Odwiedzin 37785673
Dziś 2443
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - pieniadze za urlop

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpieniadze za urlop
miertom


Wpisów: 7
Od: 2010-01-31
2010-01-31 11:43
Witam wszystkich.Prosze o pomoc w nastepujacej sprawie. Pracowalem w szecji 3 miesiace i moj pracodawca niechce wyplacic mi pieniazkow za urlop ktore mi sie prawnie naleza. Gdzie moge uzyskac jakas pomoc by zmusic pracodawce do wyplaty pieniazkow za urlop. Zgory dziekuje. Milego dnia,Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: miertom     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 11:51
Idz zgłoś to do skattu.

  Profil uzytkownika: +janosik+     
Fermosa


Wpisów: 413
Od: 2008-10-16
2010-01-31 12:51
Piszesz ze ci sie prawnie naleza - jezeli masz na umowie zaznaczone ze sa naliczane naleznosci za urlop a firma ich nie chce wyplacic to zglos do skatu.
Firma zatrudniajac pracownika na umowe probna lub tymczasowa (do roku czasu) moze wybrac opcje nie naliczania urlopu! Jezeli tak zrobila twoja firma nie masz zadnych szans.
Sprawdz jaka polityke urlopowa ma twoja firma. W jaki sposob sa naliczane i wyplacane naleznosci za urlop np. przy rozwiazaniu umowy o prace firma wyplaca tylko 80% naleznosci urlopowych. Sprawdz takze czy naliczane naleznosci urlopowe byly wg stawki w twojej branzy (np budowlanka 12,5%)
  Profil uzytkownika: Fermosa     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 13:03
Tak naprawdę to nie wiem czy ci coś to pomorze bo jak rodzina będzie chciała to cie zawsze udupi
  Profil uzytkownika: +janosik+     
miertom


Wpisów: 7
Od: 2010-01-31
2010-01-31 13:20
Wedug umowy o prace pieniazki za urlop powinny byc naliczone od calego zarobku to jest12% gdyz pracowalem w budowlance. Chodzi o to zeby zmusic pracodawce do wyplaty urlopu. Wzeszlym roku tez byl problem ale wyplacil ateraz niechce i niewiem gdzie muglbym to zglosic malo tego nie dostawalismy pieniazkow za nadgodziny tylko zwykla stawke apracowlismy po 260 godz na miesiac
  Profil uzytkownika: miertom     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 13:25
Wiecie czasami wydaje mi się ze można by było stworzyć związek pomocy dla oszukanych. Ciekawe czy takie idea miała by racje bytu. Prawnicy itd.
  Profil uzytkownika: +janosik+     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-01-31 13:49
Za czas pracy zawsze nalezy ci sie urlopowe.
Ale czasem (szczegolnie przy zatrudnieniu na godziny czy tymczasowym) to jest wliczane w stawke godzinna. Sprawdz na druku z wyplata czy tam jest to wyszczegolnione. Jesli nie to pracodawca ma ci te pieniadze zaplacic. Takie rzeczy regulowane sa zazwyczaj przez umowy zwiazkowe.
Powiedz pracodawcy, ze jesli ci nie wyplaci, to zwrocisz sie do zwiazkow do jakich nalezy firma, twierdzac ze lamie umowe zwiazkowa. Jesli nadal nie bedzie chcial ci zaplacic, to sie do nich zwroc, nawet jesli do nich nalezysz. Ale zacznij od sprawdzenia zy urlopowe nie bylo czescia stawki godzinnej (ma byc jasno napisane na druku)
  Profil uzytkownika: maggie     
szedi


Wpisów: 3458
Od: 2008-10-02
2010-01-31 13:50
Dlaczego zdrabniasz słowo pieniądze pisząc pieniążki?
  Profil uzytkownika: szedi     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-01-31 13:53
Moze to na wypadek inflacji
  Profil uzytkownika: maggie     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2010-01-31 14:03
Szedi pisze 'Dlaczego zdrabniasz słowo pieniądze pisząc pieniążki?'

Kilka tygodni temu byly artykuly w dzienniku 'Svenska Dagbladet' o 'Infantilisering av polskan' (od infantil = dziecko), tl. zdziecinnienie jezyka polskiego.

To jest czesto uzywane w jezyku polskim ale mnie sie wydawalo ze sie to uzywa kiedy male dziecko dostanie pieniadze na loda, pieniadze za urlop to spora summa.

Chyba Maggie ma racje, to prawdopodobnie inflacja
  Profil uzytkownika: AnnaN     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 14:08
Wszytko tak ładnie piszecie a w rzeczywistości wygląda to inaczej. Jak firma nie należała do związków to nie pomogą. Dlaczego nikt nie zada sobie pytania dlaczego takie sytuacje maja miejsce? Co można zrobić żeby takich sytuacji było mniej?
  Profil uzytkownika: +janosik+     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-01-31 14:21
Co można zrobić żeby takich sytuacji było mniej?

Odpowiedz znajdziesz w temacie zastartowanym przez Dociekliwą, ktora zamiast po fakcie jeczec ze "niedobry pracodawca nie dal wolnego", odpowiednio przygotowala sie wczesniej. Tnz trzeba znac zarowno swoje prawa jak i obowiazki od samego poczatku.
Znajome nastolatki pracuja w roznych miejscach i pierwsza rzecza jaka pytaja zeby bylo w umowie to:
-dodatek za prace w niedogodnym czasie
-dodatek za urlop (jak gdzie i kiedy)
Im to w szkole o tym mowia, poza tym w gazetach, na necie a w lecie to i na tych wielkich ogloszeniach na przystankach pelno bylo przypomnien wlasnie o dodatku urlopowym.
  Profil uzytkownika: maggie     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 14:31
Tak, masz racje. Ale sam wiem jak to wygląda w rzeczywistości. Kazdy posługuje ie prawem i przepisami ale kto pomorze je egzekwować. W urzędach i instytucjach tak cie zakręcą ze nie będziesz wiedziała nic. Najważniejsze, nieznajomość języka przez (inne obywatelstwo) pracownika nie upoważnia pracodawce do oszukiwania swoich pracowników. Moim zdaniem najlepszym sposobem na poradzenie sobie z takimi sytuacjami było by założenie np. Związku Polaków z prawdziwego zdarzenia. Bo to co reprezentują obecne związki nie zaspakaja potrzeb rynku.
  Profil uzytkownika: +janosik+     
szedi


Wpisów: 3458
Od: 2008-10-02
2010-01-31 14:38
Janosik załóż taki związek po co gadać lepiej działać.Tylko podziel się po założeniu związku efektami.
  Profil uzytkownika: szedi     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 14:49
Próbowałem z pewna osoba z Malmo. Zorganizowaliśmy nawet spotkanie na jeziorkiem rok temu przyszło około 25 osób. Później potrzebowałem pomocy bo sam tego nie ogarnę tym bardziej ze jeszcze praca. Prosiłem osoby o pomoc, mówiły ze tak ale i tak z tego nic nie było. Dom Polski w Malmo naprawdę nic nie robi tam siedzą ludzie ks. dyrektora. Plany są i wiem ze jak to naprawdę będzie funkcjonowało to jest przyszłość. Ludzie potrzebują wsparcia, niezależności od innych osób.
  Profil uzytkownika: +janosik+     
miertom


Wpisów: 7
Od: 2010-01-31
2010-01-31 18:47
No tak wszyscy macie racje lecz ja obecnie przebywam w Polsce a u mojego pracodawcy pracuje polka ktura skutecznie utrudnia odbiur pieniedzy za urlop mowiac zebym sobie zalatwil adwokata gdyz nie benda zemna rozmawiac i tu jest problem. Jak temu zaradzic??Pozdrawiam wszystkich. Milego wieczoru
  Profil uzytkownika: miertom     
+janosik+
paprykarz


Wpisów: 706
Od: 2010-01-26
2010-01-31 18:51
Ja bym polecał udać się do PIP...
  Profil uzytkownika: +janosik+     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-01-31 23:11
"Firma zatrudniajac pracownika na umowe probna lub tymczasowa (do roku czasu) moze wybrac opcje nie naliczania urlopu! Jezeli tak zrobila twoja firma nie masz zadnych szans.
Sprawdz jaka polityke urlopowa ma twoja firma. W jaki sposob sa naliczane i wyplacane naleznosci za urlop np. przy rozwiazaniu umowy o prace firma wyplaca tylko 80% naleznosci urlopowych. Sprawdz takze czy naliczane naleznosci urlopowe byly wg stawki w twojej branzy (np budowlanka 12,5%)"

Dziwne rzeczy tu piszesz dziwne i ciekawe dla mnie nowe i sprzeczne z prawem szwedzkim,zreszta nie pierwszy juz raz.
Moze jakies cytaty i linki po szwedzku, chetnie zapoznam sie z tymi rewelacjami.

Ogolnie w Szwecji jest tak zwane prawo urlopowe i pracodawca zawsze ma obowiazek za urlop zaplacic nawet w przypadku letniej pracy ucznow.
Tylko przy bardzo krotkich okresach zatrudnienia i przy stawce godzinowej ma prawo wliczyc pieniadze za urlop do stawki godzinowej, co jest zreszta nagmoinnie lamane
W Szwecji jest to minimim 12% a np w branzy budowlanej 12,8%

"Alla anställda tjänar in semester om man arbetar mer än 60 timmar"

https://www.unionen.se/Tem plates/Article____38265.aspx
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-01-31 23:21
Ogolnie w Szwecji jest tak zwane prawo urlopowe i pracodawca zawsze ma obowiazek za urlop zaplacic nawet w przypadku letniej pracy ucznow.

Dzieki za to Darsim, mnie tez denerwuje jak ludzie pisza rzeczy wyssane z paznokcia.
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-01-31 23:50
"Har jag som sommarjobbar rätt till semesterersättning?

Svar: Ja, alla som arbetar har rätt till semesterersättning. Ersättningen är alltid minst 12 procent på den lön du totalt tjänar under din anställning.
Vid kortare anställningar är det vanligt att arbetsgivare betalar ut ersättningen varje månad. Annars ska du få ut ersättningen i samband med att du slutar på ditt jobb eller då sista lönen betalas ut.
Kontrollera att du verkligen får ut ersättningen!"

Publicerat 2008-07-28 12:31
http://www.dn.se/ekonomi/1 0-vanligaste-fragorna-om-sommarjobb-1.586 832

czyzby jakies drastyczne zmiany nastapily w prawie urlopowym w ciagu roku o ktorych nic nie wiem?
w takim razie prosze podac zrodlo.




  Profil uzytkownika: darsim     
miertom


Wpisów: 7
Od: 2010-01-31
2010-02-01 14:56
Witam. Opisuje zeczy kture przekazal mi w meilach pracodawca. Czyli ze za urlop pieniadze naleza mi sie w kwietniu a za nadgodziny mi nie zaplaci i nic mu nie moge zrobic. Pozatym ja pracowalem w budowlance i niemialem naliczanego urlopu do pensji.Wiem ze ciezko jest odzyskac takie pienadze ale sprubuje. Dziekuje za porady. Pozdrawiam wszystkich.
  Profil uzytkownika: miertom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-02-01 17:13
jak dotad nie ma zadnego wytlumaczenia podanych sensacyjnych dla mnie informacji, zadnego linku potwierdzajacego informacje, ze firma moze wybrac opcje nie naliczania urlopu.
Prawo urlopowe jest prawem obowiazujcym w szwecji i nie mozna z tego co wiem wybrac opcji nie przestrzegania prawa?
Czy moze ten kraj upadl juz do tego stopnia, ze mozna?
Czy firma moze sobie wybrac inne opcje lamania prawa?
Jesli podaje sie takie informacje dobrze je potwierdzic z jakiego sa zrodla inaczej sa malo wiarygodne.
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> pieniadze za urlop
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 17 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony