Odwiedzin 37816435
Dziś 2259
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Komputer i człowiek - Ostrzeżenie przed tanimi laptopami w Polsce

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOstrzeżenie przed tanimi laptopami w Polsce
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-05 21:37
Byłem na święta w Polsce i natknąłem się na oszustwo w stylu "kup pan cegłę". W sieci sklepów Saturn sprzedają laptopy z Linuxem. Z wbudowaną kamerą i kartą sieciową- super. Linux mi nie przeszkadza, używałem wiele różnych.

Kupiłem więc, włączam, a tu tylko prompt. No to piszę "startx" żeby wystartować środowisko graficzne... a tu mi pisze, że nie ma takiej instrukcji

Patrzę więc co to za instalacja (w sklepie nie było o tym informacji), googluję no i mam: Linux Linpus- jedna z nielicznych dystrybucji BEZ środowiska graficznego
No to niby jak mam surfować po necie i użyć tej wbudowanej kamery?

W takim razie próbuję instalować: jedną wersję Ubuntu, inną wersję Ubuntu, Windows 2000, Widows XP - wszystkie raportują ten sam błąd: brak twardego dysku!

Co się okazało: komputer ten, Acer 5320, ma dziwny sterownik HDD, nie wykrywany niemal przez nic prócz instalatora Visty. Istnieje co prawda teoretyczna możliwość wkompilowania driverów np. do instalacji XP ale... na stronie Acera są drivery do poprzednich modeli, a do tego już nie. A Vista to syf którego używać nie będę.

Więc bez Visty z tym laptopem można zrobić mniej więcej
tyle co z cegłówką! Jaki jest więc sens sprzedawania go bez Visty? Na to pytanie nie znam odpowiedzi ale powiem jedno, gdyby mi tego złomu nie przyjęli z powrotem, zgłosiłbym oszustwo na policji

Saturn na szczęście jeszcze nie spolszczał zupełnie i ma tzw. otwarty zakup. Bo np. Daichmann w Polsce już nie uznaje reklamacji od ręki jak kiedyś. Teraz trzeba pisać PODANIE i czekać na decyzję 2 tygodnie !!!!!!

Więc uważajcie z zakupami w Polsce
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2008-01-05 21:46
Narzekasz. Skoro driver do tego HDD dziala w tym Linpusie, to znaczy, ze jest. Skompiluj sobie wiec jakis kernel w innej dystrybucji i nie marudz
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-05 21:53
No jasne, sęk w tym że docelowo miało być na nim Windows bo to laptop dla syna, głównie do gier.

Być może driver Windows od któregoś ze starszych modeli też by działał, ale aż tak nie chciało mi się z tym bawić.
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-05 21:55
Tak czy inaczej, ten komputer po zakupie kompletnie nie nadawał się do użytku
  Profil uzytkownika: mabr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2008-01-05 23:02
a ile kosztowal ??? jesli mozna wiedziec ...
a nie mogles zrobic uppgrade biosa ?
  Profil uzytkownika: szary     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-06 12:52
Na pewno w jakiś sposób dałoby się go uruchomić
ale nie widzę powodu, żeby miał się tym kłopotać klient.

Cena to 1749 zł czyli ok. 4600 kr a więc nie za darmo.
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-06 12:55
W sumie niepojęte, dlaczego nie zainstalowali jakiejś działającej dystrybucji Linuxa ze środowiskiem graficznym. Przecież byłaby darmowa i nie wpłynęłaby na cenę- a mogłaby pozytywnie wpłynąć na sprzedaż!
  Profil uzytkownika: mabr     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2008-01-06 13:53
mabr , ja tez otym pisalem wczesnie ..
zobacz :
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=18416
  Profil uzytkownika: szary     
kezsel


Wpisów: 9
Od: 2007-10-20
2008-01-07 20:29
Wpis (pierwszy) jest pelen emocji... mozesz na tym laptopie zainstalowac dowolny system operacyjny...
By HDD zostal wykryty - wystarczy zmienic odpowiednie ustawienie w BIOSIE.
Po instalacji systemu - radze sterowniki dobierac od innych modeli, ktore posiadaja ta sama karte graf.,sieciowa itd. A firma Acer nie ma tu nic do rzeczy, ja spotkalem sie z taka sytuacja m.in. w laptopie HP, ktory posiadal tylko okrojona wersje DOS'a oczywiscie bez graficznych nakladek .
  Profil uzytkownika: kezsel     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-07 21:26
Pisałem przecież, że dałoby się. Tylko powiedz mi, dlaczego mam naprawiać cudze błędy? Saturn nie informował, że sprzedaje komputer praktycznie bez systemu operacyjnego.

W sumie to nie rozumiem tego potulnego podejścia... jak kupisz nowe auto które nie chce zapalić, bo ten model jest bez rozrusznika ale kupując o tym nie wiedziałeś- to też będziesz je naprawiał we własnym zakresie, zamiast złożyć reklamację?

Ale z ciekawości zapytam: jakie "ustawienie" w BIOSie?
Szukanie w Googlu daje 1600 opisów problemu po polsku:
http://www.google.pl/searc h?hl=pl&q=acer+linpus+problem&btnG=Szukaj &lr=lang_pl

Ale nie widziałem, żeby ktoś tam wspomniał o "prostym ustawieniu w BIOSie" Chyba masz na myśli reflash?

HP tylko z DOS-em? Ile lat temu? I czy mówili, że będzie działał z kamerą internetową?
  Profil uzytkownika: mabr     
kezsel


Wpisów: 9
Od: 2007-10-20
2008-01-07 21:53
Hp kupiony byl jakis 1 miesiac temu.
Moge zajac sie Twoim komp., tzn. zainstalowac system ktory Cie interesuje + dopasowac sterowniki.
Moj nr tel 0707442078
  Profil uzytkownika: kezsel     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2008-01-07 22:06
Ty, mabr, ale ten linpus przeciez ma X. Jezeli nie ma go na dysku, to nie ma jakiegos package managera, ktory by po zaptaszkowaniy czegos tam doinstalowal?

http://www.linpus.com/xamp p/webmaster/Products/Linux9.3.htm

  Profil uzytkownika: kajetan     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2008-01-07 22:29
ja mam taki laptop co mabr kupil .. i niestety w biosie nie ma nic do ustawiania ... bios jest zrobiony na viste .. i nic innego nie dalo zainstalowac ..
  Profil uzytkownika: szary     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2008-01-07 22:30
kezsel .. skoro potrafisz to zrobic .... to chyba sie zglosze do ciebie , ale komp jest na gwarancji i ma miesicac dopiero .
  Profil uzytkownika: szary     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-07 23:59
Tak właśnie myślałem, kezsel, że nie przeczytałeś porządnie nawet pierwszego postu

szary, on sobie po prostu robi reklamę twierdząc że wie coś, czego nikt inny nie wie... HP kupiony tylko z DOS-em miesiąc temu, jasne, tak samo jak ta zmiana w BIOSie
Może Ci pomoże link podany przez Kajetana.
Ale współczuję tak się babrać z tym badziewiem.
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-08 00:18
Hhehe Mabr, nie tylko ty się nabrałeś A w zasadzie nie nabrałeś się, po prostu tak jest. Jest to nowy komputer. Kup vistę i będzie działać. Ale do rzeczy.

Jeśli chodzi o XP czy 2000, założę się, że ten dziwny sterownik HDD to po prostu SATA. Procek to mobilny celeron, tak?
Zacznij szukać sterów do chipsetów.
http://www.intel.com/produ cts/processor/celeron_m/index.htm

Na pewno nie masz stacji dysków ale możesz stery nagrać na jakiś CD i spróbować odpalić podczas instalacji XP, ew. spróbuj odpalić pendrive jako dyskietkę. Wg mnie da się zrobić i głowa do góry.
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-08 00:30
Już wyczytałem, że to samo było w modelu 5220 gdzie trzeba było sflaszować biosa do wersji 1.22 po to aby przełączyć dysk w tryb IDE Były dokładnie te same problemy z instalacją XP.
Mabr,
tutaj masz wszystkie stery, do XP też!
http://www.acerpanam.com/f lex/acerdrivers/bin/drivers.html
  Profil uzytkownika: true     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2008-01-08 07:28
ja mialem przenosna stacje dyskow podlaczona pod usb , ale niestety nie udsalo mi sie wgrac XP , sciagnelem takze drivery AHCI Driver v7.0.0.1020 , podobno do znalezienia dysku w xp , ale tez nic , dzwonilem na suport do acera , to powiedzieli ze nie ma problemu z zainstalowaniem xp , ze wszysttkie drivery sa na ich stronie .. sure
Poprostu trzeba zrobic uppgrade biosa .. ale cos mi nieszlo z visty, wiec olalem to .. zainstalowalem Viste i tak sie z nia mecze.
  Profil uzytkownika: szary     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 09:29
Dzięki za linki, True, na pewno przydadzą się tym którzy dali się nabrać. Ja, jak coś jest nie tak, to reklamuję a nie naprawiam- i tak zrobiłem w tym przypadku.

Potem za 250 zł więcej kupiłem lepszego zaptopa z Windows, prockiem Dual Core i bez łaski i kłopotów
(ale w innym sklepie, w http://www.arest.pl )
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 09:31
Aha a sterownik HDD to zgadza się- SATA.
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-08 09:42
Ja, jak coś jest nie tak, to reklamuję a nie naprawiam- i tak zrobiłem w tym przypadku.

Dobrze, że oddałeś. Opisy problemów z tymi laptopami można znaleźć i po polsku i po francusku Są wadliwe sprzętowo. Pal licho problemy z instalacją.
  Profil uzytkownika: true     
kezsel


Wpisów: 9
Od: 2007-10-20
2008-01-08 11:16
mabr: czy robie reklame oraz twierdze ze wiem o czyms o czym nikt nie wie?
Doskonale wiem o czym pisze, zajmuje sie komputerami od 15lat (mozesz to tez sobie odczytac jako reklame)
Twierdzisz że kłamie na temat laptopów innych firm niz Acer,
ktore na dodatek posiadają DOS?
Przyklad: http://www.ceneo.pl/728172
HP Compaq 6715s S3600 512MB 80GB 15'' DVD-RW DOS, dokladnie w tym modelu problem byl ten sam.

Przy okazji przydałoby sie troche wiedzy na temat sprzetu, ktory
kupujesz jesli chcesz na nim instalowac oprogramowanie.
Co do ustawien BIOSU - sugeruje poszukac w ustawieniach SATA emulacji PATA.
Nie jest to wiedza tajemna - wierz mi
Jesli BIOS tego nie umozliwia - integruje sie program instalacyjny systemu operacyjnego
z odpowiednimi sterownikami SATA.

  Profil uzytkownika: kezsel     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 11:51
No i właśnie o to chodzi, że nie było żadnego ustawienia BIOS-u, a trzeba by wypalić nową płytę instalacyjną z dodanymi driverami Windows.
Których zresztą NIE MA na stronie producenta, więc metodą prób i błędów trzeba by próbować drivery z innych modeli.

Czytaj na drugi raz to na co odpowiadasz,
bo pisałem o tym już w pierwszym poście.
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 11:56
Przykład HP z DOS-em jest nieadekwatny bo tam wyraźnie piszą, że ma tylko DOS. Ale śmiechu warte że coś takiego można dziś w Polsce kupić
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-08 13:33
Mabr,
Lepszy DOS niż nic Dell np. sprzedaje komputery bez systemu operacyjnego, i co? I nikt nie robi z tego tytułu problemu. Prawda jest taka, że różnica w cenie "z windą" i "bez windy" to paręset złotych. Widocznie są ludzie gotowi zapłacić mniej, a potem się męczyć z własną instalacją oraz zrezygnować z "supportu".
Osobny problem, ważna sprawa, to nowoczesność dzisiejszych laptopów, a Windows XP.
Z każdym są takie jaja, nie tylko z tymi tanimi Mabr Wszystko właśnie przez SATA. Niektóre mają w biosie tryb kompatybilności z IDE, a niektóre nie mają, twój nie miał i był dzonk
  Profil uzytkownika: true     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 14:20
Ale żałuję, że się nie dowiedziałem bo może ta wbudowana kamera działała w trybie ASCII?
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2008-01-08 18:41
"Przykład HP z DOS-em jest nieadekwatny bo tam wyraźnie piszą, że ma tylko DOS. Ale śmiechu warte że coś takiego można dziś w Polsce kupić"

A moim zdaniem krok w dobrym kierunku. Czy wgrywaja DOS, jakis Linux, czy nic, to mniejsza stata. Najwazniejsze, ze nie ma juz obowiazku kupowania laptopa z Windowsem i placenia za dodatkowe oprogramowanie. Bo to nie tylko za Windows sie placi kupujac laptopa "z windowsem", tylko tez za te wszystkie inne smieci, ktore kazdy normalny czlowiek od razu odinstalowuje. Podobno sa to koszta do 4000 kr od laptopa (tak pisali niedawno na idg.se).

Nie widze wiec wiekszego problemu w tym, ze ktos sprzedaje laptopy bez Windows, taniej. Problem jest raczej w tym, ze ludzie sie przyzwyczaili ze zawsze dostawali z Windowsem i jest nagle wielkie halo.

Poza tym... SATA jest standardem juz od wielu lat. Windows Vista jest na rynku od ponad roku. Nie mozna winic producentow za to, ze ktos sie upiera na instalowanie jakiegos 6 letniego systemu operacyjnego.

Domyslam sie, mabr, ze gdyby ktos zaczal tu na forum sie skarzyc, ze kupil komputer z dwoma procesorami a Windows 98 obsluguje mu tylko jeden, to pierwszy bys go wysmial

Czas idzie do przodu.... jak sie kupuje nowe komputery, to trzeba sie nameczyc zeby wgrac stare oprogramowanie. Dobrze, ze ten komputer wogole jeszcze mial BIOS, bo nastepna generacja juz moze wogole bedzie bazowana na EFI.

To takie moje 3 grosze... patrzac z drugiej strony.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 21:05
Też popieram dostępność PC bez systemu operacyjnego.
Ale pod warunkiem, że kupujący jest tego świadomy.

A nie jak w przypadku Saturna- reklamują PC z kartą sieciową i kamerą internetową a "zapomnieli" dodać, że zainstalowany Linpus nie ma środowiska graficznego
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 21:17
Swoją drogą ciekaw jestem, stary DOS jest gratis czy jak? Dziwię się że jest jeszcze w ogóle dostępny. Są jakieś nakładki powodujące że widzi np. duże dyski? Ciekawostka
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2008-01-08 21:20
To na pewno nie jest MS DOS w tym wypadku, tylko FreeDOS, albo cos innego. Jest wiele dostepnych gratisowych klonow MS DOSa.
  Profil uzytkownika: kajetan     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-08 21:20
Duże dyski?
aha?
http://pl.wikipedia.org/wi ki/DR-DOS
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-08 21:22
A nie jak w przypadku Saturna- reklamują PC z kartą sieciową i kamerą internetową a "zapomnieli" dodać, że zainstalowany Linpus nie ma środowiska graficznego

Mabr, co się nie zgadza?
Rozumiem twoje "zdziwienie" ale to chyba jasne, że linux czy dos w laptopku to zwykła "ściema"
Targetem na pewno nie są komunie, zapewne studenci i akademiki
  Profil uzytkownika: true     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-08 21:29
Free czy DR ok, ale w opisie HP podanego przez kezsela, w zakładce "Opis techniczny" jak wół napisali MS DOS

true, "jasne" może dla kogoś, kto porządnej dystrybucji Linuxa na oczy nie widział...
Nawet moja mama używa Linuxa i bardzo sobie chwali
  Profil uzytkownika: mabr     
kezsel


Wpisów: 9
Od: 2007-10-20
2008-01-09 13:30
Mabr: jakby to powiedziec... czytaj ze zrozumieniem
ani ja ani na stronie nie pisalo MS DOS, tylko DOS, zgadza sie tam zainstalowany byl FreeDOS - Free celowo pominalem, bo nie kazdy musi kojarzyc o co chodzi. Temat sie powoli wyczerpuje...
Wiem, ze teraz problem z tanimi laptopami opisujesz jako perfidne wprowadzenie Cie w blad, oszustwo.
Nie wiem jak bylo w Twoim przypadku ale mam wrazenie, ze wiekszosc Polakow decydujacych sie na zakup tanszego laptopa - ma gdzies czy bedzie tam linuks, DOS czy pusty dysk. To cena sklania ich do tego by akurat ten sprzet kupic i zainstalowac piracki XP do ktorego od lat sa przyzwyczajeni.
Taka juz nasza Polska metalnosc, ze oszczenosci szukamy wszedzie. Potrafimy by zaoszczedzic byc: informatykami, mechanikami samochodowymi, budowlancami itd.itd. w jednym. Tylko trzeba pamietac ze robimy to na swoja odpowiedzialnosc. Czesto pozorne oszczednosci - potrafia obrocic sie przeciwko nam.
Nie wspomne juz o promocjach gdzie ogromnym fontem widac cene a ponizej pisze cos drobnym drukiem, dziwnych tanich urzadzeniach na allegro, itp. Jak slusznie napisal Kajetan: trzeba byc na bierzaco - w troche innej formie probowalem przekazac to wczesniej.
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: kezsel     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2008-01-09 15:49
kezsel, pliiis, czytaj zanim odpowiesz...

W ostatnim poście, zaraz przed Twoim napisałem tak:
"w opisie HP podanego przez kezsela, w zakładce "Opis techniczny" jak wół napisali MS DOS"

W rubryce "System Operacyjny" jest tak faktycznie napisane- wejdź sobie i sprawdź.

Co do reszty Twojego ostatniego wpisu- zgadzam się
  Profil uzytkownika: mabr     
Mwolanski
Göteborg


Wpisów: 311
Od: 2007-07-11
2008-01-11 19:22
Nie moze byc wszystko zawsze super i bez problemow bo przez to tacy jak ja lub inni z branzy nie mieli by pracy :) no nie ?

z tego co zauwazylem, bardzo wiele osob ma problem z nowymi dyskami sata przy winxp, zamiast tracic dwie godziny na szukanie rozwiazan, upgrade biosu i kombinowaniem ze sterownikami, czasem naprawde lepiej zadzwonic po serwisanta ktory rozwiaze problem od reki i bedzie to kosztowalo mniej niz nasze stracone dwie godziny podczas ktorych bysmy wiecej zarobili pracujac...

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Mwolanski     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-12 11:56
Z ciekawości, Mwolanski, ile bierzesz za taką instalację? Ale tak szczerze, 100 koron?
  Profil uzytkownika: true     
Mwolanski
Göteborg


Wpisów: 311
Od: 2007-07-11
2008-01-13 21:11
polowe tego co za godzine pracy serwisanta z branzy IT w szwecji... zgadnij :)
  Profil uzytkownika: Mwolanski     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2008-01-13 21:26
No...To zgarniesz nie mniej niż 1500 sek, jakąś 1/3 ceny laptopa Ktoś tyle płaci? Chyba się przebranżowię
  Profil uzytkownika: true     
holscher


Wpisów: 46
Od: 2007-10-26
2008-01-14 06:42
He, he, tak se czytam i mi sie przypomnialo. Zamowilem laptopa w malej firmie, dalem zaliczke i jade do domu na piwo czym predzej. Dzwoni sprzedawca, a ja juz w korku na drugiej stronie miasta, 'niestety tego laptopa nie ma na skladzie, moze podjedzie pan i wybierze inny ?'. Ja mu 'pitol sie pan, albo cos podobnego niech pan sciagnie, albo....no, ok zobaczymy'. Laptop mial byc bez systemu, ale wiedzialem, ze beda ceregiele z instalowaniem xp, no ale bylem gotoww na te meki. Za dwa dni okazuje sie, laptop dla mnie dobrany mial jednak system, sprzedawcy tak bylo glupio, ze cene zostawil taka sama i jeszcze dlozyl mi bluetooth bezplatnie. Oj dzieje sie z tym Vista, dzieje, nie mniej na duo centrino/1024mb/120hd, nawet w miare to gowno smiga. Acha laptop, nie byl dla mnie, ja zdecydowanie, wciaz viscie mowie NIE !
  Profil uzytkownika: holscher     
Forum -> Komputer i człowiek -> Ostrzeżenie przed tanimi laptopami w Polsce
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Prace ogrodowe (Åkersberga)
ASYSTENT STOMATOLOGICZNY (Johanneshov)
zatrudnie , (Tanumshede)
Prace ogrodowe, stolarskie itp (Kungsbacka)
Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Praca wykończenia wnętrz ogólnobudowlane Skåne (Skåne )
Praca sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony