Odwiedzin 37824012
Dziś 152
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Pytanie do maggie- badz kogos innego

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPytanie do maggie- badz kogos innego
waggie


Wpisów: 3
Od: 2007-03-01
2007-04-02 15:32
Witam.

Zwracam sie z pytaniem (maggie Ty tutaj sporo wiesz wiec pozwolilem sobie na maly )

Tak wiec:
Jestem zameldowany od czerwca.
Pracuje od sierpnia 10h/vecka. Legal. (wczesniej pracowalem kolo 40)
Pracuje od 2 tygodni okolo 25h/vecka. Legal- ale prowizja.
Od maja zaczynam kolejna prace. Bedzie okolo 30h/vecka.

W pierwszej pracy otrzymalem wynagrodzenie z miesiecznym opoznieniem i otrzymuje tak je nadal. Czyli 1-31 08- dostalem 26 wrzesnia.

W drugiej dostane w tym samym systemie pod koniec maja.

W trzeciej- tak samo- pod koniec czerwca.


I teraz: Wynagrodzenie z pierwszej starczy mi na czynsz. Reszta? nie wiem... jedzenie; oplaty.

Zwrocilem sie do miejsca gdzie wyplacaja socjale ( nie znam nazwy) z pytanie- czy jest szansa na POZYCZKE a nie socjal- gdzy 2 miesiace opoznienia powoduja, ze bede mial problem. Uslyszalem, ze nie- bo jestem z Polski a Polska jest w UE.

Zadzwonilem do akassa i powiedzieli mi, ze sa zdziwieni ich odpowiedzia- gdyz wystarczy zameldowanie. Z a-kassy dostalbym pomoc gdybym pracowal 70h/ miesiac. (tojest w ogole bzdura, ze pomoc otrzymuja Ci co pracuja wiecej!!- ale taki kraj).

teraz pytanie:

co mam zrobic? Czy prawda jest, ze nie mam szansy na pozyczke z socialcostam? Przeciez moge nie miec na zarcie- a turcy dostaja!! I jeszcze w wiekszosci wykorzystuja Polakow (kiedys zglosilem taka sprawe na policje ale umorzyla sledztwo a mialem nawet nagranie z grozbami!!).

Odrazu spytam o zwrot podatku... kiedy jest przyznawany?

Z gory dziekuje!! i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: waggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-04-02 16:18
Oj, obawiam się, że ja ci nie mogę pomóc, bo się na tym kompletnie nie znam.
To jakos tak działa, że socjal przyznają tylko tym, którzy naprawdę potrzebuja i mogą to udokumentowac. Pierwszeństwo maja rodziny z dziecmi.

Jeśli masz zatrudnienie i jakieś zarobki i nie masz dzieci to myslę, że ciężko ci będzie cokolwiek załatwic. Poza tym tutaj jak się do nich zgłaszasz to najpierw każą ci sprzedac wartościowe rzeczy, np samochód czy TV.
Ty jako, że masz zatrudnienie i dochody nie kwalifikujesz się do takiego zasiłku. Niemniej dziwnie ci ta osoba z socjalu powiedziała, bo przyznają go również Szwedom i innym tutaj zamieszkałym na stale, którzy są w potrzebie. Ale nie w formie pożyczki, czegoś takiego chyba nie ma.
Do A-kassy też się pewnie nie kwalifikujesz bo rzeczywiście jest wymagana jakaś ilośc przepracowanych godzin.

Ja na twoim miejscu nie szukałabym pomocy od państwa, bo raczej takiej nie dostaniesz, tylko dopilnowała, żeby mi zapłacono na czas. Jesli należysz do związków to spróbuj przez nich.
Pracodawca ma obowiązek zapłacic na czas.

A może zwroc sie tam gdzie płacisz czynsz? Powiedz im jaką masz sytuację i ze zapłacisz czyms z miesiecznym opóźnieniem?

A zwrot podatku dostaje się jakos tak sierpień/ wrzesień.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-04-02 16:32
Sprobuj poprosic pracodawce o czesc pensji na kredyt. Powiedz jaka masz sytuacje.
Albo moze jakis bank?
  Profil uzytkownika: kajetan     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2007-04-03 08:33
Wyplate dostajesz prawidlowo w terminie.Mozesz poprosic pracodawce o zaliczke na poczet nastepnej wyplaty,a czesc oplat przez telefon mozesz przelozyc na nastepny miesiac.Mozna to zrobic tylko raz.Jesli dostales juz deklaracje ze Skattevärket-wysylasz SMS (JESLI NIC W NIEJ NIE MUSISZ ZMIENIAC),a zwrot podatku dostajesz przed 24 czerwca.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Robban
Haninge


Wpisów: 52
Od: 2005-02-13
2007-04-03 21:39

Mozesz ewentualnie sprubowac www.mobillan.se
to moze ci jakos pomoc jak nie masz wyjscia.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Robban     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-04-04 00:59
moze Lidka nie zrozumialam ale
'a zwrot podatku dostajesz przed 24 czerwca.'


ja mam zawsze zwroty pod koniec sierpnia- nie wiem skad te date wytrzasnelas.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-04-04 08:37
Lidka ma rację. Ty Karolina pewnie jesteś jak ja tradycjonalistka i latach do Skatteverket z papierem (ja zawsze idę w ostatniej chwili) , ale dla tych bardziej do przodu jest możliwośc wypełnienia deklaracji przez internet i jesli nie masz nic do zmienienia ani odliczenia i oczywiście podałaś jakieś konto bankowe. Wtedy zwracają pieniądze juz na midsommar.
  Profil uzytkownika: maggie     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2007-04-04 08:42
Karolina-razem z deklaracja dostajesz ulotke i ksiazke z wyjasnieniami,co masz robic.Tam jest wszystko wypisane.Ja i moj szwed nie mamy nic do zmiany w deklaracji - wysylam przez SMS i mamy pieniadze na koncie czesto w polowie czerwca.
  Profil uzytkownika: lidka50     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2007-04-04 09:01
Krecicie troche! Nawet gdy sie robi zmiany ale wysyla/potwierdza droga elektroniczna to dostaje sie pieniadze przed midsommar. (oczywiescie jezeli sie ma cos do dostania).
  Profil uzytkownika: gigge     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-04-04 10:53
nie wiedzialam ,ze jest takie przesuniecie w czasie..

chociaz ja w ostatnich latach, akurat doplacam do podatkow a nie dostaje zwroty. Nie uwzgledniono mi np. oplat za CSN meza a chcialam je sobie odliczyc kiedy go utrzymywalam i splacalam jego pozyczke.
W tym roku tez jakos mi dziwnie liczono podatek w pracy, ale zanim sie zorientowalam to minelo sporo czasu..wiec potem poprosilam zeby mi potracali extra sume, zeby nie bylo bolu przy rozliczaniu..ale wciaz nie dostalam deklaracji, jak dostane..to pomysle co jest bardziej korzystne .

Zreszta w ktoryms roku tak mala sume mi odliczyli ,ze mi sie nie chcialo pojsc po nia i lezala na koncie w Skatt przez caly rok. Ale przydala sie w nastepnym roku .
  Profil uzytkownika: karolina68     
maja76


Wpisów: 170
Od: 2006-10-26
2007-04-04 15:31
Ja w ubiegłym roku dostałam zwrot w pierwszym tygodniu czerwca.
  Profil uzytkownika: maja76     
waggie


Wpisów: 3
Od: 2007-03-01
2007-04-05 15:04
Witam i dziekuje !!

Naprawde, az milo mi sie zrobilo.

Co do podatku- bylem w skatteverket i ponoc przelom czerwca-sierpnia, tak wiec pare osob mialo racje na raz.
pozatym po roku pobycia odkrylem bostadsbidrag ktory posrednio tez moze mnie uratowac.
Wiecie moze ile maksymalnie moga zrefundowac?

pozdrowienia
  Profil uzytkownika: waggie     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-04-05 15:32
W tym drugim linku mozesz sobie sam wyliczyc, tak na oko



http://www.stockholm.se/Ex tern/Templates/Page.aspx?id=50606


http://www.fk.se/privatper s/bostadsbidrag/


  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-04-05 15:43
A przede wszystkim poczytac o warunkach, jakie trzeba spelniac, zeby dostac bostadsbidrag.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Bianca


Wpisów: 58
Od: 2007-01-26
2007-04-05 17:07
Zwrot podatku dostaje sie w Szwecji pod koniec czerca, a mozna tez dostac pod koniec maja. Ale........musisz zlozyc deklaracje przez internet, jesli oddasz deklaracje do biura podatkowego osobiscie, albo do ich skrzynki wrzucisz to niestety otrzymasz zwrot dopiero sierpien-wrzesie. Wiec radze Ci zloz przez internet, to otrzymasz w maju albo w czerwcu. Druga sprawa.Odnosnie Twojej wyplaty, nic na to nie zrobisz,jesli jestes ztrudniony na tzw:timansteld , wowczas placa oni wszystkim tak jak placa Tobie. Natomiast mozesz poprosic pracodawce czy mozesz otrzymac czesc pesji wczesniej,jesli pracodawca bedzie w dobrym humorze to pomoze Ci i dadza Ci czesc Twojej pesji wczesniej. Radze Ci tez porozmawiac szczerze z wlascicielem mieszkania,mozliwe, ze zrozumieja Cie i poczekaja z czynszem, ale musisz im powiedziec prade i poprosic wczesnie,zeby Cie nie wyslali do inkasso i do komornika. Dziewne, ze jesli masz staly pobyt w Szwecji i prace to nie rozumie dlaczego socjal nie chce Ci pomoc?To troche dziwne, ale zgadzam sie z Maggi, ze prawdopodobnie beda kazali Ci sprzedac samochod,a jednoczesnie jesli ten samochod potrzebny Ci jest zwbys mogl dojechac do pracy to nic Ci nie powinni zrobic. Socjal sprawdza Twoje zarobki z ostatnich trzech miesiecy i Twoje wydatki i sami kalkuluja co bylo wazne , a co wybryki, ze tak powiem i tez moga sie doczepic, ze mogles wczesniej pomyslec i oszczedzac na tzw:ciezkie chwiel , oraz jesli masz uzbierane pieniadze, to tez kaza Ci je najpierw zuzyc. Takze z socjalem nie bedzie latwo. Radze Co porozmawiaj z wlascicielem mieszkania i powiedz cala Twoje sytuacje . No i porozmawiaj z pracvodawca , moze wyplaca Ci chocby za jeden tyudzien wczesniej. Powodzenia.
  Profil uzytkownika: Bianca     
Forum -> Sprawy polonijne -> Pytanie do maggie- badz kogos innego
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 10 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony