Odwiedzin 37807931
Dziś 300
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Szwedzi, wyznawcy monopoli

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzi, wyznawcy monopoli
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-09 20:29
Włosy mi się dziś jeżyły na głowie, słuchając w radiu opinii ludzi o zniesieniu monopolu aptecznego. Wypowiadali się przechodnie, specjaliści i farmaceuci.
Mało kto był za zniesieniem monopolu!

Są dwa aspekty:
1. dostępność medykamentów bez recepty poza aptekami
2. Powstanie aptek nie należących do Apoteksbolaget.

Główny ich argument przeciwko dostępności tabletek od bólu głowy w ICA, to "brak kontroli i kompetencji".
A przepraszam, jaką mają kontrolę i kompetencję jeśli chodzi o tabletki bez recepty? Wchodzę do apteki, biorę paracetamol, kasa i do widzenia. Z nikim nie rozmawiam i nikt mnie nie powstrzyma przed zniszczeniem sobie wątroby jeśli bym tylko tego zapragnął.
Więc jaka będzie różnica czy zrobię to w ICA?

Pytani o to znajomi Szwedzi nie znają odpowiedzi.
Ale na wszelki wypadek są przeciw zniesieniu monopolu.

Nigdzie w Szwedzkich mediach nie udało mi się znaleźć wzmianki o tym, że większość świata ma wolne apteki.
Szkoda, bo BARDZO mnie interesuje, czy właściwie gdziekolwiek jeszcze na świecie jest monopol apteczny? Przeciętny Szwed zdaje się wierzy, że wszędzie
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2008-01-09 20:36
teraz mabr Szwecje krytykujesz?
co nam pozostanie
  Profil uzytkownika: darsim     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-09 20:44
Ale Mabr o tych aptekach już nie pierwszy raz. Najwyraźniej w Szwecji każdy znajdzie coś dla siebie, do ponarzekania

A na serio. Każdy monopol jest dobry, nawet b dobry, ale tylko dla monopolisty
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-09 20:45
A to, że Szwedzi tak uważają świadczy dobitnie o tym, że mają nierówno pod sufitem Lata pracy nad ludem.
  Profil uzytkownika: true     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-09 20:47
Jeśli jest coś godne krytyki- oczywiście.

Inna sprawa to te media. Pascalidou pisała z obrzydzeniem w tym tygodniu, że Fox to prawicowa propaganda. A SVT i SR to "wolna" tv i "wolne" radio
Ale jakimś cudem poglądy prezenują wyłącznie lewicowe.
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-09 20:52
Jeśli jest coś godne krytyki- oczywiście.

Ależ oczywiście
Mabr, mi osobiście apteki nie przeszkadzają, chodzę tam raz na 2 miesiące i to po jakiś kremik. Nie boli mnie głowa, nie mam problemów żołądkowych, nie wypadają mi włosy i nie odpada mi skóra, a w dodatku śpię przy otwartym oknie. Do czasu oczywiście...
  Profil uzytkownika: true     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-09 20:53
Kilka lat temu byłem na konferencji z pracy na jakimś dworku w zabitej dechami szwedzkiej wsi.
Konferencja z pracy wiadomo jak się kończy- kacem.
Bo Szwed nie umie pić z umiarem jednego rodzaju alkoholu, tylko miesza wszystko możliwe. Więc kac pewny.
Tylko że oni o tym wiedzą i biorą ze sobą tabletki, tak po jednej, żeby się nie musieli dzielić
A ja, bidak, choć tyle lat tu mieszkam, nieprzyzwyczajony...

Po najbliższe tabletki przeciwbólowe było KILKADZIESIĄT kilometrów!!! Od wtedy mam uraz i nie mogę się doczekać. Już tylko rok!
  Profil uzytkownika: mabr     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2008-01-09 21:15
"Konferencja z pracy wiadomo jak się kończy- kacem.
Bo Szwed nie umie pić z umiarem jednego rodzaju alkoholu, tylko miesza wszystko możliwe. Więc kac pewny."


a Ty nie pomieszales?-a moze piles jeden rodzaj alkoholu?a jak Twoj umiar?
ale czy to jakas wogole roznica?-i tak kac i tak
  Profil uzytkownika: pati_sko     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-09 21:20
Trzymanie się jednego rodzaju alkoholu jest niewykonalne, taka tradycja. No chyba że ktoś się zadowoli jedną lampką szampana. Albo jednym małym piwem.
Albo jednym mikro sznapsem. etc.
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-09 21:58
Trzymanie się jednego rodzaju alkoholu jest niewykonalne, taka tradycja.

Ej, dlaczego? Wystarczy wypić całe piwo Trzeba być czujnym.
  Profil uzytkownika: true     
iskierka_dk


Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2008-01-09 22:10
U nas czesciowo zniesli monopol aptek, chyba 2 lata temu - wiec i wy sie tej wolnosci doczekacie.

Kioski i supermarkety prowadza odreczna sprzedaz paracetamolu i tabletek do ssania na ból gardla.

Sverige et forbudt land - tak was tutaj okreslaja

  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2008-01-09 22:14
Sverige et forbudt land - tak was tutaj okreslaja

wiemy i musimy sie z tym zgodzic
  Profil uzytkownika: darsim     
iskierka_dk


Wpisów: 1445
Od: 2007-12-22
2008-01-09 22:23
Przestan... juz nawet Mabrowi sie to przestaje podobac i zaczyna protestowac.
A moze to w koncu nastepuja jakies zmiany stanowisk na forum?
  Profil uzytkownika: iskierka_dk     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-01-11 14:39
Mabr, ja mam mieszane wrazenia odnosnie puszczenia wszystkiego na zywiol po tym jak obserowalam zmiany w PL.


Z drugiej strony nie dalej niz dwa tygodnie temu kupowalam lekarstwa na stacji beznzynowej na polnoc Möklinty.W sklepiku byl postawowy zestaw apteczny.
W sumie wszystko co bylo potrzecbne na przeziebiene, tam kupilam.
Wiec dlaczego ta stacja sprzedawala leki a np. ICA nie sprzedaje to jest pytanie samo w sobie.

  Profil uzytkownika: karolina68     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-11 14:45
Mabr, ja mam mieszane wrazenia odnosnie puszczenia wszystkiego na zywiol po tym jak obserowalam zmiany w PL.

Tym się właśnie różni liberalizm od niewolnictwa. Dziwne tylko, że udało się do takiego myślenia przekonać ludzi
  Profil uzytkownika: true     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-01-11 14:55
true wolno dzis mysle, liberalizm podparty ostrymi lapowkami, i to zarowno w lekarzy, aptekarzy i Instytu lekow???

Czy tez niewolnictwo jeden monopol???

Ale zdajsie po puszceniu wszystkiego wolno nastapil proces odwrotny, czyli rejestrowanie recept, zdajsie z tym tez jest jakies jajo, bo na receptach trzeba wpisac dane ,ktorych zaden obcokrajowiec nie posiada, sporo Polakow zamieszkalych zagranica. I sie okazuje ze nie wszyscy moga kupic lekarstwa....a to ze Twoje dziecko moze dostac lekarstwo wycofane z uzytku gdzie indziej, bo jakas damulka wziela lapowe za dopuszczenie , to strach.

W tych lekarstwach i Aptekach siedzi za duzo forsy ,zeby nie doszlo do korupcji, i puszczac to na zywiol, to jak kusic lwa, zeby zamiast miecha zarl rosliny.
  Profil uzytkownika: karolina68     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-11 15:47
Ej Karolino. Ja akurat nie mam przykrych doświadczeń. Usługi w Polskich aptekach oceniam dość wysoko. Apteki są przeważnie ładne schludne i czyste, przynajmniej te które ja znam. I nie przesadzajmy z tymi łapówkami. Jedno jest pewne, są leki, których nie kupisz bez recepty i koniec. Przyznam się szczerze, że chciałem kupić ostatnio antybiotyk i choćbyś się wściekł to Ci go nie sprzedadzą, próbowałem w trzech aptekach. Parę lat temu było to możliwe, teraz ten numer nie przechodzi.

Nie mogę dojść dlaczego po wejściu do apteki w Alvsjo jest po prostu brudno i ciemno, odpychająco.
  Profil uzytkownika: true     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2008-01-11 15:56


Poznan nie mial Instytutu lekow chyba u siebie... stad masz lepsza opinie.
Nie wiem dlaczego w tej aptece jest brudno podobnie jak nie rozumiem dlaczego w Tempo w Husby jest brudno.
.
W mojej dzielnicy w W-wie w promieniu do 20 minut piechota, sa 4 apteki a jak przedluzylabym spacer do 30 minut pewnie jeszcze trzy by doszly.
To jest w sumie chore bo Aptek jest niewiele mniej niz sklepow spozywczych. Czy to nie dziwne ze wszystkie One moga trwac.

  Profil uzytkownika: karolina68     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-11 16:42
Aż tak źle w tej Warszawie? Ostatnio jestem w rozterce, rozważam też Warszawę i chyba jednak jakaś firma.
  Profil uzytkownika: true     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2008-01-11 17:06
ojejku az tyle aptek w Warszawie i kogos glowa od tego przybytku boli. Ja sie za nich nie martwie , dla mnie to tylko wygoda, jak nie dadza rady to po prostu sflajtuja i tyle, wolny rynek, nigdy nie mialam ciagot prokomunistycznych i dlatego w pewnym okresie sie z Polski wyrwalam ale wpadlam jak sliwka w kompot, sorry
  Profil uzytkownika: flatron     
Forum -> Na każdy temat -> Szwedzi, wyznawcy monopoli
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 8 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony