Odwiedzin 37861063
Dziś 1878
Poniedziałek 13 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Powrót do Polski

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPowrót do Polski
nicita


Wpisów: 53
Od: 2009-10-24
2009-10-27 15:45
Czy ktoś się orientuje jakie formalności należy dokonać wracając do Polski. Brat pracował legalnie przez 2 lata, płacił a kassan przez 1,5 roku. Teraz z przyczyn rodzinnych zwolnił się z pracy, gdyż musi wracać do Polski. Jakie sprawy powinien tutaj pozamykać oprócz konta w banku i wypowiedzenia z pracy. Jak załatwić sprawę w skatteverket oraz czy w PL przysługuje mu jakiś zasiłek dla bezrobotnych z tytułu płacenia a kassan, mimo że sam się zwolnił z pracy? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: nicita     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-10-27 22:08
Najważniejsze to żeby powiadomił Skatteverket o przeprowadzce do Polski. Potem rzeczy typu wypowiedzenie, internet, gazetę itp(często trzeba wypoweidzec na 3 miesiące wcześniej, a jak się tego nie zrobi to i tak trzeba płacic).

Co do A-kassy to może dostawac. Ogólnie to jest chyba jakiś okres karencji (45 dni?). Niech pójdzie do nich powie co i jak, tzn że macie zamiar szukac pracy w PL. Z reguły wypłacają A-kassę przez min 3 miesiące, ale czasem można dłużej.
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-10-27 22:20
prad, gaz, telefon, ubezpiecznie mieszkania, auta, emerytura, a kassa, zamowione wizyty u dentysty itp- takie rzeczy moga sie ciagnac i latami jak sie zapomni...

ogolnie to trzeba przejrzec wszystko za co sie placilo w tym roku..
  Profil uzytkownika: iza     
nicita


Wpisów: 53
Od: 2009-10-24
2009-10-28 11:22
dzięki maggie i iza
Oj to się brat nachodzi wszędzie za tym. A do a kassa trzeba osobiście iść czy można jakoś przez tel lub internet zgłosić? A do skatteverket to jest jakieś zgłoszenie internetowe czy też trzeba lepiej osobiście i czy ewentualny zwrot podatku da się załatwić wcześniej tzn w trakcie roku obrotowego? I jeszcze jedno do emerytury trzeba coś załatwiać jakieś papiery że się pracowało tutaj i składki płaciło? Żeby lata pracy się liczyły w pl? A mieszkanie i rachunki to będzie musiał niestety płacić nie mieszkając bo musi w przeciągu miesiąca wyjechać. Czy on to zdąży załatwić lub ewentualnie ja jako siostra mogę mu coś pomóc? Dlatego pytam czy mozna to przez internet załatwić. Z góry dziękuję za pomoc
  Profil uzytkownika: nicita     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-10-29 08:57
A-kasy nie załatwi przez internet, trzeba pojśc, zaczyna się (chyba) od zgłoszenia w AF, pierwszego dnia od którego jest bezrobotny. Lata pracy i te rzeczy to nie wiem co jest wymagane w PL, napewno liczą się te lata, byc moze trzeba jakiś papier, ale ja nie mam pojęcia.
Jak się trafi na kogoś uczynnego w PL w biurze pracy to oni pomagają załatwic przeniesienie a-kassy do PL, jest chyba jakieś specjalne biuro do tego, ale musisz się zapytac o wiecej tam, w PL. Albo w AF.
  Profil uzytkownika: maggie     
nicita


Wpisów: 53
Od: 2009-10-24
2009-10-29 17:07
Dzięki maggie za info. Może ktoś jeszcze coś wie więcej na ten temat, byłabym wdzięczna za wszelką pomoc. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: nicita     
Forum -> Życie w Szwecji -> Powrót do Polski
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Murarz/Tynkasz Stolarz (Halland)
Szukam pomocnika do kostki brukowej (Sztokcholm)
zatrudnie dwoch ciesli (Askim)
Sprzatanie Åkersberga (ÅKERSBERGA )
Renowcja okien (Huddinge)
Manager do pracy z klientami. (Huddinge)
Sprzątanie (Sztockholm)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony