Odwiedzin 37896813
Dziś 1383
Niedziela 26 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Yerkeskompetensbeviset - jezdzic zawodowo ?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorYerkeskompetensbeviset - jezdzic zawodowo ?
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-23 14:22
Dla bedacych czy chcacych byc w temacie. W polsce sie to nazywa swiadectwo kwalifikacji, tzn. kwalifikacja wstepna. Wedle UE kazdy kto ma wydane prawo jazdy po 10 wrzesnia 2010 roku ( dla C czy C+E ) nie mozesz jezdzic zawodowo dopoki nie odbedzie szkolenia w wysokosci 280 godzin, w szwecji to 140 godzin. W polsce obecnie nie mozna bez tego swiadectwa kwalifikacji wykonywac zawodu kierowcy. A jak jest tutaj?

Zrobilem prawo jazdy kat C po 10 wrzesnia tego roku i jezdze i rozwoze pieczywo. Tutaj nikt nic o tym nie wie. Nie ma osrodkow co szkola.

Czy narazie moze to tutaj nie jest wymagane?

prosze o wypowiedzi i zapraszam do dyskusji
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
Pulpet
Hallunda


Wpisów: 79
Od: 2007-06-09
2009-11-23 23:24
...tutaj masz wszystko napisane
a tej bablaniny pomieszanej z przepisami to tak
szczerze to pojac nie moge a i za bardzo sie nie zaglebialem


http://www.yrkestrafiken.s e/Global/Broschyrer/89116_ny_lag_om_krav_ pa_yrkeskompetens_for_forare_av_buss_och_ tung_lastbil_utgava_2.pdf
  Profil uzytkownika: Pulpet     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-24 10:30
To oznacza ze każdy kto uzyska uprawnienia na prawo jazdy C czy C+E musi przejść gruntowne szkolenie w wymiarze 140 H. Bez tego dokumentu nikt nie możne podjąć pracy zawodowego kierowcy. Dotyczy to praw jazdy wydanych po 10 września 2009 roku - to w teorii.

W praktyce przeglądam ogłoszenia o prace i nikt tam nie wymaga takiego dokumentu, policja zatrzymywała mnie ciężarówka na drodze i nikt mnie nie pytał o taki dokument. Co gorsza - nie znalazłem ośrodków w Sztokholmie co szkolą w takim kursie.

Mam kolegę który pracuje na poczcie tutaj i jeździ ciężarówką, ma prawo jazdy wydane po 10 września na C i tam nikt tego od niego nie wymaga i nikt nic nie mówi.

Dziwne w polsce wymagaja od ciebie setki papierow, badan aby pracowac jako zawodowy kierowca. Badania lekarskie, psychologiczne, zaswiadczenie o niekaralnosci, kurs na przewoz rzeczy i oczywiscie uprawnienia. Dodatkowo jakies inne kursy i szereg personalnych wymagan.

Tutaj otwierasz jakies strony i prace i pisza ze szukaja ludzi z prawem jazdy kategorii C. Nic wiecej.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-11-24 10:38
Bo to jest Szwecja wlasnie Polska zawsze jest nadgorliwa i pierwsza w wymyslaniu rzeczy typu "to jest prawo unijne", a w rzeczy samej g.. prawda, bo np w wielu krajach nie slyszy sie o wielu rzeczach jakie Polska wymusza zwalajac to na "prawo unijne".

A wiec sie wyluzuj
  Profil uzytkownika: iza     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-11-24 10:45
tu jest caly artykol.. dla zainteresowanych
http://www.akeri.se/svensk -akeritidning/artiklar/yrkeskompetensbevi set-staller-nya-krav-pa-dig-som-arbetsgiv are
  Profil uzytkownika: electra     
Pulpet
Hallunda


Wpisów: 79
Od: 2007-06-09
2009-11-24 11:00
Kryrztofz
jesli masz jakies ciekawe strony z lastbilförare z ogloszeniami o prace
pomijajac arbetsförmedlingen to zamiesc prosze jesli mozesz
gdyz jestem wlasnie na etapie szukania pracy w tym kierunku
Thx.
  Profil uzytkownika: Pulpet     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-24 17:03
czesc, a ty kiedy uzyskales uprawnienia i jakie prawo jazdy?

Ciekawostka jest taka:

przykładowo ja uzyskałem prawo jazdy 12 września 2009 roku - jestem bezrobotny bo muszę odbyć 140 godzinne obowiązkowe szkolenie, które oczywiście kosztuje niemałe pieniądze i czas. Do tego czasu nie mam pracy. W trakcie szkolenia nie mogę pracować bo takie szkolenia trwają w ciągu dnia.

przykładowo ktoś tam uzyskał prawo jazdy 9 września - mam w d.. tą kwalifikacje i te szkolenie bo ci co mają wydane prawo jazdy przed 10 września muszą odbyć obowiązkowe szkolenie do 2015 roku.

Tutaj magiczna jest data 10 września. Wydane przez - nie dotyczy cię to szkolenie i dalej pracujesz. Wydane po... - jesteś zablokowany i musisz przejść 140 godzin zanim podejmiesz prace.

Chore.

Co do ogłoszeń - to musisz sam wyszukiwać, najlepiej z google, zaznacz wyszukiwanie na szwedzkie i szukaj "lastbilsforrare" "c kort stockholm" itd. Tam wyskoczy ci masa stron. Ogłoszeń jest naprawdę sporo.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
Pulpet
Hallunda


Wpisów: 79
Od: 2007-06-09
2009-11-24 22:47
..szukam w google dzieki ale pewnie
za wybredny jestem "taki zart"
a prawko zrobilem 090721
  Profil uzytkownika: Pulpet     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-25 10:24
No to zdążyłeś i masz prawo jazdy wydane przed 10 września. Chyba do 2015 musisz odbyć takie szkolenie w wysokości 35 godzin.

To zależy jakie masz prawo jazdy. Ja mam C+E+ADR, czyli mogę jeździć z przyczepą i jeździć dużą cysterną. Co z tego jak bez tego dokumentu o którym mowa w temacie nie mogę wykonywać tej pracy. Musze po prostu wywalić grubą kasę aby wykonać takie szkolenie.

W Polsce 280 godzin, cena ok 7-8 tyś. W Szwecji 140 godzin, ale problemem też są pieniądze. Rozmawiałem z arbetsformedlingen to oni mogą mi jedynie dofinansować. Jednak największy problem jest taki ze takich kursów nie ma w ogóle organizowanych w Sztokholmie i jego od rębie, bowiem aby taki kurs można było prowadzić - odrodek musi posiadać odpowiedni sprzęt - płyty poslizgowe, symulatory, odpowiednia kadrę, itd. Takie kursy to nowość i po prostu taki ośrodki dopiero powstają. W Polsce jest ich może kilkanaście tylko albo i nie. Także musiał bym jechać do malmo wywalić pieniądze na ten kurs (jego część), hotel, jeść. Nie opłacalne, albo jechać do polski o odbyć 280 godzin w pół roku.

Odnośnie uprawnień. Teraz C+E to za mało na rynku pracy. To jest mało i za duża konkurencja. Jak masz dodatkowo wózki widłowe, uprawnienia na materiały niebezpieczne, może jakiś dźwig, itd. to już coś.

A co ogłoszeń, najlepiej chyba chodzić i pytać w ciemno.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-11-25 10:39
tak czytam sobie te wasze wpisy a czy ta szkola nie prowadzi takich kursow?
http://www.gronlunds.com/y rkes/YKB.php
  Profil uzytkownika: electra     
Pulpet
Hallunda


Wpisów: 79
Od: 2007-06-09
2009-11-25 13:55
...tak prowadzi i nie tylko to mozna zrobic rowniez
ADR na przewozy materialow niebiezpiecznych
a nawet krany do 18 i powyzej 18 ton
wybieramy sie tam grupowo na krany wlasnie
coby razniej bylo ale to dopiero po nowym roku
  Profil uzytkownika: Pulpet     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-25 14:57
Dzięki Elektra, właśnie z nimi rozmawiałem. Kurs będzie niedługo organizowany i już się zapisałem. odbędę go w 2 miesiące. Możliwie że będę mógł także zrobić 2 końcowe klasy ADR do przewożenia jeszcze bardziej "skomplikowanych" materiałów wraz z instalacją i składowaniem, ale to już sam muszę zapłacić - Nie są to duże pieniądze. W tym przypadku nie są to duże pieniądze.

Jedak dla wielu ludzi którzy uzyskają prawo jazd na pojazdy ciężarowe czekają nie małe wydatki. Teraz nie wystarczy mieć kategorie C. ale trzeba przejść gruntowne i kosztowne szkolenie które trwa 2 miesiące ( 7 h dziennie ). Kończy się ono egzaminem państwowym.

  Profil uzytkownika: krzyztofr     
bucik
Szczecin


Wpisów: 545
Od: 2007-12-10
2009-11-25 16:01
Hmmm ja jezdze ciezarowka i nie chcieli odemnie zadnego zaswiadczenia o kfalifikacjach,,,wyrobilem sobie tylko karte kierowcy i to wszystko,,,färarkort,,,mialem kontrole policji i nie pytali,,,
  Profil uzytkownika: bucik     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-25 16:20
Tak bo pewnie ty masz prawo jazdy wydane przed 10 września 2009 roku.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-11-25 16:22
.. i ich to nie dotyczy. Liczy sie data wpisu na prawie jazdy, 9 wrzesnia, nic cie niew interesuje, 11 wrzesnia musisz przejsc 140 godzinne szkolenie, tutaj 140 zakonczone egzaminem koncowym, w polsce 280 godzin.

Ci.. przed 10 wrzesnia maja czas do 2015 roku aby odbyc 35 godzinne szkolenie.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
bucik
Szczecin


Wpisów: 545
Od: 2007-12-10
2009-11-26 21:37
Tak dokladnie,,,2004-10-25,,,
  Profil uzytkownika: bucik     
Dexter


Wpisów: 1
Od: 2010-01-15
2010-01-15 15:01
Ok wszystko cacy a wie ktos jak sie sprawa ma z kategoria D ??? Wiem ze kierowcy autobusow tez musza przejsc ta kwalifikacje wstepna, w SE YKB, w ilosci godzin ..jak wyzej. Pytanie czy jesli mam prawo jazdy polskie z kategoria D i zrobie kwalifikacje wstepna w PL (duzo tansza) czy zostanie ona uznana w SE i bede mogl pracowac jako kierowca zawodowy w SE?
  Profil uzytkownika: Dexter     
Forum -> Auto-Moto -> Yerkeskompetensbeviset - jezdzic zawodowo ?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






szukam (Stockholm)
Sprzatanie Stockholm (Stockhom)
Praca Rusztowania (Stockholm/Katowice )
Mechanik samochodowy (Haninge)
Sprzatanie (Tensta)
Violas Team AB (Sztokholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Praca (Goteborg )
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 31 gości
oraz 1 użytkowników.


W PL działała zorganizowana grupa przestępcza?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony