Odwiedzin 37877009
Dziś 238
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Pozyczka na auto

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPozyczka na auto
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2004-06-17 22:02
Gdzie pozyczyc ok. 50-60 tys. kr na kupno uzywanego auta?

Czy tylko w banku czy moze gdzie indziej?

Czy lepiej splacac mniej (3 tys/mies) a dluzej, czy moze "zarzynac" sie (6 tys/mies) i szybciej splacic?

Nigdy w zyciu nie bralam nic na kredyt ani nie bralam pozyczki, wiec nie mam pojecia o tych wszystkich dodatkowych "ukrytych" kosztach.

Prosze o rade. Czasami moze ktos gdzies cos slyszal...
  Profil uzytkownika: iza     
roger


Wpisów: 287
Od: 2004-05-25
2004-06-18 12:49
***Nigdy w zyciu nie bralam nic na kredyt ani nie bralam pozyczki, wiec nie mam pojecia o tych wszystkich dodatkowych "ukrytych" kosztach.***
No to z Ciebie szczesliwa kobieta. Ukryte koszty sa zawsze, gdy sie cokolwiek bierze z banku. Bank to nie jest wszak instytucja charytatywna. Niestety. Ja np. splacam kredyt na samochod rozlozony na 36 rat (w gre wchodzila suma wieksza od tej, ktorej Ty potrzebujesz). Ukryte koszty wyniosly kilka tysiecy koron (to sie pieknie nazywa "koszty uzyskania kredytu"). Niestety nie jestem bankowcem ani ekonomista ale wydaje mi sie, ze trzeba dazyc do tego, aby czas splaty kredytu czy pozyczki byl jak najkrotszy. Wtedy ukryte koszty beda mniejsze no i bol zwiazany z placeniem takoz. Kwestia jest tylko taka, czy Twoj domowy budzet to wytrzyma. Jesli tak, to radze jak najkrocej to splacic- i po bolu. Czy lepiej brac kredyt czy pozyczke- sorry, nie wiem.

  Profil uzytkownika: roger     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2004-06-18 15:00
Iza absolutnie nie bierz kredytu, to za wiele kosztuje!
Najtanie będzie tak:
Pójdź do banku i powiedz, że potrzebujesz pieniędzy na samochów. Jeśli to samochód od jakiegoś pośrednika, to podaj bankowi namiary i model samochodu. Bądź przygotowana na pytania o zarobkach (dane ze Skatteverket za zeszły rok, sprawdzą róznież Twoją wierzytelność. Spróbuj wynegocjować lepszy procent niż ten co Ci zaoferują, tylko przygotuj jakieś dobre argumenty, bo w końcu masz normalne zarobki, nie masz długów, płacisz wszystkie rachunki na czas itp. Ale napewno będziesz musiała zapłacić część kosztów samochodu sama, chyba ze 20%.
Extra koszta to jakaś procentowa opłata od pożyczonej sumy (chyba 1%, ale zapytaj w banku, bo ja nie mam zielonego pojęcia)
Druga opcja to wzięcie pożyczki od razu u dealera tzw, räntefritt, ale ja w to nie wierzę. Zazwyczaj kosztuje więcej.
Bank na dłuższą metę jest zawsze tańszy uważam.
  Profil uzytkownika: maggie     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2004-06-18 15:32
Z pozyczkami jest tak: nie nalezy porownywac odsetek (ränta) jaka oferuja banki ale tzw rente efektywna (effektiv ränta)i wniej sa wliczone koszty uzyskania kredytu na pewien okres tak, ze unikniesz niespodzianek ze wzgledu na wyzsze raty.

Po drugie salony samochodowe wspolpracuja z bankami, ktore pozyczaja pieniadze z dosyc wysaka stopa oprocentowania np takimi jak GE Capital, Ressurs Finance i przy kupnie samochodu NIE MA czegos takiego jak "räntefritt" Efektywna "ränta" w tych bankach wynosi obecnie ok. 10 - 14%

Po trzecie mozna wziasc tzw pozyczke osobista ze swojego banku podlaczona do twojego konta (privatlån)i efektywna "renta" lezy gdzies w granicach 7-8%. Problem w tym ze taka pozyczka jest zazwyczaj jest ograniczona do mniejszej sumy (20000:- )
Banki tez oferuja billån i np w Skandiabanken mozesz wziasc pozyczke z efektywna renta 9,2% (obecnie).

Czyli wniosek z tego taki, ze nalezy porownac tylko warunki u dealera, wlasnym banku i jeszecze jakims innym.

Negocjacje w banku na taka mala sume pieniedzy i jeszcze na samochod nic nie dadza!

Jest jeszcze jeden aspekt: boiorac pozyczke przez dealera wiesz ile placisz na miesiac i nic sie tu nie zmieni a biorac pozyczke osobista nie musisz splacac jej co miesiac i latwo jest trzymac samemu rygor splaty.
  Profil uzytkownika: gigge     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2004-06-18 16:10
Jeszcze zapomnialem dodac, ze ta efektywna "renta" ktora podalem byla obliczona na 18 miesiecy i przy pozyczce 60 kSEK. Liczac na 36 miesiecy bedzie juz 8,6% a na 4 lata 8,45%.
  Profil uzytkownika: gigge     
dakota23


Wpisów: 67
Od: 2004-05-03
2004-06-18 22:52
Czesc Iza!!W tej sprawie zadzwon do MackaTelefon znasz.Chetnie ci cos podpowiePozdrawiam
  Profil uzytkownika: dakota23     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2004-06-19 17:15
Dzieki wszystkim za rady. Dodam tylko, ze ewentualne auto ma byc kupione od "znajomego znajomego" wiec chyba posrednicy, salony, dealerzy itp. nie wchodza w gre...

Troche pieniedzy mamy odlozone ale 50 tys. to sie tak nagle nie wytrzasnie z rekawa

Obydwoje mamy konto w Skandiabanken i ich bralam pod uwage. Mamy zamiar splacac to max. 2 lata (moze poltora roku lub rok, ale nie wiem czy warto sobie tak obnizac poziom zycia).
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2004-06-19 20:52
znalazlam cos takiego w Skandiabanken:
Privatlån:
Nominell ränta 7,00 %
Effektiv ränta 7,23 %
Uppläggningsavgift 0 kr
Aviseringsavgift vid autogiro 0 kr

chyba dobre, nie?
  Profil uzytkownika: iza     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2004-06-20 18:00
Iza, slyszalas powiedzenie ze kupienia auta to 'sätta hjul på plånboken' (tlumaczenie: zalozyc kola na portfel).

O ile macie mieszkanie wlasnosciowe mozna pobrac pozyczke na nie, to jest bardzo rozpowszechnione, i mniejsze oprocentowanie. Na podaniu o pozyczke pisze sie ze to na samochod, mniejsze oprocentowanie poniewaz bank dostaje mieszkanie na zastaw.

Osobiscie zamowilam rower, mam nadzieje ze bedzie mniej wydanych koron na benzyne i wiecej zdrowia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2004-06-20 18:11
A co Ci Iza napisalem wyzej? Privatlån mozesz pozyczyc najwyzej 20000:- albo teraz max odpowiednik 2 albo 3 miesiecznych wyplat.
  Profil uzytkownika: gigge     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2004-06-20 18:58
Mylisz się gigge. Kredyt o którym pisała Iza jest do 100.000 koron i załatwia się go w pół minuty, automatycznie na www.skandiabanken.se

Ale dziwne to trochę, bo w zwykłej pożyczce stawka % jest zależna od długości spłaty, a tu stała niezależnie od niczego i jeszcze żadnych ukrytych kosztów?
  Profil uzytkownika: mabr     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2004-06-20 19:32
Mylisz sie mabr stawka procentowa jest zawsze jednakowa niezaleznie od dlugosci na jaki sie bierze kredyt a zmienia sie tylko "effektiv ränta" in dluzej tym mniejsza. W tym przypadku jest tak, ze nie ma zadnych dodatkowych kosztow uzyskania kredytu bo jest on podlaczony bezposrednio do konta i nie sa wysylane tzw "betalningsavi". cala odpowiedzialnosc splaty lezy na wlascicielu konta i praktycznie mozna miec na kocie caly czas na minus. Odsetki sa doliczane automatycznie. Warunkiem jest jednak staly naplyw gotowki na konto np. w formie wyplaty. Kredty ten nie zalatwia sie w minute bo tylko w minute sklada sie podanie przez internet. Zatwierdzenie pozyczki przychodzi po kilku dniach i niekiedy zadaja "arbetsgivareintyg" ze sie jest zatrudnionym na stale jezeli miesieczne dochody sa niskie a chce sie wziasc wiecej niz 2 x miesieczna wyplata!

Jak widziesz nie jest to takie jasne i proste w niektorych przypadkach ale banki tego wszystkiego nie pisza, zeby nie komplikowac sprawy prostym ludziom.

Przy takim kredycie trzeba miec niesamowita dyscypline finansowa aby go splacac (to co pisalem wczesniej). Powiedzmy, ze wezniesz 50000 kredytu a miesieczne wplywy sa 20000:- czyli zostaje -30000. Nastepnie placi sie dodatkowo rachunki plus zycie plus jeszcze jakies extra wydatki i ciagle sie ma -50000:- na koncie. cyba, ze jest sie w stanie utrzymac rygor i co miesiac zaoszczedzac 1000:- ja osobiscie wybralbym "billån" gdzie wiem i musze co miesiac placic raty i zostaje tylko porownac "billån" z roznych zrodel! Wybrac tez z najmniejsza effektiv ränta na dany okres przez jaki sie chce splacac! Pozdrawiam i zycze powodzenia w wyborze kredytu bo samochod juz chyba wybrany?
  Profil uzytkownika: gigge     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2004-06-20 20:53
To my już Ci, giggusiu, za rady serdecznie dziękujemy.

Nie trwało minutę a pół i nie składanie podania a- jak pisałem wcześniej- załatwianie kredytu. "Na próbę" kliknąłem sobie na 60.000 kr i pieniądze od razu SĄ.
Skandiabanken Rulezzz
  Profil uzytkownika: mabr     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2004-06-20 21:02
To sie ciesze. Zastanawiam sie po co chcecie rady jak sobie klikacie w 2 minuty 60 tysiecy!
  Profil uzytkownika: gigge     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2004-06-20 21:15
A bo my to, panie, wiedzieli?
Ale nie, auta na oku nie mamy, my tylko tak ogólnie.
  Profil uzytkownika: mabr     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2004-06-20 23:56
gigge, ja nigdy nic nie bralam na kredyt/raty/pozyczki wiec wolalam najpierw sprawdzic jakie sa alternatywy na rynku. ale skad ja mialam wiedziec, ze ta pierwsza lepsza okaze sie najbardziej korzystna? ze mi bank da w 2 min. na internecie tak 100 tys bez pytania itp?

ja nawet nie mam mieszkania wlasnosciowego...
Anna, rower juz mam ale troche zimno jest

aha, a to auto ewentualne to sie okazalo byc Hundai-em a nie Honda niestety
  Profil uzytkownika: iza     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2004-06-22 22:06
Iza, wloz te sto tysiecy w mieszkanie wlasnosciowe.
Za dziesiec lat bedzie warte dwiescie tysiecy (w dzisiejszej wartosci pieniedzy). Jak kupisz auto, bedzie warte zero za dziesiec lat.

A tak na marginesie sama sie nie stosuje do wlasnych rad, ale w nie wierze.

Lepiej pozyczka na investycje niz konsumpcje.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16850
Od: 2000-09-01
2004-06-22 23:40
No, tylko co w Sztokholmie dostaniesz za 100 000kr? Wycieraczke pod drzwi...?
Nawet za kontrakt na czarno trzeba wiecej zaplacic, a taki nie zawsze jest inwestycja.
  Profil uzytkownika: kajetan     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2004-06-23 13:45
Anna, przeciez za 100 tys. to ja nie kupie mieszkania...
Sa jakies wlasnosciowe za 300 tys. na zadupiu z czynszem 8-9 tys. Ale ja wole moja komunalna trojke za 5 tys. i fajna Honde sportowa
  Profil uzytkownika: iza     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2004-06-23 14:08
AnnaN pewnie miala na mysli, ze te 100 kSEK to moze byc wlasnym wkladem wymaganym przy zakupie mieszkania ale to tez calkowicie bez sensu bo kupujac mieszkanie i biorac pozyczke to i tak odsetki sa duzo nizsze niz od tych Wy bedziecie placic za te 100 tys (nawet dla tzw toplån!). Wiec tez nie rozumiem kobiety... tak to juz jest kobiety i ekonomia domowa to najczesciej dwie sprzecznosci.
  Profil uzytkownika: gigge     
Forum -> Auto-Moto -> Pozyczka na auto
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony