Odwiedzin 37782482
Dziś 2805
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - co mozna odliczyc od podatku?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorco mozna odliczyc od podatku?
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2008-03-09 10:20
Czy kursy jezykowe mozna odliczyc od podatku? Co jeszcze mozna? Zakup komputera tez? Musze jakos udowodnic ze jest mi potrzebny do pracy? I co w przypadku, gdy w pracy komputer mam, a kupuje sobie drugi do teoretycznej pracy w domu? No i przede wszystkim - gdzie szukac takich informacji co i jak odliczac od podatku.
Darsim - Ty nasza wikipedio - pomoz
Dzieki
  Profil uzytkownika: AgataN     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2008-03-09 11:21
Przede wszystkim to nie napisalas czy chodzi o A czy F skattesedel, czy mieszkasz w hyresrätt, czy bostadsrätt lub villi.
zakladam, ze mieszkasz w hyresrätt i masz A skattesedel.
Wtedy mozliwosci odliczenia od podatku sa bardzo ograniczone.
To co mozna odliczyc przewaznie jest juz odliczone w deklaracji, tzn np:
1 Koszty pozyczek
2 wplaty na emeryture prywatnie, jesli takie masz
Najwieksza pozycja jaka mozna odliczyc sa dojazdy do pracy, ale musza byc spelnione z gory okreslone warunki, bylo niedawno pisane o tym, raczej jesli mieszka i pracuje sie w Sztokholmie nie wchodzi to w gre.
Zawsze warto jednak jesli do pracy dojezdza sie samochodem i ma sie dosc daleko taka mozliwosc wziazc pod uwage.
Wszystko co potrzebne jest Ci do wykonywania pracy, a czego nie placi pracodawca mozesz odliczyc, wiec koszty szkolenia i rozne pomoce ja np odliczylem gps i przeszlo bez problemu.
Jesli chodzi o komputer to raczej zdziwilbym sie, ale jesli potrafisz to sensownie uzasadnic, ze musialas kupic do pracy w domu, to czemu nie?
Cokolwiek odliczysz to nie jest to przestepstwo, jesli ocenia, ze nie mialas prawa najwyzej nie uznaja.
Jesli sprzedawalas akcje czy mieszkanie i ponioslas strate masz prawo to odliczyc.
Jesli masz bostadsrätt jest szczegolny ROT avdrag (renovering, ombyggnad tillbyggnad), ale sa pewne warunki, ktore trzeba spelnic, zeby to zrobic i mozliwosci sa ograniczone.
Skad brac informacje?
Przede wszystkim ze skatteverket:
http://www.skatteverket.se /funktioner/sok/sok.4.5732cd2411150a57de5 80004325.html?sv.search.query.allwords=av drag&submit=S%C3%B6k&sv.search.hits.start onhit=0

z niektorych gazet:
http://www.privataaffarer. se/

Jesli masz firme- F skattesedel, jest cala masa stron z poradami, przewaznie platnych, ale czesto mozna na probe bezplatnie zamowic np
http://www.avdrag.se/
  Profil uzytkownika: darsim     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2008-03-09 12:18
no i wszystko jasne
Dzieki wielkie!
  Profil uzytkownika: AgataN     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-03-09 14:31
Agata wszystko co mozesz uzasadnic jako zwiazane z praca mozesz odliczac. Jezeli uznaja ,ze sie nie zgadzaja to Ci nie uwzglednia i napisza odmowna odpowiedz.
  Profil uzytkownika: karolina68     
madziapla


Wpisów: 94
Od: 2006-01-02
2008-03-10 20:59
Darsim a co do tych kosztów pożyczek mozna to odliczyć ale na jakiej podstawie,czy kredyt ratalny tez?
  Profil uzytkownika: madziapla     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2008-03-10 21:15
Bank szwedzki jesli pozyczka byla brana w Szwecji wszystko wysyla juz gotowe do urzedu skarbowego,wiec nic samemu nie trzeba odliczac.
Trzeba tylko sprwadzic dane kontrolne, ktore bank przesyla z tym co jest na deklaracji, czyu sie zgadza.
  Profil uzytkownika: darsim     
madziapla


Wpisów: 94
Od: 2006-01-02
2008-03-10 21:44
Oczywiście że kredyt brany był w Szwecji piszesz że nie trzeba nic wypełniac wszystko robi bank ale rozumiem ze trzeba zglosic to do banku i poprosic o to czy jak to wygląda.
Proszę o pomoc w tej sprawie rownież
Dzieki jestes naj najlepszy
  Profil uzytkownika: madziapla     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2008-03-10 22:16
Czesc madziapla
Bank sam wysyla co roku dane do Urzedu Skarbowego niczego nie potrzebujesz u nich zglaszac.

Pozdrowienia
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-03-10 22:21
To nie kredyt się odlicza, tylko cześc (30%) z zapłaconego do banku oprocentowania.
Jeśli kupiłas coś na raty i nie płaciłaś odsetek, to to się nie liczy.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2008-03-10 22:24
A "koszt pożyczki" to z kolei inne okienko w deklaracji.
Jeśli miało sie jakieś koszta zwiazane z pożyczką (np chyba aviavgift) to się je sumuje i wszystko powyżej chyba 1000kr mozna odliczyc od zarobków.
  Profil uzytkownika: maggie     
Uppsalka


Wpisów: 773
Od: 2004-12-01
2008-03-10 22:53
Moja znajoma pracujaca na uni (filologia co prawda) odliczala sobie zakup kompa domowego. Skoro mozna programy na kompa dostawac przez wydzial, bo uznaja domowego za narzedzie pracy, to dlaczego i nie odliczac kompa od podatku? W najgorszym razie - odrzuca wniosek i tyle.

No i wszelka literature fachowa, ktora sie kupilo...
  Profil uzytkownika: Uppsalka     
Forum -> Sprawy polonijne -> co mozna odliczyc od podatku?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony