Odwiedzin 37823131
Dziś 2333
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - wyjechać do męża???

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorwyjechać do męża???
almas


Wpisów: 5
Od: 2007-03-01
2007-04-24 18:04
Witam,
jestem tu nowa i mam do Was kilka pytan.
Otoz, moj maz od kilku lat pracuje w Szwecji sezonowo. Teraz dostal stala prace i propozycje mieszkania. Na pewno z niej skorzystamy, choc mam stala prace w Polsce.
Mamy 8-letniego syna, a w grudniu spodziewam się drugiego dziecka. Planowalam jechac z dziecmi po wykorzystaniu tutaj urlopu macierzyńskiego (szkoda mi zasilku, który wynosilby ok. 1000 zl / mies.), ale zastanawiam się, czy nie byloby lepiej urodzic w Szwecji i tam korzystac z opieki społecznej, która podobno przysluguje mimo, iż kobieta przed porodem w Szwecji nie pracowala.
Czy ktos z Was moze mi doradzic, co zrobic w takiej sytuacji. Dodam tylko, ze maz raczej juz tu nie wroci. Stala praca do czegos zobowiazuje...
I jeszcze cos: czy moje wykształcenie (wyzsze pedagogiczne + podyplomowe bibliotekoznawstwo i informacja naukowa) oraz staz pracy będzie mial takie znaczenie jak w Polsce? Czy mam szanse na dostanie pracy w swoim zawodzie czy konieczne jest podniesienie kwalifikacji? Obecnie jestem kierownikiem biblioteki publicznej. Nauke szwedzkiego oczywiście zamierzam podjąć, bo nie znam jezyka w ogole!

Jeśli ktos moze mi pomoc, to bardzo prosze i dziekuje.
  Profil uzytkownika: almas     
dakota23


Wpisów: 67
Od: 2004-05-03
2007-04-24 22:09
Uwazam ,ze nie powinnas czekac tylko dolaczyc do meza i urodzic malenstwo juz na terenie Szwecji jesli wszystkie formalnosci macie juz tutaj zalatwione.Jesli sie nie myle to jesli nie wykorzystalas w Polsce macierzynskiego to bedzie Ci sie nalezal on tu na miejscu. Moze odezwie sie jeszcze ktos kto mial podobna sytuacje. Co do pracy w swoim zawodzie to wszystko jest mozliwe jesli juz opanujesz jezyk Powodzenia
  Profil uzytkownika: dakota23     
beata
Sztokholm


Wpisów: 1349
Od: 2000-12-18
2007-04-24 22:25
"zastanawiam się, czy nie byloby lepiej urodzic w Szwecji i tam korzystac z opieki społecznej, która podobno przysluguje mimo, iż kobieta przed porodem w Szwecji nie pracowala."

A mnie to drazni, to z tym korzystaniem, przyslugiwaniem, nalezeniem. Po prostu denerwuje mnie to.
Jest tak wiele osob , ktore zaledwie przyjechaly, ledwo co dostaly prace a juz im sie nalezy i komentarze typu:" a co k....., niech placa szwedziaki jedne".
Ciekae jakby Polska patrzyla na takie nastawienie obcokrajowcow?

Jednak zycze Tobie jak najlepiej i oczywiscie ja tez radze tobie byc tu z dziecmi anizeli w Polsce, przede wsysztkim urodzenie dziecka jest napewno o wiele przyjemniejsze tu niz w kraju....
  Profil uzytkownika: beata     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2007-04-24 23:17
"przyjemniejsze tu niz w kraju...." - Napewno znalazlo by sie kilka mam o zupelnie innym zdaniu. Ale to kwestia szczescia w SWE lub kasy w PL.
  Profil uzytkownika: dankom     
almas


Wpisów: 5
Od: 2007-03-01
2007-04-25 09:13
Skoro tak radzicie, to zalozmy, ze wyjedziemy w czasie wakacji, bo chcialabym, zeby syn zaczal nauke od poczatku roku szkolnego, bo od np. listopada to troche bez sensu. A wlasciwie, czy nie bedzie problemu z przyjeciem go do szkoly? Czy nie dadza go do nizszej klasy ze wzgledu na brak znajomosci szwedzkiego? Chodzi tu do 1 klasy, uczy sie angielskiego.

A wracajac do zasilku wychowawczego w Szwecji...
Czy gdybym urodzila w Polsce i wykorzystala tu urlop macierzynski (4,5 mies.) i otrzymala tutaj tzw. becikowe oraz pobierala zasilek macierzynski, a wyjechalabym do Szwecji juz po macierzynskim, to wychowawczy w Szwecji przepadnie?
  Profil uzytkownika: almas     
wilma_z


Wpisów: 8
Od: 2005-10-20
2007-04-25 13:38
kobieto, jaka ty wyrachowana jestes...skoro kochasz meza, powinnas byz tam gdzie on, ale ty tylko kasa, kasa, kasa...zostan w polsce
  Profil uzytkownika: wilma_z     
almas


Wpisów: 5
Od: 2007-03-01
2007-04-25 14:02
Mylisz sie, nie jestem wyrachowana. Gdybym byla, wyjechalabym stad juz dawno!
Ten watek kilka razy sie powtarzal i co? Wszystkie osoby, ktore pytaja o sprawy finansowe sa wyrachowane? Zwlaszcza, jesli chodzi o dzieci? Kto ma im w koncu zapewnic utrzymanie, jak nie rodzice???
Jesli nie chcesz pomoc, trudno. Moze znajda sie inni.
  Profil uzytkownika: almas     
agnes1


Wpisów: 248
Od: 2007-03-01
2007-04-25 14:05
nikt za ciebie nie podejmie decyzji!rozwarz wszystkie za i przeciw i rob tak aby bylo najlepiej dla calej rodziny
  Profil uzytkownika: agnes1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-04-25 14:15
Dziwie sie, ze nie rozumiecie jej i piszecie nie na temat. Przeciez jasno wynika z tego co napisala, ze decyzja zalezy od zasilku i chce abyscie jej daradzali czy ma przyjechac do meza lecz czy jej sie nalezy i ile.
  Profil uzytkownika: gigge     
wilma_z


Wpisów: 8
Od: 2005-10-20
2007-04-25 14:26
...to jak sie nalezy to pojedzie, a jak sie nie nalezy to zostanie...i to nie ma byc wyrachowanie...
  Profil uzytkownika: wilma_z     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-04-25 14:31
...to jak sie nalezy to pojedzie, a jak sie nie nalezy to zostanie...i to nie ma byc wyrachowanie...

Raczej nie , ja nazwalbym to po fachowemu: podstawa do podjecia decyzji.
  Profil uzytkownika: gigge     
wilma_z


Wpisów: 8
Od: 2005-10-20
2007-04-25 14:39
...no...mnie to wyglada na jedyna podstawe...
mnir taka postawa mierzi...wpierw dostac w polsce becikowe, wykorzystac urlop, potem przyjechac do szwecji dostac dalsze pieniazki maciezynskie, a rodzina, maz, wspolnota, milosc, ojcostwo...gdzie?
  Profil uzytkownika: wilma_z     
almas


Wpisów: 5
Od: 2007-03-01
2007-04-26 15:32
Posluchaj Wilmo, nie wiem, czy bylas kiedys w takiej sytuacji, ze majac male dziecko, mialas dochod na osobe ponizej 100 zl/mies.??? Mam nadzieje, ze nie. Nikomu tego nie zycze. Ja w takiej sytuacji sie znalazlam, gdy urodzilam syna! Polski system opieki sprawil, ze nie nalezal nam sie zasilek, poniewaz mieszkalismy z moja mama, a jej (jej, nie nasz) miesieczny dochod przekroczyl prog uprawniajacy do zasilku.
Wierz mi, bylo strasznie ciezko! Nie dosc, ze studiowalam dziennie, to po nocach przepisywalam prace itp., zeby zdobyc pare groszy. Podobnie maz. Nie mielismy stalej pracy.
Nie chce, zeby z drugim dzieckiem bylo podobnie. Potrzebuje srodkow, by przynajmniej przez rok moc je swobodnie wychowywac i nie musiec szukac w tym czasie zadnych zajec.
Nigdy nie osadzaj ludzi po pozorach! Czesto myla.
  Profil uzytkownika: almas     
pao


Wpisów: 10
Od: 2001-06-13
2007-04-26 15:41
Dlaczego Szwecja ma za to placic?
  Profil uzytkownika: pao     
almas


Wpisów: 5
Od: 2007-03-01
2007-04-26 16:04
Nie twierdze, ze ma za to placic. Chce tylko dopilnowac, by sytuacja sie nie powtorzyla.
  Profil uzytkownika: almas     
pao


Wpisów: 10
Od: 2001-06-13
2007-04-26 16:27
Przeciez piszesz ze cos ci przysluguje!
Dlaczego mialoby ci cos przyslugiwac skoro nie zapracowalas na to?
Widac ze chec normalnego zycia rodzinnego to porownie 1000 PLN na miesiac, czy kilka tysiecy SEK.

  Profil uzytkownika: pao     
pao


Wpisów: 10
Od: 2001-06-13
2007-04-26 16:29
A kto myslissz zaplaci za to w Szwecji? Ci co pracuja tutaj i placa podatki i wtedy to Szwecja jest cacy.
  Profil uzytkownika: pao     
pao


Wpisów: 10
Od: 2001-06-13
2007-04-26 16:33
I jeszcze jedno. Jak mnie na cos nie stac to musze sie bez tego obejsc.
  Profil uzytkownika: pao     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2007-04-26 22:57
almas - Nie musisz sie nikomu tlumaczyc. Zadalas pytanie i jesli ktos odpowie na nie to super. A wszelkie komentarze nie na temat - zignoruj! Nikomu nic do tego. Niech ludzie pilnuja wlasnego nosa!

Czasami niektorzy ludzie powinni sie zastanowic, kiedy kogos krytykowac, a kiedy moze przemilczec, mimo, ze moze nie zgadzaja sie z postepowaniem innych. Tysiace Polakow korzysta z kasy, ktora im sie nie nalezy! Rowniez w SWE. Bezczelnie naciagaja prawo, aby wydebic "na krzywy ryj" troche kasy, albo na rachunek panstwa zyc i jeszcze w PL Panow udawac!
A tu, kiedy matka troszczy sie o utrzymanie dzieci - psy na niej wieszja! Rece opadaja. Ciekawe, czy Ci krytykujacy maja dzieci, i czy aby napewno maja az tak czyste sumienia, ze moga "rzucac kamieniami"?!
Dla scislosci i zaspokojenia ciekawosci zlosliwcow: Ja mam czyste sumienie pod tym katem - nigdy nie korzystalam z zadnej pomocy, chorobowego czy czegokolwiek! A podatki z mezem placimay takie, ze pewnie utrzymujemy kilku Polakow. Wolalabym, aby te pieniadze wyplacano takiej np. Almas (przepraszam, Almas, ze tak sie wyrazam), niz jakiemus cwaniaczkowi-obibokowi!
  Profil uzytkownika: dankom     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2007-04-26 23:35
Dankom ma racje,nie przejmuj sie tym co gadaja inni,zmiana kraju,nauka jezyka i ogolnie inny swiat to ciezka sprawa,do tego male dzieci.Nic dziwnego ze chcesz miec pewnosc.Zycze powodzenia na nowej drodze.Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: pratsam     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2007-04-29 13:32
Almas pisze 'zastanawiam się, czy nie byloby lepiej urodzic w Szwecji i tam korzystac z opieki społecznej, która podobno przysluguje mimo, iż kobieta przed porodem w Szwecji nie pracowala.'

Nie rozumiem dlaczego sie ludzie oburzaja. To sa naprawde znikome grosze ktore Ci ludzie splaca wielokrotnie spowrotem.
Szwecja naprawde potrafi pobierac podatki, jak by nie bylo najwyzsze podatki na swiecie.

Almas, jezeli kobieta w Szwecji przed porodem nie pracowala, wtedy rodzicielskie to jedynie grosze w porownaniu do kosztow utrzymania. Ale zawsze cos.

Co do utrzymania socjalnego, to mozna otrzymac kiedy sie przechodzi przez kryzys zyciowy, aby po prostu nie umrzec z glodu kiedy sie nie ma jak przezyc. To Ciebie nie dotyczy bo mozesz dostac pozwolenie na pobyt z powodu ze maz ma prace. Wtedy automatycznie dochod bedzie zbyt wysoki na utrzymanie socjalne.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Ida


Wpisów: 19
Od: 2007-03-02
2007-04-29 15:00
pamietaj tylko,ze biorac pieniadze za tzw macierzynskie jako osoba niepracujaca mozesz i tak dostac potem informacje ze szwedzkiego urzedu podatkowego o np. doplacie do podatku. tak sie zdarzylo wielu osobom.
  Profil uzytkownika: Ida     
Tesse


Wpisów: 108
Od: 2007-02-17
2007-04-30 12:21
Ja uwazam, ze nie jestes wyrachowana jak inni pisza do Ciebie. Uwazam, ze jestes rozsadna i masz racje. Lepiej przemyslec niz potem plakac. Ja na Twoim miejscu przyjechalabym na urlop do meza i zobaczylabym co i jak tu jest i czy Ci sie tu bedzie podobac , nie od swieta, ale na codzien. Doceniam Twuj rozsadek. Ja zostawilam wszystko, dobra prace i wogole ...i.co??Teraz placze, a nie ma odwrotu, bo i gdzie?Starzu pracy z polski tu nie zaliczaja, niestety i nawet EU nie pomoze. Szwecja nie ma takiej umowy z polska. Ci co wyjechali do niemiec maja zaliczony staz pracy w polsce, ale nie Ci ktorzy przyjechali do Szwecji, niestety. Takze uwazam, ze Ty jestes bardzo madra i masz zdrowy rozsadek, Co pomoze milosc jak nie ma co potwm na recie wlozyc w garnek?Trzymaj przy swoim i przemysl z zimna glowa. Doceniam Cie. Zaluje, ze sama tak nie myslalam. Pa
  Profil uzytkownika: Tesse     
Forum -> Sprawy polonijne -> wyjechać do męża???
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 0 użytkowników.


Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony