Odwiedzin 18407377
Dziś 688
Czwartek 27 listopada 2014

Forum: Na każdy temat - Szwedzi, wyznawcy monopoli

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzi, wyznawcy monopoli
mabr
racetown

Wpisów: 7771
Od: 2000-09-08
2008-01-09 20:29
Włosy mi się dziś jeżyły na głowie, słuchając w radiu opinii ludzi o zniesieniu monopolu aptecznego. Wypowiadali się przechodnie, specjaliści i farmaceuci.
Mało kto był za zniesieniem monopolu!

Są dwa aspekty:
1. dostępność medykamentów bez recepty poza aptekami
2. Powstanie aptek nie należących do Apoteksbolaget.

Główny ich argument przeciwko dostępności tabletek od bólu głowy w ICA, to "brak kontroli i kompetencji".
A przepraszam, jaką mają kontrolę i kompetencję jeśli chodzi o tabletki bez recepty? Wchodzę do apteki, biorę paracetamol, kasa i do widzenia. Z nikim nie rozmawiam i nikt mnie nie powstrzyma przed zniszczeniem sobie wątroby jeśli bym tylko tego zapragnął.
Więc jaka będzie różnica czy zrobię to w ICA?

Pytani o to znajomi Szwedzi nie znają odpowiedzi.
Ale na wszelki wypadek są przeciw zniesieniu monopolu.

Nigdzie w Szwedzkich mediach nie udało mi się znaleźć wzmianki o tym, że większość świata ma wolne apteki.
Szkoda, bo BARDZO mnie interesuje, czy właściwie gdziekolwiek jeszcze na świecie jest monopol apteczny? Przeciętny Szwed zdaje się wierzy, że wszędzie
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica

Wpisów: 27225
Od: 2004-10-07
2008-01-09 20:36
teraz mabr Szwecje krytykujesz?
co nam pozostanie
  Profil uzytkownika: darsim     
true

Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-09 20:44
Ale Mabr o tych aptekach już nie pierwszy raz. Najwyraźniej w Szwecji każdy znajdzie coś dla siebie, do ponarzekania

A na serio. Każdy monopol jest dobry, nawet b dobry, ale tylko dla monopolisty
  Profil uzytkownika: true     
true

2008-01-09 20:45
A to, że Szwedzi tak uważają świadczy dobitnie o tym, że mają nierówno pod sufitem Lata pracy nad ludem.
mabr
racetown

2008-01-09 20:47
Jeśli jest coś godne krytyki- oczywiście.

Inna sprawa to te media. Pascalidou pisała z obrzydzeniem w tym tygodniu, że Fox to prawicowa propaganda. A SVT i SR to "wolna" tv i "wolne" radio
Ale jakimś cudem poglądy prezenują wyłącznie lewicowe.
true

2008-01-09 20:52
Jeśli jest coś godne krytyki- oczywiście.

Ależ oczywiście
Mabr, mi osobiście apteki nie przeszkadzają, chodzę tam raz na 2 miesiące i to po jakiś kremik. Nie boli mnie głowa, nie mam problemów żołądkowych, nie wypadają mi włosy i nie odpada mi skóra, a w dodatku śpię przy otwartym oknie. Do czasu oczywiście...
mabr
racetown

2008-01-09 20:53
Kilka lat temu byłem na konferencji z pracy na jakimś dworku w zabitej dechami szwedzkiej wsi.
Konferencja z pracy wiadomo jak się kończy- kacem.
Bo Szwed nie umie pić z umiarem jednego rodzaju alkoholu, tylko miesza wszystko możliwe. Więc kac pewny.
Tylko że oni o tym wiedzą i biorą ze sobą tabletki, tak po jednej, żeby się nie musieli dzielić
A ja, bidak, choć tyle lat tu mieszkam, nieprzyzwyczajony...

Po najbliższe tabletki przeciwbólowe było KILKADZIESIĄT kilometrów!!! Od wtedy mam uraz i nie mogę się doczekać. Już tylko rok!
pati_sko

Wpisów: 3527
Od: 2006-05-15
2008-01-09 21:15
"Konferencja z pracy wiadomo jak się kończy- kacem.
Bo Szwed nie umie pić z umiarem jednego rodzaju alkoholu, tylko miesza wszystko możliwe. Więc kac pewny."

a Ty nie pomieszales?-a moze piles jeden rodzaj alkoholu?a jak Twoj umiar?
ale czy to jakas wogole roznica?-i tak kac i tak
  Profil uzytkownika: pati_sko     
mabr
racetown

2008-01-09 21:20
Trzymanie się jednego rodzaju alkoholu jest niewykonalne, taka tradycja. No chyba że ktoś się zadowoli jedną lampką szampana. Albo jednym małym piwem.
Albo jednym mikro sznapsem. etc.
true

2008-01-09 21:58
Trzymanie się jednego rodzaju alkoholu jest niewykonalne, taka tradycja.

Ej, dlaczego? Wystarczy wypić całe piwo Trzeba być czujnym.
iskierka_dk

Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2008-01-09 22:10
U nas czesciowo zniesli monopol aptek, chyba 2 lata temu - wiec i wy sie tej wolnosci doczekacie.

Kioski i supermarkety prowadza odreczna sprzedaz paracetamolu i tabletek do ssania na ból gardla.

Sverige et forbudt land - tak was tutaj okreslaja

Profil uzytkownika: iskierka_dk     
darsim
Stolica

Wpisów: 27225
Od: 2004-10-07
2008-01-09 22:14
Sverige et forbudt land - tak was tutaj okreslaja

wiemy i musimy sie z tym zgodzic
  Profil uzytkownika: darsim     
iskierka_dk

Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2008-01-09 22:23
Przestan... juz nawet Mabrowi sie to przestaje podobac i zaczyna protestowac.
A moze to w koncu nastepuja jakies zmiany stanowisk na forum?
  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
karolina68
Warszawa

Wpisów: 13476
Od: 2004-03-02
2008-01-11 14:39
Mabr, ja mam mieszane wrazenia odnosnie puszczenia wszystkiego na zywiol po tym jak obserowalam zmiany w PL.

Z drugiej strony nie dalej niz dwa tygodnie temu kupowalam lekarstwa na stacji beznzynowej na polnoc Möklinty.W sklepiku byl postawowy zestaw apteczny.
W sumie wszystko co bylo potrzecbne na przeziebiene, tam kupilam.
Wiec dlaczego ta stacja sprzedawala leki a np. ICA nie sprzedaje to jest pytanie samo w sobie.

Profil uzytkownika: karolina68     
true

2008-01-11 14:45
Mabr, ja mam mieszane wrazenia odnosnie puszczenia wszystkiego na zywiol po tym jak obserowalam zmiany w PL.

Tym się właśnie różni liberalizm od niewolnictwa. Dziwne tylko, że udało się do takiego myślenia przekonać ludzi
karolina68
Warszawa

2008-01-11 14:55
true wolno dzis mysle, liberalizm podparty ostrymi lapowkami, i to zarowno w lekarzy, aptekarzy i Instytu lekow???

Czy tez niewolnictwo jeden monopol???

Ale zdajsie po puszceniu wszystkiego wolno nastapil proces odwrotny, czyli rejestrowanie recept, zdajsie z tym tez jest jakies jajo, bo na receptach trzeba wpisac dane ,ktorych zaden obcokrajowiec nie posiada, sporo Polakow zamieszkalych zagranica. I sie okazuje ze nie wszyscy moga kupic lekarstwa....a to ze Twoje dziecko moze dostac lekarstwo wycofane z uzytku gdzie indziej, bo jakas damulka wziela lapowe za dopuszczenie , to strach.

W tych lekarstwach i Aptekach siedzi za duzo forsy ,zeby nie doszlo do korupcji, i puszczac to na zywiol, to jak kusic lwa, zeby zamiast miecha zarl rosliny.
true

2008-01-11 15:47
Ej Karolino. Ja akurat nie mam przykrych doświadczeń. Usługi w Polskich aptekach oceniam dość wysoko. Apteki są przeważnie ładne schludne i czyste, przynajmniej te które ja znam. I nie przesadzajmy z tymi łapówkami. Jedno jest pewne, są leki, których nie kupisz bez recepty i koniec. Przyznam się szczerze, że chciałem kupić ostatnio antybiotyk i choćbyś się wściekł to Ci go nie sprzedadzą, próbowałem w trzech aptekach. Parę lat temu było to możliwe, teraz ten numer nie przechodzi.

Nie mogę dojść dlaczego po wejściu do apteki w Alvsjo jest po prostu brudno i ciemno, odpychająco.
karolina68
Warszawa

2008-01-11 15:56

Poznan nie mial Instytutu lekow chyba u siebie... stad masz lepsza opinie.
Nie wiem dlaczego w tej aptece jest brudno podobnie jak nie rozumiem dlaczego w Tempo w Husby jest brudno.
.
W mojej dzielnicy w W-wie w promieniu do 20 minut piechota, sa 4 apteki a jak przedluzylabym spacer do 30 minut pewnie jeszcze trzy by doszly.
To jest w sumie chore bo Aptek jest niewiele mniej niz sklepow spozywczych. Czy to nie dziwne ze wszystkie One moga trwac.

true

2008-01-11 16:42
Aż tak źle w tej Warszawie? Ostatnio jestem w rozterce, rozważam też Warszawę i chyba jednak jakaś firma.
flatron
470 km do Zamku Sth

Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2008-01-11 17:06
ojejku az tyle aptek w Warszawie i kogos glowa od tego przybytku boli. Ja sie za nich nie martwie , dla mnie to tylko wygoda, jak nie dadza rady to po prostu sflajtuja i tyle, wolny rynek, nigdy nie mialam ciagot prokomunistycznych i dlatego w pewnym okresie sie z Polski wyrwalam ale wpadlam jak sliwka w kompot, sorry
  Profil uzytkownika: flatron     
Forum -> Na każdy temat -> Szwedzi, wyznawcy monopoli
Reklama
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy

Firma sprzatajaca zatrudni (Stockholm)
Zatrudnimy sprzataczki od zaraz... (Stockholm/Nacka)
praca od zaraz - sprzątanie (Stockholm)
Plasterer wanted (Göteborg)
dam pracę w wentylacji, tylko doświadczonych! !! (Stockholm)
Sukam kogosc do wymica okien (Rågsved / Stockholm)
Praca Sprzatanie Kungsbacka Göteborg (Kungsbacka, Mölndal, Göteborg)
opieka nad starsza osoba (Enskededalen / Stockholm)
Więcej

Tradycja Julbord
Polka w Szwecji
Z dziennika życiowego rozbójnika!!!
Życie przez pryzmat jedzenia
Bardzo zdrowa strucla drożdżowa
Życie przez pryzmat jedzenia
Szwedzka kuchnia? Szwedzkie kuchnie!
Szwecjoblog - blog o Szwecji
naturalnie po skandynawsku - DIY
hemma hos Johanssons
Blogowanie pod jemiołą: Kalendarz adwentowy blogerów językowych i kulturowych
Talar du svenska? | blog o języku szwedzkim
Blogowanie pod jemiołą - blogerski kalendarz adwentowy
Szwecjoblog - blog o Szwecji
Wystawa A Million to One (2014.10.26 - 2014.11.23)
"Lokomotivet" Juliana Tuwima dostępna na stronach "En läsande klass"
Retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego w ramach Cinemateket w Sztokholmie i Göteborgu (sierpień-listopad)
Wystawa Łąka i Las – Polski Design (2014.11.07 - 2014.11.28)
Whenever there are people to dance, until than we´re gonna (2014.11.22 - 2014.11.29)
Polscy artyści na Modernautställningen 2014 – Society Acts w Malmö (2014.09.20 - 2015.01.25)

Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.

Klimakterium 2 - relacja http://t.co/ItY58Ddqf6
2014-11-26 Spotkania z Autorem - Michał Moszkowicz http://t.co/KlbWkTVG6n
2014-11-23 Pokaz filmu Papusza w ramach Stockholms Roma Festival http://t.co/WQOR4Oli9K
2014-11-22 Rocznicowy koncert wokalny - Anna Graca i Wiesław Majczuk http://t.co/Kgijo2z6pJ
2014-11-22 Klub Kufel - polska impreza klubowa w Malmö http://t.co/A0srRJcHIA
Wiecej
który bank najlepszy
V kolumna Putina.
nowe przepisy dotyczące emerytury
Kompleks imigranta?
Czy to jest normalne?
Twoj BMI a reszta swiata
Dwóch Polaków zginęło w wypadku na budowie w Sztokholmie
Chcesz pracować w Szwecji? Więcej zarobisz nie znając języka
Polacy na emigracji - dlaczego nie wracają?
Szwedzki serwis internetowy pozwala sprawdzić kryminalną przeszłość znajomych. Sprawi, że w Szwecji dojdzie do linczów?
„Odnalezione w tłumaczeniu” to nowy, interdyscyplinarny projekt miasta Gdańsk, o którym szeroko pisze w specjalnym dodatku Tygodnik Powszechmy. Każda edycja ma za temat przewodni jakiś obszar językow
Tradycyjna impreza Mikołajkowa
Polska jultraditioner - spotkanie z serii Ciekawy Polski
Mikołajki - Niby Nic
Więcej

© Copyright 2000-2014 PoloniaInfoNa górę strony