Odwiedzin 37785864
Dziś 2634
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - ZAMELDOWANIE

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZAMELDOWANIE
sebastian.jaw


Wpisów: 2005
Od: 2006-12-02
2007-08-01 15:41
Czy mozna byc w pelni prawnie zameldowanym zarowno w Polsce jak i w Szwecji jednoczesnie?
Innymi slowy czy przy zameldowaniu w Szwecji nalezy okazac jakis dokument swiadczacy o wymeldowaniu z PL.
  Profil uzytkownika: sebastian.jaw     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-01 15:47
"czy przy zameldowaniu w Szwecji nalezy okazac jakis dokument swiadczacy o wymeldowaniu z PL"

Szwedow to nie obchodzi

Ale jesli chodzi o zameldowanie w Polsce to uwazaj by w Polsce nie cie scigali za podatki z pensji ktora dostajesz w Szwecji...
Niby nie ma podwojnego opodatkowania ale czasem w gazetach mozna poczytac rozne historie...

Wiec jesli nie musisz w Polsce miec meldunku to lepiej sie wymelduj...
  Profil uzytkownika: iza     
piotrek7878
Stockholm


Wpisów: 3093
Od: 2007-05-23
2007-08-01 15:58
...i ja sie wymelduje
  Profil uzytkownika: piotrek7878     
mysan


Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-08-01 16:21
to dziwne ja mam 2 miejsca zamieszkania od 11 lat. jakos ze mnie w Polsce nie sciagaja tych podatkow.
  Profil uzytkownika: mysan     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-01 16:22
i tak ma byc
czasem tylko zdarzaja sie dziwne sprawy...
ostatnio ludzie w Anglii mieli z tym klopoty...
  Profil uzytkownika: iza     
sebastian.jaw


Wpisów: 2005
Od: 2006-12-02
2007-08-01 19:04
Ja nie jestem zameldowany w PL od lat i nie o mnie tu chodzi tylko o Lisiczke
W Jej przypadku byloby lepiej gdyby nie musiala sie wymeldowywac z PL. Ot, co
Ale dziekowa za (p)odpowiedz.
  Profil uzytkownika: sebastian.jaw     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 00:13
nie wprowadzajcie czlowieka w blad,
nie mozna byc zameldowanym w dwoch krajach!!!
Jezeli czlowiek ma tzw. bokföring w Szwecji, nie moze miec zameldowania stalego w PL, podobnie jak nie moze byc zameldowanym w innym kraju unii. To sa unijne prawa.


A czy ktos jest czy nie jest zameldowanym to jest inna sprawa.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 00:55
mysan ,Polska w Unii jest krocej niz 11 lat, jezeli wszystko co wiesz umowach Polska _Szwecja tez datuje sie na 11 lat wstecz, mozesz sie w bardzo zdziwic w pewnym momencie. Czego osobiscie nie zycze.
  Profil uzytkownika: karolina68     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-08-02 10:10
Nie sądzę, by to były unijne prawo, najwyżej unijna dyrektywa- którą różne kraje różnie implementują.

W Polsce z jednej strony legitymowanie się obcym dokumentem jest dla polskich obywateli karalne, z drugiej do niedawna nie można było dostać polskiego dowodu bez zameldowania (teraz podobno już można)
  Profil uzytkownika: mabr     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 12:02
w kazdym razie, Szwecja stosuje te prawo, kiedys dostalam pisemna odpowiedz ze Skatteverket,potwierdzajaca ,ze meldunek w PL,przy wpisie do rejestracji w Szwecji, jest lamaniem prawa szwedzkiego.



ten list mam gdzies zapisany na CD , jezeli przez przypadek trafie na wlasciwe CD to go wkleje.


A moje wlasne strachy byly podtyktowane tym ,ze w ramach zmian w PL nie bylam pewna, jak taki podwojny medlunek wplynie na wystapienie o podwojne obywatelstwo.

Z punktu widzenia PL, mozna miec chyba tyle adresow ile sie chce, nikogo to nie obchodzi.....ale jak sie czlowiek wyprowdza, to powinien miec swiadomosc ,ze w PL istnieje cos takiego, ze list polecony nawet nie odebrany moze z punktu widzenia byc dla urzedu byc odebranym -bo istnieje cos takiego jak 'odebranie domyslne'.Tzn. urzad zaklada ,ze dany czlowiek sie uchyla przed odebraniem poleconego listu.
I czlowiek z meldunkiem w PL podlega temu prawu, dotyczy to tez osob zamieszkalych zagranica ( ale z meldunkiem w PL).
A prawo w PL dziala tez wstecz, uwazajac wiec, ze nie ma sie zadnych nieuregulowanych spraw, moze sie okazac ze cos bylo zle intereprtowane w prawie i np. trzeba zrobic jakies doplaty a jak nie to grozi sprawa sadowa.

Tylko wymeldowanie z PL daje gwarancje nie podlegania temu prawu-doreczenia domyslnego.

  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 12:05
mozna miec dowod bez meldunku, ale z kolei gdzies czytalam ,ze ktos miec problemy z otworzeniam konta w banku w PL.
Moze dziwne to nie jest.
  Profil uzytkownika: karolina68     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-08-02 15:41
Ja mam dowod i prawojazdy polskie bez medldunku i jest okej .
Tylko czasami mam troch smiechu ja pan policjant mnie zatrzymuje i smieje sie ze mam fajny samochod jak na bezdomna.
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2007-08-02 15:43
a co masz wpisane w dowodzie? mnie pani w okienku namowila na adres "Szwecja"
  Profil uzytkownika: iza     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2007-08-02 15:45
BRAK
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2007-08-02 16:17
a ja chcialam sobie ostatnio wymienic stare prawo jazdy w polsce i dostalam w tym celu swistek papieru (podanie), gdzie musialam zaznaczyc i podpisac, ze mieszkam w Pl przez wiecej niz 6 miesiecy w roku...

no i nie podpisalam, nie wymienilam...
mam szwedzkie prawko, wiec tamto byloby i tak glownie do kolekcji...

ale zastanawiam sie jak to jest np. z wyrabianiem prawa jazdy w hiszpanii? podobno taniej, ale tez trzeba oswiadczac, ze sie tam mieszka?

ja bym sobie teraz chciala wyrobic prawo jazdy na ciezarowke (na tirach to zawsze bede miala prace, nie? ) w Pl - i co, bede musiala jawnie sklamac?

jestem zameldowana i w SE i w Pl, ale ani tu ani tam nie pytano czy to jedyne miejsce zamieszkania, wiec nikogo nie oszukiwalam...
  Profil uzytkownika: ewa     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-08-02 16:42
z tym podwojnym opodatkowaniem a raczej jego brakiem to jest tak (wytlumaczyla mi pani w Skarbowce w Polsce, w miescie z ktorego pochodze):
jesli deklarowany dochod w Polsce z tego samego roku co dochod w Szwecji wynosil w naszym kraju 0zl, to nie placi sie nic
Jesli w tym samym roku zarabialo sie pieniadze w obu krajach, to jakistam procent sie placi.
  Profil uzytkownika: Bailey     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 17:23
ja sie wykazalam duza naiwnoscia przy okazji tego wymeldowywania z PL. Miedzy innymi zalezalo mi, zeby odciazyc osobe prowadzaca moje sprawy w PL i
zeby moj oficjalny adres do korespondencji byl tu gdzie naprawde mieszkam.
No i juz pierwszy dwon w leb dostalam dokladnie w tym samym dniu w ktorym wypelnilam dokumenty i oficialnie przestalam mieszkac w PL-
a stalo sie to za sprawa sadu.

Jak sie nie mieszka w PL, to przy zalatwianiu roznych spraw, czlowiek musi miec np. aktualne notarialne dokumenty. Tak wiec po wymeldowaniu postawnowilam uaktualnic wszystkie dane w akcie notarnialnym.
To sie zalatwia w sadzie notarialnym- kolejki ,awantury , totalny brak informacji, horror. Ale po wypelnieniu jakiegos miliona papierow i wystaniu pare godzin, dostalam sie do srodka, i...... okazalo sie ,ze moje wypelnianie jest do banii, bo co ze mnie za idiotka ,ze podalam adres do korespondencji zagranica,
i na moja rozpaczo- furie, ze nie zloze papieru danego dnia i bede musiala wystac jeszcze pare godzin, powiedzialam ,ze to niemozliwe, jak mam im podac adres jak juz nie mieszkam, a nie mieszkam bo ...w koncu PL w Unii...na co panii mnie odeslala do innej panii, a ta mi przeczytala, zarzadzenie ,ze urzad moze tylko rozsylac korespondecje na adres w PL.
Wiec , wrocilam grzecznie do pierwszej panii, wypelnilam jeszcze raz milion stron, wpisujac adres pelnomocnika, i zlozylam papier, bez ponownego stania.

Tak wiec zawsze trzeba miec swoj polski cien, slad, - pelnomocnika, bo inaczej to klapa.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 17:30
a kiedy inndziej tez mnie zalatwili, po trzech wizytach osoby zaprzyjaznionej ,kilku wersjach pisma i koncowym zaakceptowanym, udalo nam sie zlozyc moje pismo do urzedu skarbowego (chodzi o PL)- chodzilo o wydanie opinii.
Jak wol stalo napisane ,ze mieszkam zagranica, a ci wyslali polecony na moj polski adres- to bylo tuz przed wymeldowaniem- i kazali mi w ciagu 15 dni doniesc dodatkowe papiery.

a jezeli im nie dostarcze to umoza sprawe.
No i umozyli , bo nikt jakos telepatii sie nie nauczyl .

  Profil uzytkownika: karolina68     
mysan


Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-08-02 17:45
Karolina 68 nie rob mi strachu bo sie jeszcze wymelduje a bym naprawde nie chciala. Skatteverket nigdy mi sie nawet nie pytalo przy zameldowaniu w Szwecji o meldunek w Polsce no i nigdy tez nie dostalam od nich zadnego papieru ze to nie jest zgodne z prawem. Mam podwojne obywatelstwo no i teraz nawet jak wydawali mi polski dowod osobisty to spytalam sie pani czy bym dostala polski dowod nie majac zameldowania w Polsce. A ona na to ze nie. Musi byc zameldowanie w PL jak sie chce miec dowod.
  Profil uzytkownika: mysan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 18:00
no ja wyrabialam dowod rok temu,(bez meldunku) wydaje mi sie ,ze nie zmienilo sie nic od tego momentu.
Niestety w miejscach gdzie malo jest takich przypadkow, urzednicy nie znaja przepisow. -chyba ,ze sie cos zmienilo-ale na podstawie roznych dyskucji w necie, nie sadze.


Jest cos takiego ,ze po 5 latach nieskladania deklaracji podatkowych w PL , polski urzad nie powinien sie czepiac.
Klopoty moga sie pojawic w razie gdyby ktos chcial wracac do PL. I przenosic emerytury itd. Wtedy moga sie pojawic jakies ciekawostki.

W swoim wpisie mialam raczej na mysli to ,ze tyle sie zmienia w prawie w PL, ze zyjac na dwa kraje (dwa meldunki), trzeba sledzic uwaznei co sie tak dzieje, co bys zrobila ,gdybys musiala roboty na rzecz EURO 2012, odpracowywac .
  Profil uzytkownika: karolina68     
gawron


Wpisów: 19
Od: 2007-07-31
2007-08-02 18:16
Karolina pisze madrze i rozsadnie. Ludzie mysla, ze moga sobie postepowac jak chca ale kiedys ich ta nieuczciwosc dopadnie w ten czy inny sposob. Lepiej spac spokojnie. Ja sie przzenoszac sie do Szwecji wymeldowalem sie z PL i zadnych problemow z otrzymaniem dowodu nie mialem.
  Profil uzytkownika: gawron     
mysan


Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-08-02 18:41
No nie wiem chyba bym poszla na chorobowe. Ale to ze sie w Polsce wszystko zmienia to fakt. A najgorsze to ze zadnego porzadku w tych urzedach nie ma. W kazdym co innego mowia, gdzie indziej odsylaja i tak czlowiek chodzi jak te ciele mele w kolko. Tutaj tez sie troche myla ale nie sa tacy wredni jak u nas w Polsce. Ja mam zawsze jakis lek w sobie jak ide do polskiego urzedu cos zalatwiac a ten lek to z tego powodu ze mysle ze jestem glupia ze nic nie rozumiem, ze sie nalatam, ze czas ucieka a ja nie zdaze bo to jeszcze cos trzeba dostarczyc no itd. itd. Papier hit och dit, fram och tillbaka. A mam uraz jeszcze z czasow komunistycznych w Polsce jak bylam zalatwiac jedna sprawe w urzedzie no i nie zrozumialam pani za okienkiem i pytam sie jeszcze raz to jak sie na mnie wydarla to dobrze ze dzielila nas szyba (okienko) bo bym cala z tamtad wyszla opluta. Tak sie darla i plula
ze ile razy bedzie powtarzac.
  Profil uzytkownika: mysan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-08-02 18:51
ewa, jeśli chcesz prawo jazdy na ciężarówkę, to zainteresuje Cię zapewne możliwość załatwienia prawa jazdy na Ukrainie. Za równowartość bodaj 1000 USD można wyrobić wszystkie kategorie od razu!

Jest to w pełni legalne, tylko wymaga dwóch wizyt na Ukrainie. Pierwsza- tymczasowy meldunek i złożenie papierów, a druga- egzamin, który tam jest podobno formalnością.

Takie prawo jazdy bez problemu można potem przepisać na polskie
  Profil uzytkownika: mabr     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2007-08-02 19:06
no tak, ale jesli ja sie przy okazji chcialam rowniez NAUCZYC jezdzic ciezarowka? i jeszcze manewrowac przyczepa? nie powiem, zebym jakas szczegolnie glupia byla ("glupia to ja jestem, ale taka to juz nie") ale 2 razy to moze byc za malo dla mnie...
  Profil uzytkownika: ewa     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-08-02 19:14
No to nie radzę w Polsce - bo tam po katastrofie autokaru planują wprowadzić obowiązkową ilość przejechanych godzin przy nauce jazdy autobusem i ciężarówką w liczbie 280
Chyba że się pospieszysz i zdasz przed zmianą
  Profil uzytkownika: mabr     
bety


Wpisów: 1131
Od: 2007-06-03
2007-08-02 19:15
ja mam zameldowanie stale w polsce i mam tam konto a tu mam tez zameldowanie i staly pobyt od 3 lat i tez mam konto i zaden proble , nie musisz chyba o wszystkim informowac wszystkie biura podatkowe , a tak pozatym to ostatnio robilam dowody osobiste w obu krajach bez zadnego problemu,
  Profil uzytkownika: bety     
ewa
Sztokholm


Wpisów: 809
Od: 2000-09-11
2007-08-02 19:30
co do obostrzenia mozliwosci zdawania na prawko autobusowe, to uwazam ze to jak najbardziej ma sens...

lepsze byloby pewnie wymaganie bezkolizyjnego posiadania zwyklego prawka przez x lat, zanim przystapi sie do podchodzenia pod prawko aubotusowe (no w koncu 22-latek to moze miec jeszcze fiu bzdziu w glowie i szalejace hormony, a autobus to odpowiedzialnosc za xx osob...)

ale 280 godzin na ciezarowke??? musze sie spieszyc cholera!
  Profil uzytkownika: ewa     
Li-77


Wpisów: 305
Od: 2007-03-01
2007-08-02 19:45
...Ja mam wszystko za soba nie mam tylko na hulajnoge...
  Profil uzytkownika: Li-77     
Forum -> Sprawy polonijne -> ZAMELDOWANIE
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony