Odwiedzin 37811271
Dziś 208
Niedziela 28 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Foraldrapenning-pytanie o zaświadczenie z Polski?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorForaldrapenning-pytanie o zaświadczenie z Polski?
Maciek211


Wpisów: 8
Od: 2009-07-10
2009-12-10 14:47
Witam i proszę o pomoc
Mam takie pytanie?
Do wypłacenia mi macierzyńskiego brakuje mi zaświadczenia z Polski, że nie pobierałam żadnych pieniedzy na maluszka. Ze Szwecji wysłali dokładnie na początku grudnia pismo do Polski z zapytaniem czy brałam pieniądze. Moja Mama dziś dzwoniła do Zusu w Polsce i powiedzieli, że nie dostali jeszcze żadnego pisma? Mam pytanie czy ktoś był w podobnej sytuacji i ile na taką odpowiedz sie czeka? Wszystko trwa już 7 miesiąc, foraldrapenning mają wszystkie papiery i są gotowi wypłacić mi pieniądze ,,ale,, czekają na odp z Polski???

Proszę o odpowiedz i z góry dziekuje.
Dodam tylko, że otrzymuje już dodatek na maluszka 1050 koron.
  Profil uzytkownika: Maciek211     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-12-10 14:50
Nie czekaj, tylko zadzwon sama do ZUS-u i powiedz by ci przyslali (np na adres mamy). Tlumaczyc tego nie trzeba, oni maja swoich tlumaczy w FK.
  Profil uzytkownika: iza     
petitka18


Wpisów: 951
Od: 2007-01-20
2009-12-10 14:54
ja czekalam ok roku,papiery nie ida bezposrednio do zus tylko do wojewodzkiego czy regionalnego biura spraw spolecznych czy cos w tym stylu,oni wysylaja zapytanie tam gdzie potrzeba,przeciez osrodki spoleczne wyplacaja teraz rodzinne,tak bylo przynajmniej 5,6 lat temu,ja bralam osobiscie zaswiadczenie z tej placowki
  Profil uzytkownika: petitka18     
kasiaaa


Wpisów: 338
Od: 2007-03-01
2009-12-10 14:58
chodzi o MOPS - w polsce oni wyplacaja rodzinne, wiec najlepiej jest do nich zadzwonic.
  Profil uzytkownika: kasiaaa     
Maciek211


Wpisów: 8
Od: 2009-07-10
2009-12-10 15:05
Do Izy
Moja mama dzisiaj do nich zadzwoniła i zapytała się czy dadzą jej te zaświadczenie a oni ,,że nie ma takiej opcji!!!!,, mnie nie stać obecnie, żeby jechać do Polski i to załatwić... oni w ogóle powiedzieli, że nawet nie dają takich zaświadczeń??? Jejku to chyba sie nie doczekam? Szkoda tylko, że telefonicznie z Foraldrapenning do Zusu z Polski nie można zadzwonić i sie zapytać bo listownie to na pewno będe czekać rok
albo i dłużej a ja nawet pół grosza z zusu nie dostałam ... spróbuje do nich zadzwonić ale podejrzewam, że nic z tego nie wyjdzie

Dziękuje za odpowiedzi
  Profil uzytkownika: Maciek211     
jolcia6669


Wpisów: 109
Od: 2008-05-12
2009-12-10 19:01
Tez bylam w podobnej sytuacji w polsce mi odmowili takiego zaswiadczenia w zus i wyslali mnie do urzedu polityki spolecznej wiec tam tez sie wybralam ,ale okazalo sie ze musze miec zaswiadczenie ze szwecji ze oni akurat takiego zaswiadczenia potrzebuja,wiec nie zalatwilam bo w szwecji nie dali mi takiego papierka,ale przyznali mi pieniadze po ok 6miesiacach.
  Profil uzytkownika: jolcia6669     
elina


Wpisów: 21
Od: 2009-11-24
2009-12-10 19:07
Ja mialam podobny przypadek. Do wyplacenia föräldrapenning potrzebny jest druk E104 z polskiego Zusu. Ja zadzwonilam do Zusu i okreslilam o co chodzi. Pani powiedziala mi, ze prawidlowo to FK powinna sama wystapic do Zusu o taki dokument, ale to trwa bardzo dlugo i poradzila abym sama wpisala pismo z prosba o wydanie takiego dokumentu. Musialam tam okreslic do czego ten dokument bedzie mi potrzebny, za jaki okres 1rok, 2 lata, 3 ...itd, bo jesli tego nie okreslisz to wystawia Ci tylko za ostatni rok i podac adres w Polsce, na ktory maja przeslac te papiery.
Dodam jeszcze, ze dokument E104 jest to dokument okreslajacy okresy skladkowe i nieskladkowe, a mi FK kazala jeszcze doslac dokument przedstawiajacy czy pobieralam na dzieci zasilki a jesli tak to w jakiej kwocie i ten dokument to E115. Wystawia go tez Zus.
Warto to wiedziec bo po dostarczeniu do FK druku E104 musialam jeszcze raz zalatwiac druk E115.
Ale dostalam je w ciagu 7 dni roboczych na adres mojej mamy w Polsce.
Mam nadzieje, ze troche pomoglam i zycze powodzenia
  Profil uzytkownika: elina     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-10 20:06
Ja papiery złożyłam na föräldrapenning wrzesniu,przysłali mi pismo,ze od pazdzierniku mi przyznali 6.10.2009.Ale chcieli odemnie zaswiaczenie z ZUSU a ja im wysłałam z biura swiaczen rodzinych,tam jest napisane jakie pieniadze pobierałam.Teraz juz mamy grudzien a kasy jeszcze niema,byłam dzisaj unich to powiedzieli,ze papier jest w tłumaczeniu i niewiedza kiedy przyjdzie!!!Dodam,ze papier wysłałam 17.10.2009.Ciekawa jestem jak długo bede jeszcze czekac!!!
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
elina


Wpisów: 21
Od: 2009-11-24
2009-12-10 20:47
Kobietki ja tez im na poczatku wyslalam zaswiadczenie o tym czy pobieralam zasilki i w jakiej wysokosci z MOPS-u ale odeslali mi pismo, ze jest to niewazne i musialam brac z ZUS-u druk E115.
Pokrecone to troche ale mi sie to udala zalatwic bez wizyty w Polsce
  Profil uzytkownika: elina     
kacpus


Wpisów: 96
Od: 2009-05-09
2009-12-10 21:26
hej a ja mam pytanie jestem na polskim wychowawczym ale przeprowadzam sie do se do meza ktory pracuje tam legalnie i chcialabym tam pobierac foraldrapenning,to musze w polsce zrezygnowac czy beda mi tylko doplacac roznice....
  Profil uzytkownika: kacpus     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-10 21:33
do Elin!a od dawna pobierasz föräldrapenning.Znaczy sie kiedy składałas papiery
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-10 21:35
Raczej musisz zrezygnowac.I poczytaj co bedzie ci potrzeba na nim tu przyjedziesz,bo bez tych wszystkich papierow bedziesz czekała wnie skonczonosc!!!
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
Agnieszka26


Wpisów: 100
Od: 2008-10-15
2009-12-10 23:12
hej ja jak sie staralam o ten zasilek macierzynski tez kazali mi z pl przyniesc papierek pojechjlam do pl a w zus niewiedzieli o co mi chodzi ze nei wiedza nawet jaki druk mi dac wiec jakis tam dali i pisalo tam jakich zasilkow od i do kiedy nie pobieralam nawet emerytura chorobowe napisalam co chce i do 10 dni mieli mi wyslac do rodzicow czekalam na ten papierek prawie 2 miesiace a oni napisali w nim ze niepobieralam zadnego chorobowego i emerytury hehe tylko tyle poprostu kpiny jestem ciekawa co na to by szwecja powiedziala ale nie wiem bo jak przyjechalam tu jecscze bez papierka tego juz mialam pieniazki na koncie wiec nie wiem po co mi kazali jechac i tak papierka nie musialam pokazywac poprostu glupota pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Agnieszka26     
elina


Wpisów: 21
Od: 2009-11-24
2009-12-11 08:38
Ja jeszcze nie dostalam pieniedzy z FK i z tego co tu czytam to pewnie jeszcze na nie poczekam ale mam juz z glowy wszystkie papiery jakie trzeba bylo dostarczyc z Polski.Dodam tylko, ze wszystkie te dokumenty zanosilam osobiscie do FK (nie wysylalam). Ostatni potrzebny druk E115 zanioslam im w zeszlym tygodniu
  Profil uzytkownika: elina     
elina


Wpisów: 21
Od: 2009-11-24
2009-12-11 09:05
Jakby co to moj nr. gg 18005265
  Profil uzytkownika: elina     
amazonka16


Wpisów: 41
Od: 2008-02-24
2009-12-11 17:51
witam ja walczylam o forealdrapening 2 lata i nic moje dziecko ma juz 4 latka . sprawa rozpoczela sie tak...wszystko mialam juz zlozone tylko zaswiadczenia z polski brakowalo wiec forsakringkassan wyslala 2 razy do mojego zus-u w polsce zapyt czy pobieralam ten zasilek niestety odp nie dostali do dzis a w polsce nie pobieralam bo zaszlam w ciaze konczac szkole i nigdy w polsce nie pracowalam. potem pojechalam do polski i poprosilam zus o takie zasw a oni mi powiedzieli ze u nich nie widnieje i mi nie wydadza. nastepnie udalam sie do mops(miejski osrodek pomocy spolecznej)ktory wydal mi zasw niezgodne z prawda
cytuje zdanie"" tutejszy osrodek nie organizowal wyplaty dodatku z tytulu opieki nad dzieckiem w okresie KORZYSTANIA ZURLOPU WYCHOWAWCZEGO""
TLUMACZ TO PRZETLUMACZYL I FORSAKRINGKASSAN ZROZUMIELI TO ZE POBIERALAM TEN ZASILEK TYLKO JAKIEGOS TAM DODATKU NIE DOSTALAM. ale to nie prawda nigdy zadnego wychowawczego i macierzynskiego nie pobralam w polsce jedynie do roczku dziecka 48 zl co miesieczne rodzinne
powiedzcie mi kochani co ja mam dalej z tym zrobic przeciez nalezy sie mi ten forealdrapening
  Profil uzytkownika: amazonka16     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-11 18:16
nie wiem ic walczyc o swoje,nie ktore laski tu pisza,ze dostały bez tego zaswiaczenia.ja tez czekam i zobaczymy co bedzie,ale wiem jedno nie popuszcze!!!
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
Maciek211


Wpisów: 8
Od: 2009-07-10
2009-12-11 20:35
Dziś mama załatwiła mi z MOPSU zaświadczenie, że nie pobierałam żadnych zasiłków itp.
I teraz moja mama chce faksem wysłać do Forsakringskassan
te zaświadczenie. Czy ktoś zna numer faksu?
  Profil uzytkownika: Maciek211     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-11 21:07
A DLACZEGO Z MOPSU ZASWIACZENIE,TAM ODBIERACIE RODZINE,I INNE PIENIADZE NA DZIECI.
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
Ania00
Karlstad


Wpisów: 77
Od: 2009-06-07
2009-12-11 21:28
Wiecie co ja jednego nie rozumie dlaczego jest potrzebne jakies zaswiadczenie z polski!!!
Pierwszy raz slysze o czyms takim,ja zlozylam papiery o foraldrapenning i bez zadnych problemow przyznali mi...
  Profil uzytkownika: Ania00     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-11 21:49
a dziecko rodziłas tu czy w polsce.
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
Maciek211


Wpisów: 8
Od: 2009-07-10
2009-12-11 22:07
....odp....

Z Mopsu dlatego, że jak moja mama zadzwoniła do zusu i opowiedziała o tym że potrzebuje zaświadczenia po co , na co itp to oni powiedzieli, że w ogóle niewiedzą o co chodzi??? Zasiłkami rodzinnymi itp. zajmuje się Mops. Więc mama tam zadzwoniła i sama babka powiedziała , że oni własnie dostają takie pisma i odsyłają z powrotem. A zus na pewno współpracuje z Mopsem ale pismo wysyłane jest do Mopsu. Ja nie chcę nikomu tu kręcić ale tak powiedzieli mojej mamie , tym bardziej , że ta kobieta odrazu wiedziała o co chodzi a zus

A dlatego chcą zaświadczenie , ponieważ ja urodziłam w Polsce i przyjechałam tu z 5-miesięcznym maluchem i oni poprostu się zastanawiają czy ja może wcześniej nie pobierałam w Polsce macierzyńskiego, a teraz chce od nich? Ja nawet pół grosza nie wziełam , bo nawet nie pracowałam w Polsce to i tak nic mi się nie należało.

Niewiem jak to się skończy....oby pozytywnie , musze przetać o tym myśleć to zdrowsza będe
  Profil uzytkownika: Maciek211     
patiszonek1


Wpisów: 168
Od: 2009-10-15
2009-12-11 22:17
Pytałam dlaczego mopsu,bo unas w miescie wypłacaja z biura swiaczen rodzinych!Ja tu przyjechałam jak mały miał 5 tygodni i tez chcą.oni sa jacyc dziwni nie ktorzy dostawaja bez zaswiaczenia a my musimy miec czy to jest sprawiedliwosc!!!
  Profil uzytkownika: patiszonek1     
Maciek211


Wpisów: 8
Od: 2009-07-10
2009-12-11 22:35
Ja też uważam , że to niesprawiedliwe, moja koleżanka urodziła tutaj więc żadnego problemu nie miała z dostaniem macierzyńskiego.. no cóż ,,cierpliwość,, tylko to zostało.
  Profil uzytkownika: Maciek211     
elina


Wpisów: 21
Od: 2009-11-24
2009-12-18 14:08
patiszonek1 skontaktuj sie ze mna na gg bo odebralam Twoja wiadomosc ale mi sie numer skasowal
  Profil uzytkownika: elina     
Forum -> Życie w Szwecji -> Foraldrapenning-pytanie o zaświadczenie z Polski?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Prace w firmie sprzątającej (Stockholm)
SPRZATANIE (Stockholm)
Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 9 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Podatek od dochodów w Polsce
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony