Odwiedzin 37877113
Dziś 342
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Tymczasowe tablice

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorTymczasowe tablice
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-29 10:30
Witam wszystkich forumowiczow!
Jestem tutaj nowy.
Od jakiegos czasu przegladam watki na temat sprowadzania aut ze Szwecji. Jestescie jedynym wiarygodnym, polskojezycznym zrodlem w tym temacie

Podczas lektury Waszych postow nasunelo mi sie kilka pytan.
Wybaczcie, jesli te kwestie zostaly juz poruszone we wczesniejszym watku - zawsze moglem cos przeoczyc

Zatem:
1. Jesli kupuje auto i wysylam do Vagverket polowe dowodu rej. plus podanie o tymczaswe tablice, to dostaje jakis nowy dowod? Albo jakies zaswiadczenie o przerejestrowaniu?
Chcialbym uniknac problemow opisywanych przez niektorych z Was, a zwiazanych z rejestracja samochodu w Polsce na podstawie tylko niebieskiej polowy dowodu.

2. Czy jest w ogole mozliwe pojawienie sie osobiscie w Vagverket i zalatwienie ww. formalnosci od reki, bez korzystania z poczty?

3. Jesli nie, to czy przy wysylaniu poczta, urzad odesle mi tablice np. na adres hotelu? (niestety, nie mam w Szwecji nikogo znajomego).

4. Czy istnieje opcja sprawdzenia przedzakupowego w serwisie? Jesli tak, to jaki to koszt? Interesuje mnie klasyczny Saab 900 (91-93') lub Volvo 940 (jak najnowsze)

5. Czy lepiej jest wymienic zlotowki w Polsce czy w Szwecji? Jaki jest obecny przelicznik na miejscu?

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie!
Z.
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-29 13:19
ad. 1) Auto dostanie nowy nr rejestracyjny
i razem z nowymi tablicami nowy dowód rej.

ad. 2) Nie. Rejestr pojazdów jest tylko w jednym miejscu w kraju i nie przyjmuje klientów osobiście.

ad. 3) zwracając się o tablice eksportowe musisz swój podać tymczasowy chociaż adres, może być hotelu. Tylko licz się z opóźnieniami.

ad. 4) Jest np. M-test. Koszt 1600 kr. http://www.motormannen.se/ mm1/site/04_MTest/Privatperson/Varfoer_MT esta/

ad. 5) http://www.forex.se/defaul t.asp?redirect=1

Zauważ że nie dostaniesz tablic ekspotowych jeśli:
- auto ma zaległy podatek
- przegląd zrobiony dawniej niż 12 miesięcy
- auto ma zakaz jazdy (np nie przeszło ostatniego przeglądu)

Razem z podaniem musisz wysłać zaświadczenie o ubezpieczeniu OC na to auto wykupionym W POLSCE!
Nie mam pojęcia jak zamówić ubezpieczenie na auto którego nie masz i o numerze rejestracyjnym którego nie znasz. Ale tak se Szwedzi wymyślili.
  Profil uzytkownika: mabr     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-29 14:09
Dzieki mabr!

No wlasnie, okazuje sie, ze z tym ubezpieczeniem jest najwiekszy problem...

A co z tym Sammordningsnummer? Przejrzalem ostatnio watek Wmaka. Czy wyslanie podania o ten numer wraz z kopia paszportu (strona za zdjeciem) zalatwi sprawe? Czy zeby sie o niego ubiegac trzeba miec jakis tymczasowy adres zamieszkania lub zameldowania w Szwecji?
Czy np. adres hotelu wystarczy?
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-29 23:06
dzis dowiedzialem sie troche na ten temat bo sam sprowadzam autko.
Moja ciotka dzwonila tu i tam... wysylasz obecne tablice i wniosek do vägverket o tymczasowe zarejestrowanie i exportowe blachy, dostajesz je w kilka dni (powiedzieli, ze najpozniej to zrobic tydzien przed wyjazdem do PL). ubezpieczenie jest automatycznie na miesiac z poprzedniego wlasciciela. jemu zwracaja kase z ubez... po miesiacu od dnia wyrejestrowania/sprzedazy auta. jedziesz do PL i Twoja w tym broszka co dalej z tym zrobisz. Z tego co wiem to wystarczy jeden papierek czy tam pol do rejestracji w PL, a polscy urzednicy sie ch u ja znaja, ze tak powiem i narzuczaja swoje przepisy ze chca dwa papierki, ale vägverket wysyla normalnie 2. polecam tym co mieli problemy ... zrobic aferke na pol urzedu i problem sie sam rozwiaze.

nic nie placisz za blachy itp ... adres na ktory przyjda blachy moze byc tymczasowy, hotel, garaz piwnica itp itd

jezeli sie z czyms myle niech mnie ktos poprawi.
jak narazie nikt nie rozpisal konkretnie jak sprowadzic auto tylko trzeba czytac 100 postow i dopiero sie dowiemy polowy.
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 08:37
http://finanse.wp.pl/POD,1 5,wid,10199547,prasa.html

i tu ciekawostka w sprawie akcyzy.
  Profil uzytkownika: hAeS     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-30 09:22
Ooooo, wreszcie optymistyczne wiesci

A nie wiesz moze, czy dostaje sie jakis kwit o tym, ze ma sie to ubezpieczenie wazne miesiac od daty kupna?

Czy tak samo jak w Polsce, sprzedajacy przekazuje ci swoj papier ubezpieczenia?
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 09:31
Tego nie wiem, tez mialem problemy z ubezpieczeniem ... jedni pisali ze w polsce trzeba kupic jedni ze tu ... a okazuje sie ze masz na miesiac od momentu wyslania papierow lub dostania blach nie wiem dokladnie.
Kiedy dokladnie kupujesz samochod? postaram sie czegos dowiedziec na ten temat.
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 09:54
> ubezpieczenie jest automatycznie na miesiac z
> poprzedniego wlasciciela

To jest niestety KOMPLETNA BZDURA, hAeS.
Ubezpieczenie w Szwecji nie przechodzi z właściciela na właściciela NIGDY !!!

Skontaktowałem się z Vägverket, żeby rozwiać wątpliwości: JEDYNY sposób aby otrzymać tablice eksportowe, to poświadczenie ubezpieczenia wykupionego w Polsce.

To nieprawda, że nie można takiego ubezpieczenia w Polsce wykupić; twierdzą, że wydają tablice eksportowe na podstawie takich zaświadczeń z Polski.
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 10:16
Moja ciotka dzwonila wczoraj do nich i powiedzieli, ze nic wiecej nie trzeba tylko wyslac wniosek o blachy i stare blachy samochodu. Za kilka dni odsylaja exportowki i dokumenty.

wiec ja juz blady jestem... jak nie urok to sraczka :/
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 10:34
Dzwonilem teraz do ubezpieczalni w PL (Ostroleka).
Powiedzieli mi tak ... nie da sie ubezpieczyc samochodu bez nr rejestracyjnego, jezeli bede mial blachy exportowe to moge Go ubezpieczyc w PL ale ... musze miec wazny przeglad POLSKI! hahaha paranoja doslownie...


hmm to wytlumacz mi dlaczego tu jak sprzedajesz samochod to pieniadze zwracaja Ci dopiero po MIESIACU od dnia sprzedazy? jestes pewny, ze jak kupie samochod to nie mam ubezpieczenia przez ten wlasnie miesiac?

btw. z tej ubezpieczalni mi powiedzieli, ze jak kupuja w niemczech lub holandii samochod to tam ubezpieczaja np na 7 dni i jest to wystukane na blachach. wiec mi sie WYDAJE, ze tu jest podobnie tylko jezdzisz wlasnie 30 dni na poprzednim ubezpieczeniu albo cos w tym stylu.

P@R@NOJ@ !!
  Profil uzytkownika: hAeS     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-30 10:38
No to mamy dwie przeciwstawne informacje

hAeS, jeszcze dokladnie nie wiem, kiedy bede jechal, chce najpierw jak najwiecej sie dowiedziec na ten temat.
Jesli okaze sie, ze to za duzo kombinowania, no to pozostaje mi albo laweta, albo sprowadzanie auta z innego kraju... Nie ukrywam, ze wolalbym ze Szwecji, gdzie jak gdzie, ale tutaj szwedzkie auta powinny byc w dobrym stanie

W topicu Wmaka nt. sprowadzania nowego auta byla wzmianka, ze dobrych informacji udzielil mu Polak, ktory pracuje w Folksam. Dzwonilem tam, ale do 11 sierpnia jest na urlopie. Bede uderzal pod ten numer jeszcze raz. Moze on ma najswiezsze informacje nt. sciagania aut do Polski.

Pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 10:56
hAeS: jedyna granica 30 dni jaka tu jest, to że po upływie 30 dni od kupna auta można już zamówić ubezpieczenie w Szwecji. Tzn. wtedy mija obowiązek ubezpieczenia w kraju do którego eksportujesz.
Podstawą do oceny ilości dni jest data na umowie sprzedaży.

Dowiedziałem się, z jakie poświadczenia dostaje Vägverket z Polski. Są to specjalne ubezpieczenia 30-dniowe wystawione na podstawie nru nadwozia, najczęściej z Allianz, Warty i Hestii
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 11:02
czyli co... kupic ubezpieczeniw w PL... ktos ze znajomych musi mi je tu przyslac a ja dopiero do vägverket? czy jak to ma wygladac?
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 11:05
Zapytaj w jednej z w.w. ubezpieczalni, a potem napisz tu co powiedzieli
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 11:09
Z Vägverket prawdopodobnie zamiast tablic dostaniesz list z żądaniem poświadczenia ubezpieczenia z Polski.

Ekspert od eksportu z którym rozmawiałem twierdził, że absolutnie nie ma od tego wyjątków. Dopiero po upływie 30 dni od kupna akceptują szwedzkie ubezpieczenie na takie auto. I wtedy nawet mogą ci pomóc je załatwić.
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 11:27
no wiec zadzwonilem do Hestii ...
rozmawialem sobie z mila Pania, powiedzialem ze mam nietypowe pytanie bla bla bla wyjasnilem o co chodzi.. a ona mowi ze to na prawde nietypowe hehe. konsultowala sie z kims tam jeszcze i ...

NIKT w PL nie wyda mi ubezpieczenia bez przegladu w Polsce itd itd

ubezpieczenie na nr nadwozia jest, ale to tyczy samochodow wjezdzajacych do PL czy UE z poza UE (np Usa).
Szwecja jest w UE wiec sa w porozumieniu ze wszystkimi krajami w UE, ze np na Szwedzkim ubezpieczeniu jezdze po calej UE bez problemu.

wiec na Moj rozum wyglada to tak, ze jade na poprzednim ubezpieczeniu waznym 30 dni tak jak to mowila mi moja ciotka, to jest najbardziej logiczne prawdopodobne.

wiec ten exportowy expert jest amatorem jeszcze chyba
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 11:45
Mówię Ci przecież, że w Vägverket podali mi z jakich polskich ubezpieczalni MAJĄ poświadczenia.

Allianz, Warta i Hestia wydają ubezpieczenia na import ze Szwecji. Dzwoń i rozmawiaj z kimś kompetentnym, z kimś kto te ubezpieczenia wydaje.

To są dość nowe przepisy opierające się na dyrektywie unijnej i widać nie do każdej panienki z okienka w Polsce dotarły.


A ubezpieczenie na 7 dni z datą wypisywaną na tablicy rejestracyjnej w Niemczech o którym piszesz to tablica z żółtym paskiem, na której nie wolno wyjeżdżać z Niemiec, więc nie ma nic wspólnego z eksportem.
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 11:50
> wiec na Moj rozum wyglada to tak, ze jade na
> poprzednim ubezpieczeniu waznym 30 dni tak jak
> to mowila mi moja ciotka

Ja bym ci proponował opierać się na przepisach,
bo na swoim rozumie i tym czego nie zrozumiała ciotka daleko nie zajedziesz.

W Szwecji NIE MA "jechania na poprzednim ubezpieczeniu". Albo sobie sam załatwisz ubezpieczenie, albo jedziesz BEZ ubezpieczenia.
  Profil uzytkownika: mabr     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2008-07-30 11:57
W Szwecji sprzedajac komus auto ubezpieczenie na nie automatycznie wygasa w dniu sprzedazy.

Kupujacy ma obowiazek sam zalatwic sobie nowe ubezpieczenie, juz na swoje auto.

Skad ty bierzesz te informacje, ze niby ubezpieczenie bylego wlasciciela przechodzi na nowego wlasciciela i to jeszcze przez okres 30 dni...
  Profil uzytkownika: iza     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2008-07-30 11:59
z tego co ja wyczytalam moze byc "Ett svenskt trafikförsäkringsbevis för tillfällig registrering" ALBO ubezpieczenie z kraju do ktorego auto jest eksportowane.
  Profil uzytkownika: paula_     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 12:08
http://www.allianz.pl/x_ma in.php?id_kategorii=105

i zadzwonilem do allianz, ale powiedzial mi agencik, ze takie cos moze ubezpieczyc ale w przypadku jak mam komis :x

wiec pytam co ja mam zrobic... a on... zadzwon do PZU
wiec dzwonie i ... PZU oferuje takie ubezpieczenie kosztuja ono w granicach 100zl ale ... znowu to ale ... dadza mi ubezpieczenie na nr nadowzia PO PRZEKROCZENIU GRANICY! Czyli w moim przypadku plyne Karlskrona - Gdynia to dopiero w Gdyni ide do ubezpieczalni i od reki dostane ubezpieczenie na 30 dni. Tylko teraz jak mam dojechac w Szwecji do promu bez ubezpieczenia no i jak dostac blachy skoro ubezpiecze dopiero samochod w Gdyni. yhh lece do pracy mam nadzieje, ze jak wroce to napisze Ktos jakies konkrety.
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 12:11
paula: zauważ, że tymczasowa rejestracja może być robiona z innego powodu niż eksport, np. tymczasowe używanie w Szwecji auta zarejestrowanego za granicą.

Wymagany jest:
Ett svenskt trafikförsäkringsbevis för tillfällig registrering, eller vid export till annat EES-land: ett 30-dagars försäkringsbevis som är utfärdat i det land dit exporten ska ske.

Źródło: Tillfällig registrering vid export av begagnat fordon
http://www.vv.se/templates /page3____1007.aspx
  Profil uzytkownika: mabr     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-30 12:31
Kochani, przypominam swoje wczesniejsze pytanie o Sammordningsnummer.

Czy ktos z Was wie, czy zalatwianie go w ogole ma w tym przypadku sens?

Np. jesli sprzedawca zamowi duplikat dowodu i na jego podstawie wyrejestruje auto, a ja nie bede chcial zamowic tablic exportowych, tylko samo ubezpieczenie do starych blach?
Czy to w ogóle jest możliwe?

Przepraszam, jesli za bardzo kombinuje, po prostu chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 12:41
Zenobiuszo: Samordningsnummer przyda się jeśli załatwiasz szwedzkie ubezpieczenie czyli po upływie 30 dni od daty zakupu auta w przypadku załatwiania tymczasowych tablic (czewonych).

ALBO mając samordningsnummer możesz zwyczajnie przepisać auto na siebie, kupić do tego zwyczajne szwedzkie ubezpieczenie i jechać na tych samych numerach rej. do Polski. Tam załatwiasz import, tu wyrejestrowujesz, wtedy też przestaje działać to szwedzkie ubezpieczenie i już. Wiele ludzi tak robi z powodu komplikacji z tymi czerwonymi tablicami.
  Profil uzytkownika: mabr     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-30 13:05
mabr, dzieki za wyjasnienie
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-30 13:20
Samordningsnummer zalatwia sie tez w Vagverket?
I do tego wystarczy tylko szwedzki adres, na jaki maja przyslac papier?

Popraw mnie, jesli sie myle.
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 13:28
w Skatteverket, czyli w urzędzie podatkowym, tu masz opis po polsku:

http://www.skatteverket.se /download/18.deeebd105a602bfe38000315/707 01_polsk.pdf
  Profil uzytkownika: mabr     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-30 13:52
"Instytucje szwedzkie, które mogą wystąpić z wnioskiem o przydzielenie numeru
identyfikacyjnego, to: [...]
• Zarząd Dróg Publicznych (Vägverket), urzędy wojewódzkie
Rejestracja w ewidencji pojazdów i praw jazdy. [...]"

Czyli mozna zrobic tak, jak napisal ktos w innym watku, ze razem z wyslaniem Del2 do Vv wysyla sie podanie o samordningsnummer, kopie strony paszportu ze zdjeciem i ewentualnie kopie umowy?
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 13:58
Tak wychodzi, ale nie wiem jak to wygląda praktycznie.
  Profil uzytkownika: mabr     
redeye


Wpisów: 219
Od: 2006-12-05
2008-07-30 15:45
osoba , ktora posiada szwedzki numer podatkowy NIE MOZE
zarejestrowac pojazdu tymczasowo
szwedzi wymyslili tillfalig registering dla ludzi z poza UE
kupiłem auto dla brata w kwietniu , a przez walke z czasowa rejestracja sprawa ciągnęła sie prawie 3 miesiace

- najprościej kupic auto na szwedzki numer i jakikolwiek adres pocztowy, pod ktorym mozesz odbierac poczte (nowy dowód)

- wykupic przez tel ubezpieczenie na kwartał (FOLKSAM 990SEK)

- wywieźć auto do PL i rejestrowac (podczas rej. wykupic zaświadczenie o zarejestrowaniu poj w PL - 17pln - oraz kategorycznie nie godzic sie na oddanie tablic)

- wyłudzić od urzednika żółtą czesc dowodu ( jesli sie nie uda, zamówic przez tel nowy w Vagverket - mozna to zrobic pod byle pretekstem, zaraz po otrzymaniu od VV dowodu na swoje nazwisko)

- wysłac tablice, zaświadczenie o rej. poj. w PL oraz żółtą czesc dowodu zakreśloną w polu EXPORT i podpisaną

- cieszyć sie, że to juz koniec i cierpliwie czekac na czek ze zwrotem za niewykorzystane ubezpieczenie i podatek

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: redeye     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 16:03
Fajna istrukcja

Od siebie dodam, że do zamówienia duplikatu dowodu rej. w Szwecji nie potrzeba zupełnie żadnego pretekstu.

Od 1. lutego 2008 dowód rej. zamówiony telefonicznie kosztuje 100 kr a przez vv.se 50 kr i wysyłany jest listem poleconym na zgłoszony do rejestru pojazdów szwedzki adres.
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 16:34
Ja wole na exportowych wywiezc.

Moglby Ktos z Was zadzwonic do vägverket i jakiejs ubezpieczalni np folksam? (ja nieznam szwedzkiego).

zapytac co trzeba wyslac do vägverket zeby wywiezc auto do PL i zeby dostac te blachy exportowe.

ubezpieczenie ... wykupic przed wysylaniem papierow do vägverket czy dopiero jak dostane blachy. ( ktos pisal, ze nie dostane blach jak nie pokaze ubezpieczenia z PL) ale co szwedow interesuje polskie ubezpieczenie?
w PL mozna ubezpieczyc na 30 dni na dojazd do domu ale dopiero jak bede na granicy PL. wiec po ki ch ... 2x ubezpieczac, tu i w PL... nie czaje tego.

Najwazniejsze... CO ZROBIC ZEBY DOSTAC EXPORTOWE BLACHY i dokumenty?

juz szalu dostaje przez to
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 17:40
> Moglby Ktos z Was zadzwonic do vägverket i jakiejs
> ubezpieczalni np folksam? (ja nieznam szwedzkiego).
> zapytac co trzeba wyslac do vägverket zeby wywiezc
> auto do PL i zeby dostac te blachy exportowe.

hAeS: specjalnie dla Ciebie dzwoniłem dziś 2 razy do Vägverket i pisałem ci jak to wygląda...

Zamiast wypatrywać cudu, lepiej domagaj się porządnego załatwienia sprawy przez telefon w polskiej ubezpieczalni. Takie ubezpieczenia istnieją i dadzą się załatwić.

A do szwedzkiej ubezpieczalni przy eksporcie jest sens dzwonić tylko po ubezpieczenie od 31-go dnia po zakupie.

Alternatywnie zrezygnuj z czerwonych tablic i załatwiaj z normalnymi, białymi- jak to tu jest ślicznie opisane.
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 17:43
ok wiec na szwedzke ubezpieczenie nie patrze ...
dzwonilem dzis do PZU, ale ubezpiecza mi jak samochod bede mial w PL ... mam znajomka co robi w PZU wiec na lewizne mam zalatwic ubezpieczenie na nr nadwozia i Ktos z PL mi je tu wysle tak?

jak mam pokazac vägverket, ze mam ubezpieczenie na samochod? kopie ubezpieczenia dolaczyc do wniosku ?
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 17:45
btw. mozesz podac do siebie nr gg ? albo odezwij sie do mnei jak mozesz i nie sprawi Ci to problemu 27927.
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 17:45
Tak, kopię do wniosku. Ale Vägverket nie wymienia PZU jako jednej z firm wydających takie ubezpieczenia w Polsce.

Może lepiej przeczytaj jeszcze raz co Ci pisałem,
zamiast zadawać te same pytania?
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 17:47
ehh dzwonilem do hestii to nie wiedza o co chodzi nawet, dzownilem do allianzu .. daja takie ubezpieczenia, ale tylko jak bym mial komis i pokierowal mnie do PZU. w PZU wszystko gra, daja takie ubezpieczenia. jakim prawem szwecja sobei wybiera ubezpieczalnie Polskie?
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 17:53
´´Są to specjalne ubezpieczenia 30-dniowe wystawione na podstawie nru nadwozia, najczęściej z Allianz, Warty i Hestii´´

Twoje slowa... to ze najczesciej nie oznacza chyba, ze z PZU nie przyjma w vägverket?
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 17:54
Czy ty rozumiesz tekst pisany? Jakie "wybiera"?
Te 3 wymienione występują najczęściej w podaniach.

Jakbym ja tak dzwonił do VV jak Ty do ubezpieczalni to tak samo bym się nic dowiedział Upór trzeba mieć, domagać się rozmowy z kimś kompetentnym, a nie poprzestać na zdaniu konsulenta, który ma parogodzinne przeszkolenie i w sumie na niczym się nie zna...

Usiądź, przeczytaj, przemyśl i działaj - zamiast oczekiwać że ktoś to wszystko zrobi za Ciebie.
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 17:58
oO no to my gadamy w kolko o tym samym :>

hmmm dobra wazne, ze wiem o co chodzi... jutro do warty zadzwonie. :x

tylko odpowiedz mi na pytanie... jak zadzwonie do nich o ubezpieczenie to jak mam sie tam im podpisac skoro ja tu a oni tam ... i jak dostarcza mi papier z ubezpieczalni?
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 18:30
omg zadzwonilem do hestii znowu! no i sie dowiedzialem tego samego czyli nic, powiedziala ze da mi ubezpieczenie jak zrobie przeglad w PL... debilizm

dzwonie 2x do allianz... koles mial chrype jakby pil z 3tyg dzien w dzien ale mniejsza o to ...

powiedzial ze ubezpieczenie graniczne jest tylko dla obcokrajowcow jak wjezdzaja na teren polski... mowie mu ze na necie jest inaczej napisane... powiedzial ze takie ubezpieczenie musze wykupic w danym kraju na minimum 5 dni chyba jest bo ostatnio jego znajomy sprowadzal z niemiec i tak zrobil... powiedzialem ze niemcy a szwecja to inne kraje i zamilkl... poprosilem o innego konsultanta... drugi mi powiedzial, ze musze znac nr nadwozia... mowie ze znam ... no to ubezpieczaj pan, u nas mozna na rok tylko


i jak z takimi tepymi strzalami sie dogadac?
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-30 18:56
to moze inaczej,,, moge wrocic na exportowych blachach na ubezpieczeniu poprzedniego wlasciciela jezeli wyrazi taka zgode?
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-07-30 19:37
A rozumiesz słowo NIGDY?
Specjalnie dużymi literami, żebyś go nie przeoczył

Ale kabaret z tymi konsultantami To bierz na rok.
  Profil uzytkownika: mabr     
redeye


Wpisów: 219
Od: 2006-12-05
2008-07-30 19:37
sie uspokój chłopaku..........
tu jest szwecja, weź głęboki oddech, zrób z 20 pompek albo cokolwiek i bez awantur....
musisz zrozumiec, że tu tak jest i koniec

wszyscy wiemy ze załatwienie ubezpieczenia, na auto które nie ma tablic, nie jest w Polsce, a nawet nie jest jeszcze zarejestrowane nie miesci sie w głowach polskich agentow ubezp.

musisz jakiegoś znac albo jakiegos skorumpujesz i bedziesz miał polise

ja podpisałem to z agentka , ktora od lat ubezpiecza moich rodziców
pomyśl, i tak bedziesz musiał ubezpieczyc to auto w PL na cały rok,
dogadaj sie z agentem aby nie wpisywał do polisy nr rej i poczekał az dostaniesz czerwone blachy
zrób kopie, wyslij do VV i tyle
jak zarejestrujesz w polance przepiszesz polise na polskie blachy i załatwione

powodzenia

nie załatwiaj tylko żadnego szwedzkiego nr bo nie zarejestrujesz tymczasowo auta
  Profil uzytkownika: redeye     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-31 07:59
A nie wiecie ile kosztuje w Szwecji laweta?
Tak zeby przewiezc auto do promu. A ubezpieczenie juz po doplynieciu do Polski.
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 08:07
Laweta nie wiem, ale ubezpieczenie 30 dniowe na nr nadwozia kosztuje w PZU okolo 100zl.
  Profil uzytkownika: hAeS     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-07-31 08:38
A jesli uda sie zdobyc polskie ubezpieczenie na nr nadwozia, to mozna wrocic na starych blachach? Szwedzka policja sie nie przyczepi?

Tak kombinuje, zeby w jak nakrotszym czasie zalatwic cala sprawe.
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2008-07-31 08:42
najlepsze rozwiazanie to chyba dogadac sie ze sprzedajacym, by wyrejstrowal samochod w momencie jak przekroczysz granice polski. blachy mozesz zawsze kurierem przeslac spowrotem. jesli komus bedzie zalezalo na sprzedazy i wytlumaczysz bezsensownosc calej sytuacji to napewno sprzedawca pojdzie na taki uklad...
  Profil uzytkownika: paula_     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 08:46
ja juz watpie we wszystkie sposoby i chyba pojade normalnie na bialych, samochod kupilem na ojca wiec jemu odesle blachy i dokumenty, on wyrejestruje samochod do niego przyjda mi nowe dokumenty i mi je wysle.. troche zabawy ale coz...
  Profil uzytkownika: hAeS     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 08:47
od ojca nie na ojca.. mala poprawka
  Profil uzytkownika: hAeS     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 15:54
hAeS

Skoro kupiłeś samochód od ojca to po co ci te wszystkie komplikacje ? Spiszcie sobie umowę najlepiej po Polsku (odpadnie ci tłumaczenie umowy). Weź dwa dowody (żółty i niebieski) i w drogę. W razie kontroli na terenie Szwecji powiesz że pożyczyłeś samochód od ojca na wycieczkę do Polski. W Polsce po przekroczeniu granicy możesz wykupić normalnie ubezpieczenie (masz przecież umowę kupna-sprzedaży)na szwedzkie numery rejestracyjne. Po zarejestrowaniu samochodu na siebie w Polsce odeślesz szwedzkie tablice wraz z kopią polskiego dowodu rejestracyjnego ojcu w celu wyrejestrowania samochodu w Szwecji. W ubezpieczalni zmienisz w polisie nr.rejestracyjne na polskie i tyle. Acha ojciec niech zamówi drugi żółty dowód i zgłosi fakt sprzedaży tobie dopiero jak dojedziesz do Polski.
  Profil uzytkownika: Arczi01     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 15:59
Oooo Twój ojciec nie figurował w dowodzie rejestracyjnym ? To jeśli zna starego właściciela to niech się z nim dogada że jakby zadzwoniła policja to niech poświadczy że pożyczył ci samochód. Lub jeśli nie jest bardzo daleko do promu niech ci odprowadzi samochód na prom.
  Profil uzytkownika: Arczi01     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:08
hmm normalnie dokumenty sa na ojca, ... ok ja je wezme spiszemy umowe po polsku, do tego tez ze samochod mi pozycza zeby nie bylo problemow... sek chyba w tym ze ja nie mam PN?

bo planujemy zrobic tak ze jade na jego nr i ubzpieczeniu do siebie do miasteczka, tam odkrecam blachy, pakuje dokumenty... podpisuje sie na nich i mu wysylam tu do szwecji. on wypelnia dalej i wysyla do vägverket... oni odsylaja dokumenty na moje imie i nazwisko .. ojciec mi to wysyla...

chyba ze jest jakos prosciej zebym tyle nie czekal?
  Profil uzytkownika: hAeS     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2008-07-31 16:20
hAeS, chlopie! dlaczego od poczatku nie napisales ze bedziesz auto od ojca kupowal? jezuuu...

on ci normalnie moze pozyczyc i mozesz jechac jego autem do Polski, a potem to juz bedziesz dalej zalatwial normalnie...
  Profil uzytkownika: iza     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:28
ajm sory wybacz mi, zachowalem sie jak gowniaz :P

ok pojade na jego nr i ubezpieczeniu ale zolty dokumenty i niebieski bedzie na jego dane .. nie moje .. wiec mi nie zarejestruj na takiej podstawie chyba? musze miec zolty i niebieski na swoje dane. zgadza sie?

btw. jesli ojciec ma zadluzenie w pl ... bedzie mial problemy?
  Profil uzytkownika: hAeS     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 16:32
Daleko masz do promu ?

Ojciec niech zamówi żółty dowód (drugi) nawet już. Spiszcie sobie umowę ale ona bedzie ci potrzebna tylko w Polsce. Ty zabierasz niebieski i jeden żółty (cały) i jedziesz do Polski "pożyczonym" od ojca samochodem. Jak dojedziesz do promu ojciec może wpisać w drugim żółtym dowodzie że sprzedał tobie samochód i normalnie wysłać do vv. Ty w Polsce możesz samochód ubezpieczyć nawet na te szwedzkie numery na podstawie umowy. Rejestrujesz samochód i odsyłasz szwedzkie tablice + kopia polskiego dowodu rejestracyjnego. ojciec w Szwecji zwraca tablice i wyrejestrowuje samochód. To że kupujesz samochód od ojca bardzo ci ułatwia sprawę. Ja dwa miesiące temu sprowadziłem sobie samochód. Te wszystkie problemy w sprowadzaniu samochodów ze Szwecji są z dwóch powodów :

1. Szwecja winna że nie można wykupić krótkiego ubezpieczenia w Szwecji.

2. Polska winna że wymaga żółtej części dowodu rejestracyjnego która jest tylko "kartą pocztową" i potrzebna jest sprzedającemu.
  Profil uzytkownika: Arczi01     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:37
ok dzieki za zajebiste wytlumaczenie krok po kroku, w koncu konkrety... ale powiedz mi ... na ten zolty caly dokument na ojca dane imie nazwisko itp zarejestruja mi w polsce samochod ?
  Profil uzytkownika: hAeS     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 16:38
hAeS

Nie rozumiem przecież to normalne że dowód rejestracyjny jest na poprzedniego właściciela. Nowy czyli Ty będziesz miał swój dopiero w Polsce. Przecież jak pojedziesz do Niemiec i kupisz od obcego gościa samochód to też dostaniesz dowód z jego nazwiskiem ) a nie ze swoim ))Ty rejestrujesz samochód w Polsce a nie w kraju gdzie kupujesz )))
  Profil uzytkownika: Arczi01     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:41
omg a ja kombinowalem blachy i dokumenty na swoje nazwisko ... dzieki wielke. masz u mnie flaszke

ojciec wroci z roboty i mu wytlumacze ocb...

ale zostaje opcja czy Ojciec nie bedzie mial problemow ze skarbowka u nas?
  Profil uzytkownika: hAeS     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 16:44
Oczywiście że ci zarejestrują. Chcesz to daj e-mail to ci wyslę skany dowodu który złożyłem do zarejestrowania. Nie ma tam o mnie znaku. W Polsce ważna jest umowa kupna-sprzedaży w Szwecji wypełniona i wysłana żółta część dowodu. Obie strony można zadowolić
  Profil uzytkownika: Arczi01     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 16:46
Tego to już nie wiem. Składa się papiery do urzędu skarbowego ale co oni sprawdzają............
  Profil uzytkownika: Arczi01     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:48
haesik@wp.pl

hmm mi powinni bez problemu zarejestrowac bo mnie nie interesuje od Kogo samochod kupuje (jaka mial przeszlosc) racja?

tylko czy Ojca nie scigna...

moze wiesz jeszcze jak wyglada umowa darowizny ? wtedy nie bede musial wzbogacac panstwa.
  Profil uzytkownika: hAeS     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 16:49
Myślę że raczej sprawdzają tego co kupuje (Polaka) nie sprzedającego.Aczkolwiek.... pewności nie ma.
  Profil uzytkownika: Arczi01     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 16:51
Nie wiem. Ale wiem że z tym sa straszne problemy i chyba koszty. Wiem że lepiej było wpisać parę groszy niż darowizna.
  Profil uzytkownika: Arczi01     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:51
ja mam tam tylko jakis mandacik za piwko to pewnie i tak pokroili kase jak sie rozliczalem z podatku, bo do tej pory nic mi nie doszlo.

wiec gdzie flaszke mam podrzucic?
  Profil uzytkownika: hAeS     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2008-07-31 16:51
a gdyby to nie byl ojciec tylko sven svensson? tez by go skarbowka sprawdzala? no bez jaj...
juz wystarczajaco wyszukales tyle przeszkod ktorych nie ma ze wystarczy
  Profil uzytkownika: iza     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:52
iza... to nie jest sven tylko polak, papierki ida do skarbowki wiec maja jego adres zamieszkania w Szwecji ... wiedza gdzie szukac w razie draki.
  Profil uzytkownika: hAeS     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2008-07-31 16:55
jesli ojciec nie jest zameldowany w Polsce to mu moga .. no, nic nie moga
  Profil uzytkownika: iza     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 16:57
hmm jest wspolwlascicielem mieszkania w bloku ... ale nie jest w tym mieszkaniu zameldowany. jak komornik przychodzil do domu to mu odpowiadalem ... szukajcie a moze kiedys znajdziecie
wiec chyba gra gitara, wszystkie problemy rozwiazane...

skoro darowizna to klopot to moze wpisze 1 krona?
bedzie afera? jak zapytaja dlaczego taka cena... powiem ze kupilem od ojca... a 1 korona to na szczescie...
  Profil uzytkownika: hAeS     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-07-31 17:02
skany wysłałem

Mi pomógł "szary" z tego forum zupełnie bezinteresownie więc cieszę się że i ja mogłem komuś pomóc (flaszki nie trzeba)
  Profil uzytkownika: Arczi01     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-07-31 17:07
ok doszly, dzieki wielke jeszcze raz...
jutro zamowimy duplikaty dokumentow... hmm pod pretekstem, zeeeeeee wylala sie na nie kawa? :>
  Profil uzytkownika: hAeS     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2008-07-31 18:45
ty naprawde czytasz wybiorczo...
jaki pretekst?
przeczytaj jeszczew raz co mabr napisal:

2008-07-30 16:03
--------------------------------------- ---------------

Do zamówienia duplikatu dowodu rej. w Szwecji nie potrzeba zupełnie żadnego pretekstu.

Od 1. lutego 2008 dowód rej. zamówiony telefonicznie kosztuje 100 kr a przez vv.se 50 kr i wysyłany jest listem poleconym na zgłoszony do rejestru pojazdów szwedzki adres.
  Profil uzytkownika: iza     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-08-01 09:15
> Polska winna że wymaga żółtej części dowodu
> rejestracyjnego która jest tylko "kartą pocztową"

KOLEJNA BZDURA!
Żółta część dowodu jest POWIERDZENIEM WŁASNOŚCI!
Karta pocztowa to tylko dolna połowa zółtej części.


W ogóle tyle bredni jest powypisywanych w tym temacie, że przydałoby się go skasować, żeby nie wprowadzał innych ludzi w błąd...
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-08-01 09:15
[Wpis wykasowany przez Moderatora (ulaczka) Atak personalny]
  Profil uzytkownika: mabr     
Arczi01


Wpisów: 36
Od: 2008-05-07
2008-08-01 09:40
2. Polska winna że wymaga pełnej żółtej części dowodu rejestracyjnego której dolna połowa jest tylko "kartą pocztową" i potrzebna jest sprzedającemu.


Teraz dobrze ?

  Profil uzytkownika: Arczi01     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-08-01 12:31
Chciałbym dodać, że mój atak personalny był skierowany do hAeS, niech chłopak przynajmniej to wie.
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-08-01 13:48
oO to atakuj Kogos innego, Ja Arcziego zrozumialem w 100%, to z tym zolty dokumentem rowniez...
Ty pozjadales wszystkie rozumy i wiesz wszystko dokladnie? cacy, ale jak tu sie wypowiada 30 osob i kazdy co innego to jak sie polapac?
  Profil uzytkownika: hAeS     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-08-01 15:58
...zwłaszcza jak się nie umie czytać
  Profil uzytkownika: mabr     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-08-01 16:47
lepiej sie dopytac 3x niz byc nie pewnym...
zluzuj poslady i daj sie na spokoj
  Profil uzytkownika: hAeS     
Zenobiuszo


Wpisów: 15
Od: 2008-07-29
2008-08-05 14:12
Jak ktos jest w goracej wodzie kapany i dziala pod wplywem emocji, to sie zdarza, ze cos umknie jego uwadze...
Nie obrazaj sie hAeS, bron Boze!

A ja uwazam, ze forumowicze, ktorzy odpowiadali na moje i Twoje pytania sa bardzo zyczliwi i CIERPLIWI

Btw, powracam do pytania o koszt lawety w Szwecji, bo mam wrazenie, ze to pytanie zaginelo w gaszczu nastepnych wpisow
  Profil uzytkownika: Zenobiuszo     
hAeS


Wpisów: 86
Od: 2008-06-29
2008-08-07 13:59
zamowilem nowe dokumenty w vägverket no i przyszedl ... ale 1 niebieski... lypa z miodem... pomylili sie czy zawsze wysylaja 1?
  Profil uzytkownika: hAeS     
konza


Wpisów: 20
Od: 2008-03-21
2008-08-14 18:30
W pzu istnieje ubespieczenie miesieczne na podstawie umowy i dowodu z obojetnie jakiego kraju unijnego koszt 99zl tylko jest maly problem na oplacenie akcyzy jest 5 dni od daty na umowie wiec moze byc tak ze celnicy kare dowala z tego co sie orietuje to mozna pieczatke z odprawy poprosic (jak znajdzie sie celnika ) sporo niespodzianek czeka
  Profil uzytkownika: konza     
Forum -> Auto-Moto -> Tymczasowe tablice
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


Trollfabriken poloniainfo.se ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony