Odwiedzin 37784903
Dziś 1673
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Poczatki zycia w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPoczatki zycia w Szwecji
diwix


Wpisów: 4
Od: 2010-01-02
2010-01-02 19:36
Witam serdecznie nie wiem jak napisac ale mam dosc zycia w pl dosc.Chcialbym bardzo zyc mieszkac i pracowac w szwecji jak mam to zrobic od czego zaczasc?
  Profil uzytkownika: diwix     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-01-02 19:44
Wal juz jutro !!!
Witaja chlebem i sola, a Szwedzi i bimbru nie szczedza...
Gdzie chcesz robic ?
Sprzatanko ? Zbieranie puszek, czy cus ?
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-01-02 19:55
i kubeł lodowatej, ale czystej, szwedzkiej wody na łeb...
:P
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2010-01-02 19:55
ech,widzialam i nie zdazylam zareagowac - wiedzialam ze zaraz dorwa Cie 'starzy wyjadacze' i zetra na pyl....

tak na poczatek - diwix - poczytaj porzadnie i dokladnie forum w ta i z powrotem - nim podejmiesz (mam nadzieje niepochopna) decyzje. Zwlaszcza watki w 'Zycie w Szwecji' - jest tam mnostwo cennych wskazowek i przykladow - czerp z tego. Nie boj sie pytac i nie przejmuj sie ewentualnymi zlosliwymi komentarzami,wiedz jednak ze na razie nie jest latwo w SE.Na pewno niebawem sie to zmieni ale akurat teraz jest dosc ciezko. Mimo wszystko - zacznij od lektury Polonia Info
pozdrawiam i witam na forum.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
diwix


Wpisów: 4
Od: 2010-01-02
2010-01-02 20:22
Dzieki meghann
wiedzialem ze tak bedzie tak zyczliwych mamy rodakow al coz moze sie jakos uda a co do zbierania puszek to lepiej to robic niz krasc i robic nam wszystkim opinie zlodzieji.Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: diwix     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-01-02 20:33
co do zbierania puszek to lepiej to robic niz krasc i robic nam wszystkim opinie zlodziej

Szybko sie uczysz mlody czlowieku...
powodzenia,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
diwix


Wpisów: 4
Od: 2010-01-02
2010-01-02 20:42
Bolek jezeli masz ten rocznik naprawde no to jestes tak samo mlody jak ja hehehe 1973.Podrawiam
  Profil uzytkownika: diwix     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-01-02 20:57
Ej , sorry, to nie on....
Dajcie mu pare godzin, ale naprwde chetnie z Diwixem pogadam, cos podpowiem...
sorry i dzieki !!!
  Profil uzytkownika: bolek1970     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-01-02 21:09
Diwx, napisz do mnie GG 3290488
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-01-02 21:21
bolus, czy ty masz chlopie jakies rozdwojenie jazni albo inne paskuctfo ??
heheh...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-01-02 21:24
Mam, to bardzo trudne...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-01-02 21:41
No i chlopak, taki zdesperowany do wyjazdu, a tu ni widu ni slychu...
Kac go dopadl pewnie...
Kasowac, jesli mozna poprosic raz jeszcze...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
łobuziak


Wpisów: 1220
Od: 2009-03-26
2010-01-02 23:59
Najpierw wyslac chlopakowi konserwe z surstromming, niech wie co go tu czeka, tylko zeby w domu nie otwierał ''rybki''. )))))
  Profil uzytkownika: łobuziak     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-01-03 09:17
Niech przyjezdza... Szwecja od Polski to tylko "rzut beretem", a nie jakas Australja czy co. Gdy mu sie wody w uszy naleje latwiej do mamusi wrocic zza sadzawki niz zza oceanu. Tu roboty dobrej wbrod, mieszkania puste czekaja, autka tanie jak barszcz, sex wyuzdany i socjal pyta czy jeszcze kasy dolozyc, jesli nie styka. Jezyk prawie taki sam jak polski, podobnie jak mentalnosc tubylcow. Witamy w PARADISET!
//R*___
  Profil uzytkownika: Oxen     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2010-01-03 12:04
Zajrzyj na BAZAR - ogloszenia drobne i zobacz ilu Polakow/Polek szuka pracy (jakiejkolwiek), mieszkania, pomocy - bo stracili prace, mieszkanie, nie oplacali a-kasy, pracowali na czarno, zostali oszukani przer pracodawcow, nie kwalifikuja sie do pobierania pomocy socjalnej itp, itd.
Dziwie sie, ze niektorzy na formum daja nadzieje mlodemu czlowiekowi, ktory prawdopodobnie nie ma jeszcze zadnego zawodu i wyksztalcenia. Niestety, mit o tym, ze wszystko co "szfeckie" to miod i ambrozje, pokutuje wsrod malomiasteczkowych rodakow, nie znajacych swiata. Owszem, niektorym sie udaje zycie w Szwecji, ale sa to jednostki, majace prawdopodobnie oparcie w swoim szwedzkim partnerze, albo dobrym wyksztalceniu i zawodzie, ktory jest poszukiwany na rynku szwedzkim i dlatego zapewniajaym prace.
Zachecanie do przyjazdu w nadziei, ze napewno kiedys bedzie lepiej, jest grubym nieporozumieniem.
Wole juz ironiczna krytyke, bo lezy blizej prawdy i nie daje zludnych nadziei.
  Profil uzytkownika: myszkin     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-01-03 12:17
Popieram Cie myszkin,robienie zludnej nadzieji komus, jest duzo gorsze od powiedzenia prawdy.Kiedys na forum zapytalem :czy ktos mial szczescie zetknac sie z uczciwym pracodawca polskim?,odzew byl prawie zaden.
podano przyklady dobrych ludzi spotkanych na plaszczyznie prywatnej i tylko na takiej plaszczyznie
mozna tutaj utrzymywac kontakty.Na plaszczyznie prywatnej mozesz sobie wybrac z kim chcesz sie kontaktowac,ustalic granice tych kontaktow,na plaszczyznie zawodowej,nie!.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
diwix


Wpisów: 4
Od: 2010-01-02
2010-01-03 14:01
powiem szczeze pracowalem w Szwecji jakies pol roku pozniej pojechalem do pl wiec szwecja nie jest mi obca tyle ze4 chodzi mi o to zeby wreszcie zaczasc zyc normalnie pracowac uczciwie a nie ciagle na kogos,bo zycia w naszym kraju juz mam dosc!!! nie da sie tu zyc.Bardzo chetnie wyslucham waszych rad jak to wszystko poukladac i jakas zaczasc funkcjonowac.Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: diwix     
Martin85


Wpisów: 165
Od: 2009-09-04
2010-01-03 17:07
Radzilbym zaczac od zmiany przekonania, ze w Szwecji sie da wszystko a w Polsce sie nic nie da.
  Profil uzytkownika: Martin85     
dudiks


Wpisów: 4
Od: 2010-02-25
2010-02-25 16:11
Cześć chciałbym o coś zapytać od maja zaczynam pracę w Sztokholmie mam zapewnione mieszkanie i obiady w związku z tym ile bede potrzebował na normalne funkcjonowanie
  Profil uzytkownika: dudiks     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-02-25 16:15
3000sek.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
dudiks


Wpisów: 4
Od: 2010-02-25
2010-02-25 18:25
Czyli za 3000sek mozna prowadzić normalny tryb życia
  Profil uzytkownika: dudiks     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2010-02-25 18:27
ta. dziennie...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-02-25 18:44
ma zaplacone mieszkanie i obiady, wiec 3000 ma mu starczyc na sniadania i kolacje, mnie by starczylo
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-02-25 18:46
związku z tym ile bede potrzebował na normalne funkcjonowanie"

to zalezy ile pijesz i palisz

butelka wodki 200 koron
paczka papierosow 50 koron.
  Profil uzytkownika: darsim     
dudiks


Wpisów: 4
Od: 2010-02-25
2010-02-25 18:54
Lulu Confaboulu,dzieki za pozytyw
  Profil uzytkownika: dudiks     
dudiks


Wpisów: 4
Od: 2010-02-25
2010-02-25 18:57
darsim ja nie palę a zamiast wódki wolę piwo ale dzieki za podpowiedzi
  Profil uzytkownika: dudiks     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2010-02-26 00:19
Divix
pracowałeś w Szwecji więc chyba nie jest to dla Ciebie novum...
Wiesz za ile można przeżyć etc.
Biorąc pod uwagę przelicznik polski / napewno się opłaca...
A tych co siedzą tu od paru lat nie bierz pod uwagę...
stare przeliczniki
kopułki inne
przeliczenia
Odwagi !!!
  Profil uzytkownika: LARA333     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-02-28 12:17
Zastanawiam sie dla czego prawie wszyscy co tu sie znalesli na sile probuja odradzac swoim rodakom przyjaz tu. Czyzby bylo nas juz tu za duzo?
  Profil uzytkownika: Ewanta     
aniuladoniula


Wpisów: 438
Od: 2007-03-01
2010-03-01 09:28
Albo moze niektorzy zaluja ze wyjechali X-lat temu....
  Profil uzytkownika: aniuladoniula     
poeta3


Wpisów: 32
Od: 2010-03-01
2010-03-01 10:19
"A tych co siedzą tu od paru lat nie bierz pod uwagę...
stare przeliczniki"

Zgadzam sie z Toba w 100 procentach.
  Profil uzytkownika: poeta3     
lidia_maka


Wpisów: 89
Od: 2008-09-06
2010-03-01 14:01
Tak pisal Myszkin ....Dziwie sie, ze niektorzy na formum daja nadzieje mlodemu czlowiekowi, ktory prawdopodobnie nie ma jeszcze zadnego zawodu i wyksztalcenia. Niestety, mit o tym, ze wszystko co "szfeckie" to miod i ambrozje, pokutuje wsrod malomiasteczkowych rodakow, nie znajacych swiata. Owszem, niektorym sie udaje zycie w Szwecji, ale sa to jednostki, majace prawdopodobnie oparcie w swoim szwedzkim partnerze, albo dobrym wyksztalceniu i zawodzie.......
Czyli ci wszyscy Polacy ktorym sie udalo normalnie znalezc prace i mieszkac w SE to wiesniaki i analfabeci?
Ci wszyscy ktorzy mieli to szczescie i sami zalatwili sobie wszystko co niezbedne do zycia w Se bez pomocy cioci, brata, rodzicow ktorzy przyjechali w latach 80 i sciagali dzieci do roboty czy jakiejs innej *rodziny* to niby kto?

Wy tak jak zauwazylam na forum to potraficie tylko skalmec i krytykowac a i sorki... pisac jak to w Polsce jest zle i w SE jest zle i w Uzbekistanie tez jest zle. Smiejecie sie tylko z siebie i ze swoich dowcipow.
Kazdy kto pisze prawde o was np. teraz Poeta (brawo za wierszyki) jest odrazu wysmiewany, wyzywany i mieszany z blotem.
Nikt inny nie pisze na forum tylko wciaz te same osoby. Nikt nie chce sie narazac na wasze krytyki bo to jest nudne, zlosliwe i takie ...kurna polskie....
wsrod Polonii nawet i szwedzkiej. Obciach jak cholera.

Do Diwix: przeczytaj forum zycie w Szwecji to troche juz bedziesz wiecej wiedziec. A gdyby co to pytaj.... zawsze ktos odpowie.
  Profil uzytkownika: lidia_maka     
kingus


Wpisów: 419
Od: 2009-12-26
2010-03-02 12:57
Ludzie, jak Wam tutaj tak źle, to co Wy tu jeszcze robicie? Konkurencji się obawiacie? Jakoś wielu nie narzeka, a że znajdzie się czasem ktoś poszkodowany, to chyba normalne, nie przesądza o całej Szwecji, ja osobiście ściągam parę osób w najbliższym czasie, bo w PL z głodu przymierają. Mieszkałam w Pl "na swoim" 3 lata, miałam dobrą pracę, a i tak niczego się nie dorobiłam. Kokosów może tu nie mam, ale żyję sobie jak człowiek i na chleb mi nie brakuje i mam to czego w PL w życiu bym się nie dorobiła. I jestem pewna że wielu z Was rówież, dlatego żyjcie i dajcie żyć innym!
  Profil uzytkownika: kingus     
kingus


Wpisów: 419
Od: 2009-12-26
2010-03-02 13:02
Choć może powinnam też dodać, że forsa i praca na ulicy nie leży...
  Profil uzytkownika: kingus     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2010-03-02 13:15
Ja mam tylko jedno takie małe "ale".
Nie widze, żeby ktoś odradzał na siłę wyjazd do Szwecji. To co ludzie próbują wytłumaczyc(często niestety na darmo) to, że nie wszystko jest takie cacy i błyszczące tutaj i tez połysk moze okazac się złudny.
Myśle, że o wiele łatwiej bedzie osobie, która wie, że nie wszystko w innym kraju jest super, że nie jest tak samo jak w PL, że może łątwiej jest osiągnąc pewne rzeczy, ale kosztem czego innego i czasem te koszta mogą byc zbyt wysokie.
Jeśli poobserwujecie to forum przez jakis czas to zauwazycie cos co się często powtarza: ktoś pyta o wyjazd do fantastycznej Szwecji, denerwuje się, jeśli ludzie mu piszą, ze tutaj może jest super, ale wcale nie tak fantastycznie jak to sobie wyobraża.
Następnie ta osoba wyjeżdża do Szwecji i.... śladu po niej nie ma.
Nic. Nikt nie napisze, że "nie mieliście racji, tuta jjest dokłądnie tak super i jeszcze lepiej niz sobie wyobrażałem" czy coś w tym stylu.
PS. ja nie twierdzę, że tutaj jest źle, bo mnie Szwecja pasuje, i nawet z tym śniegiem i mrozami i ciemnościami mi się podoba, ale wiem, że jest o wiele fajniejszych miejsc na świecie, może nawet łatwiejszych dla Polaków.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-02 14:48
w Polsce panuje opinia o tej Szwecji
jaka byla w przeszlosci. Nawet krotkie wizyty, nie zmieniaja kompletnie wpojonej opinii.

Ale nie zmienia to wszystko faktu, ze nadal w Europie, Szwecja ma najbardziej opiekunczy system socjalny. Tyle, ze droga do systemu opiekunczego sie znacznie komplikuje .
Poza tym zaczyna chyba sie pojawiac przepasc, miedzy funcjonowaniem duzych miast a reszta. Miasta sa zbieranina roznego typu narodowosci, reszta jest raczej szwedzka. A wiekszosc migrujacych ciagnie do duzych miast, moga wiec natknac sie na wszelkiego rodzaju swinstwa, oszukanstwa, wykorzystywania.


W mojej dzielnicy duzej bo calej Jarva, od roku zaczela sie plaga wlaman do mieszkan. Nawet spoldzielnia posunela sie do tego ,ze zaczela instalowac sejfy w mieszkaniach. Od poczatku tego roku, policja przyjela priorytet, wylapanie szajki wlamywaczy. Wylapali 35 osob, statystyka wlaman poleciala od razu w dol. Wiekszosc szajki mieszkala albo w Husby albo w Tensta.
Ale faktem bylo, ze glownie zajmowali sie okradaniem mieszkan, z wizytowka nie-szwedzkich nazwisk. (jest powod dlaczego, nie bede wyjasniac).
Wzrost przestepstw tego typu jest niesamowity, mysle, ze osiedlajacy sie, nie bardzo sobie uzmyslawiaja, ze generalnie, duze miasta w SE, nie odbiegaja po malu przestepczocia, od reszty europy.

Druga rzecz, ktora znow nie jest chyba wszem i wobec dyskutowana, to mobbing dzieci.

I mnostwo , mnostwo roznego rodzaju, serio problemow, ktore we wlasnym miejscu zamieszkania w PL, sa bardziej rozpoznawalne.

Duzo zalezy, oczywiscie jaka pozycje w danym spoleczenstwie chce sie zajmowac. I to pozycje finansowa i prestizowa itd.


personalnie, ja mam okres 'Lost in transition', wiec nie bede sie wypowiadac co mi odpowiada a co nie. Zeby potem nie bylo, ze pisala tak, a mieszka na Hawajach .
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-02 14:58
ja sie ostatnio zastanawialam, ze kiedys mowilo sie ,ze czlowiek zostawil aparat gdzies na lawce, wrocil w to miejsce po dniu i aparat tam byl, dzis byloby to niemozliwe.

Wlasnie mialam niedawno przyklad, kolega nie -Szwed, cos zobaczyl, potem wrocil w te samo miejsce, nadal to cos tam bylo, stwierdzil ,ze skoro nikt sie nie zanteresowal, to on o znalazl.

I tak sobie pomyslalam ze smutkiem, ze pewnie gdyby x-lat temu mieszkal w SE, to tez by znajdowal te aparaty.

Kwestia mentalnosci nie do przeskoczenia. W sumie trudno cos zarzucic koledze, znajdujacemu, ale z drugiej strony, zadnych szans, ze jak sie wroci w te samo miejsce to pozostawiona rzecz bedzie czekac.
  Profil uzytkownika: karolina68     
QWERTYQWERTY1


Wpisów: 23
Od: 2010-01-13
2010-03-02 17:29
Karolina, nie badz tajemnicza, wyjasnij dlaczego robia mieszkania z obcymi szyldami?
  Profil uzytkownika: QWERTYQWERTY1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-02 17:38
to ja zachece
wal chlopie w ciemno i od razu do socjali
zadaj mieszkanie, ale w dobrej dzielnicy, pieniedzy na umeblowanie i 10000 miesiecznbie za 1 rok zanim sie jezyka nie nauczysz, oczywiscie po zaplaceniu czynszu przez nich
nie ustepuj mujsza dac
po co sie w tej Polsce meczyc?

  Profil uzytkownika: darsim     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 17:55
Karolino:
"...
Ale nie zmienia to wszystko faktu, ze nadal w Europie, Szwecja ma najbardziej opiekunczy system socjalny.
..."


oby los, przypadek - wypadek nie zmusil Cie do bolesnego zweryfikowania tego pogladu na wlasnej skorze jaka to juz prehistoria...
  Profil uzytkownika: Facet46     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-02 18:31
Facet, kiedys bylo zestawienie, co w ktorym kraju i generalnie na wypadek bezrobocia, dzieci to w SE bylo bezpieczniej. Nie ma zmiluj opieka socjalna jest powiazana z wysokoscia podatkow.

Oczywiscie, kwestia zostaje otwarta co po przepisach skoro biura nie funkcjomuja sprawnie.

Na pewno, zeby miec wlasna opinie trzeba byloby pomieszkac w kazdym z panstw ,i przechodzic dokladnie ten sam przypadek, zeby miev porownanie.


PS
Mi sie przypomina absurd z Tuluzy. W wyniku przekretow na placach, szpital miejski powstal na wzgorzu. W najgorszym z mozliwych miejsc. I kolega odwiozl mnie do szpitala ze skrecona noga, stanelismy na parkingu dla osob cywilnych. I winda nie dzialala, musialam wiec pokonac wielkie schody, zeby doczlapac sie na gore. A potem zaraz mnie wpakowano w fotel inwalidzki, bo takie mieli procedury. Nie wolno bylo nam podjechac bezposrenio pod drzwi szpitala, bo blokowalo sie karetkom dojazd. Ale w szpitalu wozono mnie na wozku, z wozka na lozko, i z lozka na lozko, nie wolno mi bylo lazic.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-02 18:43
Facet, kiedys bylo zestawienie, co w ktorym kraju i generalnie na wypadek bezrobocia, dzieci to w SE bylo bezpieczniej."

to chyba bardzo dawno temu to bylo to zestawienie karolino

bo teraz to raczej tak wyglada

http://www.arbetsfornedrin gen.se/index.php?sida=nyhet&id=14
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-02 18:47
sorry sorry mialem zachecac nie zniechecac, no wiec w szwecji pracy jest w brud, slowo daje
przyjezdzac
nie mozna ludzi znalezc

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=31278
  Profil uzytkownika: darsim     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2010-03-02 20:22
W Polsce panuje do dzisiaj mit o Szwecji tej z przed 30-tu laty. Szwecja dzisiaj to zupelnie inny kraj, co "stara polonia" widzi, bo mieszkala tutaj wtedy i mieszka teraz, wiec nie dziwne, ze moze porownac to co bylo i to co w tej chwili jest. Nie da sie zaprzeczyc, ze zmiany ida w kierunku negatywnym w wielu dziedzinach zycia i wpadac w euforie na temat "doskonalej Szwecji" jest zwyklym oszukiwaniem samego siebie i innych. Wystarczy czytac gazety (i nie tylko te wychodzace w Szwecji) oraz ogladac programy telewizyjne ze swiata (a nie siedziec tylko z nosem w stacjach polskich) zeby miec trzezwe spojrzenie na sytuacje Szwecji. Narazie nie jest tragiczna, ale tez nie ma sie z czego cieszyc
  Profil uzytkownika: myszkin     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 20:48
Z gory przepraszam, Moderatorzy, bardzo prosze o wybaczenie.

Karolino!!
cyt:
"Facet, kiedys bylo zestawienie, co w ktorym kraju i generalnie na wypadek bezrobocia, dzieci to w SE bylo bezpieczniej. Nie ma zmiluj opieka socjalna jest powiazana z wysokoscia podatkow."

Ty mi, k***a**c, nie pisz o zestawieniach i jakis p********ych statystykach!!!
Ja to przerabiam na wlasnej skorze!!!
83-letnia baba prawie 3 lata temu zrobila ze mnie inwalide wjezdzajac we mnie autem:
na dzis:
- polis - "arende är på gång"...;
- försäkringbolaget - "vi behöver medicinska intyger"...
- lekarze - "kan inte intyga pga. behandling är på gång"... /srodki przeciwbolowe, nasenne i antydeptresanty na w dwoch miejscach uszkodony kregoslup/...
- FK - "pga. 550 dagar sjukdom ingen rätt till vidare ersättning"...;
- FK - "pga. att Du ha ingen inkomst Ditt uppehållsrätt upphört"...;

Karolino, to jest to k***a opiekuncze panstwo???
Ja tu przyjechalem zdrowy, nigdy zadnej pomocy nie dostalem, ba, nigdy o taka sie nie staralem!! Nawet p***rzonego SFI, bo jezyka to sie sam nauczylem - moze kiepsko, ale wystarczalo...
Wiesz, nawet od pierwszego dnia pracy do zwiazkow zawodowych naleze i skladki place, a w zderzeniu z moja sytuacja reakcja zwiazkow zgadnij co bylo??

...pisemko, ze mnie ze zwiazkow wywalaja...

I to jest najbardziej opiekuncze panstwo swiata??

Przyjechalem tu sprawny, zdrowy i z checiami do pracy, sam bez niczyjej pomocy pracowalem, zarabialem na siebie - gdy tutejszy "medborgare" zrobil ze mnie zlom pytaja sie mnie "Varför ska Du inte åka till hemlandet??"

A jesli Cie to jeszcze zainteresuje, to bardzo wysoko wyceniono moj "bol i cierpienie":
jestem caly happy - dostalem 4500/slownie czterytysiacepiecset/ koron szwedzkich...
/auto w ktorym stalem na swiatlach mialo 16lat - za uszkodzenie auta dostalem 7tys. koron.../
  Profil uzytkownika: Facet46     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-02 21:17
Facet, dobrze znam dwie osoby ktore mialy bardzo lekkie wypadki i nic im sie nie stalo niemniej obydwie (lat 40 i 50) wysymulowaly juz renty (kregoslup) i bardzo sobie szwedzki system chwala, duuuzo bardziej niz Karolina.
  Profil uzytkownika: dzch     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-02 21:20
Facet, dobrze znam dwie osoby ktore mialy bardzo lekkie wypadki i nic im sie nie stalo niemniej obydwie (lat 40 i 50) wysymulowaly juz renty (kregoslup) i bardzo sobie szwedzki system chwala,"

o sobie piszesz?
kiedys bylo latwiej, teraz juz nie tak prosto, ale jak sie zna zdolnego lekarza, za pieniadze wszystko mozna zalatwic
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-02 21:21
teraz tylko choroby psychiczne przechodza a o takie nietrudno w tym kraju
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-02 21:24
i tak zaczelismy od
poczatkow zycia w szwecji, zeby przejsc na koniec.
cala droge przeszlismy.
  Profil uzytkownika: darsim     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-02 21:39
Czy kazda dyskusja musi byc zasmiecana przez skomlenie?
Czy to forum musi byc 'sciana placzu' nieudacznikow, (okreslenie Kajetana)?
  Profil uzytkownika: dzch     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 21:43
szczerze
nie widze sensu w Waszych wpisach: i Dzbc i Darsim...

no ale to chyba tez czesc "polskiego" myslenia...

prowadzilem zawsze bardzo aktywne, by nie powiedziec chwilami awanturnicze zycie...

Czy to, fakmac, tak trudno zrozumiec, ze w d***e mam czyjas laske i bidragi?? Cale zycie sobie radzilem polegajac tylko na moich wlasnych umiejetnosciach, zdolnosciach, a gdy z nie mojej winy znalazlem sie w sytuacji, gdzie "wystartowanie dnia" czasem zajmuje 2 godziny, a oskrobanie zamarznietej szyby auta bywa poza zasiegiem to... wczesniejsi "krajowi" du**wlazy mowia podobnie jak Wy tutaj?? Typ: "To Ci sie pofarcilo, bo siedzisz w domu a kasa leci i napewno kupe kasy dostaniesz z odszkodowania!"

A przyszlo moze komus do glowy, ze ja po prostu mam gleboko w ****e te pieniadze, a pragne tylko jednego:
Byc tak sprawnym jak bylem!!!
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 21:46
Rozumiem Dzch, ze jestem tu tym "skamlacym"...
I'm so sorry...
wiecej nie bede - ponioslo mnie po wpisie Karoliny o jakiejs statystycznej nadopiekunczosci...
  Profil uzytkownika: Facet46     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-02 21:56
Facet, wiesz ze nie o Ciebie chodzi, przynajmniej Ty mnie nie wnerwiaj
Nie ma systemu ktory sprawi ze ofiary wszystkich wypadkow beda sprawne, chyba to rozumiesz.
Na pewno sprawy finansowe sa do zalatienia, jezeli znajdziesz odpowiednich lekarzy itp itd, jestes przeciez NAPRAWDE poszkodowany.
  Profil uzytkownika: dzch     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 22:02
Dzch, mam takie podejscie do zycia, ze nawet jak karaluchy i szczury wygina to dam rade...
Napisalem o sobie tylko ze wzgledu na post Karoliny o "nadopiekunczosci szwedzkiego socjalnego panstwa"...
  Profil uzytkownika: Facet46     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-03-02 22:07
"...w zestawieniu z innymi panstwami europejskimi", Facet.

Tak to juz wynika z tej statystyki. Tak tez juz jest, ze zadne statystyki nie interesuja poszkodowanej jednostki i to tez pewno jest ujete w jakiejs statystyce
  Profil uzytkownika: ulaczka     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-02 22:18
Chyba w Szwecji najlatwiej jest zyc na socjalu co czesto tlumaczy sie jako 'nadopiekunczosc'
Mnie sie to nie podoba ale..

..nawet jak karaluchy i szczury wygina to dam rade..
A to mi sie podoba
  Profil uzytkownika: dzch     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 22:24
Ulaczka:
bo statystyki "robia" azylanci...

Dzch:
ja powinienem miec nick: NDZa - Nie Do Za******a
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 22:30
a tak na dodatek:
wykorzystujac niechec "rdzennych" do tej nadopiekunczosci i sympatii do "wspolbraci w niewierze" obecnie rzadzacy swoimi reformami tak naprawde jada po "wspolbraciach w wierze"...

Wniosek:
wspieraj M-partii i modl sie, by ci sie cos przykrego nie przydarzylo...
  Profil uzytkownika: Facet46     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-02 22:46
Facet, nerwy uspokoj, te statystyki sa przeprowadzane przez miedzynarodowe firmy, nie psiocz na mnie.


A swoja droga, to mnie nawet rozbawilo, statystyka dostepnosci do lekarza w europie zachodniej, pokazywala, SE na jednym z wyzszych miejsc.
pytanie otwarte, problem ze statystyka czy gdzie kolwiek indziej jest jeszcze gorzej.

Moj kolega spadl z konia,mial swietnego terapeute w Skåne i dzis nie ma zadnych problemow, jezdzi w klubie kolarskim, rocznie jest pare razy z klubem we Wloszech.
Facet
A co Ci jest potrzebne do powrotu do zdrowia: rehabilitacja, operacja???
  Profil uzytkownika: karolina68     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-02 23:13
Karolino, statystyka to taka nauka wg. ktorej jak idziesz na spacer z psem to masz... 3 nogi...

Nie zamierzam tu publicznie rozpisywac sie nt. osobistych problemow - jesli naprawde chcesz to mozemy sobie o tym pomeilowac...

To co napisalem o sobie w sposob dosc dosadny, to tylko po to by obalic mit o "trygghetkänsla i Sverige" jak rowniez, by pokazac jakim mitem jest ta "opieka socjalna w Szwecji", zwlaszcza dla imigrantow nieszczesliwie bez azylu...

Pare osob tutaj mnie zna osobiscie, a poza tym uznalem, ze gdybym napisal w formie:
"...znam przypadek..." nie przemowiloby to i byloby nieuczciwe z mojej strony...

A przy okazji, skoro juz tyle napisalem, to mam nadzieje, ze teraz bardziej zroumialy stanie sie moj sarkazm w stosunku do tych "ktorym sie nalezy" - mi osobiscie ten kraj, Szwecja, jak dotad nic nie dala - z ani jednej korony zadnej pomocy nigdy nie skorzystalem /nawet darmowego biletu na autobus na rehabilitacje/, a w tym kraju pracujac sprawnosc stracilem i... nadal kocham moje szwedzkie zadupie, bo tu sie dobrze czuje i tu jest MOJE miejsce na Ziemii...
  Profil uzytkownika: Facet46     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-02 23:44
tak, popiszmy mail o chorobskach.
zas tu:
tak, szczerze piszac, ciekawa jestem w ilu krajach jak czlowiek zostaje bez pracy, to ma 80% wynagrodzenia przez pare miesiecy.

I dlaczego Szwedki wyjedzajac do innych krajow europejskich, jezeli tu urodzily, to nadal sie nie wymeldowuja, zeby z SE pobierac pieniadze na dzieci.

Piszesz Facet, ze opiekunczoosc i statystyki to emigranci,nie wiem.

Znam pania, ktora powraca do pracy nauczyciela, powraca z powodu reformy, i z mojego puktu wychowania, to jej powracanie to jest jak cackanie sie z jajkiem.

Znam pania, nie pracuje od x-lat bo z powodu pracy ma grupe inwalidzka, ale...nigdy nawet nie starala sie o zmiane zatrudnienia. Nie wspomne, ze wydaje sie byc bardziej zdrowa nawet ode mnie.


Oczywiscie, jak doszlo do rozmowy, to wyszlo, ze moja edukacje sponsorowali moj rodzice, a mojego meza panstwo, slowem ja pochodze z rodziny bogaczy, zdaniem Szwedow.


a spojrzmy na to ,ze wprowadzajac sie do wynajmowanego mieszkania czyli jakby spoldzielczego, mamy od razu umeblowane kuchnie. Nie robi sie absolutnie zadnych remontow w mieszkaniach.


A to, ze jak przekracza sie pewna sume oplat za lekarstwa czy za wizyty u lekarza to potem nie placi sie.
W sumie kazda przewlekla choroba, czyt. kazda prawdziwa choroba jest sponsorowana prawie w 100% przez panstwo, a cena pobytu w szpitalu, to sa grosze w porownaniu do realnych kosztow a szpitale sa bardzo dobrze wyposazone.



Ja mysle, ze te drobne szcegoly tak sie wtopily w rzeczywistosc, ze zaominacie o nich.






  Profil uzytkownika: karolina68     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-03 00:44
Karolino, kolejny raz chcialbym zwrocic Ci uwage, ze oceniasz "patrzac z boku"!!

Chocby to:

A to, ze jak przekracza sie pewna sume oplat za lekarstwa czy za wizyty u lekarza to potem nie placi sie.
W sumie kazda przewlekla choroba, czyt. kazda prawdziwa choroba jest sponsorowana prawie w 100% przez panstwo
...


znaczy sie moja jest nieprawdziwa??

Co do tych "zwracanych oplat":
zaraz po wypadku zaproponowano mi sjuktransport na dojazdy na rehab - na nieszczescie zrezygnowalem, podobnie jak zrezygnowalem z propozycji hemtjänst - nie moglem sie z tym pogodzic, ze zaczynam byc zdany na totalna zaleznosc - to dla mnie byl wazny element powracania do sprawnosci.
Zaakceptowali, ze bede dojezdzal na rehab sam wlasnym samochodem - nie zawsze bylo latwo /30km w jedna strone/.
Po pewnym czasie zazyczono sobie dokumentacji. Gdy wyslalem kopie rachunkow z odwiedzin u rehabilitantow, dostalem pismo, ze musza miec oryginaly... Gdy wyslalem im oryginaly ddostalem pisemko, ze zwrot kosztow mi nie przysluguje, bo "na terenie Dalarna mozna bezplatnie autobusami komunikacji lokalnej dojezdzac w celu skorzystania z opieki medycznej..."
Jak sadzisz, ile km przejezdzilem przez 2 lata??
Ponad 30tys. km...
I co? Wydalem kupe kasy, a nawet nie mam na to zadnego dokumentu...
Policz koszty zanim jescze raz napiszesz, ze "za wszystko zwracaja"...

Karolino, co mam Ci jeszcze tu, publicznie napisac bys zaczela pewne rzeczy rozumiec? Bys przestala myslec, ze "tu panstwo sie opiekuje", a zaczela sie wrecz modlic w stylu: "obym nigdy tego nie poczula, obym tej opieki nie potrzebowala"?
  Profil uzytkownika: Facet46     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-03 02:23
Twoj przypadek jest smutny i przykro mi, i nie mialam na mysli Ciebie piszac o serio chorobie. Mam nadzieje, ze nie potraktowales tego osobiscie. Ja zas mam osobiste powody do tego, zeby akurat ten limit blogoslawic, bo jak walnelo mi cos ze zdrowiem to juz po miesiacu przekroczylam limit ,a mialam jeszcze przed soba caly rok zmagan.

Gdybys mieszkal w STHLM byloby znacznie prosciej uzyskac dostep do rehabilitacji. Ale z drugiej strony, szkoda ze nie mogles wziac publicznego transportu bo jezeli wszyscy zaczeliby wydawac takie sumy na dojazd na rehabilitacje, to by juz nie zostalo pieniedzy na to zeby przeprowadzac te rehabilitacje, gdzies jest jakas granica rozsadku.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-03 06:08
tak, szczerze piszac, ciekawa jestem w ilu krajach jak czlowiek zostaje bez pracy, to ma 80% wynagrodzenia przez pare miesiecy"

karolino
mam czesto wrazenie, ze ty nie rozumiesz o czym piszesz
owzem
'moze miec nie ma
jesli spelnia warunki
tzn placil, nalezal, pracowal
jak nie to ma

"Ersättning från grundförsäkringen, grundbeloppet, betalas ut med högst 320 kronor per dag. Grundbeloppet kan betalas ut tidigast från och med den dag du fyller 20 år."

i to tez nie oczywiste

http://alfa.gotlandica.se/ main.asp?areaID=1&CategoryID=800&PageType =0

rozumiesz?
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-03 06:51
Facet z calym wspolczuciem...
Popelniles duzy blad odmawiajac pomocy.
Po pierwsze podwazyles cala zasade funkcjonowania tutejszego systemu.
Wszyscy wiemy, ze socjal nie funkcjonuje po to, aby uzdrowic problem, ale po to aby ludzi mieli prace...
To samo tyczy sie reszty wszelakich "udogodnien", ktore rzczywiscie moga uragac ludzkiej godnosci, ale niestety odmowa spotka sie czesto z niechecie i co najgorsze z PODEJRZLIWOSCIA !!!
Niestety, ale poprostu podpadles komus przez swoja postawe i bedzie ciezko dalej walczyc.
Byc moze zmina komuny w czyms pomoze, ale to taz malo mozliwe, bo jak wiesz wszystko skrupulatnie jest w tym kraju notowane i papiery ciagna sie za czlowiekiem cale zycie...
Smutny obrazek, ten nasz szwedzki raj na ziemi...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-03 07:34
Dziendobry.
*F-46* & Co.
Czesto slysze - w tego typu dysputsch - jak sie nie podoba: wracaj. Jeszcze inny (moze nieco mniej idiotyczny) argument to: a co bys robil, jak wygladaloby moje zycie w Pl. gdybym tam pozostal?! Prawdoidobnie zapilbym sie na smierc ze zgryzoty :/
...
Po wielu wizytach u specjalistow i expertow od spraw kregoslupa jedna z wysokiej klasy expertek powiedziala mi kiedys: "man skall lära sig leva med smärtan"
(???!!!)
Dzieki za pomoc. Moze lepiej bylo mi zostac w Warszawie?!
:{
  Profil uzytkownika: Oxen     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2010-03-03 14:37
Darsim, alfa kasa jest rzeczywiscie dla wszystkich, ale ja mam na mysli A-kase. Poza paroma znanymi mi przypadkami wyjatkowymi, przewaznie, wszyscy mieli mozliwosc wplacania i otrzymania a-kasy, jezeli nagle zostawali bez pracy.

Co wiecej wsrod POlonii, zazwyczaj znane przypadki bez A-kasy same sie zgapily lub szkoda im bylo wplacac.





  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-03 15:11
temat zjechal na boczne tory
ok
karolina
ja wiem co masz na mysli, ale
a kassa to nie jst cos co sie nalezy, to ubezpieczenie ktore placisz jak za samochod i wtedy masz,jesli spelniasz warunki 12 miesiecy ale zeby dostac 80% trzeba miec dodatkowe ubezpieczenie ktore osobno sie wykupuje lub przez zwiazki.
W kazdym kraju na swiecie jak obie wykpisz odpowiednie ubezpieczenia to mas, jak ni to nie
Szwecja nie jest wyjatkiem, tu nic ci nie daja ani sie nie nalezy, albo bardzo malo.

Co do kregoslupa to radzilbym zrobic konsultacje w Niemczech lub w Polsce
powszechnie wiadomo, ze tam leczy sie przypadki, ktor w Szwecji sa ¨skazane.
Ja wiem, ze zdrowie najwazniejsze, ale cywilizowane panstwo powinno moc pmoc w taki lub w ny sposob
Jesli nie lczenie, rehabilitacja to pomoc finansowa.
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-03 16:16
Troche Ci to porownanie A-kasy do ubezpieczenia samochodu wyszlo niefortunnie,dlaczego?
Gdy masz dwa samochody placisz dwa ubezp. i gdy sie cos stanie ubezp.wyplaca Ci szkode.
Place A-kase kilka lat,gdyz bylem zatrudniony w firmie na pelny etat,ponadto mam wlasna firme.Po redukcji zatrudnienia,mimo ze oplacam A-kase nie dostalem nic,gdyz mam za wysokie dochody w firmie,co Ty na to?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-03 18:03
Place A-kase kilka lat,gdyz bylem zatrudniony w firmie na pelny etat,ponadto mam wlasna firme"

a czego sie spodziewales, ze bedziesz prowadzil firme i dostawal a kaase?
tak dobrze nawet w szwecji nie ma
a kassa to nie jest oczywiste, ze dostaniesz jakies pieniadze, podobnie zwolnienie lekarskie i choroba nie oznacza, ze dostaniesz jakies pieniadze, brak znajomosci przepisow lub realiow
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-03 18:09
To chyba Ty nie znasz przepisow lub realiow,gdy zawiesze firme dostane A-kase.HAHAHAAAAAAAAA
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-03 18:38
To chyba Ty nie znasz przepisow lub realiow,gdy zawiesze firme dostane A-kase.HAHAHAAAAAAAAA"

no dostaniesz
czy napisalem gdzies ze nie?

to zawies
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-03 18:39
ty mnie joland przepisow nie ucz bo jeszcze masz sam duzo do nauczenia sie

  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-03 18:51
Nie przecze,ze znasz przepisy,natomiast jestes zadufany w sobie i kultury moglbys sie nauczyc.
W jednym poscie piszesz,ze A-kasa jest jak ubezpieczenie samochodu,gdy w kulturalny sposob zwracam Ci uwage,ze nie w kazdym przypadku,Ty odpowiadasz czego ja sie spodziewalem?.Chyba Ci gwiazdorstwo do glowy uderza.Ja moge olac A-kase,mimo,ze place skladki+ubezpieczenie grupowe,po 2 tygodniach od zwolnienia grupowego znalazlem dodatkowa prace w drukarni,firma takze dziala.Powodzenia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-03 18:58
Chyba Ci gwiazdorstwo do glowy uderza"

przepraszam, ale nie rozumiem o czym piszesz

wtracasz sie do tematu ni w 5 ni w 10
ja pisaled do karoliny, zeby jej zobrazowac w jak najprostszy sposob jak to funkcjonuje, zeby nie pisala idiotyzmow, ze w Szwecji jako jedynym kraju na swiecie dostaje sie 80% zasilku jako bezrobotny.

Do Ciebie napisalbym inaczej, ok?
  Profil uzytkownika: darsim     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-04 19:26
NO i znow nie wiadomo o co chodzi.
A jak nie wiadomo o co chodzi to jasne chodzi o......PIENIADZE
Ludzka pazernosc nie ma granic.Umiecie tylko nazekac i stekac jak to wam zle i ciezko i ze nikt nic wam nie chce dac . Za nic to tylko po gebie mozna dostac i to byscie mieli w Polsce jak byscie tam siedzieli. Ale czlowiekowi z dobrobytu to sie w glowie przewraca i jak ma to chce jeszcze wiecej, bo uwaza ze mu sie nalezy.
A ja wam mowie ze G.... sie wam nalezy
  Profil uzytkownika: Ewanta     
kropek800101


Wpisów: 102
Od: 2010-02-26
2010-03-04 19:54
Joland a ty jak zwykle napinasz sie jak baranie jaja.Zluzuj bo pękniesz.Wszedzie tylko widzisz gwiazdorów
  Profil uzytkownika: kropek800101     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-04 20:45
Ewanta:
"...
Ludzka pazernosc nie ma granic.Umiecie tylko nazekac i stekac jak to wam zle i ciezko i ze nikt nic wam nie chce dac . Za nic to tylko po gebie mozna dostac i to byscie mieli w Polsce jak byscie tam siedzieli. Ale czlowiekowi z dobrobytu to sie w glowie przewraca i jak ma to chce jeszcze wiecej, bo uwaza ze mu sie nalezy.
A ja wam mowie ze G.... sie wam nalezy"


i nawzajem, rowniez zdrowka zycze.
  Profil uzytkownika: Facet46     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-05 08:47
W Tobie poeto-kropku widze nieudacznika.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kropek800101


Wpisów: 102
Od: 2010-02-26
2010-03-05 11:14
"W Tobie poeto-kropku widze nieudacznika."

Musisz pod innym kontem trzymac laptopa.
Matowe matryce byly moze mniej atrakcyjne ,ale nie odbijaly swiatla.

Nowe laptopy sa atrakcyjniejsze,ale odbijaja jak lustro.



??????
  Profil uzytkownika: kropek800101     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-05 14:01
Kropek/poeta, maz/zona ?
Cholera, juz wie kto to pisze, moze kilkumiesieczna corka sie dorwala do kopmutera...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2010-03-05 19:59
Zaczyna sie Stesknilem sie za wierszykami,proszeee
  Profil uzytkownika: spagetti     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2010-03-05 20:13
Ok chyba sie dzis nie doczekam No nic czas jechac do roboty:/ Zazdroszcze wam juz weekenda
  Profil uzytkownika: spagetti     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-09 16:38
Witam całą kochającą się niemiłosiernie Polonię.
W kwietniu tego roku chcę opuścić nasz piękny kraj, któremu nawet na olimpiadzie w Vancuover jest bez różnicy czy występujemy w barwach Polski, czy też w barwach Monako. Jeżeli to bez różnicy to, co kogo obchodzi szary Polak taki jak ja i jak większość w Polsce ludzi. Z wykształcenia jestem nauczycielem matematyki, skończyłem w 2008 roku studia pedagogiczne. Obroniłem tytuł magistra na studia wydałem górę pieniędzy. A czy to kogoś w Polsce obchodzi, że człowiek się kształci i wydaje pieniądze na swoje wykształcenie NIE!!!. Oczywiście pracy nie mam do tej pory. W 2009 roku otworzyłem firmę sklep spożywczo monopolowy wraz z moją żoną prowadziliśmy go razem, aż do momentu poczęcia mego pierworodnego. I wtedy się zaczęło na sklep zatrudniliśmy ekspedientki i cyrk ZALEWSKI się rozpoczął. Z dnia na dzień widziałem jak sklep siada na przysłowiową dupkę. Zaczęły się kontrole mandaty i najpiękniejsze podatek od dochodu, dochodu, którego na oczy nie widziałem. TO JEST CAŁA POLSKA JEDEN WIELKI KIBEL BURDEL I BAŁAGAN ŻYĆ SIĘ ODECHCIEWA. Popadłem w delikatną depresję, ale powiedziałem sobie ,, najwidoczniej Polska nie jest krajem przeznaczonym dla nas ". Dlatego jestem pełen werwy i jestem ciekawy tego co może mnie spotkać w Szwecji. Czy człowiek z wyższym wykształceniem, znajomością języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, szybko się uczący ma szansę na spokojne życie w Szwecji. Z góry dziękuję za wszelkie opinie i te pogardliwe i te pocieszające.
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 17:00
MA. silna wola i chec przebicia wkoncu daja jakies efekty.
Nikomu na poczatku nie bylo lekko i pewnie nie raz myslal czlowiek "nie dam rady- wracam". Ale tak wlasciwie to do czego bylo wracac do jeszcze gorszego bagna. Jest takie przyslowie "jak czlowiek chce to wszystko moze".
Trzeba czasem spasc na dno zeby pozniej moc sie wybic.
Ja uwazam ze kazdy powiniem sprobowac zeby sie przekonac, no i poznac samego siebie.
Powodzenia zycze wszystkim zaczynajacyn od nowa
  Profil uzytkownika: Ewanta     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-09 17:30
"TO JEST CAŁA POLSKA JEDEN WIELKI KIBEL BURDEL I BAŁAGAN ŻYĆ SIĘ ODECHCIEWA."

ja zanm dzieci urodzone i wychowane w Szwecji, ktore w wieku nastoletnim chca byc Polakami i Polska jest ich ojczyzna.

Uwazam, ze obrazasz ich uczucia piszasc cos takiego.

W Szwecji "JEDEN WIELKI KIBEL BURDEL I BAŁAGAN ŻYĆ SIĘ ODECHCIEWA" tylko dlugo potrwa zanim ktos taki jak ty to zrozumie

sedecznie zapraszam
mozesz sie odbijac od dna tylko najpierw go zasmakujesz a potem zobaczymy czy utrzymasz sie na powierzchni i jak dlugo.
  Profil uzytkownika: darsim     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-09 18:10
Z góry przepraszam, jeżeli obraziłem godność Polaków. Widzę, że taka jest mentalność większości ludzi w Polsce. Ojczyzna ojczyzną, szanuje ją jako, że daje mi grunt ale Państwo Polskie jest takie jak opisałem. Samym lądem się człowiek nie naje to jest tylko moje zdanie. Teraz mamy demokracje i chociaż za to co napisane nie karzą. Nie wiem gdzie mieszkasz czy w Polsce, czy w Szwecji. Ja mieszkam w małej miejscowości na Pomorzu i widzę co tu się wyprawia. Padają zakłady, bogacze stawiają na ich miejscach duże galerie. Moim zdaniem powinno być inaczej. Żal mi jest tego kraju, kraju który ma perespektywy i możliwości. Niestety lepiej jest go sprzedać niżeli solidnie prowadzić. TAKIE SĄ REALIA W POLSCE. Teraźniejsza młodzież nie patrzy w przyszłość, nie chodzi do biblioteki i nie słucha radia. Tylko żyje chwilą, obija się o imprezy i naparza w komputer. Nie mówię, bo są wyjątki, które szanuję i doceniam w tym tylko problem, że tych wyjątków jest za mało, aby podbudować Polską psychikę i Polską gospodarkę. A jeżeli chodzi o mnie, to na dnie jestem w chwili obecnej. Bez pracy, bez dochodów i Bóg zapłać, że mam jeszcze co do garnka wsadzić i mleko dla dziecka.
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-09 18:21
Kraj to nie kawalek ladu - kraj tworza ludzie.
Z tego co napisales to jestes mlodym czlowiekiem.
Powiedzmy, ze odziedziczyles po przodkach zaniedbana posiadlosc, wymagajaca gruntownego remontu, pracy, inwencji...
Coz..., Ty powiesz jednak: "O, k***a! Co za ruina! Tu sie nie da zyc, spier***am!"
Powiedz mi kto, jak nie mlodzi, wyksztalceni ludzie moga cos w Polsce zmienic?
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 18:34
I pewnie by zmienili zeby nie ci co siedza na stolkach dali im co kolwiek zrobic, bo jak narazie to temu co sie chce wybic odrazu podcinaja skrzydla, ciagle zmieniajacymi sie przepisami i ustawami
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-09 18:40
Ewanta, gdyby moi rowiesnicy w 80-81-szym mysleli podobnie to pewnie obecni mlodzi o podobnych dylematach co do wyjazdu mogli nadal marzyc...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 18:45
no i za wiele sie nie zmienilo tylko ze to teraz nazywa sie DEMOKRACJA
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-09 19:07
Chciałbym mieć coś swojego, ale nie mam. Jedyne co mam to długi. Jestem osobą młodą i bym cię trochę ugiął gdybyś wiedział jakie to długi. Jak ludzie wykształceni mają cokolwiek tutaj zmienić jak tutaj nie ma pracy dla takich ludzi. Nawet w Polskim sejmie siedzą ludzie bez wykształcenia, a co lepsze to wkręceni po znajomości. Nie chcę się z nikim wykłócać, bo zawsze są 2 strony medalu. To jest prawdą młodzi wykształceni ludzie by coś w Polsce zmienili, ale pytanie jest następujące KTO TYCH MŁODYCH AMBITNYCH LUDZI, KTÓRZY ODSŁONIĄ KURTYNĘ I POKAŻĄ TĘ CAŁĄ OPERETKOWĄ PARODIĘ DOPUŚCI?? Już odpowiadam NIKT. A dlaczego, ponieważ człowiek, który ma schowane w majtkach grube pieniądze, albo dowody nie ściągnie publicznie gaci na STARYM MIEŚCIE W WARSZAWIE. Czarna owca lepiej czuje się w swoim ciepłym stadzie niż w stadzie świeżym dążącym do zmian. POZDRAWIAM
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-09 19:28
co do dlugow: ja tych pieniedzy na oczy nie widzialem, a dlugi zaciagam tylko wtedy gdy mam pewnosc, ze potrafie je splacic...

Ewanta
"no i za wiele sie nie zmienilo tylko ze to teraz nazywa sie DEMOKRACJA"


Portale internetowe, telewizje emocjonuja sie nastolatka polskiego pochodzenia, ktora ma szanse zostac najmlodsza radna w Szwecji.
Zwrocil ktos uwage na Jej wypowiedz?
- Polityka zainteresowala sie wstepujac do mlodziezowki majac 15 lat, bo chcialaby miec wplyw na to co sie wokol dzieje...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 19:30
i ma?
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 19:34
...Portale internetowe, telewizje emocjonuja sie nastolatka polskiego pochodzenia, ktora ma szanse zostac najmlodsza radna w Szwecji.'
No wlasnie w Szwecji
A czemu nie w Polsce
  Profil uzytkownika: Ewanta     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-03-09 19:53
pewnie dlatego ze mieszka obecnie w szwecji a nie w polsce - mi sie wydaje ze to nawet dobry powod
  Profil uzytkownika: kamień     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-09 19:53
Lucus, napewno dasz rade. Czy tu, czy tam, jakie to ma znczenie...?
Znam frustracje i uczucie zlosci, ktore wzbiera sie w czlowieku, gdy po tym , jak dalismy z sibnie wszystko nie ma tego minimum-godnego(w sensie materialnym, jak najbardziej) zycia dla naszysch najblizszych...

Niestety w Szwecji, tez to uczucie wielu osobom nie jest obce.
Dzis w radio mowili, ze 20 procent matek wychowyjacych samotnie dzieci zyje na granicy ubustwa, lub ponizej jej !!!
Tak w tym cywilizowanym kraju, ktory tak mocno kreuje sie na wzor dla innych, jako panstwo socjalne...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-09 20:02
widzisz, Ewanta, piszesz nie wiedzac o czym...
Magda jest /inaczej nie mialaby prawa wyborczego/ urodzona w Szwecji Polka - ma 2 obywatelstwa.

To co wczesniej napisalem, jest po czesci odpowiedzia na poprzednie wpisy, ze "mlodzi nic nie moga, bo do zlobu sie nie dopchaja".
Jak ktos, kto sie nigdy polityka nie interesowal nagle w wieku lat 30-stu ma polityczne recepty na wszystko i tylko "dopchac sie nie moze"??
Nawet Lepperowi "dopchanie sie" zajelo ladnych pare lat...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 20:24
W moim domu bylo az za duzo mowy o polityce i to strasznie mnie zenowalo bo nigdy nie moglam zrozumiec o co im naprawde chodzi.
Jednak cos jest w tym powiedzieniu ze polityka to najwieksza k...... Sprzedaje sie tam gdzie najwiecej placa.
Niechce juz wiecej na ten temat dyskutowac bo niedlugo zaczniemy sie tak samo klucic jak ci w sejmnie
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-09 20:24
Jak ktos, kto sie nigdy polityka nie interesowal nagle w wieku lat 30-stu ma polityczne recepty na wszystko i tylko "dopchac sie nie moze"??
Odpowiem na to flustrujące pytanie.
Ktoś, kto się nigdy polityką nie interesował interesować się nie będzie. A jeżeli chodzi o recepte to w Polsce to receptą jest jeden prezydent i rząd, który nie będzie zmieniał się co kilka lat. Problem jest w tym, że każdy ma inne poglądy na odbudowę kraju i każda zmiana rządów stopuje rozwój tego co powstać miało. POZDRAWIAM
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-09 20:27
Ewanta ja wiem jedno jak dwóch facetów spotka się przy wódce i rozmawiają o polityce to lepiej brać jak najszybciej nogi za pas niżeli wcinać się w niezbędne dyskusje. Polityka to temat trudny i raczej nie relaksujący. DOBREJ NOCY ŻYCZĘ WSZYSTKIM
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-09 20:34
taaa, a "na wybory nie chodze, bo mam to w d**ie!"
Ludzie!!!
Moze wiec zamiast pisac:
"TO JEST CAŁA POLSKA JEDEN WIELKI KIBEL BURDEL I BAŁAGAN ŻYĆ SIĘ ODECHCIEWA."

nalezaloby napisac cos w stylu:

"Zadluzylem sie, nie daje rady i nie widze perspektyw, moze w Szwecji mam jakies szanse??"

Jak mam myslec o Tobie, skoro, Twoje slowa: zyjesz w kiblu i burdelu, a w balaganie zyc Ci sie odechciewa zamiast sprobowac zabrac sie za porzadki...??
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-09 20:41
Facet ale ty lubisz podpuszczac,ale nie dam sie w ciagnac w to glupia dyskusje. Jedno tylko powiem kazdy ma swoja racje a prawda jest jedna AMEN
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-09 21:02
Nikogo nie zamierzam podpuszczac - pisze w pewnym sensie z wlasnych doswiadczen: jak nastolatek zaczalem aktywnie uczestniczyc w organizacji mlodziezowej, co potem pozwolilo mi w czasie strajkow studenckich w 1981-ym roku wiedziec czego chce, a w koncu w 1989 roku wystartowac w pierwszych wolnych wyborach...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-10 08:35
Drogi faceciku nie wiem skąd się urwałeś z jakiej gruszy, ale z tego co napisałeś to nie masz 25 lat. Więc jesteś podeszłej daty,. Zapewne siedzisz w Szwecji nie od wczoraj. Powiem tobie kilka słów drogi panie. To co ty opisujesz to bujda, to jest właśnie mentalność ludzi w twoim wieku starających się za wszelką cenę powiedzieć komuś, że jest dobrze. Wy to macie już wpajane w głowach ta cała solidarność. Po solidarności Polska podąża w stronę Amerykanizacji co jest bardzo złe. Teraz podobnie jak w Stanach dzieciaki w wieku 17 lat mogą mieć swoją pierwszą kartę kredytowa i co z nią zrobią przewalą za rogiem. Napisałeś taaa, a "na wybory nie chodzę, bo mam to w d**ie!" akurat trafiłeś nie na tą osobę co nie chodzi na wybory, bo to jest obowiązek każdego obywatela. Mając sklep harowałem z kobietą od rana do nocy. Dojeżdżaliśmy do pracy przez pierwszy miesiąc 35 km. to pomyśl sobie co mieliśmy z życia sklep od 6-00 do 22-00 od pon. do niedzieli. Mieliśmy jedynie chęci do pracy. Sklep i kontakt z ludźmi nie były nam obce. Poprzednio przed spożywką mieliśmy odzieżówkę, potem jeździliśmy na targi. Przez moje targowisko jak i sklepy przewinęło się mnóstwo ludzi. Ja i moja żona jesteśmy ludzmi, którzy porozmawiają nawet z samym szatanem. U nas komunikacja międzyludzka jest najważniejsza, więc powiem tobie, że rozmawiałem na wszystkie tematy i mam prawo napisać, że ,,POLSKA TO JEDEN WIELKI KIBEL BURDEL I BAŁAGAN ŻYĆ SIĘ ODECHCIEWA". Mówisz mi drogi kolego ,,Zadluzylem sie, nie daje rady i nie widze perspektyw, moze w Szwecji mam jakies szanse " niestety ale te sllowa sa bzdurne. Prawdą jest to że się zadłużyłem i zfrajerzyłem, bo równie dobrze mogłem się zadłużyć i nic nie robić przez cały rok. Siedzieć z dupeczką w domu na wakacje jechać na Hawaje, a nie pakować wszystko w sklep gdzie na koniec roku po remanencie wyszło że brakuje kopy towaru. NA TO SAMO BY WYSZŁO. Kolejna sprawa nie daje rady, a powiedz mi drogi panie gdzie idziesz jak nie masz pracy. Zapewne do Urzędu Pracy zwanego u was Pośrednictwem. Ja byłem i w przenośni klient mnie wyśmiał a dlaczego, bo mam wyższe wykształcenie i żadnego udokumentowanego doświadczenia np. malarza. To jest normalne NIE WYDAJE MI SIĘ. Kolejna sprawa nie widzę perspektyw, perspektywy widzę, ale żeby je zrealizować potrzebna jest stały dochód . POZDRAWIAM
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-03-10 08:55
Lucus, doskonale Cie rozumiem. Mialam podobnie choc dlugow nie narobilam. Ale majac wlasna firme, widzac przekrety i bezsens ciezkiej pracy gdzie naokolo ZUS, US probowaly mnie wykoleic tez postanowilam wyjechac.
Wcale nie jest lepiej bo tesknie za krajem. Ale tu spokojniej sie zyje, bez stresu . Robisz swoje, dostajesz kase i nic Cie wiecej nie obchodzi.
Ja tez uwazam ze Polska to gowniany kraj, ktory pluje na aktywnych i przedsiebiorczych, i nie daje szans na normalna egzystencje. Ale to moja ojczyzna i nie zapominam o tym
A tu na forum, niektorzy zatrzymali sie na latach 80-90tych, nie rozumieja realiow bo i dawno nie dane im bylo egzystowac w ojczyznie. Nie mozna miec o to do nich pretensji.
Rob jak uwazasz, jak czujesz.
Ja sie poddalam i wyjechalam. Nie zaluje. Szwecja nauczyla mnie wielu rzeczy, zmotywowala. I kto wie, moze silniejsza i madrzejsza o nowe doswiadczenia wroce kiedys do kraju
  Profil uzytkownika: aga1977     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-03-10 10:17
Mantra nieudacznikow, ktorych nie doceniono w tym "strasznym" kraju.
A przeciez sa wspaniali LOL.
  Profil uzytkownika: Borrka     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2010-03-10 10:43
Ja tez uwazam ze Polska to gowniany kraj

Wydaje mi sie, ze rozumiem polskie realia i takie uogolnienia uwazam za mocno przesadzone.
Problemy sa wszedzie, nie wiem po co musicie sami sobie udowadniac jakim to "syfem" jest Polska,
przed-wiosenna depresja, wyczerpane akumulatory, poczatki scjizofrenii .

A pozniej nadejdzie lato i wielu z was i tak znowu pojedzie do tego syfiastego kraju, a w drodze powrotnej wypelni bagaznik polskim, syfiastymi produktami.
  Profil uzytkownika: j23     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-03-10 11:03
Nie syfiastego kraju a gownianego. Jesli chodzi o jedzenie, to nasze polskie jest najlepsze wiec nie nadinterpretuj.
Mam prawo twierdzic , ze cos w moim kraju mi sie nie podoba, ze system jest gowniany, ale to nie znaczy ze nie kocham mej ojczyzny.
Nie popadajmy w skrajnosc, bo odnosze wrazenie iz tu na forum istnieja tylko zagorzali przeciwnicy Polski, badz zwolennicy ktorzy staraja sie wmowic ze to idealny kraj i kazde slowo krytyki w tym kierunku odbieraja jako atak .
A ja jestem tak gdzies po srodku ( widze plusy i minusy )
Zreszta ten temat byl juz niejednokrotnie walkowany
  Profil uzytkownika: aga1977     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-03-10 11:04
A akumulatory to wlasnie ladowalam przez ostatnie dni , jak i moj caaaaly bagaznik tym "syfiastym" jedzeniem
  Profil uzytkownika: aga1977     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-03-10 11:07
To ja moze, bo widze problemy z definicjami, proponuje:

wspanialy kraj, ale gowniane panstwo

?
  Profil uzytkownika: ulaczka     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-03-10 11:10
ulaczka
dokladnie tak ja to pojmuje.
Tylko gorzej wytlumaczylam
  Profil uzytkownika: aga1977     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2010-03-10 11:41
wspanialy kraj, ale gowniane panstwo

No nie wiem.
Slowa "kraj" i "panstwo" to czesto synonimy.

Tak podaja slowniki synonimow i tak to brzmi.

Nie wyobrazam sobie np. powiedziec:
"Lubie Hiszpanie, jade tam na urlop bo to wspanialy kraj, choc gowniane panstwo".
Chyba nie zostalbym wlasciwie zrozumiany.

A to, ze w Polsce sa plusy ujemne i plusy dodatnie to oczywiscie prawda.
Zwrot "gowniane panstwo" jest jednak nie na miejscu.

Powiedzialbym raczej tak: "Polska jako kraj funkcjonuje niezle, jak panstwo gorzej".

W sumie zgadzam sie, ze to co zwiazane jest z dzialnoscia sektora prywatnego (np. handel, uslugi) funkcjonuje dobrz lub wecz wysmienicie, a to co jest sektorem publiczno-panstwowym (np. urzedy, drogi publiczne) dziala srednio lub wrecz zle .
  Profil uzytkownika: j23     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-03-10 12:01
"Powiedzialbym raczej tak: "Polska jako kraj funkcjonuje niezle, jak panstwo gorzej"
A ja powiedzialam inaczej i coz z tego??
Kazdy inaczej mysli i mowienie ze dane okreslenie jest nie na miejscu bo nie pokrywa sie z Twoim mysleniem jest czepianiem sie szczegolow i brzmi troche jak akademicki wyklad a nie wymiana zdan
Dla mnie to gowniane panstwo - dla Ciebie kraj gdzie z sektorem publicznym jest niezle
Szanuje Twoje zdanie ale nie bede dalej wdawac sie w dyskusje dot. synonimow, ortografii, stylistyki etc bo nie to jest przedmiotem tematu.
powiedzialam co wiedzialam i zmykam
  Profil uzytkownika: aga1977     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-10 12:25
Polki sa wspaniale a faceci do dupy i dlatego panstwo jest gowniane a kraj nie. Panstwo jest wedlug klatwy murzyna (Mleczko):
Chce zeby w tym popierdolonym kraju nigdy nic sie nie udawalo, zeby kazde reformy zawsze sie usraly, zeby kosciol sie wpieprzal do wszystkiego, zeby mieli parlament pelen debili i chce jeszcze zeby tu, kurwa zawsze bylo brudno i wszystko zawsze smierdzialo
  Profil uzytkownika: dzch     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-03-10 13:03
O Wacku od Mopa przez delkatnosc nie mowimy.

Mowimy o tych, ktorym rzekomo powiodlo sie na emigracji.
Dzisiaj widza, iz wielu w Polsce osiaga podobny standard materialny, ale nie musi pier...c sie z barbarzynskim jezykiem, zyje "na swoim' i nie jest dozywotnio traktowane jako svartskalle LOL.

To boli w samej Szwecji.
  Profil uzytkownika: Borrka     
aga1977
Wrocław / Sztokholm


Wpisów: 1089
Od: 2007-08-03
2010-03-10 13:45
Tak przez ciekawosc Borka, to skad piszesz??? Szwecja czy Polska??? Bo odnosze wrazenie ( po Twoich wpisach) ze z Polski klikasz
  Profil uzytkownika: aga1977     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-03-10 13:58
Dobre odnosisz wrazenie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-10 15:37
diwix,masz rację że chcesz zacząć żyć w Szwecji,Ja też nadtym myślę,tylko że ja mam 2 dzieci i męża,ale jesteśmy nastawieni na 80% że wszystko zostawimy w Polsce i jakoś damy sobie radę,mam siostrę w Szwecji i mam jakieś wsparcie choć niechcę im na głowie siedzieć .Mieliśmy szansę zostać 9 lat temu,trafiało nam się tanio mieszkanie,praca,i zrezygnowaliśmy bo tutaj też nie mieliśmy zle,jednak jest coraz gorzej teraz ,jednak za głupotę swoją sie płaci.myślimy zacząć wszystko od nowa,znamy troszkę ludzi tam u których pracował mąż,ja mało ,ale było to bez zarejestrowania,jednak myślę że załatwimy jakąś pracę legalną i nam się uda,mam większą rodzinę w Szwecji jednak na nich mogę liczyć tylko w sprawie odwiedzin a nie jakiejkolwiek pomocy,szkoda tylko nam wszystkiego tutaj zostawiać ale w życiu trzeba z czegoś rezygnować.
Sądzicie że dobrze zrobimy wyjeżdżając z Polski?
  Profil uzytkownika: evitka27     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-10 15:50
Evitka, a zadalas sobie trud, aby ten watek poczytac ?
Jaka roznica, jest akurat w waszym przypadku ?
kazdemu sie moze udac, albo moze byc klapa.
Mozna zyc na przyzwoityum opoziomie, a mimo to sie meczyc psychicznie.
Mozliwosci jest wiele.
Nie jestesmy dziecmi, zeby oceniac wszystko jako czarne i biale...
Musicie liczyc na siebie, miec pewne umiejetnosci i troche szczescia, a bedzie ok, albo i nie bedzie...

Oczywiscie, jako optymista zycze Wam, zby sie udalo...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-10 16:46
bolek1970,czytałam,jednak ja biorę pod uwagę wszystko,i uważam że początki byłyby trudne,jednak pózniej byłoby dużo lepiej,sporo czasu spędziliśmy w Szwecji,i uważamy że jest tam dużo łatwiej zapewnić sobie lepsze życie niż w Polsce,takie jest moje zdanie
  Profil uzytkownika: evitka27     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-10 16:51
Lucus,ja mam tylko jedno pytanie do Ciebie,mianowicie czego Ty sie spodziewasz po wyjezdzie do Szwecji?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-10 21:59
Qrna - rzygac mi sie chce...
  Profil uzytkownika: Oxen     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-10 22:05
"wspanialy kraj, ale gowniane panstwo" - napisala Ula.
I... chyba z grzecznosci lub przepojona odpowiedzialnoscia za dobre imie Forum i wlasna pozycja cerberska, nie dodale tego, co cisnie sie na usta samo: cudowni ludzie, ale zdegenerowani obywatele!
  Profil uzytkownika: Oxen     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-10 22:54
Borrka


Wpisów: 5658
Od: 2003-04-06
2010-03-10 10:17Mantra nieudacznikow, ktorych nie doceniono w tym "strasznym" kraju.
A przeciez sa wspaniali LOL.


Twoja mieszkająca w Niemczech córka tez do tych nieudaczników się łapie? zapewne nie...

ze 2 lata temu przed jakimiś wyborami w Polsce pisałem na forum ze bez względu na wszytko nic się w tym polskim burdelu nie zmieni i tak właśnie jest . Polska to dalej syf, burdel, złodziejstwo, afery, kolesiostwo, moheryzm, debilizm i brak perspektyw dla młodych NORMALNYCH ludzi. NORMALNYCH czyli takich , którzy chcą normalnie żyć. Mieszkasz w Wa-wie wiec g.wno wiesz o tym jak żyje się w małych miejscowościach typu Płoty albo Gryfice skąd sam pochodzę. Nie wiem Borrka co Ci za tablety dają w tym hospicjum ale to musi być jakieś mocne ścierwo
  Profil uzytkownika: PaweleM     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-11 07:24
Drogi JOLANDZIE, mieszkając w 70 000 tyś mieścinie każdy o każdym wszystko wie. Boli mnie to, że jak miałem choć trochę pieniędzy to i znajomi byli ( popożyczałem znajomym łączną sumę 2000 tys. zł i nikt mi nie odda, ani nie oddaje bądz w tym kraju dobrym a się odwdzięczą). A teraz jak sypie mi się sufit na głowę nie ma nikogo nawet mojej rodziny. Mam takie pytanie Życzył tobie ojciec źle, chciał żeby powinęła się tobie noga ? Zapewne nie. A w moim przypadku jest odwrotnie. Mam nadzieje, że znajdę w Szwecji trochę godności i poszanowania dla ludzkiej osobowości. PAWELE M dobrze mówisz Warszawa to miasto, które otwiera perspektywy co z tego, że tam chleb kosztuje 3 zł. jak pensje są na poziomie 3000-4000 tys.. Dlaczego średnia w naszym kraju to 3000 tys. tak napisał brukowiec fakt. Miał racje, bo to tylko średnia. Ja zatrudniałem 3 pracowników i płaciłem im średnią krajową 1117 zł. jak z tego wyżyć nie wiem. Ja wynajmuje mieszkanie i płacę 800 zł. a gdzie reszta. Teraz Polscy pracodawcy wolą zatrudnić rencistów, emerytów, ludzi z grupą oraz stażystów po to tylko, żeby mniej płacić. NA TYM PRACODAWCA NIE POWINIEN SIĘ BOGACIC, BO TO MOIM ZDANIEM ZABIERANIE MIEJSCA PRACY MLODYM PRACOWNIKOM. DLACZEGO JA NIE MOGE ZNALEZC PRACY W ZAWODZIE PONIEWAZ JAK WIEKSZOSC Z NAS UCZACYCH SIE W SZKOLE POLSKIEJ PAMIETA NAUCZYCIEL MATEMATYKI TO, ALBO STARA PANNA ALBO KAWALER. PO CO MAJA REZYGNOWAC Z PRACY LEPIEJ JEST CHOMIKOWAC MIEJSCE I NIE WPUSZCZAC NA NIE MLODYCH AMBITNYCH LUDZI. TU JEST PROBLEM < POWINNO BYC TAK PRZYSLUGUJE TOBIE EMERYTRA ZWOLNIJ MIEJSCE PRACY > NASZ WSPANIAŁY TUSK CHCE TERAZ PRZEDŁUŻYC WIEK EMERYTALNY PO CO chyba po to zeby ludzie predzej poumierali niż otrzymali swoja pierwsza emeryture. POZDRAWIAM
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2010-03-11 07:47
popożyczałem znajomym łączną sumę 2000 tys. zł i nikt mi nie odda

O kurcze, pozyczyles znajomym dwa miliony zlotych (piec milionow koron)?
To teraz rozumiem frustracje, w zyciu nie widzialem tylu pieniedzy na raz, a gdybym nawet widzial to i tak bym nie pozyczyl .
  Profil uzytkownika: j23     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-11 08:21
Nie kolego J23 nie poprawnie to ująłem 2000 zł. sorki za pomyłkę.
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-11 09:10
w kwestii podnoszenia wieku emerytalnego

http://biznes.interia.pl/n ews/w-jakim-wieku-na-emeryture-w-ue,14493 05

co w obliczu starzenia sie spoleczenstw jest koniecznoscia nie tylko w Polsce
  Profil uzytkownika: Facet46     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-11 09:14
"dobry zwyczaj: nie pozyczaj". A najlepiej ani komus, ani od kogos. Wowczas moze kilkoro znajomych sie wykruszy, ale jesli przedkladasz jakosc nad iloscia - warto trzymac sie tej dewizy!
  Profil uzytkownika: Oxen     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-03-11 09:18
Byc moze g..no wiem o zyciu na prowincji.
Ale raczej powiedzialbym, ze g.wno mnie to obchodzi.
Jesli Wackowi i Wickowi zle w polskim buszu, voila - Szengen i mop czekaja.

Irytuje mnie (czasem jedynie) to nieustanne pie....nie nieudacznikow.

To wam jest w Polsce zle, wiec piszcie, ze jestescie zbyt malo przedsiebiorczy, inteligentni, pracowici, fartowni, by dac sobie tu rade i wyjezdzacie.

Wielu innym jest calkiem dobrze, wiec odnoscie to Wacek's lamentation wylacznie do siebie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-11 09:35
(...)jestescie zbyt malo przedsiebiorczy, inteligentni, pracowici, fartowni, by dac sobie tu rade i wyjezdzacie.


To nie specjalnie masz powod by byc dumnym ze swojej corki. Chyba ,ze ja zle rozumuje.

I oczywiscie generalizujesz. Mowiac prosciej wrzucasz wszystkich do jednego worka a to jest BZDURA.
Lucus piszacy w tym temacie tez jest zapewne zbyt malo przedsiebiorcy(sklep, targowisko), pracowity(dzien w dzien 6-22/7 dni w tyg), inteligentny(skonczone studia) i dlatego chce wyjechac bo nie daje rady .Takich jak Lucus jest/bylo wielu, ktorym nie wyszlo w polskim burdelu z powodu "zajechania" ich na wejsciu przez Panstwo.
Juz w tym temacie pisano , ze nie kazdy urodzil sie przedsiebiorca i biznesmenem.Ja na przyklad nie jestem. I chce nic innego jak tylko wstac rano i pojsc do pracy by 25 kazdego miesiaca na konto wplynely pieniadze w dostatecznej ilosci bym nie musial obawiac sie ,ze nie wystarczy do konca miesiaca. A z tym wciaz jest w Szwecji o niebo lepiej niz w Polsce.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-03-11 10:00
Moim zdaniem, to wlasnie emigracja wymaga ogromnej przedsiebiorczosci.
Jak slusznie napisano...nie kazdy jest przedsiebiorczy...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2010-03-11 10:40
"Moim zdaniem, to wlasnie emigracja wymaga ogromnej przedsiebiorczosci."
Tak, trzeba umiec kupic bilet na prom.
Nie kazdy potrafi.
  Profil uzytkownika: Borrka     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-11 10:51
Jezeli przedsiebiorczosc ogranicza sie do kupna biletu to wraca sie ze wstydem jak Wujo na zalosna polska emeryture. Niemniej zmiana kraju nawet z biednego, ciemnego itp na rozwiniety nigdy nie rozwiaze wszystkich problemow, nie ma krajow wiecznej szczesliwosci jak niektorzy rodacy przypuszczaja mylnie.
  Profil uzytkownika: dzch     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-03-11 11:21
"Tak, trzeba umiec kupic bilet na prom."
W ktora strone?

Emigracja nie jest rozwiazaniem problemu, tylko mozliwoscia do rozwiazania...dla odpowiednich ludzi.
Lucusia (i innych wybierajacych sie za morze) pojecie o Szwecji szczerze mnie zmartwilo.
To tak jest, jak sie ktos naslucha bajek od kolegi kuzyna sasiadki i wydaje sie, ze kazdy inny kraj to raj.
Owszem, sa ludzie dla ktorych, w porownaniu z tym co zostawiaja w Polsce, to np Szwecja wydaje sie rajem i moze tym rajem sie w koncu stanie (jezeli rajem jest tylko byc)...ale droga do niego prowadzi przez...pieklo ciezkiej pracy i nie mam tu na mysli tylko pracy zarobkowej (jezeli taka sie trafi)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 12:34
Teraz Polscy pracodawcy wolą zatrudnić rencistów, emerytów, ludzi z grupą oraz stażystów po to tylko, żeby mniej płacić. NA TYM PRACODAWCA NIE POWINIEN SIĘ BOGACIC, BO TO MOIM ZDANIEM ZABIERANIE MIEJSCA PRACY MLODYM PRACOWNIKOM. DLACZEGO JA NIE MOGE ZNALEZC PRACY W ZAWODZIE PONIEWAZ JAK WIEKSZOSC Z NAS UCZACYCH SIE W SZKOLE POLSKIEJ PAMIETA NAUCZYCIEL MATEMATYKI TO, ALBO STARA PANNA ALBO KAWALER. PO CO MAJA REZYGNOWAC Z PRACY LEPIEJ JEST CHOMIKOWAC MIEJSCE I NIE WPUSZCZAC NA NIE MLODYCH AMBITNYCH LUDZI. TU JEST PROBLEM < POWINNO BYC TAK PRZYSLUGUJE TOBIE EMERYTRA ZWOLNIJ MIEJSCE PRACY > NASZ WSPANIAŁY TUSK CHCE TERAZ PRZEDŁUŻYC WIEK EMERYTALNY PO CO chyba po to zeby ludzie predzej poumierali niż otrzymali swoja pierwsza emeryture.

Wypisz, wymaluj, dzisiejsza Szwecja !!!

Pisz Lucuc dalej, a napewno jeszcze sporo takich obrazkow sie znajdzie...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 17:10
Zadalem Ci pytanie, czego spodziewasz sie po przyjezdzie do Szwecji?,Ty niestety w dalszym ciagu opisujesz prywatne sprawy,nieszczescia jakie Cie spotkaly w Polsce.Masz kogos w Szwecji na kogo mozesz liczyc?,jesli masz kogos,kto obiecal Ci pomoc,czy jest to osoba godna zaufania?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Lucus120909


Wpisów: 9
Od: 2010-03-05
2010-03-11 17:28
JOLAND nie spodziewam się salonów, balów i życia w nadmiarze. Jadę tam po to aby znaleźć lepsze jutro dla mnie i mojej rodziny. Nie mam tam rodziny, znajomych, ani oparcia w nikim. Zacznę od podstawy i jak będzie to pokarze przyszłość. Nie jadę sam, ale z 2 znajomymi, którzy są w jeszcze gorszej sytuacji niż ja. Pewną pracę mam w Niemczech,gdzie mam rodzinę i znajomych. Pierw jednak jadę do Szwecji. Najgorsza moja wada jaką mam to to, że dla przyjaciela oddam wszystko ostatnie gacie jakie mam na sobie, a sam oczekuję od niego tylko uczciwości. POZDRAWIAM
  Profil uzytkownika: Lucus120909     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 17:35
Ogarnij sie Lucus, zostan w Polsce narazie i wylecz sie z tego "kochania swoich przyjaciol", a potem jedz do Niemiec...
Bedziesz mi wdzieczny, jesli sie posluchasz...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 17:49
Przed Swietami Bozego Narodzenia odwozilem na prom trzech gosci, Tobie podobnych naiwniakow,ktorzy przyjechali tutaj za chlebem.Znalezli prace u pracodawcy rodaka,ktory zaplacil im za przeprcowane godziny 230 godz kazdy, otrzymali zaplate po 4000SEK,nawet nie starczylo im na oddanie dlugow jakie zaciagneli na wyjazd do Szwecji.Gdy wykazali niezadowolenie pracodawca zostawil ich na ulicy przy autostradzie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-11 18:12
tak na marginesie to perspektywy pracy w Szwecji dla nauczycieli matematyki sa dosc dobre i zarobki tez przyzwoite szczegolnie dla nauczycieli gimnazjum.
Proponuje zapisac sie w Polsce na jakis dobry intensywny kurs szwedzkiego i po bieglym opanowaniu jezyka, moze rok, moze dwa lata dowiedziec sie czy i jak mozesz uzupelnic wyksztalcenie w Szwecji a potem znalezc sobie prace w Twoim zawodzie i przyjechac jak júz ja bedziesz mial, wtedy widze szanse na powodzenie.
Wymaga to czasu i wysilku, ale nie ma duzego ryzyka zwiazanego z wyjazdem w innym przypadku to raczej szalony pomysl.
albo altenatywa
zrob w Polsce kurs zawodowy, fryzjerstwo moze?
wtedy tez masz szanse
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-11 18:25
moim prywatnym zdaniem
podstawa udanej emigracji jest praca, lub szkola, jesli ktos przyjezdza majac zagwarantowana prace na uczciwych warunkach w swoim zawodzie lub po to zeby sie uczyc jezyka, czy czego tam to czemu nie?
Szanse na powodzenie sa duze, przez powodzenie mam na mysli prowadzenie normalnego zycia podobnie do tego jak w Polsce.
Wyjazd na zasadzie Polska to bagno, burdel i nigdzie gorzej byc nie moze to paranoja bo owszem zawsze moze byc jeszcze gorzej i nic tu do Szwecji.
Jak jest wysoka koniunktura mozna grac w ruletke, ale przy kryzysie jaki jest szanse sa duzo nizsze.

  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 18:26
To dobry pomysl Darsim,nauczyciel to najbardziej poszukiwany zawod w Szwecji a do tego matematyk.
Tylko to trzeba robic w jakiejs logicznej kolejnosci,intensywny kurs szwedzkiego w Polsce,gdy juz bedzie rozumial jeszcze z Polski wyslac papiery o wyksztalceniu czy sa wystarczajace.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 18:35
Luuuudzie !!!
Nauczycieli jest nadprodukcja !!!!
Masowe zwolnienia, a jednoczesnie zapotrzebowanie na vikariat coraz wieksze (paradoks, czy nowa forma logiki ?)
Inna sprawa, ze akurat nie matematyki. Pamietajmy, ze to jednak trudny przedmiot i malo komu sie tu chce go uczyc...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 18:49
Bolek,co Ty mowisz?,bylem bezrobotny dwa tygodnie,babsko z AF przyczepila sie do mnie,ze mam isc na rozmowe kwalifikacyjna do dzialu szkolnictwa w komunie,mialem uczyc zawodu.Trzy razy dzwonila,wyslala skierowanie do domu na konkretny dzien i godzine.Wymigalem sie bo mialem dochody z firmy i zaraz znalazlem dodatkowa prace w drukarni.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 18:57
Z wlasnego doswiadczenia widze to inaczej...
Jest dyrektywa w mojej komunie, ze 30% nauczycieli nalezy zwolnic.
Jednoczesnie wielu dzieciom(glownie cudzoziemcom, ale tez takim jak moja corka z Asperegem) brakuje special larare i ogolnie pomocy w nauce, bo nie kumaja. Wiadomo, ze w domach mowi sie po arabsku, somalijsku itd...
Natomiast a vikariatem problemu nie ma, szkoly codzien dzwoniapo zastepstewstwo...
Fajny system, nie ?
Kogo tu chowamy ?
Jak sie maja dzieci matematyki nauczyc ?

Lucus, a moze sie arabskiego naucz ?
Roboty, pod dostatkiem...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 19:44
Bolek wiez dla czego pracodawca woli zatrudnic vikariata ?
Bo placi mu na godziny a to jest zawsze taniej niz miec pracownika na stale z miesieczna pesja.
  Profil uzytkownika: Ewanta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 19:58
Ewanta wiesz jaki jest plus wikariatu?-nigdy nie moga cie zwolnic przed uplywem czasu na jaki zostal zakontraktowany,ponadto posiadasz wszystkie prawa pracownika zatrudnionego na stale.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:05
Jeszcze jeden taki maly epizod.
Dwie studentki przyjechaly na wakacje do Szwecji zeby sobie dorobic. Nie znaly nikogo. Mialy ze soba namioty i szczere checi.

Po wakacjach wrocily na studia...... no i pewnie nie uwierzycie ale udalo im sie. Niedosc ze znalazy prace to jeszcze dostaly zatrudnienie na bialo i zapewnienie na dalsza wspolprace.
Wiedz pewnie jak teraz czytaj te wypowiedzi to nie moga uwierzyc ze tak jest strasznie i ciezko znalesc prace
Jednak jak sie chce to wszystko mozna
Jeszcze dodam ze bylo to nie tak dawna
  Profil uzytkownika: Ewanta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 20:11
Ewanta, wiem, co to jest vikaria, az za dobrze...

Studentka, bez dzieci i rodziny, to jednak troche inny typ ryzyka i "doswiadczenia", niz facet z zona i dzieckiem...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:16
Tak tylko zazwyczaj te umowy sa bardzo krudke (miesiac gora).Najwyzej ci pozniej przedluza jak chca
No i nie masz takich samych praw jak na fast bo jak jestes zatrudniony na godziny to placa ci tylko za te godziny co pracujesz i np taki lärare jak ma jakies okenko wolne to juz mu nie placa a na fast masz pensje miesieczno i nie wazne czy masz 8 godzin lekcj czy 5 wyplate masz zawsze taka sama
  Profil uzytkownika: Ewanta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 20:18
Ewanta, jak bys uwaznie czytala, to wlasnie to w zlosliwy sposob staram sie naswietlic !!!
Po co zatrudniac drogich nauczycieli, ktorym "czy sie stoi, czy sie lezy...", jesli mozna miec niewolnika a vikariatu !!!
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:18
Ewanta,wiesz jaka jest dluga droga od zapewnienia do realizacji?,szczegolnie tutaj w Szwecji.Latem nie ma duzego problemu znalezc prace sezonowa,jeszcze jak sie zna angielski.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:22
Nie masz racji z tym wikariatem,nie zatrudniaja na godziny,zatrudniaja na %.Na godz zatrudniaja prac.godzinowego,taki nie ma zadnych praw,urlop mu wyplacaja przy poborach.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:22
No to niech Lucek przyjedzie na lato
  Profil uzytkownika: Ewanta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 20:24
Niech wpada do mnie, ale z arabskim jezykiem najlepiej...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:25
A co to za roznica czy pracownik godzinowy nie moze zastepowac naprzyklad chorego kolege przez miesiac
  Profil uzytkownika: Ewanta     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:29
Bolek zlosliwy jestes odstraszasz wszystkich potecjalnych emigrantow
  Profil uzytkownika: Ewanta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:31
Jest ogromna roznica,wikariat jest zastepstwem,prac godzinowy jest prac.dodatkowym do wykonania jakiegos zadania.Wikariat jest na prawach prac.stalego z urlopem i innymi swiadczeniami,godzinowy nie posiada zadnych praw prac.stalego.Jedynym sposobem rozwiazania wikariatu jest zwolnienie prac.za ktorego jest ten wikariat.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:33
NO to dziwne bo ja pracuje w kommunie i takie szwigle przechodza
  Profil uzytkownika: Ewanta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 20:34
Teraz to ty glupoty piszesz Joland...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:36
akurat w komunie nie przechodza,zapytaj sie tych dodatkowych osob,ktora jest na wikariacie,ktora godzinowa?,z samej ciekawosci.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:37
Bolek nie wystarczy napisac,ze pisze glupoty,prosze o argumenty.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 20:39
Wikariat nie ma zadnych praw tego typu.
Jestes sila robocza.
Owszem cos tyam sie liczy do emerytury, to wszystko.
Zadnych urlpow i innych swiadczen, no co ty ?
Przynajmniej w szkolnictwie...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 20:41
Z samej ciekawosci to ja tak pracowalam na poczatku .
Na umowie byl vikariat i z kogo. A pensja za godzine i stawka ile za ta godzine mi placa.
Moge ci wyslac kopie jak nie wierzysz
  Profil uzytkownika: Ewanta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:54
Pracowalas na wikariat,mialas na papierze za kogo i mialas stawke godzinowa?.Przeczytaj jeszcze raz dokladnie,troche to dziwne.Bylas w grafiku za ta osobe?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 20:55
Bolek, Ty zanim cos napiszesz dokladnie to przemysl.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 21:01
Bolek zlosliwy jestes odstraszasz wszystkich potecjalnych emigrantow

Robie im przysluge chyba...

Tak historia o starym baletmistrzu mi sie przypimna, co to przyszla do niego pewna mloda adeptka sztuki ...
Pyta, czy ma szanse, aon popatrzyl i nawet zanim zatanczyla, stwierdzil, ze nie ma...
Poszla do domu i rozpoczela normalne zycie, jako sklepowa ekspedientka z mezem i dziecmi.
Po latach baletmistrz zawital w miescinie, wiec zapyatala go, jak mogl tak szybko ocenic, jej talen(a, raczej jego brak).
On odpowiedzial: to proste, gdybys miala talent nie przejela bys sie nawet jednym slowem, tego co powidzialem i zrobilabys kariere...
Jarzysz Ewanta ???
  Profil uzytkownika: bolek1970     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 21:02
Joland, widze ze mowimy o dwuch roznych formach vikariatu.
Moje przeoczenie...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-11 21:06
....sa cztery formy zatrudnienia w Szwecji,czasowe,godzinowe,wikariat,praca stala.Jest jeszcze jedna forma zatrudnienia, na czarno.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-11 21:08
Nie ucz ojca robic....itd...
Prisze Cie Joland...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-11 21:17
To pewnie malo jeszcze wierz jake przekrenty robia w kommunie
Tak pewnie jak i wszedzie. Na poczatku musialam sie bardzo pilnowac i liczyc kazda godzine bo bardzo czesto zapominalo im sie doliczyc jakes godziny.
Naprzyklad taki przekret jak to ze po 3 miesiacach pracy wyslali mnie na urlop (ktorego wcale nie mialam) a w moje miejsce wstawili szwedkie. Jak poszlam na rozmowe do szefowej to wierz o co mnie powiedziala. Zapytala sie czy planuje miec dzieci(a bylam swierzo po slubie)bo niby ta praca wymagala dyspozycyjnosci.
Pozniej jak zapisalam sie juz do zwiazkow i bylam troche madrzejsza to sie dowiedzialam ze za takie slowa to ona powinna byc ukarana
  Profil uzytkownika: Ewanta     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-12 05:59
Luuuudzie !!!
Nauczycieli jest nadprodukcja !!!!
Masowe zwolnienia"

na pocieszenie pBolek, prognozy sa dobre

"Bristande intresse
Däremot väntas det bli brist inom flera yrkesgrupper, bland annat tandläkare, högskoleingenjörer och biomedicinska analytiker. Det gäller också flera lärargrupper, till exempel yrkeslärare, fritidspedagoger, speciallärare och förskollärare."

http://www.aftonbladet.se/ nyheter/article6750963.ab

  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-12 06:11
"bli brist på...specialärare..."
Moze przeczytali co tu pisalem...
yrkeslärare, tez sprawa oczywista. W kryzysie utyka sie ludzi, po roznych kursach zawodoych, aby sztucznie zmiejszac bezrobocie...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-12 08:55
Czy nie zgubiliscie tematu klocac sie o szczegoly komunalnych wikariatow?
Lucus ma pewna prace,(!!) rodzine i znajomych w Niemczech a jedzie do Szwecji gdzie nie ma nikogo, chce wybrac rzecz gorsza.
  Profil uzytkownika: dzch     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-12 16:53
"Lucus ma pewna prace,(!!) rodzine i znajomych w Niemczech a jedzie do Szwecji gdzie nie ma nikogo, chce wybrac rzecz gorsza."

bo mieszkanie akurat w szwecji warte jest kazdego wyrzeczenia
  Profil uzytkownika: darsim     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-12 19:02
Rozmawiałem dziś z moja znajoma na gg. Mieszka w Polsce(zach-pom) oczywiście(mam nadzieje ,ze już niedługo). Nie będę wklejał całej treści rozmowy bo to bez sensu, wkleję tylko kilka wypowiedzianych przez nią zdań. Dodam , ze dziewczyna ma tytuł magistra(jakieś studia związane ze zwierzętami,nie pamiętam dokładnie) i pod koniec studiów podjęła prace na fermie

""" Szefowa zaczęła mi robić chore warunki: święta na fermie, mam nosić worki z paszą i skończyć ze studiowaniem"""

"""(...)chciałabym wyjechać za granice po studiach na jakiś czas niestety, bo w Polsce ciężko o sensowne zarobki a ja potrzebuje mieszkania"""


Borrka pewnie postawi swoja diagnozę - "nieudacznik" ,
ja stawiam swoja diagnozę -" realizm życia w polskim burdelu powoduje chęć ewakuacji z owego burdelu"



  Profil uzytkownika: PaweleM     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-12 19:19
Skoro w Polsce taki burdel,zapros ja do Szwecji,zalatw prace,godziwe zarobki,mieszkanie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-12 19:44
zaprosiłem
  Profil uzytkownika: PaweleM     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-12 19:53
Joland-ostatni sprawiedliwy...

Troche dystansu, no prosze Cie !!!

  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-12 20:32
Dzisiaj w czasie przerwy obiadowej szwedzi opowiadali,ze coraz wiecej rodzin jest bez pradu,nie kazdemu chca rozlozyc na raty rachunki za elektrycznosc.Podobno takiej biedy tutaj dawno nie bylo.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-13 20:20
Jolant gdzie ty mieszkasz w domu ogrzewanym na prad.
kto teraz takie kupuje
  Profil uzytkownika: Ewanta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-13 20:30
Ewanta,czytaj dokladnie co napisalem,ja mam pelec+2 kominki,to nie mnie dotyczy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-13 21:09
no to co sie przejmujesz innymi.
W polsce ludzie z zimna w wlasnych domach umieraja bo nie maja czym opalac a ty sie przejmujesz jakimis szwedami co nazekaja bo musza zaciagnoc troche pozyczki na oplate energi
  Profil uzytkownika: Ewanta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-13 21:26
Ja staram sie odfalszowac obraz Szwecji,kraju mlekiem plynacym,gdzie wszystko lezy na ulicy,wystarczy tylko sie schylic i podniesc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ewanta


Wpisów: 137
Od: 2005-10-25
2010-03-13 21:29
A ja udowodnic ze w Szwecji jest zlie ale w Polsce jeszcze gorzej
  Profil uzytkownika: Ewanta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-13 21:35
Zalezy z jakiego srodowiska w Polsce sie pochodzi.
Moi przyjaciele przyjezdzaja do mnie dosyc czesto,nie uwazam by mieli gorzej odemnie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-14 07:39
"Poczatki zycia w Szwecji" datuja sie... Oj! dawno to bylo...
;)
  Profil uzytkownika: Oxen     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-14 07:45
*PaweleM*
Ty nie cytuj "Borrka"...
On tylko goloslowie uprawia, scholastyka sie zajmuje. Moze warto by zapytac: co on takiego w zyciu dokonal, ze teraz gardzi wszystkimi razem i kazdym z osobna?! Moze "mopp" to jego najlepszy przyjaciel?! Tak mi sie wydaje...
-LOL-
  Profil uzytkownika: Oxen     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-14 08:04
" A jak udowodnic ze w Szwecji jest zlie ale w Polsce jeszcze gorzej "

W polsce przecietnie zarabia sie 3 tys koron. Z czego 1 tys koron to oplaty mieszkania w zaleznosci gdzie sie mieszka, dochodzi do 2 tys koron. Jedzenie w zaleznosci kto ile je 600 koron. Zostaje 400 koron jak ktos pali to na papierosy.

W polsce komunikacja miejska to autobusy, tramwaje, pociagi.Drogie jak cholera i na kazdy autobus trzeba kupowac bilet. Drogi dziurawe i przejechanie autem z punktu A do B zajmuje 2 razy dluzej niz w szwecji.

Javla biurokracja z okienka do okienka z jednego konca miasta na drugi. Stanie w kolejkach calymi dniami aby zalatwic jeden dokument tozsamosci.
Menele w bramach zlodzieje na ulicach. Nacpane malolaty.

Radny kradnie a cale miasto na dnie. Mafie polityczne z mafiami koscielnymi. Spiski i skandale.

ALe polska jest fantastyczna ma ladne gory i mazury. Baltyk smierdzi ropa naftowa a przy brzegach plywaja zdechle meduzy.

Teraz niech ktos opisze szwecje

http://www.youtube.com/wat ch?v=umxZIDaCeu8
  Profil uzytkownika: Danielus81     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2010-03-14 09:08
"W polsce przecietnie zarabia sie 3 tys koron. Z czego 1 tys koron to oplaty mieszkania w zaleznosci gdzie sie mieszka, dochodzi do 2 tys koron. Jedzenie w zaleznosci kto ile je 600 koron. Zostaje 400 koron jak ktos pali to na papierosy.

W polsce komunikacja miejska to autobusy, tramwaje, pociagi.Drogie jak cholera i na kazdy autobus trzeba kupowac bilet. Drogi dziurawe i przejechanie autem z punktu A do B zajmuje 2 razy dluzej niz w szwecji.

Javla biurokracja z okienka do okienka z jednego konca miasta na drugi. Stanie w kolejkach calymi dniami aby zalatwic jeden dokument tozsamosci.
Menele w bramach zlodzieje na ulicach. Nacpane malolaty.

Radny kradnie a cale miasto na dnie. Mafie polityczne z mafiami koscielnymi. Spiski i skandale.

ALe polska jest fantastyczna ma ladne gory i mazury. Baltyk smierdzi ropa naftowa a przy brzegach plywaja zdechle meduzy.

Teraz niech ktos opisze szwecje"

Czesciwo moglabym sie zgodzic z twoim opisem Polski Danielus, ale oczywiscie nie z kazdym jego detalem.

A wiec zarobki nie sa tak niskie jak mowisz. Nie wiem z jakiego miasta pochodzisz, ale ja pochodze z miasta z okolo 40tys mieszkancow.. do Gdn mamy jakeis 80km, wiec duza czesc dojezdza do trojmiasta do pracy, badz tam tez sie przeprowadza jesli tak jest wygodniej.

Z jednym sie zgodze jesli nie masz wyzszego wyksztalcenia to rzeczywiscie trudniej jest w Pl sie utrzymac na fali. I byc mzoe twoj opis wtedy jest bardziej odpowiednie, ale nie ma sie jak do ludzi wyksztalconych i/badz ambitnych. Moi znajomi zarabiaja przynajmniej rownie dobrze jak w Szwecji jesli nie lepiej. Stac ich na wiele wiecej, kredyt na mieszkanie i splata tego kredytu rowniez nie jest prolemem, gdzie wiekszosc w Se ma problem z dostaniem chociazby kredytu na mieszkanie i mowie tu nawet o dwoch pracujacych ludziach, jeden nawet nie ma szansy na marzenia o mieszkaniu. Przynajmniej tak jest wsrod moich znajomych. Z praca tez nie jest zle w Pl, z tego co pamietam bezrobocie lezy na jakis 15-18% spoleczenstwa. W Se to juz jakies 10% jest przynajmniej i z tego co czytalam, prognozy byly, ze ma wzrosnac do 11% w tym roku.
Reczywiscie jakosc drog jak kazdy sam widzi sa duzo lepsze w Se. W Pl tez moglyby byc tylko niestety takie drogi jaka polityka.
I z ta przecietnoscia (3tys kr) to troche przesadziles. Na dzien dzisiejszy to juz jakies 5 tys kr musisz liczyc, przynajmniej (netto oczywiscie). Chyba, ze patrzysz na najnizsza sfere spoleczenstwa, to moge sie ewentualnie zgodzic.
I komunikacja tez nie jest taka droga, fakt faktem, ze na autobus jest inny bilet niz na pociag, ale dojazd taki sam jak w Se. Do pracy dojezdzam trzema srodkami komunikacji kazdego dnia.. i to jest Sthlm!!! Takze, nie mow, ze w Pl jest gorzej.
Biurokracja tez istnieje w Se, jedynie technika umozliwila Szwecji tak dobre zniweczenie biurokracji, wiekszosc ludzi posiada komputer w domu i potrafi sie nim poslugiwac do np placenia rachunkow. Ale jeszcze do iedawna rachunki placilo sie na poczcie, zreszta do dnia dzisiejszego mozna. Na uniwerku zeby zalatwic cos, to trzeba dokladnie zapoznac sie z godzinami otwarcia, do wiadomosci dostep jest wylacznie przez internet, wiec bron Boze zeby ci internet nie dzialal.

Nacpane socjalowce rowniez sa w Se, menele.. bardzo ich duzo.. uwierz mi. W Sthlm jest jakies 3tys ludzi bezdomnych.

Takze moj obraz Szwecji troche sie rozni od twojego.
Moze sie ze mna zgadzac badz nie.. zreszta kazdy ma inny obraz wszystkiego
I to jest piekne.. przynajmniej w jakas dyskusje mozna wpasc
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 09:23
Margines spoleczny zyje na pewno lepiej w szwecji nid w Polsce wiec rozumiem zachwyty na forum szczegonie kryminalisci maja lepiej
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 09:29
Jak siedziec w wiezieniu to tylko w szwecji jak ma socjalu to tylko w szwecji jak pracowac w Ica to tylko w szwecji
  Profil uzytkownika: darsim     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-14 09:33
Ja pochodze z wałbrzych -świdnica czesc zycia spedzilem na wiosce 7 km od swidnicy. Dojazd to tylko autobusy i jezdza co godzina lub poltorej. 22:00 ostatni autobus do miasta i 22:40 ostatni powrot. Dalej kilka godizn przerwy i pierwszy autobus jakos 6 rano.

W walbrzychu zalatwiajac nowe prawo jazdy i dowod osobisty
od godziny 8 rano do godziny 15:00 zalatwilem tylko prawo jazdy bo jakos te urzedy funkcjonuja lepiej i sprawniej.
Jednak nie obylo sie bez biegania z matejki 1 na matejki 2 pokoj 11 , pokoj 3 pierwsze pietro drugie pietro, moniuszki 12 i spowrotem na matejki i wszedzie sie stalo w kolejkach. Pani wysylala do okienkas po pieczatke pani w okienku podbila pieczatke oblizujac palce po ciastku, skasowala 70 zlotych i odeslala spowrotem pietro nizej.

25 km od swidnicy do walbrzycha 45 minut buss za 4 zł w jedna strone. Potem autobusy miejskie bo bussy maja wyznaczona trase glowna. trzeba sie przesiadac z autotbusy do autobusu i na kazdy kupowac osobno bilet. Mimo ze sie przejechalo 5 przeystankow.

Wynagrodzenia w pracy. Pewnie ze wiecej zarabiaja wyksztalceni ale tych jak mi sie wydaje jest mniej.
2 lata temu zarabialo sie 3 tys koron. To jest 1200zl.

przecietny czlowiek nie zarobi raczej wiecej w malej miescinie jak 1600zl to 4 tys koron.

A co powiedza ludzie ktorzy mieszkaja w polsce?? jak wyglada wasza sytuacja. Ile mozna wyciagnac siedzac na kasie czy jako pielegniarka w szpitalu??
  Profil uzytkownika: Danielus81     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-14 09:35
"jak pracowac w Ica to tylko w szwecji " Zlosliwosc darsimowska nie zna granic
  Profil uzytkownika: Danielus81     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 09:42
Danielus,dzieki takiej nieprawdziwej propagandzie na temat egzystencji w Polsce jaka Ty prowadzisz kazdego niemal dnia mam zapytania dotyczace zarobkow w Polsce.
Skad Ty pochodzisz?,chyba z jakiejs zabitej pipidowy,gdzie ptaki zawracaja a ludzie tak malo zarabiaja.Skoro z takiej pipidowy pochodzisz, to dziekuj Bogu,ze tutaj nawet na socjalu masz lepiej.
Zaprzestaj jednak nieprawdziwej propagandy,gdyz nie wszyscy z takiego srodowiska pochodza i nie musza sie plaszczyc przed szwedami,ze ich kraj im zycie uratowal.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-14 09:43
Daniel, sprobuj zyc poza 100lyca w SE bez auta...
a co do Polski:

http://gazetapraca.pl/gaze tapraca/1,103345,7448191,Ile_w_2009_roku_ zarabiali_Polacy_.html
  Profil uzytkownika: Facet46     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 09:54
Obiecalem sobie kilka dni temu ze niebede wchodzi na takie tematy jak ten.. ale niestety robie wyjatek.

Czytam uwaznie i zastanawiam sie.. co jest z ludzimi (polakami). Niewiem czy kazdy chce byc z was dyrektorem, magistrem czy mozne bogaczem... tu w Szwecji.. i mysle ze wiele osoba nadal to boli ze tego nie moga byc tu w Szwecji..

Trza wpierw miec odpowiedni stosunek do panstwa, szwedow i innych osob co tu mieszkaja. Oczywiscie mozna krytkowac tak jak w PL jest to norma zyczia i przetrawania.. same jeczenie.. i jeczenie. Ze wrzytsko jest zle.. i winna innych.. a NIGDY sie nie patrzy na siebie.. ze wina moze byc nawet swoja.

Ja kocham Szwecje z calego mojego serca. Jest duzo rzeczy so funkcjunyje dobrze.. i myzle duzo osob wie dobrze o tym doskonale. Ludzie sa przyjazdni.. i zadko kogos osadza tak szybko jak polak tylko potrafi.

Wiec niz isc do przodu jako ludzie.. to nadal potrafia polacy sobie tu mscic sie na innych. To takie chore..

Jak osoba chce sie przwprowadzic to Szwecji.. wiec prosze bardzo.. ale na zycie zeby miec OK trza zapracowac nad tym.. czy tu czy w PL. Tu napewno bedzie cieszko dla wiele osob.. ale jak ktos ma trudna sytacje w PL.. to mozna sprobowac.. ale jedno rzecz jest jasna.. PROBLOMOW nie mozna ucieknac .. bo kiedys cie dogonia...

Tu w Szwecji zyje sie dobrze, skromnie ale na wysokim pozniomie..
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-14 09:58
No wlasnie jak tak dobrze jest w polsce zarobki takie super i wszystko jest takie fajne to po co tu ludzie przyjezdzaja??

Nie kumam tego pisza ze w polsce jest super dobre zarobki wszystko coraz lepiej a przeprowadzaja sie do szwecji lub ci co tu juz siedza nie zaczna wracac.
  Profil uzytkownika: Danielus81     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 10:05
No wlasnie jak tak dobrze jest w polsce zarobki takie super i wszystko jest takie fajne to po co tu ludzie przyjezdzaja??

Nie kumam tego pisza ze w polsce jest super dobre zarobki wszystko coraz lepiej a przeprowadzaja sie do szwecji lub ci co tu juz siedza nie zaczna wracac.
-------------

Daniel, to co napisales zgadzam sie z toba. Bo jak w PL bylo zycie takie SUPER to nie wyjechalo ponad 2 miljonow mieszkancow do roznych panstw w EU.

Wiec cos nie moze byc tak w PL ze ludzie uciekaja od PL.

  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2010-03-14 10:09
Mam dwie kolezanki pielegniarki, obydwie sa po starej szkole pielegniarskiej, czyli bez studii. Zarabiaja okolo 2 tys zl. Pielegniarki ze specjalizacjami zarabiaja wiecej.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-14 10:11
Chociaz z artykulu na poloni ewidentnie widac ze coraz mniej ludzi naplywa do szwecji. Byc moze sytuacja sie poprawia wiec jeszcze nie wykluczone ze wiekszosc co wyjechala jeszcze bedzie chciala wrocic. Ja bym chcial wrocic ze szwedzka emerytura.
  Profil uzytkownika: Danielus81     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 10:12
Juz zaczeli....

Kiedys to sie nazywalo "nocne polakow rozmowy", teraz ludzie sie do internetu dorwali, i co jeden, to madrzejszy !

Darsim z ta Ica, to przegioles troche...
Niech zyje , !!!
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 10:14
Ja daje glowe,ze duzo wczesniej przeprowadzilem sie do Szwecji jak Ty.Kiedy wroce to ja bede decydowal,nigdy obywatelstwa szweckiego nie przyjalem i nie przyjme.Dwa lata temu kupilem mieszkanie w Polsce,wiec furtki nigdy sobie nie zamknalem.Szwecji jako kraju i jego mieszkancow nigdy nie krytykowalem,jednak jestem uczulony na nieprawde,gdy ktos pisze o moim kraju pochodzenia.Na pytanie szwedow o zarobki jakie podales odpowiadam,ze tylko tacy nieudacznicy wyceniaja swoja prace na takim poziomie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
szedi


Wpisów: 3458
Od: 2008-10-02
2010-03-14 10:16
Danielus napisał:

"od godziny 8 rano do godziny 15:00 zalatwilem tylko prawo jazdy bo jakos te urzedy funkcjonuja lepiej i sprawniej.
Jednak nie obylo sie bez biegania z matejki 1 na matejki 2 pokoj 11 , pokoj 3 pierwsze pietro drugie pietro, moniuszki 12 i spowrotem na matejki i wszedzie sie stalo w kolejkach. Pani wysylala do okienkas po pieczatke pani w okienku podbila pieczatke oblizujac palce po ciastku, skasowala 70 zlotych i odeslala spowrotem pietro nizej."


Danielus poukładanie tego we wszystkich urzędach w Polsce jest banalnie proste(kwestia logicznego myślenia)ale skutkowałoby koniecznością zwolnienia połowy śmierdzodupców biurowych.Każdy z tych nieudaczników pierdzących na zmęczonego w fotele kręcone musi każdego dnia upewniać większą część społeczeństwa o potrzebie swego istnienia w urzędzie i wymyśla co raz to nowe druczki i potwierdzenia zatwierdzenia.Pomyśl jak bardzo musiały te pokraki być zdesperowane skoro wymóg posiadania wyższego wykształcenia aby pozostać na stanowisku nakazał im ukończyć na szybkości półroczne liceum i szybciutko na płatne (przez pracodawcę oczywiście) "studia" i teraz mamy zdebilałą panią Jadzię ,która w życiu nie przeczytała nic więcej po za drukiem KIT-7 i BĄK-8 ale wymaga aby do niej mówiono Pani Magister.
  Profil uzytkownika: szedi     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-14 10:17
Joland, rzecz w tym ,ze zbyt długo NIE MIESZKASZ w Polsce by wiedzieć jak tam się żyje.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 10:18
Nie chodzi w koncu o to dlaczego Ci narzekajacy ciagle tu siedza, czy myle sie ?
Chodzi o naiwny obraz Szwecji lansowany min w Polsce, z ktorego biora sie potem takie pytania: czy bede tu szczesliwy ? itd
Nie ma na tak zadane pytanie, a szczegolnie w kontekscie emigracji, jednozancznej odpowiedzi. Zawsze bedzie dylemat. Moze materialnie bedzie lepiej, ale trzeb sie bedzie upodlic, zagrzac wargi, zaciskac dupsko, aby moc pojechac na swieta do Pl i byc "panisko" sastajace kasa pare dni. Zyc tu bez przyjaciol, wspolnego jezyka z ludzmi itd...
Nie kazdy to potrafi, nie kazdy jest na to gotow.
Moze stad tyle jeczenia na Szwecje, jako calosc, na tym forum. Jakas forme oreagowania sie, za bycie obywatelem 2 kategorii itd...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2010-03-14 10:24
Wiekszosc ludzi szuka stabilnosci i to osiagneli w Se.
Polska jest innym krajem, wszystko robi sie na szybko, prace mozna szybciej stracic, przynajmniej nie ma zwiazkow zawodowych, ktore beda sie o twoja pozycje klocic z szefem.

Mysle, ze tu chodzi bardziej o panstwo, ludzi, kulture anizeli zarobki. Przeciez do Se nie wyjechala nizsza sfera spolenczenstwa, jednak duza czesc jest po studiach, wyksztalconych, iteligentnych.

I zreszta w Pl zawsze istniala chec emigracji, to chyba taka nasza "choroba". Trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie plotu. Szukamy kicku. Zmiany strefy zyciowej. Nie wszystko musi schodzic do pieniedzy.

Polska jest rowniez pieknym krajem.
Niestety mamy duzo problemow z politykami, z urzedami, i z samymi soba i naszym nastawieniem do swiata i ludzi. Chociaz nie wszyscy oczywiscie. Mysle, ze historia naszego kraju pozostawila slady na nas i nastawieniu do samych siebie.

I mama ndzieje, ze nastepna generacja politykow bedzie lepsza od dotychczasowych.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 10:32
Ze szwedzka emerytura bedziesz skazany na szwedzki socjal kolejne zludzenia
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 10:35
W tym temacie nie chodzi o porownywanie dwoch krajow,
zasadniczym celem jest ukazanie,ze nie wszystko jest tak kolorowe i piekne.Ten zafalszowany obraz pochodzi zapewne z tego co Bolek napisal,zaciskania pasa,zaciagania dlugow,gdy nabywa sie zdolnosci kredytowej,kupowania na kredyt,by pojechac do Polski "rznac panisko".Scieraja sie dwa typy ludzi
tych niby paniskow,ktorzy sa tutaj niczym i ludzi,ktorzy zyja tylko za to co wypracuja wlasnymi rekoma,ja naleze do tej drugiej grupy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 10:38
W szwecji wybory w tum roku niestety nie ma zadnego wyboru poza wybraniem mniejszego zla jak sie czlowiek nie obruci d.a zawsze z tylu zostanie
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 10:40
Chodzi jeszcze o jedno, o falszywy obraz, ze panstwo sie tu tuoba zajmie itd
Co za bzdura ? Nawet, jak sie toba zajme, to co ? Jaka jest wtedy satysfakcja z zycia ? Co dokonales ?

Jeszcze mnie smieszy, jak pisze Danielus, ktory nie ma rodziny na itrzymaniu, jak to mzona sie w robocuie sie postawic i z dnia na dzien olac i nie wrocic...
Nie oszukujmy sie obraz mlodego emigranta, ktory ma nagle na reke 5-6 razy wiecej niz w Polsce, a kogos, kto tu jest prawie 20 lat i ma rodzine, kredyt na dom, mase innych wydatkow, to dwa inne obrazki.
Genetralizowanie, jest mozno bez sensu...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 10:43
Ps ja rozumiem ze przeprowadzka z wioski 7 km od swidnicy do stockholmu mozna uznac za sukces i awans spoleczny bez zlosliwosci
  Profil uzytkownika: darsim     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2010-03-14 10:45
No juz - qrna - trace rozeznanie w temacie, kolejnym zreszta, podobnym do podobnych...
To jak to jest?
- Polska bleee, a Szwecja cacy?
- Szwecja bleee, a Polska cacy?
- Polacy to dupki, a Szwedzi OK?
- Szwedzi to dupki, a Polacy OK?
Heeeelp!!!
:{
  Profil uzytkownika: Oxen     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 10:52
Cinszko wyczuc, Oxen, oj cinszko, lo co tu biega...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-14 10:53
taaa...
opinia "tubylca":

http://www.metrobloggen.se /jsp/public/permalink.jsp?article=19.1395 2545
  Profil uzytkownika: Facet46     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 10:56
Bedzie nowy rzad tu Szwecji wkroce.. jak bedzie to "Hushållsnära tjänster" i ten ROT avdrag nie bedzie.

JA sadze ze slusznie ze to ma uciaknac. Dlaczego ja jako osoba co place podatki musze wspolfinansowac osoba co maja spraztaczke czy dach prawie za darmo zrobiony.. bo sobie mozna odciagnac przez swoj podatek. Sadze ze lepiej te pieniedzy szli na lepsza szkole, wiecej moejsc w przedszkolach, lepsze warunki w domu starcow czy szpitalach.

To jest argument ze bede w tym roku glosowal na jakas partie.. hyba MILJÖPARTIET. I jak ta röd-gröna strona wygra to bedzie coraz mniej osob co bedzie przyjedzalo do szewecji.. wiec mam argument.

Nigdy poazdnie nie pomyslalem na Alliansen ze maja ten cholerny ROT Avdrag i Hushållsnära tjänster.

Ja jestem dosyc konserwatywna osoba. Wole pomoc ludzia w swych panstw wpierw niz miec ich tutaj. A ze Polski rzad i spoleczestwo nie potrafi pomoc swoicm obywatwlom ze mieli godna zycie.. to jest poprostu WSTYD..
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 11:03
Po Reinfeldzie spodziwalem sie duzo wiecej,podobaly mi sie przedwyborcze obietnice,obciecia wszelkich socjali
dla przyjezdnych.Jednak strasznie sie pogubili,zastopowali ludzi z inicjatywa,odebrali im chec rozwoju.Na moim przykladzie musze sie bardzo pilnowac lub kupowac rzeczy,ktore nie sa mi potrzebne by nie przekroczyc progu podatkowego,gdyz na raz juz zaplacony SKAT,bylbym zmuszony zaplacic go jeszcze raz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2010-03-14 11:06
Oxen..
Buahahaha
Dobre

Ale tak na serio, pisze za siebie sama i probuje nie wyogolniac.. pisze ze swojego doswiadczenia i przynajmniej probuje brac pod uwage obejktywnosc na tyle ile mi moj swiatopoglad pozwala.

Nikt nie jesy zly , nikt nie jest dobry.. sa zle i dobre strony czegos. A kazdy zyje tam gdzie chce.. Koniec kropka.. i nie narzekac..
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 11:09
ROT, to rzeczywiscie durny wynalazek...
Wszystko wroci do normy, bez tego. Znow bedzie mozna na czarno robic, ile wlezie...

Reinfeld, sie gorzym socjalista okazal, od samych socjalistow...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:11
JOLAND, Reinfeld i Co.. stracili kontrole.. nie mozna nonstop narzekac ze jest swiatowy kryzys niz sie przyznac ze duzo rzeczy im sie nie udalo.

Ale ja jestem teraz starsznie przeciw Alliansen przez ten ROT avdrag i Hushållsnära tjänster ze zwykli podatkownicy sponsuruja swoimi podatkami takie rzeczy. Ze ktos ma prawie za FRIKO sprzatczke polke czy dach w dobrej cenie zrobiony. To nie jest fair.. mysle ze duzo mieszkancow popiera to ze to jest zle.

Jak ktos chce miec spraztaczke niech sobie placi tak jak kosztuje a nie przez podatki
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 11:11
Robin,przeczytaj swoj ostatni wpis i jeszcze raz go przemysl.Zlikwidowanie ROT avdrog spowoduje spowolnienie w budownictwie,obliczam ze 65-75% polakow w nim pracuje.Twoje pieniadze zasila fundusz socjalny dla tych ludzi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 11:13
Ja sie pukam po glowie, jak Robina czytam...
Tu panstwo stara sie ratowac przemysl budowlany(to troche wiecej , niz polacy na budowach), zachecic inwestycje w czasach kryzysu, a ludzie narzekaja na ROT...
Jak, to padnie, to naprawde bedzie lipa w Szwecji, i uwierzcie mi, ze nie tylko dla polakow....
  Profil uzytkownika: bolek1970     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:14
JOLAND przciesz stagnacja budownictwa jest prawie wszedzie w EU teraz np w Irlandia, Hiszpania a nwet w UK.

Wiec jak beda wybory to rzadu to wybiore najlpesza opcje.. wole juz nawet Soc. niz M, przez ten ROT avdrag. Trudno.. takie jest zycie.. nie mozna sie kierowac sie takimi rzecami. Wole ze pieniadze podatkowe ida na lepszy cel niz to. Wiecej kasy do rencistow itd.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:17
Bolek, sam hyba jestes wczytany.. jak chodzi o takie sprawy jak Rotavdrag... Ale przeciesz juz Mona powiedziala na 100 procent.. jak oni wygraja to tego zliwkiwduja jak najszybiciej.

A wybory beda ciekawe.. napewno Alliansen nie zostanie przy makten...
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 11:19
No, to napislaem, bedzie jak za socjalistow, czyli kupa roboty na czarno dla budowlancow. Tylko, czy w kryzysie bedzie tyle samo zlecen, co kiedys ?
To raczej napedzi dlasze bezrobocie, niz cokolwiek innego...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:21
Jak zawsze Bolek, czlowiek priorytuje to co jest wazne dla siebie i innych (polityka czesto chodzi o to). Ja wole ze podatki szli na cos innego. Wiec demokracja jest dobra ze czlowiek glosuje na to co sie podoba

  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 11:23
Reinfeld powoli zwrocil szwecje w strone normalosci Ale duzo wody uplynie zanim szwecja tam sie znajdzie powrot do wladzy socjalmo komunistycznych oszolomow sprawi ze szwecja pograzy sie tak czy inaczej wybor jest miedzy mniejszym zlem
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 11:26
Robin,ja jestem z tych ludzi,ktorzy wola mniejsza niesprawiedliwosc.Ten ROT,choc nie jest w pelni sprawiedliwy dawal ludziom prace,to jest bardziej sprawiedlwe,niz dawac ludziom pieniadze, bo socjal im sie nalezy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:27
zadna strona nie jest lepsza Darsim. Ale jak ja mam wybor to wole juz Soc. bo Alliansen mnie calkowiecie zawiodl. Ja zawsze glosowalem na Fp. Ale zmiany sa potrzebne.. nawet dla mnie.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 11:28
Niestety czlowiek glosuje na mniejsze zlo bo wyboru nie ma
  Profil uzytkownika: darsim     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:28
JOLAND, duzo rzecy sa niesprawidliych. Jak taka sytuacja bedzie to jest zawsze social.. wole juz to ze dac niz przez moje podatki placic ten cholerny ROT avdrag.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:29
Darsim, dobrze ze my sie zgadzamy w tej kwesti !!!
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 11:32
Trzeba prosic Boga,by byla mniejszosc takich jak Ty Robin,ja wole dac wedke,jak rybe,Ty odwrotnie.
Tu wychodzi roznica w wychowaniu w Szwecji i w Polsce,choc wiekszosc nierobow,socjalowcow z Polski mysli podobnie do Ciebie,im sie nalezy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:38
JOLAND, to nietstety moje zdanie. Wole ze moje podatki ida juz na socjal niz na ROTAVDRAG. (napisalem ze bylo jescze jasno gdzie ja stwoje w tej kwesti)

Mysle ze Röd Gröna wygra.. i mam taka nadzieje. Niech zlikwiduja to.. i uywzaja podatki na cos innego co jest wazniejszego. Nie moja wina ze duzo osob poch polskiego pracuje na budowie czy sa sprzataczkami. Tak nie moge patrzeczec. Ttrza sie kierowac innymi faktami
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 11:39
Ja wole miec lepsza opieke zdorowia i zadam lepsza szkole dla dzieci... to jest wazniejesze niz ROT-avdrag
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 11:44
Oby Twoje prognozy sie nie sprawdzily w przeciwnym wypadku mozemy wrocic do tematu rok po wyborach.
Zobaczysz jak patologia nierobstwa wplynie na polepszenie sluzby zdrowia i szkolnictwa.Przez nierobstwo rodzicow chora u podstaw jest cala rodzina.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2010-03-14 11:47
Mysle ze nie chodzi tu o przeprowadzke z Polski do Szwecji najczesciej tylko z mysich kiszek do Stockhom w takim przypadku na pewno lepiej zyje sie w Stockholm bez dyskusj to w koncu miasto i calkiem ladne
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 11:56
Co Ty sie robin o polskich budowlancow i sprzataczki martwisz ?
Oni byli tu i w glebokim kryzysie, i sobie radzili..
Przemysl budowlany, to fabryki okin, drzwi, plyt gipsowych i inncyh materialow. Sklepy, supermarkety budowlanne, architekci, onsultanci i w koncu clal masa firm okolobudowlanych, elektrykow, hydraulikow itd...
Cala ta masa ludzi odczuje wlasnie na wlasnym tylku brak tego ROT.
Przemyslu budowlangeo nie mozna od tak sobie zlekcewazyc, czy zbagatelizowac, to porpostu bedzie maskra, jak to padnie...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 12:02
Bolek, ja sie nigdy nie martwilem o nich.. i nie bede.. bo to wlasciwie nie jest moj problem i zreszta wcale mi nie przezkadza. Kazdy jest panem swojego losu.

Niestety Szwecja ma wiele problemow.. co sa waznijeszych niz budownictwo. Juz od dluszego czasu sie nie buduje mieszkan... wiec o czym mamy muwic. A ze sie buduje tu w stolicy biurowce.. to i tak zawsze sie znajda pieniedze i inwestory. Nie watpie
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 12:10
...i tym sie Robin roznimy,ja nie mam glosu wyborczego,gdyz nie jestem obywatelem ale mam szanse,ktorej Ty nie masz, zamiast placic podatki na patologie,nierobstwo,turystow socjalnych, mam szanse wrocic do Polski.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
tinus


Wpisów: 58
Od: 2010-02-14
2010-03-14 12:16
Ja tez sie juz troch w tym wszystkim pogubilam.... jednak wiem dlaczego KURTKOBAIN niezgadza sie z opinia DANIELUSA.... i dlaczego Danielus ma taka opinie.. otoz sama pochodze spod trojmiasta i wiem ze nie jest tam tak ciezko z praca i zarobki sa calkiem spoko... moj tato dopoki nie stracil pracy w stoczni gdynskiej zarabial grubo ponad 3 tys miesiecznie, moji znajomi tez nie narzekaja... jest spoko..... natomiast w Swidnicy i okolicach jest juz duuuzo gorzej....tereny piekne ale bida ze az piszczy.....
  Profil uzytkownika: tinus     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-14 12:18
Robin, blednie myslisz, ale to juz Twoja sprawa...
Poglebianie kryzysu, to glupota. Wiecej pieniedzy, dla emerytow, ktorzy ile inwesuja ? Ile wydaja na konsumpcje ?
Niewiele...
Brak zatrudnienia i dochowdow u ludzi w wieku produkcyjnym, to duzo wieksze nieszczescie, dla calosci spoleczenstwa. Poglebi to kryzys w branzy motoryzacjyjnej, szkolnictwie, turystyce itd
Widac, ze nie ogarniasz calosci obrazka, a tylko myslisz kategoria, "co mi w tej chwili sie najbardziej oplaca"...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 12:21
Joland, wcale nie zazdroszcze ci.. ze masz taka opcje. Szwecja jest moim panstwem i bede zawsze wierny do konca mojej smierci. Wiec mam nadzieje ze Szwecja zawsze bedzie dobrym panstwem w sensie.. ze sie dba o ludzie, o prawo, o srodowisko i o mieszkancow zycie tu. Duzo panstw sie kieruje naszymi zasadami zycia..
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 12:24
Bolek, do jest twoje zdanie i to respektuje. Nic z tym dziwnego nie widze ze tak sadzisz. Masz wolne prawo do tego..

Ja nadal sadze ze sa inne wieksze problemy co nastepny rzad ma sie zaintersowac. Wiem ze sam pracujesz w branzy budowlanej.. wiec jestes wierny tego. Wiec cie rozumie.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 12:33
Robin,mimo ze Szwecja nie jest moim panstwem,moralnie czuje sie byc duzo wartosciowszym jej rezydentem od Ciebie,gdyz place wyzsze podatki.Przez 16 lat pobytu nigdy nie korzystalem z zadnej formy pomocy,nigdy nie bylem na zwolnieniu chorobowym,bralem wolne,gdyz nie oplaca mi sie ta zapomoga z FK.Takie jest moje zdanie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 12:36
Joland, ciesze sie mocno ze jestes idyalnym mieszkacem Szwecji. Z zdowiem nikt nie wie, mozna lekko zachorowac.. dzuo nie brakuje. Wiec ze nie kozystales jescze.. to wrzystko jest przed toba
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 12:46
chce dodac do p. Jolanda. Ze nie ma znaczenia czy placisz 1 miljon wiecej podaku rocznie niz ja. Nie ma to zadnego znaczenia.. bo sadze ze kazdy cos dorzuca do panstwa przez podatek.. kwota w tym mometcie sie jest az taka wazna.. to jest tak jak przyrownanie typu co czesto siw stosuje sie w PL w sklepie.. pani np. mierzy ludzi po ubraniu...
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 12:56
...moralnie,co nie oznacza,ze nie mam do Ciebie szacunku,lub oceniam Ciebie zle.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2010-03-14 13:09
Robino, przechwalanie sie na internecie kto jest moralnie lepszym mieszkancem Szwecji jest godne mocno uposledzonych dzieci o co Cie nie posadzam.

Napisz lepiej co Ci bylo???
Napisales ze prawie umarles a potem ani slowa wyjasnienia. A moze piszesz od Sw Piotra?
  Profil uzytkownika: dzch     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2010-03-14 13:13
dzch, jest dobrze wrzytsko z mna. Mialem cos z njurarna.. powiem tak. Niebede sie rozpisywac bo to jest nic milego. Ale teraz sie dobrze czuje i to jest najwazniejsze..
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-14 14:12
Lobby "socjalowcow" jest dosyc silne,slowo moralnosc jest im nie znana,bo skad ma byc znana?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-15 19:43
Ja się dokładnie zgadzam z tobą Danielus81
otóż tak,mieszkam w Polsce i to co ty opisujesz to cała prawda,przeciętna krajowa to 1200 zł,mój mąż zarabia 1800 netto,ja mam 500zł wychowawczego,mamy 2 dzieci,i powiem szczerze nie jest zle,czasem odłożymy troszkę ale nie czarujmy się czasem jak coś wypadnie to i na chleb brakuje,drogi dziurawe,w urzędzie żeby coś załatwić to czasem trzeba naprawdę pół dnia poświęcić gdyż wysyłają od okienka do okienka,albo nie są pewni i rządają żeby wszystko potwierdzić dodatkowo albo najlepiej przyjść na drugi dzień,paszport nie wystarcza zamiast dowodu ,nie wszędzie tak jest ale jest i to często,kolejna sprawa np,taki sklep lidl-ceny w szwecji takie same jak i w polsce a porównajmy zarobki,i niektórzy tutaj piszą że trzeba być nieudacznikiem żeby tak narzekać,nigdy się z tym nie zgodzę,można mieć zawód i nie mieć pracy niestety,kolejna sprawa kredyty,tylko w jednym banku nam chcą udzielić gdyż mamy za niskie zarobki chodzi o kredyt pod hipotekę.Uważam że w Szwecji jest dużo szybciej czegoś się dorobić niż w Polsce,tutaj mamy dom i długi,i jesteśmy gotowi zaryzykować i wyjechać do Szwecji,wynająć coś i sprubować,wiem że może być trudno ale dopóki człowiek nie zaryzykuje nigdy się nie dowie.Mam 2 siostry w Szwecji,które twierdzą że nigdy nie chca wrócić,mają swoje domy,i ciągle coś remontują(praktycznie dobre meble)wymieniają gdyż według nich są złe,nas tutaj w Polsce nigdy na takie remonty nie byłoby stać gdyż człowiek liczy każdy grosz żeby odłożyc cokolwiek,mają kredyty i tutaj cytuję co powiedzieli im w banku ,mają zwolnić ze spłatami gdyż szwedzi nigdy tak szybko nie spłacają kredytów tak szybko jak oni,nierozumieją tego.Stać ich i na wczasy,3 razy w roku np.wyspy kanaryjskie,my natomiast możemy o takich wczasach pomarzyć.
  Profil uzytkownika: evitka27     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 19:58
Evitka27
...
otóż tak,mieszkam w Polsce i to co ty opisujesz to cała prawda, przeciętna krajowa to 1200 zł
...


powtorze jeszcze raz ten sam link:

http://gazetapraca.pl/gaze tapraca/1,103345,7448191,Ile_w_2009_roku_ zarabiali_Polacy_.html

skad ta Twoja "przecietna"??
  Profil uzytkownika: Facet46     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-15 20:34
statystki pokazują swoje,to co ty tutaj podałeś to gdyby polacy tak zarabiali to nie uciekali by z POLSKI,ja wiem że ludzie zarabiają 1200,dokładnie 1217 brutto najniższa krajowa,i bardzo dużo ludzi żyje z takiej pensji,ja wiem że są i ludzie którzy zarabiają 20tyś na miesiąc ale to jest mniejszośc,wyjątki,.
więc nie pisz mi gdzie to znalazłam ,bo wiem ile się zarabia,może w Warszawie to i tyle zarabiaja,ja mieszkam 40 km od Łodzi.
  Profil uzytkownika: evitka27     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 20:40
to ja czegos nie rozumiem
sama wczesniej napisalas, ze "przecietna krajowa to 1200zl", a teraz piszesz, ze minimalna to 1217zl...
Widzisz w tym jakas logike, bo ja sie gubie...
Przeczytalas linkowany przeze mnie tekst? Sa porownania roznych regionow...
  Profil uzytkownika: Facet46     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-15 20:41
skoro tak jest dobrze w Polsce i tak dużo zarabiają to czemu wyjechałeś z Polski,jak się nie mylę to mieszkasz w Szwecji,a do zarobków chyba liczyli pensje polityków,albo biznesmenów
  Profil uzytkownika: evitka27     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-15 20:44
łapiesz mnie za słowa ,chodzi mi o to że wiekszość Polaków zarabia 1217 brutto,i z tego musi wyżyć,
  Profil uzytkownika: evitka27     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-15 20:49
Facet, myślę,ze gubisz się bo chcesz się gubić. Jedz do Polski pomieszkaj z rok gdzieś w jakimś 10 tysięcznym miasteczku to zobaczysz jak się ma Twoje średnia krajowa z linku do tego jakie są realia. Uwierz, ze się zdołujesz. (ogólnikowo --> Naczytacie się netu i bzdurnych statystyk i myślicie, ze to ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na podobnej zasadzie ludzie w Polsce wciąż myślą ze Szwecja to kraj mlekiem i miodem płynący - tez czytają w necie i w statystykach.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-15 20:56
Podobnie sprawa wyglada z evitka,siostra remontuje dom,wymienia meble,w sklepach Lidl ceny na podobnym poziomie,bank sprzeciwil sie szybkiemu splacaniu kredytu,latwosc w uzyskaniu lini kredytowej,cos wynajmiemy,latwiej sie czegos dorobic.Czy my mowimy o Szwecji?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 20:59
moje "wyjechanie z Polski" trwalo kilkanascie lat, ale to osobna historia i ekonomia w moim przypadku nie miala zadnego znaczenia...
Dowodem tego jest chocby tkwienie na zapomnianym, szwedzkim zadupiu /zadupiu teoretycznie pozbawionym perspektyw/, bo mi sie tu najzwyczajniej w swiecie... podoba!!!

Oto co mi sie podoba:

http://www.youtube.com/wat ch?v=T3ifMHzwo8g

http://www.youtube.com/wat ch?v=9rAxxgGbJsA

http://www.youtube.com/wat ch?v=CNDBZmfWpPA

http://www.youtube.com/wat ch?v=BlrxLpa8cec

http://www.youtube.com/wat ch?v=oIvawubITP0

http://www.youtube.com/wat ch?v=OA2EutZQYA8

a to moje "zadupie":

http://www.youtube.com/wat ch?v=6g-Rf7FWzLM

http://www.youtube.com/wat ch?v=agRtOlTWAqs

  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 21:05
PaweleM, utrzymuje 17-stoletniego syna w Polsce, mieszkajacego na malej wsi /nawet nie w 10-citysiecznym miasteczku/, dojezdzajacego codziennie blisko 30km do szkoly, na dodatek od jakiegos czasu na dosc restrykcyjnej diecie. Sadze, ze mam duzo wieksze rozeznanie w polskich realiach od Ciebie...
  Profil uzytkownika: Facet46     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-15 21:10
sadze, ze wątpię.
pozwól mu utrzymać się samemu a potem z nim pogadaj
  Profil uzytkownika: PaweleM     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-15 21:11
albo inaczej, jedz i pogadaj z ludźmi z tej wioski o tym jak im się żyje, ile maja miesięcznie pieniędzy zarobionych i o tego typu sprawach.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 21:16
pogadac?
Gadam srednio 2-3 razy w tygodniu z nim, jego rodzicielka, moimi rodzicami, rodzenstwem...
jakos nawet do zadnej "dorywczej pracy" nikt sie tu do mnie pcha, a co najwyzej na wakacje, czy urlop...
  Profil uzytkownika: Facet46     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-15 21:19
To chyba jakieś polskie eldorado
Z sąsiadami tez gadałeś?mówili ze maja ponad 3 tysiące "na łapę"?
  Profil uzytkownika: PaweleM     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-15 21:21
Mlody czlowieku,ta kobieta,ktorej maz zarabia 1800zl ma wlasnosc(dom),Facet ma wlasnosc(dom),Ty wyrwales sie z pipidowki do stolicy mieszkasz w komunalnym mieszkaniu,zalatwiles sobie prace, dzisiaj ja masz,jutro mozesz ja stracic.Skoro odradzasz podpieranie sie statystykami,wiec doswiadczenia zyciowego wymagac od Ciebie nie wypada.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2010-03-15 21:23
Przeciez Polska, to kraj wielkich roznic...
Sa bogate i biedne regiony, wiec takie gadanie jest bez sensu !!!
Statystycznie na spacerze z psem, mam 3 nogi, no ale co z tego...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 21:26
chyba jest znaczna roznica pomiedzy 1200, a ponad 3tys?

Pawel, moj bratanek, 23lata, niecale 3 lata temu tak jak stal wyniosl sie z domu rodzinnego, zamieszkal z dziewczyna, obecnie jezdzi mietkiem kupe lat mlodszym od mojego, a do tego studiuje zaocznie sam finansujac swoje studia...
  Profil uzytkownika: Facet46     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-15 21:26
Jasne Stary człowieku

wiesz jak liczy się statystyki ?

10 osób( w netto) zarabia po 1500 = 15 000 zł/mies
1 osoba(szef banku) zarabia 40 000

55 000 : 11 osób = średnio każdy zarabia 5 tysięcy złotych

to ze 10 osób zarabia po 1500 nie ma żadnego znaczenia, liczy się tylko statystyka

Skoro odradzasz podpieranie się statystykami,wiec doświadczenia życiowego wymagać od Ciebie nie wypada.

owszem , jestem tylko głupim gówniarzem
  Profil uzytkownika: PaweleM     
PaweleM


Wpisów: 889
Od: 2010-01-29
2010-03-15 21:29
"Pawel, moj bratanek, 23lata, niecale 3 lata temu tak jak stal wyniosl sie z domu rodzinnego, zamieszkal z dziewczyna, obecnie jezdzi mietkiem kupe lat mlodszym od mojego, a do tego studiuje zaocznie sam finansujac swoje studia..."

i bardzo się ciesze, naprawdę i bez ironii.
  Profil uzytkownika: PaweleM     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 21:32
Pawel, przeczytaj moze caly linkowany artykul, a nie tylko pierwsze zdanie o zarobkach w W-wie:
jest tez o roznicach regionalnych i innych.
Wez tez pod uwage, ze mieszkajacy w W-wie nie tylko zarabia najwiecej w skali kraju, ale tez np. placi jeden z najwyzszych czynszow itp.
W popegerowskiej pipidowie, gdzie zyja z minimum podobnie wynajem, czy inne koszty ksztaltuja sie w dolnych pulapach.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-03-15 21:34
zreszta podobnie ksztaltuje sie to w Se.
Powiedz mi ile kosztuje Ciebie mieszkanie w 100lycy?
  Profil uzytkownika: Facet46     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2010-03-15 21:39
Joland - prosze bez personalnych "wycieczek" w kierunku dyskutantow.
  Profil uzytkownika: monilka     
evitka27


Wpisów: 7
Od: 2010-03-10
2010-03-15 21:53
tak Jolandzie mówimy o Szwecji ,i nadal uważam że w Szwecji można się szybciej czegoś dorobić,gdybym tak nieuważała nie decydowałabym się na wyjazd mając dom na własność,rezygnując z pracy,ale wiem że może się nie udać więc możemy wrócić gdyż mamy do czego wracać,jednak przebywaliśmy sporo w Szwecji,i mamy porównanie jak się zyje tutaj a tam.I porównując nawet moje siostry ,jedna ma 3 dzieci,wyjechała do Szwecji 12 lat temu,wyszła za mąż,mieszkali na wsi,wyremontowali cały dom od nowa prawie,postawili nowy budynek(pralnie,mieszkania dla polaków którzy pracują u nich,kotłownię)wyremontowali,zmienili jak sie nie mylę 6razy auto,jeżdza na wczasy,rok temu siostra kupiła dom na własność w mieście sama ,zmieniła znów samochód,mąż dogląda wszystkiego na wsi,pracuje polak u nich,oczywiście dorabiają sie mając kredyty,nie za gotówkę,a w Polsce tego co oni w ciągu tych lat wątpię że dorobi się przeciętna rodzina tak jak oni,dałam przykład -do jolanda
  Profil uzytkownika: evitka27     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-03-16 10:11
http://www.pardon.pl/artyk ul/11111/pietnastolatki_cala_dobe_haruja_ w_fabryce_chiny_nie_polska
widzieliscie co dzieje w pl?To niestety moje rodzinne strony. Nie dosc ze nieletni, pracuja jak murzyni to jeszcze trzeba miec znajomosci zeby sie tam dostac do pracy.
  Profil uzytkownika: Misiaka     
kropek800101


Wpisów: 102
Od: 2010-02-26
2010-03-16 10:52
"10 osób( w netto) zarabia po 1500 = 15 000 zł/mies
1 osoba(szef banku) zarabia 40 000

55 000 : 11 osób = średnio każdy zarabia 5 tysięcy złotych"

Pawel daj spokój,bez matematyki!
Tam gdzie cyfry Joland zaczyna sie gubić.


Jak już wcześniej pisałem Joland :mame oszukasz,brata oszukasz,tate,babcie,kolege ...matematyki niestety nie

Skumaj co Pawel TOBIE PROBUJE WYTŁUMACZYC (POSTARAJ SIE )
to proste
  Profil uzytkownika: kropek800101     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-16 11:25
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2010-03-16 12:15
Kolejny temat do zamkniecia?

Chcecie rozmawiac - prosze o argumentacje, bez wycieczek osobistych. Zachowajcie jakis poziom dyskusji.
  Profil uzytkownika: ulaczka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2010-03-16 12:24
Czy ten wpis wczesniejszy to nie atak personalny?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-16 13:57
Nie Ula nie do zamkniecia szkoda zamykac bo ciekawy temat.
Lepiej kasowac posty lub rozdac karton bananow
  Profil uzytkownika: Danielus81     
Danielus81
stockholm


Wpisów: 2874
Od: 2008-03-25
2010-03-16 14:04
A ja wroce do tego jaka jest roznica miedzy Polska a Szwecja.

W polsce wiemy juz jak jest a w szwecji??

Kolezanka pisze ze zdecydowala juz przyjechac bo tu jest duzo lepiej.

Napewno nie na poczatku i nie od razu. Czasami potrzeba kilku lat zeby stanac na sztywnych nogach.

Ja wynajmuje ludziom pokoj, polowe mieszkania i przez te 8 lat przewinelo sie kilka malzenstw, rodzin, pojedynczych osob. Ci sprytni i jako tako wyksztalceni w ciagu dwuch lat maja stale prace plus mieszkanie komunalne z pierwszej reki. Mniej wiecej dwa lata zajmuje ustabilizowanie sie. Ale miedzy czasie, polawiaja sie doly, depresje, tesknota itak dalej i tak dalej. I tu jak ktos jest silny psychicznie to bedzie walczyl o lesze jutro a kto slabszy to zjedzie po paru miesiacach. Napewno jak juz oboje bedziecie mieli prace na bialo i swoje mieszkanie to wtedy wasza sytuacja sie polepszy.
  Profil uzytkownika: Danielus81     
egirevs


Wpisów: 212
Od: 2010-03-15
2010-03-24 21:47
Po przeczytaniu tego tematu, musze zadac sobie pytanie - jaki jest sens zycia...
  Profil uzytkownika: egirevs     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-03-24 23:00
no sensem zycia jest smierc - a dalej wg wiary
  Profil uzytkownika: kamień     
eden


Wpisów: 47
Od: 2009-02-11
2010-03-28 22:25
Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy;

Młodości! dodaj mi skrzydła!

Niech nad martwym wzlecę światem

W rajską dziedzinę ułudy:

Kędy zapał tworzy cudy,

Nowości potrząsa kwiatem

I obleka w nadziei złote malowidła...

Musialam to zacytowac, bo az sie prosilo!Mam nadzieje ,ze mlodosc doda Ci skrzydel i pamietaj - zapal tworzy cudy...Milego lotu!
  Profil uzytkownika: eden     
iskierka_dk


Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2010-03-29 20:07
Misiaka napisala:
http://www.pardon.pl/artyk ul/11111/pietnastolatki_cala_dobe_haruja_ w_fabryce_chiny_nie_polska
widzieliscie co dzieje w pl?

***********************

To samo co np. w Danii.
  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
Misiaka


Wpisów: 1560
Od: 2007-05-17
2010-03-30 10:22
iskierka, ja wiem ze ludzie tak pracuja, najbardziej przeraza to aby dostac taka praca trzeba miec znajomosci!!
  Profil uzytkownika: Misiaka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Poczatki zycia w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 18 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony