Odwiedzin 37816694
Dziś 2518
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Komputer i człowiek - napisy.org i inne

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autornapisy.org i inne
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-17 17:22
co sie w tej polsce porobilo . wszystkie servisy z napisami zawiesily dzialalnosc bo policja robi napady na ludzi tlumaczace i udostepniajace tlumaczenia napisow do filmow . ponoc jest to nie legalne
  Profil uzytkownika: technics     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-17 23:13
Ja sie wlasnie zastanawiam jak to wyglada...

Na pewno nie wolono umieszczac tlumaczen, ktore zrobil ktos inny, czyli np. gotowych tekstow pobranych z DVD.

Wlasne tlumaczenia to troche inna dzialka, ale jednak zazwyczaj jest tak, ze jezeli napiszesz jakis tekst, to masz tez prawo do tlumaczen tego tekstu na inne jezyki.
Wiec, jezeli autor scenariusza (czy kto tam posiada prawa autorskie do dialogu) nie dal pozwolenia, to jest to raczej nie legalne. Ale moze byc roznie w roznych krajach.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Nikus
Sztokholm


Wpisów: 802
Od: 2006-03-13
2007-05-17 23:41
napisy.org to zawiesili juz raz jakis rok temu. Pozniej znowu wrocili do życia. Jeszcze tydzien temu działała ta strona, to szkoda ze znowu zaczynaja cos mieszac.

Ale zawsze jak na razie niezawodnie działają
http://napisy.info

  Profil uzytkownika: Nikus     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-18 10:25
Komenda wojewódzka policji w Katowicach poinformowała o zatrzymaniu osób związanych z popularnym serwisem udostępniającym pliki tekstowe z napisami do filmów, Napisy.org. Strona jest niedostępna dla odwiedzających. Akcja zamknięcia serwisu, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, była wymierzona “przeciwko osobom zajmującym się nielegalnym rozpowszechnianiem tłumaczeń do pirackich filmów”. Wzięli w niej udział policjanci polscy z czterech województw, policja niemiecka oraz przedstawiciele Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej.
  Profil uzytkownika: technics     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-18 10:27
pozatym swoja dzialalnosc zawiesily prawie wszystkie servisy napisow w polsce
  Profil uzytkownika: technics     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-05-18 13:38
Brawo Kaczory
Teraz czekamy na nakaz lustracji internetu
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-18 15:50
Kaczory jak Kaczory. W calej Europie takie rzeczy sie dzieja. Winni sa raczej ci wszyscy "przedstawiciele Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej" ktorym sie wydaje moga sobie pozwalac na nie wiadomo co bo maja kase.
  Profil uzytkownika: kajetan     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-18 16:26
dla mnie to jest po prstu bezsens . bo juz ponoc znalezli prezedens na te tlumaczenia i teraz beda robic tlumaczenia dla gluchoniemych i bedzie wszystko legalnie .
  Profil uzytkownika: technics     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-18 16:34
Ja uwazam, ze dobrze robia. Ciekawy jestem czy ktorys z Was chcialby pracowac za darmo lub tez, zeby Wasze dzielo kopiowano ile wlaezie a Wy z tego nie macie ani grosza? To tak jakby isc do restauracji, zjesc i uciec nie placac.
  Profil uzytkownika: gigge     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-05-18 17:00
Gigge, te napisy były pisane przez ludzi, dla ludzi - zupełnie za darmo. I jaka cena taka jakość...

To tak jaby zamknąć twórców Open Office bo "to darmowa kopia Microsoft Office"

Aresztowani nie mieli z tego żadnej korzyści materialnej- dlatego prześladowanie ich jest bez sensu.
  Profil uzytkownika: mabr     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-18 17:02
Gigge, te napisy były pisane przez ludzi, dla ludzi - zupełnie za darmo.

Aha, nie wiedzialem bo nie korzystalem z tego.
  Profil uzytkownika: gigge     
baby


Wpisów: 143
Od: 2007-05-17
2007-05-18 18:13
a ja ostatnio sie tak wkurzylam na kompa.myslalam,ze to jego wina,ze mi sie napisy org nie odpalaja.
teraz wszystko jasne...
  Profil uzytkownika: baby     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-18 19:47
"Aha, nie wiedzialem bo nie korzystalem z tego."

Ja tez nie. Ogladam zawsze bez napisow

  Profil uzytkownika: kajetan     
majka20


Wpisów: 160
Od: 2007-02-04
2007-05-18 20:01
ja czasem korzystalam z napisy.org i podobnych do tej stron, jak mi sie jakis film z dziwnym lektorem pojawil ale zawsze lepiej ogladac sluchajac niz czytajac

***Kajetan nie ma poprostu rozdwojenia jazni, i jakby mial czytac napisy do filmu, to nie skupil by sie na samym filmie
  Profil uzytkownika: majka20     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-18 20:21
***Kajetan nie ma poprostu rozdwojenia jazni, i jakby mial czytac napisy do filmu, to nie skupil by sie na samym filmie

A nie chodzilo Ci czasem o podzielnosc uwagi a nie rozdwojenie jazni?
  Profil uzytkownika: gigge     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2007-05-18 22:38
A ja nie rozumiem jak można być tak leniwym lub niepiśmiennym, żeby woleć zagadującego dźwięk przestrzenny lektora niż napisy
  Profil uzytkownika: mabr     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-18 23:51
sa 2 rodzaje lektorow . tak ja w niemczech jest dubing w filmach i ogladam rambo a slysze jakiegos niemca . i sa tacy lekto#zy jak w polsce slychac w tle oryginalny dzwiek wydaje mi sie ze to jest o niebo lepsze . pozatym o 100 razy wole czytac niz miec lektora nie ma jak oryginalna sciezka dzwiekowa . pozatym jak ktos mowi ze zna angielski i nie musi miec napisow jest dla mnie smieszny bo niektore filmy maja tak dziwny angelski ze nie idzie tego zrosumiec polecam rodzine soprano sobie poogladac ja znajac angielski polowy nie rozumialem dopiero z napisami jest ok .
  Profil uzytkownika: technics     
majka20


Wpisów: 160
Od: 2007-02-04
2007-05-19 09:16
Poprawka, podzielnosci uwagi nie ma a rozdwojenie jazni moze ma
  Profil uzytkownika: majka20     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-19 23:10
Sprawa jest lekko kontrowersyjna. W mojej opinii nie jest to żadna kradzież ani łamanie paragrafów...
Na jakimś forum ktoś napisał, że powinno się teraz pozamykać wszystkie strony z tłumaczeniami wierszy czy tekstów piosenek, autorów oczywiście za kratki. A co!
Osobiście uważam, że takie domowe tłumaczenia są bezwzględnie najlepsze, dosadne i dokładne. Kto chodzi do kina i czasami czyta napisy wie, że tłumaczenie jest praktycznie dowolne i nieudolne.
Polecam list otwarty:
http://www.hatak.pl/oswiad czenie/index.php
  Profil uzytkownika: true     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-20 00:38
"pozatym jak ktos mowi ze zna angielski i nie musi miec napisow jest dla mnie smieszny bo niektore filmy maja tak dziwny angelski ze nie idzie tego zrosumiec polecam rodzine soprano sobie poogladac ja znajac angielski polowy nie rozumialem"

Ja rozumiem. Nawet rozumiem lepiej w oryginale niz z polskimi napisami
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-20 16:19
"Na jakimś forum ktoś napisał, że powinno się teraz pozamykać wszystkie strony z tłumaczeniami wierszy czy tekstów piosenek[...]

Wiesz... biorac po uwage prawo (przynajmniej szwedzkie, polskiego nie znam), to tak wlasnie powinno sie zrobic.
Ten, kto napisal tekst/muzyke, czy cos namalowal/sfotografowal itp na do tego wylaczne prawo.

Oczywiscie, rozni tworcy patrza na to inaczej. Jedni sie ciesza, ze ich dziela sa tlumaczone i przez to staja sie bardziej slawni. Inni, szczegolnie tacy, ktorzy potencjalnie na tym traca, nie sa tacy szczesliwi.

W praktyce to wyglada tak, ze policja nic na wlasna prosbe nie robi, musi ktos to zglosic. Potem dochodzi priorytowanie, czyli w praktyce "kto da wiecej".

Zobacz jak przez te wszystkie "Fundacje Ochrony Twórczości Audiowizualnej" i ich lobbyistow ostatnio swiat jest calkiem porabany. Niedawno jakiemus pedofilow ktory zgwalcil 58 dzieci obnizyli kare do 10 lat wiezienia.
Pomysl jaka kare ten sam gosciu by dostal gdyby udostepnil 58 hollywoodzkich filmow do sciagniecia. Dozywocie?

Dlatego "Fundacjom Ochrony Twórczości Audiowizualnej" mowimy NIE!

http://www.piratpartiet.se /
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-23 10:10
Apropos tego krzywego prawa.

Za sprzedawanie kuponow, zeby ludzie mogli kupowac muzyke z (legalnej podobno w Rosji) strony internetowej grozi 10 lat wiezienia.
http://www.idg.se/2.1085/1 .108817

Za morderstwo 12 lat.
http://www.aftonbladet.se/ vss/stockholm/story/0,2789,1075037,00.htm l

  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-23 10:25
Porownujesz gruszki z jablkami

Po pierwsze jedno jest maxymalna kara, ktora grozi za to przestepstwo a drugie juz osadzona kara. Tak wiec jezeli porownywac to 10 lat i dozywocie.

Po drugie porownujesz 2 rozne kraje i 2 rozne prawa karne.

  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-23 14:07
Wiem. Ale obydwa kraje sa w Unii, i prawa beda coraz bardziej podobne.

Zreszta, to bylo troche off topic, bo temat byl o Polsce, gdzie jak widac zaczyna byc karalne (i scigane) tlumaczenie napisow do filmow. Ciekawe, ze policja priorytuje sciganie mlodziezy tlumaczacej napisy, a nie ma czasu na np takie drobne sprawy jak lezace przez 5 dni w parku zwloki...

http://wiadomosci.onet.pl/ 1536708,11,1,1,item.html
  Profil uzytkownika: kajetan     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-24 01:27
W polsce robia wszystko na pokaz . Dzis ogladalem fakty na tvn z tego co slysze to polska nie idzie w strone lepszego tylko w strone gorszego od kad zadza kaczory w polsce jest jak w latach 80 terror lekaze chca strajkowac to na nich naslali policje . chodza wypytuja kto jakim jeszi autem kto kiedy do pracy przychodzi prawie jak ubecja w dawnych czasach . Ja to mysle ze tam sie jeszcze niezly bajzel szykuje w tej polsce .
  Profil uzytkownika: technics     
lowelas14
Sztokholm


Wpisów: 1718
Od: 2006-06-14
2007-05-24 09:33
[Wpis wykasowany przez Administratora. Na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: lowelas14     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-25 00:23
Propozycja nowego prawa unijnego.

Pirackie kopiowanie ma byc na rowni z gwaltem

http://www.ekonominyhetern a.se/nyheter/2007/05/24/nyhetsjaktpapirat er/index.xml
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-25 09:02
Pirackie kopiowanie ma byc na rowni z gwaltem

A nie jest to gwalt na prawach autorskich? Co za roznica od innych rodzajow gwaltow? Ktos jest pokrzywdzony i nie ma chyba znaczenia czy fizycznie czy w inny sposob.
  Profil uzytkownika: gigge     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-25 12:51
posluchaj to tak rozumujac to ja chodze i gwalce na prawo i na lewo . przechodzac na czerwonym swietle tez gwalce ? qrwa ludzie bez przesady
  Profil uzytkownika: technics     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-25 13:12
To widocznie nie rozumiesz.

W języku prawniczym gwałtem określa się nie każdą przemoc, lecz tylko taką o dużym natężeniu.

Gwałt symboliczny pojęcie odnoszące się do sytuacji narzucania siłą jednostce lub społeczeństwu norm i wartości niezgodnych z ich systemem aksjonormatywnym.


http://pl.wikipedia.org/wi ki/Gwa%C5%82t

Wyjasnienie dla Technicsa:

System aksjonormatywny w skrocie to: zbior regul norm i wartości.
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-25 13:50
W tym wypadku chodzi jednak o kare rownowazna gwaltowi, pobiciu, itd.

Twoje glupie tlumaczenia gigge zachowaj dla policji jak Cie za pare lat zatrzymaja za to, ze np. sluchasz sobie muzyki z iPoda, ktora wgrales z plyty kupionej w sklepie.

Firmy medialne chca, zeby za kazdy egzemplarz kupionej muzyki/filmu itd nalezaly im sie pieniadze. Dlatego uwazaja, ze jezeli lubisz np. The Ark i kupiles sobie ich plyte CD, to powinienes jeszcze kupic ta sama plyte z iTunes music store zeby wgrac do iPoda, kupic "dzwonki" do telefonu z 15 sekundowym kawalkiem refrenu i zaplacic jak z singla, itd.

Na pewno bedziesz sie smial czytajac ten wpis, ale tak prawo JUZ wyglada.
W Stanach i UE obowiazuje prawo (w Szwecji upphovsrättslagen), ktore zabrania lamania zabezpieczen (content protection). Spora czesc plyt CD i filmow DVD kupionych w sklepie zawiera jakis rodzaj "Content Protection", ktory np. uniemozliwia (no, powiedzmy, utrudnia) odtwarzanie plyt na komputerze, itd.

Kopiujac taka plyte, nawet jezeli sam ja kupiles i kopie robisz dla siebie (bo np. chcesz miec kopie do sluchania w samochodzie) popelniasz przestepstwo, ktore jest dzisiaj w wiekszosci krajow Unii karalne.

A zeby bylo jeszcze smieszniej, pomimo, ze nie wolno Ci prawie nic skopiowac, to i tak placisz jakis procent od kazdej pustej kasety, plyty CD, DVD, czy harddysku kupionego w sklepie w Szwecji dla "artystow".

Nagrywanie z telewizji? Zapomnij. Jezeli masz VHS, to wszystko dziala jak zwykle i mozesz sobie nagrywac. Natomiast, jezeli idziesz "z duchem czasu" i postanowisz zakupic sobie dekoder cyfrowej telewizji z mozliwoscia nagrywania, to okazuje sie, ze nie kazdy program mozesz nagrac, bo niektorych sie poprostu nie da (system nie pozwala). A nawet jak juz nagrasz, to nie ma jak tego wyciagnac z tego dekodera, bo nie ma mozliwosci nagrania tego na np. plyte. Szczegolnie jezeli chodzi o programy nadawane w HD (High Definition).


Super, no nie? A bedzie jeszcze gorzej. Jedyna nadzieja w tym, ze politycy w koncu tez pokupuja sobie cyfrowy sprzet, zobacza, ze nic nie dziala tak jak zwykle, i wreszcie cos z tym zrobia.
  Profil uzytkownika: kajetan     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2007-05-25 14:39
Polecam:

http://biznes.interia.pl/n ews/ostatni-bastion-polskich-napisow-w-si eci,915985
  Profil uzytkownika: true     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-25 15:05
Kajetan z jednej strony masz racje ,ze prawo dochodzi do absurdow. Z drugiej strony, chyba tajemnica poliszynela jest ,ze tlumaczenia online sluza do podlozenia pod piracko sciagnety film, w wersji jezykowej nie odpowiedniej.

Z drugiej strony, system przyznawania funduszy jest uzalezniony od zyskow.
Jezeli wiec Twoj ukochany artysta jest tak popularny ,ze ludzie sciagaja go pirackimi sposobami, to w efekcie jego straty sa wieksze niz slabo znanego artysty. A co za tym idzie, jezeli koszty jego produkcji sa wieksze niz mniej znanego, to moze sie okazac ,ze ukochany artysta ma wlasnie problem bo nikt nie chce wylozyc forsy na jego nowa produkcje. Koszty duze, zyski nieporownywalnie mniejsze.

Dlatego z jednej strony ja mysle ,ze prawo prawem ,ale nie fair jest wobec ukochanego artysty.
zciagac jego prce.

Tlumaczenie o tym, ile razy sie placi itd. slyszalam milion razy od ludzi, ktorzy glownie zajmuja sie zciaganiem.
W porzadku kazdy ma swoja wlasna moralnosc, i faktycznie na jednej produkcji tyle osob musi sie nachapac ,ze az wkurza ostateczny koszt, i dlatego to jest takie plynne.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-05-25 15:08
Co oczywiscie nia zmienia faktu, ze wiekszosc zciaga.I jest to walka z wiatrakami, rowniez na polu rodzinnym .
  Profil uzytkownika: karolina68     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-25 15:20
Nie rozumiem Twojej irytacji Kajetan. Ja jestem z zasady przeciwny nie placeniu za czyjas prace. Te napisy jak wiadomo sluza do nielegalnie sciagnietych filmow czyli sa "narzedziem" przestepstwa.

W tej chwili prawo mowi, ze jezeli kupisz sobie legalnie film czy muzyke to mozesz sobie skopiowac do wlasnego sluchania nie zalezniej w jakiej formie i sposobie odtwarzania).

Nie sadze, zeby weszlo ostrzejsze prawo (przynajmniej nie w Szwecji), ktore zabroni posiadania muzyki MP3 skopiowanej dla wlasnyego sluchania z kupionej legalnie plyty CD. Niestety jest troche luk w prawie i nie wiadomo jak traktowac to "dla wlasnych potrzeb".

Teraz mozesz juz kupic i sciagnac legalnie MP3 do ipoda wiec nie widze tez problemu, zeby nie mozna bylo miec legalnej muzyki.

Jest wiele osob, ktore nagminnie sciagaja wszystko co sie do sciagnac i robia to 24 h na dobe. Nie sa nawet w stanie wszystkiego obejrzec. Dla mnie jest to rownoznaczne z kradzieza w sklepie plyt CD czy innych rzeczy wiec niedobrze mi sie robi jak slysze, ze sie protestuje przeciwko probom ograniczenia tego procederu. To tak jakby zalegalizowac kradziez bo stalo to sie procederem nagminnym.
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-25 22:31
"W tej chwili prawo mowi, ze jezeli kupisz sobie legalnie film czy muzyke to mozesz sobie skopiowac do wlasnego sluchania nie zalezniej w jakiej formie i sposobie odtwarzania)."

No, na razie jeszcze tak. Ale sprzedaz (a w niektorych krajach nawet posiadanie) sprzetu ktory to umozliwia jest karalne. Wiec, za pare lat, w praktyce nic sobie nie skopiujesz.
Zobacz jakie rozwiazania sa np. w Windows Vista i ich Protected Media Path.
Jezeli Windows uwaza, ze nie mozesz sobie czegos posluchac czy obejrzec, to Ci nie odtworzy. Jezeli kupisz sobie film na BlueRay, albo HD-DVD, a nie masz sprzetu, ktory jest kompatybilny z HDCP (np analogowy monitor albo starszy telewizor czy projektor), to Windows Vista Ci tego nie odtworzy w HD.

Itd. itp... tu masz troche linkow.

http://en.wikipedia.org/wi ki/Protected_Media_Path
http://en.wikipedia.org/wi ki/High-bandwidth_Digital_Content_Protect ion

"Nie sadze, zeby weszlo ostrzejsze prawo (przynajmniej nie w Szwecji), ktore zabroni posiadania muzyki MP3 skopiowanej dla wlasnyego sluchania z kupionej legalnie plyty CD."

Dlaczego nie? W Finlandii byla podobna sprawa rozstrzygana w sadzie i w pierwszej instancji tak wlasnie osadzili. Byla "glosna" sprawa, bo wyszlo z tego ze odtwarzacze MP3 sa nielegalne w Finlandii. Domyslam sie ze dalsze instancje osadzily inaczej, ale nie slyszalem wiecej.


Poprostu prawa wszystkich krajow (cywilizowanych) ida w tym samym kierunku. I to dosc szybko. Zeby ograniczyc (technicznie lub prawnie) co mozesz sobie robic z zakupionym przez siebie materialem.

Do tego jest coraz wiecej praw ktore pozwalaja szpiegowac na obywateli. Teraz na dniach nie przeszlo prawo o kontroli calego trafiku internetowego i telefonicznego w Szwecji. Na szczescie. Ale za rok znow beda probowac.

A napisy do filmow to w tym wszystkim male piwo, ale jednak pokazuje do czego to wszystko zmierza.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-25 22:55
"Nie rozumiem Twojej irytacji Kajetan. Ja jestem z zasady przeciwny nie placeniu za czyjas prace. Te napisy jak wiadomo sluza do nielegalnie sciagnietych filmow czyli sa "narzedziem" przestepstwa."

Widzisz, mnie te napisy niewiele obchodza. Nie uzywam. Zauwazam jednak inne rzeczy, pare przedstawilem we wczesniejszym wpisie.

Inna smieszna rzecza jest to, ze uzywajac (kiedys) pirackich wersji Windowsa, pirackich gier i programow, czy piracko sciagnietej muzyki nigdy nie malem z niczym problemu. Jednak kupujac plyty juz pare razy zdazylo mi sie, ze np. gra nie chciala odpalic, bo jakis "copy protection" uwazal, ze plyta jest nieczytelna. Plyty z muzyka trzeba kopiowac przed sluchaniem, bo maja jakies zabezpieczenia, zeby sobie tego czasem w komputerze nie posluchac. A ja nie mam innego sprzetu do sluchania plyt niz Media Center PC.
Tak ze, zeby sobie posluchac mojej legalnie kupionej muzyki musze sobie ja najpierw skopiowac na inna plyte, za ktora dodatkowo place "kasettavgift".

Jako placacy klient uwazam, ze to sie kupy nie trzyma. Dlatego teraz, jak widze w sklepie plyte ze znaczkiem ze nie da sie jej odtwarzac w komputerze, to ide do domu i sobie sciagam piracko. Bo wtedy wiem ze bede sobie mogl sluchac na czym mi sie podoba nie zastanawiajac sie najpierw jakiego programu uzyc do skopiowania.

"Jest wiele osob, ktore nagminnie sciagaja wszystko co sie do sciagnac i robia to 24 h na dobe. Nie sa nawet w stanie wszystkiego obejrzec."

No wlasnie.. nawet tego nie ogladaja.... wiec kto na tym traci? Nikt, tak na dobra sprawe.

Jezeli np. ja chce bardzo obejrzec jakis film, i zamiast pojsc na niego do kina sciagne sobie z netu, to producent na tym traci. Z tym sie zgodze. Jednak jezeli sciagam gigabajty filmow, dla samego sciagania, to producent nie traci.

Nawet jezeli obejrze sobie jakis sciagniety film, ktory jest mi obojetny, to producent nic na tym nie traci, jezeli nie bylem gotowy zplacic za obejrzenie tego filmu.

To tak apropos kopiowania. Mozna sie zgadzac, mozna sie nie zgadzac. Tez jestem przeciwko nie placenia za czyjas prace, ale argumenty, ze kazdy sciagajacy pirat kosztuje miliony na mnie nie dzialaja.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-27 20:30
Jednak jezeli sciagam gigabajty filmow, dla samego sciagania, to producent nie traci.

Po czesci zgadzam sie z tym co napisales w powyzszym wpisie. Gdy jednak dana osoba, ktora sciaga dla samego sciagania a pozniej udostepnia to innym, ktorzy z tego korzystaja to uwazam, ze nie jest juz OK i to nie wazne czy za pieniadze czy za darmo.

Nastepna sprawa, o kopiowaniu muzyki z CD do Ipoda. W dzisiejszych czasach mozesz juz legalnie "sciagnac" za oplata oczywiscie chyba wiekszosc muzyki. Kiedys, zgodze sie, ze nie bylo to mozliwe.

Nawet jezeli obejrze sobie jakis sciagniety film, ktory jest mi obojetny, to producent nic na tym nie traci, jezeli nie bylem gotowy zplacic za obejrzenie tego filmu.

I tu jest wlasnie dylemat tego wszystkiego. Nie ma mozliwosci reklamowania zakupionego "towaru" (filmu) tak jak to jest ze wszystkim innym co kupujemy. Kupujac nie ma mozliwosci odzyskania pieniedzy jezeli nie bylo to co oczekiwalismy wiec moze ludzie dlatego ogladaja pirackie kopie filmow na ktore nawet by nie zwrocili uwagi gdyby mieli za nie zaplacic.
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-27 21:09
"W dzisiejszych czasach mozesz juz legalnie "sciagnac" za oplata oczywiscie chyba wiekszosc muzyki. Kiedys, zgodze sie, ze nie bylo to mozliwe."

Nie do konca. Jest sporo sklepow internetowych, ale wiekszosc (prawie wszyscy w tej chwili) uzywaja jakiegos DRM (Digital Rights Management). Te rutyny nie sa kompatybilne ze soba, i nie sa standardem. Tak wiec jak kupisz sobie cos w wiekszosci sklepow, to nie dziala to na iPodzie, a jak kupisz w iTunes Music Store, to dziala tylko na iPodzie. Formatu zmienic nie mozesz, bo DRM Ci na to nie pozwala. Praktycznie nie jest to wielkim problemem, bo sa programy ktore sciagaja te wszystkie zabezpieczenia, ale jest to wtedy lamanie zabezpieczenia, co jest karalne.

Co do tego, ze wiekszosc muzyki mozesz sobie kupic elektronicznie, to zrob taki maly test. Wybierz losowo z 10-20 plyt ze swojej plytoteki i poszukaj ich na iTunes Music Store, czy w innym sklepie. Zobaczysz ile znajdziesz. Potem poszukaj tych samych plyt na pierwszym lepszym pirackim serwisie muzycznym. Mozna sie zdiwic jaka jest roznica.

Jeszcze raz powtorze, ze jako pirata nie irytowalo mnie to wszystko. Dopiero jak zaczalem placic, to szlag mnie zaczal trafiac, bo te wszystkie kupione rzeczy sa tak ograniczone, ze glowa boli.
Czesto jedyna mozliwoscia dla mnie zeby moc jakiegos produktu uzywac, jest sciagniecie go piracko. Pomimo ze mam oryginalne plyty, ktore z roznych powodow nie chca dzialac.

Produktow firmy Sony calkowicie przestalem kupowac, bo co chwile jakies takie super wymysly im sie zdazaja:

http://en.wikipedia.org/wi ki/2005_Sony_BMG_CD_copy_protection_scand al
albo
http://blogs.zdnet.com/har dware/?p=357
  Profil uzytkownika: kajetan     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2007-05-27 21:15
Bardzo ciekawa dyskusja, wiec sie wlacze. Kajeten ma swietne spostrzezenie, dlaczgo placic za cos co zakladamy, ze bedzie klapa ???
Ja mam jeden zespol, za ktorego albumy gotow jestem placic, kazda plyta jest dla mnie wydazeniem, musze dokladnie przestudiowac teksty, zbieram grafiki, okladki z plyt etc. W tym wypadku wydatek powiedzmy 200 kr to nie strata, ale....co do innej muzyki, gdzie czesto 1 czy dwa utwory na plycie mnie bawia...wybieram mp3, bo jest to rozsadne.
Filmy, w ostatnich 10 latach tylko trylogia Tolkiena okazala sie godna zakupu na DVD, inne filmy...tak daje sobie prawo do przetestowania na kopii 'torrentowej'.
Wiele pozycji z kina niezaleznego, ktore lubie i tak najbardziej to kaski, nie mozliwe do nabycia w wypozyczalniach(ale sie zdziwilem jak znalazlem 'Adam;s Abler' w miejscowej wideotece), wiec pozostaje wyszperywanie tego w torrentach. Ot i tyle...kto jest bez grzechu, niech pierwszy.....
  Profil uzytkownika: bolek1970     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-05-27 23:55
Wybierz losowo z 10-20 plyt ze swojej plytoteki i poszukaj ich na iTunes Music Store, czy w innym sklepie. Zobaczysz ile znajdziesz.

Nie zbieram ton muzyki wiec nie mialbym problemu z tym.
  Profil uzytkownika: gigge     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-05-27 23:59
moj syn te kupil sobie Lord of the Rings, to specjalna wersje z wszystkimi powycinanymi scenami, kajetan nie denerwuj sie, mnie tez szlag trafia na te roznego rodzaju zabezpieczenia
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-28 02:09
Gigge, sprobuj. Ja sie zdziwilem. Nawet dosc mainstreamowych plyt nie bylo. A starsze plyty polskich czy szwedzkich zespolow to wogle mozna bylo zapomniec. A piraci wszystko mieli i jeszcze troche.

Kanadolka, slyszalem, ze w Kanadzie maja wprowadzic prawo podobne do amerykanskiego DCMA. Wspolczuje...

http://en.wikipedia.org/wi ki/DMCA
  Profil uzytkownika: kajetan     
technics


Wpisów: 581
Od: 2006-10-08
2007-05-28 10:37
A ja to widze wszystko z innej strony . Po pierwsze nie stac mnie zeby co dziennie kupowac jakis film nawet jak by kosztowal 50 koron . Po 2 strony z torrentami sa tak dzis rozbudowane ze czujesz sie tam jak w nowoczesnej wideotece jest prawie wszystko . po 3 w szwecji jest tak globalny dostep do internetu i to jeszcze z takimi predkosciami ze bez sensu jest nawet isc i wypozyczac film bo w tym czasie ja juz mam 3 na dysku . Co do lamania praw wiezcie mi ze nie tylko zwykli ludzie naginaja prawo artysci nie sa lepsi jak sie tak przejmuja tym ze my laiemy ich prawa to dlaczego oni sami to robia i nie mowie tu o sciaganiu muzyki z internetu chodzi mi o wykozystywanie sampli innych autorow . zreszta prawo wymyslili po to zeby je lamac
  Profil uzytkownika: technics     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2007-05-28 11:34
Taaa, etyka artystow to zupelnie inny temat ale ciekawy... Pamietam jak wyszlo na jaw jak jeden z najbardziej zaangazowanych artystow w sprawy pokoju na swiecie, walki z Aids, przeciwko rasizmowi etc. lokowal swoja kase w produkcje bardzo brutalnych gier komputerowych. Ot i cala prawda.... Przy okazji jest to czlonek najbogatszego zespolu swiata...hehehehe aktywisci od siodmej bolesci, jedna reka chca leczyc, a druga ...???
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-05-28 15:08
przestraszyles mnie kajetan, jak na razie kanada idzie w odwrotnym kierunku,w zeszlym roku zalegalizowali piracka telewizje, znaczy sie dzialka pod do jest twojai powietrze nad nia rowniez , nikt ci nie placi za uzywaniem twojego prawnie powietrza do przesylania sygnalow, wiec jak za darmo przesyla sygnaly to musi sie liczyc z ich rozkodowaniem. we wszystkich sklepach eletroniczynych w kanadzie kupisz dekodery i programy z keygen, nawet karty do satelity. stany chca oczywscie zmusic kanade do przesladowania swoich obywateli, ale wydawalo mi sie ze jak na razie bylo to bez skutku. u nas nawet jest legalne sciaganie z P2P, ale po 24 godzinach musisz to usunac z komputera i nie wolno ci tym handlowac.gdzie o tym czytales? bo niepokoj we mnie posiales
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-28 15:35
Czytalem chyba na slashdot. Ale wystarczy poszukac.

http://www.google.se/searc h?source=ig&hl=sv&q=dmca+canada&btnG=Goog le-s%C3%B6kning&meta=
  Profil uzytkownika: kajetan     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-05-28 17:40
uspokoilam sie troche to artykul z 24 marca 2005, od tego czasu zrobili duzy krok w przeciwnym kierunku zalegalizowali piracka telewizje
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-28 23:16
Na slashdot czytalem jakis tydzien temu, wiec moze cos nowszego sie szykuje.

Poza tym, slyszalem, ze w Kanadzie pozniej sa premiery filmow w kinach, bo tam nie ma zakazu nagrywania kamera w kinie. Prawda to?
  Profil uzytkownika: kajetan     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-05-29 05:23
prawda, dlatego wielki brat tak sie zlosci.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-05-29 13:33
Tu jest ciekawa wzmianka o tym nowym szwedkim prawie anty-piracko/anty-terrorystycznych.

http://di.se/Index/Nyheter /2007/05/29/235135.htm?src=xlink
  Profil uzytkownika: kajetan     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-05-29 17:02
svensony lubia kontrole i numery, w dodatku to taka swiatowa tendencja. jak tak dalej pojdzie to sie pewnie wyprowadze na wyspy owcze, zeby mi nikt do kibla i w gacie nie zagladal
  Profil uzytkownika: kanadolka     
Forum -> Komputer i człowiek -> napisy.org i inne
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie Sztokholm (Stockholm)
Praca w firmie sprzatajacej w Sztokholmie (Stockholm)
Prace ogrodowe (Åkersberga)
ASYSTENT STOMATOLOGICZNY (Johanneshov)
zatrudnie , (Tanumshede)
Prace ogrodowe, stolarskie itp (Kungsbacka)
Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony