Odwiedzin 37820675
Dziś 2974
Wtorek 30 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - ZaSprzedane mieszkanie w PL-placimy podatek w SE?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZaSprzedane mieszkanie w PL-placimy podatek w SE?
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-08-29 12:01
Czy ktos z forumowiczow orientuje sie czy za sprzedane mieszkanie w Polsce w 2008 bede musila zaplacic podatek w Szwecji (podatek od zysku?) Prosze o pomoc i pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: asobolew     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2008-08-29 14:03
to zalezy od tego w ktorym kraju masz swoje "glowne miejsce zamieszkania"

teoretycznie ZAWSZE musisz placic podatki od kazdego dochodu - obojetnie gdzie na swiecie masz ten dochod

jezeli wynajmujesz w Polsce mieszkanie, to powinnas tutaj placic podatek od zysku (lub roznice jezeli taki podatek placisz juz w Polsce)

to samo tyczy sie sprzedazy nieruchomosci itp.
  Profil uzytkownika: ewa     
miss.take


Wpisów: 107
Od: 2006-11-01
2008-08-29 16:33
Jezeli placisz podatki w Szwecji to powinnas zaplacic podatek od vinstu.

http://www.skatteverket.se /skatter/deklaration/2008/bostad/bostadiu tlandet.4.19b9f599116a9e8ef36800017158.ht ml
  Profil uzytkownika: miss.take     
dr.wal


Wpisów: 717
Od: 2005-03-18
2008-08-30 07:28
.. chyba placi sie reavinst skatten,w kazdym razie ja zaplacilem za sprzedana czesc domu w Portugali,-
ciekawe czy gdyby ktos sprzedal z underskott´em czy moglby zagraniczna strate odliczyc od swego szwedzkiego podatku ????
  Profil uzytkownika: dr.wal     
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-08-30 19:08
dziekuje za smutne informacje. A kto wie jak uniknac placenia takiego podatku..?? no bo skoro mieszkanie kupilam jak jeszcze mieszkalam w POlsce i odczekalam piec lat ze sprzedaza aby nie placic tam wysokiego podatku.. a teraz tu spotkal mnie szok. Czemu mam placic Szwecji podatek za moje ciezko zarobione pieniadze w Polsce, ktore tam byly juz opodatkowane.. bolii. Moze ktos ma ta wiedze jak uniknac? Darowizna, przekazanie tudziez.. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: asobolew     
dr.wal


Wpisów: 717
Od: 2005-03-18
2008-08-31 08:38
asobolew

Wpisów: 3
Od: 2006-10-29 2008-08-30 19:08

dziekuje za smutne informacje. A kto wie jak uniknac placenia takiego podatku..??

Madry Polak po szkodzie-to dotyczy mnie oczywiscie,
gdybym wtedy gdy sprzedawalem dom w Portugali wiedzial to co wiem teraz ...

a wiec: sprzedajesz mieszkanie w PL nie za pieniadze lecz za weksel dluzny ktory mialas u kupujacego

niebedzie to sprzedaz lecz skuldreglering-nieplacisz podatku nigdzie !!!

Przypomnij sobie dobrze czy aby niepozyczalas pieniedzy na to mieszkanie od osoby ktora twoje mieszkanie za dlugi przejmuje ???

Pzdr.
  Profil uzytkownika: dr.wal     
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-09-01 16:21
Serdecznie dziekuje doktorku . Fakt - Pieniadze pozyczalam i mam na to weksle.. ale... mieszkanie jest juz sprzedane przeze mnie a nie przez osobe ktora je przejala.. czy moze przejac je/dług po sprzedazy - bo mu sie przypomnialo???
A potem na przyklad podarowac mi pieniadze?
Pozdrawiam serdecznie.
  Profil uzytkownika: asobolew     
kantyk


Wpisów: 344
Od: 2006-04-13
2008-09-02 11:32
Jesli sprzeda sie mieszkanie i w ciagu (bodajeze roku) zainwestuje sie te pieniadze w zakup innego mieszkania to nie placi sie podatku. Mozesz wiec sprzedac tam mieszkanie i tu kupic nowe.
  Profil uzytkownika: kantyk     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-02 12:42
"Jesli sprzeda sie mieszkanie i w ciagu (bodajeze roku) zainwestuje sie te pieniadze w zakup innego mieszkania to nie placi sie podatku. Mozesz wiec sprzedac tam mieszkanie i tu kupic nowe."
Jesli chodzi o Polske to tak:
jesli mieszkanie bylo kupione przed 1 stycznia 2007 to faktycznie w ciagu 2 lat moze kupic inne, ale tylko narazie na terenie Polski nie w Szwecji i w ciagu 2 tygodni od daty sprzedazy musi zadeklarowac w Urzedzie chec takowa.Jesli nie to placi 10% od wartosci sprzedazy.
mieszkanie kupione po 1 stycznia 2007 od dochodu tym razem czyli od roznicy placi sie 19% podatku chyba ze ktos mieszka/ma je 12 miesiecy wtedy przy sprzedazy jest zwolniony.

Ale chyba zakladajacego watek to nie dotyczy co? kupione przed na starych zasadach to pozostaje kupic inne mieszkanie albo weksel pozdrawiam
  Profil uzytkownika: fuks     
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-09-03 08:43
Mieszkanie w Polsce posiadalam prze 5 kalendarzowych lat - tylko po to aby nie placic podatku w Polsce. Sprzedalam je w maju 2008 roku no i pieniadze przywiozlam do Szwecji, mieszkanie w ciagu tych 5 lat dobrze na siebie zarobilo ale teraz postraszono mnie ze mam zaplacic tu w Szwecji podatek - nie ukrywam ze bedzie to wielka suma. Nie wiem co robic, niczego nigdzie nie zglaszalam a pieniadze wplacilam na Szwedzkie konto "madry polak po szkodzie" szuka mozliwego rozwiazania. fuks: nie bardzo rozumiem z tym wekslem, mozesz wytlumaczyc? Do maja 2008 caly czas bylam zameldowana na mieszkaniu w POlsce, od maja mam juz meldunek tylko w Swzecji. W 2007 wzielam kredyt na dom w Swzecji - czy jesli splace ten kredyt w Szwecji to unikne placenia podatku?Prosze o rady.Pozdrawiam serdecznie
  Profil uzytkownika: asobolew     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 10:16
Spróbuję wam to opisa najlepiej jak umię, co nie znaczy,że da sie zrozumiec.

Kiedy sprzedaje się w Szwecji dom (lub mieszkanie), to po odliczeniu kosztów zakupu, niektórych reperacji, wpisu do księgi wieczystej, opłaty za pośrednika sprzedaży itp (trzeba miec pokwitowanie), to od tego zysku płaci się 20% podatku, a właściwie od tego roku 22%. Ale zamist płacenie tego (to często kupa forsy), to jeśli w ciągu roku od sprzedaży, kupi się inny dom, do zamieszkania, o tej samej wartości to poprzedni, albo większej, to można ten podatek tak jakby przesunąc (uppskov). Jeśli kupi się tańszy to trzeba odpowiednio zapłacic cześc zysku, a częśc, procentowo odpowiadajacą cenie dowego domu, przesunąc do opodatkowania na poźniej.
Teraz od tej przesuniętej kwoty płaci się co rok chyba jakiś 1% (nie pamietam ile, to właśnie zostało wprowadzone).
Więc jeśli sprzedaliście dom w tym roku w PL, to w następnym, przy rozliczaniu trzeba to wziąśc do opodatkowania.
Ale jeśli kupicie coś tutaj do zamieszkania, to możecie tą kwotę odpowiednio przesunąc.

Więksozsc Szwedów siedzi z takim czymś (reavinst), więc witam w klubie.

W tej chwili ludzie panikują, bo jeśli zaczna zmuszac wszystkich do płacenia tego podatku od ręki, przy sprzedaży, to nikog nie będzie stac na nowe lokum.
Znam ludiz, kórzy mają parę miljonów, od których powinni zapłacic podatek, ale to przesunęli.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 10:20
asobolew
Twoja sytuacja jest trochę trudna, bo kupiłaś dom tutja zanim sprzedałaś mieszkanie w Szwecji, jeśli będziesz mogła udowodnic, że dom w Szwecji to twoje miejsce zamieszkania zamiast tego w PL to wtedy możesz dostas to uppskov z podatkiem.
Ale wydaje mi się że musisz tą sprzedaż podac do opodatkowania przy przyszłym rozliczeniu, czyli w maju.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 10:21
czy jesli splace ten kredyt w Szwecji to unikne placenia podatku

Nie, kredyt nie ma nic wspólnego z podatkiem.
Liczy sie cena zakupu (+ koszta z tym związane) i cena sprzedaży.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 10:29
A zapłaciliście jakis podatek od zysku w PL?

Jeśli tak, to można tą sumę odliczyc przy płaceniu podatku tutaj.
  Profil uzytkownika: maggie     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-03 11:43
Dokladnie jest tak jak to Maggi opisala z sytuacja w Szwecji, dzwonilam tu do urzedu i to samo mi powiedzieli. Tylko z ta roznica iz Pani powiedziala ze ten podatek wynosi 25% od dochodu ale dodala "chyba" wiec pewnie 22% wynosi. Wlasnie jak to jest jakiekolwiek zadane przeze mnie pytanie Pani/Pan musi sie conajmniej dzien przygotowywac na odpowiedz a i tak odpowiedz nigdy nie jest kompletna hehe
Meggi wytlumacz mi to przesyniecie w czasie, jesli chodzi o podatek od sprzedazy nieruchowmosci?? na jak dlugo mozna to przesunac w nieskonczonosc? czy przy kolejnych sprzedazach domow lub mieszkan moze tak wisiec z kilku sprzedazy?
Asobolew dla Ciebie najlepszym rozwiazaniem bedzie chyba zakup w ciagu dwoch lat nowego mieszkania w Polsce, teraz na rynku nieruchowmosci jest pelno takowych. I wtedy nie zaplacisz podatku w Polsce. I teraz kolejne pytanie do Maggi czy po takowym zakupie w Polsce mozna liczyc na takie "szwedzkie" przesuniecie podatku, inaczej czy Urzad Skarbowy w Szwecji uzna jako zakup na terenie Unii? W Polsce szykuja takowe zmiany wejdza zapewne za kilka lat, a moze w Szwecji juz mozna.
Jesli tak to mozna by bylo uniknac dwoch podatkow.

Pomysl z wekslami byl kolegi dr.wal
  Profil uzytkownika: fuks     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 11:57
Meggi wytlumacz mi to przesyniecie w czasie, jesli chodzi o podatek od sprzedazy nieruchowmosci?? na jak dlugo mozna to przesunac w nieskonczonosc? czy przy kolejnych sprzedazach domow lub mieszkan moze tak wisiec z kilku sprzedazy?

Dotąd było tak, że można sobie przesuwac praktycznie w nieskończonośc, gdzie nieskończonośc trwa do momentu kiedy sprzeda się mieszkanie/dom i nie kupi zastepczego. I można "wisiec" podatek z kilku kolejnych domów/mieszkań.
Jest też chyba reguła, że ten zysk musi byc conajmniej 50 tys koron czy jakoś tak.

I wtedy nie zaplacisz podatku w Polsce. I teraz kolejne pytanie do Maggi czy po takowym zakupie w Polsce mozna liczyc na takie "szwedzkie" przesuniecie podatku, inaczej czy Urzad Skarbowy w Szwecji uzna jako zakup na terenie Unii?

Uznac uzna oczywiscie. Ale warunkiem jest, że jest to mieszkanie/ dom zastępczy, do stałego zamieszkania, tzn trzeba tam się wprowadzic i mieszkac na stałe.
  Profil uzytkownika: maggie     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-03 12:19
I teraz pytanie czy zarobiliscie te 50 tys koron czy nie? Oczywiscie biorac pod uwage inflacje. I wtedy sprawa by byla zakonczona z podatkiem w Szwecji.

"Uznac uzna oczywiscie. Ale warunkiem jest, że jest to mieszkanie/ dom zastępczy, do stałego zamieszkania, tzn trzeba tam się wprowadzic i mieszkac na stałe."
A jesli Maggi czesc rodziny sie tam wprowadzi(teoretycznie-meldunek) p. corka/i asobolewy/a czy urzad uzna takowy wydatek? Z tego co wiem mozna nawet przez jakis czas utrzymywac rodzine dom za granica/w Polsce i miec z tego tytuly odpisy od podatku, wiec moze np studia ktore dziewczyny musza tam skonczyc czy inne okolicznosci zmusily biednych rodzicow do ponownego zakupu mieszkania w Polsce, co?
  Profil uzytkownika: fuks     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-03 12:23
A obywatel w Szwecji nie ma prawa posiadac kilku domow, na terenie Unii? W Polsce wlasnie pracuja nad takimi zmianami by mozna bylo miec ulgi rowniez przy zakupie mieszkania np. w Szwecji. Czyli ja to zrozumialam tak iz to przeniesienie od podatku od nieruchowmosci jest wtedy jezeli jest to dom to stalego zamieszkania jesli to juz domek letni lub kupiony za granica to juz nie?
  Profil uzytkownika: fuks     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 12:48
Czyli ja to zrozumialam tak iz to przeniesienie od podatku od nieruchowmosci jest wtedy jezeli jest to dom to stalego zamieszkania jesli to juz domek letni lub kupiony za granica to juz nie?

To nie jest podatek od nieruchomości, tylko od zysku.
Ten od nieruchomości trzeba płacic tak czy siak.

Ten uppskov (przeniesienie..) można zarzadac jeśli kupuje się dom/mieszkanie do stałego zamieszkania.W tej chwili nie musi to byc w Szwecji, moze byc na terenie unii, np jak się emeryci przeprowadzają do Hiszpanii, itp. Warunkiem jest, że jest to mieszkanie do stałego zamieszkania. Trzeba się tam przeprowadzic i mieszkac conajmniej rok. Wiec kupno czegos w PL przez kogoś, kto właśnie się przeprowadził do SE, jest trochę bezsensowne. Lepiej kupic tutaj.

  Profil uzytkownika: maggie     
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-09-03 12:54
maggie: Na poczatku dziekuje za wszelkie rady. Sa bardzo wartosciowe! Ale pragne zapytac Cie o sytuacje taka:
1. Skoro kupilam juz (czerwiec 2007) dom w Szwecji (za pieniadze banku - czyli kredyt) to teraz jesli mam tu w Szwecji pieniadze za sprzedane polskie mieszkanie - to jesli zainwestuje je w dom, czyli splace nimi kredyt - to w dalszym ciagu bede musiala zaplacic podatek od dochodu w Szwecji? (dochod - ze sprzedazy mieszkania w POlsce).
2. Inwestycja w druga nieruchomosc w Szwecji, czyli powiedzmy ze kupie teraz dom - musze w nim zamieszakc?po jakim czasie moge go ponownie sprzedac?

z gory serdecznie dziekuje
  Profil uzytkownika: asobolew     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-09-03 13:40
Maggie pytanie.

'Ale zamist płacenie tego (to często kupa forsy), to jeśli w ciągu roku od sprzedaży, kupi się inny dom, do zamieszkania, o tej samej wartości to poprzedni, albo większej, to można ten podatek tak jakby przesunąc (uppskov)'

Czy nadal tak jest, Unia europejska wymagala od Szwecji zmiany tego przepisu. Jezlei Szwecja by nie zmienila zasad, to unia chciala karac Szwecje konsekwencjami. Bylo dosyc burzliwie o tym w prasie.
Jestes wiec pewna ,ze Szwecja nie dostosowala sie do wymagan Unii. Czyli oplaty podatku od sprzedazy natychmiast po sprzedazy i to od wartosci sprzedazy.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 14:25
1. Nie ma znaczenia czy spłacisz ten dom w Szwecji czy.
Podatek nadal musisz zapłącic, ale mozesz dostac odroczenie (uppskov). Skoro kupiłas go w czerwcu zeszłegoroku a ten w PL sprzedałaś teraz to ten w Szwecji liczy się jako twz ersättningsbostad, czyli masz prawo do uppskov. Bedziesz to musiałą porządnie wypełnic w następnej deklaracji.

2. Inwestycja w druga nieruchomosc w Szwecji, czyli powiedzmy ze kupie teraz dom - musze w nim zamieszakc?po jakim czasie moge go ponownie sprzedac?

A po co ci 2 domy? To odroczenie dostaniesz tylko na jeden, kupno tego pierwszego wystarczy, żeby dostac ten uppskov, nawet na całą sumę, jeśli dom w Szwecji był droższy od tego co sprzedałaś w PL.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 14:29
Pomyliło ci się chyba z czymś Karolina. Ewentualnie dotyczyło to właśnie rozszerzenia a nie zniesienia uppskov na kraje unii, które zreszta weszło w życie jakiś czas temu.

Chciałabym zobaczyc ten rząd, który będzie na tyle odważny żeby znieśc ten uppskov.
  Profil uzytkownika: maggie     
godis
Hult


Wpisów: 97
Od: 2008-03-15
2008-09-03 20:55
A skad urzad podatkowy w Szwecji bedzie wiedzial, ze w ogole mielismy jakies mieszkanie w Polsce i ze je sprzedalismy? Ja bym tego nie zglaszala i nie placila.
  Profil uzytkownika: godis     
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-09-03 21:51
godis: taka mysl tez mi przeszla przez glowe -ale jednak wole wszystko zrobic poprawnie aby po np pieciu latach nie otrzymac informacji "wlasnie sie odwiedzielismy ze Pani 5 lat temu sprzedala mieszkanie zatem teraz nalezy nam sie podatek plus odszkodowanie" hmmm
Maggie: Ile lat Szwecja obowiazuje w Szwecji na przedawnienie spraw podatkowych 5 czy 10? 5 moze jeszcze wytrzymalabym w takim stresie

Myslicie ze sa w stanie dowiedziec sie o takiej sprzedazy? Czy takie dane sa gdziekolwiek przekazywane w europie? ciekawe
  Profil uzytkownika: asobolew     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-03 23:08
Niestety juz od kilku lat sa wybiorczo
przekazywane informacje miedzy Koninem-Polska a innymi krajami Unii. Z czasem jest to usprawniane i coraz wiecej wiedza o naszych dochodach.
  Profil uzytkownika: fuks     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-09-03 23:17
Oni mają chyba 10 lat, ale nie jestem pewna.
A nie możesz jakos inaczej? Tak żeby było legalnie i ok?
Kiedy przeprowadziąłś się na stałe do Szwecji? Tzn zapisałaś jako tutaj mieszkajacą na stałe, zaczęłąs płacic podatki itp?
Ja na twoim miejscu zadzwoniłabym do Skatteverket (tam są naprawdę pomocni ludzie) i powiedziałam mnie więcej tak, że jak mieszkałaś w PL to miałaś mieszkanie, teraz zdecydowałaś się zamieszkac na stałe w SE, więc przez przeprowadzką na stałe sprzedałaś tam dom (ale były problemy i troche potrwało z końcową datą), wszelkie podatki są rozliczone wedle polskiego prawa itp i teraz chcesz wiedziec czy masz coś jeszcze zrobic. Zanotuj nazwisko osoby z którą rozmawiasz.

Bo może masz szansę podciagnąc to pod takie przeprowadzkowe posiadanie mieszkania, nie szkodzi, że tutaj kupiłaś już coś.

Albo zwróc sie do jakiegoś experta, myslę, że warto jeśli w grę wchodzi wieksza suma pieniedzy.
  Profil uzytkownika: maggie     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-03 23:30
trzeba tez pamietac ze Skarbowka w Polsce po dwoch latach rowniez upomni sie o swoje 10% ale od wartosci sprzedazy...
  Profil uzytkownika: fuks     
asobolew
Karlstad


Wpisów: 8
Od: 2006-10-29
2008-09-04 00:40
Jestem umowiona na spotkanie z "ekspertem" ale warto wiedziec od czego zaczac. Dziekuje Wam za wszelkie pomysly i wskazowki.A przede wszystkim za dobre checi.
maggi: zameldowana tu o 10.2006 troche dawno zeby az do 2008 sprawy ze sprzedaza sie przeciagnely..
fuks: Doradca finasowy w Polsce twierdzi, iz po rozliczeniu sie w Szwecji ze sprzedazy tego mieszkania w Polsce, polska skarbowka nie ma prawa chciec tych 10% bo ja tam od 2006 nie mieszkam a ze sprzedaza poczekalam 5 kalendarzowych lat. Myli sie?Beda chcieli 10%?
  Profil uzytkownika: asobolew     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2008-09-04 10:25
Tak oczywiscie powyzej 5 lat skarbowka w Polsce juz nic nie chce, ale tan fakt przeoczylam lub nie mowiliscie ze macie mieszkanie Bogdan juz 5 lat. Trudno cos powiedziec konkretnego jak sie nie wie wszystkiego hehe
  Profil uzytkownika: fuks     
ma.gusia


Wpisów: 10
Od: 2008-08-20
2008-10-11 12:58
asobolew, napisz jak sie zakonczyla Twoja sprawa po spotkaniu z "ekspertem" - jestem w bardzo podobnej sytuacji i tez musze cos postanowic.
  Profil uzytkownika: ma.gusia     
agata146


Wpisów: 4
Od: 2008-10-02
2008-10-12 19:53
Maggie "to jeśli w ciągu roku od sprzedaży, kupi się inny dom" czy moge to rozumieć, że w ciągu 12 m-cy od daty sprzedaży (np. wrzesień-sierpień), czy zakup musi byc dokonany w tym samym roku kalendarzowym.
  Profil uzytkownika: agata146     
Forum -> Życie w Szwecji -> ZaSprzedane mieszkanie w PL-placimy podatek w SE?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Olejowanie tarasu Vallentuna (Vallentuna )
Zatrudnię hydraulika (Sztokholm )
Prace budowlane, wykończenia wnętrz. (Göteborg )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 31 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony