Odwiedzin 37781725
Dziś 2048
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Zameldowanie znów...

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZameldowanie znów...
Fati


Wpisów: 82
Od: 2007-05-30
2007-08-06 11:00
Moi drodzy,
nikt w Szwecji nie wie, o co mi chodzi, gdy pytam o zameldowanie. Angielski znam srednio, szwedzkiego w ogóle...
Mamy z rodzina stale numery personalne, wyslalam papiery dla mnie i dziecka do Migrationsverket, maz ma juz pobyt. Wkrotce ma nadejsc pismo potwierdzajace rejestracje - powiedzieli, gdy dzwonilam. Wtedy maz wysle nasze papiery do Forsakringskassan w celu rejestracji. Myslalam, ze to wszystko... ale pytalam tez, czy i w jakim urzedzie (gminy?) powinnismy sie zameldowac... Jakie dokumenty sa do tego potrzebne. Obawiam sie, ze dziecko moze miec problem z przyjeciem do szkoly. Nikt nic nie wie.
Na razie bedziemy mieszkac u znajomego, ktory chce dopelnic wszelkich formalnosci, ale nie ma zbyt duzej orientacji.

Jesli cos wiecie na ten temat, prosze o odpowiedz. Wkrotce wracam do Szwecji i nie chce miec problemow z powodu braku zameldowania.

A czy w Polsce mozna zostawic sobie chociaz zameldowanie na pobyt czasowy? Czytalam Wasze wypowiedzi, ze lepiej sie stad wymeldowac i nie wiem, co zrobic...

Prosze, pomozcie!!!
  Profil uzytkownika: Fati     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-08-06 11:07
Moja droga,
ten temat przewijal sie na roznego rodzaju forum o Szwecji niejednokrotnie. Taki adres jaki ma Skatteverket, takie zameldowanie - w skrocie mowiac.
  Profil uzytkownika: Bailey     
dorciastc
stockholm


Wpisów: 403
Od: 2007-06-21
2007-08-06 11:19
Fati tutaj nie ma czegos takiego jak meldunek,tylko adres korespondencyjny.Musisz podac adres swojej kolezanki jako dowod ze masz gdzie mieszkac w szwecji to sie pisze c/o na drukach itp .Z pl wcale nie musisz sie wymeldowywac,nie ma takiego nakazu ze musisz wybrac jeden adres zamieszkania w Europie.
Powinnas poinformowac szkole dziecka w Pl ze bedzie ono uczeszczalo do szkoly w szwecji.
  Profil uzytkownika: dorciastc     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-06 11:20
"nikt w Szwecji nie wie, o co mi chodzi, gdy pytam o zameldowanie"
Bo nie ma w Szwecji czegos takiego jak zameldowanie. Jest tylko adres zamieszkania, a ten na pewno zostal podany w podaniu o numer personalny i to jest ten adres na ktory bedzie ci przychodzic poczta.

"Na razie bedziemy mieszkac u znajomego, ktory chce dopelnic wszelkich formalnosci, ale nie ma zbyt duzej orientacji."
To macie wypelnic to na internecie gdzie podajecie nowy adres jako C/O. I tyle.
https://www.adressandring. se/?page=4

  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 11:33
Jak go zwał tak go zwał, moze to sie nie nazywa dosłownie "zameldowanie" tylko adres zamieszkania itp, ale adres musisz miec.
Bez tego ciężko - to adres decyduje gdzie i jakie płacisz podatki, gdzie dziecko ma pierwszeństwo do szkoły, gdzie ma dostawac szczepionki i chodzic do dentysty. Innymi słowy musisz podac adres. Moze byc "u znajomego", ale licz sie z tym że to tam przydzielą ci szkołę dla dziecka, oczywiście masz prawo zmienic, ale tak w ostatniej chwili moze byc cięzko.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 11:35
A jesli jeszcze nie byłaś w Skatteverket to warto miec ze sobą (uwaga, nie wiem czy piszę poprawne nazwy)
akt stanu cywilnego,
metrykę,
adres w Szwecji
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-06 11:38
ale pisze ze maja numery personalne to po co ma isc do skatteverket?
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 11:42
A, to nie doczytałam.
Bo gdzies tam na górze widziałam, że ktos ma gdzieś iśc z jakimiś papierami.
W takim razie, po co zamieszanie, rzeczywiście, skoro mają numery to i adres zamieszkania też mają.


Więc może skoro nie wiecie jaki adres, to zamówcie sobie personbevis od Skatteverket.
Do rejestracji w ubezpieczalni nie potrzeba specjalnych papierów z PL.

A co do zameldowania w PL, to ja jestem zameldowana tu i tam na stałe od całej kupy lat, mam w PL nawet doktora rodzinnego.

  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 12:10
'Z pl wcale nie musisz sie wymeldowywac,nie ma takiego nakazu ze musisz wybrac jeden adres zamieszkania w Europie.'


Dorcia a skad to wiesz?, mnie w Skatt w Szwecji poinformowali przeciwnie ze trzeba sie wymeldowac, ciekawa jestem wiec na jakiej podstawie napisalas to co napisalas, mozesz podac jakies linki?
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 12:31
Karolina, a gdzie ty widziałaś takie prawo?

Nie ma czegoś co zabrania zamieszkania w kilku krajach, jedyne co jest to stara umowa pomiędzy krajami skandynawskimi, żeby powiadomic o przeprowadzce z kraju do kraju w byłym kraju zamieszkania. W Unii czegoś takiego nie ma. Mozesz sie zameldowac i w 5 krajach, jeli chcesz.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 12:34
widzialam na pisemnej odpowiedzi ze Skattverket.

Gdyby nie setki cd w domu, z backup roznych rzeczy, i moim lenistwem z przewalaniem co na nich jest, to juz bym wkleila ten list.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 12:36
To wklei jakiś link.
Skoro jest takie prawo to i link do niego musi byc.


Ja w każdym razie nie wierzę że SE zabrania zameldowania w 2 krajach.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 12:40
he he, o ile pamietam ta bezposrednia korespondencja wziela sie wlasnie stad ,ze nijak nie moglismy znalezc jednoznacznej odpowiedzi na dostepnych stronach www.
I chodzilo o wyjasnienia ,zeby miec czarno na bialym.

Skupie sie na szukaniu tego CD. Bedziesz miala moja nieprzespana noc na swoim koncie ,-)
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 12:44
maggie ja moge Ci bardzo szybko podac natomiast przyklad: zobacz Matka ,ktore pobiera pieniadze na dziecko w Szwecji z chwila opuszczania Szwecji traci te pieniadze tutaj, tak wiec chociazby z tego powodu Szwecja wymaga wymeldowania sie przy wyjedzie do innego kraju. Wiem bo znajomi wyjechali do Francji. I przed ich wyjazdem temat dziecko itd, sie przewalalo w naszych rozmwoach.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 12:48
No co ma wyjazd ze Szwecji z wyjazdem z Polski wspólnego?
Pomysl logicznie, to tak jakby ci twoi znajomi zmuszeni zostali przez FRANCJĘ do wymeldowania się ze Szwecji.
A tak przecież nie jest.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 13:29
Maggie, mi chodzi o to ,ze Szwecja jest zainteresowana gdzie ludzie mieszkaja, a co do wewnetrznych praw PL /Francji ) to nie wnikalam, ale tutaj raczej chodzi o przepisy szwedzkie, raz tu mieszkasz podlegasz przepisom szwedzkim. Jesli chodzi o przepisy w PL ,to nie wnikalam, ale tez podejrzewam ,ze nikogo to nie obchodzi.

Ja zapytalam, dostalam odpowiedz i nie bardzo potrafie Ci napisac o wewnetrznych prawach dlaczego tak jest.

Wtracajac sie: mam na uwadze ,to ze skoro ja dostalam taka odpowiedz, to pisanie ,ze podwojny meldunek jest dozwolony jest wprowadzaniem ludzi w blad. Potem niech sie okaze ,ze delikwent ma jednak jakies problemy, bo gdzies mu wyjdzie ten polski meldunek, to bedzie mial pretensje do siebie ale i moze miec pretensje do ludzi z forum ,ze go zle poinformowali.
Oczywiscie, dopoki nie znajde tego listu to musisz mi wierzyc na slowo, albo mozesz sama napisac do Skatt list z prosba o wyjasnienie. Lepiej w kazdym razie, byc ostroznym z podawaniem odpowiedzi.
Jest prawo i jest praktyka ,wcale nie musi to isc w parze, ale lepiej informowac o prawie, albo zasugerowac kontakt ze Skatt i bezposrednie poinformowanie sie u zrodla.
Mam nadzieje ,ze znajde ten list.
  Profil uzytkownika: karolina68     
dorciastc
stockholm


Wpisów: 403
Od: 2007-06-21
2007-08-06 14:00
maggie ma racje a jesli nie powiedzie sie nam w szwecji,francji czy gdziekolwiek i chcemy wrocic do Pl a przez wymeldowanie stracilismy dom,mozliwosc pracy,szkoly itp wiec to nie egzystuje,wymeldowanie z kraju maciezystego bo mieszkajac w innym kraju nie masz z tego meldunku i tak zadnych profitow tylko ewentualna mozliwosc powrotu,wiec nie ma zadnych sankcji karnych,prawnych zeby rzadano wymeldowania sie.Jesli wynajmujesz mieszkanie i masz z tego pieniadze plus chcesz miec pieniadze od panstwa z innego kraju i tu zaczynaja sie schody.Ale nikt takiego dokumentu od ciebie nie wymaga o wymeldowaniu.
Byl przepis o podwojnym opodatkowaniu sie ale tylko w angli i protesty ludzi zniwelowali ten projekt,moze Karolina 68 wiesz ze cos dzwoni ale nie wiesz dokladnie w ktorym kosciele.
  Profil uzytkownika: dorciastc     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 14:20
wysmienicie wiem gdzie dzwoni, jak rozniez wiem, ze przepisy polskie sa nie dostosowane..stad wogole te wszystkie problemy!!! jezeli chcesz byc w zgodzie z oboma krajami.
Poza tym mozesz byc wlascicielka domu i nie pisz bzdur, bo jestem wlascicielka mieszkania hipotecznego, i bez meldunku. Zeby placic podatki w Pl nie musisz byc tam zameldowana, zreszta, he he, pomimo umowy o zapobieganiu podwojnego opodatkowanie i perfekcyjnym sformuowaniom w tej umowie, interpretacja z urzedu skarbowego w PL i SE jest inna. Tez sobie korespondowalam.
Tak wiec ,moja droga w temacie zycie na dwa kraje i praw z tym zwiazanych mnie nie zagniesz, ale jedno jest prawdziwe, chcesz byc legalna w stosunku do tych dwoch krajow- to lepiej sie od razu powies, bo inaczej i tak mozna chcec popelnic samobojstwo brnac..a mzoe po prstu nie da sie byc legalnym na dwa kraje, ale mozna sobie wybrac priorytetowosc prawa jednego z nich.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 14:21
To nie do końca tak Dorcia.
Szwecja nie rząda wymeldowania się z innych krajów ale... polskie prawo to co innego.
W PL jest obowiązek powiadomienia o zmianie miejsca zamieszkania. Jak tego nie zrobiłas to zrób, bo grozi za to grzywna.
Z perspektywy polskiego prawa przy wyjeździe powinno sie zgłosic przeprowadzkę. Jest do tego jakiś specjalny druk, zresztą teraz przy okazji odświezania polskiego dowodu w urzędzie w PL, pani mnie pytała czy mieszkam w miejscu zameldowania, a ja na to, że nie, i coś tam gdzieś wpisała. Nie mam jeszcze tego nowego dowodu, ale ciekawa jestem jak będę miała w nim adres.

Najwyraźniej odróżnia się zamieszkanie od zameldowania, ale zgłosic gdzieś to trzeba.

To samo jest przy wyjeździe ze Szwecji, tak jak pisze Karolina, trzeba wyprowadzkę ze Szwecji gdzieś zgłosic.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 14:27
Przepis o zapobiezeniu podwojnego opodatkowania jest podpisany pomiedzy wiekszoscia krajow, w 2006 ( o ile pamietam) weszla poprawka do takiej umowy pomiedzy Polska a Szwecja,i to jest ta poprawka na ktora czekali tez Poalcy w UK. Ta ustawa reguluje wiekszosc rzeczy dotyczacych podatkow jak sie mieszka i posiada cos na dwa kraje, nie tylko sprawe podatkow od plac, ale i sprawe podtakow od wynajmowania posiadlosci.
Oczywiscie nie wustarczy przeczytac te ustawe, ale trzeba przyczytac intepretacje, bo dopiero wtedy wiadomo co ktos mial na mysli, piszac ustawe.

Nie wiem co mialas na mysli piszac,ze tylko w Angli ta ustawa istnieje??+
  Profil uzytkownika: karolina68     
Fati


Wpisów: 82
Od: 2007-05-30
2007-08-06 14:29
Dzieki bardzo, to rozumiem, ze chyba wszystko mamy zalatwione. Nie trzeba sie meldowac.

A z tym wymeldowaniem jutro dopytam.

Tylko nie wiem, w jakim celu mam wypelnic formularz z tego linku: https://www.adressandrin g.se/?page=4 ??

Co oznacza c/o?
Mieszkac bedziemy u znajomego, ale przez dlugi czas, on ma nadzieje, ze na stale. Musimy koniecznie to wypelnic?
  Profil uzytkownika: Fati     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 14:33
Nie, to się wypełnia jak chce się zgłosic zmianę adresu.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 14:36
Tzn adresu w Szwecji.

A zameldowanie.. zgłoś w urzędzie zmianę miejsca zamieszkania, to zdaje sie jakieś inne druki.

Mnie zresztą pani w polskim konsulacie poradziła,że jak nie jestem zameldowana w PL to żebym to zrobiła, zeby dostac polskie dowód. Wiec zameldowanym można byc. Ale zapytaj, ciekawe co tobie powiedzą.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 14:37
to c/o to jest adres pod ktorym przebywasz, w tym wypadku podajesz nazwisko i adres wlasciciela mieszkania,
i ten wlasciciel musi o tym wiedziec i sie na to zgodzic.


Mam nadzieje ,ze wasz znajomy jest wlascicielem mieszkania, bo jezeli odnajmuje mieszkanie, to musicie zapytac glownego wlasiciela czy mozecie podac adres.


Jezeli jest inaczej podacie c/o bez uprzedniego pytania, wlasciciel sie predzej czy pozniej dowie, i raczej wszyscy wylecicie z tego mieszkania. Zreszta dla wlasciciela taka sytuacja moze oznaczac problemy.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 14:38
Maggie, ja mam polski dowod bez meldunku, tyle tylko ze jak cos bede zaltwiac w sprawie mieszkania w PL , to musze pokazywac aktualny alt notarialny albo wypis.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-06 14:40
"Mnie zresztą pani w polskim konsulacie poradziła,że jak nie jestem zameldowana w PL to żebym to zrobiła, zeby dostac polskie dowód."
widocznie pani w polskim konsulacie jest niedoinformowana. od paru lat nie jest juz wymagane zameldowanie by dostac polski dowod. jakby co to jestem przykladem i pare innych osob na forum tez
  Profil uzytkownika: iza     
lauraaapl


Wpisów: 157
Od: 2006-04-14
2007-08-06 14:44
Karolina,jak mozesz mi wytlumaczyc cos takiego...

...Skatteverket avslar din anmalan om inflyttning till Sverige.
MOTIVERING
I anmalan har du uppgivit att du ar gift och att din make inte flyttar med dig till Sverige.
I svar pa Skatteverkets forfragan angaende din bosattning i Sverige uppger du att du disponerar tva bostader,en pa...... och en i Polen dar din make ar bosatt.
Dubbel bosattning foreligger i folkbokforingslagens mening................................... ............................
Da dubbel bosattning foreligger anser Skatteverket att du har ditt egentliga hemvist utomlands tillsamans med din familj,varfor anmalan avslas.

Skatteverket, 2007/04/20
  Profil uzytkownika: lauraaapl     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 14:49
Dorcia ta strata domu bez meldunku to mial byc przyklad, czy faktycznie straciliscie dom?

Bo ja naprawde jestem wlasicielka i nia ma absolutnie zadnych przeciwskazan. Na szczescie prawo wlasnosci nie zmienia sie i akt wlasnosci jest aktem wlasnosci bez wzgledu czy sie mieszka czy sie nie mieszka.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 14:52
Nooo, lauraaa, mówią ci, że nie wierzą, że chcesz mieszkac w Szwecji na stałe, bez męża.
Trzeba było starac się również o pobyt dla meża, wtedy nie robiliby problemów.
W tej chwili widzą cię jako osobę przebywającą tutaj tymczasowo a mieszkają w PL.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 14:59
avslar din anmalan
zalatwic odmownie.

ciekawe co tam bylo po tych kropkach, nie masz w tej odpowiedzi powolania sie na jakis paragraf? Przynajmiej nie musialabym szukac tego CD.
  Profil uzytkownika: karolina68     
dorciastc
stockholm


Wpisów: 403
Od: 2007-06-21
2007-08-06 15:00
karolina68
nie wszyscy maja takie szczescie byc w posiadaniu nieruchomosci na wlasnosc i sa tylko czlonkami spoldzielni lub mieszkania komunalnego,wiec wymeldowujac sie z niego traca mozliwosc powrotu jw.
  Profil uzytkownika: dorciastc     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 15:03
a tymczasowi nie maja stalego numeru pesonalnego- a wiec w sumie nie maja pelnej rejestracji w Skatt.
Laura Ty czekasz na numer prawda?
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 15:08
Dorcia, to co ty robisz nie jest raczej zgodne z prawem.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 15:15
komunalne to wiadomo,
spoldzielnie pewnie tez maja rozne statusy, no to akurat na zmianie na Szwecje stracilas, przykro mi.
  Profil uzytkownika: karolina68     
lauraaapl


Wpisów: 157
Od: 2006-04-14
2007-08-06 15:28
Karolina,nie czekam na numer, dostalam odmowe,powiedzieli tak jak napisalam... powolali sie na paragraf 3(czy cos takiego) Folkbokforingslagen (FOL)...

Faktycznie chodzilo prawdopodobnie o to ,ze nie wierza ,ze chce tu byc na stale bez meza,prawdopodobnie tak. Jednak ja w swoim podaniu o przyznanie mi numeru napisalam ,ze maz przyjezdza do mnie zaraz po podjeciu przeze mnie pracy... Niewazne...
Moglam sie odwolywac od tej ich decyzji ale zrezygnowalam poniewaz okres ich rozpatrywania to jakies 3 miesiace...
To bylo tak jak napisalam 20 kwietnia tego roku...
Sprawa zamknieta,amen...

Teraz mam pytanie, na pewno gdzies to jest w papierach Skatteverket ze sie staralam i w ten sposob mi odpowiedziano/ czy ktos sie orientuje ,czy w ogole jest cos takiego, po jakim czasie moge sie starac ponownie? Moze nie ma takiego ograniczenia? jestem w tym zielona prawde mowiac...

Tym razem zamierzam podejsc do sprawy z dobrej strony ...wiem ze wtedy zrobilam pare bledow...
  Profil uzytkownika: lauraaapl     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-06 15:32
po prostu sprobuj jeszcze raz
zycie sie zmienia, nie?
  Profil uzytkownika: iza     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-06 15:35
to moze nie na temat- ale jezeli placic bedziesz podatki to musisz miec przyznany numer w ewidencji podatkowej- nie ma zmiluj taki system, wiec powinnas dostac tzw. czasowy numer, ktory daje Ci wlasnie konto w podatkowym urzedzie na ktore odprowadzane sa podatki.




Jezlei chodzi o czas pomiedzy skladaniem papierow..to ja nie mam pojecia, moze zalezy od tego ile trwa rozwod w PL . W kazdym razie musi byc, logicznie na tyle dlugi ,zeby Ci ktos uwierzyl ,ze mialas czas na dokonanie zmian w PL.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-06 16:29
Napewno gdzieś mają, że starałaś się o pobyt.
Może powinnaś inaczej to zrobic, podac inny powód do pobytu niż sama "przeprowadzka", może zgłoś, ze chcesz chodzic do szkoły, albo szukac pracy, i potrzebujesz ten numer tymczasowo.
  Profil uzytkownika: maggie     
lauraaapl


Wpisów: 157
Od: 2006-04-14
2007-08-06 19:29
maggie, powodem jaki podalam wtedy byla wlasnie praca...Nie mialam kontraktu,bo nie wiedzialam ze tak powinnam to byla zrobic...Mialam jednak pisemne oswiadczenie mojej przyszlej i niedoszlej szefowej , ze bardzo pragnie mnie zatrudnic i prosi o jak najszybsze przyznanie mi PN abym mogla natychmiast rozpoczac prace...
Teraz bede probowac inaczej,tak jak napisala karolina,jak pracuje,musze placic tu podatek,ide na calosc,otwieram dzialalnosc i mam ich gdzies...

Bo ja naprawde CHCE placic te podatki
  Profil uzytkownika: lauraaapl     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-07 01:24
poddaje sie nigdy tego listu nie znajde,
  Profil uzytkownika: karolina68     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2007-08-07 10:23
ze strony http://www.skatteverket.se /folkbokforing:

"Om du flyttar till eller från Sverige

Om du flyttar till Sverige för att bo här under minst ett år ska du normalt vara folkbokförd. Om du i stället flyttar utomlands under minst ett år ska du normalt avregistreras från folkbokföringen i Sverige. Om du bor både i Sverige och utomlands kan det innebära s.k. dubbel bosättning. I sådana fall anses du i första hand bosatt där du bor tillsammans med din familj.

Anmälan om Flyttning till Sverige eller Flyttning till utlandet gör du till Skatteverket.

Vid flyttning mellan nordiska länder är det inflyttningslandets bestämmelser som avgör din folkbokföring".

czyli, ze mieszkajac w dwoch miejscach rownoczesnie (np. spedzajac weekendy w jednym, pracujac podczas tygodnia w innym), za miejsce zameldowania uwaza sie zwykle to miejsce gdzie mieszka rodzina (moze byc rowniez brana pod uwage wielkosc mieszkania , jezeli ma sie dwa w roznych miejscach i inaczej nie da sie ustalic miejsca stalego zamieszkania)

wyjezdzajac ze szwecji tez powinno sie poinformowac o tym skatteverket
motywowane jest to tym, ze latwiej planowac ilosc potrzebnych szkol itp. itd. jezeli urzad wie ile osob gdzie mieszka...

inna sprawa, ze ludzie wyjezdzajac ze szwecji nagminnie nie zglaszaja tego, np. po to zeby uniknac splacania dlugu za studia (nie majac tu zadnego dochodu, nie moga byc pociagani do splacania)
na razie sciganie dluzycieli nie zdaje egzaminu nawet w odrebie unii, co dopiero mowic o reszcie swiata

byc moze kiedys w przyszlosci bedzie to lepiej dzialalo...

co do pytania ile czasu musi uplynac zanim zlozy sie nowe podanie o zarejestrowanie w szwecji, to uwazam ze nie ma takiej obowiazujacej przerwy... sytuacja moze sie zmienic, nastapia nowe powody - gdyby odwolanie zostalo zlozone w czasie podanych przez urzad 3 miesiecy to nie trzeba by nawet skladac nowego podania, wystarczyloby podac nowe przyczyny...

swoja droga to ciekawa jestem jak urzad patrzy na takie sytuacje - odmawiajac zarejestrowania w szwecji nie moze chyba odmowic prawa zatrudnienia sie tutaj?

skoro uznaje, za miejsce stalego zamieszkania polske, to mozna przeciez pracowac tutaj, a opodatkowywac sie tam i sprawa zalatwiona?

jak zobacza, ze ktos pracuje de facto przez wiecej niz pol roku tutaj, to sami beda chcieli zarejestrowac by dostawac te podatki..l.
  Profil uzytkownika: ewa     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-07 13:22
wlasciwie jest podobienstwo pomiedzy prawem w PL a SE
.
Tzn. osoba pracujaca ponad 183 dni w Szwecji, moze nadal dla urzedu w PL, byc osoba zamieszkujaca na terenie PL, a wiec zobowiazana do rozliczania sie w PL.
To jest troche teoria, bo nie wiem jak to dziala w praktyce, w kazdym razie, istnieje taki termin ,
'CENTRUM INTERESOW ZYCIOWYCH' warto sie temu przyjrzec.
Negatywna strona tego np. moze byc ,ze maz pracujacy caly rok w Szwecji a majacy zone i dzieci w PL, bedzie mial centrum interesow zyciowych w PL i tam musi sie rozliczac. Ale jest tez i pozytywna strona, chcac zachowac meldunek w PL, 'wystarczy' pozytywna opinia urzedu skarbowego,ze o centrum interesow zyciowym jest zagranica i czlowiek jest zwolniony oficialnie z obowiazkow wobec polskiego fiskusa, zachowujac melunek w PL.
Jak to jest w praktyce: w praktyce jest burdel, bo niby urzedy mialy prowadzic jednakowa polityke, ale to nie prawda bo decyzje sa rzone w zaleznosci od urzedu.
Pozytywnym jest ,ze jezeli X w miescie Y w urzedzie zalatwil cos czego ,Z w miescie N, nie moze zalatwic, to Z moze sie powolac w swoim urzedzie na decyzje z miasta Y, i urzad w miescie N, powinien tak samo zalatwic sprawe.
Pare razy zmienialy sie tez ustawy odnosnie tego kto ponosi konsekwencje w razie pomylek urzednika.
tzn. do niedawna , za wszystkie pomylki kare ponosil petent, potem miano wprowadzic ,ze wine ponosi urzednik ,ktory zle poinformowal. Jak jest ostatecznie tego nie wiem.
W kazdym razie odnosnie praw i obowiazkow czlowieka zamieszkalego poza granica PLnie moglam sie niczego dowiedziec w urzedzie w PL.

PS ja probowalam uzystac decyzje z PL o centrum interesow zyciowych, ale jak pisalam gdzies indziej, urzad kazal mi w ciagu 15 dni uzupelnic papiery, poniewaz nic o tym nie wiedzialam, postepowanie zostalo umorzone bez mojej wiedzy.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-07 17:54
upsiu hupsiu,

odpowiedz ze Skatt:
Svar på din fråga
Date: Fri, 10 Feb 2006 10:14:22 +0100

Hej
Jag provar att svara via min "privata" mailadress från jobbet.

dlatego nie podaje pelnego adresu:

Din fråga gällde om en person samtidigt kan vara folkbokförid i Sverige och skriven i ett annat land.........
NEJ - man kan bara vara folkbokförd i ett land i taget.
Om man ska vara bosatt i utlandet i mer än ett år ska man utvandra ifrån Sverige.
Det finns hittills bara avtal mellan nordiska länder så att man absolut inte kan vara skriven i ex Norge och Sverige samtidigt.
Men det finns inte något avtal mellan Sverige och EU eller övriga världen om att inte kunna vara skriven i Tyskland och Sverige samtidigt.

Men som sagt - ska man vara bosatt utanför Sverige i över 1 år så ska man enligt folkbokföringslagen utvandra.

Mvh
  Profil uzytkownika: karolina68     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2007-08-07 20:39
a wiec wprawdzie teoretycznie nie powinno sie byc zameldowanym jednoczesnie w dwoch krajach, to jednak nie jest to przestepstwem (czyli de facto nie lamie sie zadnych przepisow)
  Profil uzytkownika: ewa     
dorciastc
stockholm


Wpisów: 403
Od: 2007-06-21
2007-08-08 08:31
pytanie do maggie
--------------------------------------- -----------------------------------------
"Dorcia, to co ty robisz nie jest raczej zgodne z prawem "
A co ja takiego robie????????????????????

  Profil uzytkownika: dorciastc     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2007-08-08 12:53
Ja mam stale zameldowanie w Polsce oraz jestem na kontrakcie mieszkaniowym razem ze swoim sambo tu w Szwecji i nie mialam nigdy zadnych problemow.
  Profil uzytkownika: lidka50     
dorciastc
stockholm


Wpisów: 403
Od: 2007-06-21
2007-08-08 14:17
lidka50 oczywiscie ,ze tak mozna to bzdura i strasza polakow co wypisuja dziewczyny.
  Profil uzytkownika: dorciastc     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-09 10:15
Miałam na mysli dorcia posiadanie komulanego mieszkania w PL i mieszkanie na stałe zagranicą.
Ale nie wiem jak to jest w PL, w Szwecji tak nie wolno, moze w PL prawo jest inne.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-08-09 10:20
A widzisz Karolina, ta pani nic ci innego nie napisała, niż to co tutaj było w wątku.
Dla Szwecji najważniejsze jest, żeby ludzie nie byli wpisani tutaj w papiery a mieszkali ggdzieś indziej, w drugą stronę to już mniej ważne.

Ale za to ... w PL nie wolno byc zameldowanym jeśli tam się nie mieszka, trzeba ich o tym powiadomic.
Więc niektórzy z nas łamią prawo tak czy siak.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-09 13:24
w czasie kiedy nie moglam znalezc tego listu, M. wyslal ponowne pytanie do Skatt.
jak odpisza to wkleje..zobaczymy co w 2007 roku pisza.
  Profil uzytkownika: karolina68     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-08-09 15:12
Ja poszlam do Skarbowki i powiedzialam, ze tymczasowo mnie nie ma, nie wiem na ile, ale zobaczymy i powiedzieli, ze nie musze sie jeszcze wymeldowywac tylko cos sobie tam w papierach zaznaczyli.
Ja sie wymelduje jak juz bede tu na pewniaka, na razie jestem blizej tutaj niz tam, ale jeszcze nie na 100% bo nie mam pracy na etacie.
A zameldowana jestem u moich rodzicow, wiec sama mieszkania tam nie posiadam.
  Profil uzytkownika: Bailey     
Fati


Wpisów: 82
Od: 2007-05-30
2007-08-16 12:25
Pytałam w ewidencji ludności o konieczność wymeldowania się. Powiedziano mi, że jeśli w Szwecji nie będą potrzebować zaświadczenia o wymeldowaniu z Polski, nie jest to konieczne, bo mnóstwo osób jest w Polsce zameldowanych, a mieszka za granicą.
I dobrze...
Tylko ten wspomniany urząd skarbowy mnie jeszcze zastanawia.
  Profil uzytkownika: Fati     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-16 16:01
mam nadzieje ,ze spisalas nazwisko informujacego Cie urzednika, bo w razie czego bedziesz miala sie na kogo powolac. Ja sie nauczylam ,rzadac zaswiadczenie od urzednika z nazwiskiem, jak go pytam o cos. Mam podkladke...a scislej urzednik jest ostrozniejszy w wyglaszaniu opinii i odpowiedzi, na tematy na ktorych niestety czesto sie nie zna .
  Profil uzytkownika: karolina68     
Forum -> Sprawy polonijne -> Zameldowanie znów...
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 1 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony