlodziez ma poprostu inne zajecia i zainteresowania. Poza tym moze dziecko chce byc tylko z ojcem? To tez jest zupelnie naturalne, w koncu jestes dla niej tylko obca osoba.
  Profil uzytkownika: maggie     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-18 21:53
a w ogole jak nie chcecie placic to nie musicie - tzn, wystarczy cokolwiek nawet 10zł byle systematycznie i sad nie moze nic zrobic - bo ojciec sie stara a kwota nie jesty wazna, tak niestety dziala polskie prawo.... ps nie korzystac z mojej rady
  Profil uzytkownika: kamień     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-18 21:58
Ja juz na ten temat nie bede wiecej pisac bo widze ze tu nie dostaje zadnej porady a wy co myslicie ze siwcie, nic nie wiecie tak ogolnie.
Nikt wogule nie czytal o co mi chodzi ale dziekuje za komentazy.
Jest mi trudno opisac po polsku ale jak jednak myslalam od poczadku. Bede musiala zadzwonic do Polskiego adwokata ktoego mielismy rok temu i od niego dostac rady.

a do facet46 TRZEBA miec podpis matki zeby dostac retroaktivt za 2 lata. Sama dostala ten list do domu od FK i tam bylo jasne naisane podpis matki i ojca, akt urodzenia corki.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-04-18 22:04
jak o co chodzi?? chodzi ci o to jak oskubac dziecko z pieniedzy - na co ci brakuje - na nowe buty ??
  Profil uzytkownika: kamień     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-18 22:14
ewa84, o kontaktach z FK, a zwlaszcza o barnbidrag za kilka lat napisalem tu juz pare elaboratow /mam w Polsce syna, w tym tygodniu skonczyl 17 lat/.
Ten dokument, ktory dostala matka dziecka do podpisu to jest dokladnie to co napisalem:
wyrazenie zgody komu i na jakie konto maja wyplacic
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-19 13:10
Facet46 - dobrze to ja Ci dziekuje za te porade Twoja i juz dzis bylam z kontaktem z adwokatem i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ale ona dala zgode na 1050kr miesiencznie tak? Ze odrazu wplywaja na jej konto? A Ty cos oprucz tego placisz?
Nazeczonego corka konczy 18 lat w wrzesniu.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2010-04-19 13:25
Do tych ktozy nie mysla ze jestem rodowita szwedka to ich sprawa. Ja wiem ze jestem i jestem szczesliwa ze ludzie myszla ze siedze i klamie bo to tylko pokazuje ze jestem dobra w polskim jezyku i jestem dumna z siebie.

Gratuluje, ze tak swietnie - jak na rodowita Szwedke - piszesz po polsku. Forum istnieje juz prawie 10 lat i to - o ile sie nie myle - pierwszy w historii przypadek aby pisala tu samodzielnie po polsku rodowita Szwedka.

Jak pisalam. Moja babcia ma 1000zl renty a tu jest 800zl alimentow + matki pensji i jej konkubina.

To twoja babcia pobiera rente w zlotych? Czy to znaczy, ze twoja babcia mieszka w Polsce? A moze na dodatek twoja babcia jest Polka ?
  Profil uzytkownika: j23     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-19 13:46
"Ronja - Corka ma prawo do barnbidrag a jak skonczy 18 lat to ma prawo pobierac studiebidrag á 1050kr z CSN. Jak nie wiesz za bardzo to sie nie wykazyj ze wiesz bo jak ja pisze ze mam prawo to mam prawo. Czemu bym miala o takie rzeczy klamac?"

Corka ma prawo, ani ty, ani jej ojciec.
Nie stac kogos na dzieci, to sie dzieci nie robi.

Co do alimentow, to musze cie zmartwic, bo w PL placi sie dluzej alimenty na uczace sie dziecko niz w SE.
A jeszzce nikt sie nie wzbogacil finansowo na dzieciach, tym bardziej na nie swoich.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2010-04-19 14:19
"... - Corka ma prawo do barnbidrag a jak skonczy 18 lat to ma prawo pobierac studiebidrag á 1050kr z CSN. Jak nie wiesz za bardzo to sie nie wykazyj ze wiesz bo jak ja pisze ze mam prawo to mam prawo. Czemu bym miala o takie rzeczy klamac?..."

FEL
Nu tar vi det på svenska: Barnet har rätt till barnbidrag fram till den månad som han/hon fyller 16 år och då är det vårnadshavaren som får pengar ( 1050 kr) på sitt barnkontot, sen om barnet ( ungdomen) går i skolan och inte skolkar får studiebidrag 1050 kr från CSN, bortse från sommarlov -juni och julimånad. Jako mama nastolatkow wiem co pisze.
bidragsförskott 1273 kr betalar den förälder som inte bor med barnet, pengar får den förälder som barnet bor hos, efter att barnet fyller 18 å och går i skolan, ansöker man på nytt hos FK och då får barnet dessa pengar direkt på sitt konto. Jako rozwiedziona mama wiem co pisze.
Tak naprawde napisalam dokladnie to co inni pisali wczesniej , ja tylko zmienilam na ojczysty jezyk Ewy.

A tak na marginesie to nalezy ponosic konsekwencje i byc odpowiedzialnym za to co sie zdarzylo 18 lat temu - bez wzgledu na to czy to byla wielka milosc, czy jednorazowy wyskok. Dziecko nie jest niczemu winne.
  Profil uzytkownika: Reni69     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-04-19 14:29
Reni, jasno i prosto
  Profil uzytkownika: maggie     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-19 16:29
Czuje sie wywolany do odpowiedzi tym pytaniem:

"Facet46 - dobrze to ja Ci dziekuje za te porade Twoja i juz dzis bylam z kontaktem z adwokatem i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ale ona dala zgode na 1050kr miesiencznie tak? Ze odrazu wplywaja na jej konto?"...


Kto dal zgode? Byla zona? Ona wyrazila zgode aby FK przelala zalegly barnbidrag na konto wskazane przeze mnie. Nazbieralo sie tego troche i postanowilismy ze syn otrzyma ta sume do dyspozycji w momencie ukonczenia 18-stu lat, bo to jego pieniadze i niewskazane chyba dawac do reki 16-stolatkowi tysiace.

"A Ty cos oprucz tego placisz?"

Tak, place bylej zonie alimenty w wysokosci jaka miedzy soba uzgodnilismy /wyzszej niz zasadzone przez sad/, co miesiac przesylam na konto syna kieszonkowe do jego dyspozycji, syn spedza u mnie wakacje i ferie, a wczoraj dostal ode mnie autko na 17-ste urodziny. Masz jeszcze jakies pytania?
  Profil uzytkownika: Facet46     
niegrzeczna


Wpisów: 86
Od: 2009-04-29
2010-04-19 18:00
Ewa84 napisalas o swoim narzeczonym : "Jak przyjechal do Szwecji to placil 1200kr na corke w Polsce + wszystkie dodatki (krziaszki, meble do pokoji, wycieczki itd). " Podliczyliscie ile wychodzilo Wam za to miesiecznie? Mysle,ze bylo to wiecej niz 800zl,wiec skoro mama dziewczynki zazyczyla sobie wyzsze alimeny,to poprostu placcie je i nie dokladajcie sie do niczego wiecej,matka wiecej na tym straci,niz zyska-proste. I nie przejmuj sie,ze dziewczyna nie chce do Was przyjechac...Po pierwsze-to taki zbuntowany wiek nastolatkow,po drugie-moge sie zalozyc,ze jest buntowana przez matke.Kiedy dorosnie,sama zrozumie i pierwsza odezwie sie ojca.
  Profil uzytkownika: niegrzeczna     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-19 20:03
Zaczyna sie zlot macoch, co z kartka w reku licza ile kosztuje pasierbica?
Nie chce byc na sile uszczesliwiona tatusia nowa rodzina? to jej obetniemy kase!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 19:48
J23 - Fajny koment dodalesz. =)
Jestem rodowita szwedka. ( Mama z polski, mieszka w Szwecji 27 lat, tata szed).
Babcia mieszka w Polsce, zgadza sie. Jeszcze raz powtazam... jestem rodowita szwedka a mam pochodzenie z Polski a z tego co ja wiem to nie jest to samo. Wiec ciesze ze "moze" jestem pierwsza ktora tu pisze
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-20 19:51
Ewa nie jestes pierwsza, mamy Robina jeszcze.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-20 19:54
Ewa jeszcze jedno, nie piszesz super, poczytaj ten artykul http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=1309 mama polka tato szwed, to dziecko jest szwedem?
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 19:55
Ronj@ - Oczywiscie jak sie nie ma kasy na dzieci to sie dzieci nie robi, zgadzam sie. ALE jak czlowiek nie wie o tym ze MOZE byc w danym kraju ze moze pobierac barnbidrag i sam czlowiek placi i wszystko robi A POTEM sie dowiaduje czlowiek ze JEST taka mozliwosc ZE MOZNA pobierac to wedlug mnie NIE MA matki corka ani corka prawa do WSZYSTKIEGO. Odruznaiaj tutaj sytuacje dwoch rzeczy.
Corka sie wcale nie odzywa do ojca nawet jak ojciec sie odzywa. A jak sie spotykaja to jest strasznie wredna i nie mila, ciagnie tylko na kase A TU ojciec ma mozliwosc odzyskac kase ktora juz KIEDYSZ placil i nawet a dzis placi alimenty 2100 - 2300kr (roznia sie od miesonca na miesonc jak stoji kurs zl na kr). To wedlug mnie NIE ma nikt prawa do pieniedzy tylko i wyloncznie ojciec. bo co... jak by mial to barnbidrag od dawna to co 3200kr placic?? A tu ojciec poprostu pokazuje ladny gest i placi alimenty 800zl miesiecznie + oddaje polowej odzyskanej corce bo konczy 18 lat za 6 miesincy i chce robic prawke. Wedlug mnie to tylko i wyloncznie dobry ojciec a corka 0 wdziecznosci pokazuje.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 19:59
Misiaka - Dziekuje za ladny komplement. (Naj lepszy wogule na tym portalu). Ja nie mowilam ze pisze super ale jestem dumna ze sie tego sama nauczylam a nie zadna szkola.
a jak pani NIE zrozumiala to napisalam "MOZE". Chyba polski to pani jezyk prawda a nie moj?
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 20:01
Misiaka - tez nie zrozumialam ostatniego pytania Pani/Pana.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 20:06
Reni 69 - Ja bardzo dobrze rozumiem polski jezyk a to chyba Pani powina sie nauczyc prawidlowy szwedski lub nauczyc sie pisac poprawnie. Bo ja rozumiem po polsku, dziekuje nie musi sie pani wychylac z tego powodu.
Pani jest rozwiedzona w Szwecji i pobiera underhållsbidrag w Szwecji a tu chodzi o Polske, inne sa zasady i reguly.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-20 20:09
Ewa nie wiesz ze jestem kobieta, no ladnie. Na zdjeciu jestem ja. Piszesz dobrze po polsku . Zastanawiam sie jak to jest, jak mama jest z polski a tato ze szwecji to dziecko jest szwedem, czy polakiem? Jesli piszesz po polsku, masz mame polke i rodzine w pl, to chyba polski po czesci tez jest Twoim jezykiem. Nie pisz do prosze do mnie na pani, bo mloda jestem.
Pozdrawiam.
Ps. To ze tato dziecka chce sobie zrekompensowac wydatki na dziecko wg mnie nie jest ladna postawa. Kiedys ktos powiedzial ze dziecko to inwestycja bezzwrotna.
Nie jest to mile ze dziewczyna tak sie zachowuje ale sa tego jakies przyczyny.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 20:11
Facet46 - No to bardzo dobrze ze Panu sie uklada z byla zona a nam niestety nie.
Widac ze Pan dobrze zarabia i ze moze duzo dac zynowy (moze jedyne dziecko, nie wiem) ale ja nie mam tyle kasy i nie mam zamiaru gowniaze placic wiecej niz potrzebuje jak chodzi i gada glupoty o mojej rodzinie i nie pokazuje nic wdziecznosci do tego co robimy.
jak wczesnij pisalam. Placil nazeczony 1200kr miesiecznie, teraz alimenty 800zl i jest mozliwosc odzyskac z FK to wedlug mnie nie ma matka corki prawa do wszystkiego ( a sama wiem ze ani grosza by nie dala corce jak bym powiedzala ze moze to wejsc na jej konto tylko by to sama wrzela i splacila swoj samochod lub wyjechala na wakacje z facetem swoim a ja za to nie bede fundowac swojego czasu na zalatwianie).
Tez chcielismy sie podzelic 50/50 kasa i jak bysmy ja otrzymali to chcielismy poczekac do corki urodzin i wplacic w tedy na jej konto poniewaz chce robic prawko. dzikuje za pisanie, nie mam wiecej pytan.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-04-20 20:16
Zalatwcie corce Twojeo chlopa ta kase !
Bedzi edziewczyna mial zaraz 18 lat i sie jej przyda, czy to na studia, czy na inne sprawy.
Co tu sepic, na dzieciaku, ktory sie bez ojca wychowal ?
Przykro mi, ale nie rozumiem...
W prosty sposob mowic, chcial, ni9e chcial nie macie zadnego prawa do tych pieniedzy, ale milym gestem by bylo, jej je przkazac, na 18 te urodziny na porzyklad...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 20:25
co do "dobrze zarabia" - ja nie pracuje.
Ale skoro kiedys zdecydowalem sie dac Synowi zycie to rozumiem moje obowiazki wobec Niego i moja osobista sytuacja nie moze miec wplywu na to co Jemu sie nalezy!

Kobieto, czy nie rozumiesz, ze chcesz OKRASC dziecko partnera?
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 20:31
Misiaka - ja nie wchodze na kogos profile i nie widze zadnych z zdjec a z alias nie moglam wywnioskowac czy to pani czy pan, chociasz sie domyslalam ze pani ale jak sie nie wie na 100% to sie nie mowi.
I tez jestem nauczona ze jak czlowiek sie nie zna to sie mowi na pani/pan ale jak mowisz ze przechodzimy na Ty to prosze bardzo. Nie wiem ile masz lat i dlatego jest do dla mnie normalnie sie zwracac na pani/pan.
Jezeli chodzi o Twoje pytanie to jak czlowiek ma mama z polski, tata z szwecji i czlowiek jest urodzony w Szwecji i ma obywatelstwo szwedskie od urodzenia to sie jest szwedem ALE z pochodzenia z polski. Wiec ja jestem szwedka ale mam pochodzenia z Polski i w tym wypadku jestem 50/50 krewnie a moja corka znowu jest 1/4 polka poniewaz ja 50% polska mam krew a ojciec jej 100% polakiem.
Teraz zmienilasz ze nawet dobrze pisze po Polsku.... jaja.....
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 20:41
Ja okrasc? Prosze Ciebie.....Jak sie nie zna sytuacji od podstaw to jest trudno zrozumiec poprostu. Pan nie pracuje a samochod kopil synowi na 17 urodziny... ladnie! Jezeli sie ma dziecko to oczywiscie ze sie daje TYLE ILE MOZE A NIE TYLE ILE DZIECKO SOBIE ZONDA
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-20 20:50
NIEGRZECZNA - JEDNA I JEDYNA KTORA "ROZUMIE MNIE I SYTUACJE" narescie na kogos kompentnego natrafilam na tym portalu!!! Dziekuje!
Miesiecznie to bylo tylko wlasnie te 1200kr bo meble to nazeczony wymienial 2 razy w pokoju wiec to jednorazowa suma, tak jak i wycieczki to zaplacil 5 czy 6 razy bo potem zaczel zapraszac do siebie (nawet nim my sie znali, ale matka oczywiscie powiedzala nie bo w tedy ona nie przyjedzala a jak placil na bulgarie, paryz, nad moze to matka jechala razem z corka i dlatego tak popularie).
Wiec miesiecznie to bylo tylko 1200kr a teraz sa te alimenty ktore sad uznal -800Zl. Od stycznia nie kupuje nic nazeczony. Tylko jak jestesmy w Polsce to ja zaprasza na obiady ale ostatnio nie dostala zadnej kasy oj ojca na pozegnanie wiec na drugi raz odmowila wizyte z ojcem. Materialiska jak matka i teraz jest mozliwosc odzyskanie barnbidrag z okolo 2 lata, i ja mam teraz dac wszystko matki dziecka jak mi wszyscy pisza...?? ohhh nie.. ja mam poswiecic czas, telefony, koperty, znaczki itd zeby nawet nie dostac dziekuje a dostane "pocaluj mnie w dupe".... ja mam serce ale jak ktos jet hamem i nie docenia mojej pracy to sorry ale ja nie dam tego. ja wole nic nie dostac nisz jej wszystko dac a jestem taka dobra ze chce sie podzelic...
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 20:52
Tak, nie pracuje itd...

Tak, OKRASC!
Kwestie barnbidrag /w Polsce to tzw. zasilek rodzinny/ reguluja przepisy UE. Jest wyplacany temu rodzicowi, z ktorym dziecko zamieszkuje, bo sa to pieniadze nalezne dziecku i nie maja nic wspolnego z zasadzonymi alimentami w Polsce. Robiac jakas "wielka laske" w postaci oddania polowy po prostu chcesz sobie przywlaszczyc dziecka pieniadze, a to nic innego jak kradziez!

A poza tym czego oczekujesz od tej dziewczyny? Ma Cie pokochac, choc w jej przekonaniu zabierasz jej ojca? Chyba za to, ze piszesz o niej "gowniara"...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2010-04-20 20:53
Nie wiem dlaczego mowisz Pan/Pani, chyba nie z szacunku, bo znaczenia tego slowa nie znasz Ty rodowita Szwedko z matki Polki i ojca Szweda .

Moj szwedzki jak i polski jest b. dobry.


Zastanow sie tylko nad jednym: co bedzie jak za kilkanascie lat losy sie odwroca i to ty zostaniesz samotna matka z dorastajaca corka.......?czego Ci oczywiscie nie zycze

Dorosnij dziewczyno, dojrzej do pewnych spraw i zachowuj sie jak na kobiete i matke przystalo
  Profil uzytkownika: Reni69     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 21:00
Tak to wyglada prawnie w Polsce w kwestii alimentow:

"Kodeks rodzinny stanowi, że wysokość alimentów uzależniona jest zasadniczo od 2 czynników: po pierwsze- od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Oznacza to np., że inna będzie wysokość alimentów, jakie będzie można uzyskać na chore i wymagające opieki dziecko niż na dziecko zdrowe. Decydującym czynnikiem przy określaniu wysokości alimentów może być też wiek dziecka ( im starsze tym większe wydatki związane z utrzymaniem i chociażby z wydatkami szkolnymi).

Wysokość świadczeń alimentacyjnych uzależniona jest po drugie od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jeśli np. rodzic zobowiązany do alimentacji dobrze zarabia, wówczas istnieje możliwość wnoszenia o wyższą kwotę alimentów, niżby to miało miejsce w sytuacji osiągania przez niego minimalnej pensji. Także pod uwagę można brać poziom życia zobowiązanego do alimentacji.

Problem z określeniem wysokości alimentów może pojawić się w przypadku żądania ich od osób bezrobotnych, zatrudnionych nielegalnie, które nie będą wykazywać się żadnymi dochodami. W takich przypadkach sądy niejednokrotnie biorą pod uwagę hipotetyczne możliwości zarobkowe zobowiązanego -tzn. jaka byłaby pensja gdyby podjął pracę w zawodzie, jak w inny sposób mógłby starać się zabezpieczyć potrzeby osoby uprawnionej do alimentów.

Trzeba także wspomnieć o tym, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby alimenty zamiast w postaci świadczenia pieniężnego przyznane zostały w naturze, czyli np. w postaci płodów rolnych, dostarczania opału, żywności, etc. Kiedy można wystąpić o zmianę wysokości alimentów?

O zmianę wysokości alimentów, oraz innych istotnych elementów dotyczących alimentacji (jak np. sposobu ich płatności, zmiany rodzaju świadczenia- np. z świadczenia w naturze na świadczenie pieniężne) można wystąpić w przypadku zmiany stosunków. Jako przykłady zmiany stosunków można podać: upływ czasu i związany z tym wzrost kosztów utrzymania dziecka, zwiększenie się/ zmniejszenie się możliwości finansowych zobowiązanego do alimentacji, choroba powodująca wzrost kosztów utrzymania uprawnionego do alimentacji."

  Profil uzytkownika: Facet46     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-04-20 21:11
Ewa to Ty sobie jaja robisz. Jak widzisz ze mam nicka Misiaka to moje zdjecie jest pod nickiem,po lewej stronie
Napisalam ze nie piszesz super, a piszesz dobrze wiec nic nie zmienilam. Bardzo dobrze ze piszesz tyle szczegolow, wiemy teraz napewno ze chcecie sobie zrekompensowac wydatki na dziecko. Jesli uwazasz ze masz ciezko sytuacje to zycze ci szczerze zebys nie miala gorszej.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-04-20 21:31
Ewa84 pisze 'i ja mam teraz dac wszystko matki dziecka jak mi wszyscy pisza...?? ohhh nie.. ja mam poswiecic czas, telefony, koperty, znaczki itd zeby nawet nie dostac dziekuje a dostane "pocaluj mnie w dupe".... ja mam serce ale jak ktos jet hamem i nie docenia mojej pracy to sorry ale ja nie dam tego. ja wole nic nie dostac nisz jej wszystko dac a jestem taka dobra ze chce sie podzelic...'

Pieniadze z barnbidrag to pieniadze dziecka wiec chcac sie nimi dzielic chcesz po prostu zabrac pieniadze temu komu sie naleza.
Ty nie masz obowiazku sie starac o ten barnbidrag ale ojciec dziecka ma ten obowiazek dlatego ze te pieniadze naleza sie dziecku. Ojciec dziecka nie starajac sie o barnbidrag okrada poprostu wlasne dziecko.

Jak córka bedzie dorosla moze córka zaskarzyc ojca o te pieniadze, wtedy prawdopodobnie ojciec jeszcze bedzie musial pokryc koszta sadowe.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2010-04-20 21:41
ale dlaczego zasilku rodzinnego nie bierze matka w Polsce, przecież córka mieszka z nią?

"Jego ex sie zmienila totalnie i zrobila sie zazdrosna i widzala ze ma dziewczyne i sie dobrze czuje wiec musiala oczywiscie pokazac swoja zazdrosc.Wiec -08 podala go do sadu w Polsce ze nie placi nic na corke (chociasz sa wydroku przlewu i zdjec wycieczek itd ) i chciala 1500Zl na alimenty"

a to jest akurat typowe zachowanie wściekłych bab
  Profil uzytkownika: Badboy     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-20 21:44
"Ronj@ - Oczywiscie jak sie nie ma kasy na dzieci to sie dzieci nie robi, zgadzam sie. ALE..."

Tu nie ma zadnego ALE, nie stac cie na dzieci to sie dzieci nie robi. Punkt slut.

Twoj narzeczony nie zaplacil nic na barnbidrag dla swojej corki, bo w takim razie to ja to tez zrobilam, moimi podatkami.
Zeby "Szwedce" wytlumaczyc obrazkowow:
jezeli my i wy mieszkacie w tej samej gminie, to my placimy tyle samo podatku (zapewne wiecej, biorac pod uwage wasza krytyczna sytuacje) od 100 sek, co twoj narzeczony. Nasze dzieci sa juz dorosle, wiec my placimy barnbidrag na wszystkie inne dzieci co im sie...tfu...nalezy. To ta sama portmonetka/podatki.

Zrozum dziewczyno, ze barnbidrag nie ma nic wspolnego z alimentami.

"i sam czlowiek placi i wszystko robi A POTEM sie dowiaduje czlowiek ze JEST taka mozliwosc ZE MOZNA pobierac to wedlug mnie NIE MA matki corka ani corka prawa do WSZYSTKIEGO. Odruznaiaj tutaj sytuacje dwoch rzeczy."
Tu nie ma dwoch sytuacji, jest jedna. Barnbidrag dla dziecka i alimenty od rodzica ktory nie wychowuje dziecka.
Wszystko jest w jak najlepszym porzadku.

"A TU ojciec ma mozliwosc odzyskac kase ktora juz KIEDYSZ placil i nawet a dzis placi alimenty 2100 - 2300kr (roznia sie od miesonca na miesonc jak stoji kurs zl na kr). To wedlug mnie NIE ma nikt prawa do pieniedzy tylko i wyloncznie ojciec. bo co... jak by mial to barnbidrag od dawna to co 3200kr placic??"

Nie, on placi alimenty, barnbidrag idzie z podatku wszystkich. Ojciec nie placi bb na swoje dziecko, wszyscy placa na wszystkie dzieci, swego czasu nawet na krolewskie.

Wiec jeszcze raz!
Narzeczony nie ma prawa odbierac corce bb, to sa jej pieniadze, a ze wyplacane do 16 roku zycia rodzicowi sprawujacemu opieke? no coz, tatus nie byl widocznie zainteresowany.
A ze corka nie jest zainteresowana kontaktami z ojcem? widocznie sobie nie zasluzyl.
Corka nie musi w dlugu wdziecznosci "kochac" tatusia.

Mowisz o ladnym gescie tatusia, ze odda jej...tfu...nalezne jej pieniadze?
To chyba jakies nieporozumienie?!

Zasady bb i inne bidrag powinnas znac, bo chyba uczeszczalas do szwedzkiej szkoly i nie wagarowalas jak byl samhällskunskap?
Annars kan du läsa upp betygen på komvux.
Rekommenderas!
Passa på och läs också...vett och sund förnuft, det behöver du.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Uma
Göteborg


Wpisów: 184
Od: 2004-11-09
2010-04-20 22:14
Jak juz na Komvux to matematyke przy okazji tez przydalo by sie poduczyc
"Wiec ja jestem szwedka ale mam pochodzenia z Polski i w tym wypadku jestem 50/50 krewnie a moja corka znowu jest 1/4 polka poniewaz ja 50% polska mam krew a ojciec jej 100% polakiem."

  Profil uzytkownika: Uma     
nel28


Wpisów: 35
Od: 2009-05-12
2010-04-20 22:14
Mysle Ewo, ze moze po prostu pomylily Ci sie alimenty z barnbidrag i stad to zamieszanie. Mysle, ze wiem o co Ci chodzi,ale ten zasilek nalezy sie dziecku i dostaje go "na reke" rodzic, z ktorym dziecko mieszka. Jesli cos pokrecilam to mnie poprawcie. A alimenty ojciec musi placic swoja droga. Jest to jego wklad w utrzymanie dziecka. Jesli Wasza sytuacja materialna jest nieciekawa mozna wnosic o obnizenie alimentow. Narzeczony przedstawi swoje dochody i sad rozpatrzy czy alimenty utrzymac czy obnizyc. Z tego co wiem, sad prosi tez rodzica sprawujacego opieke o nakreslenie mniej wiecej wydatkow na dziecko,czyli szkola, mieszkanie, zywnosc,ubrania, itd.
Tylko pamietajmy, ze koszty utrzymania ponosza oboje rodzice.
  Profil uzytkownika: nel28     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 22:14
Badboy

"ale dlaczego zasilku rodzinnego nie bierze matka w Polsce, przecież córka mieszka z nią?

opisywalem to juz wielokrotnie:
wg prawa UE w przypadku, gdy rodzice pracuja w roznych krajach nalezy sie do wysokosci kraju, w ktorym jest wyzszy, a ze polski jest wyjatkowo niski, to nalezy sie ze Szwecji wyrownanie do wysokosci szwedzkiego ze Szwecji. Reszta tak jak napisales:
powinno byc wyplacone rodzicowi, z ktorym dziecko zamieszkuje - w tym przypadku matce.
Autorka tematu wlasnie walczy o to, by ona mogla pobierac to rodzinne na nie swoje dziecko zamieszkale w Polsce.
  Profil uzytkownika: Facet46     
nel28


Wpisów: 35
Od: 2009-05-12
2010-04-20 22:16
I durne sa takie teksty typu: jak sie nie ma kasy, to sie dziecka nie robi. Sytuacja czlowieka moze sie zmienic z dnia na dzien. Wyrozumialosci troche.
  Profil uzytkownika: nel28     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 22:20
Wyrozumialosci?
A gdzie odpowiedzialnosc za wlasne dziecko?
Jak mi ciezko, to niech dziecko sobie samo radzi?

  Profil uzytkownika: Facet46     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-04-20 22:35
Ten temat moglby rownie dobrze byc jednym z wielu zatytulowanym tak wyszukanie jak "POMOCY" (jestem Szwedka, mam dziecko....co mi sie nalezy? z jedyna roznca...ta "rodowita Szwedka") i pomysl na wyrwanie kasy. Nie ma roznicy...komu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
nel28


Wpisów: 35
Od: 2009-05-12
2010-04-20 23:30
Facet46, jestem daleka od unikania odpowiedzialnosci za wlasne dziecko - sama jestem matka. Wyzej napisalam, ze koszty utrzymania dziecka ponosza oboje rodzice. Tak nakazuje prawo i poczucie przyzwoitosci. Nie lubie jednak tekstow takich jak wspomnialam, bo naprawde w zyciu roznie bywa.
Poza tym szczerze mowiac dziwia mnie niektore wpisy. Co to znaczy, ze dziecko nic nie musi w stosunku do rodzica, ze rodzic sobie zasluzyl na takie traktowanie, itd. Zaznaczam, ze pisze wylacznie na podstawie tego, co napisala Ewa. Skoro ojciec doklada staran i zabiega o kontakt z corka, to nie rozumiem dlaczego nie mialaby ona wykazac jakich fundamentalnych zasad grzecznosci, czy szacunku. Szanuje sie rodzica wtedy, kiedy sie czegos chce?
Nie wnikam w ta sytuacje i nie oceniam czy ojciec sobie "zasluzyl" czy nie. Ale jestem daleka od postawy typu: plac i niczego nie wymagaj, a juz nie daj Boze chciej miec na cos wplyw. Rodzicielstwo chyba nie tylko na placeniu polega, ma sie pewne obowiazki ale i prawa.
  Profil uzytkownika: nel28     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 23:45
zwaz, ze nie pisze tu rodzic o wlasnym dziecku!
Pisze kobieta, ktora chce przywlaszczyc sobie pieniadze obcego dziecka, ktore temu dziecku, prawnie panstwo z naszych podatkow chce wyplacic.
A z innej strony, czy jako dziecko lgnelabys do "nowej rodziny" rodzica, gdzie, za przeproszeniem, obca baba nazywalaby Cie "gowniara"?
Mi sie juz dwa zwiazki "rozjechaly", bo bedac stawiany przed wyborem zawsze stawialem syna na pierwszym miejscu.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-20 23:46
a co do tych opisywanych "staran" bylbym sceptyczny, bo to tylko w oczach autorki tematu jej partner "trwoni kase na gowniare"...
  Profil uzytkownika: Facet46     
nel28


Wpisów: 35
Od: 2009-05-12
2010-04-21 00:03
Masz oczywiscie racje co do tych pieniedzy. Nie zamierzam sie o to spierac. A co do kontaktow z ojcem - nie wiem jak jest, wiec zaznaczylam, ze wyrazam opinie na podstawie tego, co Ewa napisala.
Nie wiem czy bym lgnela do nowej rodziny, ale jesli ojciec bylby wobec mnie w porzadku- lgnelabym do niego.
Wiesz, to nie jest rozmowa w tym temacie, ale z tymi zwiazkami tez roznie bywa. Wiadomo, ze dobro dziecka jest na pierwszym miejscu. Ale mysle, ze probujac stworzyc zwiazek trzeba umiec odroznic, kiedy chodzi o dobro dziecka, a kiedy rezygnuje sie, byc moze z czegos dobrego, bo dziecko ma taki kaprys, ze nie akceptuje tej nowej partnerki / nowego partnera. Mozna przegapic w zyciu szanse na cos fajnego, a kiedy dzieci odejda od nas i zajma sie swoim zyciem (naturalna kolej rzeczy), to wtedy moze pozostac zal, ze sie odepchnelo kogos wartosciowego. Ale to tylko takie przemyslenia moje, nie w temacie...
  Profil uzytkownika: nel28     
reszka31


Wpisów: 28
Od: 2010-04-07
2010-04-21 13:02
Eva jasne jest ze w relacjach rodzice - dziecko powinien byc zachowany wzajemny szacunek, tego nie neguje w rzaden sposob ,ale nie o tym chcialam pisac. Jednak Twoja postawa wzgledem pasierbicy w moim pojeciu jest naganna, czytajac Twoje wypowiedzi trudno oprzec sie wrazeniu ze pieniadze licza sie dla Ciebie najbardziej. Piszesz -jakim prawem wszystkie pieniadze naleza sie corce twojego partnera?- A ja zapytam : jakim prawem roscisz sobie Ty prawo do ich polowy? To jest niesmaczne i tyle. A nawet powiem wiecej-zenujace
  Profil uzytkownika: reszka31     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-21 22:29
Misiaka - Ja nie widze zadnych zdjec obok Twojego imienia i dlatego moze nie wiedzalam =)
Mam Apple komputer i moze to? Bo wiem ze wszystko on nie pokazuje jak na PC.
Ale dziekuje ci za "pomoc" chociasz wiem swoje i zrobie po swojemu chociasz nie bede okradac nikogo bo to nie jest moj hobby jak inny pisza.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-21 22:29
Nel28 - Fajnie ze Ty tez jestes po mojej stronie i ze mnie spierasz....
  Profil uzytkownika: Ewa84     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-21 22:38
Boze! Ja nie wiedzalam ze na tym forum jest tyle tlumokow i nie rozumnich ludzi...
Nie bede juz sie wiecej wypowiadac bo to tylko szkoda mojego i waszego czasu.
Mwie tylko jak mowilam wczesnij. Jak czlowiek nie zna sytuacji od poczadku a ja tu nie bede opowiadala szczegolow nie znanom ludza wiec i tak i tak zrobie po swojemu i matka corki nie ma prawa dostac wszystkiego.
Ale dziekuje wszystkim za cierpliwe i mam na dzeje szczere odpowiedzi ale niestety nie macie racji we wszystkim.
Niestety "moooze" ja nie wiem zakochalam sie w zlym facecie i "kopilam" to ze on ma corke od wczesnij ale jak czlowiek daje swoje serce, robi a nie pokazuje zadnej wdzecnosci tylko i wyloncznie jak sie cos kopuje... to w tedy jest cos zle.. baaardzo zle...
A ja wiem ze matka corki zawsze byla materialistka i zawsze bedzie... gowniara mowie na corke bo nie bedzie mi mowic co ja mam kopowac a co nie zeby poznij sklucic mnie i nazeczonego bo nie kupilo ksziaski do szkoly i zaszyty a nie jej wymazony 22 tums tv bo sobie myslala ze tatus za granica ma duuuuzo kasy.

Moze Facet46 powinen ja adoptowac bo nie pracuje a kopil synowi auto na urodziny... nie wiem do jakiej mafi nalezysz ale moze bym sie tez zapisala... bo ja mam jeden tv w domu i jakos moge sie pogodzic a oni teraz maja 2 bo glupia mama wrzela tv dla corki na raty.. to jest dla mnie idiota!

I teraz wedlug praaawie wszystkich was ja mam im dac cala kase ktora by nazeczony odzyskal od FK?...

Kurcze jak zaluje ze wogule sie tu zalogowalam.... bardzo glupie ale teraz sie nauczylam.
  Profil uzytkownika: Ewa84     
nel28


Wpisów: 35
Od: 2009-05-12
2010-04-21 22:58
Ewo, po pierwsze ja nie jestem po niczyjej stronie. Odpowiedzialam tylko na Twoje pytanie o mozliwosc zmniejszenia alimentow. Nadal uwazam, ze mylisz je z barnbidrag. Twoj narzeczony nie ODZYSKUJE zadnych pieniedzy, bo to nie on ten zasilek placil. Zasilek ten wyplaca panstwo KAZDEMU dziecku. Twoj narzeczony placi to, co zasadzil mu sad + plus ewentualnie to o czym piszesz.On nie placil barnbidrag, wiec nie on moze te pieniadze odzyskac. Poniewaz to matka sprawuje opieke, w jej gestii, sumieniu, czy czym tam, lezy to, co z tymi pieniedzmi zrobi.Ale pieniadze naleza sie corce, gdyz jak sama nazwa wskazuje jest to BARNbidrag.
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: nel28     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-04-21 23:13
Ewa84 pisze ´'Kurcze jak zaluje ze wogule sie tu zalogowalam.... bardzo glupie ale teraz sie nauczylam.´

Ewa84, nie jestes pierwsza narzeczona ojca (macocha) na tym swiecie która nie moze tego zrozumiec, przeczytaj bajke kopciuszka moze zobaczysz analogie do Twojego postepowania.

Jezeli córka nie chce spotykac sie z ojcem znaczy ze ojciec na to nie zasluzyl .Prawdopodobnie dolewasz oleju do ognia.

Pamietaj ze ojciec sie z czasem z córka pogodzi i wtedy prawdopodobnie narzeczony wybierze strone córki.

  Profil uzytkownika: AnnaN     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-04-22 05:50
Moze Facet46 powinen ja adoptowac bo nie pracuje a kopil synowi auto na urodziny

Ciekawe skad ma kase ? Kradnie, alboo bimber pedzi, albo jakis super socjal dostaje, o ktorym niekt pojecia nie ma...
Tak, czy inaczej, trzeba go udupic...
Myslenie zdecydowanie, typowej "rodowitej" szwedki...

Caly swiat sie biedaczko uwziol na Ciebie, a ty tylko chcialac troche kasy, ktora nie jest Twoja. Typowe myslenie "skoro sam nie bede z tego nic mial, to id rugiemu nie dam"...
Mialem byc cicjho, ale zaklutych lbow nie znosze...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-22 07:18
widzisz Ewo, tu tkwi pewien problem...

mafia to rodzina, jej dzialanie opiera sie na poszanowaniu rodziny, wiezow rodzinnych, wiezow krwi, a sa to jak widac, obce Ci pojecia, wiec...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-22 07:20
a!! Jeszcze jedno: moge wpasc na telewizje, bo obecnie nie mam tv w domu?
  Profil uzytkownika: Facet46     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-04-22 07:32
Przeczytalem ten post.. ponad 20 min mi zajelo. Jedna rzecz mi strasznie dziwi..

Jak bylas rodowita szwedka bo tak sadzisz ze jestes.. to strasznie mocno sie tlumaczysz.. kim jest twoja babcia, ile renty ma w PLN, i ile procentow jestes szwedka bla bla. Szwedzi sie tak NIGDY nie tlumacza do obcych osob jak ty robisz.. jestes piersza osoba co ja raczej spotkalem..

Pieniedzy sie naleza do dziecka i punkt slut !!! Czy dziecko lubi ojca czy nie.. jak sie zrobilo to tez sie scieli.. pretensje mozez miec tylko do twojego partnera.

A kombinatorow ja nienawidze..

Czuje ze w tym postcie jest "en hund begraven"

  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-04-22 07:39
i dodam ze pieknie piszesz po polsku.. gramatycznie b. dobrze. Jestem ciekaw gdzie sie tak dobrze nauczylas... bo napewno nie tutaj w Szwecji. Bo przez hemspråksundervisning nie ma szans !!
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-04-22 07:42
Przez taki irrytujacy post i skape zachowanie.. to czlowiek juz jest calkowicie przebudzony.

Nie dziwie sie ze duzo osob zdenerwowales twoim zachowniem.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Ewa84


Wpisów: 21
Od: 2010-04-16
2010-04-22 09:21
HAHAHAHAHAHHA.... boze kochany... naprawde tu sa sami tempi ludzie. Jak mowilam i jak bede mowic. JESTEM RODOWITA SZWEDKA.... a pisac sie nauczylam SAMA!!!! a dziadek mnie poprawial po przez maila jak do niego pisalam od 14 roku zycia!!! PUNKT SLUT!!

To jest naprawde zalosne to co tutaj czytam...

Wychadze z tat i juz nie wracam..... a facet46... moze zrobie jak Ty... wejde do jakis mafi, pojde na socialbidrag i bede pracowala na czarno A POTEM wystapie o alimenty!!! hahahaha!!!!

Kurcza blade.... moj nazeczony wszystko wczoraj przeczytaj i tylko powiedzal: no debile....... ale jak czlowiek nie zna od poczadku sytuacji är det klart att man tar mammans sida och inte pappans, för pappan är ju ALLTID boven när det kommer till krita!

Wiec bye bye... Ha ett bra liv allihopa el kanske skaffa ett!
  Profil uzytkownika: Ewa84     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-04-22 09:44
Tycker att du brode fixa dig ett liv än vi andra. Egentligen tillsynes så har Du kommit hit för att förolämpa folk.. inget annat gör dig rättvis än detta påstående.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-22 18:17
ani na czarno ani na bialo pracowac nie moge, a zadne socialbiragi mi nie przysluguja
  Profil uzytkownika: Facet46     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-04-22 18:59
moj nazeczony wszystko wczoraj przeczytaj i tylko powiedzal: no debile.

Facet, tu dalej powaznie ta rodowita szwedke bierzesz ?
Sam widzisz po jej wpisie w jakiej doskonalej symbiozie, jest z jedyna osoba, ktora sie z nia zawsze zgadza....
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-04-22 19:10
Bolek

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=31919

wsio na faktach
  Profil uzytkownika: Facet46     
wiagra5


Wpisów: 77
Od: 2010-04-20
2010-04-22 21:16
no wiec moj facet ma ten sam problem . Wiec wiem co przechodzisz nie zyja ze soba od 5 lat z jej winy. Wprawdzie rozwodu nie maja ale sprawa o alimenty byla . Moj A pracowal przez 2 lata w firmie szwedzkiej i placil sam od siebie 800 lub 600 zl na dzieciaka(7 LAT ) bo dla niego zrobi wszystko tylko ze nie bylo to przeznaczane na dziecko tzn . byly browarki, wodeczka, imprezka, ciuszki SOLARIUM,a dziecko ubrane w uzywane szmaty po kolezankach!!... zmienil na 400 w czym jest oplata za przedszkole 250zl i 70 zl na angielski . Moj A, stracil prace i raz nie zaplacil bo nie mial z czego ja tylko utrzymywalam dom z mojej malej pensji wiec spoznilismy sie . Zalozyla sprawe o alimenty z takim samym powodem jakpani ze A nie placil nic nigdy. Kwity mamy . Poszla do sadu o 600zl dostala 300 bo sad oznajmil ze oboje placa po 300 wiec dziecku jest nalezne 600zl razem plus zapewnienie przez kazdego rodzica miesiac wakacji i ewentualne inne wyjazdy . Moj A NIESTETY NIE PRACUJE wyslal zaswiadczenie z arbetsformedlingen ze nie pracuje , ilosc rachunkow i kwote jaka ma placic miesiecznie i ile kosztuje tutaj utrzymanie do sumy zarabianej sedzina uznala to i tak jest .Wydaje mi sie ze niestety musicie obrac taki sma cel jak ona i nie cackac sie z nia . Bo ex mojego A po dowiedzeniu sie ze jest z inna kobieta , ze zyjemy razem i namsie powoli uklada zaczela na tym zerowac . Dziecku jestesmy w stanie dac wszystko ale jesli chodzi o pieniadze to na konto oszczednosciowe gdzie moze je uzywac od 21 roku niestety w wiekszosci przypadkow pieniazki za alimenty utrzymuja rowniez ex zony ktore za swoja wyplate szlaeja dobry pomysl ale dziecko na tym cierpi bo tatus badz mama sie starala a tak naprawde gowno dala .
  Profil uzytkownika: wiagra5     
kingus


Wpisów: 419
Od: 2009-12-26
2010-04-22 22:55
Jaka Szwedka? O czym ta dziewczyna pisze? Po 1- Szwedki nie są aż tak kłótliwe, a po 2- to ona mi pasuje na cygankę, wnioskuję po błędach głównie ortograficznych, wystarczy poczytać parę ogłoszeń w dziale ogłoszenia prywatne, wynajem mieszkań, pokoi i porównać. A kwestia wyłudzenia to tylko dodatkowy argument...
  Profil uzytkownika: kingus     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-04-23 17:16
Po 1- Szwedki nie są aż tak kłótliwe,"

zmienilabys zdanie jakbys miala szwedke w domu
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Alimenty Szwecja -Polska
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









sprzatanie (Göteborg)
Ścianki gipsowe (Stockholm )
LAKIERNIK SAMOCHODOWY/Stockholm (TÄBY)
Sprzątanie (Stockholm)
Stolarz (Stockholm )
Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 1 użytkowników.


Wielka polityka pro-dzieczenna
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Zersetsung przes antysemite Lecha Walese?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony