Odwiedzin 37877128
Dziś 357
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Prawo jazdy-samochod osobowy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrawo jazdy-samochod osobowy
madzia20157


Wpisów: 131
Od: 2007-09-20
2007-09-22 18:14
WiatamMoze ktos moglby mi pomoc???Chodzi o o zrobienie prawka na samochod osobowy,tu w Szwecji,moze ktos orientuje sie jak wygladaja zasady,jaki sa koszta,czy jest ciezko,moze ktos moze porownac do kryterii jezeli chodzi o Polske???Chodzi mi takze o ovningakor,jak to wyglada,jezeli mam swojego prywatnego instruktora czy musze takze wykupic lekcje jazdy???pozdrawiam
  Profil uzytkownika: madzia20157     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-09-22 18:45
Nie musisz wykupywać lekcji. Ale jeśli jeszcze nie masz zatwierdzonego prywatnego nauczyciela, to zanim dostaniecie pozwolenie, będzie musieli oboje pójść na krótki kurs. Różnice w nauczaniu są duże. W Szwecji ogromny nacisk kładzie się na jazdę defenzywną.
Być może ten kurs Wam wystarczy jako wskazówka, na co zwracać uwagę.

Teoria w Szwecji jest dość łatwa. Ale prócz przepisów trzeba wkuć parę kretynizmów jak ilość łosi w Szwecji (serio!) albo chemiczny skład spalin.

Praktyka to jazda na torze poślizgowym + egzamin.
Tor to formalność a egzaminu można nie zdać np. za takie "głupstwo" jak nie obejrzenie się przez ramię przy skręcie w prawo (sprawdzanie czy nie zajedziesz drogi rowerzyście) czy niezwolnienie podczas mijania autobusu na przystanku - cały czas trzeba myśleć za innych i nie ma "ale miałam pierwszeństwo".
  Profil uzytkownika: mabr     
kasiaaa


Wpisów: 338
Od: 2007-03-01
2007-09-22 20:41
http://www.vv.se/templates /page3____1211.aspx
tu sie dowiesz wielu zeczy
  Profil uzytkownika: kasiaaa     
madzia20157


Wpisów: 131
Od: 2007-09-20
2007-09-23 19:29
dzieki za pomoc
  Profil uzytkownika: madzia20157     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-09-23 23:37
"W Szwecji ogromny nacisk kładzie się na jazdę defenzywną. "

Defens często sprowadza się do myślenia pt. jadę wolno i ostrożnie, mam światła więc każdy mnie widzi. Jadę wolno bo nie chcę przeszkadzać innym uczestnikom ruchu, nie wrzucam migaczy bo nie chcę nikogo rozpraszać.
A tak na serio. Ja wiem, że wypadków tutaj mało, na drogach nie ma cwaniactwa i jest bezpiecznie, tak ma być.

Pomimo tego uważam, że kierowcy są tutaj wyjątkowo przymuleni i niestety niedouczeni. Gdyby nie te cudowne drogi, znikoma ilość skrzyżowań, a przede wszystkim wysokie mandaty, dochodziłoby tutaj do wielu wielu tragedii.


  Profil uzytkownika: true     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-09-24 00:54
wydaje mi sie ,ze sporo tych 'przymulonych' kierowcow na wyjazdach zagranicznych wypozycza samochody i sobie dobrze daje rade w trudniejszych warunkach.
  Profil uzytkownika: karolina68     
gites
Upplands Väsby


Wpisów: 161
Od: 2005-07-14
2007-09-24 09:58
[... na drogach nie ma cwaniactwa ...]

Oj tutaj się z Tobą nie zgodzę... Codziennie w drodze do pracy pokonuję zjazd z E4 na Kista. Codziennie jest korek... i również codziennie widzę co naj mniej trzech oszołomów jadących brzegiem trawnika i wymuszających na końcu wpuszczenie ich na pas.
I tu chyba widać że jestem Polakiem a nie Szwedem, bo ja bym takiego cwaniaczka nie wpuścił... co potulne szwedzkie baranki robią bez szemrania.
  Profil uzytkownika: gites     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-09-24 12:37
true, wysokość mandatów podniesiono niedawno,
a i tak w stosunku do zarobków, za wiele wykroczeń
mandaty są tu niższe niż w Polse!

Penitencjaryzm to nie wszystko, niska wypadkowość jest w Szwecji od dziesięcioleci- a mandaty niskie...

Kierowcy natomiast nie cytują tu paragrafów tak jak Polacy- bo nie muszą. Tu w razie kolizji w wielu przypadkach z założenia jest współwina
I TO skutecznie temperuje "ułańską fantazję"
  Profil uzytkownika: mabr     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-09-24 19:30
Mabrze, masz dużo racji, może nawet w 100%. Nie zgadzam się z tą współwiną, dla mnie to nieuczciwe, ktoś napisałby, że to "lewackie" podejście.
  Profil uzytkownika: true     
Forum -> Auto-Moto -> Prawo jazdy-samochod osobowy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


Trollfabriken poloniainfo.se ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony