Odwiedzin 37824066
Dziś 206
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - studia w szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorstudia w szwecji
eniabe
Uppsala


Wpisów: 10
Od: 2007-01-24
2009-05-08 23:19
Hej
czytajac forum widze,ze na kazde pytanie mozna tu otrzymac odpowiedz wiec wierze,ze i ja nie pozostane bez dobrej rady...ale do rzeczy...
mieszkam i pracuje w Szwecji..moj syn w tym roku zdaje mature w Polsce i chcialby studiowac w Szwecji...nie zna jezyka szwedzkiego za to perfekt mowi po angielsku...
i teraz pytanie? co dalej?? jak sie odbywa rekrutacja??
jakie sa potrzebne dokumenty?? itd...itp...
  Profil uzytkownika: eniabe     
Tusiaczka


Wpisów: 48
Od: 2008-08-16
2009-05-09 14:17
Niestety, ale żeby pójśc na studia pierwszego stopnia czyli licencjackie to trzeba mieć udokumentowaną znajomość szwedzkiego: Svenska B albo Tissus. Natomiast na studia magisterskie uzupełniające wystarczy udokumentowana znajomość języka angielskiego (pod warunkiem wyboru programu prowadzonego w języku angielskim).
  Profil uzytkownika: Tusiaczka     
rafal90


Wpisów: 9
Od: 2009-05-05
2009-05-10 02:44
Otoz moge nadmienic ze aby sie dostac na studia wystarczy zdac "Svenska som andra Språk A" lub Szwedzki a nie koniecznie trzeba miec Szwedzki B zalezy od kierunku. Dowiadywalem sie ze rowniez mozna sie dostac z Polska Matura lecz ten Szwedzki trzeba zdac. Jezeli chodzi o angielski to mam znajomych ktorzy dostali sie na wyklady w j. angielskim lecz wczescniej pisali test rekrutacyjny. Jest wiele mozliwosci. Kazda szkola ma swoje zasady.

"Cytat z mojego Bloga"

Szwecja jest otwarta na zagranicznych studentów - 7,3% całej rzeszy studenckiej to obcokrajowcy.


Wyjeżdżając na studia do Szwecji, trzeba podjąć decyzję, w jakim języku chcemy studiować. Większość studentów zagranicznych wybiera studia w języku angielskim. Jednakże, jeżeli ktoś zna dobrze szwedzki i czuje się na siłach, może również wybrać program w tym języku. Istnieje jeszcze jedna opcja - można wyjechać do Szwecji po to, by tam nauczyć się tego języka. Większość studentów licencjackich jest wykładana w języku szwedzkim. Jednak istnieje ponad 200 programów magisterskich uzupełniających, na których wykłady są w całości po angielsku. Aby potwierdzić naszą znajomość języka angielskiego, podczas rekrutacji należy przedstawić stosowny dokument - najczęściej wymaganym świadectwem jest świadectwo zdania egzaminu TOEFL (500 - 550 punktów) lub IELTS (punktacja nie niższa niż 5.0). Kto planuje studia po szwedzku, powinien zdać egzamin TISUS.

Szwedzkie uniwersytety stawiają konkretne wymogi, dotyczące rekrutacji. Przede wszystkim, jeżeli chcemy ubiegać się o przyjęcie na studia licencjackie, należy posiadać maturę. Aby zostać zakwalifikowanym na studia magisterskie uzupełniające, trzeba mieć tytuł licencjata. Inne wymogi rekrutacyjne różnią się w zależności od uczelni i kierunku studiów, jaki wybraliśmy. Wymogi te bazują na szwedzkich standardach dotyczących szkolnictwa średniego i wyższego.
Aby dostać się na wymarzony kierunek, należy zwracać się do instytucji: National Admissions Office for Higher Education(adres internetowy: http://www.vhs.se ). Organizacja ta prześle naszą aplikację do konkretnej uczelni. Formularze oraz broszury informacyjne (wyłącznie po szwedzku) są dostępne od sierpnia do listopada, jeśli rok akademicki zaczyna się wiosną oraz od lutego do kwietnia, jeżeli rozpoczynamy studia jesienią. Podkreślam, że jeżeli ubiegamy się o przyjęcie na studia na własną rękę ( a nie za pośrednictwem polskiego uniwersytetu), konieczna jest znajomość języka szwedzkiego. Jeśli chcemy skorzystać z programów Socrates lub Erasmus, trzeba najpierw być studentem na polskiej uczelni, a następnie dowiedzieć się czy nasz uniwersytet prowadzi wymianę studencką z uniwersytetami w Szwecji.

wiecej info i ciag dalszy mojego artykulu znajdziesz na moim blogu jezeli chodzi o szkole: tu link podaje bezposredni do danego tematu:

w tym:
-koszty
-warunki rekrutacji
-jakie dokumenty

itp

czyli odpowiedzi na Twoje pytania.

http://poland-sweden.blog. onet.pl/Studia-w-Szwecji,2,ID151818686,DA 2006-11-25,n

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: rafal90     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2009-05-10 10:36
Jakby pogrzebac w tematach studiow na tym forum, znajdzie sie link do informacji z mojego bloga na temat moich doswiadczen z rekrutacja.

1. zdobyc grundläggande behörigheter, czyli svenska B i engelska A (badz TISUS i IELTS, albo inny odpowiednik zagranicznego certyfikatu jesli chodzi o angielski)
2. wyslac swiadectwa z PL i ich tlumaczenia na jezyk angielski badz szwedzki do wyzej wymienionego VHS
3. kiedy juz wszystko jest na miejscu, wybieramy kierunek studiow (www.studera.nu), skladamy na niego "podanie" i potem tylko czekamy na odpowiedz

To taka wersja uproszczona.
  Profil uzytkownika: Bailey     
eniabe
Uppsala


Wpisów: 10
Od: 2007-01-24
2009-05-13 23:08
Przepiekne dzieki za informacje
  Profil uzytkownika: eniabe     
Forum -> Życie w Szwecji -> studia w szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 11 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony