Odwiedzin 17323286
Dziś 5198
Piątek 1 sierpnia 2014

Forum: Sprawy polonijne - ZAMELDOWANIE

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZAMELDOWANIE
sebastian.jaw

Wpisów: 2005
Od: 2006-12-02
2007-08-01 15:41
Czy mozna byc w pelni prawnie zameldowanym zarowno w Polsce jak i w Szwecji jednoczesnie?
Innymi slowy czy przy zameldowaniu w Szwecji nalezy okazac jakis dokument swiadczacy o wymeldowaniu z PL.
  Profil uzytkownika: sebastian.jaw     
iza
Sztokholm

Wpisów: 21791
Od: 2000-09-11
2007-08-01 15:47
"czy przy zameldowaniu w Szwecji nalezy okazac jakis dokument swiadczacy o wymeldowaniu z PL"

Szwedow to nie obchodzi

Ale jesli chodzi o zameldowanie w Polsce to uwazaj by w Polsce nie cie scigali za podatki z pensji ktora dostajesz w Szwecji...
Niby nie ma podwojnego opodatkowania ale czasem w gazetach mozna poczytac rozne historie...

Wiec jesli nie musisz w Polsce miec meldunku to lepiej sie wymelduj...
  Profil uzytkownika: iza     
piotrek7878
Stockholm

Wpisów: 3093
Od: 2007-05-23
2007-08-01 15:58
...i ja sie wymelduje
  Profil uzytkownika: piotrek7878     
mysan

Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-08-01 16:21
to dziwne ja mam 2 miejsca zamieszkania od 11 lat. jakos ze mnie w Polsce nie sciagaja tych podatkow.
  Profil uzytkownika: mysan     
iza
Sztokholm

2007-08-01 16:22
i tak ma byc
czasem tylko zdarzaja sie dziwne sprawy...
ostatnio ludzie w Anglii mieli z tym klopoty...
sebastian.jaw

Wpisów: 2005
Od: 2006-12-02
2007-08-01 19:04
Ja nie jestem zameldowany w PL od lat i nie o mnie tu chodzi tylko o Lisiczke
W Jej przypadku byloby lepiej gdyby nie musiala sie wymeldowywac z PL. Ot, co
Ale dziekowa za (p)odpowiedz.
  Profil uzytkownika: sebastian.jaw     
karolina68
Warszawa

Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-08-02 00:13
nie wprowadzajcie czlowieka w blad,
nie mozna byc zameldowanym w dwoch krajach!!!
Jezeli czlowiek ma tzw. bokföring w Szwecji, nie moze miec zameldowania stalego w PL, podobnie jak nie moze byc zameldowanym w innym kraju unii. To sa unijne prawa.

A czy ktos jest czy nie jest zameldowanym to jest inna sprawa.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa

2007-08-02 00:55
mysan ,Polska w Unii jest krocej niz 11 lat, jezeli wszystko co wiesz umowach Polska _Szwecja tez datuje sie na 11 lat wstecz, mozesz sie w bardzo zdziwic w pewnym momencie. Czego osobiscie nie zycze.
mabr
racetown

Wpisów: 7675
Od: 2000-09-08
2007-08-02 10:10
Nie sądzę, by to były unijne prawo, najwyżej unijna dyrektywa- którą różne kraje różnie implementują.

W Polsce z jednej strony legitymowanie się obcym dokumentem jest dla polskich obywateli karalne, z drugiej do niedawna nie można było dostać polskiego dowodu bez zameldowania (teraz podobno już można)
  Profil uzytkownika: mabr     
karolina68
Warszawa

2007-08-02 12:02
w kazdym razie, Szwecja stosuje te prawo, kiedys dostalam pisemna odpowiedz ze Skatteverket,potwierdzajaca ,ze meldunek w PL,przy wpisie do rejestracji w Szwecji, jest lamaniem prawa szwedzkiego.

ten list mam gdzies zapisany na CD , jezeli przez przypadek trafie na wlasciwe CD to go wkleje.

A moje wlasne strachy byly podtyktowane tym ,ze w ramach zmian w PL nie bylam pewna, jak taki podwojny medlunek wplynie na wystapienie o podwojne obywatelstwo.

Z punktu widzenia PL, mozna miec chyba tyle adresow ile sie chce, nikogo to nie obchodzi.....ale jak sie czlowiek wyprowdza, to powinien miec swiadomosc ,ze w PL istnieje cos takiego, ze list polecony nawet nie odebrany moze z punktu widzenia byc dla urzedu byc odebranym -bo istnieje cos takiego jak 'odebranie domyslne'.Tzn. urzad zaklada ,ze dany czlowiek sie uchyla przed odebraniem poleconego listu.
I czlowiek z meldunkiem w PL podlega temu prawu, dotyczy to tez osob zamieszkalych zagranica ( ale z meldunkiem w PL).
A prawo w PL dziala tez wstecz, uwazajac wiec, ze nie ma sie zadnych nieuregulowanych spraw, moze sie okazac ze cos bylo zle intereprtowane w prawie i np. trzeba zrobic jakies doplaty a jak nie to grozi sprawa sadowa.

Tylko wymeldowanie z PL daje gwarancje nie podlegania temu prawu-doreczenia domyslnego.

karolina68
Warszawa

2007-08-02 12:05
mozna miec dowod bez meldunku, ale z kolei gdzies czytalam ,ze ktos miec problemy z otworzeniam konta w banku w PL.
Moze dziwne to nie jest.
aniolek_z_piekla_rod

Wpisów: 398
Od: 2007-06-06
2007-08-02 15:41
Ja mam dowod i prawojazdy polskie bez medldunku i jest okej .
Tylko czasami mam troch smiechu ja pan policjant mnie zatrzymuje i smieje sie ze mam fajny samochod jak na bezdomna.
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
iza
Sztokholm

2007-08-02 15:43
a co masz wpisane w dowodzie? mnie pani w okienku namowila na adres "Szwecja"
aniolek_z_piekla_rod

Wpisów: 398
Od: 2007-06-06
2007-08-02 15:45
BRAK
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
ewa
Sztokholm

Wpisów: 808
2007-08-02 16:17
a ja chcialam sobie ostatnio wymienic stare prawo jazdy w polsce i dostalam w tym celu swistek papieru (podanie), gdzie musialam zaznaczyc i podpisac, ze mieszkam w Pl przez wiecej niz 6 miesiecy w roku...

no i nie podpisalam, nie wymienilam...
mam szwedzkie prawko, wiec tamto byloby i tak glownie do kolekcji...

ale zastanawiam sie jak to jest np. z wyrabianiem prawa jazdy w hiszpanii? podobno taniej, ale tez trzeba oswiadczac, ze sie tam mieszka?

ja bym sobie teraz chciala wyrobic prawo jazdy na ciezarowke (na tirach to zawsze bede miala prace, nie? ) w Pl - i co, bede musiala jawnie sklamac?

jestem zameldowana i w SE i w Pl, ale ani tu ani tam nie pytano czy to jedyne miejsce zamieszkania, wiec nikogo nie oszukiwalam...
  Profil uzytkownika: ewa     
Bailey

Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-08-02 16:42
z tym podwojnym opodatkowaniem a raczej jego brakiem to jest tak (wytlumaczyla mi pani w Skarbowce w Polsce, w miescie z ktorego pochodze):
jesli deklarowany dochod w Polsce z tego samego roku co dochod w Szwecji wynosil w naszym kraju 0zl, to nie placi sie nic
Jesli w tym samym roku zarabialo sie pieniadze w obu krajach, to jakistam procent sie placi.
  Profil uzytkownika: Bailey     
karolina68
Warszawa

2007-08-02 17:23
ja sie wykazalam duza naiwnoscia przy okazji tego wymeldowywania z PL. Miedzy innymi zalezalo mi, zeby odciazyc osobe prowadzaca moje sprawy w PL i
zeby moj oficjalny adres do korespondencji byl tu gdzie naprawde mieszkam.
No i juz pierwszy dwon w leb dostalam dokladnie w tym samym dniu w ktorym wypelnilam dokumenty i oficialnie przestalam mieszkac w PL-
a stalo sie to za sprawa sadu.

Jak sie nie mieszka w PL, to przy zalatwianiu roznych spraw, czlowiek musi miec np. aktualne notarialne dokumenty. Tak wiec po wymeldowaniu postawnowilam uaktualnic wszystkie dane w akcie notarnialnym.
To sie zalatwia w sadzie notarialnym- kolejki ,awantury , totalny brak informacji, horror. Ale po wypelnieniu jakiegos miliona papierow i wystaniu pare godzin, dostalam sie do srodka, i...... okazalo sie ,ze moje wypelnianie jest do banii, bo co ze mnie za idiotka ,ze podalam adres do korespondencji zagranica,
i na moja rozpaczo- furie, ze nie zloze papieru danego dnia i bede musiala wystac jeszcze pare godzin, powiedzialam ,ze to niemozliwe, jak mam im podac adres jak juz nie mieszkam, a nie mieszkam bo ...w koncu PL w Unii...na co panii mnie odeslala do innej panii, a ta mi przeczytala, zarzadzenie ,ze urzad moze tylko rozsylac korespondecje na adres w PL.
Wiec , wrocilam grzecznie do pierwszej panii, wypelnilam jeszcze raz milion stron, wpisujac adres pelnomocnika, i zlozylam papier, bez ponownego stania.

Tak wiec zawsze trzeba miec swoj polski cien, slad, - pelnomocnika, bo inaczej to klapa.
karolina68
Warszawa

2007-08-02 17:30
a kiedy inndziej tez mnie zalatwili, po trzech wizytach osoby zaprzyjaznionej ,kilku wersjach pisma i koncowym zaakceptowanym, udalo nam sie zlozyc moje pismo do urzedu skarbowego (chodzi o PL)- chodzilo o wydanie opinii.
Jak wol stalo napisane ,ze mieszkam zagranica, a ci wyslali polecony na moj polski adres- to bylo tuz przed wymeldowaniem- i kazali mi w ciagu 15 dni doniesc dodatkowe papiery.

a jezeli im nie dostarcze to umoza sprawe.
No i umozyli , bo nikt jakos telepatii sie nie nauczyl .

mysan

2007-08-02 17:45
Karolina 68 nie rob mi strachu bo sie jeszcze wymelduje a bym naprawde nie chciala. Skatteverket nigdy mi sie nawet nie pytalo przy zameldowaniu w Szwecji o meldunek w Polsce no i nigdy tez nie dostalam od nich zadnego papieru ze to nie jest zgodne z prawem. Mam podwojne obywatelstwo no i teraz nawet jak wydawali mi polski dowod osobisty to spytalam sie pani czy bym dostala polski dowod nie majac zameldowania w Polsce. A ona na to ze nie. Musi byc zameldowanie w PL jak sie chce miec dowod.
karolina68
Warszawa

2007-08-02 18:00
no ja wyrabialam dowod rok temu,(bez meldunku) wydaje mi sie ,ze nie zmienilo sie nic od tego momentu.
Niestety w miejscach gdzie malo jest takich przypadkow, urzednicy nie znaja przepisow. -chyba ,ze sie cos zmienilo-ale na podstawie roznych dyskucji w necie, nie sadze.

Jest cos takiego ,ze po 5 latach nieskladania deklaracji podatkowych w PL , polski urzad nie powinien sie czepiac.
Klopoty moga sie pojawic w razie gdyby ktos chcial wracac do PL. I przenosic emerytury itd. Wtedy moga sie pojawic jakies ciekawostki.

W swoim wpisie mialam raczej na mysli to ,ze tyle sie zmienia w prawie w PL, ze zyjac na dwa kraje (dwa meldunki), trzeba sledzic uwaznei co sie tak dzieje, co bys zrobila ,gdybys musiala roboty na rzecz EURO 2012, odpracowywac .
gawron

Od: 2007-07-31
2007-08-02 18:16
Karolina pisze madrze i rozsadnie. Ludzie mysla, ze moga sobie postepowac jak chca ale kiedys ich ta nieuczciwosc dopadnie w ten czy inny sposob. Lepiej spac spokojnie. Ja sie przzenoszac sie do Szwecji wymeldowalem sie z PL i zadnych problemow z otrzymaniem dowodu nie mialem.
  Profil uzytkownika: gawron     
mysan

2007-08-02 18:41
No nie wiem chyba bym poszla na chorobowe. Ale to ze sie w Polsce wszystko zmienia to fakt. A najgorsze to ze zadnego porzadku w tych urzedach nie ma. W kazdym co innego mowia, gdzie indziej odsylaja i tak czlowiek chodzi jak te ciele mele w kolko. Tutaj tez sie troche myla ale nie sa tacy wredni jak u nas w Polsce. Ja mam zawsze jakis lek w sobie jak ide do polskiego urzedu cos zalatwiac a ten lek to z tego powodu ze mysle ze jestem glupia ze nic nie rozumiem, ze sie nalatam, ze czas ucieka a ja nie zdaze bo to jeszcze cos trzeba dostarczyc no itd. itd. Papier hit och dit, fram och tillbaka. A mam uraz jeszcze z czasow komunistycznych w Polsce jak bylam zalatwiac jedna sprawe w urzedzie no i nie zrozumialam pani za okienkiem i pytam sie jeszcze raz to jak sie na mnie wydarla to dobrze ze dzielila nas szyba (okienko) bo bym cala z tamtad wyszla opluta. Tak sie darla i plula
ze ile razy bedzie powtarzac.
mabr
racetown

2007-08-02 18:51
ewa, jeśli chcesz prawo jazdy na ciężarówkę, to zainteresuje Cię zapewne możliwość załatwienia prawa jazdy na Ukrainie. Za równowartość bodaj 1000 USD można wyrobić wszystkie kategorie od razu!

Jest to w pełni legalne, tylko wymaga dwóch wizyt na Ukrainie. Pierwsza- tymczasowy meldunek i złożenie papierów, a druga- egzamin, który tam jest podobno formalnością.

Takie prawo jazdy bez problemu można potem przepisać na polskie
ewa
Sztokholm

2007-08-02 19:06
no tak, ale jesli ja sie przy okazji chcialam rowniez NAUCZYC jezdzic ciezarowka? i jeszcze manewrowac przyczepa? nie powiem, zebym jakas szczegolnie glupia byla ("glupia to ja jestem, ale taka to juz nie") ale 2 razy to moze byc za malo dla mnie...
mabr
racetown

2007-08-02 19:14
No to nie radzę w Polsce - bo tam po katastrofie autokaru planują wprowadzić obowiązkową ilość przejechanych godzin przy nauce jazdy autobusem i ciężarówką w liczbie 280
Chyba że się pospieszysz i zdasz przed zmianą
bety

Wpisów: 1131
Od: 2007-06-03
2007-08-02 19:15
ja mam zameldowanie stale w polsce i mam tam konto a tu mam tez zameldowanie i staly pobyt od 3 lat i tez mam konto i zaden proble , nie musisz chyba o wszystkim informowac wszystkie biura podatkowe , a tak pozatym to ostatnio robilam dowody osobiste w obu krajach bez zadnego problemu,
  Profil uzytkownika: bety     
ewa
Sztokholm

2007-08-02 19:30
co do obostrzenia mozliwosci zdawania na prawko autobusowe, to uwazam ze to jak najbardziej ma sens...

lepsze byloby pewnie wymaganie bezkolizyjnego posiadania zwyklego prawka przez x lat, zanim przystapi sie do podchodzenia pod prawko aubotusowe (no w koncu 22-latek to moze miec jeszcze fiu bzdziu w glowie i szalejace hormony, a autobus to odpowiedzialnosc za xx osob...)

ale 280 godzin na ciezarowke??? musze sie spieszyc cholera!
Li-77

Wpisów: 305
2007-08-02 19:45
...Ja mam wszystko za soba nie mam tylko na hulajnoge...
  Profil uzytkownika: Li-77     
Forum -> Sprawy polonijne -> ZAMELDOWANIE
Reklama
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy

sprzatanie (Helsingborg)
MECHANIK (STOCKHOLM)
Firma sprzatajaca zatrudni (Stockholm)
Brygada budowlana (Stockholm)
Poszukuje wspłpracownika do wykonczeniowki (Sztokholm)
Od zaraz praca dla sprzataczki (Stockholm)
remont (Värmdö, Hemmesta)
Builder wanted (Funäsdalen)
Więcej

Migawki z Gotlandii
Polka w Szwecji
Moja historia cz. 3
Polka w Szwecji
Wyspa Nåttarö
Polka w Szwecji
outfit
Blog o Modzie Skandichic - Styl skandynawski
Sommarsnus
zuzziezazzles
chwytając moje serce…
słodkich snów …
I, CULTURE Orchestra na Östersjöfestivalen w Sztokholmie (2014.08.23)

"Lokomotivet" Juliana Tuwima dostępna na stronach "En läsande klass"
Nic prócz śmierci - monodram na temat życia Katarzyny Jagiellonki na Zamku Królewskim w Sztokholmie (2014.04.05 - 2014.08.10)
Pleq (Bartosz Dziadosz) na festiwalu muzyki elektronicznej Norbergfestival (2014.07.24 - 2014.07.26)

Odwiedza nas 98 gości
oraz 6 użytkowników.

2014-08-02 Polska Impreza 'Ibiza Party' http://t.co/EXhsEiWUJv
2014-08-31 Różnimy się pięknie - koncert zespołów folklorystycznych http://t.co/LN4G96P4Mx
2014-08-02 Sztokholmska Noc Disco Polo http://t.co/ehoR5Cywej
2014-07-26 Polska Impreza 'Summer Party' http://t.co/WCwofss1pD
2014-07-26 Polska Impreza 'Summer Party' http://t.co/WCwofss1pD
Wiecej
prosba do administratora i moderatorow
micro sim kort
7Edycja WAKACJE Z DISCO-POLO I MUZYKA DANCE
Tak jest na Wilsonie.
skarpety i sandały
Polski logopeda
Chcesz pracować w Szwecji? Więcej zarobisz nie znając języka
Polacy na emigracji - dlaczego nie wracają?
Szwedzki serwis internetowy pozwala sprawdzić kryminalną przeszłość znajomych. Sprawi, że w Szwecji dojdzie do linczów?
„Odnalezione w tłumaczeniu” to nowy, interdyscyplinarny projekt miasta Gdańsk, o którym szeroko pisze w specjalnym dodatku Tygodnik Powszechmy. Każda edycja ma za temat przewodni jakiś obszar językow
Polak pozwał szwedzkie zoo za dyskryminację. Nazwali go małpą (WP.PL, 2013-01-15 14:40)
Wilki - koncert w Sztokholmie
Kabaret Neo-Nówka w Göteborgu - Pielgrzymka do miejsc śmiesznych
Kabaret Neo-Nówka w Sztokholmie - Pielgrzymka do miejsc śmiesznych
Kolacja dla głupca - spektakl teatralny
Więcej

© Copyright 2000-2014 PoloniaInfoNa górę strony