Odwiedzin 37876811
Dziś 40
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Początki

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPoczątki
DraCoola


Wpisów: 29
Od: 2008-11-04
2008-11-27 15:11
Witam, po przyjeździe do Szwecji muszę się udać po personnumber - czy dostanę go od razu ? Czy żeby go dostać muszę być zameldowany gdzieś w szwecji lub czy muszę mieć mieszkanie ? Jak go odebrać ?

2 rzecz to mieszkanie lub pokój czy muszę mieć pracę by wynająć?
  Profil uzytkownika: DraCoola     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2008-11-27 15:30
DraCoola - Cool down!
Cały czas u przyjeżdżających pokutuje mit o tym, że po przyjeździe do SE będzie natychmiast american dream.
Kto wam taki kit wciska? Wójt? Sołtys? Proboszcz? Pani ze sklepu?

Personnummer i jego posiadanie jest jednoznaczne z ubezpieczeniem i wszelkimi świadczeniami przysługującymi rodowitym Szwedom.
Czy uważasz, że PN rozdaje się ot tak?

Są dziesiątki, jeżeli nie setki wątków na tym forum na ten temat oraz poradnik na plmagazyn.com
Wystarczy poszukać.
Powodzenia
  Profil uzytkownika: broccoli     
Olcia_0612


Wpisów: 117
Od: 2008-04-16
2008-11-28 16:58
1.Numer dostaniesz od razu,zeby go dostac muszisz miec tylko adres, numer wysla ci poczta.
2.Nie musisz miec pracy zeby wynajac pokoj.
  Profil uzytkownika: Olcia_0612     
DraCoola


Wpisów: 29
Od: 2008-11-04
2008-11-28 17:31
aha a moge go odebrać na miejscu, bo nie wiem czy znajde mieszkanie tak od razu
  Profil uzytkownika: DraCoola     
Olcia_0612


Wpisów: 117
Od: 2008-04-16
2008-11-28 18:08
Niestety bez adresu nic nie zdzialasz
  Profil uzytkownika: Olcia_0612     
Olcia_0612


Wpisów: 117
Od: 2008-04-16
2008-11-28 18:11
Moze masz jakiegos znajomego w swe ktory uzyczy ci adresu. Wiem ze mozna zalozyc sobie skrzynke pocztowa ale wtedy dostajesz numer tymczasowy.
  Profil uzytkownika: Olcia_0612     
DraCoola


Wpisów: 29
Od: 2008-11-04
2008-11-28 19:14
hmmm na początku i tak dostaje się chyba numer tymczasowy no nie ? Tą skrzynkę to na dowolnej poczcie można założyć ?
  Profil uzytkownika: DraCoola     
Olcia_0612


Wpisów: 117
Od: 2008-04-16
2008-11-28 19:43
moi znajomi nie mieli adresu tylko skrzynke i jak dostali mieszkanie to musieli zmieniac personnumery one chyba sa calkiem inne nie wiem dokladnie ale na pewno wiem ze jak podasz normalny adres to PN nie bedzie tymczasowy a to ze legalnie (bez pracy jako turysta) mozesz tu przebywac 3 m-ce to inna sprawa.
  Profil uzytkownika: Olcia_0612     
Olcia_0612


Wpisów: 117
Od: 2008-04-16
2008-11-28 19:44
nie wiem gdzie mozna zalozyc ta skrzynke, poszukaj na forum powinno cos byc
  Profil uzytkownika: Olcia_0612     
Olcia_0612


Wpisów: 117
Od: 2008-04-16
2008-11-28 19:46
Poczytaj moze tutaj
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=24551
  Profil uzytkownika: Olcia_0612     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2008-11-29 20:51
DraCoola - tak jak napisali ,powinienes byc zameldowany aby dostac personnummer.Inna sprawa czy chcialbys dostac tylko tymczasowy czy staly - to nie tak ze dostajesz tymczasowy na poczatek - zalezy to od Ciebie. Ja dostalam staly bo zadeklarowalam pobyt na pewno dluzszy niz rok,z planami ''na zawsze''. No i mam adres zameldowania tutaj.

Moj sambo (Szwed) twierdzi ze mozesz wynajac mieszkanie bez pracy ale bedzie ciezko,bo najemcy chca widziec ze jestes wart zaufania. Ale,oczywiscie jesli dysponujesz jakas tam gotowka iz mozesz pozwolic sobie na wynajecie,to pewnie po poszukiwaniach znadziesz kogos kto Ci wynajmie.
pzdr,m.
  Profil uzytkownika: meghann     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2008-11-30 20:36
Personnummer i jego posiadanie jest jednoznaczne z ubezpieczeniem i wszelkimi świadczeniami przysługującymi rodowitym Szwedom.

A to nie jest prawda. Mozna miec personnummer a nie miec prawa do roznych zasilkow w tym do socjalnego.
Dostep do wszystkiego ma sie wtedy gdy sie placi podatki a nie gdy posiada PN. Oczywiscie sa wyjatki tak jak np. zwiazek z kims kto ma prace i placi podatki lub otrzymal azyl.
  Profil uzytkownika: gigge     
broccoli
Niestety


Wpisów: 1787
Od: 2003-02-17
2008-11-30 20:59
Zgadza się, Gigge.
Do zapomóg socjalnych tracisz uprawnienia nie będąc np nigdy zatrudniony.
Chodzi mi o to, że mając PN nie odeślą Cię z kwitkiem ze szpitala, jak to ma miejsce w USA (nie płacisz ubezpieczenia - nie masz świadczeń medycznych)
  Profil uzytkownika: broccoli     
Weterynarzyca


Wpisów: 803
Od: 2008-04-18
2008-11-30 23:16
Broccoli, tu Cię nie odeślą, ale wysyłają fakturę do domu

Niestety, aby mieć jakiekolwiek uprawnienia, nie tylko socjalne czy zdrowotne, ale nawet głupie SFI- PN nie wystarczy. Ty, lub Twoja żona/mąż lub sambo musi pracować. Przepisy się zmieniły i rzeczywiście dają teraz PN każdemu kto ma adres. Ale nic poza tym...
  Profil uzytkownika: Weterynarzyca     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2008-12-01 07:37
Niestety, aby mieć jakiekolwiek uprawnienia, nie tylko socjalne czy zdrowotne, ale nawet głupie SFI- PN nie wystarczy.

Nie rozumiem tego niestety .
Przeciez to dobrze, ze tak jest.

Podobnie jak w Polsce to dobrze, ze samo posiadanie PESELu nie uprawnia do jakichs specjalnych przywilejow.

Ja mam polski PESEL, ale w zwiazku z tym do glowy mi nawet nie przychodzi, aby na tej podstawie starac sie o np. bezplatne leczenie w szpitalu, zasilek dla bezrobotnych z polskiego urzedu pracy, doplate do czynszu za ew. mieszkanie w Polsce itd. - przeciez nie place podatkow w Polsce to z jakiej racji ma mi sie cos nalezec tylko dlatego, ze posiadam PESEL?

Wyjatek to nagla choroba w czasie pobytu turystycznego w Polsce/Szwecji - tu przychodza w sukurs przepisy unijne, jednolite w calej UE.

Jedyna roznica miedzy Polska a Szwecja to chyba traktowanie dzieci do 18 roku zycia.

W Polsce obowiazuje szczodra zasada "wszystkie dzieci z PESELEM sa nasze" i nie wymaga sie placenia za leczenie (rowniez leczenie w nie-naglych wypadkach) takich dzieci, obojetnie gdzie mieszkaja rodzice (moga mieszkac nawet poza Unia) i czy rodzice placa podatki w Polsce i/albo w innym kraju Unii i/albo w jakims innym kraju albo w ogole nigdzie nie placa podatkow.

  Profil uzytkownika: j23     
Weterynarzyca


Wpisów: 803
Od: 2008-04-18
2008-12-01 08:05
J23, chodziło mi konkretnie o to, że dla tej osoby "niestety". Generalnie wcześniej posiadanie PN upoważniało do wszystkiego! Część osób, w tym nawet urzędników nawet nie wie, że przepisy się zmieniły. Na tej samej zasadzie, jak nie wiedzą, że PL jest w UE.
  Profil uzytkownika: Weterynarzyca     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2008-12-01 09:03
Ja mam polski PESEL, ale w zwiazku z tym do glowy mi nawet nie przychodzi, aby na tej podstawie starac sie o np. bezplatne leczenie w szpitalu, zasilek dla bezrobotnych z polskiego urzedu pracy, doplate do czynszu za ew. mieszkanie w Polsce itd.

Nikt sie nie stara w Polsce z wiadomych powodow - dopoki zasilki sa nizsze od szwedzkich ale gdy sie sytuacja zmieni to zobaczysz ilu chetnych sie znajdzie.
  Profil uzytkownika: gigge     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2008-12-01 11:11
Ok, zgoda, teraz rozumiem o co Ci chodzilo.

Jednak:

"Generalnie wcześniej posiadanie PN upoważniało do wszystkiego!"

- jesli tak rzeczywiscie bylo to zle i w sumie dobrze, ze tak juz nie jest.

Vide Polska - masz PESEl, ale to jeszcze nie znaczy ze cos sie z urzedu nalezy.

Czyli sytuacja w Szwecji normalnieje - jest tu coraz bardziej tak jak w Polsce i w innych krajach UE .
  Profil uzytkownika: j23     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2008-12-01 11:19
Nikt sie nie stara w Polsce z wiadomych powodow

Ide o zaklad, ze juz teraz w Polsce sa dziedziny, ktore funkcjonuja lepiej i "oplacaloby sie" skorzystac z tego w PL.

Nie chodzi mi o zasilki a o np. pewne zabiegi medyczne na ktore czeka sie miesiacami w Szwecji a w Polsce mozna je dostac od reki - jak sie jest ubezpieczonym w Polsce.
  Profil uzytkownika: j23     
Forum -> Życie w Szwecji -> Początki
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 9 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony