Odwiedzin 37822813
Dziś 2015
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Świadectwo maturalne-gdzie i jak je przeliczyć

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorŚwiadectwo maturalne-gdzie i jak je przeliczyć
kh_89


Wpisów: 2
Od: 2009-08-10
2009-08-10 22:02
Witam!!!!Chciałabym przeliczyć moje świadectwo maturalne ale nie wiem jak się za to zabrać.Przetłumaczyłam wszystkie dokumenty na język angielski i w tym miejscu utknęłam.Potrzebowałabym dokładnych informacji do jakiego urzędu się zgłosić.Dodam jeszcze że mieszkam w małym miasteczku i wolałabym załatwic to droga korespondencyjną.Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki,pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: kh_89     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-08-10 22:08
jesli chodzi o swiadectwo maturalne to szwedzi nie beda wiedzieli o co chodzi.
ich interesuje w zasadzie znajomosc szwedzkiego a tego przedmiotu chyba na maturze w Polsce nie ma?
czy moze juz jest?

  Profil uzytkownika: darsim     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-08-10 22:38
Oczywiscie, ze swiadectwo ukonczenia szkoly sredniej Szwedow interesuje. Kopie swiadectwa w jezyku oryginalnym i jego tlumaczenia na szwedzki (badz angielski) wysyla sie do VHS (Verket för Högskoleservice).
Wiecej informacji pod: http://vhs.se/templates/Pa ge.aspx?id=1014
http://www.vhs.se/template s/Page.aspx?id=1013
I dokladnie jak to wyglada dla swiadectw z Polski: http://www.vhs.se/upload/a ntagning/Utland/Landblad%20Polen%20080930 .pdf

Do tego dolacza sie wypelniony blankiet: http://www.vhs.se/upload/a ntagning/Utland/Bed%C3%B6mnblankett090511 .pdf

Zeby jednak uzyskac tzw grundläggande behörighet do studiow wyzszych, potrzeba oceny ze szwedzkiego i angielskiego (matura w PL sie pod tym wzgledem nie liczy - jesli chodzi o nauke jezykow, niezbedny jest certyfikat miedzynarodowy badz swiadectwo ze szwedzkiej szkoly).
Mozna to zdobyc na trzy mozliwe sposoby:
kurs svenska lub svenska som andraspråk na KomVux (ksztalcenie doroslych na poziomie szkoly sredniej)
certyfikat TISUS
tzw rikstest (o tym jednak niewiele wiem, bo o jego istnieniu dopiero przed chwila dowiedzialam sie ze strony VHS).

Dane rejestrowane sa w systemie i nastepnie sklada sie "podanie" na studia wyzsze poprzez strone www.studera.nu

Wszystkie podane linki sa po szwedzku, a to ze wzgledu na to, iz strona VHS w jezyku angielskim jest dosc ograniczona Mam nadzieje jednak, ze to cokolwiek pomoze.
  Profil uzytkownika: Bailey     
kh_89


Wpisów: 2
Od: 2009-08-10
2009-08-11 10:58
Dziękuję Bailey za wskazówki.Zabieram się do roboty.Pozdrowionka.
  Profil uzytkownika: kh_89     
Fermosa


Wpisów: 413
Od: 2008-10-16
2009-08-11 11:10
Hej Bailey mam male pytanko:
Wedlug tego co napisali w linku przeliczaja swiadectwa wystawione po 2005r. Czy wiesz moze gdzie mozna znalezc informacje na temat swiadectw wystawianych o wiele wczesniej i co z tymi polskimi szkolami ktore juz nie istnieja?
  Profil uzytkownika: Fermosa     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-08-11 14:03
Jako ze polskie szkolnictwo przeszlo reforme w roku 2005 i pierwszy rocznik opuscil licea podbudowane szkola zwana gimnazjum, aby moc otrzymac "grundläggande behörigheter" na szwedzkie studia wyzsze, trzeba jest teraz uczeszczac do Liceum Profilowanego i miec ukonczona mature. Jesli chodzi o swiadectwa wystawiane przed 2005, czyli "starym" trybem (8-letnia podstawowka i 4-letnie liceum) - licza sie swiadectwa z liceum lub technikum.

Nie zmienia to faktu, ze w obu przypadkach dokonuje sie weryfikacji poprzez VHS.

Z tego jednak, co napisane jest w blankiecie dla Polski, w przypadkach ludzi, ktorzy po gimnazjum wybrali inne szkoly niz liceum po reformie, potrzeba jest dodatkowego wyksztalcenia (uzyskac mozna zapewne w KomVux), aby moc ubiegac sie o miejsce na studiach wyzszych. To tylko taka roznica.

Co jest jeszcze wazne w kwestii skladania dokumentow na studia badz jakiekolwiek kursy w Szwecji - oryginaly zachowuje sie dla siebie, nawet tlumaczenie przysiegle. Do VHS (i innych instytucji) wysyla sie kopie - ksero, ktore potwierdza dwoch swiadkow. Swiadkowie maja na kazdej stronie kopii zapisac swoje dane: imie, nazwisko, telefon i bodajze personnummer.

Od jesieni 2010 zmienia sie tez odrobine system przyznania miejsc na studiach. Do tej pory osoby z wyksztalceniem srednim z innych krajow znajdowaly sie w tej samej grupie, co swiadectwa szwedzkie. Od przyszlego roku akademickiego (nie tego obecnie, ale nastepnego) beda one stanowic (utländska betyg) osobna grupe tzw. "urvalsgrupp".

Teraz to juz chyba wszystko, co trzeba, napisalam
  Profil uzytkownika: Bailey     
Fermosa


Wpisów: 413
Od: 2008-10-16
2009-08-11 15:26
Dzieki!

Przekaze dalej twoja odpowiedz, chociaz nie wiem czy to cos pomoze (osoba pytajace konczyla swoje szkoly jeszcze przed przedostatnia reforma szkolnictwa 7 lat podstawowki, 3 liceum+2lata specjalizacji)
  Profil uzytkownika: Fermosa     
godna zaufania


Wpisów: 128
Od: 2009-06-19
2009-08-12 20:54
Nie ma zadnych problemow ze starszymi swiadectwami z Polski. Dotycza je prawie te same zasady co nowe po 2005 r. Roznica istnieje glownie w przypadku j. angielskiego.
W tych starych zaliczano kiedys angielski, jesli ktos mial angielski w liceum jako pierwszy j. obcy(liceum profilowane, albo normalne + ok 200 godzin angielskiego na studiach.

Teraz zalicza sie angielski, jesli skonczylo sie szkole po 2004 roku i udokumentuje sie, ze mialo sie angielski w szkole przez 8 lat jako pierwszy jezyk obcy (czyli od kl.5-tej szkoly podstawowej).



  Profil uzytkownika: godna zaufania     
godna zaufania


Wpisów: 128
Od: 2009-06-19
2009-08-12 21:01
Oj,nie doczytalam: 7 lat podstawowki? To nie wiem o jakim wyksztalceniu mowa. Wydaje mi sie, ze taki system byl chyba po wojnie? Wycofuje sie z tematu.
  Profil uzytkownika: godna zaufania     
godna zaufania


Wpisów: 128
Od: 2009-06-19
2009-08-12 21:05
Najlepiej, tak jak powiedziala Bailey, wyslac kopie przetlumaczonych dokumentow wraz z potwierdzeniem do urzedu, ktorego linki podala wczesniej w/w forumowiczka.
  Profil uzytkownika: godna zaufania     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-08-13 17:47
"W tych starych zaliczano kiedys angielski, jesli ktos mial angielski w liceum jako pierwszy j. obcy(liceum profilowane, albo normalne + ok 200 godzin angielskiego na studiach."

Niestety nie we wszystkich przypadkach. Mimo profilu lingwistycznego z angielskim wlasnie jako jezykiem obcym numer 1 i 6 godzinami jezyka tygodniowo, nie zaliczono mi tego przy skladaniu dokumentow i musialam robic test w "liceum" dla doroslych. Na szczescie dalo sie to zrobic bez kursu, bo niby po co mi by bylo engelska A, jak moj licealny siegal kursu C?
  Profil uzytkownika: Bailey     
godna zaufania


Wpisów: 128
Od: 2009-06-19
2009-08-13 18:53
Wszystko zalezy od tego jak dany urzednik interpretuje przepisy. Przez liceum profilowane z j. ang. w Szwecji rozumie sie raczej liceum z wykladowym angielskim.
  Profil uzytkownika: godna zaufania     
Forum -> Życie w Szwecji -> Świadectwo maturalne-gdzie i jak je przeliczyć
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony