Odwiedzin 37897312
Dziś 1882
Niedziela 26 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - PRAWO JAZDY

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPRAWO JAZDY
Kupczyk


Wpisów: 126
Od: 2007-12-01
2009-04-24 18:24
Witam, mam pytanie czy jezeli pojade po Polski na wakacje i zdaze zrobic prawko (mam nadzieje ) i pozniej przyjade tutaj do Szwecji gdzie mieszkam na stale , bede musial wymieniac na szwedzkie? czy musze jezdzic na polskim i nikt sie nie przyczepi? a jak juz dojdzie do tego ze bede musial wymienic czego moge sie spodziewac? mial ktos takie rozterki? pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Kupczyk     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-24 18:51
polecam rzucenie okiem na temat tuz przed twoim
(jest podwieszony by byl latwo widoczny:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=16243

nastepnie uwaznie przeczytaj wspis z 2008-04-20 godz. 00:48
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-04-25 09:13
nie doczytalem czy ktos wczesniej posal o tym, ale nie mozna zdodnie z prawem jechac i zrobic prawa jazdy zagranica.
Szwedzka policja moze takie prawo jazdy zatrzymac, zdarzaa sie.
tu informacja:

"Körkort utfärdas till permanent bosatta
Körkortsdirektivet innehåller vissa minimiregler för utfärdande av körkort. Endast sökande som bor permanent i det land som utfärdar körkortet kan få ett. Det innebär att man bor där minst 185 dagar per år. Den som studerar i ett annat medlemsland i minst sex månader kan dock få körkort utfärdat av studielandet."
http://www.eu-upplysningen .se/Amnesomraden/Transporter/Vagtrafik/Ko rkortsregler-inom-EU/


http://www.automotorsport. se/nyhetsmall.asp?version=14604
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-04-25 09:22
"polecam rzucenie okiem na temat tuz przed twoim
(jest podwieszony by byl latwo widoczny"

a ja nie polecam, bo to nie ten sam temat.
co innego wymioana polskiego prawa jazdy, ktorew ma sie z Polski na szwedzkie a co innego zrobienie prawa jazdy w Polsce jesli mieszka sie na stale w Szwecji co nie jest zgodne z obowizujacym na razie prawem.
Prawo sie zmienia, mozna poczekac, albo zrobic prawo jazdy w Szwecji, albo zaryzykowac.
Jak sie trafi bystrzejszy policjant zabierze, a vägverket moze nie uznac przy probie wymiany, takie przypadki juz byly.
  Profil uzytkownika: darsim     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2009-04-25 09:34
Co innego niezgodność prawa, a co innego korzystanie z luk w nim zawartych.
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-04-25 09:43
"Co innego niezgodność prawa, a co innego korzystanie z luk w nim zawartych.2
tu nie ma zadnych luk, tylko moze sie udac jak kazde wykroczenie.
Co innego bledna informacja, co innego rzetelna informacja.
Ja nikogo nie zachecam ani do lamania, ani do przestrzegania prawa, tylko informuje jak to jest w teori i praktyced.
Kazdy ma wlasna wole i sumieni i zrobi co mu sie podoba i poniesie tego kosekwencje, a na forum informacje powinny byc prawdziwe.
Czy moze masz inne zdanie mabr?
  Profil uzytkownika: darsim     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2009-04-25 10:46
Niemcy w Polsce robią (robili) prawko. Problemów chyba z tym nie mieli.
  Profil uzytkownika: true     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-25 11:31
a malo to Szwedow na Malcie robilo?
bez przesady...
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-04-25 11:40
"Niemcy w Polsce robią (robili) prawko. Problemów chyba z tym nie mieli."

tzn tru
akurat nalem "Niemke" polskiego pochodzenia, ktora "robila" w Polsce prawo jazdy.
Pytalem ja czy wie, ze moze nie byc uznane?
Powiedziala, ze owszem wie, ale i tak taniej wyjdzie zrobic w Polsce caly kurs nauki a potem zdawac w Niemczech i dostac niemieckie w ten sposob niz robic prawa jazdy w Niemczech.
Z tego co ja pytalem w Niemczech jest polowe taniej niz w Szwecji mniej wiecej.
Jest to jakies wyjscie zrobic kurs w Polsce a w Szwecji zdac.
Poza tym czytalem tu kiedys o osobie, ktora tak zrobila- kurs w Polsce a potem poszla na kurs w Szwecji, zeby sobie uzúpelnic, calkiem rozsadnie.
Szwedzki instruktor stwierzil, ze ma "zle nawyki" i musi wszystkiego uczyc sie od nowa.
Wiem, ze Szwedzi robili prawo jazdy na Giblartarze, tanio i prosto, ale podpisywali tam oswiadczenie, ze mieszkaja tam 185 dni, czego oczywiscie nikt nie sprawdzal.
Byly przypadki, ze sprawdzano to potem w Szwecji i nie uznawano im tego a jeszce sprawa moga isc do sadu za podawanie falszywych informacji.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-04-25 11:49
sorry true.
ps
znam Finow, ktorzy kupuja falszywe prawo jazdy w estoni..
i tez problemow z tym nie maja.
Mozna jezdzic wiele lat bez prawa jadzdy w Szwecji,
wszystko zalezy od kontroli i policjanta.
Wielu policjantow nie zna dobrze przepisow.
Raczej powinno sie udac, ale na przyklad przy probie wymiany, moze sie nie udac.
  Profil uzytkownika: darsim     
bucik
Szczecin


Wpisów: 545
Od: 2007-12-10
2009-04-25 20:51
Daj sobie na luz ,,,ja jezdzilem ciezarowka mialem kontrole i nic nie musisz wymieniac,,,a tak w ogole po kiego grzyba ci szwedzkie prawko zeby za pare lat je wymieniac i znow im placic,,,czy zeby pokazac kolega w polsce ze mam szwedzkie,,,daj se na luz,,,
  Profil uzytkownika: bucik     
Kupczyk


Wpisów: 126
Od: 2007-12-01
2009-04-26 00:42
no niby Darism masz racje ale czemu wielu ludzi jezdzi i robi prawka i jakos zyja? nie zabieraja im praw jazdy?
jeszcze jedno ja niby mieszkam na 'stale' ale przeciez nie mam pozwolenia na staly pobyt tylko czasowy (5 letni) wiec czy to tez mnie obowiazuje? Ja i tak i tak raczej sproboje bo to okaze sie i tak tansze niz pojscie tutaj a pozniej bede sie martwil co dalej. Moze otwarcie szkoly jazdy w Szwecji po polsku bylo by strzalem w 10 siatke bo duzo ludzi ma z tym problem i szkolenie ludzi po szwedzku i po polsku, to tylko taka aluzja pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Kupczyk     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-04-26 12:51
ja wiem ze moge zdawac w polse .. tylko ktos musi mnie tam zameldowac , ale juz nie pamietam ile czasu mam byc zameldowany by zdawac .. , ale mozna ..
  Profil uzytkownika: szary     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16851
Od: 2000-09-01
2009-04-26 13:27
Jest tak jak pisze darsim, czyli zeby zrobic prawko w jakims kraju zeby ci sie legalnie liczylo w Szwecji, musisz w tamtym kraju mieszkac. Pojechanie na wakacje w celu zrobienia prawka nie wystarczy.

Jak juz zrobisz, to prawa jazdy z krajow Unii nie musisz wymieniac w Szwecji, wiec mozesz jezdzic na polskim. Jednak jezeli masz zamiar zosac w Szwecji na stale, to chyba lepiej wymienic, bo szwedzkie prawko liczy sie w Szwecji takze jako dowod osobisty, wiec masz ta sprawe z glowy.

A to, ze ktos tam sobie zrobil gdzie na wakacjach i jezdzi... no coz, inni kupuja prawka bez zdawania i tez jezdza. Albo podrabiaja dowody osobiste zeby kupic alkohol jak sa za mlodzi... na calym swiecie. Ale tylko dlatego, ze jest to praktykowane i czasem mozna nie wpasc, nie znaczy, ze trzeba to podawac jako prawde absolutna komus, kto sie chce dowiedziec jakie sa reguly, no nie?
  Profil uzytkownika: kajetan     
Kupczyk


Wpisów: 126
Od: 2007-12-01
2009-04-26 14:01
''A to, ze ktos tam sobie zrobil gdzie na wakacjach i jezdzi... no coz, inni kupuja prawka bez zdawania i tez jezdza. Albo podrabiaja dowody osobiste zeby kupic alkohol jak sa za mlodzi...''

dobre porownanie zrobienie prawa jazdy w polsce legalnie a kupowania albo podrabiania dokumentow...
  Profil uzytkownika: Kupczyk     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2009-04-26 14:11
Kupczyk. Czy w Polsce jesteś obcokrajowcem? Jeśli tak to faktycznie musisz złożyć oświadczenie, że przebywasz w PL 185 dni w roku. Jeśli nie jesteś...pójdź na kurs, a potem na egzamin.
  Profil uzytkownika: true     
Kupczyk


Wpisów: 126
Od: 2007-12-01
2009-04-26 14:35
nie jestem obcokrajowcem, posiadam obywatelstwo polskie, nie mam pozwolenia na pobyt staly w szwecji tylko czasowy na piec lat. Wiec chyba moge..
  Profil uzytkownika: Kupczyk     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2009-04-26 14:44
to tym bardziej mozesz ..
  Profil uzytkownika: szary     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2009-04-26 14:57
Kupczyk,
nie ma juz czegos takiego jak pobyt staly czy pobyt czasowy dla obywateli UE.
  Profil uzytkownika: paula_     
Kupczyk


Wpisów: 126
Od: 2007-12-01
2009-04-26 15:13
tzn?
  Profil uzytkownika: Kupczyk     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2009-04-26 15:36
tzn ze masz prawo mieszkac w krajach UE poniewaz jestes obywatelem UE.
  Profil uzytkownika: paula_     
Kupczyk


Wpisów: 126
Od: 2007-12-01
2009-04-26 15:53
pod warunkiem ze umiem sie utrzymac samodzielnie albo jeszcze slyszalem ze jest to pobyt pod warunkiem ze ma sie legalna prace?
  Profil uzytkownika: Kupczyk     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2009-04-26 16:06
pod warunkiem ze umiem sie utrzymac samodzielnie albo jeszcze slyszalem ze jest to pobyt pod warunkiem ze ma sie legalna prace?


dokladnie.
chociaz, nie musisz sie samodzielnie utrzymywac, mozesz byc na utrzymaniu tez.
  Profil uzytkownika: paula_     
Forum -> Auto-Moto -> PRAWO JAZDY
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Stolarz/Ekipę (Tumba)
szukam (Stockholm)
Sprzatanie Stockholm (Stockhom)
Praca Rusztowania (Stockholm/Katowice )
Mechanik samochodowy (Haninge)
Sprzatanie (Tensta)
Violas Team AB (Sztokholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


W PL działała zorganizowana grupa przestępcza?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony