Odwiedzin 37823594
Dziś 2796
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Instytut Karolinska

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorInstytut Karolinska
Charles


Wpisów: 5
Od: 2008-05-11
2008-05-11 17:43
Interesowałyby mnie informacje dotyczące studiowania na tymże uniwersytecie. Szczególnie na wydziale chirurgii. Proszę o nie podawanie stron KI, gdyż zapoznałem się z nimi (w miarę ). Pozostaje kwestia matur i wymaganych przedmiotów ... tego znaleźć i zrozumieć nie potrafię. No i oczywiście chciałbym poznać jakieś osobiste wrażenia.
  Profil uzytkownika: Charles     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2008-05-11 18:27
to musisz sie zglosic ze swiadectwem do hogskolaverket by ci polskie swiadectwo "przepisali" moge tylko podpowiedziec, ze wysoka srednia ocen to nie wszystko. W Szwecji losuja sposrod najlepszych na kierunki lekarskie. Na wydzial chirurgii? tak po maturze? Z tego co wiem, specjalizacji nie wybiera sie na poczatku studiow.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2008-05-11 18:33
szkoda, ze nie chcesz linkow do strony ki, bo tam wlasnie sa podane wymagania.Ale z drugiej strony zabronic minie mozesz

http://ki.se/utbildningspr ogram?progCode=2LK07

jezyk wykladowy: szwedzki a to znaczy, ze musisz miec svenska 2B lub odpowiednik

no chyba, ze interesuje cie inny kierunek niz lekarski
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
Charles


Wpisów: 5
Od: 2008-05-11
2008-05-11 18:54
Właściwie to chodziło mi o to, czy wystarczy sama "matura" tak jak w Polsce. T.j. czy poza maturą Szwedzi wymagają jeszcze ocen z świadectwa ... szczerze mówiąc boję się tego, że z matury będę miał lepsze wyniki niż przy zliczeniu ich z świadectwa, a oni wezmą mi świadectwo.

Dzięki za pomoc.
  Profil uzytkownika: Charles     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2008-05-12 10:22
srednia ocen beda obliczali na podstawie tego co masz na swiadectwie + musisz miec zdana mature

zeby dostac sie na studia medyczne z konkursu swiadectw musisz miec same piatki, czy tam szostki - nie wiem co teraz jest najwyzsza ocena w PL

jednak nie dostaja sie nawet ci, ktorzy maja maksymalne oceny - 50% miejsc otrzymuja studenci, ktorzy przeszli przez dodatkowe sito opierajace sie na testach zdolnosci i wywiadzie

wyglada to tak, ze najpierw wybiera sie kandydatow z najlepszymi ocenami na swiadectwie (sito nr. 1), potem przechodza oni przez ogolne - zdaje sie pisemne - testy zdolnosciowe gdzie trzeba tez umotywowac dlaczego uwaza sie, ze bedzie sie dobrym lekarzem i dlaczego chce sie studiowac ten kierunek (sito nr. 2)

ci, ktorzy przejda przez sito nr 2 sa nastepnie wzywani na ustny wywiad, ktory stanowi sito nr. 3.

zeby rozpoczac nauke na studiach medycznych musisz znac jezyk szwedzki i jezyk angielski
  Profil uzytkownika: ewa     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2008-05-12 13:00
Ewa ci super to strescila, i tak na dobra sprawe, to niestety szanse zeby dostac sie na Karolinska sa naprawde marne Niestety taka jest szara rzeczywistosc, a oceny musialbys miec same 6 na siwadectwie zeby sie dostac. Ale probuj, moze maja jakies ulgi, kto wie, pro´bowac kazdy moze
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2008-05-12 13:17
Dlatego tez Szwedzi chcacy zostac lekarzami coraz czesciej studiuja za granica, w tym w Polsce.

Oto artykul sprzed 1,5 roku:

http://www.dn.se/DNet/jsp/ polopoly.jsp?d=147&a=584536&previousRende rType=6
  Profil uzytkownika: j23     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-05-12 13:52
a nie ma zadnych programow dla studentow z zagranicy? Nie ma platnych studiow?


Zeby poprawic oceny koncowe,mozna po maturze uzupelniac kursy,zeby zdobyc wymagana ilosc punktow na dana uczelnie. Ale to znow dla tych ,ktorzy znaja szwedzki
  Profil uzytkownika: karolina68     
Charles


Wpisów: 5
Od: 2008-05-11
2008-05-12 17:14
To delikatnie mówiąc smutne
Mam przynajmniej cichą nadzieję, że pod uwagę brane są oceny z ostatniego roku nauki w LO. Rozumiem, że to najlepsza uczelnia medyczna w Szwecji, ale bez przesady nawet na Uniwersytet Jagieloński nie jest się tak trudno dostać, (może i prestiż mniejszy, ale co to ma do dobrego wykształcenia). Nasuwa mi się jeszcze pytanie czy pod uwagę bierze się WSZYSTKIE przedmioty, czy tylko wymagane, np. tak jak w PL: biologia, fizyka, chemia i matematyka (mój rocznik) na poziomie rozszerzonym?

W sumie mam jeszcze dwa lata. Powalczę na pewno o tą szkołę. Jak nie wyjdzie, to będę przynajmniej miał bdb. podstawy do nauki w Polsce
  Profil uzytkownika: Charles     
Charles


Wpisów: 5
Od: 2008-05-11
2008-05-12 17:19
Jeszcze jedno...
karolina68 czytałem coś o wymianie studentów tudzież "warsztatach", czy jak to nazwać. Taka wymiana następuje dopiero po pierwszym roku studiów w Polsce poza tym trwa od miesiąca do roku, co w przypadku medycyny jest (przynajmniej dla mnie) za mało. To tak jakby rozochocić małe dziecko ciastkiem ale między dzieckiem a słodyczem postawić szybę.
  Profil uzytkownika: Charles     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2008-05-12 20:46
pod uwage bierze sie wszystkie oceny koncowe - jezeli konczyles/bedziesz konczyl jakis przedmiot rok przed matura, to bedzie sie liczyla ocena z tego roku

jezeli uwazasz, ze twoje swiadectwo nie bedzie "przebojowe" to mozesz jeszcze sie starac zdac na podstawie ogolnego egzaminu do szkol wyzszych "Högskoleprovet" - sprawdza on umiejetnosc logicznego myslenia (zdania matematyczne, analiza wynikow, radzenie sobie z roznymi tabelkami), znajomosc szwedzkiego (zdolnosc czytania ze zrozumieniem, znajomosc slownictwa fachowego, archaicznego szwedzkiego, slow rzadko uzywanych na codzien) oraz znajomosc angielskiego (czytanie tekstu ze zrozumieniem) - wszystko na czas

jezeli koniecznie chcesz zdawac do Karolinska, to powinienes juz teraz zaczac sie bardzo intensywnie uczyc jezyka szwedzkiego - nie wystarczy zwykle plynne czytanie prasy codziennej

zeby zdac na podstawie Högskoleprovet nie powinienes w zasadzie miec ani jednego bledu na tescie, ci najlepsi potem przesiewani sa jeszcze przez sito nr. 2 i sito nr. 3, o ktorych juz wspomnialam
  Profil uzytkownika: ewa     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2008-05-13 07:28
Charles pod uwage sa brane wszystkie przedmioty, niestety bo co ma piernik do wiatraka, ale jednak szwedzi wymagaja szostkowego swiadectwa, dlatego tak jak juz ktos wspomnial, duzo szwedow uczy sie na lekarzy za granicami kraju, np. w Polsce, w ktorej wystarczy miec dobre oceny z wymaganych przedmiotow itp. Zycze powodzenia
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-05-13 14:06
z tej calej korespondencji wydaje mi sie ,ze Charles, nie bardzo sie orientuje w systemie ocen w Szwecji.



Kazdy przedmiot w liceum konczy sie egzaminem. Z kazdego egzaminu dostaje sie oceny w formie punktow. Czyli koncowa ocena z liceum to jest suma punktow z kazdego egzaminu.
Kazda wyzsza uczelnia ustala jaka ilosc punktow trzeba miec ,zeby na niej studiowac.
Jak Ewa pisze, medycyna ustala najwyzsza z mozliwych barierek.
  Profil uzytkownika: karolina68     
annamak


Wpisów: 96
Od: 2008-04-11
2008-05-13 19:49
Charles, dostac sie na KI (na medycyne) nie jest latwo, ale nie jest to niemozliwe. Napewno warto! KI to wspaniale mozliwosci pracy klinicznej i naukowej. Jezeli nie masz b.dobrych ocen, probuj zrobic högskoleprov (na www.hogskoleprovet.se znajdziesz pomocne informacje). Szwedzki to oczywiscie podstawa, ale literatura i czesc zajec jest po angielsku.
Zycze powodzenie i nie poddawaj sie. Nie bedzie latwo, ale dasz rade!
  Profil uzytkownika: annamak     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-05-15 15:26
ale nikt nie wspomnial ze Szwecja podpisala umowe Bolonska .Wiem ,ze to narzuca wymagania na uczelnie, i otwieraja mozliwosci studiowania dla obcokrajowcow.
KI jest w tej umowie.

Charles Ty sie skontaktuj z KI i zapytaj co sie dzieje na KI i z czy sa jakies mozliwosci poprzez Bolognaprocessen.

np.'Examina översätts också till engelska.'
link jest tylko po szwedzku:
http://ki.se/ki/jsp/polopo ly.jsp?d=11219&l=sv

na KTH jest massterprogrammem na bazie tej umowy Bolonskiej,co sie dzieje dokladnie na KI ,trudno powiedziec skoro aktualizacja strony jest sprzed roku, i strona jest tylko po szwedzku.
  Profil uzytkownika: karolina68     
Forum -> Życie w Szwecji -> Instytut Karolinska
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony