Odwiedzin 37897010
Dziś 1580
Niedziela 26 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Problem z wymianą prawa jazdy/ proszę o pomoc

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorProblem z wymianą prawa jazdy/ proszę o pomoc
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-28 21:10
Witam was. Mam problem. Byłem w polsce i zrobiłem prawo jazdy kategorii C, czyli ciężarowe powyżej 3,5 ton. Musiałem tam zostawić swoje szwedzkie prawko i odebrałem polskie. W urzędzie mi powiedzieli że muszę tam je zostawić a polskie wymienię sobie na szwedzkie tutaj. no OK

Ale z czym mam problem: wypełniam ten formularz i czy dla kategorii C muszę coś dołączać?. Tam pisze dużo o załącznikach lekarskich.

Pierwsza kolumna:

Ett körkortstillstånd gäller i fem år. Genom att ansöka om samtliga behörigheter som du vill ha inom en femårsperiod undviker du att betala flera ansökningsavgifter.
För grupp I, II och III gäller olika medicinska krav. För traktorkort gäller de medicinska kraven i grupp I. Vid ansökan i grupp I ska hälsodeklaration och intyg om synprövning
bifogas. Vid ansökan i grupp II och grupp III ska läkarintyg enligt fastställd blankett bifogas. Hälsodeklaration och intyg om synprövning och läkarintyg
enligt fastställd blankett får inte vara äldre än två månader.

Którą grupę mam zaznaczyć dla kategorii C? 2 czy 3 z zaświadczeniem lekarskim?

czy musze dołączać jakieś oświadczenia o badaniach wzroku?. Przecież w moim polskim prawo jazdy nic nie ma, wzrok mam sprawny.

i tam dalej w alternativ. Wogóle tam pisze dużo o zaświadczeniach lekarskich.

Nie potrzebuje jakiś zaświadczeń?

Czy może to nie dotyczy wymiany?, nie wiem.

i dalej Länsstyrelsens utredning to już oni wypełniają?

Proszę was serdecznie o pomoc. Dziękuje.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-28 21:40
w szwecji jest tak ze jak masz prawo jazdy na ciezarowki to co 5 lat musisz robic badania .. , wiec lepiej zatrzymaj polskie .
  Profil uzytkownika: szary     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 07:37
Dziękuje szary.

Ale czy:

1) Jakie to są badania? czy tylko lekarskie czy psychologiczne?

2) Czy te badania można robić w polsce i przez notariusza tutaj przedstawiać?

3) Czy jeśli zdecydował bym się wymieniać teraz - muszę coś do prawa jazdy dołączać?

4) No i jak wypełnić ten formularz, którą grupę zaznaczyć?
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-29 07:42
krzyztofr , nie powiem ci duzo bo nie wiem , i niechce Cie w blad wprowadzac , ale wiem ze co 5 lat maja badania , jakie badania niewiem. Jesli wymienisz prawko na szwedzkie , to tu bedziesz musial robic badania .. nie wiem czy szwedzi uznaja badania z polski , skoro bedziesz mial szwedzkie prawko i tu mieszkasz to tu dostaniesz skierowanie .
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-29 07:56
tyle co wiem to do 45 roku mozesz spokojnie jezdzic , kiedy bedziesz mial 44 lat , automatycznie wysylaja ci paiery na przedluzenie prawka , i wtedy robisz badania ..
badania sa robione przez specjalnego lekarza , i w tych badaniach jest wzrok , serce , zaburzenia , czy bierzesz tabletki , czy masz epilesi.... , jesli lekarz cie zabada i zadecyduje ze wszystko okej to przedluzaja ci prawko .

tu jest strona jakie badania robia . po szwedzku
http://www.korkortsportale n.se/upload/dokument/Blanketter/Blankette r_TS/Korkort_och_korkortstillstand/BV0900 4_Lakarintyg_090422_ifyllbar.pdf

a tu po angielsku .. mam nadzieje ze dziala

http://www.korkortsportale n.se/upload/dokument/Blanketter/Blankette r_vv/Korkort_och_korkortstillstand/Medica l_certificate_vv97420.pdf
  Profil uzytkownika: szary     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 09:48
Dziękuje ci szary serdecznie za pomoc.

Czy jak masz czas możesz jeszcze mi powiedzieć czy:

1) Potrzebujesz załączać jakieś badania do formularza wymiany prawa jazdy teraz?

2) Którą grupę zaznaczyć w formularzu?
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 09:56
Czy może te zaświadczenie lekarskie które mi podałeś wypełnić i załączyć do druku wymiany?

Ja znam szwedzki, wiadomo nie wszystkie słowa techniczne ale sobie poradzę, ale ciągle się w tym gubię.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-29 09:59
wlasnie nie wiem jak to jest przy wymianie prawka .. skoro nie dawno zdawales w polsce , i masz polskie to wymieniasz na szwedzkie .. nie powinno ich interesowac jakies badania ... przeciesz niedawno zdawales .
  Profil uzytkownika: szary     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 10:21
no właśnie i teraz nie wiem czy przy wymianie

a) muszę pójść tutaj do lekarza?
b) załączyć ten druczek wypełniony co mi podałeś?
c) wystarczy że załączę tylko prawo jazdy?

No nic, dzięki wielki człowieku, popróbuje dalej

  Profil uzytkownika: krzyztofr     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 10:31
i z tego co wyczytałem nawet mając B musisz załączać zaświadczenie lekarskie. No zobacz i otwórz sobie ten druk wszędzie pisze załącz załącznik lekarski. Przepisy się chyba zmieniły.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 10:46
Mam bezterminowe badania lekarskie wykonane w polsce przez polskiego lekarza
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-29 10:47
w szwecji niema cos takiego jak bezterminowe .. , nawet jak maz prawko bezterminowe to wszwecji jak wymienisz to bedziesz mial terminowe

wiec sie zastanow nad wymiana , jestesmy w eu , to mozesz jezdzic na polskim
  Profil uzytkownika: szary     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 10:57
No tak, ale ja miałem szwedzkie i zdałem je w urzędzie w Polsce bo powiedzieli że z wydaniem polskiego zwrócą tam szwedzkie. Nie mogę mieć po prostu dwóch praw jazdy. Ale w czym rzecz. Ok terminowe. Ale chce wymienić na szwedzkie tak jak B wymieniałem , tylko wymiana.

A tam są takie procedury jak bym w ogóle przy wyrabianiu prawa jazdy nie wymianie. Niech będą te badania raz na 5 lat ok. Polskie prawo jazdy i tak po 5 latach muszę wymienić bo są terminowe. Ale interesuje mnie co zrobic teraz? bo chce wymienić i interesuje mnie czy moge zwyczajnie wysłać do urzędu komunikacji prawo jazdy polskie z drukiem wymiany czy muszę iść wpierw do lekarza i załączać coś? ta kwestia mnie interesuje bo przyznam ze pierwszy raz to robię i nie wiem.

Z tego co tam wyczytałem to teraz żeby wymienić prawo jazdy B zwykłe trzeba też załączać jakiś druczek lekarski. Może zmieniły się przepisy? Wszystkie wpisy na forum tyczą się karalności i czasu czekania a nikt nie wnika w takie rzeczy.

I kompletnie nic nie rozumiem że tylko przy wymianie muszę robić inne badania skoro już do prawa jazdy badania miałem?

Czyli co, jeśli nie wypełnie tego druku z lekarzem to nie moge wymienic prawa jazdy?

Nic, ale to nic nie rozumiem.

  Profil uzytkownika: krzyztofr     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 11:13
cześć szary, poczytałem na http://www.korkortsportale n.se i inne fora i tam nic nie pisze abym coś dołączał oprócz oryginału prawa jazdy i personbevis. Piszą dużo co pisałeś że powyżej 45 lat wchodzą zaostrzone przepisy, to ok. Ale może te grupy i załączniki tam dotyczą może korkortstillstand czy forhandsbesked a nie att byta?

co o tym myślisz forumowiczu
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-09-29 11:14
przeczytaj pytania i odpowiedzi na "körkortportalen" tam jesttez napisane ze "lekarintyg" mozna doslac pozniej albo zadzwon do nich jak masz czas bo dodzwonic sie to nie latwo.
  Profil uzytkownika: electra     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 11:31
cześć elektra, teraz to już się w ogóle zamieszałem. Wymieniam prawo jazdy, jeżdżę, ale zaświadczenie lekarskie mogę odesłać sobie tam później. Jaki tu sens?

Mam na myśli że może te zaświadczenia dotyczą tylko pozwoleń a nie wymiany, mówię o korkortstillstand a nie wymiany?

Przecież to tylko wymiana, nic więcej.



  Profil uzytkownika: krzyztofr     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-09-29 11:31
Krzysztof wyslij tylka blankiet o wymiane nie potrzeba zadnego zaswiadczenia od lekarza wlasnie do nich zadzwonilam i tak mi paniusia powiedziala
  Profil uzytkownika: electra     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 11:41
4. Hur gör man om man inte hinner få läkarintyg i tid?

Svar: Skicka in ansökan till Länsstyrelsen senast på 45-års dagen, alternativt det datum som anges i fält 11 på körkortets baksida. Läkarintyget kan skickas in senare.

Elektra to co napisałaś dotyczy tylko kierowców w wieku 45 lat i że oni mogą sobie tam później wysyłać załączniki lekarskie. Nie dotyczy to wymiany.

--------------------------------------- ----------


1. Vad gäller för körkort utfärdade inom EU?
Svar: Samtliga körkort utfärdade inom EU gäller i Sverige.

2. Vad gäller för körkort utfärdat i land utanför EU?
Svar: Det utländska körkortet gäller inom ett år från folkbokföringsdagen.

3. Hur gör man för att byta ett utländskt körkort mot ett svenskt?
Svar: Sänder in ansökan om utbyte till Länsstyrelsen.

4. Vilka handlingar behövs för att få byta det utländska körkortet?
Svar: Ansökan om utbyte (samma blankett som ansökan om körkortstillstånd), personbevis som visar folkbokföringsdag i Sverige samt det utländska körkortet i original.

5. Vad kostar det att byta ett utländskt körkort?
Svar: Länsstyrelsen tar ut en avgift på 600 kronor för att pröva din ansökan om utbyte av utländskt körkort.

6. Hur lång tid tar ett utbyte av utländskt körkort?
Svar: Länsstyrelsen gör alltid en förfrågan till respektive land för att kontrollera om körkortets giltighet. Eftersom det varierar hur snabbt vi får svar på vår förfrågan kan det ta från ca 14 dagar upp till flera månader.

7. Var kan man få ett internationellt körkort?
Svar: Internationella körkort får utfärdas av Försvarets Motorklubb, Kungliga Automobil Klubben (KAK), Motorförarnas Helnykterhetsförbund (MHF), Motormännens Riksförbund (M), OK Förlaget AB, Sveriges Motorcyklisters Centralorganisation (SMC) och Caravan Club of Sweden.


Högre behörighet

1. Vad gäller för körkort med högre behörighet?
Svar: Innan körkortsinnehavaren fyller 45 år, alternativt det datum som anges i fält 11 på körkortets baksida, ska ansökan om förlängd giltighet komma in till Länsstyrelsen.

2. När kan man tidigast ansöka om förlängning av högre behörigheter?
Svar: Efter att körkortsinnehavaren har fyllt 44 år, det vill säga tidigast ett år innan behörigheten upphör att gälla. Transportstyrelsen skickar automatiskt ut handlingar när det är aktuellt att ansöka.

3. Räcker det med att bifoga hälsodeklaration till ansökan eller måste läkarintyg bifogas?
Svar: Det krävs läkarintyg.

4. Hur gör man om man inte hinner få läkarintyg i tid?
Svar: Skicka in ansökan till Länsstyrelsen senast på 45-års dagen, alternativt det datum som anges i fält 11 på körkortets baksida. Läkarintyget kan skickas in senare.

5. Vad händer om man inte ansöker i tid om förlängning av högre behörighet?
Svar: De högre behörigheterna på körkort blir då ogiltiga efter 45 årsdagen och grundhandling för körkort (A B BE) sänds ut från Transportstyrelsen. Därefter måste man ansöka om körkortstillstånd för att få tillbaka de högre behörigheterna utan förarprov.

6. Hur gör man om man inte vill ha kvar de högre behörigheterna?
Svar: Man kan begära att Länsstyrelsen ogiltigförklarar dem eller så bryr man sig inte om att ansöka.

7. Hur gör man om man ångrar sig och vill ha tillbaka behörigheterna?
Svar: Man ansöker om körkortstillstånd hos Länsstyrelsen.
8. Hur gör man för att bli av med villkor i körkortet?

Svar: De krav som ställs på den som har körkort är olika för olika områden. Du kan fråga Länsstyrelsen i ditt län om hur du gör för att ta bort villkor från ditt körkort.

9. Vad betyder koden som står på körkortet vid villkor?
Svar: Numera så används sifferkoder som är gemensamma i hela EU för att förenkla när man ska ange villkor för körkort.

Här kan du läsa om vad koderna betyder (nytt fönster)

10. Automat - ny uppkörning utan körkortstillstånd?
Svar: Om man har villkor automat på grund av medicinska skäl ska man kontakta Länsstyrelsen. I andra fall krävs enbart ett nytt manuellt körprov hos Vägverket.

Zobaczcie nic nie piszą o załącznikach przy wymianie zagranicznego prawa jazdy, może zwyczajnie nic nie zaznaczać w tych grupach skoro chce tylko wymienić?
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-09-29 11:43
No właśnie ja też się dowiedziałem że nie trzeba a specjalne badania trzeba przechodzić po 45 roku życia. Tabela w środku grupy itd to nie trzeba wypełniać.

Dzięki elektra i szary za pomoc. Jesteście wielcy.
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-09-29 11:46
te grupy nie potrzeba wypelniac przy wymianie tylko jak sie chce körkortstillstånd
  Profil uzytkownika: electra     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-29 11:55
czas do 40-stki szybko leci .. wiem to po sobie ..
mabr tez juz ma 40

przy 44 dostaniesz papiery na badania ...

powodzenia z wymiana prawka ..
  Profil uzytkownika: szary     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-09-29 12:18
eeee tam szary mnie tam sie dluzyl
  Profil uzytkownika: electra     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-09-29 12:23
mi to zlecialo w mgnieniu oka .. i nie idzie powtrzymac ..
  Profil uzytkownika: szary     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-10-06 22:03
hej wam przyjaciele

Zmieniły się teraz przepisy wymiany. Teraz przed wszczęciem wniosku wymiany trzeba wpłacić kwotę na ich konto bo nawet na wniosku pisze ze wpierw trzeba zaplacic i oni potem robia. Ale mam pytanie co ze zdjeciami?

Dolaczyc do wniosku czy oni cos przysla?

Bo pisze tam tez ze oni juz nie przysylaja do domu z numerem konta aby wplacic

Dziwne
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-10-06 22:11
Krzysztof, to jest tak, ze osobna oplata jest za zlozenie wniosku (za to, ze oni w ogole na twoj papier spojrza), ktora wplaca sie do Länsstyrelsen. Z ansökan wysyla sie swoje dotychczasowe prawo jazdy. Oni to sprawdzaja, a jak wszystko sie zgadza, to wysylaja ci maly papierek, do ktorego trzeba dolaczyc zdjecie i gdzie umiescic podpis, oraz fakture za wyrob nowego dokumentu. Ten list przychodzi juz od Transportstyrelsen. Odsylasz to i po tygodniu (tyle zajelo mi dwa razy jak wymienialam) przychodzi do odbioru nowiusienkie, szwedzkie körkort
  Profil uzytkownika: Bailey     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2009-10-06 22:14
no dokladnie
i chyba ladniejsze niz te ktore robili 10 lat temu
  Profil uzytkownika: electra     
bucik
Szczecin


Wpisów: 545
Od: 2007-12-10
2009-10-07 19:13
A tak w ogole,,,to nie wiem czemu ale ja jezdze ciezarowka na PL prawku i nie mam problemu,,,wyrobilem sobie tylko,,,FÖRARKORT,,,w transport styrelsen,,,podczas kontroli policji nic mi nie kazali wymieniac na szwedzkie,,,podczas wyrabiania förarkort robili ksero mojego prawka i powiedzieli ze musze poczekac jakis tydzien bo oni musza je sprawdzic,,,nie bylo zadnych pytan,,,dlaczego PL prawko a nie szwedzkie,,,
  Profil uzytkownika: bucik     
bucik
Szczecin


Wpisów: 545
Od: 2007-12-10
2009-10-07 19:17
A jak myslisz jezdzic na ciezarowce to wyrob sobie ta karte kierowcy,,,ona kosztuje 600kr i jest na 5lat,,,bo tarczki tachografow wychodza z mody,,,nie wiele aut ma zamontowane te stare tacha,,,
  Profil uzytkownika: bucik     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-10-12 18:19
Bo kraje UE nie musza wymieniac prawa jazdy, ale moga - dla ulatwienia. Chocby dlatego, ze jest tam wtedy szwedzki personnummer.
  Profil uzytkownika: Bailey     
krzyztofr


Wpisów: 71
Od: 2009-09-20
2009-10-15 15:12
Dziękuje wam za pomoc. Czy aby jeżdzić ciężarówką potrzebuje jeszcze coś wyrabiać oprócz tego mając kategorie C i forarskort do tachografu?
  Profil uzytkownika: krzyztofr     
Forum -> Auto-Moto -> Problem z wymianą prawa jazdy/ proszę o pomoc
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






szukam (Stockholm)
Sprzatanie Stockholm (Stockhom)
Praca Rusztowania (Stockholm/Katowice )
Mechanik samochodowy (Haninge)
Sprzatanie (Tensta)
Violas Team AB (Sztokholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Praca (Goteborg )
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


W PL działała zorganizowana grupa przestępcza?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony