Odwiedzin 37806429
Dziś 2753
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - mieszkanie socjalne w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autormieszkanie socjalne w Szwecji
patris0073


Wpisów: 13
Od: 2009-04-12
2009-04-12 14:21
dowiedziałam się ze w Szwecji istnieje mozliwość otrzymania mieszkania socjalnego ,czy ktoś moze mi coś powiedziec na ten temat? pozdrawiam wszystkich i dziękuję za ewentualne informacje
  Profil uzytkownika: patris0073     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-12 14:26
tak istnieje, ale trudno je dostac.
daje sie je np. maltretowanym matkom.

samotna matka z dziecmi nie ma jakichs specjalnych przywilejow w Szwecji, a na pewno juz nie nalezy sie jej z tego powodu mieszkanie socjalne.
  Profil uzytkownika: iza     
patris0073


Wpisów: 13
Od: 2009-04-12
2009-04-12 14:30
rozumiem ale jesli chciałabym spróbować to gdzie powinnam się udać ,do jakiego urzędu? lub jakiej instytucji
?
  Profil uzytkownika: patris0073     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-12 14:48
bez numeru personalnego ani adresu zamieszkania nikt nie bedzie z toba nawet rozmawial na ten temat.

jesli chodzi o to do kogo sie zwrocic - to do opieki socjalnej w twojej dzielnicy.
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-04-12 17:35
Tak na podstawie postów rozpoczetych przez ciebie wnioskuje, że gdzieś naczytałaś sie bzdur lub ktoś ci bajek naopowiadał o Szwecji?

W niektórych gminach w Szwecji są mieszkania socjalne, takie gdzie się mieszka parę osób w pokoju. W innych ktoś w trudnej sytuacji moze dostac mieszkanie na jakis okres.
Do tych w trudnej sytuacji zalicza się szukajacych azylu, maltretowane matki, chorych psych itp. Nie zalicza się natomiast Polaków, którzy przyjeżdżaja w poszukiwaniu lepszego życia. Ewentualnie (i tylko w extremalnych przypadkach) jakąś pomoc można otrzymac jeśli ma sie stały pobyt/obywatelstwo.

Innymi słowy - nie marnuj czasu na szukanie czegoś takiego jak "mieszkanie socjalne".
  Profil uzytkownika: maggie     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2009-04-12 22:44
Komus sie nudzi i prowokuje...
Tyle w temacie !
  Profil uzytkownika: bolek1970     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-13 01:55
moze jakis film dokumentalny o Szwecji z lat 70-ych puszczali wlasnie w polskiej TV...

wtedy to musialy byc tu czasy...
  Profil uzytkownika: iza     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2009-04-13 09:08
socjal (zapomoga)ogulnie to jest dla ludzi na marginesie, to jest ostatnia szansa dla meneli, analfabetow, i cpunow i gdzie duzym zgrupowaniem tez wyrozniaja sie uchoccy z Somali, Gambi, Iraku, czyli uchoccy wojenni. Z tego co wjem to w PL niema wojny. Czyzby zliczalas sie do meneli i trzeciej grupy socjalnej. W tym kraju (jak i wszedzie) trzeba pracowac i to nieraz ciezej niz w PL, i tez samemu trzeba starac sie o mieszkanie(jak i wszedzie), Socjal niema wlasnych mjeszkan ma podpisana umowe z komunalnymi spodzelniami gzie jezeli jest mjesce maja mozliwosc wprowadzic sie uchoccy z wyzej wymjnionych krajow. zapomnij te bajki bo bedziesz rozczarowana jak
tu sie znajdziesz
  Profil uzytkownika: mateusz     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-13 10:00
Ja musze niestety sie zgodzic z Maggie. Napisala troche ostro ale ma calkowita prawde.

A to co Mateusz pisze o socjalnu NIE ZGADZAM SIE. Social w Szwecji nie wyglada tak ze jest dla osob z marginesu. To co on pisze sa BZDURY. Przecietna osoba co ma socjal jest ogolnie osoba co nie ma A-kassa (czy sie skonczyla). Tez jest w obecnej chwili duzo osob wieku 18-28lat co maja social bo jest cieszko na rynku pracy.

To ze niestety w duzym przypadku wiele "polakow" mysli ze osoby co ida na social czy maja jakis pomoc od nich sa z marginesu WCALE SIE NIE ZGADZA. Owszem jest tez takich osob ale trza miec troche rozsadku o czym sie pisze i wiedziec jak ten kraj funkcjonuje.

Social jest potrzebny sadze ja dla ludzi co potrzebuja pomoc. Kazdemu moze cos "niesczesliwego" sie stac w zyciu. Wiec nie mozna skreslac ta deske rachunku. Przecietny szwed wcale sie nie wstydzi ze ma tzw SOCIALBIDRAG (pomoc socjalna). Jest raczej w Szwecji zakceptowane i nie poniza sie ludzi z tego powodu.

To co ja pisze jest ogolnie moje zdanie i wiem ze duzo szwedow napewo mnie popiera.

Zycze ci powodzenia ze ci zycie jakos sie ulozy.

Pozdrawiam cie !
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2009-04-13 10:35
Przecietny szwed wcale sie nie wstydzi ze ma tzw SOCIALBIDRAG (pomoc socjalna). Jest raczej w Szwecji zakceptowane i nie poniza sie ludzi z tego powodu.


chyba szwedzi z zakiegos getto, niewjem ale w mojej
szwceji i towarzystwie zaden szwed lub (polak) by sie nie przyznal ze wogule mjal kontakt albo zna kogos co pobjera bidrag.

jeszcze raz klass fråga


Owszem jest tez takich osob ale trza miec troche rozsadku o czym sie pisze i wiedziec jak ten kraj funkcjonuje.

mjeszkam tu napewno dluzej niz ty mam zone szwedke
od 16 lat,tak ze nieprobuj mnie pouczac jak ten kraj funkconuje


zdejmij klapki z oczu lub wes sie za robote !!
  Profil uzytkownika: mateusz     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-13 10:51
Mateusz,

Z czym tych chesz mi zainpownowac.. napisales ze "mieszkam tu napewno dluzej niz ty mam zone szwedke"

Nie masz zielonego pojecia o mnie i jak dlugo ja mieszkam. To ze masz wlasne zdanie jest OK, mi to nie boli a ja napewno nie chce ciebie pouczac. Masz wlasne zdanie.. Fine..

Ale sa niektore rzeczy co mozna czlowieka poinformowac ze social jest w szecji cos normalnego. Kazdy kogos zna co ma czy mial. Nikt sie tego nie wstydzi. Wiec nie widze problemu.

Az ze masz takich znajomych co moze podejrasz ze maja i nie chca powiedziec.. to ich problem. Nie musze ci tego powiedziec.

Ja nie ponizam osoby czy ma social czy nie. Jest godna mojego zaufania jako czlowiek. tak patrze na to.

Moze sam kiedys bede miec potrzebe "social", nikt nie wie. Zycie ma wiele dziwnych drog.

Wiec rozeszyj sie troche na swiat i zdjemij te ciemne okulary to zobaczysz ze zycie sie nie kreci tylko wobec ciebie.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2009-04-13 11:10
Zona szwedka...
Chwalisz sie, czy zalisz ???
  Profil uzytkownika: bolek1970     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2009-04-13 13:45
bolek1970 pisze 'Zona szwedka...
Chwalisz sie, czy zalisz ??? '

Szwedzka zona daje dojscie do szwedzkiego srodowiska, tej mozliwosci czysto polskie zwiazki nie maja. Wtedy jest duzo latwiej poznac mentalnosc Szwedów i zaakceptowac to co szwedzkie/obce jak wlasne rodzime.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
krisbz
Stockholm


Wpisów: 706
Od: 2000-11-12
2009-04-13 14:02
Zgadzam sie w zupelnosci z robinofstockholm. Mysle ze autor tych glupot mimo iz mieszka w Szwecji to nie czyta gazet ani nie oglada dziennika co sie tu teraz dzieje, ile obecna sytuacja zmusila i zmusi do pojscia do Socjalu. To ze ktos niestety musi brac zapomoge to nie koniecznie jest jakis tam "margines...".Moja kolezanka pracowala tu ponad 25 lat a ze jest schorowana obecnie to ja nowo wprowadzone reguly w fk dobily, odebrali jej sjukpension a prace na pól etatu ktora miala stracila dwa m-ce temu,wiec pytam sie z czego ma zyc? Wiek i choroba czy tacy ludzie to "margines...? Ktos tu szpanuje nie potrzebnie iloscia lat tu w Szwecji bo zebys mieszkal nie wiem jak dlugo to nie znaczy ze wszystko sie wie.A tak na marginesie to ja bez mala 30 lat tu juz jestem i co bedziemy teraz sie przekamazali kto co ma i kogo za meza czy zone
  Profil uzytkownika: krisbz     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2009-04-13 14:08
Szwedzka zona-dobrem najwyzszym !!!
  Profil uzytkownika: bolek1970     
maly_ufo
District 9


Wpisów: 4061
Od: 2007-10-18
2009-04-13 14:10
A ja sie zgadzam z tym co pisze Robin bo sam niedawno bylem trudnej sytuacji i musialem isc do socjalu, a nie jestem ani menelem ani zadnym nierobem... poprostu w ramach grupowego zwolnienia stracilem prace i zostalem bez srodkow do zycia (wcale nie bylo mi przyjemnie isc prosic o pomoc) na szczescie znalazlem prace zanim rozpatrzyli moje podanie i nie musialem kozystac z zasilku, ale znam wielu uczciwych ludzi ktorzy musieli i musza nadal kozystac z pomocy od panstwa bo sytuacja na rynku pracy (szczegolnie w malych miasteczkach) jest bardzo nieciekawa...
  Profil uzytkownika: maly_ufo     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2009-04-13 14:16
Mylicie tu rozne sprawy, otrzymania mieszkania z socjalu a otrzymanie doraznej czy dluzszej pomocy finansowej. Socjal w Szwecji zmienil sie bardzo w momencie przystapienia Szwecji do Uni a jeszcze bardziej po przyjeciu "biedniejszych" krajow do Uni.

Niedawno byl taki przypadek Szweda, ktory byl pod "opieka" socjalu poznal dziewczyne i wyjechal na Islandie. Tam rozsrtal sie z dziewczyna i dostawal pomoc od islandzkiego socjalu ale zatesknil za ojczyzna i wrocil tutaj. Niestesty socjal odmowil mu jakiejkolwiek pomocy (nawet noclegowni nie mogl dostac) bo nie mieszkal w zadnej z komum przez ostatnie 2 lata. Nie mial wiec szans na jakakolwiek pomoc. To co mu zaproponowali to bilet pownrotny do Islandii bo tam byl zameldowany ostatnio. Hm.. mimo, ze byl rodowitym szwedem.

A druga sprawa, posiadanie partnera szweda/dke nie zawsze daje dobra ocene jak mysla szwedzi bo oni sami nie wiedza jak funkcjonuje ten system. Chyba, ze ma sie zone/meza szweda zyjacego z socjalu to taki wie dobrze jak to funkcjonuje.
  Profil uzytkownika: gigge     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-13 14:26
Pamietam ta historie Gigge. Pisalo w tamtym roku w tej darmowej gazecie CITY STOCKHOLM. To co piszesz jest prawda. Wiec nawet na takich osobach sie tez osczedza. To co ja pamietam ´co pisalo w gazecie to ta osoba byla na socjalu wczesniej w szwecji jak odjedzala do Islandi. Dla biura socjalnego bylo taniej jego wyslac do Islandii niz utzrymyac jego w Szwecji.

Nie wiem co z tym facetem sie stalo. Nie sledze codziennie City Stockholm.

Ale jak widac nie jest az tak latwo dostac socialbidrag. Nawet jak sie ma to napweno jest czlowiek w jakimis arbetsmarknadsåtgärder. Napewno nie wyplacaja na uppehålle teraz byle jak. Czasy sie tez w urzedach sie skonczyly.

Jest przeciesz inny rzad. Reinfeldt nie nalezy do osob co chce wydawac pieniadze na social byle jak.

Ja popieram jego. Bo jestem niestety Moderat. Ale tez chce ze ludzie co maja "cieszko" mogli miec pieniadze na zycie jak cos moze sie przykrego stac. Ale tylko przez krotki czas !!!

Wie
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-13 16:37
poprostu w ramach grupowego zwolnienia stracilem prace i zostalem bez srodkow do zycia

a co z kasa dla bezrobotnych? nie byles czlonkiem?
  Profil uzytkownika: iza     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-13 17:01
Iza, A-kassa nie jest forever !
Sa tez przypadki ze ludzie nigdy nie byli zapisane.

Ja znam kilka szwedek juz po 55:ce. Stracili prace, mieli A-kasse przez jakis czas. A teraz maja cos takiego "Jobb och Utvecklingsgaranti". To co one mi powiedzieli to kompletnie nic tam nie robia w AF. Chodza raz w tygodniu bediaczki i siedza przy tych kundarbetsplatser i szukaja pracy. Jak np ich wcale jeden raz nie bedzie bez godkänd frånvaro to moga wrzystko stracic. I pozniej chodza do socialu na doplate. Wiec te kobiety co znam sa NORMALNE bardzo poukladane w glowie. Stracili prace wiec niepodoba mi sie ze ktos mysli oni sa "niedoroby" czy osoby co nigdy nie pracowali/czy nie chca prace. Trza sie zastanowic ile lat maja. Maja juz po 55:ce nie jest az duzo pracodawcow co chce dac im szanse. Wiec taka jest prawda. Dalem tylko przyklad jak kolorowo jest w Szwecji. I dlaczego wazne jest ze social musi takim osoba pomoc.

Trza byc objektywny. Nie mozna zuczac na jedno ze te osoby sa SOCIALFALL czy osoby so nie maja wyksztacenia. Te panie co znam jedna jest pielignarka, jedna sie wyczerpala praca byla taksiarzem, druga dostala arbetskada. Kazda z nich miala napewno lepsze wykstacenie niz wielu osob z Forum.

Wiec trza byc czlowiekem zeby zrozumiec innych. Nie mozna osceniac ze ktos jest A, B czy C osoba
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2009-04-13 18:26
Biedny Mateusz

Wy nie rozumiecie po prostu jaka ogromna segregacja jest w Szwecji. W Polce wszyscy wychowalismy sie równymi i nie mamy pojecia ze tutaj sa róznice. On poprostu przebywa w srodowisku gdzie pomoc socjalna nie jest potrzebna, ludzie oszczedzaja i zabezpieczaja sie na wypadek bezrobocia nie potrzebujac pomocy socjalnej. W wypadku dluzszego bezrobocia prawdopodobnie musza sprzedac papiery wartosciowe ale do socjalu maja bardzo, bardzo daleko.
I prawdopodobnie czyta Mateusz gazety wybiorczo tzn nie widzi tego czego jego nie dotyczy, nie widzi w gazetach ubóstwa bo nie widzi tego w swoim srodowisku.

Pomoc socjalna z definicji jest dla najubozszych.
Dodam ze najubozszych materialnie, moga to byc bardzo wartosciowi ludzie.

Pomoc jest potrzebna szczególnie z powodu bezrobocia, jest duzo ludzi którzy zyja od pierwszego do pierwszego bez zadnego marginalu ekonomicznego i kiedy beda bezrobotni musza jakosc przezyc. Róznica jest ze w Polsce trzeba prosic rodzine o pomoc albo krasc, tutaj socjal spelnia role pomocy gdy juz nie ma zadnego innego wyjscia z sytuacji. Szwedzi traktuja to jako 'zwrot podatku'.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
krisbz
Stockholm


Wpisów: 706
Od: 2000-11-12
2009-04-13 18:42
Taka smutna prawda ze chorzy,kalecy,starsi sa wyrzucani z systemu. Zreszta szwedzi zawsze tak robili nic w tym nowego tyle ze teraz kryzys to jeszcze bardziej uderza w tego co juz lezy.AF nic nie pomoze jedynie kontroluje i wykancza ludzi psychicznie.Media maja swój sposób nastawiania czytelnikow/widzów przeciw wlasnie ww.ludziom ktorzy przeciez nic nie zrobili, to ich zwolniono a nie oni sami tego chcieli.
Ostatnio jest masowe uzdrawianie spoleczenstwo na sile.
  Profil uzytkownika: krisbz     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-13 18:51
Niestety cieszkie czasy ida dla wiele wiele osob tu w Szwecji. Trza byc przygotowany na wrzytsko ale sam wiem z wlasnego doswiadczenia ze sie nie da czasami.

Ja rozumie ta frustacje co teraz panuje wrod wielu osob co traci sens zycia. Praca daje ze czlowiek szanuje to co robi.

Ja rozumie osob co moga byc obojetnymi jak Mateusz. Ze musi nam udowodnic ze ile lat mieszka tutaj w Szwecji i ze ma szwecka zone. To jest takie typowe pokazanie ze ma sie jakis komplex ze udowodnic komus ze jest lepszy od innych. Szwedzi takich ludzi malo cenia jak Mateusz i uciekaja daleka.. nikt nie lubie kogos co sie wstawia w gore i znajdl kazdego i kazdy slowo. Inne slowa sie w swiecie Mateusza nie licza.

No ale ja patrze ze jest czlowiekiem wiec.. kiedys moze zrozumie ze sa inne ludzie na tej planecie co maja jakis cel i chca dobrze dla innych.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2009-04-13 20:39
nie sluchaj tych glupot, pisza ludzie nie doinformowani, albo zawistni.
W Szwecji sa miejsca gdzie jest wiele pustych mieszkan i mozna dostac pieniadze za sprowadzenie sie.
Jest taki jeden Szwed poza tym ktory dostaje ponad 50 milionow zasilku socjalnego rocznie i ma powszechne szacunek.

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=24186
  Profil uzytkownika: darsim     
patris0073


Wpisów: 13
Od: 2009-04-12
2009-04-13 20:51
bardzo dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi.Macie racje ze nasłuchałam sie błędnych opini ale jestem bardzo zdesperowana,sama wychowuję w Polsce dwoje dzieci,mieszkamy w zimnym mieszkaniu 17m kwadratowych,mam pracę ,studiuję chce przyjechac do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia ,zapewnić dzieciom lepsze perspektywy sama juz niewiem co robic ,nie mam rodziny ,zawsze byłam zdana wyłącznie na siebie....proszę o zrozumienie
  Profil uzytkownika: patris0073     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-13 23:28
nie przejmuj sie, forumowicze sa raczej przyjazni i oni tak z dobrego serca daja te rady.

lepiej, ze pytasz niz bys miala jechac w ciemno...

niestety faktem jest ze Szwecja teraz nie jest juz taka sama jak 10 lat temu... dobrobyt sie skonczyl

teraz jest tu jak wszedzie: kryzys, bezrobocie, brak mieszkan, bezdomni, zebracy, chorzy czekajacy latami na operacje...
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-04-13 23:52
W sumie jak jesteś zmotywowana, to się nie poddawaj, tylko nie rzucaj się od razu tak w ciemno z dziecmi.
Poducz się języka (jeśli możesz), bo to będą dobrze zainwestowane pieniądze i czas, potem szukaj pracy. W twoim zawodzie nie powinno byc problemu (ale język musisz znac). Teraz jest kryzys więc pewnie wszędzie ciężko, ale naprawdę masz przyszłościowy zawód.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-04-13 23:53
Ja musze niestety sie zgodzic z Maggie. Napisala troche ostro ale ma calkowita prawde.

Ehmmm, a ja myslałam, ze to było przyjaźnie napisane.
Ty mnie chyba "ostrej" jeszcze nie widziałeś
  Profil uzytkownika: maggie     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2009-04-14 00:06
Darsim, moze i sa jakies wolne mieszkania na zad..u Szwecji ale tez trzeba placic czynsz i z czegos zyc. Tam chca aby przeprowadzil sie ktos kto placi podatki aby wzmocnic kase komuny. Myslisz, ze Szwedzi przyjma kogos z obcego kraju i dadza socjal, zeby tam mieszkal? Wez nie rob dziewczynie zludnych nadzieji moze.
  Profil uzytkownika: gigge     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 00:33
GRRRRRRR maggie

Przyjemnego dnia zycze ci jak czytasz to


No tak p. Darsim co tak strasznie naszeka na ta kochana szwecje. Sa mieszkania na jakies wsi bardzo daleko w szwecji gdzie nie ma persektyw i zero szans na prace. Wiec tam moze znajdzie. A tu w Stockholmie bedzie dziewczyna sie koczycz z dwojga dziecmi na prawo i lewo. Przeciesz sam dobrze wiesz ze MA ZERO SZANS dostac co kolwiek jakies mieszkanie od spoldzielni mieszkaniowej jak nie ma dochodow registrowanych w szwecji i wiesz tez napewno jak kolejka w Stockholms Bostads Förmedling jest.

Napewno jest latwiej dostanac w innych miastach w szwecji niz w stolicy ale trza miec dochod ze dostac.

Ja zycze tej pani wrzytskiego najlepszego ale pisz konkrety juz Darsim. JA popieram GIGGE to co napisal
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2009-04-14 00:49
Hm... przyczepiliscie sie tego mateusza jakby to bylo jakas totalna gafa poprawnosci politycznej nie znac nikogo kto nie jest w stanie sam na swoje rachunki zrobic.

Czy dowartosciowujecie sie tym, ze kazdy zna jakiegos biednego Szweda, biedniejszego niz Wy sami?

  Profil uzytkownika: kajetan     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2009-04-14 01:52
nie to sa mistrzostwa w
"vem vil bli politsk korrekt !!"

Ide sie powiesic!! ...Pobuja mnie ktos??

  Profil uzytkownika: mateusz     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2009-04-14 03:59
A czym się różnią mieszkania socjalne od komunalnych? Subwencjami? I jeszcze jedno; Czy ktoś z Was wie jaką procentową część sztokholmskich mieszkań czynszowych posiadają gminy ale ile jest w rękach prywatnych i czy panuje w tym przypadku wolny rynek?
  Profil uzytkownika: Uwe     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2009-04-14 04:22
komuny juz prawie wogole nie maja zadnych mieszkan. w wypadku gdy potrzeba mieszkania socjalnego zglasza sie komuna do prywatnych wlascicieli (tych wiekszych, z ktorymi komuna ma umowe).
procentowo jak to jest nie wiem jednak.
  Profil uzytkownika: paula_     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 08:26
Miasto Stockholm ma ok 1000 takich mieszkan co specjalna firma dla miasta (dotterbolag) co zajmuje sie tymi mieszkaniami. Kolejka jest olbrzymia u nich ale szansa jest dostac. Stockholm stad ma taka gwarancje dla kazdego miezkanca TAK ÖVER HUVUDET garanti ale dotyczy tylko osob co maja szwecki pesel i maja jakas historie w panstwie. Lokalne biuro socjalne zajmuje sie tymi sprawami.

A ja widze bardzo CZARNO ze ta pani moze dostac mieszkanie socjalne bo NIE NIC WSPOLNEGO z Szwecja praktycznie NIE MA. Nie jest priorytem biura socjalnego.

Ja mysle jak media napisala o takich sprawaych ze obcokrajowcy co NIGDY NIE MIELI COS WSPOLNEGO z Szwecja dostali tak mieszkanie to mysle ze ludzie troche sie oburzuli. Bo sadze ze te mieszkania sa wylacznie dla osob co maja jakis anknytning do Szwecji.

Jest duzo osob W Stockholmie co nie ma wlsnego kontraktu. Duzo studentow mieszka w drugiej recce. Taka jest PRAWDA, nie uszukujmy sie.

Sa inni osoby tu w Szwecji co potrzebuja mieszkania socjalne niz "osoby co maja trudna sytuacje" zagranica. Trza byc restrektywny.. i popieram politykow w tej sprawie.

Ta pani jest mile widziana tu ale mysle ze musi byc wiecej precyzyjna. Musi miec kilka czynszow na przod jak chce wyporzyczyc sobie mieszkanie w 2giej recce. I wiemy tez ze duzo lokatorow zada jakas referncje np arbetsgivare
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 09:14
UWE,

Mieszkanie socjalne nie jest twoje i napewno nie dostaniesz kontrakt ze jest one pierszej recce (förstahandskontrakt). Kontrakt bedzie zawsze mial besittingsrätt urzad socjalny/miasto. Nie mozez sobie np zamienic z kims mieszkanie bo nie stoisz jako wlasciciel mieszkania. Mieszkasz w drugiej recce. Socjal przewaznie placi hyre bo to jest ich mieszkanie. Nie mozez mieszkac w takim mieszkaniu tez forever. Krotki czas tylko (max pare lat) social liczy ze pozniej znajdziesz swe wlasne.

Warunki stawia urzad socjalny. Np nie moez miec inneboende czy psa. Sa inne tez kryteria co trza spelnic.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2009-04-14 13:15
Dzięki Robinofstockholm. Rozumiem. Byłem ciekaw, bo na Alandach różnica między mieszkaniami socjalnymi a komunalnymi jest minimalna. Miasto albo gmina dysponuje i wynajmuje gros mieszkań ale ta forma mieszkania dopiero ostatnio zaczęła się szerzej popularyzować dzięki napływowi lokalnej gastarbaterki. Mieszkania komunalne były raczej przewidziane dla mieszkańców archipelagu mających gdzie indziej domy ale nocującyh w Mariehamn, dla przyjezdnych Finów, dla uczących się w mieście oraz ludzi w trudnej sytuacji życiowej (po rozwodzie, bezrobotni, renciści, alkoholicy).
  Profil uzytkownika: Uwe     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2009-04-14 13:25
http://www.situationsthlm. se/sv/Containers/Nyheter/Allt-fler-hemlos a-pa-Stadsmissionsgarden/

http://www.dn.se/sthlm/far re-hemlosa-men-morkertalet-vaxer-1.471684

sadze, ze tak troche w temacie. Przy tym ostatnim artykule jest zwlaszcza duzo linkow do tego "wstydliwego" w "socjalnej" Szwecji tematu.
  Profil uzytkownika: Facet46     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 14:42
Zeby byc jecze jasny z mojej strony. To chce poinformowac ze zaden urzad socjalny (sa wyjatki oczywiscie) nie przyjmnie ta pania oprocz urzad socjalny w Stockholmie ENHETEN FÖR HEMLÖSA (urzad dla bezdomnych). Tam moga sie zlitowac na jakas nocelgownia (härbärge) na kilka nocy. Ale napewno nie zajma sie ta pania.

Ja sie zawsze staram miec rzetelne info. Nie lubie wprowadzac ludzi w blad.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 14:45
Enheten för hemlösa vänder sig till hemlösa personer i Stockholms stad som inte har haft kontakt med socialtjänsten i någon stadsdel under de senaste två åren.

Enhetens uppdrag är att tillhandahålla olika former av insatser till personer som är hemlösa/bostadslösa.

Personalen har lång erfarenhet av att arbeta med hemlöshetsfrågor, som innefattar insatser till personer som har en komplex social livssituation, missbruksproblematik och psykisk ohälsa.

Enheten ger information och stöd i frågor som rör logi och olika former av boendestöd och behandling. Det finns även kunskap om stadens möjligheter till sysselsättning, praktik- och utbildningsplatser för personer som inte får ett arbete direkt på den öppna arbetsmarknaden.

Information ges via Informations- och mottagningssektionens jour:
08-508 25 301

Ansvarig för studiebesök är Katarina Eriksson
08-508 25 350

enhetschef
Claudette Skilving
08-508 25 353
claudette.skilving@​saf.stockholm.se



Kapellgränd 15
Box 4083
102 62 Stockholm

Tel vx: 08-508 25 000,
fax: 08-508 25 338
Jourtelefon och tidsbokning:
08-508 25 301
Reception:
08-508 25 387

  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2009-04-14 15:13
Socjal nie daje obecnie mieszkan na stale lecz na jakis okres aby dana osoba mogla wrocic do normalnego zycia. Jednak w wielu przypadkach osoby te nie maja ochoty uporzadkowac swojego zycia i znow trafiaja na ulice. Mieszkan socjalnych jest tak malo i sa takie obostrzenia w ich rozdawaniu a kandydatow sporo, ze jest prawie niemozliwe dostac w Sztokholmie czy okolicach w krotkim czasie.
Chyba, ze sie jest azylantem ale ci dostaja najpierw miejsce w schronisku dla uchodzcow a potem sa rozlokowywani po roznych komunach gdy sie znajdzie jakies lokum.
  Profil uzytkownika: gigge     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 15:25
gigge,

To co piszesz masz racje. Tez pisalem o tym wczesniej. Ja widze czarno na sytuacje tej pani ze urzad socjalny ma jej dac jakis mieszkanie. Nie ma szans.

Ja przedchwila zadzwonilem (5min dyskusja z Jouren) tak z ciekawosci to tego biura. Powiedzili mi ze nie przejmuja osob co nie sa mantalskrivna w Stockholmie. A tez nie moga pomoc osoba co maja trudna sytuacje zagranica. Powiedziala napewno nie w naszym biurze. Te biuro jest ostateczna deska ratunku jak zadne biuro socjalne niechce kogos przymac. A hemlös (bezdomna) to ta pani jest tak patzry urzad socjalny. Osoba co ma wlasny kontrakt/inneboende/2:a hand liczy sie ze ma mieszkanie.

Tam do tego biura trafiaja oosby co nigdy nie mieli doczynienia z biurem socjalnym.. osoby co zadne biro soc. nieche pomoc w stockholmie czy osoba co nigdy nie mieszkala w stockholmie.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2009-04-14 15:43
No tak Robin, ludzie z Polski zyja jakimis nierealistycznymi mitami. Pewnie latwiej dostac mieszkanie socjalne w Polsce niz w Szwecji obecnie.
  Profil uzytkownika: gigge     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 21:15
Tak zgadzam sie z toba Gigge co piszesz.

Ludzie zyja jakas stuczna iluzja ze Szwecja jest panstwem miodu i smietany..
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2009-04-14 21:32
Ludzie zyja jakas stuczna iluzja ze Szwecja jest panstwem miodu i smietany..

Szwecja jak ją pamiętam jest po prostu ok. Jako kraina jest całkiem ładna i dla Polaka egzotyczna. "Lewactwo" oraz nadmierną przewagę państwa w wychowaniu obywatela można chyba jakoś strawić. Co prawda ja tego nie doświadczyłem ale czuć ten klimat na każdym kroku. Szwedzi tym nasiąkli do tego stopnia, że w wielu anglojęzycznych publikacjach ciągle pojawiają się te same pouczająco-uświadamiające zwroty, czasami nie na miejscu. Zwróćcie uwagę.

Ani miodu ani śmietany w SE nie widać, może z wyjątkiem niektórych części centrum Sztokholmu. Dla mnie SE pozostanie krajem drewnianych, przeważnie rozpadających się posesji, na których remont nikogo nie stać ze względu na zarżnięty rynek usług budowlanych.
  Profil uzytkownika: true     
maly_ufo
District 9


Wpisów: 4061
Od: 2007-10-18
2009-04-14 21:39
Iza dlaczego zostalem bez srodkow do zycia i co z akassa, a czy wiesz ile sie czeka na decyzje z akassa?
  Profil uzytkownika: maly_ufo     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2009-04-14 21:39
To jest fakt ze szwecja nadal dba o swoich mieszkancow. Ale to tez sie juz powoli konczy. Nigdy nie bedzie jak bylo kiedys. Te czasy nigdy nie wroca.

Ja wierze ktoregos dnia ze cala ta historia UE sie rozpadnie i bedzie inny klub bogatych panstw. Sa nie dlugo wybory do UE wiec wazne glosowac. Ja bede oczywiscie glosowac na jakas partie.. na pewno nie na jakas partie socialdemokratyczna. Nie wierze w te bzdury
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2009-04-15 09:59
a czy wiesz ile sie czeka na decyzje z A-kassa

no wlasnie nie wiem i dlatego pytam...

jak to dziala?
jak ma sie np wypowiedzenie 1 miesiac (lub 2,3)
i to wtedy juz trzeba skladac wniosek do A-kassa?
  Profil uzytkownika: iza     
maly_ufo
District 9


Wpisów: 4061
Od: 2007-10-18
2009-04-15 18:06
Nie jestem pewien czy mozna zlozyc jak ma sie wypowiedzenie ja zlozylem dopiero po okresie wypowiedzenia (na poczatku stycznia) i do dzis nie mam jeszcze decyzji. Nie do konca jest to wina tylko i wylacznie A-kassa, zawinil tez moj byly pracodawca bo trzy razy przysylal mi swiadectwo pracy i za kazdym razem bylo zle. Jednak fakt pozostaje faktem ze do dzisiejszego dnia gdybym nie znalazl pracy to pewnie umarl bym z glodu gdzies pod mostem.
  Profil uzytkownika: maly_ufo     
piotrek7878
Stockholm


Wpisów: 3093
Od: 2007-05-23
2009-04-15 18:25
na a-kasse podobno czeka sie minimum 3 miesiace. Jak wszystkie papiery sa ok
  Profil uzytkownika: piotrek7878     
rybasyla1


Wpisów: 2
Od: 2009-07-21
2009-07-21 10:35
hej mieszkam na vallingby poszukuje socjalu w mojej okolicy czy ktoś mógłby mi pomóc i napisac gdzie na jakiej ulicy miesci sie mój socjal mam dramat w moim zwiazku dłuzej juz nie wytrzymam....z góry dziekuje
  Profil uzytkownika: rybasyla1     
rybasyla1


Wpisów: 2
Od: 2009-07-21
2009-07-21 11:02
prosze pomózcie mi mam problemy rodzinne z mężem chce sie rozwieźć jak najszybciej czy ktoś wie jak zawierałam zwiazek małzeński w polsce czy moge tu sie rozwieźć prosze podajcie mi wszystkie szczegóły jak najszybciej dłuzej tak nie wytrzymamm a mam 3 dzieci jedno jest tu ze mną a dwoje dopiero przyjechało z polski nie wiem co robic mąż znęca sie nade mną psychicznie chce udac sie do socjalu jestem tu legalnie mam wszystkie papiery czy ktos moze mi pomóc
  Profil uzytkownika: rybasyla1     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-07-21 11:23
Poszukaj w innych tematach, w dziale Zycie w Szwecji, tam jest sporo napisane.
Socjal zazwyczaj miesci sie tak gdzie jest kommunhus, ale nie licz za bardzo na wielka pomoc.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2009-07-21 11:27
Czesto jest tak, ze jesli kobieta przyjechala tutaj do faceta i nie ma jeszcze stalego pobytu (ponizej 5 lat zamieszkania chyba) i pracy to socjal nie kwapi sie z pomoca. Ale oczywiscie najpierw pojdz i zapytaj czy ci pomoga w jakis sposob.
A najlepiej byloby gdybys znalazla prace i sama probowala stanac na nogi.
  Profil uzytkownika: maggie     
ela23


Wpisów: 1
Od: 2010-02-04
2010-02-04 11:09
witam serdecznie moja mama prosiał mnie zebym dowiedziala sie cos o zyciu w szwecji uparła sie ze chce wyjechac wlasnie tam .
  Profil uzytkownika: ela23     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-02-04 11:12
Dzial tego forum "Zycie w Szwecji" opisuje to co mama chce/powinna wiedziec.
Milej lektury.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lukasczp


Wpisów: 1
Od: 2010-03-26
2010-03-26 22:01
Witam serdecznie, mam takie pytanie: Pracuje legalnie i posiadam personnumer.Jeśli przyjedzie do mnie zona z dzieckiem, która nie bedzie pracowała. Czy mogę się starać o świadczenia socjalne na nią i dziecko, (synek ma 8 miesiecy)?
  Profil uzytkownika: Lukasczp     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-03-26 22:52
teraz juz mozesz pobierac Barnbidrag (1050kr)
jesli przyjedzie zona dostanie tez wychowawczy - jezeli nie pobiera w polsce,
  Profil uzytkownika: kamień     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2010-03-26 22:53
info znajdziesz tu
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=30358
  Profil uzytkownika: kamień     
Forum -> Życie w Szwecji -> mieszkanie socjalne w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony